Bloemencorso in Cannes opgeluisterd door de IJ muider Harmonie Bergers uit IJmuiden proberen twee tankers weer drijvende te krijgen Ideale combinatie met het Nationaal Nederlands Majoretten Pelcton Visrokerij in IJmuiden in brand Indische avond in Beverwijk Andermans auto „geleend" en beschadigd Havenberichten Brandweer wist erger te voorkomen Schoorsteenbrandje Brand in kelder van flatgebouw in Beverwijk In de Vishal en op zee Carnaval in Velsen 5 MAANDAG 1 MAART 1965 s;t«m - ,"t i« ,I.U „Au rev oir!" Mooie reis Tanker verloor huid „Beverwijk 10" gelicht lllf"1111"1"- IT m-r~W Z (Van een speciale verslaggever) De meeste inwoners van Cannes, de beroemde weelde-badplaats aan de Franse Riviera, hebben zondag hun Middellandse Zee abrupt de rug toegekeerd. Niet omdat de temperatuur hier op de boulevard „La Croisette" nauwelijks hoger zal zijn geweest dan bij ons aan het strand van IJmuiden of Zandvoort, maar 28 fe bruari was nu eenmaal de dag van het jaarlijkse „Fête de Mimosa". Want het gemeentebestuur van Cannes is wat betreft de propaganda voor het vreemde lingenverkeer evenmin karig als de bloembollenkwekers in Nederland en omdat de mimosa in dit mediterrane gebied ongeveer dezelfde belangrijke rol schijnt te vervullen als de tulp en de hyacint in Hillegom en Lisse stond Cannes zondag geheel in het teken van dit geurend, gele houtgewas. Toevallig ontmoetten wij de Nederlander Peter IJzerman uit Nunspeet, die zich hier al vijftien jaar op de mimosateelt heeft toegelegd en deze vertelde ons, dat in de omgeving van Cannes niet minder dan 160 ha voor dit doel is ingeruimd. De kwekers leveren dit jaar een duur bloemprodukt, want tijdens een voor de Riviera ongekend strenge vorstperiode is veertien dagen geleden veertig percent van de oogst verloren gegaan. Voor de organisatie van dit „Fête de Mimosa" wordt door het gemeentebestuur „echt" niet op een paar francs gekeken. Er is een bloemencorso, waarbij voor het versieren der praalwagens uiteraard ge heel van mimosa's gebruik wordt ge maakt en verder inviteert men uit geheel Europa een aantal gerenomeerde muziek korpsen, dat de stoet van het vereiste wel luidende marstempo moet voorzien. Ver wend als wij zijn door het bloemencorso van de bollenstreek en Aalsmeer, is de stoet in Cannes ons bijzonder tegengeval len. Het zijn slechts een tiental betrekke lijk kleine praalwagens, waarvan de ont werpers op het gebied van vormgeving en originaliteit nog heel wat van de Neder landers kunnen leren. Vandaar dat gere geld de beste korpsen worden aangetrok ken, omdat van hen het slagen van het corso eigenlijk geheel afhankelijk wordt gesteld. Zondag waren zij onder meer af komstig uit Oostenrijk, Italië, België en Frankrijk, en.uit Velsen, want zoals bekend was dit jaar voor het eerst de medewerking ingeroepen van de IJmuider Harmonie. Dat de IJmuider Harmonie bij het ver trek door de organisatoren een hartelijk en welgemeend „Au revoir" werd nageroe pen is een bewijs, dat de Velsenaren hier een voortreffelijke indruk hebben achter gelaten en na hun opmerkelijke successen op het wereldmuziekconcours in Kerkrade, zou dit bezoek aan Cannes wel eens een nieuwe étappe kunnen zijn op weg naar Internationale roem. Nu gebiedt de eerlijkheid hierbij te ver melden, dat een deel van dit succes moet worden toegeschreven aan de samenwer king met het Nationaal Nederlands Majo retten Peloton uit Bergen op Zoom, met de heer E. J. Horsten als manager. Deze pittige meiskes showden voor het eerst in haar nieuwe uniformen: wit met goud en hoge „beremutsen" met witte veren, het geen met de fraaie blauw-rode uniformen en kolbakken van de IJmuider Harmonie een kleurrijk en spectaculair schouwspel opleverde, dat door de tienduizenden toe schouwers langs straten en boulevards ge regeld met spontaan applaus en enthou siast bravo-geroep werd gehonoreerd. Zelfs de beroemde „Gilles", de folkloristische groep met bellen en hoge pluimen uit het Belgische Mons, moest het wat de publie ke bijval betreft tegen deze combinatie af leggen. Overigens hebben harmonie en majoret ten dit succes niet cadeau gekregen, want er werd heel wat van hen geëist. Eerst liepen zij des middags in het corso mee, waarbij telkens halt moest worden ge maakt om een show uit te voeren en des avonds werd dit programma in een ander gedeelte van Cannes herhaald. Alleen wa ren de praalwagens nu verlicht en wierpen deelnemers en toeschouwers zich met zui delijke animo in een „bataille des fleurs", waarbij men elkaar wederzijds met scheepsladingen mimosa en confetti beko- De leden van de IJmuider Harmonie (nog niet in uniformop het vliegveld van Nice. gelde, zodat de straten na korte tijd met een dik tapijt van bloemen en papiersnip pers waren bedekt. Voor de enigszins nuch tere Nederlanders was dit een bijzonder amusante ervaring, waarbij zij zich even eens gaarne onder de mimosa-lawine lie ten bedelven. Het zal nauwelijks behoeven te worden vermeld dat de leden van de IJmuider Harmonie aan dit uitstapje onvergetelijke herinneringen zullen behouden. De heen- en terugreis werd gemaakt met een Lock- heed-Electra van de K.L.M., welk toestel des morgens reeds om half zeven van Schiphol vertrok. Dat hun deelnemen aan het corso in Cannes landelijk nieuws was geworden, werd het korps op Schiphol dui delijk gemaakt door radioreporter Hans van Zijl, die het gezelschap al stond op te wachten om de heer H. van Schadewijk als leider van de excursie, een kort inter view te kunnen afnemen. Het zou des avonds in het radio-journaal worden uit gezonden. Nadat ook het peloton majoretten was gearriveerd ging de vlucht over Luxem burg, Frankrijk en Zwitserland, waar de luchtreizigers door een onbewolkte he mel een indrukwekkend panorama werd gegund op het meer van Genève en de nog besneeuwde alpen. Nauwelijks twee uur later arriveerde het vliegtuig reeds in Nice, waar een perfecte organisatie er voor had gezorgd dat het grote gezelschap met twee bussen langs een fraaie route naar Cannes werd vervoerd. Hier werd het reeds bovenomschreven programma vlot en feilloos afgewerkt, waarna om streeks half een de nachtelijke terugreis een aanvang nam. Het was een uiterst vermoeiende dag geweest, waar de stem ming echter niet in het minst onder heeft geleden. Er is tenminste weer dapper ge zongen, waarbij geen voorkeur werd be toond voor de strijdliederen van DWS en Feyenoord. Om half drie landde het vlieg tuig weer op Schiphol en stonden de bus sen voor IJmuiden te wachten. Niemand heeft daarbij de „arme" majoretten be nijd, die nog dezelfde nacht per bus naar Keulen moesten doorrijden, omdat ook hier haar medewerking voor het carnaval was ingeroepen. Het charmante Nederlands Nationaal Marjoretten Peloton uit Bergen op Zoom, dat zondag met de IJmuider Harmonie tot de grote favorieten be hoorde van het Franse publiek. Een praalwagen uit het bloemen corso in Cannes. Zondagmorgen is in de visrokerij van de firma Smeding aan de Rondweg in IJmui den brand uitgebroken. De eigenaar slaag de erin het vuur te doven. De brandweer kon zich beperken tot het nablussen. De brand is vermoedelijk ontstaan door het vlam vatten van het houten bovenge deelte van de rokerij. Een rookhang en het dak werden door het vuur ernstig aan getast. De schade kon nog niet worden vastgesteld. In het gebouw „De grenspost" aan de Beverwijkse Van Riemsdijklaan is zater- avond de tweede contactavond van de Ver eniging van oud-Indiëgangers gehouden. De presidente der vereniging, die 160 ge zinnen sterk is, zei verheugd te zijn over de grote opkomst. Het echtpaar Van der Laan, uit Amsterdam, demonstreerde Su- matraanst dansen. Er was een Indische keuken, die echt Indische gerechten pro duceerde, welke bijzonder in de smaak vie len. Een Hawaiian band en een dansorkest vrolijkten de avond op. Uit een groot aan tal suggesties voor een nieuwe naam van de vereniging koos het bestuur: DES, „Door eendracht sterk", De Velsense politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 22-jarige chauffeur uit IJmuiden, die ervan wordt verdacht een kleine bestelauto van een IJmuidense vishandelaar te hebben vernield. De vis handelaar trof vrijdag zijn auto in de Vis sershavenstraat aan met ernstige bescha digingen. Aanvankelijk dacht hij dat er een aanrijding had plaats gehad. Bij een nader onderzoek bleek echter dat de 22- jarige verdachte, werkzaam bij een maat schappij in de buurt van de Vissershaven straat, de auto had „geleend" en daarbij tegen een muur was gereden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Ger- trud ten Doornkaat van Tampico; Benin- kust, Antwerpen; Axel, Mantyluoto; Lis Frellsen, Garston; Breehoorn, Wicklow, voor IJmuiden; Margaretha Smits, South ampton, IJmuiden; Zuidpool, Swansea; Deo Gratius, Londen; Gerd Siebum, Liverpool; Hinde, Londen; Hontestroom, Grange mouth; Jansen, Londen; Hoe Vinces, Lon den; Frans van Seumeren, Hamburg; Bram, Dagenham; Groningen, Rotterdam, IJmui den; Trollfoss, Swansea. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Bis- marekstein naar Rotterdam; Neder-Rhóne, Messina; Tankfjord, Rotterdam; Galje, Aal- borg; Aurora, Ellemereport; Alberta, Rot terdam; Dependence, Londen; Anda Aber deen, IJmuiden, Iberian Coast, Londen; Sagatind, Simonsvik, van IJmuiden; Jean E., Londen; Batavier 3, Stockholm; Ems- land, Felixstowe; Nordwind, Rotterdam; Zeeburgh, Vasteras, IJmuiden; Amstel- stroom, Leith; Margaretha Smits, Trellg- borg, IJmuiden; Lutetia, Boston, Koog aan de Zaan; Bartensten, Hamburg; Artemis, Port de Frances; Kassei, Le Havre; Taras, Algiers; Hermes, Suriname; Selos, Kirke- ness, IJmuiden; Salome, Bremerhaven; Die- tert, Ronneby, IJmuiden. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Wa- verstroom van Goole; Neth. Coast, New castle; Deborah, Londen; Boekanier, Ips wich; Pergo, Poole, voor IJmuiden; Zwaan- tiena, Poole; Tilo von Wilmowsky, Narvik; Hawkwood, Hartlepool; Hummel, Swansea; Vectis Isle, Rochester, IJmuiden; Mario, Fowey; Strabo, Aarhus; Emil Delmas, Le Havre; Prins der Nederlansen, Southamp ton; Meeuw, Swansea; Bittern, Liverpool; Nordstern, Goole; Heriot, Leith; Juno, Mantyluoto; Bure, Kristiansand, IJmuiden; Daphnis, Kopenhagen; Ladon, Suhr; Marie Schwinge, Vastervik, Zaandam; Midas, Aal- borg. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Bree hoorn naar Birkenhead van IJmuiden; Wittekind, Karlstad; Vliestroom, Shore- ham; Texelstroom, Huil; Lingestroom, Londen; Zuiderkerk, Kaapstad; Essen, Bre men; Pericles, Lissabon. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Arvi van Helsingborg; Brookfield, Avonmouth. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). KORT IJMONDNIEUWS De Friese vereniging „Us Memmetael" heeft zaterdagavond haar tweede bijeen komst in het nieuwe seizoen gehouden, in het Hervormd verenigingsgebouw aan de Beverwijkse Schans. Na het zingen van het Friese volkslied voerde de toneelgroep uit Oudkerk het blijspel „De Konkurrin- ten", van mevrouw B. Douma-Oostra, op. Een geslaagde avond, eveneens doordat een aantal nieuwe leden kon worden inge schreven. Brand in IJmuidens café In aansluiting op ons bericht in de krant van zaterdag over de brand, die vrijdagnacht in een café in oud-IJmuiden is ontstaan, kan het volgende worden meegedeeld. De Velsense brandweer rukte na de brandmelding om kwart voor twee vrij dagnacht uit. Op de hoek van de De Wet straat en de Enschedéstraat bleek de brand nog niet uitgeslagen te zijn. Nadat de brandweerlieden waren binnengedron gen stuitten zij op een sterke rookontwik keling in de gelagkamer. Met persluchtmaskers voor het gezicht bestreed men het vuur met drie nevelstra- len. Hoewel het vuur reeds het plafond op drie plaatsen had aangetast slaagde de brandweer er in de brand te lokaliseren zodat de bovenverdieping gespaard bleef. Vooral dankzij dit optreden van de brand weerlieden kon erger worden voorkomen. Na ongeveer een uur kon het sein brand meester worden gegeven. De oorzaak van de brand is hoogstwaarschijnlijk overver hitting van een kachelpijp die door het plafond liep. De eigenaar van het café was op het moment van de brand niet aanwezig. De Velsense brandweer rukte zondag avond uit voor een schoorsteenbrandje in een woning aan de President Krugerstraat in oud-IJmuiden, bewoond door een be jaarde vrouw. Na de blussing heeft de brandweer ontdekt dat de kachelpijp niet goed in de schoorsteen bevestigd was. Overigens werd in de woning geen schade aangericht. Jongens pleegden diefstal en stichtten brand De Beverwijkse brandweer is zaterdag avond geruime tijd in de weer geweest om een brandje in de kelder van het flat gebouw aan de Wijk aan Duinerweg in Beverwijk te blussen. Door de zeer sterke rookontwikkeling moest gebruik worden gemaakt van persluchtmaskers. Verdacht van brandstichting zijn twee zeventienjari ge jongens aangehouden en ingesloten. Zij worden ook verdacht van een inbraak in een woning in hetzelfde flatgebouw en van joy-riding. De door de brand veroorzaakte schade is gering. De brandweer werd omstreeks half tien gealarmeerd. Bij het flatgebouw aangeko men kon men eerst de vuurhaard niet ontdekken door de zware rook die de kel der van het gebouw vulde. Na enige tijd bleken in een van de boxen een oud kar pet, een kamerscherm en een ligstoel vlam te hebben gevat. Met acht man, van wie twee met zuur stofmasker op, werd het vuur bestreden met een straal op de zich in de kelder bevindende brandkraan. De Beverwijkse politie kwam bij haar onderzoek al gauw op het spoor van twee jongens, die zich ten tijde van het uit breken van de brand in de kelder bevon den zonder dat ze daar iets te maken hadden. De jongelui bleken ook iets te maken te hebben met een inbraak in een van de flatwoningen waarvan de bewoner niet thuis was. Met uitzondering van een pakje sigaretten wordt hier niets vermist. Wel werd de gehele woning doorzocht. fe „Jojo Maro" in ernstige moeï- i. Het semjj. eigendom VSti de Nederlandse bergers uit IJmuiden staan opnieuw voor de uitvoering van twee be langrijke opdrachten in het buitenland. Zowel in de Perzische Golf ter hoogte van Koeweit, als in Ponta Delgrada op de Azoren zullen sleepboten van de n.v. Bu reau Wijsmuller te IJmuiden in de ko mende weken aan de slag zijn om twee grote tankschepen, respectievelijk 25.104 ton en 11.564 ton metend, weer drijvende te krijgen. Nadat op donderdag 25 februari in de Perzische Golf bij Koeweit de Japanse tanker „Tojo Maru", die 25.104 ton meet en die vol geladen was met olie, in aan varing was gekomen melj de Italiaanse tanker „Fina Italia", van 20.736 ton, ge raakte de lijkfteden. Het "Sc Shinwa Kaiun K.K. te Tokio, liep twee grote gaten in de machine kamer op, die elk ruim 6x2 meter groot waren. Het ach terschip van de Japanner kwam aan de grond te zitten. Twee Nederlandse zee- sleepbcten, de „Maas" van L. Smit Co. te Rotterdam en de „Groningen" van n.v. Bureau Wijsmuller, kwamen op 26 februari ter plaatse en beide maatschap pijen boden hun diensten aan. Zondag morgen vroeg heeft de Japanse rederij de assistentie van de „Groningen" van n.v. Bureau Wijsmuller op basis Lloyds Open Form, no cure no nay, geaccep teerd. De „Groningwn" is imiddels met het bergingswerk begonnen, terwijl zondag avond van Schiphol een chartervliegtuig van Mac naar Koeweit is vertrokken met aanvullend bergingsmaterieel en een extra groep bergingspersoneel. Deze groep en de bemanning van de „Groningen" zul len eerst in volle zee de grote gaten in de Japanse tanker moeten dichten, alvorens aan het leegpompen van de machineka mer en het vlotbrengen van de tanker kan worden gedacht. Ook op de rede van Ponta Delgada, Azo ren, Atlantische Oceaan, zullen schepen en personeel van Wijsmuller in de komen de weken actief zijn. Daar ligt het Ameri kaanse tankschip „Niagara", dat 11.564 ton meet en dat tijdens de reis op de At lantische Oceaan een deel van de huid en bodem- beplating heeft verloren. Er zit een gat van ruim 20 vierkante me ter in het schip, dat toebehoort aan Sea Transport Inc. te New York. De „Niaga- rara" liep dit gat in de Atlantische Oce aan op, maar bleef drijven op haar ruim en wist op eigen kracht Ponta Delgada te bereiken. „Octopus". Aan Wijsmuller is thans opgedragen het schip onder water te dichten en klaar te maken voor de reis naar een haven, waar het schip voor definitief herstel in een dok kan worden opgenomen. Hetr bergingsvaartuig „Octopus" is thans van Nigeria naar de Azoren onder weg om het dichtingswerk uit te voeren. Begin maart wordt de „Octopus" bij de „Niagara" verwacht. Vooral onderwater- las en snijapparatuur zal bij dit werk voor de duikers worden gebruikt. De „Octopus" was juist voor het werk aan de „Niagara" beschikbaar gekomen, daar dit schip na een karwei van bijna 4 maanden erin geslaagd is de Nederlandse baggermolen „Beverwijk 10", die gekap seisd lag op de Bonny-rivier in Nigeria, te lichten en boven water te brengen. Het werk aldaar werd door de „Octo pus" uitgevoerd in samenwerking met de zeesleper „Cycloop", eveneens van het IJmuidense bedrijf. De „Beverwijk 10", die eigendom is van Van Hattum en Blankevoort te Bever wijk, is door de „Cycloop" van Port Har- ourt naar Lagos gesleept om in een droogdok te worden geplaatst. Zeesleepboot „Groningen" Aanvoer van maandag Honderd vaartuigen hebben maandag morgen in IJmuiden aangevoerd: 13.020 kisten vis, 4680 stijve kabeljauwen en 20.000 kilogram tong. Bij de aanvoer wa ren: 620 kisten schelvis, 290 radio, 780 wij ting, 640 gul en kabeljauw, 250 kool vis, 1600 haring, 1580 makreel, 1100 roodbaars, 4850 schol, 75 tarbot en 835 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 5,60- 5,40, tarbot 5,70-5,20, gr. tong 6,20-6,02, grm. tong 6,24-6,07, kim. tong 6,48-6,30, tong 1 7,51-7,20, tong 2 7,51-7,30. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 88-64, middel kabeljauw 81-56, gr. koolvis 92-84, middel koolvis 92-83, gr. leng 86-72. Per tien stuks: gr. kabeljauw 84-62, mid del kabeljauw 48-34. Per 50 kilogram: jumbo's 35, gr. schelvis 72-66, middel schelvis 72-30, kim. schelvis 78-27, schelvis 1 57-44, schelvis 2 41-26, schelvis 3 27-24, gul 1 84-32, gul 2 41-33, gul 3 34-26, gr. schol 32-26, kim. schol 30-27 schol 1 34-27, schol 2 32-21, schol 3 26-18, schar 27-16, poon 50-32, haai 36, gestripte wijting 34-16, dichte wijting 14-12, haring 26-19,90, makreel 14,40-11,50, tarbot 234- 188, griet 150-112, gr. kuit 22-16 kl. kuit 64-23, tongschar 98, schartong 23, kleine kreeft 38, roodbaars 26-21. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 130 kisten schelvis, 150 ra dio, 100 wijting, 50 gul en kabeljauw, 900 koolvis, 400 haring, 1750 makreel, 300 schol en 1600 kilogram tong. Aanvoer en opbrengst in januari In de rijksvishallen te IJmuiden zijn in de eerste maand van 1965 in totaal aange voerd 5.394.067 kilogram vis, die ƒ4.217.434 opbracht. In januari van het vorig jaar werden aangevoerd 5.914.972 kilogram; de opbrengst was ƒ4.579.666. De bekende schlager „Hup, hup, hup" van het Cocktail Trio, prins Bevertoetel- stuif van Meer tot Paal, groothertog van de IJmond en graaf van Instuif waren zondagavond de kenmerkende onderdelen van het door de r.k. Instuif Velsen-Bever- wijk in „De Meerpaal" in Velsen-noord gehouden carnavalsfeest, dat tot grote uit bundige pret heeft geleid. De carnavalvierders hadden veel werk van hun kostuums gemaakt. Onder meer was daar een groep van de Ku Klux Klan, compleet met kruis, bezet met bier- flesdoppen. Het hoogtepunt van het uitbundige feest kwam, toen prins Bevertoetelstuif, bege leid door zijn Raad van Elf, aan kwam fietsen. De proclamatie werd gevolgd door een enthousiast „JOPIE!", de offi ciële carnavalsgroet, die nog ontelbare malen gehoord werd. Het groothertogdom IJmond en omge ving feestte tot laat na middernacht

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5