HET WEER Mobil Oil gaat in 1968 van start Petro-chemisch project is uniek in Europa" Kusthotels in België duurder Mijnramp in Roemenië Bonn zet de economische steun aan Egypte stop Weer beraad in kabinet over TV en radio o. in ia - um*m fir Icoop Olieraffinaderij: Vreugde voor Amsterdam „Aphaia" had in IJmuidense havenmond aanvaring KLM boven 100 Haarlemse dodelijk verongelukt in Hoofddorp DWS kwam niet verder dan een gelijk spel Koning Boudewijn heeft geelzucht FEBRUAR1-K0STUUMS- AANBIEDINGEN 119.-, 98.-, 78.- 6ii 39.-! sWMORRIS'i"leforeijou êuy! Wisselvallig weer Garantiewet Derde lustrum Teisterbaist pagina 13 In de krant van heden: 50e JAARGANG NUMMER 96 DONDERDAG 25 FEBRUARI 196 5 dagblad VOOR VELSEN -ij muipen. santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving ïïui r cLamTo. mm Het woord is aan Barzel zinspeelt op nieuwe Israel-politiek Evenwicht Vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers Kennemerlaan 150 IJmuiden, Tel. 5635 ADVISEUR VOOR ^7 HERENKLEDING BARTELJORISSTRAAT 5 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreide buitjes. In de komende nacht in het binnen land lichte vorst, overdag tem peraturen enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering heeft definitief besloten de economische hulp aan Egypte stop te zetten. In verband met het bezoek van de Oostduitse rege ringsleider Walter Ulbricht aan Egypte behoudt de regering in Bonn zich ook voor politieke stappen te ondernemen. Na af loop van de kabinetzitting waarop deze be sluiten genomen werden, is de Egyptische ambassadeur in Bonn op het ministerie van Buitenlandse Zaken van de houding van de Bondsregering op de hoogte ge steld. Walter Ulbricht is woensdagmiddag in Egypte aangekomen. Hij werd door presi dent Nasser ontvangen met alle eerbewij zen die volgens het Egyptische protocol voor staatshoofden zijn gereserveerd. Ul bricht zal een week in Egypte blijven. De laatste dagen heeft Nasser er her haaldelijk mee gedreigd diplomatieke be trekkingen met Oost-Duitsland te zullen aanknopen, wanneer Bonn ertoe zou over gaan de economische hulp aan zijn land stop te zetten. De meeste Arabische lan den hebben verklaard zich in dit geval bij het voorbeeld van president Nasser te zul len aansluiten. 99 „Een vreugdedag voor Amsterdam", dat waren de eerste woorden van de Amsterdamse wethouder van economi sche zaken drs. J. M. dx Uyl toen gister avond om zes uur het beslissende tele foontje uit New York kwam waaruit bleek dat de hoofddirectie van Mobil Oil een olieraffinaderij met kraakinstal latie in de Nederlandse hoofdstad zal bouwen. Mobil Oil hoopt de raffinaderij in januari 1968 in gebruik te kunnen nemen. Amsterdam heeft in het westelijk havengebied hiervoor een terrein van 180 hectaren beschikbaar benevens 200 hectaren voor de kraakinstallatie. De totale bouwkosten worden geraanfd op 400 miljoen gulden. Als in de daarop volgende jaren de rest van het 1500 hec taren voor de petro-chemische industrie bestemde gebied zal zijn bebouwd zul len de totale investeringen van Mobil 011 en de nevenindustrieën ver boven de miljard gulden zijn gestegen. De aan- vangscapaciteit van de raffinaderij in 1968 zal circa 4 miljoen ton olie be dragen; deze zal in de toekomst tot circa 12 miljoen ton per jaar worden opge voerd. Wethouder Den Uyl zei ons gisteravond zeer dankbaar te zijn, dat de regering zo veel begrip heeft getoond voor de nood zaak van Amsterdam om zich te verjon gen met een expansieve, moderne bedrij vigheid. Hij noemde het petro-chemische project, dat in Amsterdam wordt gereali seerd „in zijn omvang en opzet uniek in Europa". De bouw van de raffinaderij wordt nl. geheel afgestemd op de omrin gende chemische industrie volgens een te voren opgesteld generaal plan. In feite heeft Amsterdam reeds sinds 1945 gestreefd naar het aantrekken van een olieraffinaderij. De gedachten gingen daarbij vooral uit naar de nevenindustrie- en van zo'n raffinaderij. Het gemeentebe stuur, beseffende dat Amsterdam als Ne derlands grootste maar ook oudste indu striestad dringend behoefte had aan een verjongende injectie, hoopte en doet dat nog dat de metaalindustrie en de metal lurgische industrie zullen opbloeien met de komst van een petro-chemische industrie. derland", aldus de wethouder, die welis waar meer direkt voordelen zag voor Noord-Holland maar ook verwachtte, dat de toenemende bedrijvigheid via de in de naaste toekomst te verbeteren verbindin gen met de moordelijke provincies ook daar een gunstige invloed zal uitoefenen. De beslissing van de regering is voorts zeer belangrijk voorwat betreft de ruimte lijke ordening in het gebied van het Noordzeekanaal. Door niet minder dan 1500 hectaren te bestemmen voor de petro chemische industrie zullen de westelijk van de Amsterdamse grenzen liggende ter reinen langs het Noordzeekanaal, die thans nog een agrarische bestemming hebben voor industriële doeleinden moeten worden aangewezen. Drs. Den Uyl zei hiervan: „dit zal ove rigens de welvaart van de gehele provin cie Noordholland ten goede komen. Noord holland boven het Noordzeekanaal moet in vele opzichten worden beschouwd als een gebied, dat in economische ontwikke ling is achtergebleven. De komst van nieuwe industrieën langs het Noordzeeka naal zal voor vele bedrijven in de omge ving doelleveringsmogelijkheden geven. De petro-chemische industrie is zeer kapitaals- intensief. Verwacht mag worden, dat de arbeidsintensieve industrie zich in de toe komst meer over de provincie zal versprei den hetgeen tot bloei van diverse steden kan leiden. Voor de raffinaderij van Mobil Oil kan gaan draaien zullen er nog vele besluiten moeten worden genomen. Zo zullen de Sta- ten-Generaal de garantiewet moeten goed keuren, die de oprichting van de N.V., die de pijpleiding tussen het Waterweggebied en Amsterdam gaat exploiteren mogelijk moet maken. Eenzelfde garantiebesluit moet door de Amsterdamse gemeenteraad worden genomen. Die gemeenteraad, die over enkele weken een nota over de petro-chemische industrie kan vèrwachten zal voorts moeten beslissen over de uitgif te van erfpacht en huur van gronden in het westelijk havengebied aan Mobil Oil en an dere met de raffinaderij samenhangende bedrijven. Over de garanties tegen lucht- en water verontreiniging zal de komende tijd ook 't nodige worden gezegd. Het probleem van de verontreiniging zal overigens voortdu ren als de raffinaderij is begonnen. Het zal immers tientallen jaren duren eer de 1500 hectaren geheel in gebruik zijn ge nomen en bij ieder nieuw bedrijf, ieder nieuw produkt en ieder nieuw produktie- proces zal de verontreiniging van lucht en water aan de orde komen. Tenslotte: hoe blij Amsterdam ook is met de komst van de pijpleiding, er zal desondanks worden gestreefd naar de tot standkoming van een buitenhanven in IJmuiden ter completering van de verbe- gering van de IJmend. (Zie ook pagina financiën-economie.) Bij het verlaten van de IJmuidense ha ven is de Duitse kustvaarder „Aphaia", die dinsdagmorgen op de Noordzee in brand raakte en daarna naar IJmuiden werd gesleept, woensdagochtend in aanva ring gekomen met het 3583 brt. metende ms. „Maron" van de K.N.S.M. De K.N.S.M.er, die op weg was naar Amsterdam, liep schade op aan het voor schip, maar kon zijn weg vervolgen. De „Aphaia", gesleept door de „Stentor" van Wijsmuller, kon eveneens de reis naar Vlaardjngen voortzetten. De koers van het aandeel KLM is gis teren in Amsterdam voor het eerst weer boven de 100 uitgekomen. Vraag uit Amerika had de laatste weken zoals be kend de koers al flink opgestuwd. In Wall Street bereikte de koers 33 ofwel meer dan 4 hoger dan dinsdag. In Bonn heerste grote ontstemming over het feit dat de Westduitse journalisten in Egypte niet aanwezig zouden mogen zijn bij het officiële optreden van Ulbricht in Egypte. De Egyptenaren hadden dit be sluit genomen op speciaal Oostduits ver zoek. Later schijnt het te zijn ingetrokken. Tot'groot leedvermaak van de Westduit se publiciteitsorganen is het Oostduitse vliegtuig met de eerste filmbeelden van Ulbricht's ontvangst op weg naar Oost- Berlijn ernstig vertraagd, doordat het geen vergunning kreeg over Griekenland te vliegen. Oostduitse televisie-autoriteiten gingen er toen toe over hun Westduitse collega's om de betreffende films te verzoeken maar ook deze konden hun beeldbuiskijkers gisteravond niet anders bieden dan tele- foto's van de. grootse begroeting die Ul bricht in Cairo ten deel viel. Reiner Barzel, fractieleider van de Christen-Democraten in de Westduitse Bondsdag, heeft in Washington verklaard dat het stopzetten van de economische hulp aan de Verenigde Arabische Repu bliek „niet het enige antwoord" is op het bezoek aan Cairo van Walter Ulbricht. „Het is nodig de kwestie te bekijken in het licht van het gehele, bezoek", aldus Barzel tegenover een verslaggever na een bezoek van 45 minuten aan president Johnson. „Wij hebben er belang bij de betrek kingen met Israel op te helderen vanwe ge onze verplichtingen jegens dat land". Barzel weigerde te zeggen of Bonn bereid is de wapenleveranties aan Israel, die stopgezet werden onder druk van de Ver enigde Arabische Republiek, voort te zet ten. „Dat moet u mijn regering vragen", aldus Barzel. Hij zei te denken, dat de beslissing van Bonn om de hulp aan de VAR stop te zetten permanent is. Van onze correspondent) BRUSSEL De hotels aan de Belgische kust zullen in het drukke seizoen hun prij zen met tien percent verhogen. Die verho ging acht men nodig om de stijging van de salarissen van het personeel en van de levensmiddelenprijzen te kunnen opvan gen. Dat is woensdag medegedeeld op de jaarlijkse vergadering van de unie van ho telhouders uit de Belgische kuststreek. Zij hebben ook geklaagd over het gebrek aan vakkundig personeel, dat tot gevolg heeft gehad dat vorig jaar gasten moesten wor den geweigerd. Men probeert voor dit sei zoen gepensioneerd personeel te krij gen, doch daartoe zal een regeling moeten worden getroffen opdat het pensioen niet zal worden gekort vanwege de extra ver diensten. Vanochtend rond acht uur is de 26- jarige maatschappelijk werkster mejuf frouw M. J. Hoorn uit Haarlem op rijks weg 4 tussen de Geniedijk en Kruisweg in Hoofddorp (gemeente Haarlemmermeer) met haar auto dodelijk verongelukt. De wagen slipte op een glad weggedeelte en raakte in de sloot, die naast de weg loopt. De bestuurster was niet in staat zich te bevrijden. In een open auto maakte gisteren de Oostduitse partijleider Walter Ul bricht zijn intocht in de Egyptische hoofdstad Cairo. Naast hem rechts president Nasser. (Telefoto). Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 10,16 Kennemer Kruimels7 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee10 Sport 11, 19 Ferdinand 12 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Topstj 20 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's BELGRADO (Reuter). Dinsdag zijn bij een gasontploffing in een steenkool mijn in Urieani in Roemenië eenenveer tig mijnwerkers om het leven gekomen en zestien gewond. Dit nieuws is donder dag in de Joegoslavische hoofdstad Bel grado bekend geworden. Advertentie Alleen nog vrijdag en zaterdag extra voordelige Kloosterstraat 33-35 - Beverwijk Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 1 111 Ql IT 1 T IT Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. \J J. JL J, JL Sw4. JL JL \,JL 11 l Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—- Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Thomas B. Reed: Een staatsman is een geslaagd politi cus, die dood is. Er zijn de afgelopen jaren vele be sprekingen met grote ondernemingen ge weest. De moeilijkheid was, dat Am sterdam geen genoegen wilde nemen met de vestiging van een olieraffinade rij alleen maar tevens zekerheid wilde hebben over de komst van een groot petro-chemisch complex. Prins Bernhard zat naast de ministers Biesheuvel en Scholten op de tribune tijdens de wedstrijd. De prins was een ervaring rijker na de ketting botsing op weg naar de vorige wed strijd een van eerste bezoekers die het stadion binnenkwamen. DWS heeft het gisteravond in het Olym pisch Stadion in Amsterdam tegen Vasas Eto Györ uit Hongarije niet verder kun nen brengen dan een gelijk spel van 1-1. Het was de eerste wedstrijd voor de acht ste finales in de strijd om de Europa-cup. Een zeer verrassende uitslag viel er in Lissabon. Benfica overklaste Real Ma drid met 5-1. Voor verslagen van deze wedstrijden verwijzen wij naar de sportpagina. De ministerraad is vanmorgen om half- tien weer bijeengekomen. Verwacht wordt dat de besprekingen, die betrekking heb ben op het televisie- en radiobestel, ook vrijdag zullen worden voortgezet. Minister-president Marijnen heeft woensdagavond in het Catshuis met de ministers Bot en Veldkamp en enkele adviseurs van gedachten gewisseld over de TV-problematiek. BRUSSEL. De aan geelzucht lijdende koning Boudewijn van België moet zes weken rust houden. Dat is in Brussel be kendgemaakt. In het communiqué wordt gezegd, dat de ziekte „normaal en bevredigend" ver loopt en dat de vorst geen koorts heeft. Koning Boudewijn moet wel het bed houden, maar mag de hem voorgelegde regeringsbesluiten bestuderen en tekenen. Advertentie DAMES- EN HERENREGENJASSEN In het voorjaar van 1964 begon het overleg met Mobil Oil. Dit bedrijf staat op de ranglijst van wereldondernemingen als 7e vermeld en begon in 1961 met een petrochemische afdeling die vorig jaar reeds een omzet boekte van l'/i miljard gulden. Mobil Oil is op het ogenblik het snelst groeiende petro-chemische concern ter wereld. Het wil van de Amsterdamse vestiging het centrale bedrijf voor de noordelijke helft van Europa maken. Wethouder Den Uyl ziet in de beslissing van de regering die de Mobil Oil vesti ging mogelijk heeft gemaakt een welover wogen poging om het evenwicht te herstel len, dat in het jongste verleden is ver stoord door de belangrijke industriële groei in het zuiden van het land, zoals in het Waterweggebied en in Eindhoven. „De regeringsbeslissing zal van belang zijn voor de gehele noordelijke helft van Ne- DEALER voor IJmuiden e.o. Kennemerlaan 220-226 - Tel. 02550 - 4324/625»

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1