Branden in een bioscoop, een hotel en een pension AGE SIMBOLO 10 stuks f 1,60 Bevolking van ons land zal in 15 jaar met 3 miljoen toenemen BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO Kort en bondig Kinder SSKPRIl 4 tfÖ0fP rRESLONG-HILLEGOM „Affecttoestand is niet abnormaal" Overleden soldaat had ontsteking aan hartspier SIMBOLO REM-TV-zender niet naar de wal Nieuwe gouverneur in Suriname KINDERTABLETTEN Kans op sneeuwbui SPALT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk 'n JZ.<uv<uistein mild en geurig uitsluitend tabak Bureau voor Statistiek verwacht: werkt binnen 10 minuten PTT-advies: Kerkelijk nieuws Hangerig... Niet lekker? Een pijntje? Haal op tijd de dokter en geef gauw een paar verantwoorde, pret tige Sinaspril zuigtabletjes. Verantwoord: dank zij de. voorzichtige, speciale kinder dosering. Sinaspril bevat bo vendien een stof die de gevoeli ge kindermaag beschermt. Prettig: frisse limonadesmaak - een oranje Sinasprilletje gaat er zonder mokken in en helpt dan snel. SJ3 se Sü el Door een felle brand heeft de Wormer- veerse bioscoop Corso vannacht ernstige schade opgelopen. Omstreeks drie uur ont dekten omwonenden een vuurgloed in het aan de Javastraat gelegen theater. De Wormerveerse brandweer, geassisteerd door de brandweer van Wormer, tastte het vuur met zeven stralen aan. Om streeks halfvijf was men de brand mees ter. Het balkon en een groot deel van de be nedenzaal zijn totaal uitgebrand. De film- kabine met kostbare filmcopieën kon be houden blijven. De brand is vermoedelijk ontstaan door een achteloos weggegooid brandend sigarettepeukje. In Hoorn heeft een felle uitslaande brand gistermiddag de bovenverdieping van het hotel „Het Wapen van West- Friesland" verwoest. Het restaurant ge lijkvloers heeft grote waterschade opgelo pen. Het vuur is door onbekende oorzaak ont staan in de woonkamer van de eigenaar. Van de inboedel van de bovenverdieping kon niet worden gered. De schade wordt op een ton geraamd. In Utrecht zijn binnen een kwartier de woonvertrekken van een pensionhoudster in de Ambachtstraat uitgebrand. De brand woedde in twee kamers, die door een hou ten tussenwand van elkaar waren geschei den. In het kleinste vertrek was meubilair opgeslagen. Van het interieur bleef niets Advertentie dagelijks diner-dansant dinsdags kabaret onbeperkt kip eten 6.50 zalen voor partijen tot 1000 personen reserv. 02520 - 5347 maandags gesloten over dan verkoolde vloeren en plafonds en een partij zwartgeblakerde, smeulende meubels. De andere kamers in het pand, die aan acht mensen zijn verhuurd, kre gen rook- en waterschade. De pensionhoudster, de 54-jarige mej. A. B. M. Dijkstra, had om kwart voor zes een elektrisch kacheltje aangezet. Tien minuten later merkte zij dat de gordijnen in brand stonden. Zij trachtte zelf het vuur te blussen, maar dat bleek onbegonnen werk te zijn. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag, mr. J. Zaaijer, is gis teren van leer getrokken tegen de conclu sie in een psychiatrisch rapport waarin een verdachte verminderd toerekeningsvat baar wordt verklaard omdat hij in een af fecttoestand (toestand van hevige emotie) had gehandeld. „Deze psychiatrisch wel licht juiste conclusie is strafrechtelijk van geen betekenis" zei de procureur-generaal. „Affect is geen ziekelijke stoornis van de geestvermogens maar integendeel een nor maal menselijk verschijnsel. Er is geen enkele reden om iemand een onder in vloed van affect gepleegd misdrijf niet toe te rekenen". Wegens poging tot moord eiste mr. Zaaijer zes jaar gevangenisstraf tegen een 30-jarige Rotterdammer, die op 21 mei zjjn 25-jarige echtgenote levensgevaarlijk heeft gewond met een stilettomes. De Rot terdamse rechtbank had hem veroordeeld tot vier jaar. De vrouw hield het met een ander en wilde scheiden. De verdachte kwam op 21 mei praten over zijn dochtertje. Er ont stond hooglopende ruzie. De vrouw wees de man de deur waarop deze een stiletto trok en de vrouw in hals en borst stak. Omdat de verdachte de stiletto één dag tevoren had gekocht nam de procureur- generaal voorbedachte rade aan. De ver dachte zei het mes gekocht te hebben om dat hij zich door de minnaar van zijn vrouw bedreigd voelde. Op 10 maart wijst het hof arrest. c Concertgebouw, vandaag 19.45 u.: Pro vinciaal jeugdconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solisten: Mariëtte van Wijk (piano) en Henri Gouder de Beauregard (hobo). Frans Halsmuseum, vandaag 19.30 u.: Concert „Het dier in de muziek". Solisten: Meinard Kraak, Jaap Spigt, Didi Sanders, Miep van Luin, Ans Bouter, Alida Ribeira, Frans Bröcheler en May Oranje. (Voor de Vereniging Vrienden van 't Lied). Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: Toneel groep Centrum met „Het tweede schot" van Robert Thomas. Regie: Guus Hermus. M.m.v. Ann Hasekamp, Peter Aryans, Ge rard Hartkamp, Maxim Hamel en Jaap van Donselaar. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Spel met vuur", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en zaterdag 14, 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Moskou", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „O.S.S. 117 in Bangkok", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Satur day night and Sunday morning", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Heer van gezel schap", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „De hofnar", a.l. Zaterdag 14.30 u.: „Jongensranch", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Politie post Reeperbahn", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Met één voet In de hel", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wat betreft de vrouwen", 18 j. Monopole (Zandvoort): vandaag geen filmvoorstellingen. Zaterdag, 20 u.: „Door braak", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van tekeningen, aquarellen, pastels en grafiek van Isaac ïsraëls. Tot 5 april. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-16 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Hans van Norden. Tot 1 maart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Dinsdag gesloten. Klassiek gram- mofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Museum Het Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Tentoonstelling „Kunst rond 1900". Keuze uit eigen bezit van het Frans Halsmuseum. Tot 1 maart. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Vishal (Grote Markt): Verzameling uit het Van Abbemuseum. Tot 1 maart. Dagelijks van 10-17 en zondag van 13-17 u. „Chez nous" (Spaarnelaan 25): Expositie van aquarellen van Frans Funke. Tot 8 maart. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Waagtaveerne (Spaarne): Expositie van schilderijen, gouaches en tekeningen van Floor Horninge en Rob Rijsterborgh. Tot 8 maart. Dagelijks geopend van 14-17 uur. DIVERSEN Waagtaveerne (Spaarne/Damstraat)van daag en zaterdag van 20-01 u.: Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer. Zaterdag als gast: Drs. P. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 26 FEBRUARI City, 20 uur: „Tom Jones". Stadsschouwburg, 20 uur: Viering derde lustrum Gymnasium Felisenum, opvoering van „Britannicus". Zaal Zomerlust, Santpoort, 20 uur: Con cert „Soli Deo Gloria"; bal na. ZATERDAG 27 FEBRUARI City, 19 en 21.30 u.: „Tom Jones". Stadsschouwburg, 20 u.: „De Sabijnse Maagdenroof". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16 30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Wüstelaan, Santpoort (ook voor r.-k. bibliotheek): 10 tot 12 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Banjaertstraat, Velsen- Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. VRIJDAG 26 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Zoeloe". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liever geen bloemen". W.B. Theater, 20 uur: „Waar revolvers regeren". „Promenade", 20 u.: Vergadering Aqua riumvereniging. Meerestein, r.-k. huishoudschool, 19.45 u.: Ouderavond. Galerie Boumans, Expositie werken van Pieter Breughel, geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.30-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat no. 70, geopend van 15-21 uur. R.K. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oosterwijk, r.-k. leeszaal, geopend van 14-21 uur; openbare leeszaal gesloten. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 19-21 uur; r.-k. leeszaal geopend van 19-21 uur. ZATERDAG 27 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Zoe loe"; 23.30 u.: „Vrouwen in de nacht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liever nog geen bloemen". W.B. Theater, 20 uur: „Waar revolvers regeren". K.S.A.-gebouw, 20.30 u.: A.B.C.-sociëteit. Herv. Ver.gebouw, Schans, 20 u.: Toneel avond Friese Ver. „Us Memmetael". De Opgang, 20.15 u.: Bal-masqué jonge- rensociëteit „De Opgang". Galerie Boumans, Expositie werken van Pieter Breughel, geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.30-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat no. 70, geopend van 15-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Soldaat J. H. N. Geutjes leed aan een chronische ontsteking van de hartspier. Dit heeft de sectie, die op zijn stoffelijk overschot is verricht, uitgewezen. Zoals bericht is overleed de soldaat dins dagavond nadat hij met een aantal kame raden een excursie naar een bierbrouwe rij in Amsterdam had gemaakt. Soldaat Geutjes zou woensdag afgezwaaid zijn. De excursie naar de brouwerij was een tradi tie voor afzwaaiers bij he.t onderdeel waar hij diende. De Legervoorlichtingsdienst heeft mede gedeeld dat het onbekend was dat soldaat Geutjes een chronische ontsteking van de hartspier had. Een dergelijke ontsteking kan zich volgens medici voordoen bij ove rigens volkomen gezonde mensen. Zij kan lange tijd onopgemerkt blijven. Doktoren achten het zeer wel mogelijk dat bij een dergelijke ontsteking van de hartspier deze door een normale inspanning toch plotseling overbelast wordt. Het is dan ook geenszins zeker dat er verband bestaat tussen het plotselinge overlijden van sol daat Geutjes en het feit dat hij vier of vijf glazen bier had gedronken. Advertentie en U zult tevreden zijn! ANESANQ 29 - HAARLEM TELEFOON 12472 Advertentie Volgens de nieuwste berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal de Nederlandse bevolking in de ko mende vijftien jaar met drie miljoen toe nemen. Bij de nieuwe berekening is het Cen traal Bureau voor de Statistiek uitgegaan van de situatie op 1 januari 1965 en van enkele veronderstellingen over de verdere ontwikkeling van huwelijkssluiting, ge boorte en sterfte. Deze veronderstellingen berusten o.m. op een studie van hetgeen zich in de achterliggende jaren op elk van deze gebieden heeft voltrokken. Daarbij is gebleken, dat vooral het toenemend hu wen op jongere leeftijd belangrijke gevol gen heeft. Dit zal naar verwachting ook in de toekomst het geval zijn. Bovendien zul len in de komende jaren de zeer hoge geboortej aargangen 1946 en 1947 geleide lijk in het huwelijk gaan treden. De berekeningen hebben geleid tot een eindcijfer van 15(4 miljoen in 1980. Dit is 3 miljoen of 25 percent meer dan de 12,2 miljoen op 1 januari 1965. Daarbij ïèéft mógelijk effect van- Hé buiten landse migratie geen rekening gehouden. In dezelfde tijd zal het aantal bejaar den' (65 jaar en ouder) vermeerderen van 1.160.000 tot 1.600.000 of wel met 38 per cent en het aantal gezinnen van 2,9 tot 3,8 miljoen of wel met 30 percent. Over de groep van de beroepsbevolking is een berekening gemaakt. Volgens deze raming zullen in 1980 (ongerekend even tuele migratie-overschotten) 5)4 van de 15)4 miljoen inwoners van ons land een beroep uitoefenen. Dit is 34 percent van de totale bevolking tegen 37 percent op dit ogenblik. Hef lagere cijfer voor 1980 zal o.m. worden veroorzaakt door relatief meer beroepslozen onder de jongeren en ouderen. Per 100 personen met een beroep zijn er thans 170 personen zonder beroep, waarvan 87 beneden 20 jaar, 60 van 20-64 jaar en 23 van 65 jaar en ouder. Voor 1980 komt men op 190 beroepslozen per 100 personen met een beroep, waarvan 100 beneden 20 jaar, 61 van 20-64 jaar en 29 van 65 jaar en ouder. Het C.B.S. verklaart nadrukkelijk dat deze cijfers niet het karakter hebben van een voorspelling. Vanzelfsprekend kunnen vóór 1980 bijzondere omstandigheden op treden die de thans verwachte groei van de totale bevolking of van de beroepsbe volking afremmen of nog versnellen. Zp dient t>"m. te worden afgewacht of 'dé bui tenlandse migratie wederom vrij grote vertrekoverschotten zal veroorzaken,^ zo als in bet begin van de vijftiger jaren, dan wel vestigingsoverschotten, zoals ge durende de laatste jaren door de immigra tie van buitenlandse arbeidskrachten het geval is geweest. 1.05 - 1.90 bij apoth. en drogisten (Van onze correspondent) DEN HAAG De P.T.T. heeft advies uitgebracht aan de regering over de mo gelijkheid om de zend-apparatuur van het REM-eiland over te brengen naar de vas te wal. De P.T.T. heeft dit plan, afkom stig van het V.V.D.-Kamerlid mevrouw Van Someren-Downer, die op die manier een grotere T.V.-keuzemogelijkheid wilde verwezenlijken, afgekeurd. Volgens 't rap port van P.T.T. zou de REM-zender een Duits station in het Teutenburger Woud storen, dat evenals de REM-zender ka naal 11 gebruikt. Afgezien van de vraag of de Duitse klacht gegrond zou zijn de REM werd alleen in het westen van ons land goed ontvangen menen deskundigen dat de sterkte van een zender eenvoudig kan worden beïnvloed door het wijzigen van de hoogte en de constructie van de antenne. Als de gerichte antenne van het REM- eiland zou worden vervangen door een rondstraler, zou de veldsterkte rondom de zender tot minder dan de helft van de oor- t.v.-Noordzee één kanaal op te schuiven, bijvoorbeeld naar kanaal 10. Dit kanaal "ié aan Nedérlatïd töégëwezen bij de con ventie van Stockholm. Het kanaal is is ge bruik bij de steunzender in Den Helder en bij de zuidbelgische zender Waveren. Voor storing door de REM-zender zou vol gens deskundigen niet gevreesd behoeven te worden. Geref. Gemeenten Tweetal te Lisse C. Harinck te Utrecht en A. Vergunst te Rotterdam-C. Beroepen te Veen G. Schipaanboord te Apeldoorn. 174. Lang duurde het niet of onze vrien den stonden in de ballengooitent. Niet als bezoekers, maar als degenen, waar ballen naartoe moesten worden gegooid. Vroeger gebeurde dat met poppen, maar de baas dacht, dat de bezoekers het veel leuker zouden vinden met zachte ballen naar le vende personen te gooien. „Hou je mond wijd open," zei de ruwe eigenaar gebiedend. „Ze gooien met bal len naar jullie. Wie een bal in jullie mond gooit heeft een prijs. Dus doe je best." Bram opende gehoorzaam zijn mond. Hij wachtte zijn kans af. Het was heel belang rijk, dat hij iemand vertelde, wat er hier aan de hand was. En die kans zou hij krijgen, als de bezoekers eenmaal in het tentje waren aangekomen. Maar dat viel tegen. Brammetje had niet gerekend op de schetterende muziek, die daverend ging spelen zodra de eerste klanten binnen kwamen. Het zou veel moeite kosten om daarbovenuit te schreeuwen en de bezoe kers te waarschuwen, wat zich hier alle maal afspeelde. Toch wilde Bram het proberen. Niet zo dra waren de eerste klanten binnen of hij haalde diep adem! „Mensenriep hij en verder kwam hij niet. Want een zachte bal, met mees terhand geworpen, kwam precies in zijn mond terecht. „Prijsriep de baas vol bewon dering. „Mummeldemummeldemum, zei Bram metje. HAM6 46 MAT DAAR 81NN6N komen feeew MASTEN l DE MAST STUIT WEER OP^6Ts'wëëi<sT"'*^ WANNEER HOUDEN 41)1/616 EVNDEI/Uld. OP, MET DIE MAST OP MUN HOOFD TE TIMMEREN f 361, DAT IS 2EER08HU HEEFT INN HAN6MATU6R P6AATST 1715-H Donderdagmiddag heeft de nieuwe gou verneur van Suriname, mr. H. L. de Vries, in Paramaribo zijn geloofsbrieven aangeboden aan de voorzitter van de Su rinaamse staten, de heer J. Lachmon. In een rede zei de gouverneur, dat slechts weinigen van zijn voorgangers zo korte tijd hebben gehad om zich op het aanvaarden van dit ambt voor te bereiden. Hij, hoopte op een goede samenwerking met de leden van het Statencollege, de le den van de Raad van Advies en de Suri naamse bevolking. De samengestroomde menigte bracht gouverneur De Vries een ovatie, toen hij het statengebouw verliet. Logeerbelasting. De Kroon heeft het be sluit van de raad der gemeente van Valkenburg (L.) tot invoering van een logeerbelasting goedgekeurd. De belas ting bedraagt een kwartje per dag voor ieder, die ouder dan zes jaar is en ten minste een week in Valkenburg ver blijft. Valkenburg is de eerste gemeente waar deze belasting wordt ingevoerd. Auto voor 60. De Amsterdamse politie heeft een 18-jarige jongen uit Riel ge arresteerd, die in Antwerpen een auto had gestolen en deze in Amsterdam voor zestig gulden had verkocht aan een 21- jarige chauffeur. Deze vertrouwde de zaak niet en stapte naar de politie. Hij wist te vertellen dat de verkoper met de tram naar het station was gegaan. De politie was er eerder en kon de autodief in de kraag grijpen. Schroot. Een 22-jarige glazenwasser stal in Den Haag een auto en reed ermee naar Rotterdam. Daar liet hij de wagen staan toen de benzine op was en nam een andere auto weg, die hij binnen enkele minuten tegen een lichtmast tot schroot reed. De glazenwasser ging aan de haal maar kon op aanwijzing van enkele getuigen spoedig worden gepakt. Advertentie v 9 Het K.N.M.I. deelt mee: In de algemene luchtdrukverdeling komt nog weinig verandering. Bij IJsland blijft de luchtdruk hoog en van Scandinavië uit stroomt koude polaire lucht naar het zui den. Daarin komen storingen mee, die sneeuwbuien veroorzaken. In de komende nacht is in het binnenland weer overwe gend lichte vorst te verwachten. Morgen overdag zullen de temperaturen tot enke le graden boven het vriespunt oplopen. De wind is hoofdzakelijk noordelijk en kan aan de kust tijdelijk tot krachtig toenemen. De vorst is in grote delen van Europa nog toegenomen en reikt tot de Middellandse- Zeekust. WEEERAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder geheel bew. w 5 -3 Ypenburg mist w.stil 5 -3 Vlissingen licht bew. n 6 -0 Eelde zwaar bew. wzw 4 -7 De Bilt onbewolkt w.stil 6 -6 Twente zwaar bew. w.stil 3 -6 Eindhoven onbewolkt w.stil 6 -5 Z.-Limburg mist wzw 3 -3 Oslo zwaar bew. wnw -1 -12 Stockholm onbewolkt w.stil -6 -18 Kopenhagen zwaar bew. zo -1 -5 Aberdeen licht bew. nw 5 4 Londen onbewolkt nnw 6 0 Amsterdam onbewolkt w.stil 6 -6 Brussel licht bew. w.stil 4 -1 Luxemburg sneeuw nno 2 -1 Parijs zwaar bew. no 5 -2 Bordeaux licht bew. no 11 -1 Grenoble onbewolkt w.stil 9 -4 Nice licht bew. nnw 4 Berlijn zwaar bew. wzw -0 -5 Frankfort sneeuw 0 4 -1 München mist z 0 -11 Zürich mist w.stil 0 -13 Genève licht bew. wzw 5 -8 Locamo licht bew. w.stil 12 -8 Wenen zwaar bew. wzw 0 -9 Innsbruck geheel bew. w.stil 2 -8 Belgrado onbewolkt nnw 1 -9 Athene onbewolkt w.stil Rome half bew. w.stil 13 0 Barcelona regen w.stil 13 7 Madrid zwaar bew. zw 6 8 Mallorca motregen w.stil 15 2 Lissabon half bew. wzw 13 1 Zaterdag 27 februari Zon op 7.31 uur, onder 18.16 uur. Maan op 6.10 uur, onder 13.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 26 februari Hoog water 12.46 uur en uur. Laag water 7.38 uur en 20.28 uur. Zaterdag 27 februari Hoog water 1.23 uur en 13.53 uur. Laag water 9.01 uur en 21.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i( 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuideo.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2