Protest van VS tegen betoging in Djakarta Maleisië bereid tot gesprek met Indonesië GOUDEN MICTION rokersmeteeneigen stijl w SUSP'Snatuurauwer Twee keer per jaar een Messe en daar tussenin de vasten Kosygin heeft geen bezoek aan Bonn in het voornemen Chinese en Russische critiek op Vietnam-witboek van VS Kinderrovers in Frankrijk gearresteerd 1ES Soeslov leidt geheim overleg in Moskou EUWS WER y Griep...? Anti-Amerikaanse acties in Indonesië Onrust iri Malawi LEIPZIG IS EEN HEILIGE STAD: Klacht van Israel Guinea beschuldigt Portugal van grensschending Bonn vraagt Cairo opheldering over arrestaties Poolse gegevens naar Ludwigsburg <~Praatótoel MAANDAG 1 MAART 1965 3 Beschuldiging in witboek Oostduitser in Parijs gearresteerd 37 purl wegevoegd arotrta. En geen to y Amerikaanse studenten zijn in hongerstaking A dembenemend Opsporing oorlogsmisdaden &p de UetofooMiA Off Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. l/eï&iouis cf> DJAKAKTA (Reuter en AP) Ruim 500 Indonesiërs zijn gisteren doorgedron gen tot de ambtswoning van de Ameri kaanse ambassadeur in Djakarta en heb ben daar een uur lang zingend betoogd. Ze protesteerden tegen de moord op de Amerikaanse negerleider Malcolm X en het optreden van de V.S. in Vietnam. Dertig betogers mochten de woning bin nenkomen om ambassadeur Howard Jones een petitie te overhandigen. Hierin werd Jones dringend verzocht naar Amerika terug te keren. Voorts werd gevraagd om sluiting van de Amerikaanse voorlichtings dienst in Indonesië en om het vertrek van de leden van het vredeskorps. In het portaal van de ambtswoning plakten de betogers biljetten met anti- Amerikaanse leuzen aan de muren. Op het grasveld voor de woning zong een menigte een lied, getiteld „Verpletter Amerika". Ambassadeur Jones heeft offi cieel bij het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen het optreden van de betogers. Er werd geen schade aangericht. De po litie verspreidde later de betogers, voor het grootste deel jonge mohammedanen. Er waren zes Indonesische politiemannen in de buurt van de ambtswoning. Ze kon den de demonstranten niet tegenhouden zo dat deze tenslotte toegang tot de residen-r tie kregen. Zondag is in Djakarta onofficieel verno- KOEALA LOEMPOER (AP en Reuter) Premier Toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië heeft maandag, op vragen uit het parlement, gezegd dat Maleisië bereid is zonder vooraf te stellen voorwaarden vre desonderhandelingen met Indonesië te ope nen. Eerder op de dag had de Maleisische premier al gezegd dat er zich in de hou ding van de Indonesische regering ten aanzien van Maleisië een verandering schijnt te voltrekken. Hij zei dit bij zijn terugkeer uit Noord-Maleisië, waar hij be sprekingen had gevoerd met de Thailand- se minister van Buitenlandse Zaken, Tha- nat Khoman. Deze had gezegd na een ontmoeting met president Soekarno tot de overtuiging te zijn gekomen, dat er een mogelijkheid aanwezig is tot beëindiging van de crisis rond Maleisië. De regering van Maleisië heeft daar naast echter in een witboek Indonesië op nieuw ervan beschuldigd troepen samen te trekken bij de grens met Maleisië op Bor neo. Bovendien wordt in het witboek dat vandaag gepubliceerd is gezegd dat be paalde politici in Maleisië met Indonesië samenspannen om de huidige regering om ver te werpen. PARIJS (Reuter) In Parijs is de 34- jarige Oostduitser Herbert Steinbücher ge arresteerd. Hem wordt spionage ten laste gelegd. Hij zal volgende week terecht staan. Steinbücher wordt er van beschul digd te behoren tot een Europese kring voor industriële spionage. men dat president Soekarno de Amerikaan se ambassadeur Jones heeft meegedeeld dat de onder toezicht der Indonesische re gering gestelde Amerikaanse bibliotheken in Indonesië weer ter beschikking van de Amerikaanse voorlichtingsdienst (U.S.I.S.) zullen worden gesteld „als de gemoederen zijn bedaard". Er zijn Amerikaanse bibliotheken in Djakarta, Djokjakarta, Soerabaia en Me- dan. In Makasser bevindt zich een Ameri kaanse leeszaal. Bij recente betogingen te gen de Amerikaanse politiek in Zuid-Viet- nam zijn jeugdige betogers de bibliothe ken binnengedrongen waar zij vernielin gen hebben aangericht. Van de zijde van de Amerikaanse am bassade is bevestigd dat de Amerikaanse rubberondernemingen, waarvan de waar de op 80 miljoen dollar wordt geschat, on der overheidsbeheer zijn geplaatst. Men kon niet meedelen of de Amerikanen die er werken Indonesië moeten verlaten. De Amerikaanse ambassadeur, Howard Jo nes, heeft om een dringend onderhoud met president Soekarno verzocht. In het besluit inzake overname van de rubberplantages, het eigendom van de maatschappijen United States Rubber en Goodyear werd zaterdag gezegd dat deze onder beheer van de Indonesische rege ring zouden worden geplaatst. Dit zou niets afdoen aan het eigendomsrecht van de Amerikaanse maatschappijen. BLANTYRE (Reuter) Minister-presi dent Hastings Banda van Malawi heeft de gevangenneming bekendgemaakt van 130 personen, die hebben deelgenomen aan een aanval op de stad Fort Johnston. Volgens Banda waren de aanvallers vol gelingen van de vroegere minister van On derwijs, Henry Chipembere. De aanval was afgeslagen. De oud-minister heeft men niet kunnen arresteren. Advertentie (Van onze correspondent) De achthonderdste Leipziger voor- jaarsbeurs is zaterdag met een feestelijke bijeenkomst door de waarnemend minis ter-president van de DDR Willy Stoph geopend. Deze beurs betekent zonder twijfel het absolute hoogtepunt in haar lange geschiedenis en de organisatoren en regeringsvertegenwoordigers doen dan ook geen moeite hun gevoel van zelf verzekerdheid te verbergen. Deze hou ding krijgt nog meer voedsel door de jubelende verslagen die de Oostduitse kranten geven van het bezoek van de sterke man Walter Ulbricht aan de Ver enigde Arabische Republiek. De zege op de Bondsrepubliek is volmaakt en ze kon ook op geen beter tijdstip komen. PEKING (Reuter en AP) Het persbu reau Nieuw China heeft gisteren in een commentaar op het zaterdag gepubliceer de Amerikaanse witboek over Vietnam ge zegd dat de Amerikaanse regering „uit vluchten verzint en het publiek bewerkt met het oog op een nieuwe agressie tegen de Democratische Republiek Vietnam. De beweringen in de brief van 26 februari, door de Zuidvietnamese dienstknechten van de Amerikanen aan de Veiligheids raad gestuurd, als zou op een schip van de Vietcong een hoeveelheid wapenen, met name Chinese 57-mm kanonnen zijn aangetroffen zijn leugens", aldus Nieuw- China. Tijdens een receptie van de Oostduitse regering heeft ook de premier Kosygin zijn mening uitgesproken over het Ameri kaanse witboek. „Ik heb dit witboek gele zen", zei de Russische premier, „Maar ik ben overtuigd, dat het geen witboek, doch een zwartboek is. Als iemand weerlo ze vrouwen en kinderen vermoordt, dan kunnen dergelijke dingen niet in een wit boek worden vastgelegd", zei hij. De „New York Times" leverde gisteren in een hoofdartikel critiek op de Ameri kaanse politiek in Vietnam, die zo zegt het blad de Sovjet-Unie dwingt de zijde van China te kiezen. Met het zaterdag door het State Department gepubliceerde witboek schijnt men het Amerikaanse volk te willen voorbereiden op een drastische uitbreiding van de Amerikaanse bemoei enissen met de langdurige strijd in Viet nam. De verklaringen in het witboek dat Noord-Vietnam de Vietcong bevoorraadt en dat de hulp van dat land aan de rebel len steeds groter wordt bevat niets nieuws. Deze activiteit van Hanoi vormt de enige reden voor onze aanwezigheid in Zuid- Vietnam. zo betoogt de „New York Times". Het blad vindt het al even weinig op zienbarend dat enkele weken geleden voor de Zuidvietnamese kust een Chinees schip van 100 ton met wapens en munitie is ont dekt. „Dat js niet veel meer dan een jonk", zo zegt het. Het blad acht verder het tijdstip Van de waarschuwing aan Noord-Vietnam slecht gekozen met het oog op de internationale communistische bijeenkomst in Moskou, die voor de deur staat. „Washington doet nu precies waar voor de meest doorknede kremlinoloog, George Kennan, de voormalige Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, zo heeft gewaarschuwd: De Sovjet-Unie dwingen de zijde van communistisch China te kie zen". Het is nog niet te laat voor de pre sident, duidelijk te maken dat de Ver enigde Staten niet alleen tot vechten be reid zijn maar ook tot praten, waarmee China geïsoleerd zal worden als de ob structievoerder tegen de pogingen, een duurzame vrede te bewerkstelligen. Zaterdagavond zijn vierendertig studen ten van de universiteit van Oberlin in de Amerikaanse staat Ohio voor 48 uur in hongerstaking gegaan uit protest tegen de regeringspolitiek inzake Vietnam. Zij wil len dat de Verenigde Staten het initiatief nemen tot het sluiten van een wapenstil stand. TEL AVIV (AFP) Israel heeft om spoedige bijeenroeping van de gemengde Israelisch-Jordaanse bestandscommissie verzocht in verband met sabotagedaden zaterdagnacht ten noorden van Tel Aviv, op zes kilometer van de grens tussen Israel en Jordanië, gepleegd. Uit een onderzoek is gebleken dat de sa boteurs uit Jordanië afkomstig zijn. Harriman de Amerikaanse reizende ambassadeur heeft besloten nog 24 uur langer in Israel te blijven. Hij zal varn daag in Jeruzalem zijn besprekingen met Israëlische leiders voortzetten. Men had er de afwezigheid van Ulbricht bij de openingsplechtigheden graag voor over. Zijn plaats werd ingenomen door de weinig tot de fantasie sprekende Willy Stoph, die zijn gehoor in het afgeladen Neue Opernhaus een uur lang bezig hield met dreigementen en hartige raadgevin gen aan het adres van de regering in Bonn. Stoph verklaarde dat hij met be langstelling de laatste tijd in de bondsre publiek had gadegeslagen hoe men daar had „geëist de politiek van illusies op te geven en tenslotte uit te gaan van de fei telijke omstandigheden". Stoph hekelde de „vertwijfelde pogingen van de bondsrege ring het internationale aanzien van de D.D.R. schade te doen en zijn handelsbe trekkingen met het buitenland te verhin deren." De Oostduitse waarnemend minis ter-president stelde vast dat deze pogingen nu wel als mislukt beschouwd mogen wor den en hij waarschuwde de regering in Bonn er voor dat ze bezig is zich zelf te isoleren in plaats van dat ze er in slaagt het de D.D.R. te doen. Afgezien van deze uitvoerige politieke uitvallen aan het adres van Bonn doet men in Leipzig alle moeite de politiek bui ten de beurs te houden. Spandoeken met communistische kreten, vroeger bij derge lijke gelegenheden schering en inslag, ont breken bijna geheel. De televisie heeft zelfs zendtijd beschikbaar gesteld voor re clameuitzendingen door westelijke firma's die in Leipzig op de beurs vertegenwoor digd zijn. Dat men zich hier niet met één slag kan vrij maken van het gebruikelijke patroon blijkt uit tal van zaken, zoals de geheimzinnigdoenerij over de komst van de Russische premier Aleksei Kosygin. Ter wijl officiële woordvoerders nog steeds verklaarden niet te kunnen zeggen wan neer Kosygin in Leipzig -zou aankomen, was de Russische premier al lang in de stad. Bijna onopgemerkt verscheen de wat bedrukt uitziende Russische gast 's avonds in het Neue Opernhaus. Hij luisterde er uitdrukkingloos en geduldig naar een wat wild door David Oistrach voorgedragen vioolconcert van Bach, enige typisch Duitse koorwerkjes en de toespraak van Willy Stoph. Gisteren liet Kosygin zich drie uur lang door de jaarbeurshallen rondleiden. Hij vermeed daarbij te worden geconfron teerd met de Westduitse en de Chinise stands. Op een vraag van journalisten of geruchten uit Moskou juist waren dat hij binnenkort naar Bonn zou reizen, ant woordde de Russische premier dat het DAKAR (AP) De Guinese regering heeft zondagavond verklaard, dat Portuge se troepen vanuit Portugees Guinea een Guinees dorp in de streek van Kindara hebben aangevallen en platgebrand, Radio-Conakry noemt de aanval een daad van imperialistische agressie en zegt, dat de autoriteiten in Conakry de zaak aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zullen voorleggen. De officiële zender van Guinea zegt, dat de aanval in de nacht van 25 op 26 febru ari is uitgevoerd. iedereen vrij staat geruchten uit Moskou meer te vertrouwen dan zijn eigen ver klaringen, maar dat hij niet van plan is naar Bonn of Parijs te reizen. Het is vol gens hem de beurt van De Gaulle naar Moskou te komen. In Bonn reageerde men hierop gepi keerd met de mededeling dat Kosygin toch tenminste aan de Westduitse ambas sadeur in Üdoskou, Gróepper, officieel ant woord in uitzicht had gesteld. Zaterdag dreigden sneeuwstormen en een koudefront de laatste voorbereidingen voor de Messe in de war te sturen. De overstelpende hoeveelheid gasten werd te elfder ure in de laatste hotelkamers en bij de laatste particulieren (alles volgens een streng gehandhaafd schiftings-sy- steem) ondergebracht. De winkels tonen luxe-voorwerpen als modieus schoeisel en damesconfectie. De huisvrouwen hebben de keus uit een adembenemende sorte ring vleessoorten en kruidenierswaren. Op de hoeken van de straten regelen agenten het verkeer van Mercedessen, Fiats, Ro vers en andere westerse verworvenheden van de automobielindustrie. Oosteuropese Tatra's, Wartburgs en ZimS ploegen zich door de modderige sneeuw en vormen niet langer het enige verkeer op de anders ver laten straten. Tot de best bezocht „stands" van de Leipziger messe behoort de zogenaamde ,Intershop" in het „Auslandertreffpunkt", waar idereen, die in het gelukkige bezit is van westelijke muntsoorten, voor weinig geld exquise spiritualiën, dure lederwaren en goede Oostduitse fototoestellen kopen kan. „Leipzig is een heilige stad," zeggen de gastvrije bewoners, „twee keer per jaar een Messe, en daar tussen in vasten we." BONN De regering van bondskanse lier heeft gisteren van de Verenigde Ara bische Republiek opheldering geëist van de arrestatie van Westduitsers in Cairo, Dit heeft een zegsman van de regering in Bonn vandaag bekendgemaakt. Uit Cairo is vernomen, dat zaterdag een zevende Westduitser door de Egyptische politie in arrest is gesteld. De aanhouding zou verband houden met de bekendma king van de Egyptische regering, dat in Egypte een spionagecomplot is ontdekt, waaraan ook een aantal Duitsers zou hebben meegewerkt. De VAR heeft zaterdag bevestigd dat vier Westduitsers zijn aangehouden. Zij worden blijkbaar van spionage beschul digd. Volgens de zegsman van de Bondsrege ring hebben de Westduitse ambassade in Cairo aan de regering van de VAR en het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn aan de ambassade van de VAR opheldering gevraagd. Totdusverre is er van Egyptische zijde hierop niet ge reageerd. Het nieuwe incident vindt plaats in een tijd van gespannen betrekkingen tussen beide landen over het bezoek van de Oostduitse leider Walter Ulbricht aan Egypte. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de VAR heeft ontkend dat er enig verband bestaat tussen dit bezoek en de arrestaties. (Van. onze correspondent) PARIJS. Vijf maanden na de verdwij ning van de drie schoolkinderen uit de buurt van Poitiers, die later weer in goede gezondheid werden teruggevonden, heeft de Franse politie in de afgelopen dagen eindelijk een kidnapper kunnen grijpen. Wekenlang werd een 30-jarige donkere vrouw, Micheline Prevost geheten, gescha duwd door de politie. Men had reden haar te verdenken van deze spectaculaire kin derroof. Zaterdag werd ze gearresteerd Ze erkende al gauw, dat zij de vrouw was die de kinderen „tante Nicole" noemden HaaT portret werd door de kinderen op hun beurt ook herkend/Vandaag zal „tan te Nicole" met het drietal worden gecon fronteerd. Mibhëline Prevost, alias tante Nicole, heeft ook de namen genoemd van haar twee mannelijke medeplichtigen, die in september de lossom van ruim een mil joen Franse franken hadden geëist van een aantal rijke winkeliers en industriëlen van de stad Poitiers. Een van de twee mannen is in Parijs gisteren ook al ingerekend. Na haar eer ste bekentenis heeft tante Nicole dit blijk baar betreurd, door al haar verklaringen weer in te trekken. Ze probeerde gisteren een lichte verstandsverbijstering te simu leren. Vermoedelijk ziet ze op tegen een ontmoeting met de drie kinderen. WARSCHAU (AP) Een Westduitse commissie van onderzoek naar oorlogsmis daden is vandaag vertrokken na drie we ken Poolse dossiers uit de tweede wereld oorlog te hebben uitgekamd. De leider van de groep, dr. Adalbert Rückert, zei dat de commissie zal terug keren als het Westduitse centrum voor on derzoek naar oorlogsmisdaden in Ludwigs burg van oordeel zou zijn, dat materiaal verder moet worden vergeleken. Rückert, drie officieren van justitie en een tolk zijn via Wenen naar Stuttgart vertrokken, waar zij rapport zullen uit brengen aan dr. Erwin Schüle, de chef van het centrum Ludwigsburg. Schüle zelf is twee weken geleden uit Polen vertrok ken, toen werd onthuld dat hij lid van de nazi-artij zou zijn geweest. Speldjes Ineens is ze er: de speldjesrage. Eerst gooi je nog nietsvermoedend dat lelijke prikding weg, waaraan je je schramt bij het openen van een pak koffie. Maar dan ineens is datzelfde prikding iets van waar de geworden, dat je zorgvuldig weglegt om aan de kinderen te kunnen geven. Zo als vroeger de suikerzakjes en zoals héél vroeger de Éigarenbandjes. Ikzelf heb in dertijd stuiters verzameld. Kleine stuiters, melkachtig wit, paarsig gekrinkeld of ge heimzinnig groen met een stipje rood bin nenin. Er waren ook doorzichtige met een beestje erin en je had ook sterren, maar dat waren de gewone stuiters, die je in de talloze spelletjes op straat placht te win nen of te verliezen. Met de echte mooie stuiters uit mijn verzameling speelde ik niet. Daar waren ze mij te dierbaar voor. Alleen in noodgevallen, wanneer ik erg veel had verloren, stond ik mijzelf toe, er een op te zetten. En dit middel faalde nooit, want er was een geheimzinnige to verkracht, die mijn lievelingsstuiters on overwinlijk maakte. Hoe romantisch waren die stuiters van mij! Hoe pover de speldjes van nu! Is dit werkelijk zo? Of ben ik nu zo ver schrikkelijk oud geworden, dat ik het spel van vroeger te mooi zie en het spel van nu niet begrijp? Ik weet het niet. Wat zien die kinderen nu in een speldje dat de naam van een merkartikel draagt? Waar om willen mijn kinderen smeerkaas van Jan, zeep van Piet erl margarine van Klaas, alleen om de speldjes, die ze erbij krijgen? Ik weet het niet! Wat ik wel weet, is dat de reclame-jon gens het weer dik voor mekaar hebben! Die speldjes gaan erin als koek! Al die merken kennen de kinderen op hun duim pje. De domste jongen van de klas schrijft ze foutloos voor u op als u dat wilt! Jam mer, dat ze hun energie niet aan nuttiger zaken besteden. Tja, zo denk ik erover, dat mag u ge rust weten! Omdat ik het niet begrijp! Omdat ik het onzin vind! Maar, wat ik nog zeggen wilde, als misschien nog een speldje voor mijn kin deren hebt.dan graag! Marjan van Beek Advertentie na MOSKOU (AP). Buitenlandse commu nistische leiders zijn vandaag in het geheim in Moskou bijeen om de vooruitzichten te bespreken voor herstel van de eenheid in de communistische wereldbeweging. De leiders van zeventien buitenlandss communistische partijen voeren bespre kingen met het lid van het Sovjet-partij - presidium, Mikhail Soeslov. Aanwezig zijn de afgevaardigden van: Argentinië, Australië, Brazilië, Bulgarije, Cuba, Tsjechoslowakije, Finland, Frank rijk. Oost-Duitsland, West-Duitsland, Hon garije, India, Italië, Mongolië, Polen, Syrië en de Sovjet-Unie. Drie Amerikaanse communisten zijn aan wezig als waarnemers. Verwacht wordt, dat ook de Britse communistische partij een delegatie zal zenden. De communistische partijen van China, Noord-Korea, Noord-Vietnam, Japan, In donesië, Albanië en Roemenië boycotten de conferentie. Handel. Een Joegoslaaf die meer dan 2.000 van zijn landgenoten naar West- Duitsland heeft gesmokkeld is in Neu renberg gevangen gezet. Hij rekende 600 tot 1000 DM per klant. Anti-Franco. In het Spaanse consulaat in Aarhus, Noord-Jutland, is zondagmorgen brand ontstaan, vermoedelijk als gevolg van het naar binnen gooien van twee Molotov-cocktails. De politie meent dat dit het werk was van een anti-Franco beweging. Reeds eerder was het consu laat het toneel van demonstraties tegen Franco. Mazelenepidemie. Het in Ankara verschij nende dagblad „Millijet" meldt dat tot dusverre 359 kinderen zijn bezweken aan de mazelen. Er woedt een epidemie van deze ziekte in Oost-Anatolië (Turkije). Drank. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn in de Belgische plaats Eupen en omgeving talrijke caranavalvierders gewond geraakt. Acht van hen werden aangereden door een auto, die werd be stuurd door een 27-jarige Belg. Hij had gedronken en reed met grote snelheid op een groep in. 12 jaar. Een rechtbank in Barcelona heeft de Spanjaard Gabriël Roldan Moreno tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van moord op Jean Pierre Antoine Coulon uit Brussel op 31 augustus vorig jaar in Barcelona. Gesloten. De haven van Djakarta (Tan djong Priok) is van donderdag jl. af voor 14 dagen gesloten voor buitenland se schepen. Dit meldt Antara. Er werd geen redëh opgegeven. Ingeboet. De Amerikaanse president Lyn don Johnson heeft aan populariteit in geboet sinds november vorig jaar. Dit heeft de opiniepeilingsdienst van Minne sota gemeld. Autobusongeluk. In Semdinli, in de Turk se provincie Hakkari, is zondag een auto bus, waarvan de remmen weigerden, in een ravijn gestort. Vijftien inzittenden kwamen om het leven en elf werden le vensgevaarlijk gewond. Aankopen Een Finse militaire missie is naar Moskou gereisd voor besprekingen over de aankoop van militaire uitrusting. In de laatste jaren heeft Finland reeds tanks, geschut en Mig-21 straaljagers van de Sovjet-Unie gekocht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3