Bos van de Keukenhof wordt in komende kwarteeuw vernieuwd Dagziekenhuis voor geestelijk gestoorde bejaarden, een primeur voor Nederland NKV: „Stel in Nederland een volksverzekering in" Bouw-CAO met 35 pet tariefgrens Ook dit jaar weer beeldenexpositie Drie gewonden bij felle brand Militair overleden na excursie in bierbrouwerij Particuliere inrichting in Heemstede opgezet in overleg met GGD-Haarlem Felle critiek op ziekenfondswezen Rectificatie! Roof van scarabeeën is opgelost Prins Bernhard sprak met premier Marijnen timmerlieden, musici.., vissers, WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 Parkeren Beelden Fotowedstrijd Propaganda Samenwerking met GGD Het dagziekenhuis Priemeur voor Nederland Geruchten over officieel bezoek van prinses Irene de spaarbank met volledige bankservice I In de eerstkomende 25 tot 30 jaar zal het bos van de Keukenhof in Lisse worden vernieuwd. Ir. J. D. Sepers uit Haarlem werkt in zijn functie bij het Staatsbosbeheer met de directeur van de Keukenhof, ir. Van der Lee, aan een plan hiervoor. Deze herbebossing zal totaal rond anderhalf miljoen gulden gaan kosten. De omgeving van Lisse en speciaal die van Keukenhof was in de vorige eeuw nog rijk bebost. Later zijn vele bomen geveld en bollenvelden ontstonden die hun dien sten in de loop der jaren hebben bewezen. De Keukenhof vormt nog een mooi bos, maar als niet tijdig ingegrepen wordt zal veel verloren gaan. De beuken bijvoor beeld zien er ogenschijnlijk nog goed uit, maar ingewijden weten dat de tand des tijds er aan knaagt. De bomen zullen dus vervangen moeten worden. Verder ver toont de onderbeplanting ouderdomsgebre ken en voorzieningen dienen getroffen te worden. Ir. Sepers deelde mee dat hij zich ver heugt over de goede samenwerking met ir. Van der Lee en het stichtingsbestuur en hij verwacht dat na de uitwerking der plannen een fraai stukje natuurschoon weer voor vele jaren behouden blijft. Wanneer op 31 maart de poorten van Keukenhof voor het publiek geopend wor den, zullen de eerste bezoekers behalve de kleurenweelde in de kas, zeer waarschijn lijk ook buiten veel fleurigs ontdekken. In de maanden, voorafgaande aan de ope ning, is weer werk aan het tentoonstel lingsterrein verricht, piet gevolg, dat de bezoeker zich weer in een nieuwe Keuken hof zal wanen, aldus deelde de voorzitter van het stichtingsbestuur, mr. Th. M. J. de Graaf uit Lisse mee. Het jaarlijks groeiend aantal auto's stelt hoge eisen aan de parkeerruimten. Daarom zijn nieu we parkeerterreinen voor topdagen aange legd, zodat Keukenhof thans over een ver dubbelde capaciteit beschikt op in totaal 14,5 HA. Het aantal inritten is vergroot, de terreinen zijn deskundig gedraineerd, op de nieuwe tegelbanen is een vlotte aan- en afvoer verzekerd, terwijl het totaal aan parkeerterreinen ten volle kan worden be nut door een efficiënte indeling. Voorts is op het terrein, namelijk in de bosrand aan de Loosterweg een speciaal busstation voor de N.Z.H. aangelegd. Van dit station hebben de bezoekers via een speciale ingang rechtstreeks toegang tot de tentoonstelling. De verkeersveiligheid en de vlotte afwerking van het verkeer ijjn hiermede in zeer belangrijke mate ge diend. Tenslotte wordt gewerkt aan de inrich ting van een reserveparkeerterrein voor touringcars, waarvoor het oude autopar keerterrein aan de Stationsweg gebruikt zal worden. Daardoor zal een definitief einde komen aan het euvel, dat op topdagen auto's en touringcars door de reeds over bezette parkeerterreinen naar elders moesten worden .verwezen, vanwaar men dan soms een kleine tien minuten moest gaan lopen. Jonge Franse en Nederlandse kunste naars, zullen weer de gelegenheid krijgen op Keukenhof te exposeren. De Franse collectie bestaat uit werken van Bij een felle brand in een woonhuis in de Oranjeboomstraat in Rotterdam zijn gis termiddag een baby van vier weken en een meisje van negen jaar ernstig ge wond geraakt. Hun moeder moest met minder ernstige brandwonden maar in overspannen toestand in het Dijkzigtzie kenhuis worden opgenomen. ties, lezingen en bloembinddemonstraties brengen de passagiers in de sfeer Hol- land-bloemenland, terwijl de aanwezigheid van bloemengravinnen nog extra het ac cent legt op het centrale punt van die streek: De Keukenhof. Ook dit jaar staat de foto-wedstrijd voor amateurfotografen, waarin kleur de grote rol speelt, op het programma. Voor 1965 is een wedstrijd voor 8 mm. kleurenfilm ingelast. De vele filmers zullen de gelegen heid krijgen om het product van hun fil misch vermogen aan de toets der kritiek te laten onderwerpen. Ipousteguy, Madame A. Penalba, Pierlu- ca, F. Stahly, M. Boileau, S. Camargo, Chavignier, .L Delfino, E. Gentle, M. Lip- si, C. Mercier, C. Viseaux. De Nederlandse collectie zal voor een belangrijk deel uit werk van jong talent bestaan, jonge kunstenaars, die nog wei nig gelegenheid tot exposeren hebben ge had. Deze collectie omvat werken van: Ba rend Bodenkamp, Teo J. Besemer, J. W. van Dijken, A. Engelman, Rob Elderen- bos, Leendert Janzée, Nic. Jonk, E. Joos- ten, C. Kneulman, D. van der Kop, Gus- tave Kulche, J. van Leeuwen, S. Levy, R. Maat, J. Meijer, J. van Munster, I. J. Pieters, C. Rogge, Gust Romijn, J. van Rijs, P. A. M. Siegers, Sh. Tajiri, C. N. Visser, A. Volten, Jos Wong Lun Hing, Th. Niermeyer, J. J* Hollander, W. R. Schildmeyer. De reeds tot een traditie geworden spe ciale afvaarten der H.A.L. uit New York (3) en Montreal (1) zullen ook in 1965 worden gecontinueerd. Films, dia-projec- Een twintigjarige militair, afkomstig uit Nijmegen, is dinsdagmiddag omstreeks zes uur tijdens een excursie in een brou werij in Amsterdam (Amstelbrouwerij) onwel geworden en kort daarna tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. De militair, de ongehuwde dienstplichtige sol daat der eerste klasse J. H. N. Geutjes, was met negentien andere militairen on der leiding van een vaandrig in de brou werij en had vier of vijf glazen bier ge dronken, aldus de legervoorlichtingsdienst. De excursie naar de bierbrouwerij is een soort traditie voor jongelui die afzwaaien, zo deelde men verder mee. De heer Geut jes zou vandaag naar huis zijn gegaan. Hij was ingedeeld bij 103 technische dienst herstelcompagnie, gelegerd in de leger plaats Nunspeet. De inspecteur van de militair geneeskun dige dienst acht een sectie wenselijk om de oorzaak van het overlijden vast te stel len. De ouders van de soldaat Geutjes moeten hiertoe nog toestemming geven. De arts van het onderdeel in Nunspeet heeft verklaard dat de heer Geutjes een normale gezonde jongeman was. Op zijn gezondheidstoestand was niets aan te mer ken. Op een studie-bijeenkomst van de bond van Rooms-Katholieke Ziekenfondsen heeft de heer P. J. J. van Hout, secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond, vanmorgen namens het NKV gepleit voor een volksverzekering met een inkomens grens in de plaats van de huidige zieken fondsverzekering. De struktuur van ons ziekenfondswezen, zo zei hij, mag dan his torisch verklaarbaar zijn, in feite blijkt steeds sterker dat het naast elkaar be staan van een verplichte, een vrijwillige en een bejaardenverzekering een onding is. De financiële toestand van de vrijwillige verzekering is in zijn algemeenheid hoogst ernstig, aldus de heer Van Hout, die het een even onbegrijpelijke als betreurens waardige zaak noemde dat de Tweede Ka mer het voorstel van minister Veldkamp ten aanzien van een landelijke verevening, heeft afgewezen. Een commissie uit de ziekenfondsraad bestudeert thans de vraag, wat er nu met de financiering zal moeten gebeuren. Haar enig juiste conclusie kan echter, volgens de heer Van Hout, alleen maar zijn: landelijke verevening... Over de bejaardenverzekering hoort men geen financiële klachten. Volgens de NKV-secretaris is dat geen wonder, om dat datgene wat de bejaarden niet betalen door de overheid wordt vergoed uit het In een particuliere verpleeginrichting voor geestelijk gestoorde bejaarden in Heemstede heeft dr. P. H. Esser, zenuw arts, hoofd van de sociaal-psychiatrische afdeling van de G.G.D. in Haarlem, gis teren een nieuwigheid voor Nederland op het gebied van de zorg voor geestelijk gestoorde bejaarden ten doop gehouden: een wat men heeft genoemd „dagzieken huis" voor deze categorie van patiënten. De bejaarden wonen thuis, in hun ver trouwde omgeving, al dan niet nog samen met hun man of vrouw, maar verblijven overdag met elkaar in de inrichting. Zij worden 's ochtends met een busje gehaald en aan het einde van de middag weer thuisgebracht. De bedoeling hiervan is te voorkomen, dat deze tot geestelijke ver wardheid neigende bejaarden thuis door gebrek aan bezigheid en aanspraak zou den wegzakken naar een toestand van apathie, zelfverwaarlozing en totale gees telijke ontwrichting, waardoor zij thuis niet te handhaven zouden zijn. Het dagziekenhuis is een experiment van de 'Verpleegibrichtirïgëhr Oösterhdüt, waar mee vorige zomer bij wijze van proef is begonnen in één van de twee huizen van deze instelling, op de hoek van de Pieter de Hooghstraat en de Jan Steenlaan in Heemstede. Deze proef is een succes ge worden. De accommodatie voor het dag ziekenhuis zal derhalve worden uitgebreid, waardoor het aantal patiënten kan worden gebracht op ruim dertig. De onderneming is ontwikkeld in nauwe samenwerking met dr. Esser van de GGD, die in dit dagziekenhuis de belichaming ziet van zijn ideeën over de richting die de zorg voor de geestelijk gestoorde be jaarden moet inslaan. De GGD zal nauw met het dagziekenhuis blijven samenwer ken. Nederland telt ruim 11.000 geestelijk ge stoorde bejaarden, zo zei dr. Esser giste ren. Van deze verblijven er ongeveer 3.000 in psychiatrische inrichtingen. Voor de overigen bestaat nauwelijks adequate ac commodatie. In rusthuizen horen deze mensen eigenlijk niet thuis. Als zij thuis blijven wonen ontstaan vaak smartelijke toestanden. De gemeente Haarlem heeft in 1958 in Zandvoort de Clarakliniek in het leven ge roepen, een observatiekliniek voor geestes zieke bejaarden, waarvan dr. Esser de medische leiding heeft. Van de patiënten die hier worden opge nomen kan ongeveer 35°/o genezen worden ontslagen; met een goede nazorg kunnen zij terug naar de zelfstandigheid. Een an der deel van de patiënten heeft blijvend verpleging nodig (waarvoor de accommo datie nog grotendeels ontbreekt). Er blijft dan echter nog een grote categorie bejaar den over die daartussen ligt. Voor hen acht dr. Esser het „dagziekenhuis" de ideale oplossing. Door maatregelen van sociale aard kan worden voorkomen dat zij terugzakken naar geestelijke desinte gratie, lichamelijk verval, versuffing, suï cidegedachten of alcoholmisbruik. In he' dagziekenhuis „Oosterhout III", zoals de naam luidt, worden de mensen beziggehouden en lichamelijk en geestelijk gereactiveerd. Het geestelijk evenwicht dat zij in de Clarakliniek herkregen, kan op deze wijze worden gehandhaafd. Van een onder de oppervlakte liggend defect is bij deze patiënten uiterlijk meestal niets meer te bespeuren. "Een bewegingstherapeute en twee wel farewerksters houden de conditie van deze bejaarden op peil. Het samenzijn met an deren behoedt hen voor verveling en iner tie. Controle en eventueel een medicamen teuze therapie door de sociaal-psychiater van de gemeente kunnen in het dagzieken huis makkelijk hun beslag krijgen. De „buszuster" heeft dagelijks de mo gelijkheid voor contact met het leefmilieu thuis. Een goede voeding is in het dag ziekenhuis verzekerd. Ook bestaat de mo gelijkheid tot het nemen van een bad en tot voetverzorging. Voor Nederland is deze „crèche voor be jaarden" (in bepaalde opzichten te verge lijken met de medische kleuterdagverblij- 11.M De 78-jarige weduwe Elizabeth de Rolff, van wie wij gisteren meldden, dat zij op de „Sophocles" gewond was geraakt, blijkt haar verwonding te hebben opgelopen op de Ulysses", waarop zij als passagiere voer. In de „crèche voor geestelijk ge stoorde bejaarden", zoals men het dagziekenhuis zou kunnen omschrij ven, gebruiken de mensen dagelijks een warme maaltijd. Wanneer zij al leen thuis zouden zitten, komen de meesten hunner daar niet meer aan toe, zo leert de ervaring. Dan zakken deze patiënten weg in een toestand van apathie en zelfverwaarlozing, waardoor de geestelijke verwardheid bezit van hen neemt. Dan zou hun volledige opneming in een kliniek of inrichting noodzakelijk worden. ven) een primeur. In Engeland is men hier mee al veel verder. Daar bestaan al meer dan veertig dagziekenhuizen voor geeste lijk gestoorden, waar de patiënten ambu lant worden behandeld zodat hun de gang naar „het gesticht" kan worden bespaard. Dr. Esser heeft zich hierover in Engeland uitgebreid georiënteerd. Een moeilijkheid bij het opzetten van te huizen voor geestelijk zieke bejaarden is, dat het ziekenfonds voor deze verpleging (nog) niets vergoedt, dit in tegenstelling tot waar het lichamelijk zieke bejaarden betreft. De dagprijs in Oosterhout III is in het experimentele stadium voorlopig ge steld op het (lage) bedrag van 11. Waar het ziekenfonds verstek laat gaan, springt Sociale Zaken in vele gevallen bij. Door het doorslaan van een ex-dancing houder is de beruchte diefstal bij de tapij tenhandelaar H. Keyzer aan de Haring- vlietstraat in Amsterdam, waarbij onder meer een gouden armband met scara beën (gouden mestkevers uit het graf van de Egyptische farao Toet Ank-Amon) de buit vormde, opgelost. Gearresteerd is een twintigjarige dienstplichtige militair. Door bemiddeling van de dancing-exploi tant kwamen vorig jaar een maand na de geruchtmakende diefstal de kostbare Egyp tische scarabeën plus enkele andere voor werpen weer boven water. De tapijten handelaar had de dancing-houder die oyer contacten in de Amsterdamse onder wereld beschikt gevraagd of deze de dieven zou willen vragen de kostbaarhe den terug te geven. Dit lukte tegen een los prijs van 1000. Toen de dancing-houder onlangs werd verhoord in verband met een vechtpartij herinnerde de rechter-com missaris zich de affaire van de scara beën. Tijdens dit verhoor heeft de man zich waarschijnlijk versproken, waardoor de recherche het onderzoek in deze gevoe lige affaire kon heropenen, met bovenge noemd gevolg. vereveningsfonds van de verplichte verze kering. In feite zijn de verstrekkingen van de drie groepen verzekeringen gelijk, terwijl voor de verplichte en vrijwillige verzeke ring dezelfde verzekeringsgrens bestaat. De rechtsgrond voor de invoering van een volksverzekering, namelijk het belang van de groep, is in dit geval volgens de heer Van Hout niet moeilijk te vinden: ruim 95 percent van degenen die volgens een van de drie vormen van ziekenfonds verzekering verzekerd kunnen zijn, is dat ook. Hij meent voorts, dat de vaststelling van het al of niet verzekerd zijn in ver band met de inkomensgrens geen moei lijkheden zou opleveren, als men de be lasting inschakelt, die ook voor deze volks verzekering de premie-inning zou moeten verzorgen. De heer Van Hout is er in ieder geval van overtuigd, dat de voorde len ruimschoots tegen de nadelen opwegen. De nieuwe bouw-CAO, die op 1 maart moet ingaan, zal vermoedelijk met maar zeer korte vertraging goedgekeurd en wel kunnen worden toegepast. De CAO zal nog deze week aan de Stichting van de Arbeid worden voorgelegd. Over de hoofdpunten bestaat een akkoord, enkele details wor den in de komende dagen nog tussen werkgevers en vakbonden nader geregeld. De lonen in de bouw gaan gemiddeld 5 percent omhoog, wat, afhankelijk van de tariefklassen, neerkomt op uurloonverho gingen van 9 a 13 cent. De derde gemeen teklasse wordt afgeschaft. De uitkerings regeling bij ziekte zal niet worden inge krompen, zoals de werkgevers aanvanke lijk wilden. Wel blijft de 35 percent tariefgrens be staan. In de meeste delen van het land bestaan hiertegen, aldus de bonden, ook geen bezwaren die zo groot zijn dat de CAO er op had moeten struikelen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Prins Bernhard, die on langs van een bezoek aan Spanje is te ruggekeerd, heeft, naar de Rijksvoorlich tingsdienst ons desgevraagd meedeelde, gisteren in het Catshuis een bezoek ge bracht aan premier Marijnen. „Het be treft hier het gebruikelijke en regelmati ge onderhoud tussen 4e prins en mr. Ma rijnen. Deze gesprekken vinden afwisse lend in paleis Soestdijk en in Den Haag plaats. Over de inhoud van het gesprek kan niets worden meegedeeld. Alle be richten daarover berusten op veronderstel lingen," aldus de rijksvoorlichtingsdienst. Geruchten als zou prinses Irene binnen kort weer een bezoek aan Nederland bren gen konden niet bevestigd worden door de R.V.D., aangezien er geen berichten over de prinses of over prins Hugo Char les door de R.V.D. worden verspreid, Pas indien de prinses een officieel bezoek aan de koningin zal brengen worden op ver zoek van het secretariaat daarover mededelingen verstrekt door de R.V.D. Onze correspondent in Madrid voegt hieraan toe, dat prinses Irene tegenover haar Spaanse omgeving meermalen heeft verklaard, dat zij bijzonder graag een of ficieel bezoek aan Soestdijk zou willen brengen. Struikelblok tot nu toe is blijkbaar steeds weer de wens van de Carlisteru politieke munt te slaan uit een dergelijk bezoek. Advertentie Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit veie spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4$ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. son

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7