19.000 TOESCHOUWERS BIJ DERNY-RACE Post vermorzelde record in Antwerpen Zaterdag was het Sportpaleis met 22.000 kijkers uitverkocht Dawn Fraser voor 10 jaar geschorst Flamingo's niet opgewassen tegen hoge tempo van Punch Zaalhandbalslot hield voor De Blinkert nederlaag in Niet Okker of Hajer maar Brit Mills verraste in Zuidlaren Liebrechts weer op eerste plaats Grote nederlaag van judoploeg tegen Frankrijk Nederlandse top zondag in Deventer Blue Stars voor HOC dubbel sterk Betty Cuthbert record kwijt Halve finale van Okker en Wilson hoogtepunt Nieuwe kampioenen bij de judojeugd MAANDAG 1 MAART 1965 11 Gangmaker De Boevere „m'n machien kon niet harder, erg spijtig" Zwakke broeders blij, dat de koers voor de recordrit stil lag jtftff Janssen op dreef Harings achter Wolfshohl en Van Damme derde - zonder Ard Schenk - Elly Krocké in Florida de beste Nederlandse Okker (Van onze sportredactie) Peter Póst gebood het: iedereen langs de baan moest weg. Alleen de zesdaagse renners mochten blijven van de koning van de winterbanen. Post ging zijn koningstroon nog steviger neerplanten en daarvoor eiste hij, dat hij zich volledig zou kunnen concentreren. Hij, Post, ging een aanval doen op het uurrecord achter de demy. De zesdaagse van Antwerpen werd er voor stil gelegd tussen haakjes een buitenkansje voor de naar adem snakkende zwakke broeders. 19.000 toeschouwers volgden de voorbereidingen van Post, die wachtte totdat aan zijn bevel tot ontruiming was voldaan. Zelfs geen fotograaf mocht er langs de kant staan. Het Humel Bumel-orkest moest zwijgen. Het was ernst. Post ging het record van de in Antwerpen zo geliefde Stan Ockers vermorzelen. En het gebeurde. „Ahwel", klaagde gangmaker Maurice de Boevere na afloop, „ik kon niet arder, 't was sund. Mijne machien ging niet arder. Als ik hem verder had kunnen opendraaien zou d'n Peter nog sneller gegaan zijn". ters verschil. Door het hoge tempo waren vele anderen op twintig en dertig ronden achterstand gefietst. Jan Janssen vertelde na de rit, dat hij deze zesdaagse (zijn tweede) een enorme voorbereiding voor het wegseizoen vond. Hij had er plezier in. Toen Post bij de jachten om tien uur een defect aan de fiets kreeg, sprongen Van Steenbergen en Sercu naar de kop van het veld, maar ze konden de équipe Post toch niet los rijden. Om de kracht van de drie topploegen te illustre ren: sterke jongens als Vannitsen-Scray- en-Bracke lagen zondagavond op tien ren den, de beginnelingen Cornelisse-Van der Lans-Oudkerk op eenentwintig ronden, De Roo-Darrigade-Foré op 22 en Nijdam-De Haan-Nolmans op 23 ronden. Een kop thee na de record-rit is wel verdiend voor Post. Inderdaad, Peter Post was opmerkelijk fit na zijn enorme recordjacht achter „de bromvlieg", zoals de sinjóren de derny noemen. Niet minder dan 15.000 man een record voor de zondagmiddag had den gezien hoe Post aan zijn grandioze race begon en vanaf de kilometer alle records omver raasde. Op de helft van de rit een half uur dus had hij 36.691 km. afgelegd tegen Ockers in 1956 30.531 km. Na een uur had hij 63.783 km. achter zich, 2 km, 38 m. en 20 cm. meer dan Ockers' record. Na de rit stapte Post monter van de fiets en ging naar zijn cabine om zich wat te laten verzorgen door Piet Librechts, die weer van de partij is, maar zich nog helemaal niet de oude voelt na zijn ziekte. Post kon tevreden zijn. Hij had in één uur 4000 in de wacht gesleept, als premie beschikbaar gesteld door een fabriek van TV- en radio toestellen. Peter Post toonde zich niet alleen in de recordrit van zijn sterkste zijde, ook in het zesdaagse-geweld was hij oppermach tig. Wanneer de lange Peter de rug kromt krijgen de mindere goden al de schrik in de benen. „Hij gaat weer een sjas doen", roepen ze elkaar benauwd toe. Zo was het zaterdagavond, zo was het zondag Vrijdag al waren er voor zaterdag en zondag geen zitplaatsen meer te krijgen. Er waren alleen nog maar kaartjes voor het zg. middenplein. Wel, zaterdagavond stonden ze mannetje aan mannetjes, in de pils bijtend, 't hoofd draaiend met de ren ners, die ronde na ronde op het hout „bol len". En de 22.000 kijkers er kon nie mand meer bij en de deur moest om ne gen uur gesloten worden kregen iets te zien ook. Tussen acht en tien uur waren er heftige jachten. Drie ploegen bleven er slechts overeind: Van Steenbergen-Lykke- Eugen, Post-Bugdahl-Janssen en Sercu-Se- vereyns-Verschueren. De andere coureurs bleken slechts krabbers, die hijgden, kreunden en steunden onder al dat geweld. Zaterdagavond had de jeugd zich geme ten met de ouderdom. Patrick Sercu, lie veling van de Belgen, plaatste zich in de finale van het sprintklassement tegen Rik van Steenbergen. Het werd een enerve rende strijd, waarbij Patrick een banddik te voorbleef op Rik I. Bonpapa Van Steen bergen nam later wraak door de afvalrit te winnen. Zondagavond gingen de drie grote kop pels opnieuw aan de slag. In de serie ach ter de dernies zorgde Jan Janssen voor een verrassing. De wereldkampioen op de weg, die met Post en Bugdahl rijdt, had zich zaterdagavond in de derny-serie laten in sluiten. Maar nu had hij het bekeken. Hij sprong direct naar de kop en vocht een stevig robbertje uit met Van Steenbergen, die dus toch weer achter „de bromvlieg" kroop. Rik won slechts met enkele me- Rudie Liebrechts heeft de tweedaagse wedstrijd, die zaterdag in Lillehammer be gon en zondag in Gjoevik werd voortgezet, met ruim verschil voor Stiansen gewonnen. Rudi won zondag de 1500 meter en werd tweede op de 5000 meter achter Fred A Maier. Ard Schenk werd zaterdag derde op de 500 meter in 41.9 sec. De Noor Roar Groen- vold zegevierde in 41.4 sec., zijn landgenoot Villy Haugen werd tweede in 41.8 sec. Rudie Liebrechts legde beslag op de negende plaats in 43.2 sec. De 3000 meter leverde een zege op voor de Noor Fred Anton Maier in 4.33.4. Zijn landgenoot Svein Erik Stiansen werd twee de in 4.35.7, Rudie Liebrechts derde in 4.35.9. Ard Schenk klasseerde zich in 4.39.2 als zesde. Zondag waren de resultaten: 1500 meter: 1. Liebrechts 2.09.7, 2. Schenk 2.10.7, 3. Stiansen 2.11.1, 4. Aaness (Noorw.) 2.12.3, 5. Fred A Maier 2.12.5; 5000 meter: 1. Fred A Maier 7.43.4, 2. Liebrechts 7.45.7, 3. Schenk 7.52.9, 4. Stiansen 7.55.4. In een als de „revanche van het we reldkampioenschap" aangekondigde cyclo cross te Luxemburg legde Huub Harings zaterdag met een achterstand van 1 min 45 sec op de winnaar, Rolf Wolfshohl, be slag op de eervolle derde plaats voor o.a. de Belg Kumps (5), wereldkampioen Lon- go (6) en de Belg Declercq (11). Behalve Wolfshohl, die over de 17'/i km een tijd maakte van 57 min 40 sec, moest Harings ook de Belg Van Damme voor laten gaan. De Franse judoploeg heeft het Neder landse team in de te Marseille gehouden landenwedstrijd een grote nederlaag toe gebracht. Frankrijk won met 12 overwin ningen en 77 punten tegen Nederland 7 overwinningen en 35 punten. Na de eerste ronde leidde de Franse judoka's al met 47-10. De resultaten waren: Lichtgewicht: Klein (Ned.) verslaat Ro bert (Fr.) op beslissing scheidsrechter; Miclo (Fr.) verslaat Linskens (Ned.) op be slissing; Klein verslaat Miclo op beslissing; Robert verslaat Linskens op beslissing. Halfmiddengewicht: Bourreau (Fr.) ver slaat Manfred Kuypers (Ned.) op beslis sing; Lesturgeon (Fr.) verslaat Herbert Kuypers (Ned.) op beslissing; Desmet (Fr.) verslaat Manfred Kuypers op beslissing; Bourreau verslaat Herbert Kuypers op beslissing. Middengewicht: Grossain (Fr.) verslaat Mackay (Ned.) met een vol punt; Jan Snijders (Ned.) verslaat Tieri (Fr.) op be slissing; Mackay verslaat Tieri op beslis sing; Jan Snijders verslaat Grossain op beslissing. Half zwaargewicht: Leberre (Fr.) ver slaat Peter Snijders (Ned.) met een vol punt; Raymond (Fr.) verslaat Eugster (Ned.) op beslissing; Raymond verslaat Peter Snijders op beslissing; Leberre ver slaat Eugster met een vol punt. Zwaargewicht: Dessailly (Fr.) en Joop Gouweleeuw (Ned.) onbeslist; Gress (Fr.) verslaat Ruska (Ned.) met een half punt; Gouweleeuw verslaat Gress op beslissing; Ruska verslaat Dessailly op beslissing. Het schaatsseizoen wordt de komende dagen zowel in Amsterdam als in Deventer gesloten. Donderdagavond 4 maart wor den op de Jaap Eden-baan in de hoofdstad de nationale juniorenkampioenschappen voor meisjes verwerkt. Op zaterdagmor gen komen op dezelfde baan de jongens op het ijs voor de strijd om de nationale ju- nioren-titels. Op de Deventer baan worden zondagmiddag 7 maart huldigingswedstrij den gehouden, waaraan onder meer wordt deelgenomen door de succesvolle rijders en rijdsters, die uitkwamen in de internatio nale titel wedstrijden in Scandinavië. He laas zal de meest succesvolle van dit ge zelschap, Ard Schenk, niet van de partij kunnen zijn omdat hij dan nog in Noor wegen verblijft. Dawn Fraser, de drievoudige Olympi sche kampioene heeft een half jaar na de spelen van Tokio, van de Australische zwembond te horen gekregen, dat zij voor tien jaar geschorst is, zowel voor wed strijden in Australië als daarbuiten. Men kan gevoeglijk aannemen, dat de gran dioze zwemcarriëre van de 28-jarige pas in het huwelijk getreden Australische daarmee ten einde is, want beroep tegen de uitspraak van de Australische zwem bond is niet mogelijk. Het vreemde van de zaak is, dat geen reden werd opgegeven voor de schorsing van de zwemster aan wie Australië zo veel heeft te danken. Tegelijk met haar werden aan nog drie leden van de Australische zwemploeg strenge straffen opgelegd. Lin da McGill (19 jaar) werd geschorst voor vier jaar en Mariene Dayman (15 jaar) en Nanette Duncan (17 jaar) voor elk drie jaar. Aangenomen wordt, dat de houding van de zwemsters in Tokio, waar zij zich niet zonder meer bij de discipline in de ploeg wilden neerleggen, oorzaak is van de schorsing. Flamingo's heeft tegen het Delftse Punch een nog al verrassende nederlaag geleden. Dit werd voornamelijk veroor zaakt doordat de Haarlemmers niet tegen het hoge tempo van de technische stu denten waren opgewassen. Zoals verwacht waren de dames van HOC niet opgewassen tegen landskam pioen Blue Stars, dat zich niet bijster be hoefde in te spannen om een royale zege te behalen. Door een grote zege op Exercitia kan HCK zich alvast gaan voorbereiden voor een plaats in de landelijke eerste klasse. Flamingo's is tegen het bijzonder snel le en agressieve Punch voor een onaan gename verrassing komen te staan.De Haarlemmers moesten na het gelijkop- gaande begin, 4-4, toe staan dat de Delfte naren het initiatief namen en na tien mi nuten met 1014 leidden. Het niet zo tal rijke publiek was er getuige van hoe in de volgende minuten Flamingo's door de met veel snelheid geladen Punch aanval len volkomen werd overspeeld. Vooral Frank Kales kon het in deze periode slecht bijsloffen en mede door het volle dig lamleggen van Lagerweij en het fa len van Jager was er ook aanvallend voor Flamingo's weinig eer te behalen. Het was dan ook volkomen in overeen stemming met het vertponde spel dat Punch Via 18-30 bij rust met 22-36 leidde. Aanvankelijk slaagde, P^nch erin dit hoge; tempo ook ir, de fwéede nelft vol fe hou den. Routiné's als De Haan en Bruin ble ven lange tijd hun greep op het spel be- hpuden (38-48). In de laatste vijf minuten kwamen de Haarlemmers tpch nog tot een krachtig offensief, dat vooral na het ver dwijnen van Valstar nog resultaat scheen te gaan opleveren. De laatste minuut van de wedstrijd brak aan met 60-64, maar vakkundig bevriezen van vooral de Haan en Bruin legde Flamingo's lam en haa zelfs nog een laatste Punch treffer tot ge volg. Eindsfand 60-66. Topscorers, Flamingo's, Kales: 6-10; Lagerweij: 2-9; Opdam: 2-8. Punch, val star: 10-0; Tideman: 8-4; De Haan: 6-11 en Bruin: 3-11. Blue Stars heeft er geen enkele twijfel over laten bestaan dat er tussen deze landskampioenen en HOC nog steeds een groot krachtsverschil bestaat. Zonder dat de Amsterdamsen ook maar even de in druk maakten, dat zij zich volledig gaven, werd HOC naar een ruime nederlaag ge speeld. De eerste helft werd op 11-30 af gesloten. Ook in de tweede helft onder vond Blue Stars weinig tegenstand. Alleen Henny Konings slaagde er nu beter ln zich aan haar bewaking te ontworstelen. De volgelingen van Renout konden het kalm aan blijven doen om na 19-45 en 25-55 met 33-66 te zegevieren. Voor HOC scoorde Henny Konings 2-12, voor Blue Stars Els de Groot: 14-13 en Jenny Tige- laar: 4-7. De HCK-heren, bij wie Rob Bogaard weer van de partij was, hebben na 35-17 bij rust een bijzonder duidelijke 62-39 overwinning behaald op Exercitia. Dit be tekent dat de „Kinheimers" vrij zeker zijn van een plaats in de promotiecompe titie. Rob Bogaard drukte met 21-11 wel heel duidelijk zijn stempel op deze wed strijd. i Tijdens de Australische dames-atletiek- kampioenschappen, die in Perth worden gehouden, heeft Judy Amoore (Australië) het wereldrecord op de 440 yards verbe terd en gebracht op 52,4 sec. De Australi sche atleet was daarmee 0.9 seconde snel ler dan haar landgenote Betty Cuthbert, die op 23 maart 1963 in Brisbane een tijd noteerde van 53,3 sec. Er komen natuurlijk wel eens val partijen voor in de zesdaagse. Hier tuimelen Nijdam (1) en de Deen Eugen tegen het hout. De schade viel mee. Beiden konden de strijd voort zetten. Vannitsen in het midden even op bezoek bij de concurrentie. De snelle Belg, die dit seizoen de zes- daagse-were\d in Brussel op zijn kop zette door tijdens de slaappauze op de fiets te stappen en daardoor de groten te dwingen uit bed te komen hij heeft het geweten later zit tussen Jan Janssen en Peter Post in de cabine van de Nederlanders. Zaterdagavond speelde de heren hand- balploeg van De Blinkert tegen de Niloc- reserves. De Haarlemmers konden de competitie niet met een overwinning af sluiten, want de hard schietende Amster dammers waren wat beter dan de met en kele Invallers spelende tegenstanders en trokken met 22-20 aan het langste eind. Hoewel er niets meer op het spel stond, werd het een aantrekkelijke wedstrijd, waarin een grote Niloc-voorsprong door een heftig Blinkert-offensief toch nog in gevaar kwam. Bij de distriktskampioen- schappen voor junioren in Amsterdam heb ben de Haarlemse vertegenwoordigers zich niet kunnen plaatsen voor de landskam pioenschappen. Zowel de dames-junioren van De Blinkert als de heren-junioren van IJmond zagen zich de weg versperd door Niloc. De Blinkert moest tegen deze tech nisch en taktisch voortreffelijke ploeg met een 11-1 nederlaag genoegen nemen. Het overrompelende begin van de Amsterdam se meisjes gaf de doorslag. De Blinkert bleef onder haar normale vorm. Tegen de Utrechtse vertegenwoordiger Limvio ging het beter en een 8-6 zege was het resultaat. Het Alkmaarse AVA moest er met 7-3 aan geloven. IJmond was tegen Niloc eigenlijk wel iets beter, doch wist z'n kwaliteiten niet in voldoende doelpunten om te zetten. Zelfs drie strafworpen wer den gemist, en mede hierdoor leed IJmond een 10-8 nederlaag. Van Attila werd met 9-8 verloren. De beslissende wedstrijd tus sen Attila en Niloc is een anti-climax ge worden en een aanfluiting voor de hand balsport. Bij de stand 10-2 voor Niloc moest de scheidsrechter de wedstrijd staken, om dat hij zoveel Attilaspelers uit het veld had gezonden, dat doorspelen zinloos was. Allan Mills, de tamelijk onbekende Brit nummer vijf op de Engelse tennisrang- lijst heeft in Zuidlaren de rol gespeeld, die de organisatoren hadden toebedacht aan Tom Okker en Jan Hajer. Een van de beide Australiëgangers moest in staat worden geacht de hegemonie van het Brit se tandem Wilson (winnaar in Parijs) en Taylor (winnaar in Helsinki) te doorbre ken, althans dat dacht het organisatieco mité. Maar Okker verloor zaterdag, on danks setpoints in de tweede en derde set, van Bobby Wilson (3-6, 8-10, 7-9). In de andere helft van het wedstrijdschema, kwam Allan Mills naar voren en nam de rol van „reputatieschokker" van de Ne derlanders over. Niemand zou het vrijdag opzienbarend hebben gevonden als de goedlachse, stevig gebouwde ex-onderwijzer Mills na de 2-4 achterstand in de derde set van Jan Ha jer had verloren, Mills was immers onge traind naar Zuidlaren gekomen en wist bij wijze van spreken nauwelijks hoe een ten nisbal er van binnen uit ziet. Maar in het weekeinde dat volgde, ontpopte de 25-ja- rige Brit zien als een natuurtalent in het exclusieve wereldje van de indoorspecialis- ten en versloeg zowel Taylor (6-2, 6-1, 7- 5), als in de finale de hevig tegenspar- Elly Krocké, de enige van de drie Ne derlandse tennisters, die was doorgedron gen tot de halve finales van het interna tionale toernooi, dat in Tampa (Florida) wordt gehouden, is uitgeschakeld. Elly Krocké verloor in de halve eindstrijd van de Amerikaanse Judy Campbell. De cijfers waren 6-2 en 6-4. Elly versloeg in de kwartfinales de Zweedse Eva Lundquist in drie sets: 6-8, 6-1, 6-4. Judy Campbell had in twee sets Betty Stöve uitgeschakeld. De cijfers waren 6-4, 7-5. Trudy Groen man, die als derde was geplaatst, bereikte de halve eindstrijden ook niet. Zij verloor met 7-5, 4-6, 6-8 van de Californische Ka ren Footman. tèlende Bobby Wilson. Men kan de indruk hebben dat Wilson wat ongeconcentreerd aan de eindstrijd begon op het door re delijk gevulde houten tribunes omgeven centrecouft. Hij had door de overwinning op Okker het zwaarste achter de rug, dat mocht hij tenminste aannemen. Maar Mills speelde hetzelfde onopvallende vaste spel letje dat hem zaterdag aan een overwin ning op Taylor had geholpen. Voordat Wil son het wist stond hij twee sets achter. Een geforceerde tempoverhoging leidde tot 2-2, waarna in een moment van ver slapping Mills de zege greep. (10-8, 6-2, 3-6, 4-6, 6-4). De partij was van beter gehalte dan de damesfinale Jones-Toyne (6-2, 6-0), maar beslist minder dan de halve finale Wilson- Okker, die de grote wedstrijd van het toernooi is geweest. „Okker heeft veel ge leerd, maar hij weet nog niet hoe hij moet handelen op kritieke momenten", was Wil son's commentaar na afloop. Zes setpoints had de Haarlemmer in de tweede en der de set. Hij kon er geen enkele benutten, geintimideerd als hij werd door de pres sie die Wilson aan het net uitoefende. Okker speelde bij vlagen briljant tennis, maar er lag geen overwogen aanvalsplan aan ten grondslag. Het bleef bij improvi seren, waarbij elk gescoord punt meer moeite kostte dan strikt genomen nodig was. Zo men uit dit eerste heroptreden van Okker in eigen land een voorzichtige con clusie mag trekken, is het deze: Okker is vooral technisch ster ker geworden, mentaal is hij echter nog steeds onvolgroeid. Het zal moeilijk zijn daarin, in de twee maanden die ons nog scheiden van de Daviscupwedstrijd tegen Zuid Afrika, verandering te brengen. Temeer daar de leden van de commissie speltechniek niet de moeite hebben geno men, het spel van Okker met eigen ogen te bezien. Het was voornamelijk Okker's zwakte in de derde set, dat de combinatie Okker- Hajer een plaats in de finale van het he- rendubbel kostte. Nu verloren de Neder landers met 8-10, 6-4, 2-6, van Allan Mills en Bob Howe, die beiden in twee finales doordrongen. Mills won het herenenkel en Howe, samen met Pat Mclennaghan het mixed. In de eindstrijd herendubbel hand haafden Wilson-Taylor hun reputatie na overwinningen in Helsinki, Keulen en Pa rijs, sleepten zij ook in Zuidlaren de eerste prijs weg. Dames enkelspel: Ann Jones (GB) ver- si. Fay Toyne (Austr.) 6-0, 6-2, Heren enkelspel: Allan Mills (GB) ver- si. Bobby Wilson (GB) 10-8, 6-2, 3-6, 4-6, 6-4. Damesdubbelspel: Fay Toyne en Pat Mclennaghan (Austr.) versloegen Ann Jones en Virginia Wade (GB) met 6-4 2-6 8-6. Herendubbelspel: Roger Taylor en Bob bie Wilson (GB) versloegen Allan Mills en Bob Howe (GB/Austr.) met 6-4 9-7. Gemengd dubbel: Pat Mclennaghan-Bob Howe Austr.) verslaan Virginia Wade en Roger Taylor (GB) 6-3 (wegens tijdnood werd slechts een set gespeeld). Onder het kritisch oog van het nationaal technisch college van de FNJJB, zijn za terdag in Den Hommel te Utrecht de Ne derlandse judokampioenschappen voor de jeugd gehouden. Belangrijke wedstrijden voor de aspiranten en junioren omdat de ze titelwedstrijden tevens een selectie be tekende voor de Europese kampioenschap pen, die zaterdag 13 maart in Schevenin- gen worden gehouden. Niet minder dan 60 judoka's, waaronder vele nieuwe gezichten, die zich in de dis trictswedstrijden hadden gekwalificeerd streden hartverwarmende duels uit, waar bij vooral in de lichte gewichtsklassen eni ge zeer goede judoka's naar voren kwa men. De kampioenen bij de aspiranten (16-18 jaar) en de junioren (19-21 jaar) zijn van een plaats in de Nederlandse ploeg vrijwel verzekerd, maar aangezien de FNJJB in iedere gewichtsklasse met twee deelnemers heeft ingeschreven zal hoogstwaarschijnlijk voor de nummers twee nog een selectiewedstrijd plaats vin den. De kampioenen in de verschillende ge wichtsklassen zijn: Aspiranten (16-18) lichtgewicht: C. Sen ten (Vlaardingen), halfmiddengewicht: F. Ivasko (Vlaardingen), middengewicht: J. Post (Amersfoort), halfzwaargewicht: G. Hofstede (Emmen), zwaargewicht: K. Pijls (AVageningen). Junioren (19-21 jaar), lichtgewicht: R. Boom (Amstelveen), halfmiddengewicht: N. van der Pol (Helmond), middenge wicht: F. de Clerq (Eindhoven) half zwaargewicht. van der Lubbe (Den Haag), zwaargewicht: C. Dolman (Am sterdam).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11