Velser 1964 Gemeenschap had in een vruchtbaar jaar Provinciale Staten keurden begroting voor 1965 goed Kamerlid Schakel bepleit minder staatsbemoeiing Raad van V eisen vergaderde met gedachten bij DWS-Vasas j. Functionele naast politieke democratie Vakantie voor ontheemde kinderen A.R. partijdag in Hoofddorp Roolvink verzekert: „A.R.P. is geen linkse partij" Balzan Stichting weer in opspraak Vakantie Geen dwang bij samenwerking van gemeenten Ook Duitse interesse voor filmacteur Geesink DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 5 BHHM B elastingverlaging Reformatorische leer Goddeloos communisme „Verontruste broeders" Minister Toxopeus: Burgemeester mr. J. C. Bührmann heeft de jongste algemene bestuursver gadering van de Velser Gemeenschap bijgewoond en zelfs deelgenomen aan de discussies over enkele onderwerpen. Deze belangstelling van de zijde der ge meentelijke overheid voor het particulier initiatief werd bijzonder gewaardeerd door het V.G.-bestuur. Functionele naast politieke democratie De voorzitter, de heer J. van Os van den Abeelen, stelde de functionele demo cratie van het verenigingsleven, zoals die gestalte krijgt in een orgaan als de Vel ser Gemeenschap, naast de politieke de mocratie. Het zijn twee verschijningsvor men, ieder met een eigen terrein, waar bij echter soms wel ontmoetingspunten zijn. En dan kan het goed zijn, aldus de heer Van Os, dat men voor één keer eens over het muurtje kijkt. In de na-oorlogse jaren heeft men in den lande op allerlei manieren gepoogd tot gemeenschapsraden te komen. Het is lang niet overal geworden, wat men ervan had gehoopt. Velsen kan echter, terugzien de op nu meer dan 10 jaar praktijk, dank baar zijn voor de wijze, waarop het zich allemaal heeft ontwikkeld en op wat daar door kon worden bereikt. ■w. r op de avond van de vijfde mei. In deze kring wordt thans de mogelijkheid onder zocht om gezamenlijk te- komen tot het bouwen van een repetitieruimte, waarin de verenigingen door zelfwerkzaamheid een belangrijke eigen bijdrage zouden kunnen lever.en. Een van de weinige zaken, waarmee de sociale sectie in de openbaarheid treedt, is de jaarlijkse activiteit van de subcom missie MI(nder)VA(lide)KI(nder)-kampen Ook dit jaar hoopt men weer zo wel geestelijk als lichamelijk gehandicap te kinderen in de gelegenheid te stellen van een week vakantie te genieten. Veel werk van de sectie gebeurt achter de schermen, zoals de deelname aan de voor bereiding van een federatie voor bejaar denzorg, welke zeer onlangs concrete vorm heeft gekregen. 4 en S mei, VVV en sport Over de werkzaamheden van de Com missie 5 mei 1965 werd al eerder be richt. Het 4 Mei-Comité bereidt weer de herdenkingen voor en de sectie zang is voor beide dagen al druk in de weer. De Oranjeverenigingen maken zich weer op om koninginnedag te maken tot een feest, vooral voor de jeugd. De cursussen van de commissie volksuni- versiteitswerk worden goed bezocht. De bereikte resultaten geven reden tot tevre- deriheid. Door een uitwisseling van bestuursleden is er ook een goede band ontstaan tussen Velser Gemeenschap en V.V.V. Velsen IJmuiden. Daardoor was het ook in deze vergadering mogelijk iets te vernemen over de activiteiten, die bij de V.V.V. wor den ontplooid en die niet alleen maar ten voordele zijn van de toeristen. De Velser Sport Stichting functioneert weer naar behoren. Er is nu weer een volledig bestuur en men heeft een aantal commissies benoemd, dat op verschillende terreinen -de activiteiten gaat opbouwen. Op uitnodiging van en in samenspel met het gemeentebestuur is een commissie ge vormd, die een programma zal ontwerpen om luister bij te zetten aan de officiële opening en ingebruikneming van het nieu we stadhuis op het Plein 1945. Aan het ge meentebestuur is inmiddels een aantal suggesties voorgelegd. Lof voor werk V.G. Burgemeester mr. J. C. Bührmann uitte zich in zeer lovende woorden over het werk van de Velser Gemeenschap. Hij was dankbaar deze vergadering te hebben kunnen bijwonen en er actief aan te "heb ben kunnen deelnemen. Hierdoor was het hem mogelijk om op één avond met een groot aantal facetten van het verenigings leven geconfronteerd te worden, iets wat hem anders onnoemelijk meer tijd zou hebben gekost. Ook bekende de burge meester ruiterlijk, dat hij tot nu toe niet had kunnen vermoeden, dat er in de Vel ser Gemeenschap zó veel omgaat. En ten slotte wilde burgemeester Bührmann niet nalaten zijn bijzondere waardering uit te spreken voor het werk van de carillon commissie. De resultaten, die tot nu toe zijn bereikt, zijn een compliment meer dan waard. Maar daarvan hoopt hij dan ook te zijner tijd, als het carillon er is, in het openbaar te getuigen. J. van Os van den Abeelen. voor zitter Velser Gemeenschap. Verwijzend naar de veranderingen, die vorig jaar in de gemeentewet zijn aange bracht, zag de heer Van Os in de Velser Gemeenschap een vroege concretisering van de thans door regering en parlement erkende noodzaak om de geïnteresseerde burger in staat te stellen op zinvolle wijze deel te hebben aan de opbouw van woon- en leefgemeenschappen. Bij de geleidelijke uitvoering van de nieuwe bepalingen der gemeentewet, zou op het stuk van de cul turele en sociale opbouw kunnen worden aangeknoopt en dat niet alleen in Vel sen bij de ervaring en ook bij de vorm van de gemeenschapsraden. Aldus zou tegelijkertijd een nieuwe im puls worden gegeven aan het denken over en het vormgeven van de plaatselijke ge meenschappen, mede als instrumenten van meningsvorming langs functioneel-de- mocratische weg. Als een zuiver voorbeeld van een juiste taakverdeling noemde de heer Van Os het beschikbaar stellen van een bedrag op de gemeentebegroting voor subsidiëring van het verenigingsleven dat vereist een po litieke beslissing in de gemeentebestuurlij ke sfeer én de verdeling van dit bedrag overeenkomstig het advies van de Velser Gemeenschap, dus nadat de verenigingen daarover in onderling overleg overeen stemming hebben bereikt. Van de penningmeester, de heer mr. H. Kesier, was bericht ontvangen, dat hij we gens drukke werkzaamheden bij het Hu manistisch Verbond niet voldoende .tijd kon vrijmaken voor de Velser Gemeen schap. Hij is bereid zijn functie nog aan te houden tot de eerstkomende jaarverga dering. Tot zijn opvolger in het algemeen en in "net dagelijks bestuur werd benoemd de heer ir. G A. Schoonkind. De aanwijzing van een der leden van het dagelijks be stuur als penningmeester zal nader worden geregeld. Daarop gaven de vertegenwoordigers van de diverse secties en commissies een overzicht van de activiteiten en plannen. Toneel en muziek De Velser Kunstkring „Voor Allen" kon terugzien op een rustig jaar en is alweer druk doende gezelschappen voor het vol gende seizoen te contracteren. De uitkoop sommen zijn echter aanmerkelijk geste gen, zodat aan een verhoging van de abon nementsprijzen waarschijnlijk niet valt te ontkomen. Het voornemen bestaat om de concertserie volgend seizoen te geven in de Dr. Prinsenhal in Heemskerk, in sa menwerking met de Heemskerkse Ge meenschapsraad. De sectie toneel kon onder meer wijzen op de samenwerking bij de opvoeringen van het Franse verzetsstuk „Er komt een vriend vanavond". Geeft deze vorm van samenwerking reden tot voldoening, ver ontrusting is er over het feit, dat het aan tal donateurs zo sterk is teruggelopen. Al le verenigingen samen tellen momenteel nog ongeveer 2.000 donateurs! Het jeugd toneel is aan zijn derde seizoen begonnen met de opleiding van jonge krachten in een 4 maanden durende cursus, die met een toneelopvoering wordt besloten. De sectie muziek bereidt mars wedstrij den voor, een muziekfestival en een taptoe De Stichting Europa-kinderhulp is weer druk doende met de voorbereidingen om voor het zesde achtereenvolgende jaar kin deren uit Europese landen, die vaak in ontstellend slechte omstandigheden leven, in ons land hun vakantie te laten door brengen. Naast de transporten van Mid den- en Oosteuropese kinderen uit ont heemdenkampen in est-Duitsland, heeft de Stichting de laatste jaren het accent gelegd op hulp aan Franse en Belgische kinderen, die voor deze vakanties in aan merking komen. Voor dit jaar worden transporten geor ganiseerd voor Duitse kinderen (de maand juli), voor Franse kinderen (van 14 jum tot 16 juli) en Belgische kinderen (van 19 juli tot 20 augustus). De Franse kinderen zijn afkomstig uit Lens; hun vaders kwa men om bij de mijnramp. Voor de Stich ting zijn alle kinderen gelijk, ongeacht hun afkomst, huidskleur, ras of levensbeschou wing. De kinderen worden gedurende de ge noemde periode in Hollandse pleeggezin nen geplaatst. Men kan zich als pleegge zin opgeven bij de secretaris 'der Stichting de heer J. M. Alleda, Van Mourik Broek manstraat 77 in Amsterdam-Slotervaart, tel. 020-154142. Men kan het werk van de stichting financieel steunen door het over maken van een bedrag aan de Algemene Bank Nederland, kantoor Leidseplein in Amsterdam en op postgiro-rekening num mer 9662 en op de gemeente-girorekening nummer E. 2800. Alvorens de Provinciale Staten van Noord-Holland woensdagmiddag in hun vergadering te Haarlem de begroting 1965 goedkeurden hebben zjj twee moties aan vaard over de bebouwing van Zjjpe, waar het natuurschoon bedreigd wordt door het Reactor Centrum en over de subsidiëring van de lectuurvoorziening in Noord- Holland. Dr. W. H. Vermoeten (Partij van de Arbeid) diende een motie in, waarin Ge deputeerde Staten worden gesteund in hun streven het natuurschoon bij het reactor centrum zo veel mogelijk te behouden. In de motie zeggen de Provinciale Staten dat zij verontrust zijn over de voortschrijden de bebouwing en zij vragen Gedeputeerde Staten de ontwikkeling nauwlettend te volgen. De motie werd zonder stemming aanvaard. De motie van mr. J. Roêlse (Partij van de Arbeid), ingediend door de heer A. P. N. P i e 1 a g e en mede-ondertekend door leden van andere fracties over de lectuurvoorziening, ondervond tegenstand van Gedeputeerde Staten en in het bij zonder van het lid van dit college mr. H. Westermann (Partij van de Arbeid). In de motie wordt, opgemerkt dat als de voorstellen van Gedeputeerde Staten over het verlenen van subsidie worden aan vaard, er belangrijke schade zou worden toegebracht aan de grote culturele waarde (Van een onzer verslaggevers) In Hoofddorp is gisteren de jaarlijkse Anti-Revolutionaire Partijdag gehouden, een traditionele bijeenkomst ter samen bundeling van de partijleden in het wijde gebied van de Haarlemmermeer, welke in de loop der jaren in anti-revolutionaire kring een zekere vermaardheid heeft gekregen. Twee leden van de Tweede Kamer traden op als sprekers, 's middags de heer M. W. Schakel en 's avonds de heer B. Roolvink. Ds. P. M. van Galen uit Hilversum sprak een slotwoord. De heer Schakel sprak over de balans tussen enerzijds overheidsbemoeiing en anderzijds individuele vrijheid en verant woordelijkheid. Hun onderlinge dosering De agenda voor de woensdagavond gehouden vergadering van de Velsense gemeenteraad was niet belangrijk genoeg om beducht te worden voor uitvoerige discussies, hoewel het af en toe toch wel even duidelijk werd dat enkele leden bevreesd waren voor een onverwacht debat, waardoor zij eventueel de televisie uitzending van de voetbalwedstrijd DWS—Vasas gedeeltelijk zouden missen. In de loop van de avond had de heer Lips hier al even op gezinspeeld en later bracht de heer Kruisman zijn ongerustheid duidelijker onder woorden, toen de heer Witte tegen het einde van de vergadering toestemming vroeg tot het stellen van enkele vragen. Deze vrees bleek echter ongegrond, want ook dit vraag- en antwoordspel was binnen tien minuten bekeken. De heer WITTE (KVP) wenste name- De Boer weinig argumenten nodig te lijk te worden ingelicht over de berichten in de pers, waardoor melding werd ge maakt van het door de drie IJmondge- meenten aan de minister gerichte verzoek om een extra bijdrage uit het gemeente fonds, in verband met de bij de verkoop van Breedband-aandelen gemaakte winst. Hij verzocht de voorzitter hem te willen meedelen of deze brief inderdaad was uit gegaan en zo ja, of het dan met het oog op een goede verstandhouding tussen col lege en raad niet juister was geweest de leden van dit voornemen in kennis te stel len. De voorzitter, burgemeester mr. J. C. Bührmann beantwoordde de eerste vraag onmiddellijk bevestigend, om wat de tweede betreft op le merken, dat er veel tijd mee was gemoeid om drie colle ges aan de redactie van dit schrijven te laten „dokteren". Zoveel tijd, dat men er eenvoudig niet meer aan heeft gedacht om ook de raad hierover in te lichten. Spreker erkende ruiterlijk dat een en ander inder daad beter was geweest en hij verzocht de raad van hem te willen aannemen dat der gelijke gevallen hoogst sporadisch zullen blijven. Overigens was een afschrift van de brief hun inmiddels toegezonden. Met welke verzekering zowel de vragensteller als de overige leden volledig genoegen na men. Bij de overige voorstellen werd alleen even stilgestaan bij de voorgenomen bouw van een kleedhuis met kantine en een do- jo voor het gemeentelijk sportpark in Santpoort-Zuid, omdat de heer DERKS (KVP) namens zijn fractie enige bezwa ren kenbaar maakte over het feit, dat het voorstel met zulk 'n spoed juist voor de be grotingsvergadering op de agenda was ge plaatst. Weliswaar ging hij met de strek king van de bouw akkoord, omdat zijn fractie de noodzaak van de voorzieningen onderschreef, maar voor de toekomst zou hij toch gaarne een andere gedragslijn zien gevolgd. De neer W i 1 j o u w (PvdA) kon echter namens zijn fractie verklaren dat men volledig achter het voorstel stond, omdat hierdoor een goed samenspel was geble ken tussen gemeentebestuur en sportvere nigingen. Ook achtte hij het inschakelen van de Velser Sportstichting een belang rijk winstpunt, waardoor de zelfwerkzaam heid bij de verenigingen ongetwijfeld zou worden gestimuleerd. In zijn antwoord meende wethouder hebben om dit voorstel te verdedigen, om dat lang uitstel de gemeente alleen maar geld zou kosten. Er moet immers zo spoedig mogelijk een einde worden ge maakt aan de dwaze situatie, dat zich in Santpoort-Zuid enige sportvelden be vinden zonder een enkele kleedgelegen heid. Mede door de zelfwerkzaamheid van de leden van de betrokken verenigingen betekent de gevolgde methode voor de gemeente een kostenbesparing van dertig duizend gulden, terwij] de bouw boven dien binnen de kortst mogelijke tijd kan worden voltooid. De heer D e r k s was er nog niet ge heel van overtuigd dat een week uitstel efen vlot verloop zou hebben gestagneerd, maar verdere kritiek kwam uit de raad toch niet meer naar voren. Aan het begin van deze korte vergade ring had de heer J. Groen wegens de ge boorte van zijn dochter de raad reeds op beschuit met muisjes bij de koffie gefuifd, met welke gezinsvermeerdering hij uiter aard door alle aanwezigen hartelijk werd gefeliciteerd. ZüRICH (Reuter) Door het slechte beleid van het vorige bestuur van de Bal zan Stichting zal er een aantal jaren geen geld zijn om prijzen toe te kennen. Dit heeft een beheerscommissie van de Zwit sers-Italiaanse stichting dinsdag in Zürich bekendgemaakt. Prijzen kunnen alleen worden toegekend uit de baten van het vermogen. Die zijn er thans niet. Een groep, die vorige week de Balzan- vredesprijs toekende aan de Verenigde Naties en andere prijzen in de vorm van beurzen aan studenten in zeven landen, was daartoe niet gerechtigd, aldus de commis sie. Deze toekenningen werden in Milaan ge daan door de franciscaner monnik Enrizo Zucca en enkele anderen. Hun verkla ring werd onmiddellijk door een Italiaanse regerirrgsgevolmachtigde ingetrokken. De Balzan Stichting werd in 1960 ge vormd als nagedachtenis van en met het vermogen van de Italiaanse krantenkoning Eugenio Balzan, die aan de stichting on geveer vijfenveertig miljoen gulden ver maakte. noemde hjj het centrale politieke probleem van alle tijjden. Naar zjjn mening slaat de balans op het ogenblik in Nederland te veel door in de richting van regelend optreden door de overheid. De verkondiging van deze op vatting had hem in de pers al eens het verwjjt opgeleverd „dat is een liberaal praatje", zo vertelde hjj. Aan de hand van een aantal voorbeel den concretiseerde de heer Schakel zijn opinie. Volksverzekeringen voor alle risi co's van de wieg tot en met het graf, die zich gelijkelijk uitstrekken over zowel maatschappelijk zwakken als maatschap pelijk sterken, achtte hi] onjuist. Minister Veldkamp gaat op dit punt te ver, meen de hij. Inzake de loonpolitiek zag de heer Scha kei met genoegen, dat de centrale lei ding op het ogenblik plaats begint te ma ken voor meer differentiatie en terugge ven van de verantwoordelijkheid aan de maatschappelijke verbanden. Hierbij past een vrijere prijspolitiek, meende hij. Inzake de woningbouw tekende spreker verzet aan tfegen de opvatting, dat alle vrije bouw onsociaal zou zijn. De belas, tingverlaging van ruim 1 miljard juich te hij toe; men is er niet af met te kla gen over de achterblijvende collectieve voorzieningen, het is evenzeer op zijn plaats te kijken naar de andere schaal van de balans, naar de mogelijkheden voor individuele vrijheid en verantwoor delijkheid, zo betoogde hij. Teveel collectieve bemoeienis is strijdig met de christelijke maatschappijbeschou wing, zo besloot de heer Schakel. De over heid heeft slechts een beperkt mandaat, de souvereiniteit van de eigen kring mag zij niet aantasten. In tegenstelling met Bo rne legt de Reformatie de nadruk op het individu. In het begin van zijn betoog had het Kamerlid overigens opgemerkt, dat het antwoord dat iemand geeft op de vraag, waar het juiste evenwicht ligt tussen over heidsregeling en persoonlijke vrijheid naar zijn mening mede wordt bepaald door de maatschappelijke positie en de karakter structuur van de betrokkene. (De heer Schakel is burgemeester Van een kleine plattelandsgemeente; over zijn karakter structuur kunnen wij de lezer niet inlich ten). 's Avonds sprak het kamerlid Roolvink, minder actueel-politiek, maar meer, zo leek het, om de partijgangers te enthou siasmeren. Politiek bedrijven is bouwen aan Gods schepping, zo zei hij, de over heid moet ruimte maken voor de ont plooiing van het koninkrijk Gods. In de snelle naoorlogse ontwikkeling naar onze huidige welvaart zag de heer Roolvink reden voor grote dankbaar heid. De Westerse wereld heeft zich sterk gemaakt tegen „de bedreiging van een goddeloos communisme vanachter het ijze ren en het bamboe gordijn", aldus het Kamerlid. De grote strijd van de toe komst zal gaan tussen Christendom en atheïstisch communisme, meende hij. In deze strijd is van onze kant meer bezie ling nodig om ons sterk te maken, waar schuwde hij. Sprekend over de A.R.P.een oude par tij, die thans met haar gelijkgebleven be ginselen in de welvaartstaat staat, waar schuwde de heer Roolvink zijn partijge noten tegen verstarring door een on vruchtbaar achterblijven bij de maat schappelijke ontwikkelingen. De uitspraak van partijvoorzitter dr. Berghuis op het laatste partijconvent, dat de A.R. sociaal een linkse partij is, welke uitspraak „vele broeders verontrust de vinger heeft doen heffen", noemde de heer Roolvink een ongelukkig geformu leerde oproep tot sociale bewogenheid. Dr. Berghuis bedoelde niet te zeggen, dat de A.R. in wezen een linkse partij is, ver zekerde hij. Hij besloot zijn toespraak met de woor den: „Hou elkaar vast, blijf dicht bij de bijbel en bouw mee aan de eigen partij". van een goede lectuurvoorziening. Open bare leeszalen en bibliotheken en de Pro vinciale bibliotheekcentrales worden in hun groei beknot en raken in moeilijkheden. Volgens de motie wordt het wenselijk ge acht de bestaande subsidieregeling volledig te handhaven en de Provinciale Staten no digen de Gedeputeerde Staten uit nader in overleg te treden met belanghebbenden en de rijksoverheid om te trachten voor de provincie Noord-Holland een voor de subsidiabele instellingen meer aanvaard bare regelingen te vinden. De vergadering aanvaardde de motie met 40 tegen 17 stemmen. De tegenstem mers waren de gedeputeerden en de leden van de fractie van de V.V.D. Het voorstel tot verlening van subsidie aan de Stichting Academie '63 te Haarlem werd na een toelichting van mr. Wester mann goedgekeurd. Drie weken geleden had prof. J. H. Mulder (Partij van de Arbeid) opheldering van misverstanden ge vraagd en in de vergadering van woensdag ondersteunde mr. M. Prefper (C.P.N.) de voorstellen. Deze sprak van een stich ting met een eigen vorm die tot ontplooiing moet komen. De vorm heeft volgens mr. Proper reden van bestaan. Mr. Westermann zeide dat Gedepu teerde Staten in het algemeen de voorzich tige houding van prof. Mulder kunnen delen. Het gaat er nu om of het experiment al of niet geslaagd is en of de termijn van ontwikkeling niet te lang is. De termijn mag niet te lang worden, anders moeten grote uitgaven worden gedaan. Gedepu teerde Staten zijn niet zo somber als de heer Mulder. Het gaat hier niet om een vakopleiding, maar om een aanvulling op de vakopleiding. Tenslotte merkte spreker op dat er in de jaarverslagen onduidelijk heden voorkomen, waardoor het moeilijk is volkomen op de hoogte te komen. Met het bestuur der stichting is woensdagmid dag een bespreking gehouden over de ver dere subsidiëring. Het vakantiecentrum ..Zeepaard" te Schoorl is alweer voor de periode van 29 mei tot 5 juni gereserveerd voor een groep geestelijk minder valide kinde ren. En als de financiën het mogelijk maken, dan zal ook weer een groep lichamelijk gebrekkige kinderen worden uitgezonden naar de „L eemkule" te Hattum. Uw bijdrage kunt u overmaken op giro-rekening nummer 116147 van de Nutsspaarbank IJmuiden, ten gunste van boekje nummer 12690, onder ver- mélding: „Mivakikamp". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken heeft gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting het verwijt van de hand gewe zen dat het hem bij de gemeentelijke in deling van het land aan dynamiek en vi sie zou ontbreken. Namens de P.v.d.A.-fractie sprak de Delftse burgemeester, de heer D. de Loor, zijn teleurstelling uit over de wijze waarop het bij de gemeentelijke herindeling blijft bij wat incidentele grenswijzigingen. Hij wilde meer systematiek in het beleid, vooral met het oog op de agglomeratie vorming. Minister Toxopeus merkte op dat sinds zijn optreden reeds veertig grenswijzigin gen zijn bevorderd, bijna evenveel als zijn voorgangers sinds de oorlog in totaal aan hangig hebben gemaakt. Hij zei te streven naar krachtige bestuurseenheden, maar vond het weinig zinvol daarvoor de ge meentelijke kaart overhoop te halen. Evenmin bleek minister Toxopeus te voelen voor het dwingend opleggen van een bepaalde bestuursvorm voor de agglo meraties. Het zou de gemeenten dwingen tot een vorm van samenwerking die zij misschien niet wensen, vond hij. Minister Toxopeus verwierp de socialis tische critiek dat hij bij de begroting van het Gemeentefonds en de beperking van het leningplafond onvoldoende oog had voor de belangen van de gemeenten. Hij zei dat men moeilijk van hem kan ver wachten dat hij de beweegredenen van de minister van Financiën zou hebben ver worpen. Dat neemt niet weg dat ook hij bezorgd bleek te zijn over de financiële po sitie van de gemeenten. Het leek hem zaak snel tot uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied te komen, zodat de ge meenten zelf kunnen uitmaken wat wèl en niet kan. De bewindsman bleek te voelen voor de wens om ook diplomatieke ambtenaren en militairen die tijdelijk in het buitenland vertoeven, actief kiesrecht te geven. Zo nodig wordt daarvoor een apart wetsont werp ingediend. De zaak komt ieder geval nog voor de volgende Kamerverkiezingen voor elkaar. Hij \yil voorts de boete voor het ongemotiveerd wegblijven van de stembus van f 5,- tot 25,- verhogen. De minister was niet te vinden voor de suggestie van de heer Van Pelt (P.S.P.) voor verkiezing van burgemeesters in- plaats van benoeming door de Kroon. Tig Rol in Karl May-film UTRECHT „De filmtest ziet er goed uit. Anton Geesink maakt ook op het doek een goede indruk als Samson, maar moet tien kilo afvallen. Dan krijgt hij de rol." Dit deelde de directie van de San Paolo Filmmaatschappij gisteravond tele fonisch mede uit Rome. Een merkwaardi ge zaak dus. Geesink, die als veelvoudig Europees en wereldkampioen judo een zwaargewicht was en nooit teveel kon we gen, moet nu hij niet als sportman maar als filmacteur in actie komt, plotseling de weegschaal in het oog houden. Deze week krijgt hij de contracten toe gestuurd. In het Engels. Anton is tevreden met de aanbieding. Denkt u nu vooral niet, dat hij meteen in de loonklasse valt van een Sophia Loren of Gina Lollobrigida, daarvan is natuurlijk geen sprake, maar hij ontvangt toch wel meer dan een hoofd rolspeler in de vorige rolprent van de San Paolo Filmmaatschappij en die is een echte Engelse acteur. De opnamen begin nen op 8 maart en zullen tot 10 april duren. Dat geeft Geesink de kans om, als hij dat nog mocht willen, op 23 en 24 april deel te nemen aan de Europese judo kampioenschappen te Madrid. De film en wereldkampioen zal te Rome in zijn vrije uren in training blijven. Anton moet al op 4 maart in Italië zijn om zijn rol met regiseur Marcello Baldi nog eens De Olympische judokampioen Anton Geesink (hier met de Italiaanse actrice Elenora Ruffo) zal de hoofdrol gaan spelen in de Italiaanse film „Samson en Delilah". Hij kreeg dinsdagavond een telefoontje in zijn Utrechtse flat van de filmmaatschap pij in Rome. Bij de filmtest waarvoor hy pas in Italië is geweest, blijkt hij het .er goed te hebben afgebracht. Geesink ver trekt op 4 maart opnieuw naar Italië voor de opnamen, die, voorzover nu bekend is, minstens vijf weken zullen duren. Het contract, waarover al uitvoerig is gespro ken, hoeft hij alleen nog maar te onder tekenen. Het zal hem een dezer dagen worden toegestuurd. Geesink's echtgenote Jans, is bijzonder ingenomen met het feit dat haar man nu ook nog filmster wordt; „misschien ga ik de laatste week wel even in Rome kijken", zei ze ons enthousiast. goed door te spreken en de laatste kos tuum- en make-up proeven te ondergaan. „Zijn sportschool gaat gewoon door zei hij ons en als ik voldoende kan trainen ga ik in oktober ook naar de wereld kampioenschappen in Rio de Janeiro." Als Anton ook het contract krijgt van een Duitse maatschappij, moet hij voor een Karl May-film dit najaar in Zuid-Amerika opname's maken. Dan is hij tóch in de buurt. De wereldkampioen heeft gisteren in zijn sportschool met de judo-internatio nals Ruska, Eugster, Klein, Jan en Peter Snijders getraind voor de landen wedstrijd Frankrijk-Nederland, die zondag in Mar seille wordt gehouden. Tijdens die training van anderhalf uur verloor Anton al meer dan twee kilo. Van half werk houdt bij niet

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5