Eis van twee en half jaar tegen kadaverslachter GRIEP? NEEM DIREKT EEN AKKERTJE Nederlandse herenmode gaat slanker worden Herzlich willkommen in Österreich OOSTENRIJKS r) Deel van in zijn bedrijf gevonden vlees was bij consumptie dodelijk Krommenie krijgt een stuk van Assendelft Vrijspraak voor fotograaf Academie van Weten schappen verkocht dissertaties Show van stijlgroep Groningen Japanse belangstelling voor Nederland Prijsvraag over referendum Schip overvaren in de Krammer WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 - i' 4» Wegens plaatsgebrek Dankzij Geesink - Jl W - J Een gevangenisstraf van tweeëneen half jaar, eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. R. Pitlo, gistermiddag tegen een 40-jarige in woner van Willeskop wegens het op grote schaal slachten van kadavers en de handel in het vlees ervan. Deze man is de centrale figuur geweest in een om vangrijke clandestiene handel in onge keurd en bedorven vlees. In oktober deed de rijkspolitie een inval in het bedrijf. Zij trof er een verborgen slachtplaats aan, voorzien van een alarm installatie tegen nieuwsgierigen, een diep- vrieshuis en een aantal afvalputten die enorme hoeveelheden koppen, beenderen en huiden bevatten. Ook in sloten en grep pels in de omgeving van het bedrijf lagen grote hoeveelheden afval. Twee deskundigen van de veterinaire in spectie verklaarden dat een deel van het in beslag genomen vlees zodanig was be smet, dat consumptie ervan de dood tenge volge zou kunnen hebben. Verschillende vleesmonsters die waren onderzocht, bevatten bacteriën die in het bijzonder voor kinderen en ouden van da gen zeer gevaarlek waren. Een der des kundigen zei dat er in ons land ongeveer 80.000 ziektegevallen per jaar voorkomen, veroorzaakt door het nuttigen van bedor ven en besmet voedsel. Naar schatting ko men er jaarlijks honderd gevallen met do delijke afloop voor. Toen de rijkspolitie de inval deed werd meer dan drie en een halve ton vlees aan getroffen, dat klaar hing voor aflevering. Er was voorts kalfsvlees gevondeij, dat in staat van ontbinding verkeerde en ook vlees met ontkeuringsstempels, hetgeen betekende dat het afgekeurd was, voorts vlees bevuild met mest en haren en ge reedschap dat verroest en bevuild was. De grossier verkocht het ongekeurde en bedorven vlees voor de prijs van deugde lijk vlees rechtstreeks of door tussenperso nen aan vleesconservenfabrieken. Deze fabrieken waren volkomen te goe der trouw. Zij werden misleid doordat het kadavervlees werd „verpakt" in deugde lijk vlees, waarop de keuringsstempels dui delijk te zien waren. In zijn requisitoir zei mr. Pitlo, dat het woord ontstellend te gering is om deze zaak te kwalificeren. De wetgever heeft er zelfs geen rekening mee gehouden dat zo iets zou kunnen gebeuren. Op de econo mische delecten die door de grossier zijn gepleegd staat een maximum straf van één jaar en vier maanden. Dit achtte mr. Pitlo veel te weinig. Hij wilde daarom de verdachte veroordeeld zien op grond van artikel 174 van het Wetboek van Straf recht, waarin staat dat hij die waren ver koopt, waarvan hij weet dat deze schade lijk zijn voor leven en gezondheid van de mens, tot een gevangenisstraf van maxi maal 15 jaar kan worden veroordeeld. De officier zei, dat keuringsdiensten, po litie en justitie al in april van het vorig Advertentie österreicn jaar op de hoogte waren van de klan- destiene slachtingen in Willeskop. Dat het zo lang heeft geduurd voor men toesloeg vond zijn oorzaak in het feit dat tot ok tober elk feitelijk bewijs ontbrak. Controleurs konden niet zonder politie- geleide bij het bedrijf komen. Als zij al leen gingen, konden zij een mes tussen hun ribben krijgen. De grossier staat als zeer agressief bekend. Hij is acht keer veroordeeld wegens mishandeling en ver nieling. Hij oefende een ware terreur uit op zijn omgeving, zodat niemand iets durf de te verklappen van wat er op het be drijf gebeurde. De grossier, die, zoals de officier zei, voor de rechtbank de goedmoedige en de zachtaardige speelde, gaf toe dat hij in strijd met de voorschriften had gehandeld. Maar hij verzekerde de rechters dat hij zelf altijd van het vlees had "gegeten. Hij beaamde dat hij zieke beesten had opge kocht en geslacht en erkende dat hij nooit tegen afnemers had gezegd dat er iets met het vlees aan de hand was. Over de hoe veelheden vlees die hij had verhandeld, kon hij zich niets meer herinneren. Op 9 februari zal de rechtbank uitspraak doen. Het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen Krommenie en Assendelft is gistermiddag zonder hoofdelijke stemming door de Eerste Kamer aanvaard. Deze grenswijziging werd noodzakelijk geacht om uitvoering te kunnen geven aan het structuurplan van de gemeente Kromme nie. Als gevolg van deze grenscorrectie zullen 75 hectaren van Assendelft naar Krommenie overgaan en zal het aantal inwoners van Krommenie met 850 perso nen vermeerderen. De economische politierechter te Amster dam heeft de Amsterdamse fotograaf Ad Windig, voorzitter van de jvakgroep foto grafen van de federatie van verenigingen van beoefenaars der gebonden kunsten GKF vrijgesproken. Deze fotograaf was ten laste gelegd in de maanden juli tot en met oktober 1964 bedrijfsmatig fotografische opnamen te hebben gemaakt in de zin van het vesti- gingsbesluit fotografische bedrijven 1960 zonder de vereiste vergunning van het be drijfschap van het fotografisch bedrijf. De wijze waarop de heer Windig zijn vak uitoefent is aldus de economische poli tierechter een andere dan in het ge noemde besluit is geformuleerd. Advertentie In antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Vermoeten (P.v.d.A.) heeft minister Bot meegedeeld, dat op grond van een dringend verzoek van de Rijksgebouwendienst om uit veiligheids overwegingen gedeelten van de bibliotheek te ontlasten het bestuur van de Konin klijke Nederlandse Academie van Weten schappen genoodzaakt was tot ingrijpen de interne verplaatsingen van zijn boeken bezit en tot de verkoop wegens plaatsgebrek van na 1900 in Nederland verdedigde dis sertaties. Het ging hierbij om proefschrif ten, hoofdzakelijk op natuurwetenschappe lijk gebied, waarnaar bijzonder weinig vraag bestond, mede doordat deze disser taties in andere wetenschappelijke biblio theken aanwezig zijn. Wegens het ook bij andere wetenschappelijke bibliotheken be staande of dreigende ruimtegebrek als ge volg van de steeds sneller in omvang toe nemende wetenschappelijke litteratuur achtte de minister het onvermijdelijk, dat tot deze verkoop is overgegaan. (Van onze moderedactrice) De Nederlandse man zal deze zomer de indruk maken van een „lange, slanke vent". De nieuwe herenmode, die de Stijlgroep Groningen dinsdag in het Amster damse Apollopaviljoen presenteerde, heeft een duidelijk hoekiger, smaller en soepeler silhouet. Deze groep van zes Groningse herenkledingfabrikanten, die gezamenlijk een kwart van de Nederlandse herenconfectie voor haar rekening neemt, heeft zich dit jaar gespiegeld aan de Amerikaanse kledingstijl. De schouders zijn hoekig en staan iets naar voren, de revers zijn smaller en de borstpartij is slank gesneden. De colberts worden met drie of twee knopen en in dit laatste geval laag-gesloten. De pantalons blijven slank, vooral boven de knie. Op zienbarende veranderingen zoals die zich in de damesmode voordoen, zijn er dus niet. De man is wat zijn kleding betreft nu eenmaal behoudender dan de vrouw. Er gaan jaren overheen voordat een complete nieuwe lijn zich doorzet. Ook bij de slan kere tendens van dit voorjaar blijft het een kwestie van enkele millimeters min der. De jonge man heeft grote invloed op de herenmode. De terugkeer van het vest, die overigens al het vorige jaar werd in- De grens...en omhoog gaat de slag boomvoor een onvergetelijke vakantie. In rijk Oostenrijk! Of U nu natuurliefheb ber bent.of kultuurminnaar.vertierzoeker of rustgenieter,Oostenrijk is het vakan tieoord naar Uw hart. En naar Uw porte monnee, want Uw gulden is er nog steeds heel wat waard! Kom ook naar Oostenrijk! maar win eerst alle inlichtingen in bij Uw reisbureau of bij het TOERISTENVERKEERSBUREAU Attentie: het nieuwe adres is Herengracht 437, Amsterdam. Telefoon: 62188. Nederland blijkt in Japan bijzonder po pulair te zijn, speciaal door judo-wereld kampioen Anton Geesink. Dit heeft de directeur van de A.N.V.V. de heer J. A. Risseeuw, verklaard, die een reis naar Japan heeft gemaakt. Verleden jaar maakten ongeveer 115.000 Japanners een vakantiereis buiten eigen grenzen; 23.000 gingen naar Europa. On geveer 11.000 van de Europabezoekers gingen naar Amsterdam. Het aantal Japanners dat buitenlandse reizen gaat maken is sterk stijgende, eens deels door het hogere welvaartsniveau, anderdeels door het opheffen van devie- renrestricties voor toeristische doeleinden. De heer Risseeuw bezocht Japan samen met de heer J. N. Strijkers, directeur van de Amsterdamse V.V.V. BINNEN ZONDER KLOPPEN HET JONGETJE in de kinderstoel heeft zijn familie verraden. Het lacht op een getekende voorstudie van een familieportret uit de acht tiende eeuw. Op het echte schilderij kijkt dat jongetje strak en stijf als een houten pop voor zich uit. Want op portretten van gegoede Hol landse gezinnen uit de „Pruikentijd" lacht men niet. Stel je voor. Ze mochten later eens denken dat die familie luchthartig of, nog erger, licht zinnig was. In het Amsterdamse museum Willet Holthuysen aan de Herengracht zijn interieurs, gebruiksvoorwerpen en o.a. 35 familieportretten te zien in de ten toonstelling „Binnen zondr kloppen in de Pruikentijd". Natuurlijk kwam de pruik uit Frank rijk. Blonde haren. Voor de pruik van Marie Antoinette en Madame de Bij gebrek aan blonde haren poeder de men de pruiken, met meel. Dit was niet de eerste pruikentijd in de historie. Het werd via Versailles, wel dè Pruikentijd. Zowel voor mon sieur als madame. En voor mijnheer en mevrouw. De Franse Figaro's kwa men ook naar Holland. Hoe ingetogen de Hollandse hoofden mochten zijn, ze werden bedekt met een pruik. Aan het hof in Den Haag volgde men de Franse mode. IJzerdraad en gaas, scharnieren, linten, veren, zeil schepen en vogels kwamen aan de da meskapsels te pas. Hoe konden er ooit lichtzinnige gedachten in zulke zwaar beladen hoofdjes ontstaan. En toch, daar hangt het portret van het echt paar Feitema-de Haan. Geschilderd in 1790 door Wijbrand Hendriks, kas telein van Teylers fundatie en con servator van het kunstkabinet te Haar- De vergulde spiegel en het tafeltje met krulpoten zijn tegenwoordig weer in de mode, net als de serviezen met schulpranden en klauwvoetjes en alle andere „barokkerigheden" voor de huis kamer en de salon anno 1965 in bepaalde milieus. Maar dit hier is echt en authentiek „krulwerk". IN DE PRUIKENTIJD" Prachtig geborduurd is deze japon uit 1770. Kant komt uit de mou wen en is langs de hals bevestigd. Geheel in stijl heeft men deze pop een mouche op de wang geplakt. Na de revolutie werd het krullen- kopje van Joséphine de Beauhar- nais mode. lem. Oorspronkelijk stond de enige dochter van het echtpaar Feitema ook op het portret. Zij werd echter weg- geschilderd. Waarschijnlijk omdat zij naar de mening van haar ouders te lichtzinnig was als hofdame van ko ningin Hortense. Dat was al na de re volutie, die het leven in heel Europa veranderde. Behalve de mening van deftige Hollandse families over „fat soen". HET MUSEUM Willet Holthuysen is een groot herenhuis. In nog geen tien vertrekken is daar tot en met 25 april het leven van de gegoede Hollandse families in de Pruikentijd te volgen. Van oorlogen én revolutie, van hon ger, armoede en opstand hier geen spoor. Die zijn buitengesloten uit de „mooie kamer". Die prachtige cana pé van pauwblauwe damast en ver guldsel is nooit beroerd door een mor sige rok. Tegenwoordig geeft men er schatten voor. Voor de blauw bekle de vergulde stoelen. Voor de witge lakte fauteuils, het rood gelakte thee tafeltje en de tafel met lakpanelen. Het kan ook zonder al te veel geld. Al die „antieke" meubelen worden nu immers regelrecht uit de fabriek ge leverd. Niet alleen de meubelen maakt men de laatste jaren na. Ook de spiegels met overvloedig vergulde randen zijn in alle soorten te koop. Bijna zo mooi als de kleding van de vrouw was In de Pruikentijd de kleding van de man, met bor duursel, kant en een fluwelen strik in het haarnruikje. De dikke, blote, „gouden" engeltjes laten zich in de twintigste-eeuwse win kels zo eigenwijs bekijken alsof ze he lemaal niet weten dat ze „kitsch" zijn. Wie van deze engeltjes en spiegels verrukt is, moet beslist de échte eens gaan zien. In een omgeving waar ze oorspronkelijk hoorden. Bij pruiken, parures en rococo-meubelen. DE PRUIKENTIJD was ook de tijd van de accessoires. In het museum Willet Holthuysen zijn ze voor de ten toonstelling geleend van het Haagse Costuummuseum. De waaier als een poëziealbum, de wandelstok, de mof en het horloge aan een rijk versierde ketting. Mevrouw droeg het horloge op haar rok. Met het horloge van me neer komt ook zijn garderobe aan de beurt. Herenvesten, zo mooi als rozen tuinen zijn er te bewonderen. Gebor duurd met rozeknoppen in de teerste tinten en versierd met paarlmoeren pailletten. Als de heer des huizes niet al te dunne spillebenen onder zijn kniebroek toonde, kon hij met glinste rende schoengespen de aandacht ves tigen op welgevormde kuiten in witte kousen. Hoe mooi hij zich kon kle den, hij moest het (zoals altijd) af leggen tegenover zijn vrouw. Haar he le japon was soms geborduurd en be strooid met pailletten. Zij liet het fijn ste kant uit mouwen en decolleté kij ken. Droeg zij als degelijke huismoe der geen hoge pruik, dan zette zij een kanten muts op. Haar schoenen konden nu zo in de winkel staan en als „pas uit Parijs" worden verkocht. HET HOLLANDSE GEZIN van 1965 moet geportretteerd worden in een halve cirkel voor het televisie toestel. De Hollandse familie van 1765 werd meestal geschilderd rond om het clavecimbel. Dochter Saar- tje met de vingertjes op de toetsen. Moeder ernaast, de kleine Mietje te gen haar schoot. Het jongste zoontje zit aan haar voeten. Hij houdt een hondje vast dat kijkt alsof het stie- kum aan de staart wordt getrokken. Vader heeft natuurlijk een boek of een wereldbol voor zich, en kijkt uitermate geleerd. Zo stijf en eigen lijk zo ontroerend. Een van de uitzonderingen op de tentoonstelling vormt het in 1796 door Wijbrand Hendriks gemaakte portret van de familie van mr. Johannes En schedé uit Haarlem. Of liever gezegd, mevrouw Johanna Elisabeth Ensche dé Swaving is verschillend van de meeste andere geschilderde vrouwen. Zij lacht namelijk degenen die naar haar kijken gewoon stilletjes uit. Het jaar 1796, vlak bij de 19de eeuw. De pruiken verdwenen toen al. Er werd belasting op poeder geheven. Het krullenkopje van Joséphine de Beauharnais kwam in de mode. De „parures" slonken tot sluike, op de Oudheid geinspireerde japonnen. Maar misschien geeft Parijs straks weer het sein voor een „Pruikentijd". Al leen, meel zal er nu wel niet meer aan te pas komen. Marianne van der Zee Karakteristiek kostuum uit de voor- - jaarscollectie van de Stijlgroep Gro ningen. Het colbert heeft smalle revers en wordt laag gesloten met 2 knopen. De pantalon heeft omslagen. Het pak is van grijze Engelse kam- garen met ruitdessin. gezet, is daar een voorbeeld van. Ook schijnt er bij de jonge generatie belang stelling te bestaan voor de vooroorlogse „tweerijer". Het liefst in flanel. In de collectie was dan ook zo'n ouderwets aan doend pak opgenomen in een kamgaren cheviot-streep: een dessin, dat de Stijl groep in het najaar vooral wil gaan pro pageren. De kleur voor dit seizoen is grijs. Ver der beige en een nieuwe grijs-blauwe tint. Ruiten blijven een geliefd dessin. De Stijlgroep, die nauw samenwerkt met het Internationaal Wol Secretariaat, maakt al haar pakken van zuiver scheerwol. Dat is wol, die niet vermengd is met andere vezels. Desondanks zijn de kostuums licht in gewicht. Bij de getoonde avondkleding viel één kostuum bijzonder op: een smo king met effen zwarte pantalon en een zwart-bruin geruit colbert met zwart zij den sjaalkraag. Aan het slot van de show liet de Stijl groep een tweedelig kostuum zien, dat da zes modelleurs van de Groep gezamenlijk hadden ontworpen en v/aarin de belijning van het kostuum in de nabije toekomst was gelegd. Het was een donkerblauw pak van een exclusieve kamgaren met lange, smalle revers, rechte schouders, smalle borstpartij en geaccentueerde tail le. Het kamgaren waaruit dit pak was gemaakt was de ddurste stof, die ooit voor een pak werd gebruikt. Het model (prijs 800.-) komt niet in de verkoop. Voor een normaal Stijlgroep-kostuum moet de Ne derlandse man tussen de 149.- en 249.- neertellen. De vereniging tot behartiging van het onderwijs in de staatswetenschappen (V.O.S.) schrijft ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan een prijsvraag uit, waaraan leerlingen van de twee hoogste klassen van scholen voor V.H.M.S. kun nen deelnemen. Gevraagd wordt een op stel van maximaal 750 woorden over het onderwerp „Is het gewenst in de Neder landse grondwet de mogelijkheid te ope nen tot het houden van een referendum in bepaalde gevallen?" (Inzendingen voor 15 maart aan d« heer B H. Schoonenberg, Utrechtsestraat weg 87, Woerden.)' In de Krammer, dicht bij de Grevelin- gendam, is gisteravond het sleepschip „Anna" overvaren door de binnenvaart- tanker „Veronica" uit Bazel. De „Anna" is onmiddellijk gezonken. De schipper, de 63-jarige G. de Noot, is ernstig gewond aan wal gebracht. Of er nog meer opvarenden op de „Anna" waren is nog niet bekend. De „Anna" hoort aan de suikerfabriek in Bergen op Zoom.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6