VAN DAG TOT DAG Nazi-lijfwacht in Egypte voor Ulbricht? GRIEP Chinese top naar Tanziania RITMEESTER Defensie-witboek van Labour is aanval op Conservatieven Vijftien bejaarden gedood bij een felle brand in Brussel JB WERELDNIEUWS Mazelenepidemie in Turkije Belgische Senaat keurt Schelde- Rijn verdrag goed ASPIRIN^ BBAYER Harriman maakt wereldreis voor president Johnson Premier Kosygin gaat naar Bonn Infiltranten bij Malakka gepakt Drank en tabak kosten de Britten evenveel als hun defensie Tien gewonden Delgado in Spanje gearresteerd <^Praatótoel Claeryn Op de WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 nLuiiiiijiniiiiuiniiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiniiiimiiimiiiii Mijnramp in Japan eiste in totaal 61 levens Galop een Ritmeester van onmiskenbaar ras. Een sigaar, die favoriet is bij rokers van een geurige maar toch lichte kwaliteits-sigaar Britse MLF-plan licht en Het nieuwe offensief van de parlemen tairs oppositie tegen het zittende kabinet, iftgeleid door fractieleider Vondeling via alle beschikbare publiciteitsmedia, knoopt aan bij enkele punten die sterk tot de ver beelding van het publiek spreken. Het tele- visiebeleid, waarvoor minister Bot aan sprakelijk is, heeft al maandenlang de openbare mening geprikkeld en wordt di rect aan het kabinet verweten, ofschoon de ingewijden zich de bijna onoverkome lijke complicaties zullen realiseren die bui ten de macht van de minister liggen. Dit geldt ook voor verkeer, waarvan minister Van Aartsen de aarzelende saneerder is. Een ander punt, de onredelijk gestegen grondprijzen, samenhangend met de wo ningnood en de huizenspeculatie, is echter veel minder vatbaar voor ministeriële ver ontschuldigingen. De oppositie kan op dit onderwerp van wanbeleid gewagen zonder op de vingers getikt te worden. Men zou kunnen betogen dat die oppositie zelf nalatig is geweest en eerder met harde woorden had moeten ko men, maar zij heeft in de ambtsperiode van minister Marijnen als beheerder van de landbouwportefeuille al aangedrongen op argumenten die steekhoudend zouden kunnen zijn voor het feit dat de toenmalige minister de grondprijzen vrijliet. „Het zal zo'n vaart niet lopen en als het wel vaart loopt, kunnen we alsnog ingrijpen" is een dooddoener eerste klas gebleken, die thans met recht aan Marijnen kan worden ver weten. Dat in de huidige situatie van immorele grond- en huizenspeculaties de oppositie met een wetsontwerp moet komen ter be' teugeling daarvan, en niet het kabinet het initiatief heeft genomen om paal en perk te stellen aan dit euvel, is een zeer slechte beurt voor de regering. Het zeer principiële gekeuvel over vrijheid en dirigisme is ten aanzien van de huidige grond- en huizen situatie misplaatst. Ten tijde van schaarste, in noodtoestanden als mobilisatie en oorlog, wordt voor alle elementaire bestaansbe- hoeften distributie ingevoerd zonder over dirigisme of vrijheid te debatteren. Dat huizen en grond schaars zijn, en dat die schaarste wordt uitgebuit door speculan •ten, is toch langzamerhand wel duidelijk. De morele ontreddering tengevolge van woningnood en te hoge prijzen van grond en woningen is eveneens te constateren. De nalatigheid van het kabinet op dit punt behoeft daarom niet met veel woorden te Ui-I f I worden aangetoond. (Van onze correspondent) BONN Terwijl Bonn afwacht, hoe de Oostduitse premier Ulbricht ontvangen zal worden in Egypte's hoofdstad Cairo, waar hij vandaag aankomt, zorgde het Westduit- se blad „Der Mittag" voor enige opschud ding door te schrijven dat de Oostduitser in Cairo omringd zal worden door een lijf wacht van landgenoten, voormalige SS- en Gestapo-functionarissen. „Der Mittag", een doorgaans goed geïn formeerd blad, noemt onder meer als le den van Ulbricht's „lijfwacht": Leopold Gleim, die zich nu Ali Nacher noemt en plaatsvervangend leider van de Egypti sche veiligheidsdienst is. Hij wordt door de Russen gezocht wegens oorlogsmisdaden Bertrand Bender, eens leider van de Ge stapo in de Poolse hoofdstad Warschau, nu in dienst van de Egyptische veiligheids troepen onder de naam Ben Salem, Joa chim Damling, voormalig SS-functionaris in Düsseldorf en een van de mannen uit de vroege nazitijd, Heinrich Willermann, ge zocht wegens oorlogsmisdaden in Polen, die nu als Nahim Fahum in Egypte een kamp van politieke gevangenen zou leiden „Der Mittag" noemt verder nog ver schillende nazi's die thans de haat-cam pagne tegen Israel leiden, als hoge func tionarissen in het Egyptische bestuursap paraat. Van officiële zijde heeft men geweigerd commentaar te leveren op dit bericht van „Der Mittag". Als het bericht juist zou zijn, zou Ulbricht wel eens in een lastig parket kunnen komen. Oost-Duitsland doet alle mogelijke moeite zich te distanciëren van het voormalige nazi-Duitsland en heeft Bonn herhaaldelijk beschuldigd van slap heid en sabotage in het optreden tegen voormalige nazi's. ANKARA (AFP-Reuter) In de pro vincie Erzerum in het oosten van Tur kije, zijn in enkele dorpen en gehuchten de afgelopen tien dagen 121 mensen on der wie 106 kinderen aan mazelen ge storven. Sommige dorpen zijn door sneeuw val van de buitenwereld afgesloten, waar door de hulpverlening wordt bemoeilijkt, Met valschermen worden de dorpen thans van medicamenten en andere benodigd heden voorzien. BRUSSEL (AP) De Belgische Senaat heeft gisteren met 106 tegen 18 stemmen bij 15 onthoudingen het verdrag betreffen de het Schelde-Rijnkanaal aanvaard. Het verdrag was al eerder aanvaard door het Huis van Afgevaardigden, Onder het motto „Maak er een feest van" spoort het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1965 ons dit jaar aan (in overleg met de regering) om de bevrijdingsdag luisterrijk en stijlvol te her denken. Het bureau van het comité staat de plaatselijke feest- en oranjecomité's ter zijde met raad en daad, met instructie boekjes, affiches, feestwenken, persoon lijke voorlichting en advies en zelfs met een desgewenst in opdracht te schrijven wagenspel. In samenwerking met dit comité is het januarinummer van het maandblad „Han denarbeid" het orgaan van de Vereniging voor handenarbeid, geheel gewijd aan de manieren waarop handenarbeid voor kin deren kan worden ingeschakeld bij de vie ring van bevrijdingsdag. Een van de arti kelen in dit blad draagt tot titel „Feest vieren met kleuters". De schrijfster ervan, mevrouw J. P. Pieters-Cortel, begint haar uiteenzetting, na een korte inleidende op merking, met een passage die wij hieron der in haar geheel laten volgen: Allereerst zult u met een verklaring moe ten komen waarom het feest is. Kleu ters kunnen echter het oorlogsverhaal niet bevatten en tóch zullen zij vragen: „Waarom is er feest?" Probeer een kin derlijke vertaling te geven, hoe simpeler, hoe beter. Zelf vertel ik de kinderen het volgende: Heel lang geleden, toen jij er nog niet was, waren er een heleboel mensen die ruzie maakten. Dat ivas erg naar. Er waren ook een heleboel mensen die die ruzie helemaal niet plezierig vonden en zei den: „Houden jullie nou op!" Maar de ruziemakers zeiden: „Waar bemoeien jullie je mee". En zo kwam er nóg meer ruzie en nu ook,met de mensen die dat niet wilden. Ze maakten zo'n ruzie, dat zij vergaten, brood te bakken, groenten te planten, aardappelen te poten en nog veel meer vergaten zij. Toen, toen kre gen de mensen honger. Zij wilden brood kopen, maar de bakker had geen brood. Zij wilden groenten kopen, maar de groenteboer had geen groente. En dat kwam allemaal, omdat zij zó lang aan het vechten waren, dat zij helemaal niet er aan hadden gedacht om daar voor te zorgen. Op een dag werden die mensen verstan dig en hielflen op m#t vechten en iederr een ging weer aan het werk. De bakker bakte weer brood; de kolenman brachfi weer kolen; de machinist deed de trein weer rijden; ja, alle mensen die door het ruzie maken vergeten waren om van alles te doen, gingen weer aan het werk Gelukkig kwam alles weer in orde en wa ren de mensen weer vriendelijk tegen el kaar. Ja, dat is allemaal héél lang ge leden, maar de mensen zijn er nog steeds blij om en daarom vieren zij elk jaar feest. Een feest met optochten, vlagge tjes en snoepjes. En jullie? Jullie mogen meedoen. Dit is één van de mogelijkheden om het kind in dit feest te betrekken, maar na tuurlijk zijn er nog meer vormen te vin den. Het zal van uw groep afhangen wat u vertelt". Tot zo ver mevrouw Pieters. Haar „hoe simpeler hoe beter" lijkt ons een vals devies. Het voert tot een malle kreupele vertoning: zaklopen met de zak over het hoofd. mnmiiniiiHiiiiiniininiinininiiiiiiiiniiiJininniinininiinifflimiiiiiniiiiiii Advertentie Kies bij griep ook voor uw kind het betrouwbaarste middel. Bayer maakt Kin der-Aspirin. Het smaakt goed en bovendien is de verpakking beveiligd door een vernuftige sluiting. kinder ï-v DAM STUT metvruchtensmaak v ACHTER PEKING (Reuter) Het Chinese staats hoofd Lioe Sjao-Tsji en premier Tsjoe En- Lai hebben een uitnodiging aanvaard van Julius Nyerere om Tanzania te bezoe ken. Tijdens het staatsbezoek dat de laat ste aan communistisch China bracht werd tussen beide landen een vriendschapsver drag gesloten. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat Averell Harriman, die kortgeleden door president Johnson tot reizend ambassadeur werd benoemd, uit Washington is vertrokken voor een reis om de wereld. Hij zal onder andere vier of vijf hoofdsteden in het Nabije Oos ten, Zuid-Azië en het Verre Oosten bezoe ken. Zijn eerste reisdoel is Israel. TOKIO (AP) Vanmorgen vroeg is het stoffelijk overschot geborgen van het laat ste slachtoffer van de ontploffing, die zich maandag heeft voorgedaan in de kolen mijn in Joepari in Noord-Japan. In totaal zijn bij die ramp 61 mijnwer kers om het leven gekomen. Zeventien mijnwerkers worden in ziekenhuizen be handeld voor gasvergiftiging en zware brandwonden. MOSKOU (AFP) Premier Kosygin van de Sovjet-Unie zou een uitnodiging hebben aangenomen om een bezoek aan West-Duitsland te brengen. Dat is dinsdag in Moskou bekend geworden. Kosygin ont ving de uitnodiging via de Westduitse am bassadeur, die een onderhoud met hem had. Een datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Een Australische mijnenveger heeft dinsdag avond bij de kust van Zuid-Malakka een boot met gewapende Indonesische infil tranten aangehouden. Bijzonderheden hierover zijn nog niet bekend. Maleisische regeringskringen ifl Koeala Loempoer hebben meegedeeld dat bij Loe- moet, 170 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad in de staat Perak, vijf Indo nesische guerrillastrijders aan land zijn ge gaan. Een daarvan is aangehouden, de an dere vier worden achtervolgd. Een legerwoordvoerder in Koetsjing meldde een nieuw treffen tussen het „NI leisische leger en Indonesische guerril' strijders aan de zuidelijke grens van Sera- wak. De Indonesiërs trokken zich na eert kort vuurgevecht terug. Geen van beide partijen leed verliezen. Advertentie GALOP IS VOOR KENNERS MO* 1 aH y LONDEN (Reuter en AFP) De Brit se strijdkrachten beschikken in bepaalde gevallen over gevaarlijk onvoldoende ma terieel. Ondanks uitgaven ter hoogte van 200 miljard gulden sinds 1952 blijft het peil van de defensiekracht beneden de be hoeften. Deze scherpe critiek op het mili taire beleid van de vorige, conservatieve, regering staat te lezen in het witboek over de Britse defensie 1965-'66 van de Labour- regering van Harold Wilson. Er zijn steeds maatregelen genomen om tegemoet te ko men aan „de onmiddellijke behoeften" van de Britse strijdkrachten" tegen een prijs die het land kan betalen". In het witboek wordt de mening verkon digd, dat een kernoorlog tussen Oost en West „zeer onwaarschijnlijk" moet wor den geacht, hoewel de mogelijkheid* van „een oorlog per ongeluk" blijft bestaan. Overigens werpt de Chinese kernontplof fing nieuwe vraagstukken op. De Britse kernpolitiek moet de niet-kernlanden ge rust stellen. „De last van de kosten tot het in stand houden van de Britse strijdmacht in West- BRUSSEL Vijftien bejaarden zijn van nacht bij een hevige brand in Brussel om gekomen. Zes bejaarden werden gewond, evenals vier brandweerlieden. De brand woedde in „Le Gai Sejour", een tot tehuis voor hulpbehoevende ouden van dagen in gericht gebouw in een dicht bevolkte wijk van Brussel. De brand werd om één uur 's nachts ontdekt. Een uur na de brand stortte het gebouw in. De brandweer werd gealarmeerd door een bewoner uit de omgeving die door het geblaf van zijn hond was gewekt. Het ge bouw was toen al in vlammen gehuld. De politie probeerde langs de achterkant het tehuis binnen te dringen, maar moest de ze poging door de verschrikkelijke vlam- en rookontwikkeling opgeven. Op een balkon op de tweede verdieping verscheen een vijftal bejaarden, om hulp schreeuwend. Een van hen brandde als een fakkel. Ladders om hen en andere in woners van het tehuis te redden konden pas worden opgesteld nadat de stroomdraden van de tram boven de straat waren ver wijderd. Toen het brandende gebouw in eenstortte, moesten de reddingspogingen opgegeven worden. Een van de brandweermannen werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Hij kon pas nadat hij drie uur onder het puin had gelegen, met brandwonden overdekt worden gered. Om streeks zes uur vanochtend was de brand weer het vuur nog niet geheel meester. Woning uitgebrand. In Opwierde, gemeen te Appingedam, is in de nacht van maandag op dinsdag een woning, be woond door de familie Blaauw, door brand verwoest. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, kon zich met moeite redden. Van de inboedel kon vrijwel niets worden behouden. Duitsland en de huidige strategische denk beelden over de NAVO vereisen een al gemene herziening van de situatie. Het zou politiek onverantwoordelijk en economisch schadelijk zijn de Britse mili taire bases ten Oosten van Suez op te ge ven, die nodig blijven voor het behoud van de vrede in de betrokken gebieden." Er wordt een onderzoek ingesteld naar de veiligheidsdiensten om het uitlekken van militaire geheimen te voorkomen. De landmacht en de luchtmacht beschikken voortaan over een eigen contra-spionage- centrum. De marine had in 1962 al een dergelijke dienst. Gesteld wordt dat alleen een krachtig en eensgezind NAVO-bondgenootschap En geland kan beschermen. Dit bondgenoot schap moet worden gehandhaafd zonder de gelegenheden voor verdere ontwapenings- maatregelen te laten voorbijgaan. Uit deze noodzaak is het regeringsplan voor een Atlantische kernmacht ontstaan. De regering meent dat deze kernmacht moet bestaan uit: 1. De Britse V-bommenwerpers voor ver voer van kernwapens, behalve een niet ge noemd aantal dat nodig is voor gebieden buiten de NAVO. 2. Alle vier Polaris-kernonderzeeboten die nu in aanbouw zijn, 3. Minstens een even groot aantal Ame rikaanse Polaris-kernonderzeeboten CASABLANCA (AFP) —Generaal Hum- berto Delgado. voorzitter van het Portu gese „Nationale Bevrijdingsfront", is op 14 februari in Spanje, nabij de Portugese grens, gearresteerd. Dit is medegedeeld door een woord voerder van de generaal in Marokko. Del gado werd aangehouden toen hij trachtte clandestien Portugal binnen te gaan met het doel daar gewapend verzet te organi seren. Een militair gerecht in Portugal heeft Delgado geruime tijd geleden bij verstek tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. 4. Een soort gemengde bemanning en gezamenlijke bewapening voor elementen waarin de landen, die geen kemstrijd kracht bezitten, kunnen deelnemen; en 5. Elke strijdkracht die Frankrijk zou willen toevoegen. De Britse strijdkrachten zullen geheel ter beschikking staan zolang het bondge nootschap voortduurt. De Verenigde Sta ten, Engeland en elk ander deelnemend land dat dit wenst, zouden een veto kun nen uitbrengen over het gebruik van de wapens van de strijdmacht. De totale begroting voor defensie beloopt zoals gemeld een recordbedrag in vredes tijd van 212 miljard gulden, wat neer komt op ongeveer driehonderdnegentig gulden, voor elke man, vrouw en kind in Groot-Brittannië. Hierbij wordt opgemerkt dat dit bijna evenveel is als per hoofd van de bevol king aan drank en tabak wordt uitgegeven. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Stewart heeft in het Lagerhuis ge zegd dat Groot-Brittannië bereid is een mi litaire bijdrage van zes bataljons infante rie, te leveren aan 'n internationale strijd macht, als de Verenigde Naties tot instel ling daarvan zouden overgaan. Zout op een slak Soms betreur ik het dat Charivarius, de man die jarenlang is opgetreden als taal- zedemeester, niet meer leeft en werkt. Week in, week uit publiceerde hij in De Groene Amsterdammer zijn vermanende en dikwijls geestige opmerkingen over de talrijke taalzonden die hij bij penvoerders constateerde of meende te constateren. Meende te constateren want hij was hoge mate een berijder van stokpaard jes die ondanks zijn scherpzinnigheid en geestigheid nauwelijks begrip had voor het feit dat de taal voortdurend evolueert en dat niet een conservatieve kamergeleerde, maar de zogenaamde spraakmakende ge meente ten slotte uitmaakt wat juist en wat onjuist is. Hetgeen, zoals gezegd, niet belet dat ik Charivarus somtijds mis, namelijk wan neer ik struikel over een taalverschijnsel dat ik hem graag op zijn onnavolgbare manier aan de kaak had zien stellen Juist dezer dagen heb ik dit gemis weer gevoeld. Het toeval wil dat dit gebeurde na lezing van een artikel in hetzelfde weekblad waarin Charivarius zolang zijn pijlen heeft afgeschoten. Op 6 februari kwam daarin een beschouwing voor, ge titeld „De vertelkunst van R. L. Steven- De anonieme medewerker bespreekt onder dit hoofd een Nederlandse vertaling van de roman St. Ives, een avonturenver haal van genoemde 19-eeuwse Schot. De stijl van Stevenson hoeft niet modern te worden genoemd, zegt de bespreker, om dat zij van alle tijden is. Om dit te illus treren haalt hij de eerste zin van het boek aan: „In de meimaand van het jaar 1813 was ik zo onfortuinlijk, dat ik na enige tijd in handen van een vijand viel". Onze be spreker zegt hiervan: „Zo'n beginzin had in de middeleeuwen geschreven kunnen zijn, maar ook nu". Over de middeleeu wen wil ik mij geen oordeel aanmatigen, maar dat de zin nu geschreven had kun nen zijn, blijkt uit het verschijnen van het besproken boek. Dat Stevenson voor deze zin aansprakelijk kan worden gesteld, acht ik onwaarschijnlijk. Ik ben op het ogenblik helaas niet in de gelegenheid een Engelse uitgave van het werk te be machtigen, maar mocht de auteur en niet de vertaler voor deze „beginzin" aanspra kelijk zijn, dan zullen we ons oordeel over de stilist Stevenson toch nodig moeten her zien. De woorden „na enige tijd" hangen immers volkomen in de lucht. Enige tijd. waarna? was de vraag die onmiddellijk bij mij opkwam, toen ik de hooggeprezen zin las. De boekbespreker is blijkbaar door deze vraag niet gekweld, maar ter stond in extase geraakt, een aangename gemoedsgesteldheid die echter weinig be vorderlijk is voor het verkrijgen van een evenwichtig oordeel. Ik zou hem daarover niet hard zijn ge vallen, als hij ons niet zo uitdrukkelijk tot. een blik op de literatuur van alle tijden had uitgenodigd, om tegen de achtergrond daarvan zijn parel des te helderder tg doen blinken. Het recht op vergissingen gun ik ieder een, behalve diegene die op al te zelfver zekerde toon zijn vergissing wereldkundig maakt en zijn lezers bijna gelast zijn on zin als zin te accepteren. Dan bedank ik en doe er het zwijgen toe of klim in de pen, omdat het een enkele keer wel aar dig is zout op een slak te leggen. M. Mok Advertentie 'tjonge moet *ueVe J „Schrikwekkend". In België is een „schrikwekkende toeneming" van het aantal geslachtszieken. Tweederde daar van moet worden geweten aan Noord- afrikaanse arbeiders. Naar schatting is een per duizend van de ongeveer 500.000 buitenlandse arbeiders in België door een geslachtsziekte aangetast. Dit heeft een Belgisch wetenschappelijk comité vastgesteld. Onlogisch. Alexander Kerensky, na de val van de Tsaar in 1917 onder meer minis ter-president van Rusland, heeft in Oak land in de Amerikaanse staat Californië gezegd, dat het Russische communisme onlogisch is. Hij zei dat het communis me zijn greep op Rusland verliest en „onvermijdelijk in sommige gebieden het vrije bedrijfsleven naar boven komt". Gasexplosie. Een gasexplosie in een vak school in de Poolse havenstad Gdansk, heeft twee mensenlevens geëist. Van de zeven gewonden liggen twee op ster ven. Stenen. Betogers hebben in Bogota een taxi, waarin twee leden van een Ame rikaanse luchtmachtmissie in Colombia zaten, met stenen bekogeld. De twee in zittenden werden licht gewond. Dilemma. De Zweedse paspoortcontro- leurs constateren dat steeds meer Zweedse vrouwen van middelbare leef tijd falsificaties plegen zij verande ren de geboortedata in hun paspoorten. Volgens de politie gebeurt dit om hun jeugdige Italiaanse en Spaanse vrienden ervan te overtuigen, dat zij op erotisch gebied nog best mee kunnen. „Gewoon lijk zeggen zij dat hun kinderen in de paspoorten hebben zitten knoeien. Wij weten .niet goed of wij tot vervolging moeten overgaan", was het commen taar. Orgieën. In Boedapest is een proces aan de gang tegen een hoge ambtenaar van het Hongaarse ministerie van Binnen landse Handel Lajos Onody en acht an deren, die worden beschuldigd van cor ruptie en verduistering. De ontdekking dat zij met verduisterd geld huizen en auto's hadden gekocht en met hun vrien- dinnen orgieën hielden heeft in Honga rije tot een politieke crisis geleid. Jungle-tocht. Acht Europeanen, onder wie een vrouw, hebben een tocht door het Kongolese oerwoud overleefd die onge veer twee maanden heeft geduurd. T« voet legden zij meer dan 250 kilometer door opstandelingengebied af.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3