Vasas Györ hield moedig stand onder de Nederlandse stormlopen AMSTERDAMSE AANVOERDER GAF ZIJN PLOEG HET ZELFVERTROUWEN WEER TERUG Koelbloedige Schrijvers redde DWS door strafschop in te schieten Spelers van DWS: onze rol is niet uitgespeeld mm RESULTATEN EN PROGRAMMA Hongaarse guerilla's op de tribune Rustig verkeer Scheidsrechter Ij Schwinte vriend !j van Leo Horn Prins Bernhard vroeg in stadion DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 O 19 En masse communistisch Ga je gang Daan Foutje De hal is rond Voetbal in Engeland Dit wordt het verhaal van Daan Schrijvers, die DWS in de Europa-Cupwedstrijd tegen Vasas ETO Györ uit de put haalde. Dit wordt het verhaal van een ware aanvoerder, die zijn ploeg met zelfvertrouwen injecteerde. Steeds al stond Schrijvers op uitmuntende wijze te verdedigen en daarnaast links en rechts bemoedigende woorden en schouderklopjes uit te delen, als er weer een kogel van Temming, een knal van Geurtsen of een schuiver van Roode ongelukkigerwijze afketste op de witte defensiewal van de Magyaren. Hij fon kelde van strijdlust en joeg zijn spelers op. Hij jongleerde toen zijn mannen bijna moedeloos werden onder het onfor- tuin dwars door de Hongaarse linies heen, een technisch perfecte solo, besloten met een scherpe pass naar Geurtsen. De kanonnier miste. Schrijvers schudde even het hoofd, maar maakte geen grove verwijten. En toen kwam dan dat mo ment, dat wellicht beslissend wordt voor het Europa-Cup leven van DWS. Geurtsen speelde de eminente doelman Toth uit positie en joeg de bal naar het verlaten doel. Er waren nog zestien minuten te spelen en de stand was 0—1. Daar schoot ineens een vuist naar voren, niet van Toth, die redde loos op de grond lag, maar van spil Orban. Scheidsrechter Schwinte kon een voor de Nederlandse supporters dankbaar gebaar maken, naar de witte stip. Het werd stil in het Olym pisch stadion, Wie zou de beslissende trap gaan nemen? Het was eigenlijk geen vraag. Want captain Schrijvers stapte resoluut en zelfverzekerd naar voren alsof hij thuis naar de keuken liep om een kopje koffie te halen. Terwijl bij menig DWS-aanhanger de hartslag aanmerkelijk versnelde, mat hij even koel de afstand tussen stip en doel. Een schot. En doel man Toth dook naar de verkeerde hoek. 1—1. DWS had de kansen weer volledig in eigen hand. Het zelfvertrouwen was terug. En de Amsterdammers zijn nu niet bang meer voor de wedstrijd in Györ. „Speelde ook Feijenoord niet gelijk tegen Vasas in Nederland?", zei Rinus Israels na afloop, terwijl Daan Schrijvers gouten kettinkje met daaraan een gpuden voetbal als talisman om de hals doodgemoedereerd ver klaarde: „die strafschop moest er toch in? Nou dan....". (Van onze sportredactie) Voor de kwartfinale van het toernooi voor landskampioenen om de Europa Cup zijn thans vier wedstrijden gespeeld. De acht overgebleven clubs speelden ieder een maal. FC Köln speelde thuis met 0-0 gelijk tegen Liverpool. De returnwed strijd tussen deze clubs is op woensdag 3 maart. Bekerhouder Internazionale won in Milaan met 3-1 van Glasgow Rangers en treft de Schotse ploeg op 3 maart voor de returnontmoeting. Real Madrid en Ben- fica speelden gisteren de eerste wedstrijd in Portugal, Benfica won met 5-1. De twee de wedstrijd is in Madrid op 17 maart. DWS en Vasas speelden gisteren in Am sterdam 1-1, woensdag 10 maart ontmoe ten zij elkaar in Györ. DWS en Vasas Eto Györ hebben een bijzonder boeiende en aantrekkelijke wedstrijd gespeeld, waarin nu eens ein delijk weer van aanvallend voetbal te genieten viel. Dat het niet naar de wens van de Amsterdammers ging is dan weer een andere zaak. DWS had uit de grote oogst van beste kansen een paar goede goals moeten plukken, maar het zat be paald niet mee. En bovendien attaqueer den de Hongaren direct. Vasas had daar enboven de prettige ruggesteun van een doelpunt, in de eenentwintigste minuut geproduceerd. We hadden de t.v.-lieden eigenlijk op dat moment van het doel punt willen toeroepen: neem een close- up van onze Hongaarse huurlieden op de tribune. Als drie guerrillastrijders in een woud van Nederlandse supporters hadden ze hun ploeg aangemoedigd met hun „Haja Eto", Haja Eto". En in die eenentwintigste minuut dan ging hun mooiste wens in vervulling. Met plezier hebben we naar dit Hongaarse drietal gekeken, voor wie ineens een daverende czardas moet zijn losgebarsten, Ze dron ken elkaar toe uit de fles barakc, die van hand. tot hand. ging. Gloeiende abri- kozenjeneverFeest. Het drietal kromp zestien minuten voor het einde ineen bij de strafschop van Schrijvers. De barakc was niet zo gloedvol meer. Wie als vreemdeling Bessem's stadion om half negen zou zijn binnengestapt, al leen met de wetenschap, dat er een beker wedstrijd tussen een Hongaars en een Ne derlands team zou worden gespeeld, zou onmiddellijk gedacht hebben: moet de ide ologie nu zover doorgevoerd worden, dat de voetballers van het oostblok van top tot teen in een helrood tenue worden ge stoken. Dan „onze jongens'' in het reine wit van ons ideologisch denken. Om direct daarna met verbijstering vast te stellen, dat het Nederlandse volk en masse naar het communisme was overgestapt. Want bij elke rode aanvalsgolf dreunde het toe juichingen op de tribunes. Totdat de vreemdeling een licht opging: DWS speel de in het rood, Vasas Eto Györ in het wit. Iedereen behalve het handjevol Hon gaarse guerrilla's her en der verspreid hoopte en verwachtte ook, dat de DWS-ers „rode duivels" zouden worden. Men schiep de ideale omgeving voor voetbal-duivels: sissende voetzoekers sprongen overal weg, knallende vuurpijlen schoten uit de sche merige tribune-massa's. DWS werkte wel hard, verwierf zich ook vaak een overwicht, maar bleek opnieuw ontstellend onproductief. Het liep niet in de aanval, omdat de schakelspelers Von- hof en vooral Lenz ver onder de maat bleven. Daarnaast miste Geurtsen ver scheidene zeer fraaie kansen en zag de vervaarlijke Temming enkele granaat- harde inslagen door louter toeval zonder resultaat blijven. De Hongaren vormden een goed team zonder grote uitblinkers, al toonde de jon ge Korsos zich duidelijkst de sterkste aan valler. De gasten hadden ontegenzeggelijk de handicap van een zacht terrein „het was voor ons te goed", zei Hidegkuti na afloop en te weinig wedstrijdtraining door het stil liggen van de competitie. Ze verweerden zich uitstekend, soms wat paniekerig, maar ze hielden de grendel er toch aardig op, mede omdat DWS steeds weer de klink niet omlaag drukte. De spanning ontlaadt zich na de strafschop in een sprong van vreugde Korsos heeft de uitgelopen Jongbloed verrast. Vasas ETO leidt met 01. De aan- en afvoer van de tienduizenden bezoekers aan de wedstrijd DWS-VASAS en de gouden RAI-tentoonstelling is haast vlekkeloos verlopen. Hoewel er naar schatting 15.000 automobielen voor deze twee evenementen in de hoofdstad waren geparkeerd, hebben zich geen stagnaties van enige betekenis voorgedaan. Vooral na afloop van de voetbalwedstrijd en de sluiting van de RAI, die kort na elkaar vielen, heeft de politie de verkeersstroom in goede banen kunnen leiden. Daarvoor waren honderden agenten in de hoofdstad en grote detachementen van de verkeers- groep van de rijkspolitie op de buitenwe gen ingeschakeld. Maar zelfs op knelpun ten als de splitsing in de rijksweg richtin gen Den Haag en Rotterdam en op da rijksweg naar Het Gooi, waar door werk zaamheden bij Muiden 't verkeer aan snel heidsbanden is gelegd, ontstond nauwe lijks enige oponthoud. Het was dan ook minder druk dan algemeen was verwacht. (Van onze sportredactie) De Franse scheidsrechter Schwinte heeft in twee dagen tijds meer van Neder land gezien dan enkel Amsterdam. Hij was met zijn grensrechters Carette en Wat- relot de gast van Leo Horn, die de Fran sen naar Nederlands toeristische beziens waardigheden heeft gebracht. Hom kende Schwinte van het 'toernooi om het wereld kampioenschap in Zuid-Amerika. Schwinte heeft het in het Olympisch stadion gisteren niet moeilijk gehad. DWS („een goede ploeg met een uitstekende strijdlust, die regelmatig hard durft te schieten") en Vasas („een technische ploeg, die alleen schiet, wanneer de kans erg groot is") hadden hem een prettige voetbalavond bezorgd. Het was voor Schwinte de eerste wedstrijd dit seizoen in het toernooi om de Europa Cup. „Het veld hij ons veel zwaarder zijn. De aanpassing daaraan kan van beslissende invloed zijn". Josa Zothan, masseur van Vasas Györ gaf dat als eerste Hongaarse commentaar na de wedstrijd prijs. Hij was als eerste in de kleed kamer en verwelkomde daar zijn tevreden, maar zonder merkbare sporen van vreugde of teleur stelling, binnenkomende spelers met een kus op de wang. Maar wat zwaar veld. De DWS-ers willen er niets van weten. „Ik ben er voor de volle honderd procent zeker van dat we winnen" (Jongbloed) en „we zijn daar niet kansloos" (Israël) waren de DWS reacties waartussen zich die van de andere spelers bewogen. Dick Hollander zei: „We kunnen ze wel aan". Hol lander had die cónclusie getrokken vanaf het reserve bankje. Hij 'was weinig gelukkig met die plaats. Dinsdag avond had hij het gehoord: Roode zou meespelen, hij niet. „Het was alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg. Ben ik daarvoor twee dagen voor niks in Zeist geweest. Nee, dat had ik nooit gedacht". Bennie Roode had het ook niet verwacht, maar de debutant in internationaal voetbal had zich snel met de gedachte vertrouwd ge maakt. Enkele aardige momenten in het begin van de wedstrijd schonken hem het zelfvertrouwen, dat toch al niet erg geleden had onder de druk van de wedstrijd. De routine bij DWS is aanvoerder spil Schrijvers. Overtuigd van eigen kunnen speelt hij, overtuigd van zijn waarde en kwaliteiten stapte hij in de tweede helft van de wedstrijd naar voren om de toegekende strafschop té nemen. „Ik vroeg het nog even aan Mos en die zei ga je gang". Jongbloed: ook een beetje mijn fout. Een strafschop is een strafschop en of die nu in een Europa-Cupduel wordt toegekend of niet, dat maakt voor Schrijvers geen verschil uit. Voor Temming ook niet. De grote stevige Mos bij DWS met Daan Schrijvers aangewezen voor de penalties zag „Daan resoluut aan komen stappen en wist dat het goed zat". Zelf greep hij genoeg andere momenten aan om zijn schutterscapaci- teiten te bewijzen. Zoals met dat schot tegen kruising van paal en lat. „Ik deed net of ik hem afgaf, kreeg de bal voor mijn linkerbeen en zag een gat. Ik gaf alles, maar wat een pech. Maar we ritselen het wel in Hon garije". Jan Jongbloed is de grootste optimist by de Amster damse club. „We hadden toch met 41, 51 moeten win nen. Het is toch geen grootse club, ze hebben toch geen tempo". Die club had overigens met 11 geiyk gespeeld en Jongbloed had dus een doelpunt moeten toestaan. „Het was eigeniyk een foutje van hem; ja natuuriyk ook van mij; hy wilde de bal voorzetten, maar dat mislukte". Voor het publiek is DWSVasas een aantrekkelijke wedstrijd geweest; voor de spelers was het prettig voet ballen. Niet het minst omdat er fair werd gespeeld. Vooral Frits Flinkevleugel, de kleine maar o zo felle rechtsback had dat prettig gevonden. Frits liep met zijn been nog in een stevig verband. Zijn enkelblessure was genezen verklaard, Frits voelde ook niets tijdens de wedstrijd, maar „dat is ook nooit zo, na de wedstrijd, dan komt de pijn pas. Maar ik heb geen pijn. Er is niet tegen getrapt, ik ben blij toe, want je bent toch wel bang, dat het erger wordt". De DWS'ers zijn niet bang voor Vasas. De tweede wedstrijd zien zij met vertrouwen tegemoet. Die Turken waren veel moeilijker is de algemene opvatting. Ook van trainer Lesley Talbot. Diens collega Hidegkuti zegt slechts: „de bal is rond" en dat betekent alles en tegelijk niets en dat is ook de bedoeling van deze ex-Hongaarse international, die gisteren na de wedstrijd ook voor de Duitse radio werd geïnterviewd. Hidegkuti had zijn ploeg aanvallend tegen zien vallen, was verrast over de zachte grond, die in schrille tegen stelling was tot de toestand van de velden in Hongarije en hoopte op oefenwedstrijden voor de volgende wed strijd. Het begrip tactiek kwam ter sprake bij de op vatting van Györs voorzitter Janos Lang. „Vasas is niet aan de voorgenomen tactiek toegekomen, omdat het ver rast werd door de snelheid van DWS". Wat die tactiek dan wel geweest was 'wilde de Hongaar niet vertellen. DWS achtte hij beter dan de tegenstanders, die V?sas tot dusver had gehad (Chemie Leipzig uit Oost-Duitsland i Lokomotiva Sofia uit Bulgarije). DWS had de Hongaren verrast. Het publiek ook. De Vasas-mensen, met een klein groepje naar Nederland gekomen, hadden met bewondering de ge'estdrift van het publiek gezien en gehoord. „Hadden wy dat maar" was hun verzuchting, die ook in Hongarije wel geen werkelykheid zal worden. Theo Reitsma Prins Bemhard heeft voor de Europa cup wedstrijd DWS-Vasas Györ kenne lijk het zekere voor het onzekere genomen. Arriveerde de Prins op 9 december bij de jubileumwedstrijd van de KNVB tegen de Engelse profs door de verkeerschaos pas in het stadion lang nadat het duel was be gonnen, op deze kille woensdagavond be hoorde de Prins tot de eerste bezoekers die de poorten van het Olympisch Stadion passeerde. Al om kwart voor zeven zeven kwar tier voor de aftrap kondigden loeiende sirenes van een tiental motoragenten aan, dat de koninklijke bezoeker in aantocht was. Even later reed de zwarte Bentley het nummer AA-13 tartte bijna het noodlot van de Prins het stadion binnen. Op de tribune zat hij naast de heer Solle- veld, de voorzitter van DWS. Het moment van de strafschop. Schrijvers schiet feilloos in. vloog via een Hongaars been over de lijn. Vlak voor de pauze stormde de fel strij dende Burgers te hardhandig op Toth af. Gelukkig kon de Hongaar tijdens de rust voldoende worden opgelapt, oip in de twee de helft weer een heldenrol te vervullen. Toth had daarbij ook nog flink wat geluk, toen Temming direct na de hervatting een daverend schot produceerde, waaruit de bal tegen de kruising van het houtwerk ketste. Weer kreeg Lenz een kans, maar weer was het mis. En zo ging het door. kans voor Lenz, mis. Heel DWS viel aan. Maar het wilde niet lukken. Totdat dan in de negenentwintigste minuut Daan Schrij vers Zijn koelbloedigheid demonstreerde aan de kijkers-in-natura en de kijkers-aan het-scherm. Doelman Toth was een verlo ren man bij de strafschop. DWS stond gelijk 1-1. Het wilde meer, maar Vasas bleef overeind, bok onder de roffel van aanmoedigingen voor de DWS-ers. fcle strijd blijft dus open. De strijd in Györ gaat beslissen. We doen even een greep uit de series kansen, die DWS zich schiep. Flinkevleu gel zag een schot koppend door Tamas ge kapt. Een schot van Roode werd door Toth weggeslagen, voor de voeten van de verbijsterde Lenz. Temming vuurde naast het doel. Dan deden de Hongaren het in de een entwintigste minuut beter. Korsos haalde Jongbloed met een handige schijnbewe ging uit balans. De Amsterdamse doel man liep naar voren en Korsos draaide de bal achter hem tussen de palen, 0-1. Daarna viel DWS weer heftig aan, maar er zat voorlopig niets meer in dan buiten spelgoals van Temming en Geurtsen. De mooiste kans kreeg Lenz. Na een prima stukje solowerk van Geurtsen kreeg Lenz de bal voor het inleggen, maar de bal Hans Rombouts In de eerste divisie van de Engelse lea gue zijn woensdagavond vier wedstrijden gespeeld: Blackburn RoversBumley 1-4; Leicester CityFulham 5-1; Liverpool Birmingham City 4-3; SunderlandMan chester United 1-0.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19