Dag vol onzekerheid aan het Binnenhof Omroepvoorzitters en nieuwe situatie RAMMETJE FOK c POLLE, PELLI EN PINGO AGENDA Kort en bondig Het kabinet Marijnen Schijndelse dame door schot gewond Verklaring van premier zonder precedent Het kan verkeren Troonrede over omroepbestel Prinses Beatrix op Sint Maarten Max Tailleur bood reumapatient een auto aan Doden in het verkeer Sportdemonstraties bij bloemendefilé in Soestdijk Sneeuwbuien ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 2 Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk waarop we winveN kunneWi ausje De toenmalige minister van Landbouw mr. V. G. M. Marijnen kreeg op 16 juli 1963 van koningin Juliana de opdracht „een kabinet te vormen", nadat prof. dr. E. J. de Quay (K.V.P.) op 15 juli zijn opdracht om een kabinet te vormen, „dat zich ver zekerd kon achten van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegen woordiging", had terug gegeven. De demissionaire minister-president prof. De Quay legde een verklaring af waarin hij zei dat hij aanvankelijk voor nemens^ was geweest het premierschap in het nieuwe kabinet aan de toenmalige minister van Financiën prof. dr. J. Zijlstra aan te bied'en en zelf het vice-premier- schap te gaan bekleden. De K.V.P.-fractie ging hiermee echter niet akkoord. De A.R.P.-fractie zou alleen akkoord gaan, indien de K.V.P. geen premier zou kunnen leveren en zou blijken dat prof. Zijlstra zich gedurende de gehele parlementaire periode verzekerd kon ach ten van de -steun van alle bij de formatie betrokken groeperingen. Prof. De Quay vond daarop de minister van Landbouw mr. Marijnen bereid het minister-presidentschap van de nieuwe regering op zich te nemen. Deze werd hiermee met zijn 46 jaren de jongste minister-president, die Nederland ooit heeft gehad. De Schjjndelse mevrouw Van der D. heeft de schrik van haar leven beleefd toen zjj in haar tuin plotseling door een kogel in het hoofd werd getroffen. Het projectiel is operatief verwijderd. Het onderzoek door de politie heeft uit gewezen, dat een achttienjarige buur jongen het slachtoffer per ongeluk heeft geraakt toen hij met een zes millimeter jachtgeweer op eksters aan het schieten was op een afstand van ruim een halve kilometer van de woning van zijn buur vrouw. (Van onze parlementaire redactie) Met drie korte zinnen, krachtig uit het hoofd geformuleerd, kondigde minister president Victor Marijnen, juist deze week 48 jaar geworden, gisteravond tegen tien uur in de Trèveszaal het af treden van zijn regering aan. Dat ge beurde na een dag vol onzekerheid over wat zich daar in de beslotenheid van de historische zaal aan het Binnenhof aan het afspelen was. De verklaring van de premier, afgelegd voor de ijlings opgetrommelde pers, was even merkwaardig als de kabinetscrisis die daarmee werd aangekondigd. „De bespre kingen oéer de radio- en televisievraag stukken in het kabinet hebben niet tot overeenstemming geleid. Hare majesteit zal mij morgen in de loop van de ochtend ontvangen. U zult begrijpen, dat ik, juist met het oog op dit laatste, verder geen mededelingen kan doen". De verklaring zou later op de avond door staatsrechtge leerde prof. Oud „zonder precedent" wor den genoemd. Het kabinet-Marijnen zal misschien in de annalen van de parlementaire geschiedenis bekend blijven als het kabinet dat nu eens niet door de Kamer, maar door eigen machteloosheid tot aftreden was gedoemd De premier zelf bleek daar gisteravond niet bepaald ondersteboven van. Bij het vertrek uit de Trèveszaal verzekerde hij er geen oog minder om dicht te zullen doen. Trouwens ook zijn ministers zagen er stuk voor stuk niet naar uit dat zij c Stadsschouwburg, vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Het tweede schot" van Robert Thomas. Regie: Guus Hermus. M.m.v. Ann Hasekamp, Peter Aryans, Gerard Hartkamp, Maxim Hamel en Jaap van Donselaar. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zon dag ook 16.15 u.: „Spel met vuur", 18 j. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.30 u., maandag 19 en 21.15 u.: ,Veel liefs uit Moskou", 18 j. Udo, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „O.S.S. 117 in Bangkok", 14 j. Vandaag 23.30 u.: „Saturday night and Sunday morning", 18 j. Zondag 11 u.: „Grafin Mariza", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Heer van gezelschap", 18 j. Minerva, vandaag 14.30 en zondag 14 en 16.15 u.: „Jongensranch", a.l. Zondag 19 en 21.15 u. en overige dagen 20.15 u.: „De hof nar", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Politiepost Reeperbahn", 18 J. Zondag 11 u.: „Flying clipper ahoy", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Met één voet in de hel", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De held van de steppe", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wat betreft de vrou wen", 18 j. Zondag 11 u.: „De roverssym- phonie", a.l. Monopole (Zandvoort): vandaag en zon dag 20 u.: „Doorbraak", 14 j. Zondag 14.30 u.: De pelsjager van de slangenrivier", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van tekeningen, aquarellen, pastels en grafiek van Isaac Israels. Tot 5 april. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-16 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Hans van Norden. Tot 1 maart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Dinsdag gesloten. Klassiek gram- mofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Museum Het Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Tentoonstelling „Kunst rond 1900". Keuze uit eigen bezit van het Frans Halsmuseum. Tot 1 maart. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Vishal (Grote Markt): Verzameling uit het Van Abbemuseum. Tot 1 maart. Dagelijks van 10-17 en zondag van 13-17 u, „Chez nous" (Spaarnelaan 25): Expositie van aquarellen van Frans Funke. Tot 8 maart. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Waagtaveerne (Spaarne): Expositie van schilderijen, gouaches en tekeningen van Floor Horninge en Rob Rijsterborgh. Tot 8 maart. Dagelijks geopend van 14-17 uur DIVERSEN Waagtaveerne (Spaarne/Damstraat): van daag van 20-01 u.: Cobi Schreijer en Ron nie Potsdammer. Gast: Drs. P. Hotel Bouwes (Zandvoort): Gedurende het weekeinde 's middags en 's avonds va riété. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 26 februari). ZATERDAG 27 FEBRUARI City, 19 en 21.30 u.: „Tom Jones". Stadsschouwburg, 20 u.: „De Sabijnse Maagdenroof". ZONDAG 28 FEBRUARI City, 14.30 u.: „De triomf van Maciste"; 19 en 21.30 u.: „Tom Jones". Stadsschouwburg, 15 u.: „De vrolijke melkboer; 20 u.: „De Sabijnse Maagden roof". MAANDAG 1 MAART City, geen bioscoopvoorstelling. Stadsschouwburg, geen bioscoopvoorstel ling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9-30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uu; filiaal Wüstelaan, Santpoort (ook voor r.-k. bibliotheek): 14 tot 17 en 19 tot 21 u. een slapeloze nacht tegemoet zouden gaan. Of het zou mr. Bot moeten zijn, die zich met een strak gezicht en zonder commen taar uit de voeten maakte. Maar minister Luns, niet minder opge wekt dan anders, vertelde vrolijk dat hij naar Wenen zou reizen om daar een con gres van -christen-democraten bij te wo nen. Hij hoopte er ook de K.V.P.-ers An- driessen en Blaisse te zien om nog wat na te kouten. Minister Toxopeus, de on verstoorbare advocaat, kon men zijn par tijgenoot Witteveen op de schouder zien slaan met de (veelzeggende) kreet „arri- verderci". Minister Veldkamp, door velen nog eens een kabinetsformatie met socia listen toegedacht, vertrok grijnzend maar zonder iets te zeggen. Alleen minister An- driessen, wellicht denkend aan alles wat hij nog had willen ondernemen in dit aardgas- en olierijke land, leek een beetje van zijn stuk gebracht en was in gedachten ver zonken. Crisissfeer De dag van gisteren was al vroeg in een crisissfeer beland toen premier Ma rijnen, heel wat geslotener dan de avond tevoren, bij het tussentijds verlaten van de Trèveszaal (ook een bewindsman moet tenslotte eten) geen zinnig woord over de toestand kon en wilde zeggen. Was dat, na dagenlang kabinetsberaad en de nade rende eerste maart in zicht, al een veeg teken, de situatie werd heel wat duidelijker toen in de loop van de avond plotseling alle staatssecretaressen het Binnenhof op kwamen rijden. De staatssecretarissen, geen lid van de ministerraad, hadden kennelijk elders in groepjes bijeengezeten om te wachten op de dingen die toen al onherroepelijk moes ten komen. Zij stonden tenminste allemaal plotseling met elkaar te dringen voor de toegang naar de Trèveszaal, die voor de wachtende journalisten stevig in het slot was gegooid, maar voor de opgeroepen staatssecretarissen na enig geklop en ge harrewar werd geopend. Ook de ondermi nisters zagen er allerminst bedrukt uit. Zij waren kennelijk al voorbereid op de boodschap die zij zouden krijgen. Tegen tien uur ging ook voor de buiten wacht dan eindelijk de poort open en gaf de minister-president een verklaring. Van af dat moment ontwikkelde zich rond het Binnenhof een koortsachtige activiteit. In het perscentrum Nieuwspoort ontstond een run op de telefoons, waarna radio- en te levisieprogramma's werden onderbroken en de ochtendbladen hun voorpagina's openbraken voor het nieuws en de daarop volgende commentaren. Voor die commen taren kwamen enkele politici naar het perscentrum om er in de helle lichten van de televisiecamera's hun visie uit de dce- ken te doen. Anderen werden telefonisch opgespoord om hun mening te geven. Voor vele politici en journalisten eindigde een verwarrende dag op een moment waarop in het Catshuis de lichten al lang waren gedoofd.... ZATERDAF 27 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Zoe loe"; 23.30 u.: „Vrouwen in de nacht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Liever nog geen bloemen". W.B. Theater, 20 u,: „Waar revolvers regeren". Statenhuis, 20 u.: Volksdansen Kenne mer Staten. Herv. iVer. Gebouw, Schans, 20 u.: To neelavond Friese Ver. „Us Memmetael". Gebouwtje „De Grenspost", 20 u.: Con tactavond Indische vereniging, 20 u- K.S.A.-gebouw, 20 u.: A.B.C.-sociëteit. Galerie Boumans, Expositie werken van Pieter Brueghel, geopend van 918 u. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19-3021.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 1521 u. R.K. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 u. Oosterwij k, r.k. leeszaal, geopend van 1521 u.; openbare leeszaal gesloten. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1421 u.; r.k. leeszaal geopend van 14—21 u. ZONDAG 28 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Goud dorst"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Zoeloe". Luxor Theater, 14.15 u.: „Tot de laatste vuurstoot"; 16-30, 19 en 21.15 u.: „Liever nog geen bloemen". W.B. Theater, 14.30 u.: „Toen de hel los brak"; 16.30 en 20 u.: „Verrader in op dracht". Groenelaan, Turnlokaal, finales dames- en meisjeskampioenschappen Nederlandse Katholieke Turnbond. MAANDAG 1 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Zoe loe". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Liever nog geen bloemen". W.B. Theater, 20 u.: „Verrader in op dracht". A i Niets vermoedend merkte prof. mr. I. A. Diepenhorst uit Zeist gisteravond in een lezing over televisie-problemen voor de C.H.-kiesvereniging en de A.R.- kiesvereniging „Nederland en Oranje" in hotel „Bosch" te Arnhem op, dat de regering naar zjjn gevoel spoedig met een oplossing van het televisie-vraag stuk zou komen. „Men heeft nu al zo lang gediscussieerd, dat de scherpe kanten er af zjjn en een oplossing in het verschiet ligt". Prof. Diepenhorst sprak die mening uit ongeveer op het tjjdstip dat het kabinet viel. Bredero zei het al: „het kan verkeren De koningin heeft op prinsjesdag, 15 september 1964, in een troonrede ter ope ning van de gewone zitting van de staten- generaal ook gesproken over het omroep bestel. Zij zei: „De regering staat op het standpunt, dat voor de toelating tot het omroepbestel en ten behoeve van de ver scheidenheid van de programma's de nieu we technische mogelijkheden zoveel moge lijk dienen te worden benut. Zij streeft er naar spoedig een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de reclame in radio en televisie". Tevoren had koningin Juliana in de troonrede gezegd, dat na de verschijning van het rapport van de pacificatiecommis sie over de bezetting van het tweede tv- net op korte termijn een ontwerp van een nieuwe omroepwet aan de Staten-Generaal zou worden voorgelegd. De koningin be sloot de passage over radio en televisie met de mededeling, dat een aanvang zou worden gemaakt met de invoering van een landelijk centraal-antennesysteem indien de gunstige proefresultaten zouden worden bevestigd. Na een vliegtocht van tweeënhalf uur is prinses Beatrix gisteren met het K.L.M.- toestel „Bonaire" op het Julianavliegveld van Sint Maarten aangekomen. De ont vangst was bijzonder hartelijk. Het leek wel of geheel Sint Maarten was uitgelo pen om de prinses te begroeten. Ook vele bewoners van het Franse gedeelte waren naar het vliegveld gekomen. Een tocht door een prachtig heuvelland schap met schitterende vergezichten op de zee en de binnenwateren. De prinses bezocht een methodistenkerk, waarbij een nieuwe kleuterschool zal worden gebouwd, en een vestiging van de Japanse vis-in- dustrie, die op de oceaan gevangen tonijn verwerkt. In Mount William schonk de bevolking de prinses een van steen gebeeldhouwde en gemetselde kroon. De bevolking van Koolbaai had wel een zeer origineel ge schenk, namelijk een wit lam. De laatste halteplaats was het vissers dorp Simpsonbaai, waar onder veel in stemming van de omstanders een mand met kreeften werd geschonken. De voorzitters van de radio-omroepen hebben op één na commentaar gegeven op de kabinetscrisis. Mr. A. B. Roosjen, voor zitter van de N.C.R.V., voorzitter van de N.R.U. en tweede voorzitter van de N.T.S. verklaarde dat het er de laatste tijd al inzat, dat er een crisis zou komen „om dat men van bepaalde zijde een geprivi legieerde positie wilde toekennen aan om roeporganisaties. Een geprivilegieerde po sitie boven de organisaties, die zich al veertig jaar met het omroepwerk hebben beziggehouden. De organisaties hier be doeld wensten een uitzonderlijke positie, niet binnen, maar buiten N.R.U. en N.T.S. Minister Bot heeft op dit punt voet bij stuk gehouden en mijns inziens terecht, omdat anders een chaos ontstaat". De voorzitter van de V.P.R.O., dr. J. A. de Koning, zei dat het proces van de me ningsvorming over een nieuw radio- en tv- beleid kennelijk nog niet is uitgewerkt. Een te premature fixatie door een wet telijke regeling acht hij overigens ook niet gewenst, omdat deze mogelijkheid van groei niet zou openhouden. „Het overleg is vastgelopen omdat er iets werd gefor ceerd". Mr. dr. L. H. Slotemaker, voorzitter van de AVRO, zei dat het jammer is dat er nu vertraging optreedt bij het tot standkomen van het derde FM-net (radio) dat in september-oktober in de lucht zou komen. Deze crisis verhindert een goede voorbereiding van de programma's op dit derde radionet. Over de moeilijkheden rond een nieuwe regeling voor de tv-zendtijd met eventueel nieuwe gegadigde(n) wilde de heer Slote maker zich niet uitlaten. Hij merkte op dat hij met de politiek niets te maken heeft, maar de vertraging in het overleg ernstig betreurt. Mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.R.O., had nog geen commentaar op de nieuwe ontwikkeling. Hij zei dat men eerst zal moeten afwachten tot men weet wat er precies is gebeurd. De voorzitter van het dagelijks bestuur van de VARA, mr. J. A. W. Burger, zei er alle begrip voor te heb ben dat de minister-president gisteravond niet meer kon zeggen. Maar hij zei niet te begrijpen dat er geen oplossing voor de radio- en tv-vraagstukken is gevonden. Hij verklaarde verder niet te zullen treuren over de val van het kabinet. Mr. J. M. Landré, woordvoerder van de REM/VAT/TROS zei, „Wij willen beslist niet in de politiek, ongewild zijn we nu een beetje in de politiek betrokken ge raakt". Hij zei dat zijn groep eerst zal moeten afwachten op welke gronden het kabinet het niet eens is kunnen worden over de omroep en tv-kwestie. Hij wilde overigens aannemen dat met name bij de liberale en christelijk historische bewindslieden in ge dachten is geweest, wat recent in het com muniqué van de REM/VAT/TROS is ge formuleerd. Vandaag komt de coördinatiecommissie van de groep volgens plan bijeen. De voorzitter van de combinatie, ir. G. A. Ma- ris, heeft gisteren gezegd respect te heb ben voor de ministers, die voor het open bestel zijn en het aandurfden om voet bij stuk te houden en grote risico's te aan vaarden. Max Tailleur heeft gisteren in Emmel- oord de 41-jarige M. Wiersma uit Rutten een bestelauto aangeboden. De heer Wiers ma is reumapatiënt en moest zijn be roep als landarbeider opgeven wegens zijn ziekte. Hij begon in 1962 in Rutten, een dorpje in de Noordoostpolder, een textiel- zaakje, daarbij geholpen door zijn vrouw. Namens het Max Tailleur-Reumafonds is hem nu een auto aangeboden. De voorzitter van het Nationale Reu mafonds, mr. W. Geertsema, burgemees ter van Wassenaar, was bij de aanbieding aanwezig. De heer Wiersma had naar aanleiding van een televisie-uitzending aan dr. Van Swol inlichtingen gevraagd over revalidatiemogelijkheden voor reuma-pa tienten. Zijn adres was doorgegeven aan Max Tailleur. De journalist Henri Knap bood aan uit een fondsje de rijlessen van de heer Wiersma te bekostigen. De moge' lijkheden voor diens zaak worden door de bestelauto veel groter. Smaken verschillen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een ex-directeur van een in de hoofdstad gevestigde n.v. we gens het ter verspreiding in voorraad hebben van pornografische tijdschriften veroordeeld tot een boete van 500 gul den, waarvan 250 gulden voorwaardelijk. In tegenstelling tot de rechtbank, die de inhoud van de 6.226 in beslaggenomen ge- illustreerde tijdschriften niet aanstote lijk voor de eerbaarheid achtte, was het hof van oordeel dat dit wèl het geval is. Procureur-generaal mr. W. B. J. Aber- son zei dan ook: „Smaken verschillen. Dat geldt ook voor rechter en raads heren": Honderdduizend ideeën. Deze maand be staat de ideeënbus van Philips 40 jaar. Tot 31 december werden 99.975 ideeën in die bus gedeponeerd. Dat aantal is nu de 100.000 ruimschoots gepasseerd. Van de 99.975 suggesties zijn er 32.000 beloond met totaal 2,5 miljoen gulden. De hoogste beloning bedroeg 5000. Gisteravond is de 33-jarige gehuwde arbeider J. Antema uit Heiligerlee met zijn bromfiets bij het oversteken van de rijksweg Groningen-Nieuweschans dóór een personenauto aangereden. De man werd zo ernstig gewond, dat hij tijden» het vervoer naar het Sint Lucasziekenhuis in Winschoten is overleden. De elfjarige Gerhard Veldhuis uit Groot Agelo bij Ootmarsum is onder een auto gekomen en op slag omgekomen. De jongen was na schooltijd aan het voetballen en was plotseling de weg overgelopen toen de bal over het hek vloog van het school plein waarop hij speelde. Gisteravond is de 46-jarige mevrouw J. M. C. Hagen-Bos uit Den Haag in de Charlotte de Bourbonstraat door een open slaand autoportier geraakt. De vrouw, die op de fiets reed, viel op de grond, juist voor een haar achteropkomende vracht wagen. Zij was op slag dood. In het ziekenhuis te Groenlo is de 36- jarige winkelier W. G. Timrnen uit Eiber gen overleden aan de verwondingen die hij opliep toen hij in de nacht van 17 op 18 februari tussen Groenlo en Eibergen met zijn auto tegen een boom reed. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Gisteravond is op rijksweg 2 Amsterdam- Utrecht een personenauto met vier jonge lui door de middenberm geschoten en in botsing gekomen met een personenauto, die richting Amsterdam reed. De bestuurders van beide auto's zijn om het leven gekomen. De bestuurder van de richting Amsterdam rijdende auto was de 45-jarige kapitein-luitenant J. H. Thesing, de andere de achttienjarige E. H. J. Ruardy uit Haaksbergen. 175. De toestand leek hopeloos te worden. Telkens als Brammetje schreeuwen wilde, vloog er een bal tegen zijn gezicht of in zijn mond. Bovendien had de baas van de tent gemerkt dat Bram de bezoekers wilde waarschuwen. Hij lette dus scherp op. En iedere keer, als Bram iets wilde roepen, zette de baas de muziek wat har der. Tutu begreep heel goed, wat Bram wilde doen. Hij begreep ook, waarom het niet lukte. En hij pijnigde zijn kleine pape- gaaihersenen om er iets anders op te ver zinnen. En ineens had hij het. Ze hadden nu immers de scheepskat Ka- ro weer bij zich, wiens kopje door het gat in de schutting stak. Tutu vroeg zich af, wat er zou gebeuren als hij Karo zou ver anderen in de grote oersterke bootsman. Lang dacht hij er niet over na. „Orrrakkrijste hij zo hard hij kon en in een flits begon, voor de ogen van de verbaasde bezoekers, het kleine katje te groeien tot een reus van een zeeman. Tijd om zijn hoofd terug te trekken had Orak niet. Zijn nek vulde het hele gat in de schutting en deed het hout kraken en splinteren. WEGVAARTl E6t4 8RU6 60UW6M WAT WH/ 46 M6T Pit PAlfeM, BIG66T46 VISS6R.2 PI B COPENHAGEN 1716-A. Het traditionele bloemendefilé voor pa leis Soestdijk krijgt dit jaar een sportief accent. De Baamse Oranjevereniging, die het défilé elk jaar op 30 april organiseert, heeft ditmaal een beroep gedaan op de Nederlandse Sportfederatie voor de ver zorging van een manifestatie op het gazon vóór het paleis. Ongeveer veertig sport bonden hebben hun medewerking reeds toegezegd. Naar verwachting zullen onge veer 1000 sportbeoefenaars aan de mani festatie deelnemen. Op de K.N.V.B. is een beroep gedaan om het Nederlands elftal af te vaardigen. Ook worden deelnemers van de Olympische Spelen verwacht. De sportdemonstraties zullen tijdens het bloe mendefilé worden gegeven. Het K.N.M.I. deelt mee: Een kleide storing, die zich gisteren voor de kust van Noorwegen bevond, is naar het zuidzuidoosten getrokken. Daardoor wak kerde de wind op de Noordzee tijdelijk sterk aan, ook langs onze kust. Onstabiele polaire lucht stroomde daarbij over Ne derland met sneeuw- en hagelbuien. Achter de storing stijgt de luchtdruk snel. Tegelijkertijd trekt een bij IJsland aanwezige storing in de richting van de Britse eilanden. De luchtdrukverschillen in onze omgeving worden daardoor klei ner. Samenhangend hiermee moet de ko mende nacht op een sterke uitstraling worden gerekend met lichte, plaatselijk in het binnenland matige vorst. Ook morgen is er kans op sneeuwbuien. LEERRAPPORTEN Maximum- en minimum uw S s2 a S temperaturen •a-; c-fi d B S binnen- en buitenland 1 O Sh SS ES Den Helder licht bew. n 4 1 Ypenburg licht bew. nnw 5 2 1 Vlissingen zwaar bew. wnw 5 Eelde licht bew. n 4 -1 De Bilt onbewolkt wnw 5 -1 Twente licht bew. nw 4 -1 Eindhoven half bew. wnw 4 -0 Z.-Limburg zwaar bew- wnw 2 -0 Helsinki onbewolkt n -22 -25 Stockholm zwaar bew. n -7 -12 Oslo onbewolkt w -0 -12 Kopenhagen driftsneeuw nnw -1 -5 Aberdeen zwaar bew. nw 5 1 Londen onbewolkt w 6 -1 Amsterdam onbewolkt nnw 5 1 Brussel zwaar bew. nw 4 -0 Luxemburg sneeuw w 2 -2 Parijs onbewolkt w 5 -3 Bordeaux onbewolkt nw 10 -3 Grenoble half bew. nw 7 -3 Nice onbewolkt nnw 12 4 Berlijn driftsneeuw nw 1 -3 Frankfort sneeuw nw 3 -1 München sneeuw w -0 -6 Zürich sneeuw zzw 2 -8 Genève onbewolkt w.stil 3 -9 Locarno onbewolkt zzw 7 -8 Wenen half bew. wzw -1 -8 Innsbruck zwaar bew. w 3 -10 Belgrado zwaar bew. zo 2 -7 Athene regen zo Rome licht bew. w.stil 13 5 Barcelona regen w.stil 12 8 Madrid licht bew. zzw 13 3 Mallorca zwaar bew. w 12 7 Lissabon mist w.stil 15 8 Zondag 28 februari Zon op 7.29 uur, onder 18.18 uur. Maan op 6.47 uur, onder 14.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 februari Hoog water 1.23 uur en 13.53 uur. Laag water 9.01 uur en 21.37 uur. Zondag 28 februari Hoog water 2.21 uur en 14.38 uur. Laag water 9.59 uur en 22.28 uur. Maandag 1 maart Hoog water 3.01 uur en 15.14 uur. Laag water 10.46 uur en 23.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort il 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2