Apeldoorns nieuwe schouwburgdirecteur, M. L. Deinum, ontvouwt zijn plannen Het dier in de muziek De openlegging van een nieuw cultuurgebied Nieuwe beheersvorm van Dordts Museum Mendel-monument te Haarlem NTS-problemen: Teleac, Tolland Festival en net II ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 >9 99 U™» tebeira de alt DM Sanders en de bariton Meina,i Kraak met Concert voor „De Vrienden van het Lied V orig meer U3fl ten dat er wijzigingen aangebracht wa- 1(1 (MM) nieuwe boeken Derde I.C.C.-concours. Het derde I.C.C.- Prijzen Kunstenaarsverzet voor dr. Anne Berendsen en Leo Vroman Kort nieuws De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisieprogramma Nieuws ter plaatse Damshuizer APELDOORN. - Apeldoorns nieuwe theaterdirecteur M. L. Deinum (neef van de vorig jaar overleden Haarlemse schouwburgdirecteur Herman Deinum) is een bedachtzaam man, die nochtans met opvallend enthousiasme over zijn functie vertelt: „In mijn vak is men eigenlijk een vrijbuiter. Het is een gek beroep en geschikte mensen voor dit werk zijn langzamerhand met een lantaarntje te zoeken. Misschien ook omdat het veel, zoniet teveel, van je persoonlijk leven eist. Toch reken ik mijn werk tot de boeiendste be roepen". De heer Deinum, wiens theaterdeuren 12 maart officieel open zullen zwaaien krijgt een werkterrein en -om geving, die hij zelf het predikaat verrukkelijk meegeeft. Voor een bedrag van ruim zes miljoen heeft de Apeldoomse gemeenschap bij het toekomstige Churchillpark een cultuur centrum laten plaatsen, dat in alle opzichten tegemoet zal moeten komen aan de verlangens van het gemeentelijke cul- (Van onze correspondent) turele leven. De architecten ir. B. Bijvoet en prof. G. H. M. Holt, beiden uit Haarlem en bekend geworden door hun schouwburgen in Tilburg en Nijmegen, hebben, vooral óók door de inrichting van „Orpheus", de diepe bewondering veroverd van de heer Deinum, die in de toekomst kan werken met als het ware een staalkaart van wat er aan interieurmogelijkheden op het theatervlak te realiseren is Het streven om in Apeldoorn tot de stichting van een schouwburg te komen is tientallen jaren oud. Vooral de laatste jaren klonken de positieve stemmen steeds luider ondanks pogingen van streng conventionele groeperingen die hun taboe hadden uitgesproken over de theaterplannen. Vestigingsideeën, die betrekking hadden op de plaats waar nu de gemeentelijke sociëteit staat, zijn definitief aan de kant geschoven. „Trouwens, waar hadden we met de toneel toren heen gemoeten". zeischappen. Ten aanzien van dit laatste zal de heer Deinum contact opnemen met de directeur van de Deventer schouw burg (die tien jaar bestaat), die de be- zoekerscurve ongetwijfeld zal zien da len„Het maakt de zaken voor Deventer wat moeilijker" zegt de heer Deinum. „Het is nu eenmaal een voldon gen feit waaraan ik weinig kan verande ren. Met Deventer moeten wij komen tot een vorm van samenleven. Persoonlijk gaan mijn gedachten uit naar een scheids lijn, die gevormd zal moeten worden door de IJsel. Primair zal door ons beiden de vraag moeten worden gesteld wat de be langen zijn van de schouwburgbezoeker. Tenslotte hebben beide plaatsen een ach terland. Er zal ook zeker worden over legd in de toekomst. Met name bij het aan' trekken van buitenlandse theaterevene menten is het voor ons zaak elkaar niet onnodig in de wielen te rijden. In dat op zicht moeten wij elkaar de bal een beetje toegooien. Overigens is het te betreuren dat veel ten koste zal gaan van de Deven ter schouwburg". DE OPLOSSING van de problemen is een gelukkige geworden. De lage voorbouw van de schouwburg past op fraaie wijze in de parkachtige omgeving; men heeft de beschikking gekregen over een aansluitende parkeerplaats met een capaciteit van zo'n 160 auto's en dat is zonder meer het belangrijkste men heeft de ruimte. Het theater met 824 plaatsen (zaal en balkon) heeft rode wanden en rode stoelbe- kleding gekregen, het toneel is aangepast aan de hedendaagse eisen. Voorts heeft men voor concerten, shows en partijen de beschikking over een kleine zaal met een 350 tot 400 plaatsen. Een congreszaal met 180 stoelen completeert het theatergedeelte. Voor exposities is een galerij gebouwd, de Van Reekumgalerij met een vloeropper vlakte van 250 vierkante meter. Even groot is de bioscoopzaal. Een moderne keuken, een groot restaurant en een aangename verpozingsruimte zijn ook in het theater. Het restaurant wordt in de toekomst geëxploiteerd door een bekend restaurantbedrijf in Apeldoorn en biedt ruime mogelijkheden voor grote diners. De heer Deinum: „Het is een bijzonder plooibaar geheel geworden. Er kan van alles gebeuren". TWAALF MAART IS HET zover. Dan I zelf heerst eveneens een tendens om het komt Het Nationale Ballet onder leiding niet alleen te houden bij film en voetbal". van Sonia Gaskell; de begeleiding wordt HET REPERTOIRE voor het komende verzorgd door het Utrechts Stedelijk Or- seizoen? In hoofdlijnen: toneel, opera, kest. De heer Deinum: „Een prachtig Gelders Orkest, revue, operette cabaret en voorstellingen door buitenlandse ge- Jcijkspel met bekende muziek; het zal bij iedereen in de smaak kunnen vallen". De Franse beeldhouwer Zadkine komt die dag zijn beeld „De grote Orpheus" ont hullen, dat vlak voor de nieuwe schouw burg een plaats heeft gekregen. DE APELDOORNSE SCHOUWBURG zal althans naar het oordeel van haar Heemsteedse zangpaedagoge Cobu Riemersma volgt met bijzonder grote bestrieken. Vooraf1 zal het gebied^ewerkt aandacht en bijzondere zorg de muzikale en vokale ontwikkeling van haar leer- worden, dat tot de gemeente Groot-Apel- lingen en oud-leerlingen en waar zij kan schept zij de voorwaarden, welke kunnen doorn behoort. In verband met het Deven- ],ijcjrapen tot het opbouwen van hun zangerscarrière. De vereniging „De vrienden rmmfeafeieenrhafve0cirkefkvanafhderrwfer can het lied" heeft haar in dit loffelijk streven belangrijk gesteund en zelfs aan- de IJsel. Om, in navolging van enkele an- gemoedigd met het organiseren van een concert, dat vrijdagavond m de ticnais dere theatersteden, bedrijfsleven en ande- sance-zaal van het Frans Halsmuseum gegeven werd en waarop enkele door Cobtj re sectoren met het culturele uitgangsle- Riemersma gevormde vocalisten, met name de sopraan Maij Oranje, de mezzo de persoon van de heer B. Tap aangetrok- medewerking van de fluitist Paul Verhetj, de clavecimst jaap bpigt en de pia- ken. Deze is jarenlang werkzaam geweest nisten Ans Bouter, Miep van Luin, Hans Broekman en Leendert Huges een pro- bij het Nederlands Theatercentrum in gramma ten gehore brachten onder het motto „Het dier in de muziek Arnhem en heeft daarvóór zijn sporen ml 6 het theatervak verdiend in culturele over heidsdienst. De instelling van een jeugd-1 DE INSTRUMENTALE muziek, die paspoort is een van zijn eerste taken. door Jaap Spigt werd gespeeld, „Le cou- cou" van Daquin. „La poule" van Ra- „Een en ander zal een kwestie van meau en de Kattenfuga van Domenico lange adem worden" zegt de heer Deinum Scarlatti had óf een programmatisch- er zelf van. „Ik heb altijd de indruk dat jmitatieve inslag of bracht de haast se men in het bedrijfsleven serieuze pogin- rieei gerichte muzikale uitspattingen van gen doet de werknemers vertrouwd te onze „felix domesticus" op het klavier als maken met het amusement van het bete- een toch geordende realiteit, re soort. Trouwens in werknemerskringen Miep van Luin verkondigde met verfijn- dienen, werd de tolk van de dankbaar ge stemde toehoorders, wier waardering eveneens uitging naar de op het podium geroepen Coby Riemersma de klank charmante profetieën van een kwinkelerende vogel en gaf de toehoor ders met vaardig spel een kijkje op het gracieuze bewegen van glanzende goud vissen en op de belevenissen van een vlieg. Tezamen met Ans Bouter bracht zij het contrast van de glibberige slang en dartel spelende apen, zoals Jan Masseus Burgemeester en Wethouders van Dor- kad waargenomen. Paul Verhey vroeg op drecht en het bestuur van de Vereniging zjjn beurt aandacht voor een dansend Dordrecht Museum hebben thans na ja- geitje en een wit ezeltje renlang overleg overeenstemming bereikt Het „leeuwen"-aandeel in het program- omtrent een andere beheersvorm van het ma hadden de zangeressen en de zanger museum. De vereniging wenste een hogere gekregen. Zij gaven soms typeringen van subsidie als bijdrage in de exploitatiekos- dieren, zo menselijk, dat het zeker gemo- ten. Hét gemeentebestuur stelde daarvoor tiveerd was geweest als motto van het als eis, dat het meer zeggenschap in de COncert „De mens in de muziek" te kie- gang van zaken zou krijgen. Tot dusver zen ik denk hier bijvoorbeeld aan de fa- was de burgemeester van Dordrecht bel „Le corbeau et le renard" en aan de ambtshalve voorzitter van de raad van preek van de heilige Antonius tot de toezicht en werden een bestuurslid en een vissen. lid van de raad van toezicht benoemd door HET ZOU MIJ te ver voeren elke vo de gemeenteraad. cale vertolking afzonderlijk te bespreken De verleiding daartoe is gezien de prij Men heeft elkaar nu gevonden in de op- zenswaar(jige prestaties, die geleverd wer- richting van een stichting waaraan de in den met een kleine twintig voordrachten, het museum aanwezige kunstwerken van L ijzonder groot Ik moet volstaan met te de gemeente Dordrecht voor 25 jaar in vermelden dat alle vertolkingen werden bruikleen zullen worden gegeven. In het „ekenmerkt door een opvallend goede ty- bestuur van de stichting zullen drie leden I perjng waarvoor een uitstekende dictie zitting hebben die benoemd zijn door de £Qn ingeschakeid worden en over het alge vereniging Dordrechts Museum en drie die meen een zorgVuldige toonvorming, die de benoemd zijn door de gemeenteraad. Het sfeer en het karakter van de „dieren- zevende lid zal door deze zes worden aan- liederen» doeltreffend vermocht te accen gewezen. Dinsdagmiddag zal de raad van tueren_ Dordrecht en dinsdagavond zullen de le- Een kjeurige bloemenhulde aan de den van de Vereniging het desbetreffende medewerkenden, van wie de begeleidende voorstel behandelen. pianisten een bijzonder compliment ver- In de toelichting op het voorstel van de raad schrijven B. en W. dat het niet in NEGEN MUZEN de bedoeling ligt totaal andere wegen StdSiTS; heeft in het Lagerhuis bezwaar gemaakt tegen de Amerikaanse methode bij de verkoop van de Encyclopaedia Britanni- ca. Hij zei dat tot deze methode behoort „toegang te verkrijgen door zich uit te geven als marktonderzoekers". De staats secretaris voor Economische Zaken, George Darling, zei dat de maatschappij 17 I onlangs zijn departement had laten we- r\ 1 1 ren in de verkoopmethoden. lU.miU I1ICUYT C UUUIY^II I concours voor jonge Nederlandse caba met het museum in te slaan. Wel valt te verwachten, dat iets meer dan vroeger aandacht zal worden -geschonken aan kunst uitingen van de tegenwoordige tijd en aan moderne stromingen. De stichting zal ook moeten trachten bij de jeugd meer be langstelling voor het museumbezit te wek ken. Vorig jaar zijn er meer dan 10.0001 nieuwe boeken op de markt verschenen, waarmee voor het eerst in de geschiede- I nis van de Nederlandse boekhandel dit getal is overschreden. In de samenstelling van het totaal is weinig veranderd. Taalwetenschap en let terkunde staan nog altijd op de eerste I plaats (bijna 18 percent), gevolgd door de romans, die met 15,8 percent een kleine stijging vertonen. Op de volgende plaatsen handhaafden zich jeugdlectuur, exacte wetenschappen en sociale en economische wetenschappen. Er worden steeds meer boeken uitgegeven in de prijsklasse boven tien gulden. retiers zal half mei in het I.C.C.-pavil- joen (Vondelpark) en in het Nieuwe De la Mar-theater te Amsterdam worden gehouden. Alleen kandidaten, die caba ret beroepshalve beoefenen, niet jonger zijn dan 20 en niet ouder dan 28 jaar, kunnen zich hiervoor laten inschrijven, Er zullen vier prijzen worden toegekend een eerste prijs van 400 gulden. De vier de prijs van 250 gulden is voor de beste vertolking van het tijdens dit concours gezongen Nederlandse liedje. De jury bestaat uit Wim Sonneveld (voorzitter), Hetty Blok, Conny Stuart, Wim lbo, Cor Lemaire en Albert Mol. De prijswinnaars van dit concours zullen worden uitgeno digd deze zomer op te treden in een pro gramma van de Vondelparkfeesten. Het bestuur van de Stichting Kunste naarsverzet 1942-1945 maakt bekend, dat de verzetsprijs dit jaar is toegekend aan mevrouw dr. Anne Berendsen voor haar boek „Vrouwenkamp Ravensbrück" (1946) en aan de dichter Leo Vroman voor zijn hele oeuvre. De jury werd gevormd door Hella Haasse, Rein Blijstra, G. Kouwe- wenaar en mr. E. Straat. De prijs wordt ditmaal toegekend in het bijzonder voor een werk dat zich bezighoudt met de si tuatie van Nederland tijdens oorlog en be zetting. In verband met het feit dat dit jaar wordt herdacht dat Nederland 25 jaar ge leden in de oorlog werd betrokken en dat ons land 20 jaar geleden werd bevrijd, worden vier erepenningen van de stichting toegekend, te weten aan prof. mr. R. P. Cleveringa voor zijn houding tijdens de be zettingstijd, waarbij hij tevens wordt ge zien als vertegenwoordiger van de Neder landse wetenschap, aan Pieter 't Hoen (de heer F. J. Goedhart) als vertegen woordiger van de illegale pers, aan mr, H. J. Reinink, in het bijzonder voor de be langrijke arbeid die hij in de bezettings tijd heeft verricht voor de belangen der kunstenaars en ter voorbereiding van hun organisatie na de oorlog en aan de heer J. Smallenbroek als voorzitter van de stichting 1940-1945. In de bijeenkomst op zaterdagmiddag 20 maart a.s. in de aula der universiteit van Amsterdam, waar de uitreiking plaats heeft, zal tevens officieel de prijsvraag worden bekendgemaakt voor het ontwerp van een monument voor de verzetsactivi teit der kunstenaars. Deze prijsvraag wordt door de stichting uitgeschreven in samenwerking met de Nederlandse Kring van Beeldhouwers. In die bijeenkomst, die om 15.00 uur begint, zal mr. J. M. L. T. H. Cals een rede uitspreken onder de titel De Zin der Vrijheid". Dit jaar wordt het eeuwfeest gevierd van de geboortedag van de Augustijner pater Gregor Johann Mendel, wiens erfe lijkheidswetten de basis zijn geworden van de genetische wetenschappen. De viering in Nederland is zes jaar geleden al be sproken in het Mendelcollege te Haarlem. Tijdens deze bespreking, waaraan onder meer werd deelgenomen door enige hoog leraren in de Genetica, is ook het plan geopperd Mendel met een monument te eren. Omdat het Mendelcollege te Haar Iem het enige instituut in Nederland is dat de naam van de grote geleerde draagt, en bovendien geleid wordt door Augustijnen, werd overeengekomen dat het monument bij deze middelbare school zal worden geplaatst. Thans is opdracht gegeven aan de kunstenaar Thomas Kodr o.s.a. het monument te ontwerpen. Het kan voor de helft reeds worden be kostigd uit toezeggingen die gedaan zijn door instanties van alle gezindten in ons land die in hun dagelijkse praktijk iets met de Mendelwetten te maken hebben, De financiële actie wordt nog voorggezet. De viering van het jubileum heeft in Ne derland plaats op 20 en 21 april in het Tropeninstituut in Amsterdam; de interna tionale viering zal in augustus in Praag P. Zwaanswijk en Brünn geschieden. Morgenavond is er op Nederland I weer een „Maigret" (21.15 uur). Wie schoot inspecteur Lucas neer en waarom? zijn de vragen die moeten worden beantwoord in de vijfde af levering van de Maigret-serie. De inspecteur is zwaar gewond en daar om besluit Maigret zelf het onderzoek ter hand te nemen. Hij huurt een kamer in het huis waar de inspec teur werd neergeschoten. Op de foto: Maigret (Kees Brusse) heeft veel be langstelling voor de mooie cactus die madame Boucicault (Lous Hensen) voor het raam heeft staan maar soms ook niet Regelmaat. In een Kaukasisch bergdorp je gaat de 140 jaar oude schaapherder Nasoer Baba Moestafajev nog iedere i; morgen m zijn tuin gan het werk. Moes tafajev, wiens nakomelingen vrijwel de gehele bevolking van het dorp uitmaken, staat 's morgens zeer vroeg op. Hij drinkt dan een kop thee en eet wat schapenkaas, waarna hij in de tuin gaat krasse oude baas schapen gehoed, werken. Honderdtien jaar lang heeft de HILVERSUM I. 402 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA 18.30 VPRO. 20.00-24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelingen en so cialistisch strijdlied. 8.13 Voor het platteland. .30 Weer of geen weer, gevarieerd programma. _.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Viool en piano: klassieke muziek. 10.30 Ad Rem, wed strijdspel. 10.50 Feest der herkenning: amuse mentsmuziek (gr.). 11.25 Romantische liedjës en voordracht. AVRO: 12.00 Dansorkest en zangso listen. 12.55 Liefdadigheidsoproep Leger des Hells. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de we reld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammofoon- muziek. 13.20 Knipperlicht, programma voor al le weggebruikers. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gastenmiddag, gevarieerd programma. 15.30 Moderne orkestmuziek (opn). 16.15 Dansmu ziek. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Dansmu ziek voor de tieners (gr.). 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws en sportuitslagen. 18.05 Sportjour naal met o.a. Europees kampioenschap biljar ten Ankerkader 71/2 in Thionville. VPRO: 18.30 Na verloop van tijd: IV. Toekomstgeloof vóór 1914, lezing. 18.45 Parlando: licht muzi kaal programma. 19.30 Korte Remonstrantse kerkdienst. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: De Show Boat, operette (uitvoering in verkorte vorm), door Promenade orkest, radiokoor en so listen. 21.15 Weet ik veel, quiz. 21.30 De wereld van Barend Bargerbeer, hoorspel (IV). 22.05 Klassieke en moderne kamermuziek (opn.) 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten en sportuitsla gen 2e klas voetbal. 23.00 Licht ensemble en zangsolist. 23.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 KRO. 10.00 IKOR 11 15 KRO 17.00 CONVENT VAN KERKEN. 18.15 IKOR. 19.30 NCRV. 20.15-24.00 KRO KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klassieke grammo- foonmuziek. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoog mis. 9.30 Klassieke pianomuziek (gr.). 9.45 Nieuws. IKOR: 10.00 Kerkdienst. 11.00 Vraag en antwoord. 11.10 Oecumenisch nieuws. KRO: 11.15 Medaillon- muzikaal programma (opn.). 12.10 Boekbespreking. 12.20 Lichte instrumen tale muziek (gr.). 12.30 Nieuws. 12.35 Buiten lands commentaar. 12.45 Mededelingen of gram- mofoonmuziek. 12.50 De drie Musketiers: licht programma. 13.10 De springplank: jonge arties ten 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Pianorecital semiklassieke muziek. 14.30 Omroeporkest: mo derne muziek (opn.). 15.00 De hand aan de ploeg 15.05 Marathon: gevarieerde muziek en sportberichten. 16.30 Moderne en klassieke mu ziek (gr.). Convent van kerken: 17.00 Vrije Evangelische Kerkdienst. IKOR: 18.15 Kerkmu ziek van eigen erf. 18.30 Mensen, lezing. 18.45 Grammofoonmuziek. 18.50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf. 19.00 De Open Deur: veertiendaagse rubriek. NCRV: 19.30 Vocaal ensemble, koor en orgel: geeste lijke liederen. 20.00 Nieuws. 20.07 Reflex, praat je. KRO: 20.15 SUS 12: bekendmaking le serie hoofdprijzen. 20.45 De juwelenroof in Birming ham (1), hoorspel in twee delen. 21.30 Plano duo: moderne muziek. 22.05 Wissewassen: licht programma. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.50 Licht klassieke werkjes (opn.). 23.10 Muziek van de lage lan den, muzikaal klankbeeld. 23.55-24.00 Nieuws, BLOEMENDAAL. 245.3 m, 1223 kHz. 9.30 Ds. P. N. Kruyswijk. 11.00 Ds. J. Heule, uitzending dienst voor belangstellenden, gehou den op zondag 21 februari 1965. 15.15 Kinder- dienst. 16.00 Ds. H. Dijkstra, Wormerveer. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Satirisch programma. 12.55 Programma-overzicht en mededelingen voor de scheepvaart. 13.00 Nieuws. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Bel- cantoconcert. 5.30 Gevarieerde muziek en sportberichten. (Om 17.00 en 18.00 Nieuws) 18.30 Katholieke uitzending. 19.00 Nieuws. 19.40 Orkestmuziek. 20.00 Amusementsprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. l 23.05 Gewijde muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. Aansluitend: ochtend gymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lich te grammafoonmuziek. (7.25 Van de voorpagina, praatje. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. .13 Licnte grammofoonmuziek. 8.50 Gymnas tiek voor de vrouw. 9.00 Klassieke kamermuziek (gr.). 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Kleur be kennen, overdenking. VARA: 10.00 Voor de huis vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Voordracht. 11.25 Se- mi-klassieke kamermuziek (gr.). 12.00 Licht In strumentaal trio. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Ste reo: Musette orkest. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Elec- tronisch orgelspel. 13.45 Wikken en wegen, le zing. 14.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzikale lezing. 14.30 Ware legende, hoorspel. 15.30 Pianorecital: klassieke en semi-klassieke muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Sociëteit: Zestig mi nuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Stereo: Koninklijk Filharmonisch orkest: amusementsmuziek (opn.) 17.30 Gesprek over moderne proza in Friesland. 17.50 Militair com mentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Stereo: Theaterorkest en solisten. 18.50 Repor tage bezoek H. K. H. Prinses Beatrix aan de West. 19.00 Onder de afwas, licht programma. 19.30 Parlementair overzicht. 19.45 Overheids voorlichting: Den Haag aan de lijn. 20.00 Nieuws 20.05 Stereo: Licht ensemble en zangsolisten. 20.30 Etherforum. 21.00 Klein gedrukt, licht pro gramma. 21.20 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.40 Stereo: Concertgebouw Orkest en so list: klassieke en moderne muziek. In de pauze 22.30-22.40 Nieuws. 23.20 London Festival Orkest: moderne muzlek(gr.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Semi-klassieke orkestmuziek igr.) 7.20 Sportuitslagen van zater dag. 7.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmu ziek. 8.10 Grammofoonmuziek. Daarna: Gewijde muziek (gr.) 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Verzoekprogramma voor de zie ken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke gram mofoonmuziek. 10.20 Rondom het Woord: theolo gische etherleergang. 11.05 Lichte grammofoon muziek. 12.00 Lichte instrumentale muziek. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.40 Lichte muziek en reportages. 13.30 Metropoleorkest.- amusementsmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.30 Klassieke kamermuziek (opn) 15.00 Als de kat van huis iswedstrijdpro gramma. (Herhaling van 18 februari jl.). 15.30 Moderne orkestmuziek (gr.). 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Gewijde muziek (opn.) 16.50 Pia norecital: moderne muziek (gr.) 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Verzoekpro gramma voor de tieners. 17.50 Overheidsvoor lichting- Toerisme in Suriname. Tekst: Henk Consen. 18.00 Militaire muziek (opn.) 18.20 Uit zending van de Partij van de Arbeid: Bij de tijd, een 14-daagse radio-uitgave van de Partij van de Arbeid. 18.30 Verzoekprogramma: klassieke en moderne grammofoonmuziek. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Lichte vocale muziek (opn.) 20.00 Op de man af, praatje. 20.05 Lichte orkest muziek (gr.) 20.20 Bezoek op woensdag, hoorspel 21.40 Fluit en clavecimbel: oude muziek (gr.) 21.50 Wereldpanorama. 22.00 Licht ensemble: Franse volksliedjes. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte grammofoonmuziek. 23.40 Het Evangelie in Es peranto. 23.55 Nieuws. 24.00 Einde. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.08 Landbouwkroniek. 12.15 Gevarieerde muziek. (Om 12.25 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart). 12.50 Beursberichten en program ma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek 14.00 Nieuws. 14.03 Stemmig casinoprogramma, 15.00 Nieuws. 15.03 Moderne muziek. 15.55 Gram mofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberich ten. 16.09 Voor de zieken. 17.15 Lichte muziek. VOOR ZATERDAG NEDERLAND I NTS: 10.00 Teleac: Ongevallen in en om de woning, televisie-academie. 10.30-11.00 Teleac: Moderne onderwijsmethoden en didactiek, tele visie-academie. 15.00 Weekjournaal. AVRO: 15.25 Tekenfilm. 15.30 Zang. 15.40 Robin Hood TV-film. 16.05 Luipaard op schoot. 16.30 In het TV-lab. 17.00-17.45 Voor de Jeugd. 19.30 De Ma- nuela Show. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. AVRO/BRT: 20.20 Toon Hermans One Man Show. NTS: 23.10-23.15 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Rendez-vous met Europa: Belina, amusements programma uit Saarland. 20.30 Vrouwenlevens- Sociaal Geweten, monoloog voor vrouwen. 20.50 Ben Fries in Cameroen, filmreportage. 21.10 Hong Kong: Avonturen van een journalist ln het Verre Oosten, TV-film. 22.00-22.05 Epiloog. VOOR ZONDAG NEDERLAND I NTS: 15.30-16.45 De Bezetting, documentaire over Nederland in de tweede wereldoorlog: De hongerwinter (herh. v. 23 febr. jl.) Convent van kerken: 17.00-18.00 Gereformeerde kerkdienst. NTS: 19.30 De studenten van Todai, filmrepor tage. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. VARA 20.30 Tel uit je winst, hobbyquiz. 21.05 De we reld van vandaag. 21.15 Maigret op kamers, TV spel. NTS: 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 19.30 Robinson Crusoë, TV-film voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 Tom Ewell Show. TV-film. 20.30 Strandgefltlster, muzikale show van de NDR-Hamburg. 21.45 Portugees liedjes, programma. 22.10-22.25 Sport in beeld. VOOR MAANDAG NEDERLAND I CVK-IKOR-RKK.19.30 Bijbelvertelling voor -de kleuters. 19.35 Kenmerk, actualiteitenrubriek van de kerken. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.20 Politieke Partij: P.S.P. 20.30 Provi and voor een zeekasteel, filmreportage. 20.40 Metro, documentaire film. 21.00 Titanenstrijd (Sea Fury), speelfilm, (beide keuringen 18 jaar) 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 NTS: Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Het gesprek van de dag. bespreking van actuele zaken. 20.40 AVRO's TV Magazine. NTS: 21.25 Jazz in beeld. AVRO: 21.50-22.10 Sterren kijken De planeet Mars. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.25 Paar- desportberichten. 18.30 Operafragmenten. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, radiokroniek en correspondentie uit Ne derland. 19.40 Volksmuziek. 20.00 Voor de jeugd 20.45 Moderne muziek. 21.25 Liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Operakroniek. 22.35 Klassieke mu ziek. 22.45 De Zeven Kunsten. 23,00 Nieuws 23.05 Jazzmuziek. 23.30 Lichte muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de scheepvaart (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) Teleac is nog steeds een zorgenkind, ook voor de N.T.S. die de eindverantwoordelijk heid heeft voor wat wel eens spelend ge noemd wordt „de nieuwe zuil". De tech nische apparatuur, aldus de voorzitter van de N.T.S., de heer Schüttenhelm, voldoet niet. Er is een videotape, die geen stil staand beeld heeft en er zijn dientengevol ge ook geen banden uitwisselbaar. Pas tien dagen voor Teleac met uitzenden be gon (1 februari) heeft men deze ongemak ken bemerkt. De N.T.S. heeft toen de red dende hand uitgestoken en een noodstraal- verbinding tot stand gebracht. Ik sta aldus de heer Schüttenhelm op het standpunt dat wij Teleac moeten blijven helpen en in het begin niet al te kritisch moeten zijn. Ik zal echter niet schromen mijn eigen verantwoordelijkheid waar dit moet te laten blijken, maar Teleac heeft voorlopig nog wel enig krediet bij mij". De besprekingen van de N.T.S. met de organisatoren van het Holland Festival verlopen moeizaam. Het Holland Festival heeft enige moeilijk bruikbare festivitei ten aangeboden, moeilijk bruikbaar door te grote kosten of de te ingewikkel de samenstelling voor t.v. De N.T.S. heeft een tegenvoorstel gedaan: men wil tijdens het Holland Festival zelfstandig maar toch wel in dit kader vallend een grote bijdra ge leveren voor de t.v. Dit zou dan een produktie gaan worden in de dramatische sector. Daarenboven is men tevens be reid om, behalve de in de pen zijnde twee opera's, nog extra activiteiten te ontplooien zoals b.v. het voor de t.v. verslaan van het openingsconcert en dergelijke. Tot nu toe is van de zijde van het Holland Festival op deze N.T.S.-voorstellen niet of nauwe lijks gereageerd. Wat het tweede net betreft, ondanks het feit dat de kwaliteit van de daarop ver toonde programma's van hetzelfde niveau is als die op het eerste net, is de kijk dichtheid op Nederland II in verhouding opvallend klein. Naar de reden van deze kijkdichtheid wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld. De uitdenkers, reporters en regisseurs van het NCRV-programma, dat moest la ten zien hoe bij kranten in vijf Europese steden het nieuws verwerkt wordt, hadden geluk. Of nog anders: een televisie-stunt, die nogal afhankelijk was van de waarde van het nieuws, werd zowaar begunstigd door het feit, dat het kabinet Marijnen ge vallen was over het t.v.- en omroepbestel. Deze „suprise" maakte dit kostbare scha kelprogramma een stuk aantrekkelijker. Miljoenen Nederlanders kregen namelijk nu de kans, eens vast te stellen, hoe een voor Nederland zo belangrijk bericht ont vangen wordt bij zulke invloedrijke dag bladen als „the Guardian", „France-Soir" en de „Frankfurter Allgemeine". Het Pa- rij se blad, met een frontpagina die meer als een affiche moet werken, stopte het nieuws uit Nederland weg op pagine 5. De meer degelijke bladen in Frankfurt en Londen ruimden er in laatste instantie toch maar een stukje van hun voorpagina voor in. Het pleitte niet voor het vakmanschap van twee redacteuren van „the Guardian" dat zij geen antwoord konden geven op Da vid Konings vraag, wie nu wel de Neder landse premier was. Pikant genoeg, beves tigde deze laatste nog even, hoe hij als minister-president tekort kon schieten in zijn reacties op het nieuws. Kennelijk nog in de ban van zijn kwelgeest van de laat ste dagen, de televisie,-liet mr. Marijnen zich verleiden om iets over het aftreden van zijn kabinet te zeggen op de plaats, waar o.m. Dick Houwaart het zijne bij droeg in dit schakelprogramma. De mi nister, die terecht niets te zeggen had (voordat hij het ontslag van zijn kabinet aan de koningin heeft aangeboden) stond, zo verried een camera-instelling, even la ter aan de kant, om te luisteren naar de commentaren van twee parlementaire journalisten. Een misschien wat slagvaar diger premier had zich deze figuur kun nen besparen. Maar de mannen van Jan van Hillo hadden alle reden tevreden te zijn over dit Europese nieuwsprogramma.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 23