Mr. Marijnen kwam in Kamer op verzoek van de meerderheid Koningin schort haar consultaties op HET WEER Koningin ontving Kamer-voorzitters mSm Margarine duurder Studenten betogen in Spanje IJmuider Harmonie tussen de palmen >T Overeenstemming over grafische CAO's U ST President Scharf van Oostenrijk overleden rraririkB Na sluiting van de medische faculteit in Madrid VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN DE WOLF van 1833 eforeyouêuy SUÈDE-NAPPA MANTELS Koud Breekpunten Buitensporige eis A.R. wil geen commerciële TV il li Het woord is aan... In de krant van heden: ARTISTIEKE JAPONSTOFFEN Aardverschuiving in Lissabon: 4 doden „Democratie voor Spanje" - Tel 8166 50e JAARGANG NUMMER 99 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER W IJ K EN HEEMSKERK MAANDAG 1 MAART 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning De demissionaire minister-president mr, V. G. M. Marijnen is vanmiddag op verzoek van de Kamervoorzitter in de Tweede Kamer verschenen om te luis teren naar de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. A. Vondeling. In verband hiermee besloot de koningin he* overleg met de fractievoorzitters uit te stellen. Cp de V.V.D. na hadden alle fracties zich in de Tweede Kamer vanmiddag uitgesproken dat het wenselijk zou zijn als de demissionaire minister-president mr. V. G. M. Marijnen in de Kamer aan wezig zou zijn om te luisteren naar de uite» nzetting van de fractievoorzitter van artij van de Arbeid dr. A. Vondeling o Je redenen, waarom hij en een aan tal /actiegenoten een vergadering van de Kamer hebben gevraagd. Kamervoor zitter mr. Van Thiel schorste daarop de vergadering om de minister-president uit te nodigen. Een praktisch struikelblok was tijdens de discussies gebleken, dat verschillende fractievoorzitters vanmiddag bij de koningin waren uitgenodigd voor bespre kingen over de situatie na de ontslagaan vraag van 't kabinet-Mar jjnen. De K.V.P., A.R. 'H. en V.V.D. wensten niet door te verg, sren, terwijl de fractievoorzitters om de beurt afwezig zouden zijn, waarna dr. Vondeling zei, dat de koningin onge twijfeld begrip voor de situatie zou heb ben. Mr. Van Thiel verklaarde zich bereid indien mr. Marijnen naar de Kamer zou komen, in overleg met de koningin te treden over een eventueel uitstel van de besprekingen met de fractievoorzitters. Dr. Vondeling kreeg vanmiddag het woord nadat de Kamervoorzitter de over leden Oostenrijkse president Scharf had herdacht, en zei dat het eigenlijk vanzelf sprekend zou zijn geweest als een lid van de regering bij deze herdenking aanwezig was geweest. Er ontspon zirti een spits debat nadat mr. Van Thiel een brief van de minister-president had voorgelezen met de mededeling van de ontslagaanvraag en had gezegd niet de indruk te hebben dat mr. Marijnen zou komen. Dr Vondeling hield zich strikt bij het punt „invitatie" en sprak niet over een eventuele regeringsverklaring. Drs. Schmelzer, fractievoorzitter van de K.V.P., kon hierin wel meegaan en na hem bleken ook de andere fractievoorzitters op mr. Geertsema (V.V.D.) na, bereid de Kamervoorzitter te vragen mr. Marijnen uit te nodigen. De afwijzing van mr. Geertsema was voor de C.P.N.-fractieleider Marcus Bak ker aanleiding op te merken: „We hebben Geertsema toch, waarom hebben we Marijnen dan nodig Toen de Kamer tot invitatie had besloten kwam drs. Schmelzer met de praktische moeilijkheid dat hij om half twee bij de koningin was ontboden, waartegenover dr. Vondeling stelde dat de vergadering juist was bijeengekomen om degenen, die bij de koningin zouden moeten komen, de gelegenheid tot meer informatie te geven. De Kamervoorzitter zei toen bereid te zijn met de koningin in overleg te treden indien mr. Marijnen bereid zou zijn in de Kamer zou willen komen. Dit laatste bleek inderdaad het geval. Zaterdagmiddag om 2 uur werd het ka binet-Marijnen officieel demissionair, toen het kabinet van de koningin mededeelde dat de ministers hun portefeuilles ter be schikking hadden gesteld. Zoals gebruike lijk is in een dergelijk geval, heeft de koningin de ministers verzocht al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achtten. Ook na zijn terugkeer van Soestdijk was premier Marijnen niet bereid opening' van zaken te geven. Hij wordt daarin ge steund door de regeringsgezinde fractie voorzitters, die zich dit weekeinde in neve len hulden, omdat zij vandaag en even- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en hier en daar enige sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen oost en noord. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. tueel morgen de koningin van advies zul len moeten dienen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat in de eerste plaats zal worden ge streefd naar een reconstructie van het kabinet-Marijnen. De premier zelf heeft daarover het afgelopen weekend informeel met verschillende bewindslieden, onder meer met de liberale minister Toxopeus, van gedachten gewisseld. Officieel is niemand op de hoogte van de oorzaken die tot het aftreden van het kabi net hebben geleid. Dat neemt niet weg dat politieke kringen wel degelijk met de voornaamste breekpunten op de hoogte zijn. Uit de veelheid van commentaren van het afgelopen weekeinde is af te leiden dat vooral de vraag of nieuwe zendgemachtig den met de bestaande omroepverenigingen tot samenwerking moeten worden gedwon gen door middel van N.T.S.- en N.R.U. „nieuwe stijl" een breekpunt is gewor den. De liberale bewindslieden, mogelijk gesteund door de christelijk-historische ministers Scholten en Andriessen, hebben de nieuwe gegadigden een zelfstandige po sitie willen geven. Deze zouden in hoofd zaak zelf moeten kunnen beschikken over de opbrengst van de in hun zendtijd uit gezonden reclameboodschappen. Voor de katholieke en de anti-revolu tionaire ministers was deze eis onaan vaardbaar, niet alleen omdat daarmee alle (Van onze correspondent) WENEN Op 75-jarige leeftijd is zon dag dr. Adolf Scharf, president van Oos tenrijk, aan een leveraandoening overle den. Twee weken geleden had hij de sjah van Perzië nog op het vliegveld van We nen begroet, ofschoon hij nog niet hersteld was van een hardnekkige griep. Adolf Scharf was het zevende kind uit een arbeidersgezin. Hij werd in het stadje Nikolsburg (Tsjechoslowakije) in 1890 ge boren. Hij promoveerde in Wenen in de rechten en nam als officier deel aan de eerste wereldoorlog. Van 1918 tot 1938 was hij secretaris van de socialistische parle mentsvoorzitter. Onder de regering van Dollfuss zat hij enige tijd in de gevange nis. Dit herhaalde zich onder Hitler in 1938 en in 1944. Tijdens de oorlog sneuvelde zijn énige zoon. Vanaf 1945 was Scharf voorzitter van de socialistische partij in Oostenrijk en te vens waarnemend kanselier. In 1957 werd hij tot staatspresident gekozen en dit ge beurde voor de tweede keer in 1963. Of schoon hij een overtuigd socialist bleef, trachtte hij als president zoveel mogelijk boven de partijen te staan. In 1961 bracht hij een staatsbezoek aan ons land, waarop een jaar later een tegenbezoek volgde van koningin Juliana, prins Bemhard en de tw.ee oudste prinsessen. Dr. Scharf was een scherpzinnig jurist, maar ook een bescheiden, schuchtere man, die als president in een huurhuis bleef wo nen. Hij schreef een aantal rechtskundige en sociale studies. Regelmatig bezocht hij de Weense opera en het Burgtheater. Kanselier Klaus, die voorlopig zijn func ties overneemt, noemde hem in een her denkingstoespraak „een van de meest be voorrechte politici van na de oorlog." Ook kardinaal König van Wenen herdacht hem in een korte televisietoespraak. Door het vrij plotselinge overlijden van dr. Scharf heerst er nog onzekerheid over zijn opvol ging. In Oostenrijk wordt het staatshoofd via een algemene verkiezing rechtstreeks door het volk gekozen. coördinatie in het omroepbestel verbroken zou worden, maar ook omdat daarmee langs een omweg de commercie zal wor den binnengeloodst. Zij hielden vast aan samenwerking in het overkoepelend or gaan, waarin alle zendgemachtigden even redig vertegenwoordigd zijn, alsmede een centrale „pot" voor de reclameopbrengst, te verdelen over de zendgemachtigden. De pers zal in de opbrengst moeten delen als compensatie voor het verlies van adver tentie-inkomsten. Van liberale zijde zijn ook de verdeling van de zendtijd over de omroepen en nieuwe gegadigden, alsmede de te stellen toelatingseisen als breekpunten naar vo ren gehaald. De belangrijkste gegadigden voor de televisie, de combinatie Tros-TVN- Televizier, heeft een concessie gevraagd voor 18 uur zendtijd per week. Daar de bestaande omroepverenigingen ieder maar over 7Vz uur zendtijd beschikken met een aanhang die veel groter is, wordt deze eis in de kring van KVP en AR buitensporig gevonden. De K.V.P. wil graag een open bestel, maar dan met reële kansen voor nieuwe gegadigden, toepassing van het non-discriminatiebeginsel, toewijzing van zendtijd volgens het principe van de ver delende rechtvaardigheid en invoering van reclame zonder dat dit tot commerciële televisie leidt. De Anti-revolutionaire fraktieleider de heer Smallenbroek bleek voor een bestel te zijn waarin iedere gegadigde, mits be schikkende over een goed georganiseerde contributiebetalende aanhang, volgens het beginsel van gelijkberechtiging zendtijd krijgt toegewezen. De A.R.P. wijst echter elke vorm van commerciële televisie af. Zij wil de re clameopbrengst in een algemene „pot" storten en volgens een bepaalde sleutel over de zendgemachtigden verdelen. Zij wil ook de pers in die pot laten delen ter compensatie van het advertentieverlies. DEN HAAG. De koningin heeft van morgen om half tien op Huis Ten Bosch een begin gemaakt met de gebruikelijke consultaties van politici in verband met de kabinetscrisis. Als eerste werd ontvangen de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Om half elf was het over leg met mr. Jonkman afgelopen. Even te voren was de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. E. M. van Thiel, het paleis binnengegaan. Na hem werd de vice-presi dent van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, ontvangen. Voor vanmiddag waren uitgenodigd de voorzitters van de Tweede-Kamerfracties, te weten drs. W. K. N. Schmelzer (K.V.P.), dr. ir. A. Vondeling (P.v.d.A.), mr. W. J. Geertsema (V.V.D.), de heer J. Smallen broek (A.R.P.), mr. H. K. J. Beernink (C.H.U.), de heer H. J. Lankhorst (P.S.P.), de heer M. Bakker (C.P.N.), ir. C. N. van Dis (S.G.P.), de heer H. Koekoek (Boeren partij) en de heer P. Jongeling (G.P.V.). Cicero: Het vaderland is daar, waar men het goed heeft. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 14 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Sport 3 t/m 13 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Ferdinand 8 Feuilleton 14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie MARKTPLEIN 7 Een aantal leden van het Ausch- witz-comité", enkelen getooid met de jodenster, heeft zaterdagmiddag op de Dam by het nationaal monument geprotesteerd tegen de verjaring van de oorlogsmisdrijven in W.-Duitsland LISSABON, (AP) Vier mensen waar onder twee kinderen zijn om het leven ge komen toen een rij krotten in een buiten wijk van Lissabon -vandaag onder een aardverschuiving begraven werd. De aard verschuiving deed zich voor in Quinta do Saloio, waar ongeveer tweehonderd men sen in krotten tegen een helling wonen. Enkele uren voor de verschuiving had de brandweer de bewoners aangeraden hun huizen te verlaten. Het regende hard en de meeste mensen bleven buiten. Twee cent per pakje De consumentenprijs van margarine is met ingang van vandaag met twee cent per pakje van 250 gram verhoogd, zo heeft de bond van Nederlandse margarinefabri kanten medegedeeld. De voortdurende stijging van de grond- stoffenprijzen voor margarine op de we reldmarkt, aldus de bond, heeft zich in de eerste maanden van dit jaar in ver sterkte mate voortgezet. De bond heeft voor de prijsverhoging overleg gepleegd met het ministerie van Economische Za ken. MADRID (Reuter) - Het rectoraat van de universiteit van Madrid heeft de medische faculteit van de universiteit gesloten we gens wat het noemde „stormachtige bij eenkomsten". Vorige week werd de facul teit van wijsbegeerte en letteren gesloten nadat de studenten hadden geprotesteerd tegen het politie-optreden tijdens een de monstratie. Daarna werden in de medi sche opleidingsafdeling demonstraties, stakingen en andere protestuitingen ge houden. De studenten willen zelf de voor naamste functionarissen in hun vergade ring kiezen, in plaats van dat deze door de autoriteiten worden aangewezen. Het invloedrijke blad ABC schrijft in een hoofdartikel dat de verantwoordelijke autoriteiten de noodzaak voor hervormin gen aan de universiteit moesten inzien en snel moeten handelen om deze te berei ken. Volgens politieke waarnemers in Ma drid schijnt het studentenprobleem uit te groeien tot een grote crisis „die zowel aan de universiteit als in het kabinet" tot wij zigingen zou kunnen leiden. De vereniging „Democratie voor Span je" heeft zaterdag op een door een groot De IJmuider Harmonie heeft zich zondag tijdens het in Cannes gehou den bloemencorso kranig geweerd. Met medewerking van het Nationaal Nederlands Marjoretten Peloton uit Bergen op Zoom brachten de Velse- naren het Franse publiek in verruk king door hun schier feilloos uitge voerde shows. Een uitvoerige repor tage van onze speciale verslaggever vindt men op pagina vijf. aantal belangstellenden, onder wie vele Spanjaarden, bezochte demonstratieve vergadering te Amsterdam, een resolutie aangenomen, waarin zij haar verbonden heid uitspreekt met de Spaanse studenten, die strijden voor vrije en democratische organisaties. Het doel van de op 23 janua ri opgerichte vereniging is het sympathie wekken voor en het verlenen van steun waar mogelijk aan de totstandkoming van een democratische orde in Spanje, toege licht door de voorzitter, de heer J. H. Scheps en de heer Fedde Schurer. De heer Scheps merkte hierbij op, dat men geen angst heeft voor Spanje in de E.E.G. maar voor dit Spanje in de E.E.G. De heer Carras Qur, een Spanjaard die als wetenschappelijk ambtenaar werkzaam is bij de rijksuniversiteit te Leiden dank te de vereniging voor de uitgestoken hand. Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven is in de onderhandelingsdelegaties over de drie grafische CAO's (voor de technische werk nemers, de chefs en het administratief per soneel) volledige overeenstemming bereikt. De werkelijke lonen en salarissen, met inbegrip van de huurcompensaties, worden per 1 februari 1965 met 5% verhoogd, waartegenover de 2°/o van de algemene loonmaatregel van het begin van dit jaar komt te vervallen. In de opgestelde nieuwe loontabellen zijn de huurcompensaties verwerkt. De indeling in gemeenteklassen is afgeschaft en de gelijke beloning voor vrouwen is volledig gerealiseerd. Studiecommissies zullen worden inge steld over het punt bezitsvorming (o.m. door vermogensaanwasdeling) en met be trekking tot de vraag of en op welke wijze er schadeloosstelling kan worden gegeven aan werknemers die ontslagen worden ten gevolge van liquidatie en fusie. De CAO's zullen een looptijd hebben van één jaar. Zo spoedig mogelijk zal het on derhandelingsresultaat ter goedkeuring aan de bevoegde instanties van de contrac terende partijen en aan de Stichting van de Arbeid worden voorgelegd. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471. Tax* Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1