Nog geen uitspraak over aanvaring van de „Geestland" met sleepboot Raad voor de Scheepvaart verdaagde zitting Snellere schepen vereisen een mechanische ladingbehandeling Burgerlijke stand van Velsen SC ELEZERSSCHR TAXI Uitgevaren vissersvaartuigen Verzending van zeepost voor RIJLES A.s. Bruidspaar! BEATRIX Bloemsssrkunst ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 7 Waarnemingen gefaald Hoge snelheid? C. 3. Rademakers Turnstrijd in Beverwijk Tijdwinst gaat anders in havens verloren Is „SUCCES" Aanstoot Vervoer tussen Heemstede en Haarlem Petrochemische industrie 1 Petrochemische industrie 2 Vijfdaagse winkeiwerkweek Hulde Bijna zes uur lang heeft de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam zich donderdag beziggehouden met een bijzonder uitvoerig en daardoor dikwijls monotoon verhoor van alle personen, die op de een of andere manier betrokken zijn geweest bij de aanvaring, welke dinsdag 24 maart van het vorig jaar heeft plaatsgehad in het Noordzeekanaal, ter hoogte van het Bamegat bij de Hembrug- pont. Het ongeluk gebeurde tijdens de proefvaart van het ms. „Geestland", een 2000 ton metende fruitboot van de rederij Waling van Geest en Zn., waarbij de sleepboot „Ika Goedkoop" werd overvaren en de 28-jarige kapitein C. Wortel uit IJmuiden verdronk. De Raad is nog niet tot een uitspraak in staat geweest want de voorzitter, mr. E. J. Rosen Jacobson, achtte het na een zitting van on geveer vijf uur in het belang van het onderzoek noodzakelijk, dat nog een getuige zal worden opgeroepen. Deze vertoeft echter nog op zee en zal pas over twee maanden weer in Nederland zijn teruggekeerd. Tot zo lang werd de zitting ten slotte dan ook verdaagd. De eerste die werd verhoord was de Rot terdamse kapitein van de „Geestland". Hij verklaarde dat de sleepboot van de brug af niet zichtbaar is geweest, ofschoon hij ervan was overtuigd, dat deze zich enkele seconden voor de aanvaring nog rustig naast bakboord bevond. De Amsterdamse loods, die tijdens de aanvaring op de brug had gestaan, verklaarde op zijn beurt dat de „Geestland" een matige snelheid had. Signalen van de „Ika Goedkoop" had hij niet gehoord, hetgeen ook met de derde stuurman van de „Geestland" het geval is geweest, zodat hij evenmin aanleiding tot speciale maatregelen had gezien. Uit deze verklaringen meende de voor zitter te moeten afleiden dat de waarne mingen op dit punt wellicht hebben ge faald en de controle weinig intensief is geweest. Ook vroeg hij zich af of er wel voldoende communicatie tussen kapitein en stuurlieden is geweest, terwijl hij het even min onmogelijk achtte dat de „Geestland" plotseling harder was gaan lopen. Daarom werd vervolgens de directeur gehoord van de machinefabriek die de nieuwe motor had geleverd en die even eens bij de proefvaart aanwezig was. Deze vestigde er de aandacht op dat er bij dergelijke proefvaarten in de machineka mer altijd de grootste zorgvuldigheid wordt betracht, van welke gedragslijn men ook op deze korte reis in geen geval is af geweken. Toch wist de Amsterdamse vletterman, die tijdens de aanvaring eveneens op de brug heeft gestaan zich te herinneren, dat hem kort voor de botsing een ongewoon hoog klappen van de slagenteller was op gevallen (220 tot 230) en de machinist van de aangevaren sleepboot was ervan over- Dinsdag i februari: mt. Maria Theresia KW. 99. Vrijdag 5 februari: st. Utrecht IJM. 24. Dinsdag 9 februari: st. Amsterdam IJM. 28. Maandag 15 februari: mt. Michiel Jan VU. 110 (25 febr. binnen), Petronella VL. 131, ml. Maria Jacoba KW. 73, Willy KW. 141, mk. Deo Volente II KW. 11, Arie KW. 67, Vrouw Immetje KW. 88, Aagje Adriana KW. 196, Willem Senior KW. 197, Anna Hendrika KW. 215. Dinsdag 16 februari: mt. Antje KW. 49, Jo hanna Lydia KW. 55, Albatros KW, 87, Willem VL. 121, ml. Hette Margaretha KW. 74, Doggers- bank KW. 75, Alpha KW. 100 (25 febr. binnen), Michiel KW. 167, mk. Ermine KW. 30, Alida Jacoba KW. 165, Cornelia KW. 174, Yvonne Yo- landa KW. 206, Johanna Cornelia WR. 57, Bastiaan WR. 61. Woensdag 17 februari: hektrawler Julie Streiff IJM. 25, mt. Egmont IJM. 99, mk. Wiron III IJM. 221, Dinemarie KW. 57, Jaco-Mina KW. 219. Donderdag 18 februari: mt. Sakina Martine KW. 32, Dirk Maria KW. 80 (25 febr. binnen), Cornelis den Duik KW. 144. Vrijdag 19 februari: mt. Nooit Gedacht IJM. 239, ml. Nestor KW. 101, mk. Wiron VIII IJM. 205 (25 febr. binnen), Wiron VII IJM. 206. Wiron VI IJM. 207, Wiron I IJM. 210 (25 febr. binnen). Zaterdag 20 februari: hektrawler Rijnmond I KW. 15, mt. Delft IJM. 37, Margaretha VL. 14, Anita VL. 34, Elizabeth VL. 105. Maandag 22 februari: mt. Protinus IJM. 154, Nicolaas Senior KW. 42, Ora et Labora KW. 51, Soli Deo Gloria KW. 152 (24 febr. binnen), Marian Ellen KW. 159, Bets en Gerda VL. 112, ml. Adeodatus IJM. 30, Jan IJM. 81, De Arend KW. 7. André KW. 12, Zephyr KW. 14, Willem Cornelis KW. 16, Cornelis Judith KW. 17, Gijs- bert Jan KW. 28, Floris KW. 59, Willem van Beelen KW. 62, Jan KW. 91, Avontuur KW. 114, Sursum Corda KW. 124, Gijsbert Bastiaan KW. 161, De Vier Gezusters KW. 162, Vertrouwen KW. 166, Anna Jacob KW. 186, Noordster KW. 207, mk. Neeltje IJM. 2, Dageraad IJM. 4, Adriana IJM. 6 (24 febr. binnen), Zuiderkruis IJM. 7, Maria Lovisa IJM. 16, De Hoop I IJM. 45, Nora IJM. 51 (25 febr. binnen), Klaas Junior IJM. 60. K.P. IJM. 61, De Hoop III IJM. 73, Magda IJM. 272, Arendje Jacoba KW. 21, Ada KW. 29 (25 febr. binnen), Willem Henry KW. 53, Margriet Jozien KW. 63, Arend Cornelis KW. 68, Neeltje Johanna KW. 84. Alnilam KW. 90, Adriana Catharina KW. 92, Jeannette KW. 93, Willem KW. 94, Cornelis KW. 97, Arendje KW. 98, Wim KW. 103, Jacoba KW. 105, Rianne KW. 110, Wilma KW. 113, Mare Liberum KW. 117, IJsbrand KW. 119, Flamingo KW. 120, Maarten Senior KW. 125, Agatha Arie KW. 126, Maartje Jacoba KW. 137, Gijsberta KW. 143, Cornelis van Beelen KW. 146, Dirk van Beelen KW. 148, Fiducia KW. 155. De Vrouw Bregtje KW. 156, De Vrouw Alida KW. 160, Helena KW. 164, Elly KW. 187, Deo Volente KW. 191, Elizabeth KW. 198, Antje KW. 200, En Avant KW. 210 (25 febr. binnen), Geertruida KW. 211, Marlena KW. 212, Klaas Dubbelaar KW. 214, Cornelia KW. 217, Arie Jacob KW. 221, Maarten Cornelis KW. 222, Azi muth KW. 225, Maryanne WR. 7, Petra WR. 32, Kapitein Molenaar WR. 36, Sagitta WR. 37, Dieuwina WR 45, Flevo WR. 50, Spes Nostra WR. 36, Sijtje WR. 58. Dinsdag 24 februari: hektrawler Rijnmond II KW. 43, Rijnmond III KW. 44, Holland KW. 123, mt. 's-Gravenhage IJM. 26, Meyert Menno IJM. 209, Wiron II IJM. 211, Arie Jacob KW. 149, Elly VL. 73, Jan Senior VL. 84, Wilhelmina Maria SCH 303, ml. Verwachting IJM. 204. Wiron V IJM. 208, Cornelis KW. 24, Bertha KW. 38, De Vrouw Anna KW. 52, Elizabeth KW. 64, Alida KW. 108, Astra KW. 115, Vier Gebroeders KW. 116, Leuntje KW. 128, Jacoba Catharina KW. 132, Samenwerking KW. 216, Drie Gebroeders HD. 79, mk. Maartje IJM. 8, Gelria IJM. 18, De Hoop IV IJM. 46, Swift IJM. 54, Jaap IJM. 62, Frank IJM. 65, Paul IJM. 66, Hans IJM. 67, Limanda KW. 33, Tiny KW. 34, Wilhelmina KW. 46. Esperanza KW. 102, Jacoba KW. 107, Gijsbert Dirk KW. 109, Catharina Josephine KW. 127, Dirk Taat KW. 134, Urania KW. 136, Jeannette KW. 140, Anna Lydia KW. 145, Agatha KW. 157, Cornelis Schaap KW. 172, Aquarius KW. 173, Hoop op Welvaart KW. 179, Solea KW. 180, Aleida KW. 183, Platessa KW. 189, Margaretha Christina KW. 190, Vrouw Prijna KW. 193, Eben Haëzer KW. 194. Pieter Jacob KW. 195, Jana KW. 213, Jacob Senior KW. 226, Tiny WR. 33, Stella Maris WR. 51, Alle WR. 59. Woensdag 21 februari: hektrawler Rijnmond IV KW. 85, Vooraan VL. 115, mt. Dirkje KW. 54, Francina KW. 153, Jan Maria KW. 171, Ada VL. 7, Willem VL. 121, mk. Adriana IJM. 6, Zeearend KW. 79. Donderdag 25 februari: mt. Soli Deo Gloria KW. 152, mk. En Avant KW. 210. tuigd, dat de machine van zijn schip geen enkel mankement vertoonde. De drie op varenden, de kapitein, de matroos en hij hadden de aanvaring op het laatste ogen blik zien aankomen, zodat er onmiddellijk enige korte stoten op de stoomfluit waren gegeven. Voor de sleepboot kapseisde heeft hij nog gezien, dat de later verdron ken kapitein beide armen waarschuwend in de richting van de brug van de „Geest land" heeft opgestoken. Een ander vraagstuk werd opgeworpen door een walkapitein van rederij Goed koop, die stelde dat er niets zou zijn ge beurd, indien de „Geestland" maar even had uitgehaald. Voorts meende hij uit de reconstructie van de aanvaring te moeten afleiden dat het grote schip zijn snelheid om de een of andere reden toch heeft op gevoerd. De sleepboot is immers gekap seisd, terwijl zij bij een matige snelheid eenvoudig op zij zou zijn gedrukt. De hoofdinspecteur bij de scheepvaart, de heer J. Metz achtte het evenals de voorzitter van de Raad van Scheepvaart noodzakelijk, na al deze verklaringen voor een juist oordeel nog een deskundige te horen. Zoals wij in de aanhef van dit ver slag reeds hebben vermeld, werd de zit ting daarom verdaagd tot ook deze werk tuigkundige voor de Raad zal kunnen ver schijnen. De sleepboot „Ika Goedkoop", die in maart 1964 bij een aanvaring in het Noordzeekanaal met de ..Geestland" kapseisde, waarbij de IJmuidense kapitein verdronk. Advertentie 6200 dag en nacht - b.g.g. telefoon 5 5 6 3 v/h Taxi Brandwijk - RIJNSTRAAT 91 In het turnlokaal aan de Groenelaan in Beverwijk worden zondag de districtsfina les voor dames en meisjes gehouden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond. Twaalf dames turnen om de titel voor de senioren; twaalf meisjes doen dat voor het juniorenkampioenschap. De tumwedstrijden in Beverwijk be ginnen om één uur 's middags. De orga nisatie van deze kampioenschappen be rust bij de vereniging S.S.S. In de laatste jaren begint in de scheep vaart een technische ontwikkeling baan te breken welke, wat de lijnvaart betreft, tot nieuwe scheepstypen en -uitrustingen heeft geleid, waarmee bij een gelijktijdi ge arbeidsbesparing het tempo van de laad- en loswerkzaamheden wordt opge voerd. Dit zegt de directie van de K.N.S.M. in haar verslag over 1964. De ze tendens komt tot uitdrukking in de beide 10.000 tons vrachtschepen, welke in 1964 in opdracht werden gegeven bij Pot in Bolnes. Daar zeker niet alle goederen zich er toe lenen om met mechanische hulpmiddelen te worden geladen en ge lost, is er naar gestreefd deze schepen zo wel geschikt te maken voor de traditione le wijze van ladingbehandeling als voor moderne methoden. Bij het m.s. „Nerlan- dia", dat voor gezamenlijke Zweeds-Ne derlandse rekening werd gebouwd en dat sinds maart 1964 in de dienst tussen Am sterdam en Gothenburg wordt geëxploi teerd, is de mechanisatie van de lading behandeling zeer sterk doorgevoerd. Deze ervaringen hebben er toe geleid dat de K.N.S.M. in 1964 een zusterschip heeft be steld bij een werf in Noorwegen, dat in het najaar 1965 zal worden opgeleverd en onder de naam „Dania" de dienst tussen Amsterdam en Kopenhagen zal onderhou den. De ontwlikkeling van het „conference-sys tem", met name van de in oktober 1964 be krachtigde overeenkomst tussen Europese „conference"-lijnen en de Europese raden van zeeverladers, acht de directie van de K.N.S.M. bijzonder belangrijk. Deze over eenkomst legt de bereidheid vast van han del en scheepvaart, gezamenlijk en zon der overheidsinmenging de stabiliteit en de bevordering van de wereldhandel te dienen. De grotere snelheid der schepen heeft er toe geleid dat de vaartrajecten in kortere tijd konden worden afgelegd. De ervaring leert echter, dat de aldus gewonnen tijd in toenemende mate verloren gaat in de aan loophavens door de trage behandeling van schip en lading. Om dit te ondervangen wordt in de lijnvaart ijverig gezocht naar mogelijkheden om de ligtijd°n der sche pen in de havens tot aanvaardbare pro porties terug te brengen, waartoe de voortdurende kostenstijging mede een aansporing vormt. Daarbij is tevens het streven de lichamelijke inspanning bij de arbeid in de haven en aan boord te ver lichten door de constructie der schepen en hulpmiddelen daarop te baseren. Bij nieuwbouw worden steeds weer grotere snelheden aan de schepen gegeven. Hier mee wordt beoogd de reisduren te bekor ten en aldus de rentabiliteit van het ge- investeerde kapitaal te verbeteren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Zaanland" (3 maart); Australië: ms „Regenstein" (28 febr.) en ms „Oriana" (6 maart); Brazilië: ms „Gaasterland" (3 maart); Canada: ss „Rijndam" (6 maart); Chili: ms „Wien" (28 februari); Kenya, Oeganda, Tanganjikams, „Europa" (6 maart); Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlan den" (3 maart); Nieuw-Zeeland: ms „Oriana" (6 maart); Suriname: ms „Marathon" (3 maart); Verenigde Staten van Amerika: ms. „Prinses Margriet" (3 maart) £n ss „Rijn dam" (6 maart); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Athlone Castle" (28 februari) en ms „Wonosari" (3 maart). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Advertentie 'T BESTE ADRES (alle rijbewijzen) RIJBEWIJS VERNIEUWEN Groeneweg 45 - Telefoon 4333 Bavallen: M. G. Nieuwenhuizen-Holwer- da, d., Vondelweg 336, Haarlem; M. M. Bosman-Belfroid, z., Grahamstraat 106, IJmuiden; A. M. Pasveer-Brandjes, z„ En- schedéstraat 14, IJmuiden; M. Brugge- Petersen, z., Scheldestraat 72, IJmuiden; A. Kröger-Boot, d., Starrebosstraat 10, Velsen(noord); A. Tol-Koks, z., Paramari- bostraat 46, Santpoort; B. J. J. Blinkhof- IJbes, d., de Noostraat 123, IJmuiden (oost); A. Hoogendorp-Bons, d., Vinken- krogtlaan 5, Velsen(noord). Ondertrouwd: F. A. K. Snel, Lorentz- kade 58-rd., Haarlem, en C. de Jong, Kerkweg 134, Santpoort; G. A. Kuijs, Na pierstraat 11, IJmuiden, en H. Strauss, de Noostraat 122, IJmuiden(oost); J. N. Hovenier, Vooruitgangstraat 88, Haarlem, en M. P. Huijer, Sparrenstraat 29, IJmui- den(oost), t.a. IJmuiden, Pres. Kruger- straat 88; A. A. van Suntenmaartensdijk, Ahornstraat 34, IJmuiden(oost), en W. Brouwer, Willebrordstraat 47, IJmuiden (oost), t-a. IJmuiden(oost), Willebrord straat 47; J. H. Jongboom, Schipbroeken- weg 11, Santpoort, en M. G. F. van Rooijen, Schipbroekenweg 11, Santpoort, t.a. Santpoort, Santpoortse Dreef 88; J. M. Kortekaas, Frans Halsstraat 2, Haar lem, en C. E. M. de Jong, Meeuwenlaan 17, IJmuiden(oost); R. J. Arnold, Zomer dijkstraat 19-11, Amsterdam, en P. J. M. Poncin, Cotélaan 11, Santpoort, t.a. Haar lem, Rijklof van Goensplein 10; J. Berlin, Wijkerstraatweg 160-A, Velsen(noord), en P. M. Dekker, Wijkerstraatweg 160-A, Vel- sen(noord); E. T. J. Haitsma Muiier, Kei zersgracht 201, Amsterdam, en I. J. A. A. Kwint, Driehuizerkerkweg 18, Driehuis. Gehuwd: J. F. C. Klok-C. W. A. Schil lings, Velsen (noord), Bornstraat 39; L. C. Dekker-W. E. C. Vergouw, Velsen(noord), Eendrachtstraat 13; J. A. M. Hoogeduin- A. C. T. Vonk, IJmuiden, Hazevlak 64; P. C. Pronk-J. C. Kees, IJmuiden, Bree- saapstraat 98; A. B. Murgia-E. Hage- mans, Velsen(noord), Ladderbeekstraat 4; J. Morren-A. M. C. de Noord, IJmuiden, Lekstraat 46; H. J. Amsing-E. N. A. van Dijke, IJmuiden, J.P. Coenstraat 45; S. T. de Wilde-E. M. T. Korsman, Velsen (noord), Wijkerstraatweg 311; B. H. Smit- H. G. Rozenheek, IJmuiden, Mercator- straat 9; E. Oosterveld-M. J. B. J. van Dijk, IJmuiden, de Wetstraat 8; A. J. C. Koek-M. Uijtendaal, Santpoort, Kruidber- gerweg 7. Overleden: J. Posthuma, 63 jr., echtge note van: H. Bijlsma, Wijk aan Zeeërweg 60, IJmuiden(oost); C. Koomen, 53 jr., echtgenoot van: T. Schelfsma, Geelvinck- straat 89, Velsen(noord); C. W. van den Heuvel, 96 jr., weduwe van: H. Hopman, Meeuwenlaan 48, IJmuiden(oost). Advertentie Wij tonen u een grote kollektie kleurendia's van bruidsboeketten KENNEMERLAAN 56 - 58 - TEL. 6083 Met verbazing heb ik kennis genomen van uw commentaar „Aanstoot" (10 fe bruari 1965) naar aanleiding van de con clusie, welke de procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer, heeft genomen in de bij het hoogste rechtscol lege aanhangige strafzaak tegen de schrij ver-uitgever van de boeken „Bob en Daph ne". Deze commentaar geeft namelijk blijk van een totaal onjuist begrip van de posi tie van de procureur-generaal bij de H.R. Zo schrijft u, dat mr. Langemeijer zich noodgedwongen" op glad ^js heeft moeten begeven, en verder dat hij „de aanklacht heeft moeten motiveren". Daarbij veron derstelt u klaarblijkelijk, dat het O.M. bij de H.R. in gewone strafzaken, waarin cassa tie is aangetekend, een „vervolgingsfunc tie" zou hebben en dat het dus zijn plicht zou zijn, de door een lagere instantie van het O.M. (officier van justitie) begonnen vervolging tot het bittere einde voort te zetten. Niets is echter minder waar. Slechts in uitzonderingsgevallen bijvoorbeeld ambts misdrijven van ministers die in eerste in stantie voor de H.R. dienen) treedt de pro cureur-generaal als vervolgende instantie op. In alle andere gevallen, dat wil zeg gen bij civiele en strafrechtelijke procedu res waarin tenslotte cassatie is ingesteld, is het de functie van de p.g. ook al wordt dit formeel „het nemen van con clusie" genoemd louter om een onaf hankelijk oordeel over de rechtskwestie welke door het cassatieberoep aan de H.R. is voorgelegd, aan dit college kenbaar te maken, men zou kunnen zeggen: in de vorm van een juridisch preadvies. De p.g. bij de H.R. is ook niet het op perste hoofd van het Openbaar Ministerie hier te lande. De officieren van justitie zijn ondergeschikt aan de procureur-gene raal bij het gerechtshof, waaronder hun rechtbanken ressorteren: de vijf procu reurs-generaal bij de gerechtshoven, welke Nederland telt, staan op hun beurt weer onder de Minister van Justitie, die uitein delijk voor het algemene vervolgingsbeleid verantwoording schuldig is aan het Parle ment. De p.g. bij de H.R., die trouwens in tegenstelling tot de leden van het O.M. bij de lagere rechtscolleges voor het le ven benoemd wordt, staat geheel buiten de zoëven geschetste hiërarchie, waarbinnen het vervolgingsbeleid in gewone strafzaken wordt bepaald. De p.g. bij de H.R. evenals trou wens zijn „assistenten", de advokaten,- generaal bij dit rechtscollege heeft bij het vormen van zijn oordeel over de bij de hoogste rechter aanhangig gemaakte rechtskwesties alleen te luisteren naar de stem van zijn eigen juridisch geweten. Hoe onafhankelijk deze functionaris, wie dat in de loop van de tijd ook was, staat en steeds gestaan heeft tegenover het O.M. in de lagere regionen, kan duidelijk blij ken uit zijn adviezen aan de H.R. in tal van strafzaken, waarin de officier van jus- in deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. a Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. titie bij een rechtbank of de p.g. bij een hof tegen een uitspraak in cassatie was ge gaan en waarin de p.g. bij de H.R. con cludeerde dat de door de lagere verte genwoordiger van het O.M. aangevoerde cassatiemiddelen zijns inziens dienden te worden verworpen. Wanneer in de zaak- Bob en Daphne mr. Langemeijer dan ook heeft geconcludeerd, dat de veroordeling van de verdachte door het hof zijns inziens in stand moet blijven, omdat hij het boek juist over de grens van aanstotelijkheid voor de eerbaarheid acht, dan is dit het eerlijke rechtsoordeel van deze p.g., dat los staat van de vervolging waarmee de zaak voor de lagere rechter werd gebracht. Er was geen enkele plicht voor mr. Lan gemeijer om deze lijn van vervolging door te trekken, dus ook niet om „de aanklacht te motiveren" zoals u meent. U noemt de door mr. Langemeijer voor zijn oordeel aangevoerde gronden „een vreemd mengsel van filosofische, psycho logische en pedagogische overwegingen. waarbij de feitelijke wetsovertreding en het veronderstelde bewijs daarvan volkomen in de mist verdwenen". Ook de aard van de ze kritiek verwondert mij in hoge mate. De tijd immers, waarin de rechtstoepas- sing door een dogmatische, in zich zelf ge noegzame rechtswetenschap beheerst werd, ligt allang achter ons. De thans geldende opvatting is dat recht en rechtstoepassing „maatschappelijk" moeten zijn, dat wil zeggen aan de behoeften van de maat schappij moeten beantwoorden. Daarom zoekt de jurist tegenwoordig meer dan ooit bij de vorming van zijn rechtsoordeel aan sluiting bij de opvattingen in de maat schappij. Het is op zich zelf dan ook al lerminst „vreemd", dat mr. Langemeijer, om de inhoud van het begrip in de wet „aanstotelijk" te bepalen en om tot een oordeel te komen of dit begrip al dan niet op het bewuste boek toepasselijk moet worden geacht, geput heeft uit filosofische, psychologische en pedagogische categorie ën, uiteraard om het resultaat van dit on derzoek weer te „vertalen" in een samen vattend juridisch oordeel. Ondanks deze bezwaren tegen uw com- Naar aanleiding van het uitvoerige be toog van de heer Van Wijk in uw Haar lemse editie van 18 februari 1964, moge ik het volgende onder uw aandacht brengen: Buslijn 3 geeft vanaf de Glip zeer goede verbindingen naar winkelcentrum Heem stede, station Heemstede, binnenstad Haar lem en station Haarlem, Bovendien geven de buslijnen 22 of 23 zeer snelle verbin dingen naar Haarlems binnenstad en sta tion Haarlem. Het overgrote deel van de bewoners van de Glip verlangt dan ook niet naar de oude toestand terug waarbij lijn 1 een wel zeer „zigzaggende" route volgde op zijn weg naar Haarlem. Wan neer men de moeite neemt de dienstrege ling te raadplegen, dan ziet men dat thans de volgende rijtijden gelden: lijn 1, Java- laan - station Haarlem, 26 minuten; lijn 3, Glip - station Haarlem, 27 minuten; lijn 22 of 23, Glip - station Haarlem, 16 mi nuten. Frequentie lijn 3, overdag: 1 maal per 12 minuten, 's avonds 1 maal per 15 minuten; lijn 22-23, overdag 1 maal per 30 minuten, 's avonds 1 maal per uur. Wij bewoners van de Glip mogen mijns in ziens over deze verbindingen beslist niet ontevreden zijn. Men kan nu eenmaal van het openbare vervoer niet verlangen dat men het de gehele dag en op de meest ideale route tot zijn beschikking heeft. P. VAN DER KRUIJF, Heemstede mentaar wil ik uitdrukkelijk stellen, dat het uw goed recht is en blijft met mr. Langemeijer van mening te verschillen en daaraan uiting te geven. Alleen is in dit verband enige journalistieke voorzichtig heid wel aanbevelenswaard. Wie met een nationaal en internationaal vermaarde rechtsgeleerde en rechtsfilosoof als rr r. Langemeijer in debat wil treden, moet wel van heel goeden juridischen en wijs- gerigen huize zijn. Juridische vakgenoten, die met hem op congressen en dergelijke de degen hebben gekruist, hebben dit al lang ervaren, op hoe vriendelijke, huma ne wijze zij ook van repliek werden ge diend. PROF. MR. DR. M. ROOIJ, Heemstede. Naschrift: Wij hebben in ons zeer korte, vluchtige en satirisch bedoelde com mentaar blijkbaar zoveel en zulke gevoe lige juridische snaren geraakt, dat wij ons haasten te betogen dat het stukje niet woord voor woord dodelijk ernstig was bedoeld, geen enkele deskundigheid in twij fel wilde trekken, geen debat met nationa le en internationale beroemdheden wilde zijn en slechts de tendens had bescheiden en voorzichtig aan te tonen, dat een dich- ter-filosoof het vaak gemakkelijker heeft dan een jurist. Red. Nog eenmaal zou ik gaarne willen rea geren op de eventuele stichting van een petrochemische industrie aan het Noord zeekanaal. In uw blad van 16 februari lees ik dat de regering de noodzaak daarvan inziet, zodat de vestiging zal worden toe gestaan als stank en verontreiniging tot aanvaardbare proporties kunnen worden teruggebracht. Een rekbaar begrip. Be langhebbenden zullen hun voordelen aan zo'n vestiging gaarne laten prevaleren bo ven de schade die anderen daarvan on dervinden. En wegen de economische voor delen van zo'n industrie nu wel op tegen de niet in geld uit te drukken nadelen die aan de gezondheid (geestelijke zowel als lichamelijke) worden toegebracht. Er zul len toch zeker wel andere economische profijtelijke industrieën zonder die nade len aan te trekken zijn. Het ware te wen sen geweest dat de regering eerder de noodzaak had ingezien te ijveren voor projecten die dan wel geen directe econo mische baten opwierpen, doch de gehele nationale volksgezondheid ten goede ge komen waren. Is het geen schande dat nu nog, twintig jaar na de oorlog, de wo ningnood bij lange na niet is opgelost. Voor hoevelen gaan de beste jaren van hun leven niet verloren door die woning ellende. Zeker, we hebben steeds gespro ken van volksvijand nr. 1, doch op die woorden volgden geen ambitieuze daden. En hovele doden zouden niet gespaard zijn gebleven als ook tijdig de noodzaak door de regering ingezien was het we gennet aan te passen aan het moordende verkeer. Maar nu, onder de druk van ge zaghebbende, Amsterdamse kringen, die zelf hun eigen woningnood en verkeerssi tuatie niet aankunnen, is daar de nood zaak, met grote prioriteit, van een indus trie met zijn vele bezwaren voor de volks gezondheid in haar totaliteit. En dan spre ken we er maar weer zo graag over dat we ijveren voor een leefbaar klimaat voor hen die na ons komen. T. F. ROOS, Santpoort. Wordt Amsterdam langzamerhand een staat in de staat? Menigeen zal zich dit onwillekeurig afvragen. Hoewel in de ge hele kuststreek van Noordwijk tot Wijk aan Zee gegronde bezwaren bestaan tegen de vestiging van een petrochemisch be drijf aan het Noordzeekanaal, ziet Amster dam, met medewerking van de Commis saris van de Koningin, kans de regering ertoe te bewegen de vestiging van een der gelijk bedrijf in de kuststreek toe te staan. Er zal voor worden gezorgd, dat de scha delijke gevolgen van de luchtverontreini ging voor de bewoners en de toeristen tot een minimum worden beperkt. Maar vooral deze laatsten komen toch niet naar zee om te genieten van de lucht, die net aan minimum eisen voldoet, maar om zui vere zeelucht in te ademen. In Europoort bevinden zich vijf petrochemische bedrij- Zou het volgende geen algemene oplos sing zijn voor de vijfdaagse winkelwerk week van de detailhandel zaterdagmid dag na één uur sluiten alle winkels en warenhuizen. Dit moet landelijk gebeuren en hieraan moet ook iedereen meedoen, ook de bakkers, drogisterijen, kappers, enzovoort. De andere vrije halve dag kan gewoon gegeven worden, zoals nu ook al gebruikelijk is. Het bedrijfsleven kan hieraan meewerken, door op donderdag het salaris uit te betalen, zodat men op vrijdag en zaterdagochtend boodschappen kan doen. G. BEUN, Haarlem. Juist, meneer Brandes, uw ingezonden stuk van vorige week is mij uit het hart gegrepen. Wég met alle rumoer, lawaai- schoppende bromfietsen, automobielen, die maar raak rijden de hele nacht door en niet te vergeten de vliegtuigen, die bij nacht en ontij op ons worden losgelaten. Om met Toon Hermans te spreken terug naar de natuur, terug naar 't struik gewas In wat voor verwording zijn wij terecht gekomen en waar gaat het heen als hier niet iemand op drastische, democratische wijze ingrijpt Hulde, meneer Brandes, maakt van uw streven een internationale beweging, pro pageert en adverteert ook in buitenlandse blader Al zal het succes misschien niet zijn wat u ervan verwacht, u zult wel be reiken, dat menigeen eens hartelijk om u zal lachen. En zou dat alle moeite au fond niet dub bel en dwars waard zijn? M. GROEN-SANDIJCK, Haarlem. ven en er is daar zonder extra kosten voor de regering plaats voor Mobil-Oil. Kunnen de belastingbetalers naast datgene wat zij voor een topzware defensie opbrengen, nog wel een slordige honderd miljoen gul den extra op tafel leggen om Amsterdam ook aan een petrochemisch bedrijf te hel pen. En waarom worden de belangen van de bewoners van de kuststreek geheel ge negeerd? Bovendien zullen de buitenland se bezoekers van onze badplaatsen, die uit eigen ervaring weten, dat het sprookje van effectieve bestrijding van luchtverontreini ging te mooi is om waar te zijn, er zich wel voor wachten hun vakantie door te brengen in die gebieden waar zij chemi sche bedrijven kunnen verwachten. C. P. OOMS, Haarlem.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7