HET WEER t t ji r* - j. wgblad "«O» velsen.iim.iden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving hedenmorgen op Overeenstemming over TV-beleid niet mogelijk HOTDOGS V.V.D. pleit voor nieuwe verkiezingen Fataal bestel Commentaar van fractieleiders Dr. Vondeling: Wellicht niet alleen TV- en radiobeleid in het geding Café in IJmuiden uitgebrand Kosygin in Leipzig sfeè'MORRIS"éefore you êuy! DEKKERS' Automatiek CHRISTIAANSE 1 50e JAARGANG NUMMER 98 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 UITDEUKEN - REPAREREN DAMES- EN HERENREGENJASSEN Koude nacht per stuk 50 ct COIFFURES DE VRIES N.V. CARROSSERIEFABRIEK Het woord is aan Nieuws over de kabinetscrisis pagina 2 en Sport krijgt straks ruimte in Zeewijk pagina 5 Velsens begroting sluit met 10 mille pagina 6 Andere factoren In de krant van heden: Fundamenteel Kenyatta wijt Kongolese moeilijkheden aan buitenlandse interventie Merkwaardig BARtËüÖrIsST?" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook nog enkele verspreid voorkomen de sneeuwbuien. Overwegend zwakke wind, aanvankelijk nog noordwestelijk, later uit uiteen lopende richtingen. In de komen de nacht lichte, plaatselijk in het binnenland matige vorpt. Mor gen overdag temperaturen en kele graden boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. W eerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland 2,3 Beeldverhalen 2, 25 Op de Praatstoel3 Buitenlands Nieuws 3,9 In de Vishal en op Zee 4 Uit Stad en Omgeving4, 5,7 Kerkdiensten 5 Topsy 6 Luidsprekers 6 Schrijvende Lezers 7 Economisch Nieuws 11 Effecten en Geldmarkt11 Scheepsberichten 11 Beurs11 Sport 9, 13 Erbij 15—22 Ferdinand 20 Radio en t.v23 Kunst 23 Feuilleton25 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif' een nieuwe traktatie van Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Oépositaire LANCÖME artikelen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I yYj 1 T 1 X |T gg Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I III II fl Li Vf- V_l^ Vj^ il IL Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije KABINET-MARIJNEN IS GEVALLEN Augustinus: Ik geloof eerst, en dan probeer ik te begrijpen. De minister-president mr. V. G. M. Marijnen is vanmorgen om half elf op paleis Soestdijk aangekomen om het ontslag van de regering aan de koningin aan te bieden. De kabinets crisis trad in, toen gisteravond in een kabinetsvergadering in de Trèveszaal duidelijk werd, dat er geen overeenstem ming kon worden bereikt over het radio- en televisiebestel. De minister-president legde na de vergadering de volgende verklaring af: „Besprekingen over de radio- en televisie vraagstukken in het kabinet hebben niet tot overeenstem ming geleid. Hare majesteit zal mij morgen in de loop van de ochtend ontvangen en u zult het kunnen begrijpen, dat ik u, juist met het oog op dit laatste verder geen mede delingen kan doen." De kabinetsvergadering was om tien voor half negen begonnen. De staatssecretarissen kwamen om kwart voor negen in de vergadering. Om kwart voor tien werd het kabinetsberaad beëindigd. De kabinetscrisis hing gistermiddag reeds in de lucht, toen bleek dat na een middagvergadering van een uur de minis- nisters groepsgewijs de Trèveszaal verlie ten om overleg te gaan plegen met de Zaken) zijn verzet tegen het compromis tot het einde toe heeft volgehouden is de vraag, gezien de vrij grote sympathie die de K.V.P. de laatste tijd voor „Hilversum" heeft getoond. Politiek Den Haag verkeert volkomen in het onzekere over de vraag wat er nu moet gebeuren. Zoals gebruikelijk is zal koningin Juliana ook nu weer haar vaste adviseurs ontvangen: de vice-president van de Raad van State, de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer en de fractievoor zitters van de tien partijen in de Tweede Kamer Nu echter een duidelijke parlementaire uitspraak ontbreekt is het niet zeker wat er daarna moet gebeuren. Opening van za ken door de minister-president omtrent de details van l(et onoplosbare meningsver schil zal hiervoor vrij onvermijdelijk zijn. Theoretisch zijn er een aantal 'mogelijkhe den: er wordt na enige tijd een (in)for- mateur aangewezen, met de opdracht een nieuw kabinet te vormen, er worden eerst nieuwe verkiezingen uitgeschreven, of het ontslag van het kabinet wordt geweigerd. Deze laatste mogelijkheid zal de Tweede Kamer gelegenheid geven om een duide lijke uitspraak te doen over de omroep- vraagstukken. Waarschijnlijk zal pas over enkele dagen blijken op welke mogelijk heid in de eerste plaats wordt gemikt. Men mag inmiddels aannemen dat de ko ningin het kabinet zal verzoeken om de lo pende zaken waar te nemen. geestverwante fractieleiders uit de Tweede Kamer. Pas om tien over half negen gis teravond kwamen de ministers weer bij een. In deze bijeenkomst moet het vonnis zijn getekend. Om kwart over negen wer den de staatssecretarissen in de vergade ring uitgenodigd kennelijk met het doel om hun de mislukking van de besprekin gen mee te delen. Het is de vraag of ooit duidelijk zal wor den hoe de meningen binnen het kabinet- Marijnen over het ingewikkelde omroep- vraagstuk verdeeld waren. Gezien de voor geschiedenis en de vage plannen die mi nister Bot eind vorig jaar in het parlement onthulde mag men aannemen dat het voor al de liberale bewindslieden zijn geweest die zich tot het laatst toe hebben verzet tegen het compromis dat minister Bot (Onderwijs) de laatste week op tafel heeft gelegd. Men gaat er in Den Haag vrij al gemeen van uit dat het liberale drietal een stevige ruggesteun heeft gehad aan de houding van de christelijk historische mi nister van justitie mr. Scholten. Of de K.V.P.-er dr. Veldkamp (Sociale Advertentie 1 De fractievoorzitters van de diverse partijen in de Tweede Kamer hebben nog weinig commentaar geleverd op de kabinetscrisis, met uitzondering van mr. W. J. Geertsema van de V.V.D. Het voornaamste punt van het meningsver schil was volgens hem de verdeling van de reclameopbrengsten, zoals die door minister Bot was voorgesteld, voorts de verdeling van de zendtijd over de be staande omroepen en de nieuwe gega digden en de verhouding van de nieuwe gegadigden tot de N.T.S. tie. „Maar dat betekent niet dat elke op lossing op ömroepgebied voor ons accepta bel zal zijn", zei hij. Hij verwaphtte dat het overleg dat nu al enkele maanden in het kabinet is gevoerd zal worden voortge zet tussen de fractievoorzitters en de for mateur of informateur. Mr. Geertsema achtte het omroepvraag- stuk zeker een kabinetscrisis waard. Een suggestie van dr. Vondeling: een rege ringsverklaring in de Kamer, wees mr. Geertsema af. „Een discussie met een de missionair kabinet zou een staatsrechte lijk monstrum zijn", vond hij. Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 struikeld. Een groot deel van het Neder landse volk zal niet begrijpen, dat om de ze problemen een crisis is ontstaan, zei hij. Mr. Beernink had de indruk dat de Christelijk-historische ministers Andries- sen en Scholten best water in de wijn hadden willen doen om een compromis te bereiken, maar dat de tegenstellingen in het kabinet te groot zijn gebleken. Hij geloofde niet dat er nu op korte termijn een oplossing voor - de omroepvraagstuk- ken komt. De huidige crisis vond hij een van de merkwaardigste die ons land ooit heeft gekend. Niemand is op een crisis uit geweest. Hij wilde zich niet uitspreken ever de vraag of er verkiezingen moeten werden uitgeschreven. Wel meende hij dat eventuele verkiezingen geen grote ver schuivingen tot gevolg zullen hebben. De heer J. Smallenbroek, fractie leider van de Anti-revolutionairen in dg Tweede Kamer, noemde de oorzaak van de crisis van fundamenteel belang. Hij vond het jammer dat de Pacificatiecom missie als gevolg van de motie-Baeten, die de zaak heeft versneld en de proble men bij het kabinet heeft gelégd, haar werk niet heeft kunnen afmaken. Er be stond tussen de Anti-revolutionaire be windslieden en de Anti-revolutionaire kamerfractie volledige overeenstemming over de omroepproblemen. In het beraad in de Trèveszaal wordt minister-president Marijnen onder vraagd door journalisten. Links vice- minister-president Biesheuvel. Na het beraad in de Trèveszaal trekt minister Bot de deur achter zich dicht In de afgelopen nacjit is een Café aan de Wetstraat ih IJmuiden door brand vrijwel geheel verwoest. Het zeer oude gebouw was kort geleden gerestaureerd. De oorzaak van de brand was oververhit ting van de kachel. Niem&nd werd gewond. Voorbijgangers waarschuwden de brand weer'die het vuur niet meer kon stuiten. NAIROBI (AFP) In Nairobi is vrijdag de vierde zitting van de ministerraad van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid geopend in aanwezigheid van delegaties uit 32 Afrikaanse landen. President Jomo Kenyatta hield een toespraak waarin hij een aanval deed op de „krachten die zich tegen de Afrikaanse eenheid richten". De moeilijkheden in Kongo weet hij aan buitenlandse interventie. Tot voorzitter van de zitting werd gekozen de minister van Buitenlandse Zaken van Kenia, Joseph Moeroembi. MOSKOU, (AP) Premier Alexei Ko sygin is vandaag naar Leipzig gevlogen om er de jaarbeurs te bezoeken. Hij zal waarschijnlijk, met een groöt gevolg, eni ge dagen in Oost-Duitsland blijven. De belofte van minister Bot, eind 1364 gedaan, om vóór 1 maart bij de Tweede Kamer concrete voorstellen inzake het omroepbestel op tafel te leggen, is het kabinet-Marijnen fataal geworden. Want over zulke concrete voorstellen kon de ministerraad niet tijdig tot interne over eenstemming komen althans, naar men mag aannemen, niet op een basis die ook tot overeenstemming met een Kamer meerderheid zou hebben geleid. Het advies van de pacificatie-commissie, dat het materiaal voor die basis had moeten leveren, heeft in dit opzicht niet d» gehoopte redding kunnen brengen. Hoe de kaarten in de ministerraad precies hebben -gelegen, valt misschien wel af te leiden uit hetgeen daaromtrent in da afgelopen dagen hier en daar is uitge lekt, maar volledig duidelijk zal dat toch pas worden wanneer premier Marijnen zich wat minder cryptisch daarover zal hebben uitgelaten dan hij tot nu toe heeft gedaan. Blijkbaar is hij de mening toege daan dat het staatshoofd een „primeur- recht" heeft ten aanzien van de oorzaken van meningsverschil in het kabinet, het geen ons toch wel een heel formalistische opvatting omtrent de positie van de ministers in een constitutionele monarchie lijkt. Voorlopig hebben we dus geen andere voorlichtingsbronnen dan wat on-officiële uitlatingen van deze en gene, en dat is bepaald veel minder dan het minimum waarop de openbaarheid in een zo prin cipiële aangelegenheid als de onderhavige aanspraak kan maken. Dat verschillende fractieleiders uit de Tweede Kamer da laatste weken en maanden bereid zijn geweest, de rol van geheime koeriers te vervullen tussen sommige ministers ener zijds en diverse omroepverenigingen anderzijds is juist waar het gaat cm massa-communicatiemiddelen als radio en televisie een zeer kwalijke aangelegen heid. Toch is dit slechts het logisch gevolg van een andere kwalijke zaak, namelijk van de politieke verzuiling van ons hui dige omroepbestel, een bestel dat nu van de regering zijn „pond vlees" heeft opge ëist. Zolang de programmaleiders van onze radio en televisie hun verantwoordelijk heid kunnen afwentelen op in wezen on grijpbare „verenigingen van luisteraars en kijkers" blijft ons omroepbestel een ver politiekte constructie die kabinetten tot struikelen kan brengen zodra regering en parlement er ingrijpende veranderingen in zouden willen aanbrengen. Er zijn nu al stemmen opgegaan voor zo wel als tegen het uitschrijven van nieuwe verkiezingen om klaarheid te scheppen in deze ingewikkelde kwestie. Door de één wordt gezegd dat de kiezers er zich nu maar over moeten uitspreken, door de ander wordt beweerd dat dit geen zaak is die bij het volk leeft en dat nieuwe ver kiezingen dus toch niet tot een duidelijks uitspraak van het kiezerscorps zouden lei den. Misschien zou men het echter beter zó kunnen stellen, dat het omroepbestel be paald wèl een zaak is die bij het volk leeft, maar dat nieuwe verkiezingen desalniette min geen duidelijke uitspraak zouden op leveren, juist omdat de scheidslijnen tussen politiek en omroep in ons land in de loop der jaren zo grondig zijri uitgewist dat de kiezers het één niet meer van het ander kunnen losmaken. Dat lijkt ons de meest betreurenswaar dige kant van deze crisis: dat een kabinet is gevallen over een kwestie die al lang had dienen te worden gescheiden van alle regeringspolitiek en die ook door het vol gende kabinet hoe dat ook moge zijn samengesteld niet werkelijk bevredi gend kan worden opgelost. Want hoe men er ook aan doktert, elke oplossing waar over de ministerraad en een Kamermeer derheid het eens kunnen worden zal een onprincipiële compromis-oplossing moe ten zijn, tenzij men het hele omroepbestel van de grond af zou vernieuwen. En dat zit er voorlopig bepaald niet in. Mr. Geertsema pleitte voor het houden van vervroegde verkiezingen een mo gelijkheid die door geen van de andere fractievoorzitters is genoemd, „Ik heb het gevoel, zei hij, dat er een duidelijk ver schil van mening bestaat tussen de kie zers die bij de verkiezingen bepaalde par tijen steunden ert de standpunten die in het kabinet zijn ingenomen. Indien niet tot vervroegde verkiezingen zou worden beslo ten dan diende volgens mr. Geertsema aan het kabinet-Marijnen het ontslag gewei gerd te worden. Volgens hem was er geen sprake van dat de liberale ministers in het kabinet enig verschil van mening hebben gehad met de liberale Kamerfractie en de partij. Hij verwierp de gedachte dat er van schuld van een bepaalde groep in het kabi net gesproken kon worden. Er was geen overeenstemming te bereiken en daarom is het kabinet uiteengegaan. Mr. Geertse ma voelde nog steeds voor een voortzet ting van de bestaande politieke combina- De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. Vondeling, acht het niet uitgesloten dat ook andere factoreh dan het radio- en TV-beleid bij de val van het kabinet een rol hebben gespeeld. „Die ra dio- en TV-zaak is wel belangrijk, maar be langrijker nog vind ik meer en betere hui zen", aldus dr. Vondeling, die als punten die zijns inziens meer gewicht in de schaal leggen noemde: de prijzen remmen, de kernbom temmen, de bodemschatten hou den, de lucht zuiveren, het water schoon maken en de honger uit de wereld helpen. De fractieleider van de Christelijk His torische Unie, mr. H. K. J. Beernink, zei het te betreuren dat het kabinet-Ma rijnen over het omroep-vraagstuk is ge-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1