Nederlands bewijsmateriaal is voor Rajakowitsj vernietigend Verdediger en verdachte probeerden betoog van de heer Sijes te ontzenuwen z HET WEER Velsen krijgt HAVO-school r VS zijn nog niet bereid tot gesprek over Zuid-Vietnam 1 Februaristaking herdacht bij „De Dokwerker" UST Burgemeester van Yelsen aanvaardt benoeming tot Eerste Kamerlid Primeur voor Kennemerland Brood aan huis maandag 2 cent duurder „Ik wist niet dat omroepprobleem zo moeilijk was!" MODEHUIS„JACKY" Prinses Beatrix op Bonaire Mr. Van Hall bood in Israel een replica aan ONZE NIEUWE ZAAK Telstar - DWS 1.95 PATISSERIE DEKKERS DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 Richtlijnen Extra uitgave ter herdenking van Pim Muiier JVT v - - NAPPA- EN SUÈDE JASJES Veel wind Unfaire tactiek' Als mens" Eerst moet agressie van Hanoi ophouden" Premier Marijnen: BONNETERIE, ROKKEN, BLOUSES, DEUX-PIÈCES, LANGE BROEKEN, JACKS en diverse STLIRKA-modellen. ANEGANG 21 HAARLEM Het woord is aan Noordzeekanaalgebled in de toekomst pagina 4 en 5 In de krant van heden: ZATERDAGMIDDAG 4 UUR Sportpark Schoonenberg Jeugd Jeugd Heerlijke grote BOTERKOEK HAZENBERG Tel 8166 Hazelnootgebakjes 50e JAARGANG NUMMER 97 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. TeL 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur.: Simon Koster Jé Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem (Van onze correspondent WENEN In het proces dat in Wenen wordt gevoerd tegen de jodenvervolger Rajakowitsj, is donderdag zonder enige twijfel de meest opwindende, dramatische en waarschijnlijk ook de meest beslissen de dag geweest. Nadat de Nederlander B. A. Sijes, medewerker van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, dinsdag zijn visie op het antisemitische optreden van Rajakowitsj had gegeven, hebben de verdediger, dr. Böck, en de verdachte zelf gisteren een heftige poging gedaan diens betoog te torpederen. Dit is echter niet gelukt. Integendeel! Men bemerkte dat de acht juryleden onder indruk waren en ook bleven van het optre den en de rustige bewijsvoering van de heer Sijes, die bijna vier uur lang elke aanval wist af te slaan. Rajakowitsj en zijn advocaat lanceerden insinuaties en impertinente vragen en verloren daarmee veel aanzien. waren opgesteld, maar nog geen bevelen waren gegeven. Dr. Böck voerde toen aan, dat er vóór die datum in 1942 in Frankrijk zelfs al de portaties van joden van Nederlandse of Franse nationaliteit hadden plaatsgevon den. Maar de heer Sijes leverde aan de hand van documenten het bewijs, dat de ze vroegere acties alleen betrekking had den op zogenaamde „Statenlosen", dus jo den zonder nationaliteit. Dit zou blijken uit verklaringen van de Duitse gezant Be ne en van Eichmann zelf, die op dit tijd stip nog bang waren voor protesten van buitenlandse regeringen, die het voor hun landgenoten zouden kunnen opnemen. Volgens de heer Sijes en de openbare aanklager, dr. Ernst Kovacs, heeft het be ruchte telexbericht dat Rajakowitsj twaalf augustus 1942 aan de commandant van de Sicherheitsdienst in Parijs stuurde, het sein gegeven tot de vervolging van Neder landse joden in Frankrijk. De verdediging wilde hiertegenover het bewijs leveren, dat er reeds vóór die datum orders over deportaties van joden waren gegeven. De heer Sijes kon echter aantonen, dat er voordien weliswaar algemene richtlijnen 1 -Ü V V* Ter gelegenheid van het feit, dat het op 10 maart a.s. honderd jaar geleden is, dat Pim Muiier werd geboren, heeft de IJmuider Courant aan deze veelzijdige sportpionier een speciale uitgave gewijd, die dezer dagen wordt verspreid. Deze extra uitgave wordt huis-aan-huis door een verspreidingsbureau bezorgd. Wanneer men de Pim Mulierkrant dins dag nog niet heeft ontvangen gelieve men hiervan bericht te geven aan ons kantoor: Lange Nieuwstraat 427, tel. 5437, IJmuiden. De Nederlander liet zich niet in de war brengen door allerlei gecompliceerde vra gen van de verdediger over nog onbeken de documenten. De specialist antwoordde rustig, dat hij alleen werkte met beken de documenten en dat dit materiaal een duidelijke taal tegen Rajakowitsj sprak Hier mengde ook de aanklager zich in de discussie. Hij maakte dr. Böck het ver wijt, dat hij met opzet bepaalde stukken achter had gehouden. Dr. Kovacs noem de dit een unfaire tactiek, die bovendien tot gevolg zou kunnen hebben, dat het proces over een maand nog niet is afge lopen. De verdediging probeerde voortdurend zonder succes de betrouwbaarheid van de documenten in twijfel te trekken, omdat daarop één of andere notitie of paraaf ontbrak. De heer Sijes hield echter staan de, dat de documenten echt blijven, met of zonder paraaf. In deze mening werd hij gesteund door de president van de recht bank, die geen twijfel duldde over de echt heid van de stukken die het rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amster dam ter beschikking had gesteld. Er volgde nog een verwijt, dat dit in stituut aan de Rotterdamse advocaat mr. Van der Vorm geen gelegenheid had ge geven bepaalde stukken in te zien. Het antwoord luidde, dat de gezochte documen ten niet aanwezig waren. Maar ook wan neer dit wel het geval zou zijn geweest, Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige, maar aan de kust krachtige, mogelijk af en toe harde wind tussen zuidwest en noordwest. In de komende nacht in het binnenland overwegend lichte vorst. Morgen overdag temperaturen even boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. zouden zij niet aan een particulier ter beschikking zijn gesteld, maar aan de Ne derlandse justitie. Tenslotte had Rajakowitsj, die weer tel kens zonder toestemming van de presi dent het woord nam, de brutaliteit een be roep te doen op de heer Sijes als mens en niet als man van de wetenschap. Als of deze beklaagde hierop recht had. Het proces is op een keerpunt gekomen, want het betoog van de Nederlandse ge tuige is onaangetast gebleven. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann heeft zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer aanvaard. Hij zal de onlangs overleden fractieleider van de C.H.U., mr. R. J. Pollema, in de Eerste Ka mer opvolgen. Door samenwerking tussen het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en het gemeentebestuur van Vel sen, zal in IJmuiden een nieuwe school voor voortgezet onderwijs tot stand kun nen worden gebracht. De Rjjks-H.B.S. zal aan de gemeente worden overgedragen. Aan de nieuwe ge meentelijke H.B.S. zal een afdeling worden toegevoegd voor Hoger Algemeen Voortge zet Onderwijs (H.A.V.O.), waarin het be staande middelbaar onderwijs voor meis jes zal opgaan. Er zal zodoende een nieuw schooltype tot stand komen, waartoe de wet op het voortgezet onderwijs, de mammoetwet van ex-minister Cals, de mogelijkheid opent. De nieuwe school zal worden gevestigd in het bestaande schoolgebouw van de Rijks-H.B.S. te IJmuiden-Oost, dat in eigendom van de gemeente zal overgaan Na overleg met de Nederlandse Bak kerijstichting is minister Andriessen (Economische Zaken) ermee akkoord gegaan, dat, met het oog op de ontwik keling van de kosten in het bakkerij bedrijf sinds de laatste algemene prijs verboging in januari 1964, de brood prijzen zullen worden verhoogd. Een algemene prijsverhoging van een cent zal maandag mogen ingaan. Per 1 juli zal een tweede cent prijsverhoging kun nen plaatshebben. Voorts heeft een onderzoek door het ministerie aangetoond, dat het totstand brengen in de loop van de tijd van een prijsverschil tussen bezorgd en afgehaald brood van twee cent redelijk geacht kan worden. In verband daarmee heeft de mi nister zich ermee kunnen verenigen, dat maandag al voor bezorgd brood een cent extra wordt berekend en op 1 januari 1966 nog een cent voor bezorgen in rekening zal worden gebracht. In de enkele plaatsen waar thans voor afgehaald brood een la gere prijs wordt berekend dan voor be zorgd brood mogen de afhaalprijzen op 1 juli worden verhoogd tot het algemeen geldende niveau. WASHINGTON (Reuter, AP en AFP) De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat de Verenig de Staten aan geen enkele conferentie over Vietnam zullen deelnemen die de aanvaar ding of goedkeuring van agressie als doel zou hebben. Zolang Noord-Vietnam niet be reid is de agressie tegen Zuid-Vietnam te beëindigen is dit het belangrijkste obsta kel voor elke onderhandeling, aldus de minister. De bouw van het nieuwe pompwater- station aan de Amstelveensewea in Amsterdam nadert snel ziin voltooi ing. In werkelijkheid is de 40 meter hoge toren minder slank dan op deze foto lijkt, maar dat komt door een technisch grapje van de fotograaf, die eens iets „anders" wilde maken. Hij herhaalde dat het voornaamste doel van de Verenigde Staten de vrede in Zuid- oostazië en de veiligheid van de onafhan kelijke staten in dit gebied is. Een aanwijzing dat Noord-Vietnam be reid zou zijn de agressie tegen Zuid-Viet nam te staken is een voorwaarde voor on derhandeling over de kwestie-Vietnam. Dit hebben de Verenigde Staten woensdag op de vergadering van ambassadeurs in War schau aan China laten weten, zo deelde minister Rusk mede. Maar nog steeds heb ben de Verenigde Staten geen enkele aan wijzing, dat de basis voor een vruchtbaar gesprek aanwezig is. In politieke kringen in Washington, aldus onze correspondent in de Amerikaanse hoofdstad, en in een aantal vooraanstaan de kranten is men nogal wrevelig over de verklaringen van secretaris-generaal der Verenigde Naties Oe Thant, die gezegd heeft dat er een intensief geheim overleg aan de gang was. Over het algemeen heeft men het gevoel dat Oe Thant hiermee zijn bevoegdheden heeft overschreden. De „Washington Star" spreekt van „een schok kende onbehoorlijkheid". Oe Thant heeft volgens het blad niet dat verantwoordelijk heidsgevoel en die objectiviteit getoond, die men van een internationaal functiona ris op dit niveau mag verwachten. Men kan zich indenken, dat ook Oe Thant heeft volgens het blad niet dat ver antwoordelijkheidsgevoel en die objectivi teit getoond, die men van een internatio naal functionaris op dit niveau mag ver wachten. Men kan zich indenken, dat ook Oe Thant streeft naar vrede in Zuidoost-Azië. Maar men had van hem meer begrip ver wacht voor de moeilijke en netelige situatie waarvoor de VS in Zuid-Vietnam staan. Het is duidelijk, dat de Amerikaanse re gering het nodig achtte om bij monde van Dean Rusk haar stem te verheffen in het koor van diplomatieke stemmen, dat wil drijven in de richting van onderhandelin gen over de kwestie-Vietnam. Washington vindt het daarvoor nog te vroeg. De Amerikaanse minister van De fensie, Robert S. McNamara, heeft ge zegd, dat men in de oorlog in Zuid-Viet nam zal doorgaan rechtstreeks gebruik te maken van Amerikaanse oorlogsvliegtui gen, wapens en strijdkrachten elke keer wanneer dat nodig is. Noord-Vietnam heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties doen weten dat het open staat voor het idee van vredesonderhandelingen. Dit is donder dagavond door woordvoerders voor de vol kenorganisatie verklaard. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De ministerraad is ook gisteren na een liele dag vergaderen nog niet uit de omroepproblemen gekomen Het beraad is vanmorgen hervat. Al gemeen bestaat de verwachting dat er vandaag beslissingen zullen worden ge nomen, hoe die dan ook uitvallen. Minister-president Marijnen zei gister avond bij het verlaten van de Trèveszaal, dat vandaag nog een paar belangrijke pun ten moesten worden doorgenomen. Op de vraag of hij verwachtte dat het kabinet vandaag tot beslissingen zou komen zei de premier: „Ik hoop het". Hij voegde eraan toe: „Tot voor enkele maanden heb ik niet geweten dat het om roepprobleem zo moeilijk was!" De ministerraad heeft zich gisteren vrij wel de gehele dag van 's morgens vroeg tot tegen middernacht met de radio- en televisiezaken bezig gehouden. In politieke kringen in Den Haag was men gisteravond niet erg optimistisch over de resultaten van het kabinetsberaad. In San Francisco hebben leden van de Amerikaanse nazi-partij gepro beerd een joodse bijeenkomst te ver storen De bijeenkomst werd gehouden uit protest tegen de verjaring van oorlogsmisdaden in West-Duitsland. De politie-agent op de foto tracht de strijdenden te scheiden. Advertentie heeft de voorjaarskollektie ontvangen, onder andere Speciaaladres voor grote maten. tegenover Frankestraat tel. 02500 - 13438 Napoleon Van het volmaakte naar het belache lijke is slechts één stap. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Medische verzorging 5 Films 5 Uit stad en omgeving6, 7, .9 Topsy9 Ferdinand 19 Uitgaan in Haarlem11 Mode U Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Prinses Beatrix is gisteren van Aruba naar Bonaire gevlogen, een tocht van drie kwartier. Na een kort bezoek aan hotel Bonaire, waar de prinses zou logeren, begon een rondrit over de 34 km. lange toeristenweg, die met steun van Nederland tot stand is gekomen. De tocht moest telkens worden onderbro ken om schoolkinderen gelegenheid te ge ven de prinses toe te zingen. De rit eindig de in Kralendijk, waar zij een tekening kreeg van de Nederlandse graficus Dick Stolwijk, die ruim een maand op de Neder landse Antillen heeft doorgebracht. Het is een tekening van het historische Kralen dijk met het oude gezaghebbershuis en het fort en een deel van het moderne Kralen dijk met voor de pier grote passagierssche pen. Des middags heeft prinses Beatrix via het een half jaar geleden in gebruik ge stelde radiostation „Trans World Radio" op Bonaire aan alle rijksgenoten in de West een korte groet gebracht. Bij het monument van „De Dokwerker" op het Jonas Daniël Meijerplein in Amster dam is de februari-staking van 1941 her dacht. Enige honderden Amsterdammers woonden deze jaarlijks terugkerende plechtigheid bij. De Amsterdamse Politie- kapel speelde koraalmuziek en de ver enigde joodse koren zongen een fragment uit „Awodath Hakodesh", „Enosj" en „Sjiewieti Adenai". De loco-burgemeester van Amsterdam, wethouder Van Wijck, hield een korte toe spraak, waarin hij deze herdenking een vingerwijzing noemde naar grote levens waarden, die niet ongestraft met voeten kunnen worden getreden. Mr. Van Wijck maakte bekend dat B. en W. van Amster dam de gemeenteraad zullen voorstellen het bij de Mozes en Aaronkerk geprojec teerde plein naar prof. mr. L. E. Visser te noemen. Prof. Visser was president van de Hoge Raad tot de Duitsers hem in november 1940 afzetten. Prof. Visser was o.m. voor zitter van de Joodse Coördinatiecommis sie, die zich verzette tegen elk officieel contact met de Duitsers. In het verzet heeft prof. Visser een belangrijke rol ge speeld. Nadat velen kransen en bloemen hadden gelegd bij het monument droeg René Jes- surun Lobo enkele gedichten voor van M. Mok uit diens bundel „Storm uit het Oos ten". Bob Scholte zong „Eili-Eili" met be geleiding van de koren. Na het gezamenlijk zingen van het Wil helmus, trokken zeer velen zwijgend langs het verzetsmonument, aan de voet waar van zich de bloemen opstapelden. Op ongeveer hetzelfde tijdstip waarop de herdenking in Amsterdam werd gehouden heeft burgemeester Van Hall in Israel Advertentie een replica van „De Dokwerker" van de beeldhouwer Mari Andriessen overgedra gen aan „Yad Vasjem", op de „Heuvel der Martelaren". Mr. van Hall plantte ook een boom in „De tuin van de rechtscha pen niet-joden", ter nagedachtenis aan de hulp die door vele niet-joden gegeven werd aan de door Hitier vervolgde Joden in Europa tijdens de tweede wereldoorlog. De dank van Israel en het joodse volk werd tot uitdrukking gebracht door de voorzitter van „Yad Vasjem", dr. Aryen L. Koebovy, een voormalige Nederlandse leider van de zionisten, door dr. Perez Bernstein en door afgevaardigden van het ministerie van Cultuur en de Algemene Arbeiders Federatie (Histradoet). Honderden mensen, onder wie vele Ne derlandse joden, woonden de plechtighe den bij. Advertentie ZUIVER ROOMBOTER. Een traktatie voor jong en oud. Neem er ook één in huis Profiteer van de tijdelijk verlaagde prijs... M M M HEERLIJK DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471. Op veler verzoek nog eenmaal a.s. zaterdag als REKLAME: van 38 voor 33 ct

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1