Werkelijkheid r Staat van beleg in Guatemala Kwestie-Vietnam steeds meer rijp voor conferentietafel Westduitsers in september naar de stembus Griep in Polen Wereldnieuws J Van dag tot dag Soekarnistische" kranten dicht Geen verjaring van oorlogsmisdaden in West-Duitsland? Nieuwe conferentie over de Europese politieke eenheid '"Praatótoel DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 3 Wetenschappelijk 'verantwoord Frans-Russisch akkoord voor Genève-overleg Vraagteken Op de l |f TURKEY RUC CIUDAD (AFP) De militaire regering van Guatemala heeft woensdag de staat van beleg afgekondigd. Bepaalde politici zouden hebben getracht een toestand van anarchie te scheppen om een greep naar de macht te kunnen doen, aldus een rege ringsmededeling. Met het naderen van de fatale datum van 1 maart wordt de politieke spanning rondom het Binnenhof steeds groter. Nie mand ziet meer een uitweg uit de om- roepjungle. Zelden heeft de politiek in ons naoorlogse Nederland zo in de knoop ge zeten als nu. Die knoop was jaren geleden al te voor zien. Bij de formatie van 1963 heeft men het onoplosbare probleem van de omroep toegeschoven aan een pacificatiecommis sie, die er twee jaar op mocht studeren. Na deze twee jaar zou dan wel een ad vies worden uitgebracht en de moedige mi nister die op basis van dit advies een voor stel zou durven doen zou dan waarschijn lijk te maken krijgen met een Kamer die al met een half oog uitkeek naar de ver kiezingen van 1967; een parlement der halve dat liever eerst de stembus zal af wachten alvorens aan zo'n omstreden ma terie als het ethervraagstuk te beginnen. En zo zou dan het netelige vraagstuk weer een stuk verder in de tijd verscho ven zijn. Komt tijd, komt raad. Maar deze politieke rekensom is niet uit gekomen. De REM kwam en ging. De om roepverenigingen verloren leden. Het hele vraagstuk kwam in een stroomversnelling terecht, waarbij minister Bot bovendien nog als een onervaren loods aan het ma noeuvreren sloeg. Tegen Kerstmis vorig jaar stelde de Kamer aan deze bewinds man als uiterste datum 1 maart. Even leek het erop dat de regering nog om uit stel zou vragen. Maar minister Bot heeft deze kans duidelijk en waarschijnlijk be wust voorbij laten gaan. Als de politieke tegenvoeters binnen het kabinet even flink blijven als zij de kie zers altijd beloofd hebben kan een kabi netscrisis nauwelijks uitblijven. De V.V.D wil „iets nieuws" in de ether, naast de bestaande omroepverenigingen. De A.R. wil de structuur ongewijzigd laten. Veran dering is in haar ogen discriminatie van het reeds bestaande. De K.V.P. helt over naar de opinie van de A.R.P., maar mi nister Veldkamp (K.V.P.) zette als staats secretaris in het vorige kabinet zijn hand tekening onder de televisienota die iets nieuws voorstelde. Hetzelfde deed de toen malige staatssecretaris mr. Scholten (C.H.) die nu minister van Justitie is. Men neehit aan dat de beide bewindslieden hun oude standpunten ongeveer zullen handha ven. Het kabinet is dus verdeeld. Volhar ding in de standpunten betekent schaak mat en dus een crisis. De grote vraag die men zich nu in Den Haag stelt is dan ook: welke groepering binnen het kabinet gaat door de knieën zo dat de eenheid wordt bewaard? Een twee de vraag is: Als bepaalde ministers in het kabinet door de knieën gaan, zullen hun geestverwante fracties de knieval dan na doen? Op geen van beide vragen is ant woord te geven. Concessies van de V.V.D. lijken op dit moment niet helemaal on waarschijnlijk. De liberalen hebben voor zaterdag hun partijraad bijeengeroepen In strijd met de gewoonte zullen op deze bijeenkomst wellicht ook de liberale mi nisters verschijnen. Zullen zij daar om iteun en begrip vragen voor een conces sie hunnerzijds? Er is enige grond voor een bevestigend antwoord. De liberale om- roepwensen zijn bij de huidige samenstel ling van de Tweede Kamer niet haalbaar. Als het omroepvraagstuk niet inmiddels een puur prestigestuk was geworden zou een concessie van de zwakste partij het meest voor de hand liggen. Maar de VVD is minder zwak dan men op het eerste gezicht zou denken. De sterkste stroming binnen de KVP voelt nog steeds veel voor samenwerking met de liberalen. Dat is een troefkaart die de VVD zeker zal uitspelen. Zal het gevolg daarvan zijn dat de Anti-revolutionairen het kabinet verlaten en de KVP met de CHU en de VVD verder zal regeren? Of zal de KVP toch haar tegenzin overwin nen en met de A.R. en steun van de so cialisten doorzetten? Dat zou pikant zijn nadat dr. Vondeling heeft laten weten dat hij de ministers Marijnen, Bot en Van Aartsen als ministers beneden de maat vindt. Op al deze vragen weten de poli tieke koffiedikkijkers geen antwoord. Mis schien dat een handige minister vandaag of morgen tijdens het beraad in de Trèves- zaal toch nog een uitweg weet te vin den. Maar de kans daarop is minimaal, Er is geen tijd en ook geen raad. MlllliHllillUIMB HtUUItltlllllHtltlHIHlillllMllilUlilllüllll Advertentie D1GKTO RfcMHlt DJAKARTA (Reuter) De Indonesische regering heeft vandaag 21 krantenkantoren gesloten. Het zijn bladen van de verboden anticommunistische organisatie B.P.S., die zich de verbreiding van het „Soekarnis- me" ten doel stelt. Tot deze kranten be horen „Merdeka" („Vrijheid"), waarvan de Indonesische ambassadeur in Thailand Diah hoofdredacteur is, de door het leger gesteunde „Garoeda" en het partijloze blad in de Engelse taal „The Indonesian Observer". De Indonesische bond van journalisten heeft meegedeeld dat veertien leden zijn uitgestoten. Ze werkten voor de verboden bladen. Onder hen zijn de minister van Handel Adam Malik en de hoofdredacteur van „Merdeka", Diah. Advertentie AGIO NEW YORK (Reuter en AFP) Secre taris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren op een persconferen tie in New York meegedeeld, dat hij van gedachten heeft gewisseld met de belang rijkste partijen in het geschil-Vietnam, om te komen tot een oplossing door het voe ren van onderhandelingen. Hij zei dat er tot nu toe geen besluiten waren genomen. Naar zijn mening zou het Amerikaanse volk een oplossing van het conflict door middel van onderhandelingen aanvaarden, als het de waarheid zou kennen. Oe Thant zei dat hy niet van plan is gebruik te maken van artikel 99 van het Handvest der Verenigde Naties, dat de se cretaris-generaal de bevoegdheid verleent elke kwestie die de wereldvrede bedreigt voor de Veiligheidsraad te brengen. In 1963 bestond volgens hem een goede kans om door onderhandelingen tot een oplossing te komen, maar de toestand is thans aanzienlijk verslechterd en de mo gelijkheden voor een dergelijke oplossing zijn verminderd. De hele wereld is het er echter over eens, dat de toestand in Zuid-Vietnam van kwaad tot erger wordt, aldus Oe Thant. Drie schepen met 2.000 Zuidkoreaanse militairen aan boord die in Zuid-Vietnam zullen worden gelegerd, zijn gisteren in Zuid-Vietnam aangekomen. De ontsche ping begint vandaag. De Russische ambassadeur in Parijs Vi- nigradof heeft, zo is na de kabinetszitting van gisteren door de minister van Voor lichting Peyrefitte officieel bevestigd, ge neraal De Gaulle dinsdag meegedeeld dat de Sovjet-Unie het Franse voorstel voor een conferentie over de Vietnam-oorlog tussen de vijf Genève-mogendheden (de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, China, Groot-Brittannië en Frankrijk) aanvaardt. De ambassadeur, aldus onze correspon dent in Parijs, zou het Franse staats hoofd ook nog hebben verzekerd dat Noord-Vietnam bereid is eveneens aan de bespreking deel te nemen. Men gelooft bo vendien dat China over zijn aarzelingen heen zal willen stappen, als de Amerika nen beloven hun luchtaanvallen op Noord- Vietnam te staken. Tot dus ver hebben de Chinezen officieel geëist dat de Amerika nen eerst hun troepen uit Zuid-Vietnam zouden terugtrekken. De grote vraag blijft nu welk standpunt de Amerikanen in zuilen nemen. En een wat minder belangrijke vraag is, hoe de Britten op dit Russisch-Franse ini tiatief zullen reageren. Want officieel is het aan de Russen en aan de Britten, die samen het presidentschap van de vijf Ge- nève-landen presideren, om zo'n conferen tie voor te bereiden. Tot welke concrete resultaten het Frans- Russische streven ook leiden mag, voor generaal De Gaulle is deze stap van Mos kou om de kwestie-Vietnam op te lossen in elk geval een bemoedigend symptoom. De vele gebaren die de Franse president de laatste maanden in Oosteuropese rich ting heeft gemaakt, blijken nu door het Kremlin beantwoord te worden. Hun toe nadering zal nog ten overvloede worden geïllustreerd door het bezoek dat de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, zoals gisteren in Parijs bekend werd, de volgende maand aan de generaal hoopt te brengen. Uit diplomatieke kring in Parijs wordt vernomen da» al enige tijd geheim diplo matiek overleg inzake Vietnam plaats vindt tussen Moskou en Londen en dat op korte termijn uit dit overleg voorstellen worden verwacht. BONN (AP) Het Westduitse kabinet heeft besloten de verkiezingen voor de Bondsdag op negentien september te laten houden. BONN (DPA) Op een verlenging van de Westduitse verjaringstermijn voor de berechting van misdaden in de nazitijd begaan, kan thans wel gerekend worden. De Westduitse minister van Justitie heeft dinsdag aan het kabinet een verslag uit gebracht over de gevolgen van een verja ring voor de toekomstige berechting van oorlogsmisdadigers. De minister, Ewald Bucher, komt tot de conclusie dat na de verjaring nog nieuwe belangrijke nazi-misdaden aan het licht kunnen komen. De Westduitse regering stond eerst op het standpunt dat het na 8 mei 1965, wanneer deze misdaden ver jaren, slechts om enkele gevallen zou kun nen gaan, omdat er nog honderden proce dures zullen worden geopend, die niet on der de verjaring vallen. In Bonn verwacht men dat de Bonds dag, die het rapport 10 maart in behan deling neemt, zal besluiten de verjarings termijn te verlengen. Straaljagers. Het oostelijk deel van Noord- Brabant is gisteravond opgeschrikt door daverende knallen van straaljagers, die in zuidwestelijke richting vlogen. Vol gens de luchtmacht waren het geen Nederlandse toestellen. Een aantal rui ten sneuvelde. Vermoedelijk zijn het Belgische toestellen geweest. WARSCHAU (Reuter) Meer dan tweehonderd artsen en een evengroot aan tal verpleegsters in Warschau hebben griep. Hun collega's maken lange dagen om de ziekte te bestrijden. Vorige week bedroeg het aantal inwoners van de Pool se hoofdstad dat met griep was besmet negenentachtigduizend. Dagelijks ontvan gen de gezondheidsautoriteiten opgaven van ongeveer zestienduizend nieuwe ge vallen, waarvan dertig percent kinderen. Sommige scholen zijn gesloten. De epide mie breidt zich thans uit naar het noord westen. (Van onze correspondent) PARIJS In Parijs verwacht men, dat de zes E.E.G.-ministers van Buitenlandse Zaken elkaar in juni opnieuw zullen ont moeten om de mogelijkheid van politieke eenwording van Europa weer eens onder de loep te nemen. Bij hun laatste ont moeting in Rambouillet hebben generaal De Gaulle en kanselier Erhard besloten de vier andere landen van de E.E.G. in die richting een suggestie te doen. De Italiaan Cattani, die de gespeciali seerde commissie van de zes presideert polst de gevoelens van de zes regeringen over de Italiaanse en Duitse plannen, die voor de Europese eenwording op tafel lig gen. Zijn ervaringen zouden tot dusver niet al te teleurstellend zijn geweest. De bedoeling is om na de zes ministers van Buitenlandse Zaken, de zes staats- en regeringshoofden eveneens bijeen te laten komen. Het is echter nog niet bekend of die eventuele Europese topconferentie voor of na de verkiezingen in West-Duits land zal worden gehouden. Dat opvoeden een moeilijk vak is, bewijzen niet alleen dagelijks om ons heen de tal rijke onopgevoede mensen, maar het wordt iedereen ook bij tijd en wijle zeer navrant aangetoond als men probeert zichzelf op te voeden. Eigen lijk is men daar zijn leven lang zonder veel succes mee bezig. Telkens weer blijkt, dat men ontrouw is aan zichzelf en heel gemakkelijk op dwaal wegen raakt, die men al lang geleden zichzelf beloofd had te vermijden. Wat is eigenlijk opvoeden? Er zijn talrijke definities voor, maar ik heb naar beste weten nooit een betere vernomen dan die van de wijsgeer Tuiavii, opperhoofd van een der Zuid- zee-eilanden: „Kinderen, zorgt dat gij alle dingen blijft zien zoals ze werkelijk zijn, in hun innerlijke waarde met betrek king tot hun uiterlijk". De definitie van Tuiavii, neergelegd in zijn schrifturen die door de vertaler onder de titel „De Papalagi" zijn ge bundeld, zou dus moeten lui den: „Opvoeden is de kinderen van jongsafaan leren alle din gen te blijven zien in hun werkelijke waarde, ongeacht hun verschijningsvorm of hun subjectieve interpretatie". Dat is nogal wat. Dat betekent niets meer of minder dan dat men iedere jonge mens van voren af aan de wereld, het leven en de samenleving toont in hun oorspronkelijke onder delen, de waarde van die on derdelen uitsluitend afmetend aan de werkelijkheid van het onderdeel zelf. Zodat die jon ge mens het onderscheidings vermogen krijgt om waarde en onwaarde te herkennen en het waardeloze voorbijgaat om het waardevolle te winnen. De grote moeilijkheid bij het toepassen van deze opvoed kunst is, dat vele opvoeders zelf dat onderscheidingsvermo gen niet hebben, zodat zij hun pupillen niets over die werke lijkheid kunnen vertellen. Men kan dezulken niet verbieden zich met opvoeden bezig te houden, maar wel zou men hen moeten aansporen te pro beren zo min mogelijk op te voeden en te beginnen met zichzelf te oefenen in het on derscheiden van de werkelijk heid. Opperhoofd Tuiavii had het in dat opzicht tamelijk gemak kelijk. Hij voerde de scepter over een schare primitieven, die in de meest oorspronkelij ke, natuurlijkste omstandighe den leefde en van nature ge wend was de dingen in hun naakte werkelijkheid te zien. Tuiavii was een uiterst primi tief, maar tegelijk uiterst wijs man. Hij verliet zijn eiland om Europa te leren kennen en slaagde erin, ook in Europa de werkelijkheid te blijven zien. Hij toonde later zijn pupillen „de wereld der blanken" als een soort kijkspel, samenge steld uit de meest onzinnige, onbegrijpelijke en redeloze onderdelen, zoals men een buitenstaander een scène uit een krankzinnigengesticht zou schilderen. Ofschoon deze methode on recht doet aan de blanke sa menleving, die immers even zeer volkomen redelijke als onredelijke situaties en ver schijnselen kent, is zij uit op voedkundig oogpunt goud waard. Wanneer wij er een ge woonte van zouden maken on ze kinderen de details der sa menleving op onopgesmukte wijze te vertellen, ons uitslui tend bepalend tot de innerlijke waarde van die dingen, zou den wij betere, verstandiger en minder nerveuze mensen kweken, die bij hun aandeel in de ontwikkeling der maat schappij van heel wat minder misverstanden en vergissingen zouden uitgaan dan thans het geval is. Wat Tuiavii in zijn onbedor ven natuurliefde bijvoorbeeld zegt over de Europese „sex" is de moeite van het overden ken waard. Als we daarbij na gaan hoe onze jonge mensen al van hun achttiende verjaar- dag af slachtoffer worden ge maakt van een volkomen per verse commerciële exploitatie, berustend op een misverstand dat Tuivaii onmiddellijk ont dekt, wordt het zelfs de vraag of de methode van de Zuid- zee-opvoeding niet dringend moet worden aanbevolen. „Omdat de lichamen der vrouwen en meisjes steeds be dekt zijn, leeft in de mannen een groot verlangen haar vlees te zien, wat zeer begrijpelijk is. Ze denken daaraan bij dag en nacht en spreken veel over de lichaamsbouw van de vrou welijke mens op een wijze, dat men in de waan zou komen dat wat schoon en natuurlijk is, zonde isaldus ver zucht Tuiavii, nadat hij een uitvoerige beschrijving heeft gegeven van de wijze waarop „de blanken hun vlees bedek ken". Hij noemt daarbij alle kledingstukken afzonderlijk en het effect daarvan is zo uiter mate belachelijk, dat men zich als keurig uitgedost Europees heer een soort hansworst gaat voelen. Terwijl wij menen, dat wij schoenen aantrekken, zegt Tuavii daarvan: „De blanken bouwen uit stukken dierenhuid een soort kano met hoge ran den, net groot genoeg dat de voet erin kan. Een kano voor iedere voet. De voetscheepjes worden met touwen en weer haken om de enkel gesnoerd, zodat de voeten in een stevig omhulsel liggen als slakken in hun huisje. Die voethuiden draagt de blanke van de zons opgang tot de zonsondergang. Omdat dit tegennatuurlijk is en het de voeten zo mat maakt dat ze als dood lijken daar om poogt de blanke zijn dwaasheid te verbergen door de dierenhuid te besmeren met vuil, dat na lang wrijven gaat glanzen „Ook de vrouw draagt om het lichaam vele matten en lendengordels. Haar huid is daardoor vol kneuzingen. Haar borsten zijn slap gewor den door de druk van een mat die ze van hals tot onderlijf over de borst bindt. De meeste moeders geven hun kinderen dan ook niet haar eigen melk, maar melk van een lelijk ge hoornd dier, die in een glasrol wordt gedaanAls een meisje zich veel bedekt zeggen de blanken met welgevallen: Ze is kuis. Daarom heb ik nooit begrepen dat bij grote eetgelagen de vrouwen en meisjes het vlees van hals en rug wél mogen tonen, zonder dat het een schande is Tuiavii heeft een massa an dere dingen ook nooit begre pen, eenvoudig omdat ze bij logisch en simpel redeneren niet te begrijpen zijn. Over het uiterlijk van blank en zwart zegt hij onder meer: „Omdat hun eigen neus spits is als de tand van een haai, is zij schoon; de onze, die eeu wig rond blijft is volgens hen lelijkEn over onze steden: „De blanken wonen als schaal dieren in opstaande kisten van steen. Iedere kist heeft gaatjes en is in vakjes verdeeld. Iede re blanke bewoont een deel van de stenen kist en de ene blanke weet vaak niets van de andere, alsof niet een ste nen muur maar de oceaan hen van elkander scheidde. Wij al len zouden in zo'n kist spoe dig stikken, maar de blanken zijn zeer gesteld op hun stenen kisten en merken niet meer hoe schadelijk ze zijn Tuiavii zou grote ogen op zetten als wij hem zouden ver tellen dat het moderne Euro pa is begonnen met al die ste nen kisten op elkander te sta pelen tot onbereikbare hoog ten en dat wij vermogens moe ten neertellen om een van die kistjes ons eigendom te kun nen noemen. En dat de lucht rondom die kisten geen lucht meer is, maar een mengsel van kwalijke dampen uit onze explosiemotoren. „Tussen de rijen kisten is een nauwe spleet, die de blan ken een straat noemen. Op die spleet komen vele andere steenspleten uit. Dagenlang zou iemand kunnen dwalen door die spleten zonder aan een bos te komen of zonder een stukje hemel te zien. Toch lopen de blanken met grote hartstocht in die spleten heen en weer. Ik heb spleten gezien waarin het voortdurend een gedrang was en waar de men sen doorstroomden als dikke modder. In de spleten dreigt voortdurend gevaar, want de blanken lopen er niet alleen door elkaar, zij rijden ook op elkaar in. Het is er een vrese lijk lawaai. Dat alles tezamen, de stenen kisten met al die mensen, de hoge steenspleten, het geraas en getier, de zwarte rook en het stof dat erboven zweeft, dat alles tezamen noemt de blanke „stad". De stad is zijn schepping waarop hij buitengewoon trots is Wij staan op deze manier met onze trots een beetje te kijk. Een beetje? Zijn we ei genlijk ongemerkt met ons al len gek geworden? Tuiavii peinst: „Blanken zijn mensen met eigenaardige zintuigen. Zij doen allerlei wat volkomen zinloos is en waarvan ze ziek worden. Maar toch beroemen ze zich erop en zingen loflie deren ter ere van zichzelf Tenslotte een enkel woord van Tuiavii dat voor ons voor lopig de deur dichtdoet. We kunnen het daarmee, om zo te zeggen, dóen. „Alleen verdoolde, zieke mensen die Gods hand hebben losgelaten, kunnen gelukkig leven in spleten waarin zon, wind en licht geen toegang hebben. Wij gunnen de blan ken hun twijfelachtige geluk, maar wij zullen ons verzetten tegen hun pogingen om in on ze zonnige landouwen de men senvreugde te doden met steen, spleten, vuil, geraas, rook en zand, zoals hun voornemen is". Wie zei daar iets over die beklagenswaardige achterge bleven gebieden? Kringloop Ik vind dit een mooi woord, omdat het geen begin en geen einde heeft. Net als de eeuwigheid. Trouwens, is er nooit wel eens iemand op het idee gekomen, dat elk jaar niet een nieuw jaar, maar steeds het zelfde jaar zou kunnen zijn? Alleen maar omdat de tijd een kringloop is? Dan zou 1965 precies hetzelfde jaar zijn als het jaar 0-1. De wereld, de mensen, ze doen dan niet anders dan passen op de plaats maken. En de uitvinder maar in zijn vuistje lachen. U kunt u natuurlijk uw wijze schouders ophalen en zeggen: -Kom nu toch, het le ven gaat verder, zo heet dat, en dat be tekent, dat we niet in een kring leven maar in een lijn, op een pad, op een weg. Ja, u misschien wel, maar er zijn echt mensen op de wereld die heel diep van die kringloop overtuigd zijn. De Grieken b.v. En nu heb ik het niet over de oude Grieken, of liever de Grieken uit de Oud heid, want ik heb het juist wel over de oude Grieken. In Griekenland trouwen de mannen nl. meestal pas al ze een jaar of vijftig zijn. Waarom trouwt hij dan pas? Omdat hij er voor moet zorgen dat eerst zijn zusters onder dak zijn. Waarom moe ten die zusters onder dak zijn? Omdat de broers niet èn een moeder èn een vrouw èn een zuster kunnen onderhouden. Waar om trouwen die zusters dan niet? vraagt u. Omdat die zusters alleen kunnen trou- toen als ze een huis meebrengen als bruidsschat. Zo'n huis is er niet, daar moet voor verdiend en gespaard worden. Niet door de zusters, die helpen hooguit de moeder in de huishouding, maar door de broers. Werk is schaars in Grieken land, het duurt dus lang voordat de broers de huizen bij elkaar verdiend hebben. Waarom nu juist de broers? vraagt u, waarom niet de vader. Omdat de vader altijd reeds overleden is. De vader trouw de nl. zo laat omdat hij eerst moest zor gen dat zijn zusters getrouwd waren. En daarvoor moest hij lang sparen, want werk is schaars in Griekenland. Enz., enz. Daarom, als u in Griekenland een grijs aard met een kind van twee jaar tegen komt, zeg dan niet: -Wat een schattig kleinkind heeft u. Het is de vader. Waaruit dus blijkt, dat de Grieken al veel langer weten wat een kringloop is. Lizzy Sara May Advertentie mqthpro op de juiste poollengte! Wij hebben deze bekende ta pijtwol nu in handige plastic verpakking met 320 draadjes van 7 cm lengte. In 69 prachtige kleuren verkrijgbaar bij; „De Naaldkunst", Grote Houtstraat 143, Haarlem Fa. „Novitex", Byzantiumstraat 9, Haarlem Smyrnahuis „Labor", Rijksstraatweg nr. 127, Haarlem „Het Wolhuis", M. Molenaar, Amster damstraat 68, Haarlem „Wollana", Tempeliersstraat 6468, Haarlem Dames C. en P. van Dam, Zandvoortse- laan 85, Heemstede „De Luifel", Marktplein 7, IJmuiden. Audiëntie. Paus Paulus heeft kardinaal Al- frink, de aartsbisschop van Utrecht, die voor deelneming aan het consistorie in Rome is, in audiëntie ontvangen. Platina. Op 't vliegveld van Londen heeft 'n man een partij platina ter waarde van 230.000 gulden afgehaald na zich met val se papieren als vertegenwoordiger van de geadresseerde te hebben gelegiti meerd. Hoofd. Een wassen kop van premier Wil son, die in het afgelopen weekeinde uit het wassenbeelden-atelier van madame Tussaud in Londen was ontvreemd, is terecht. Men verdenkt studenten ervan een grap te hebben uitgehaald. Toen de Britse premier voor de televisie ver scheen begon hij met op te merken dat zijn hoofd er in elk geval op zat. Vermist. Zeker twaalf mensen worden ver mist nadat water van een gezwollen ri vier in de buurt van Lima (Peru) een dorp overspoelde. Opleiding. Een 35-jarige sergeant van het Westduitse leger is veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf voor mishan deling van dienstplichtigen. Hij heeft on der meer het hoofd van een recruut met de loop van een geweer bewerkt omdat deze geen juiste benaming voor dit on derdeel van het vuurwapen wist op te geven. Keuring. De leeftijd waarop dienstplichti gen in W.-Duitsland kunnen worden op geroepen is door het parlement verlaagd van twintig tot achttien jaar. Het sys teem van loting zal vervangen worden door keuring, waarbij de lichamelijke ge schiktheid doorslaggevend is. A-griep. De A-griepepidemie heeft thans ook Italië bereikt. In verscheidene Ita liaanse steden zijn reeds duizenden zie ken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3