Televisie-amusement overal in Europa een probleem" moe van maagzuur? Van gentleman-boef tot bureauspeurder „Plaatsbekleder" bedreigt leven van regering-Moro „Michelangelo's David had een lichte hernia" neem natwr-grijze Offerman-show in feestelijk lijstje Charlotte van Pallandt en Kees Verwey in het Cemeentemuseum van Arnhem Haarlems matrassenhuis DINSDAG 2 MAART 1965 10 Elizabeth Taylor bestolen Wim lbo terug van reis door acht landen Spanje Dr. Kildare in Polen Joan Haanappel blijft nog jaar bij Wiener Eisrevue Bevoorrecht Arsène Lupin herdrukt in nieuwe reeks Wees goed voor uzelf en uw maag Kort nieuws De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Bob Buys Bert Japin uw matras te dun of versleten aat het ons even weten irijsopgave aan huis s morgens om 9 uur gehaald s avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 Haarlem, telefoon 11485 rofiteer van onze inruilactie 10.- of f 25.- voor uw oude spiraal of ledikant ROME (AP) Op het ogenblik wordt het leven van de Italiaanse regering be dreigd door het verbod om Hochhuths to neelstuk „De Plaatsbekleder" op te voeren. De socialisten eisen een herziening van het uit 1929 stammende concordaat tussen Italië en het Vaticaan. Deze eis kwam op een ogenblik, dat de llnks-van-het-midden-regering van pre mier Aldo Moro juist een aantal interne moeilijkheden te boven was gekomen. JOHANNESBURG (AP) Volgens dr. Eric Woods, een arts te Johannesburg, had het model dat Michelangelo heeft gebruikt voor zijn beroemde beeld David, een lichte hernia, op het reusachtige beeld waar neembaar als een kuiltje in een buikspier, ongeveer 1% cm. boven de navel. Het defect is niet van medisch belang, zegt dr. Woods. Veel mensen worden met een dergelijke kleine afwijking geboren zonder er last van te ondervinden. Het is niet wat gewoonlijk een breuk wordt ge noemd. De David, die zich in Florence bevindt, is een van de eerste grote werken van Michelangelo waarin tot uitdrukking komt, tot in welke kleine bijzonderheden hij de menselijke vormen reproduceerde en wel ke nauwkeurige studie hij maakte van de anatomie. Volgens dr. Woods hebben Italiaanse kunsthistorici veel belangstelling getoond voor zijn ontdekking. Zij zouden andere beelden van de meester op de kleine li chamelijke afwijking gaan onderzoeken om te zien, of Michelangelo hetzelfde model ook voor andere werken heeft gebruikt. De actrice Elizabeth Taylor is in een hotel in Dublin beroofd van juwelen ter waarde van 50.000 dollar. (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Het amusement in de televisie is niet alleen een probleem in Bussum. maar overal in Europa waar te levisie wordt gemaakt." Met deze conclu sie is Wim lbo gisteren op Schiphol terug gekeerd van een studiereis door acht lan den, waartoe een beurs van het ministerie van O. K. en W. hem in staat stelde. Hij zal in opdracht van het ministerie een verhandeling schrijven over het amuse ment in de televisie. Wim lbo is drie maanden geleden naar Lissabon vertrokken. Na de Portugese te levisie te hebben bestudeerd, reisde hij naar Madrid en bezocht achtereenvolgens Italië, Griekenland, Joegoslavië, Hongarije Tsjechoslowakije en Polen. „Mijn ervaring is, dat het brengen van amusementspro gramma's het moeilijkste punt is en blijft. Alle landen die ik heb bezocht worstelen ermee." De slechtste televisieprogramma's heeft lbo in Spanje gevonden. „Dat is met geen pen te beschrijven. Vlak voor de uitzen ding begint, spreekt men af wat er gaat gebeuren en dan wordt er maar wat aan gerommeld. Rome daarentegen was gewel dig, de Italianen hebben een voortreffelijk apparaat opgebouwd." In de Oosteuropese landen vond hij de televisie in Tsjechoslowakije het best op gezet. „Men gaat daar met veel kunnen en energie te werk en probeert op artis tieke wijze een eigen vorm van televisie te vinden." Wim lbo heeft zich verbaasd over de westerse invloed in Oost-Europa. „Dat ijze ren gordijn is niet meer dan een papieren gordijn. In Hongarije. Tsjechoslowakije en Polen zien de kijkers net als wij de Lu cille Ball show, Dick Powell, dr. Kildare en de Flintstones. In de bioscopen draaien Amerikaanse films, in de dancings ziet men de jeugd twisten. Met de commerciële televisie is men in de communistische lan- (Van onze moderedactrice) Tuilen vol blozende lentebloemen sierden maandag de salons van mode ontwerper Ferrtj Offerman. Enkele dagen geleden is zijn modehuis aan de Amsterdamse Van Baerlestraat feestelijk heropend na een ingrijpende verbou wing. Het smaakvolle interieur, gemeubileerd met vergulde stoeltjes en Louis XV-banken onder flonkerende kroonluchters, werd maandag ingewijd met een voorjaarsshow. Offerman volgt in zijn nieuwe collectie vrij trouw de laatste Parijse modelijn. Erg oorspronkelijk zijn z'n modellen niet, Hij verheelt overigens niet, dat hij ge- ilaagder is als zakenman dan als artiest Zijn mantelpakjes zien er aardig uit. Ze hebben naar Parijs voorbeeld ge plooide rokken die op de heupen slank zijn. De jasjes erop zijn kort of heuplang en hebben diepe kragen die een kruising zijn tussen sjaalkragen en revers. In de hals bungelt altijd wel een pastelkleurige ketting. Offerman toont in deze collectie een fijne neus voor stoffen. Hij gebruikt prachtige tweeds en bouclés in opval lend mooie pastelkleuren. Ook de japon nen hebben een Parijse toets. Zij het, dat ze wat coupe en afwerking betreft niet De cabaretier Wim lbo bii ziin terug keer op Schiphol. Wit linnen pakje uit de voorjaars collectie van Ferry Offerman. Op de geplooide rok gaat een jasje, dat het effect heeft van een verhoogde buste- lijn door 2 hoogggeplaatste klepjes. bij Parijs halen. Ook bij deze modellen valt de aandacht weer op de rok, die ge plooid of geplisseerd is. Soms bestaat de hele japon uit van die fijne kleine plooi tjes en is alleen het schouderpasje glad. De buste heeft dan een verhoogd effect door een strik. De ontwerper brengt ook een paar zijden jurkjes met schorteffect of losse fladderende overpanden. Veel voorkomende kleuren in zijn collectie zijn marineblauw met wit, geel en groen. Een bijzonder lief japonnetje was een marine blauw model met mousselinen mouwen en jabot van hetzelfde doorzichtige materiaal. De mantels volgen de hyperslanke redin gote-stijl of de iets meer uitwaaiende prinsessenlijn. De knopen zijn ver uit el kaar geplaatst. De kragen staan af. Met zijn cocktailtoiletjes was Offerman op z'n best. Om te stelen waren zijn zijden mousseline pakjes in tere impressionisti sche tinten en met wijd uitwaaiende rok. Bij de avondtoiletten sloeg Offerman door van uiterst mooi naar uiterst lelijk. Een NEGEN MUZEN Nederlands ballet in Londen. De aan het Nationale Ballet verbonden choreograaf Rudi van Dantzig is naar Londen ver trokken, waar hij zijn ballet „Jungle" bij het London Dance Theatre zal in studeren. Als dit werk eind maart in Londen in première wordt gebracht, zal dit de eerste maal zijn dat een ballet van een Nederlandse componist (Henk Ba- dings) en een Nederlandse choreograaf in Londen wordt uitgevoerd. helgroen geplisseerd toilet met gebor duurd jasje streek iedereen tegen de ha ren in om z'n gemene kleur. Warm ap plaus daarentegen kreeg een lichtbruine wapperende avondpantalon met 7/8 jak van geborduurde zijde. (Van onze correspondent) DEN HAAG Joan Haanappel heeft besloten haar contractuele verbintenissen bij de Wiener Eisrevue tot juli 1966 nor maal na te komen. Al maanden lang liep zij met het plan rond om een eind te maken aan haar carrière bij de Wiener Eisrevue, maar voor een plotseling vertrek zou zij een dwangsom van 25.000 gulden hebben moeten betalen. Na 1 juli 1966 stapt zij echter definitief uit de showbusiness. Zij is thans met de AVRO in onderhandeling over een functie bij de televisie. fWWWWUWWWWWtJWMWWWMWIJWIIliWWUWIJIfUIIMWWVMlIU den al verder dan in Nederland, er wor den regelmatig reclames uitgezonden." Zijn conclusie van de studiereis vatte lbo als volgt samen: „Wij blijken in Ne derland zeer behoorlijke tv-programma's te hebben en een goed functionerend ap paraat; ondanks het merkwaardige sys teem van vijf verschillende omroepvereni gingen." Wim lbo sprak in de diverse landen met tal van leidinggevende personen uit de tv- wereld, waarvoor de V.P.R.O. tevoren con tacten had gelegd. „Ik ontmoette een Por tugees die dolgraag in Duitsland de tv wil de bestuderen, maar niet mocht van zijn regering, een Pool die Toledo wilde zien, maar geen toestemming kreeg om zijn land te verlaten en iemand in Belgrado die vergeefs om een reis naar Frankrijk had verzocht. En toen besefte ik hoe be voorrecht een Nederlander is, dat hij over al mag kijken, waar ter wereld ook." Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. nu Norac is 'n NORIT produkt Door trein aangereden. Langs de spoorlijn te Horst-America is het stoffelijk over schot gevonden van de 24-jarige onge huwde Spaanse arbeider Antonio Moran Carrecano. De Spanjaard verliet zon dagavond het kamp te America om car naval te gaan vieren. Op de terugweg naar de barak moet hij door een trein zijn aangereden. HET IS DIT JAAR een eeuw geleden dat Maurice Leblanc in Rouen geboren werd, maar zijn elegante gentleman-boe:: Arsène Lupin, die in een twintigdelig oeuvre, met tal van oplichterstrucs en in tal van vermommingen, steeds weer op treedt als verdediger van de verdrukten heeft een wonderlijke frisheid behouden Dat geldt ook voor de snelheid en licht voetigheid in de verteltrant van zijn schepper, Leblanc, eigenschappen waar door diens boeken alleszins leesbaar zijn gebleven, hoezeer ze ook een overi gens hoogst charmante fin-de-siècle geest ademen. Ik heb wel eens verhalen van Leblanc gelezen, die een al te groot begrip van teveel waardering vroegen voor de mentaliteit en de melodramatiek van dat tijdvak; er zijn er echter, zoals die welke verenigd zijn in Arsène Lupin gentleman-cambrioleur, een mooie editie van de Libraire Générale Fran9aise, die ook de lezer van vandaag aangenaam bezighouden en hem bovendien weer eens iets heel anders voorzetten dan zijn gewone menu van misdaadverhalen. Een classic als deze vormt een waardig object om, precies honderd jaar na de IN HET ARNHEMSE Gemeentemuseum is tot 28 maart een tentoonstelling te zien van beelden en tekeningen van Charlotte van Pallandt en schilderijen en aquarel len van Kees Verwey. Al eerder exposeer den deze kunstenaars samen. Ik herinner aan de Zonnehof te Amersfoort, waar men van beiden een portret van de scheidende burgemeester H. Molendijk had gevraagd. Waar portretten voor representatieve ruimtes verlangd ivorden, zou ik vermoe delijk ook in de eerste plaats aan deze kunstenaars hebben gedacht. Beider werk kan van een kracht zijn waarmee het een ruimde voldoende kan beheersen. Wanneer het gaat om portretten van in het open bare leven bekende en gewaardeerde fi guren loopt men misschien met Verwey enig risico, omdat hij, anders dan Char lotte van Pallandt, zo sterk kan uitgaan van een louter visueel ervaren. Het ge schilderde portret kan soms wezenseigen schappen van het model openbaren, die men in het gewone dagelijkse verkeer niet vermag te zien. Van Verwey weet ik dat hij de verwondering kent over het re sultaat van een letterlijk zien. Dan is het mogelijk dat een resultaat niet altijd be antwoordt aan wat wij verwachtten te zul len zien. Mij gebeurde het op de tentoon stelling in Arnhem, dat ik een door Ver wey geschilderd portret van zijn collega Sjollema niet direct als zodanig herkende. Ik dacht Sjollema anders te zien; maar na mijn bezoek aan de tentoonstelling is juist dit portret een van mijn sterkste herinneringen. Ik had ook enige moeite met de kleur van dit schilderij, maar vraag me nu ook af of niet juist deze kleurgeving mede tot de essenties behoort van dit portret, dat ik inmiddels leerde accepteren. HET KOMT ME VOOR dat de portret ten van Charlotte van Pallandt, meer dan dit bij Verwey het geval is, te maken hebben met een opinie over het model. Voor representatieve portretten zit men bij haar veiliger. Daarbij moet direct worden opgemerkt dat van concessies aan haar kant evenmin sprake is. Zij vormt bewus ter dan Verwey. En ik vraag me af of HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. Aansluitend: och tendgymnastiek en socialistisch strijdlied 7.20 Grammofoonmuziek. 7.25 Van de voor pagina, praatje. 7.30 Lichte grammofoon muziek. 8.00 Nieuws en socialistisch strijd lied. 8.13 Lichte grammofoonmuziek en re portages. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klassieke gewijde muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Romanti sche orkestwerken (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Tango rumba orkest en zangsolisten. 12.10 Lich te orkestmuziek (gr.). 12.22 Voor het plat teland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Elektronisch orgelspel. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka lender. 13.20 Stereo: Promenade-orkest en radiokoor: amusementsmuziek. 13.45 Ge sproken portret. 14.00 Stereo: Radio Ka merorkest: moderne en klassieke muziek. 14.50 Politieke lezing. 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00 Nieuws). 16.50 Voor de zieken. 17.20 Stereo: Metropole-orkest: amuse mentsmuziek. 17.50 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. Tips voor en van weg gebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij: Aktualiteiten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Stereo: Meisjes koor met pianobegeleiding. 19.30 Artistie ke staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Dansorkest en zangsolisten. 20.40 Licht in strumentaal kwartet. 21.00 Dit is uw le ven. 22.00 Lichte grammofoonmuziek. 22.10 Radio kamerorkest en solisten: moderne muziek (opn.) 22.30 Nieuws. 22.40 Piano en viool: klassieke muziek (opn.). 23.05 Re portage Vrouwencongres P.v.d.A. 23.15 Jazzmagazine. 23.55-24.00 -Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws en herha ling SOS-berichten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Moderne orkest muziek (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke muziek (gr.). 11.30 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Twaalf uurtje: caba- rettistisch programma. 12.05 Accordeonmu ziek met instrumentale begeleiding (opn.). 12.27 Mededelingen, t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Lichte muziek en reportages. 13.30 Licht instrumentaal trio (opn.). 14.00 Boeren en burgers in Buiten veen, hoorspel: 2. De bondgenoten van Jan van 't Hof (herhaling van 25 februari jl.). 14.25 ClavecimbelrecitalOude muziek (gr) 14.50 Moderne orkestmuziek (gr.). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 18.10 Koorzang (opn.). 18.30 Het spektrum: nieuws uit de protestants-christelijke orga nisaties. 18.45 Nieuwe grammofoonmuziek 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radio krant. 19.30 Leger des Heilskwartier (opn.) 19.45 Liefdadigheidsoproep Leger des Heils. 19.50 Licht instrumentaal trio. 20.05 Con certgebouworkest en solist: klassieke en moderne muziek (opn.). (In de pauze: 20.55-21.15 Pleit voor de straat: klank- schets). 22.00 Amusementsmuziek (gr.). 22.20 Sport. 22.30 Nieuws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Pianorecital: Moderne muziek (opn.). 23.10 Pleit voor de straat?: lezing. 23.25 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Lichte muziek (Om 12.25 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart). 12.50 Beursberichten en programma-over zicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Jeugdkoorzang (Om 14.30 v. d. jeugd). 15.00 Nieuws. 15.0 3 Grammofoonmuziek. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.24 Lichte muziek. 16.45 Kinderkoorzang. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de teenagers. 18.00 Nws 18 08 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sportkroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en ra diokroniek. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.45 Lezing. 20.00 Muziek-kroniek. 21.00 Kamer muziek. 21.50 Pedagogisch praatje. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 De Zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Feiten en mu ziek uit vroeger jaren. 23.30 Lichte mu ziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de scheepvaart. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Weekjournaal voor Gehoor gestoorden. 19.30 Engelse les. 20.00 Jour naal. 20.20 Patrouillewagen 54. T.V.-poli- tiefilm. VPRO: 20.45 Helpende handen, re portage over het werk van de C.C.S.A. 21.20 Muzikaal programma. 21.40 Ziek zijn beter worden, medische rubriek. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.25 Perry Mason Twee in één, T.V.- film. 21.15 Filmvenster. 21.45 Achter het nieuws. R.K.K. 22.10-22.35 Paulus achter na, religieus programma. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. KRO: 17.10-17.45 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Teleac Onge vallen in en om de woning, TV-academie. AVRO: 19.30 Mr. Magoo, tekenfilm. 19.35 De Dick van Dyke show. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.30 Danny Kaye- show. NTS: 21.20 Voetbalwedstrijd Liver poolF. C. Köln; 22.15 „Nog niet helemaal één" (moderne onderwijsmethoden en didactiek). 22.4(5 Tweede journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Theater 65. 20.20 Onze man in Pa rijs. 20.45-22.10 39 stappen (39 steps), spio- nagefilm (beide keuringen boven 14 jaar). Charlotte van Pallandt: Staand figuur met voet vooruit, 1959 (brons, 65 cm. hoog, Stedelijk Museum Amsterdam). hier ook niet een meer algemeen geldend verschil ligt ussen een figuratief werkende beeldhouwer en een schilder. Maar ook staat de twee jaren oudere Charlotte van Pallandt verder in de ont wikkeling van de beeldende kunst, die ons leerde dat in beeldende kunst meer te ver wezenlijken valt dan wij alleen met de ogen aan de natuur ervaren. Verwey weet daar ook wel van en wist te verrassen met experimenten, parafrases en varia ties. Maar daarbij bleef toch steeds weer kenbaar „de man van '80", zoals hij zich wel eens noemt. Hij acht zich ook de laat ste echte aquarellist, omdat volgens hem de aquarel van een bepaald en voorbij gaand tijdperk zou zijn. Wanneer men het daarmee niet eens wil zijn, veronderstelle men maar boutades uitspraken die toch wel tekenend zijn voor zijn positie zoals hij die zelf voelt of vermoedt. Met dat al gaat zijn werk dan toch maar uitstekend samen met het „moderner" te noemen werk van Charlotte van Pallandt, zoals een enkel schilderij van Verwey het tot zijn eigen verbazing en vreugde het zo goed deed naast een groot werk van Kruyder. De directeur van het Arnhems museum spreekt van affiniteiten in beider kunste naarschap. En in de geïllustreerde cata logus houdt de inleider Hans Redeker zich nader bezig met dit goede samengaan. Bij alle waardering voor het pogen dit te ver klaren blijft mij deze bevredigende com binatie toch ietwat een raadsel. En juist dat maakte mij deze expositie tot zo'n in trigerende. IN DE KOEPELZAAL treft men een drietal grote doeken van Verwey, die wel zeer sterk een herinnering aan Boot op roepen. Het verschil zit in een veel grotere stelligheid bij Verwey. Midden staat een plastiek van een liggende figuur, die over duidelijk wijst op de andere instelling van de beeldhouwster, die meer opnieuw cre- eert. Hoezeer zij zich met vormgeving be zighoudt, blijkt uit haar tekeningen, die ook weer zo'n andere instelling tegenover en met de natuur vertonen dan Verweys aquarellen, die veel meer ontstonden uit een directe aanschouwing van het gege ven. Met de portretten komen zij dan dich ter bij elkaar. Charlotte van Pallandts boetseren en Verwey's schilderen lijkt soms bijna van één hand te zijn. Van de verschillen sprak ik al. Om Charlotte van Pallandts portretten was mij tijdens mijn bezoek deze expositie vooral belangrijk. Men proeft aan deze koppen de afkomst van het model, de sfeer waarin het leefde tot soms bijna de reële omgeving. In het portret van Mevrouw Lammers vind ik het werk van de echt genoot, de schilder en tekenaar D. D. Lammers. Achter dat van jhr. D. C. Roëll zie ik het museum, dat deze beheerde. In dat van H. Molendijk proef ik nog de vroe gere en door mij gewaardeerde jeugdbe wegingsleider, naast de burgemeester, die mij ook vergund was te ontmoeten. geboorte van zijn schrijver, deel uit te maken van de eerste aanbieding in een nieuwe pocketserie. Die waardering is dit werk ook te beurt gevallen doordat het (onder de titel Arsène Lupin, gentle- man-inbreker) is verschenen in een nieuwe reeks van uitgeverij Het Spec trum: de serie Prisma-Detectives. HET IS EEN. van vlotte, moderne foto omslagen voorziene, pocketreeks, die zich wil concentreren op de goede vertegen woordigers van de diverse aspecten van het misdaad- en speurdersgenre. De eer ste aanbieding wekt al dadelijk behoorlij ke verwachtingen. Behalve Arsène Lupin bevat deze o.m. The Nose on my Face van Laurence Payne (vertaald als Televi sie-ster in slecht gezelschapeen van die langzamerhand zeldzaam wordende boeken, die tonen wat ook een hedendaags detectiveverhaal moet en kan zijn. In me nig opzicht modern, toont het in opzet en uitwerking de gedegenheid van het oude puzzelverhaal. Het geval, zich afspelend in een milieu van aan drank en verdoven de middelen verslaafde artiesten en „play boys", brengt speurder en lezer in aanra king met vaak even miserabele als boeien de mensentypen. Is het milieu er een waar in een moderne Amerikaanse „tough-sto- ry" gesitueerd zou kunnen zijn, de vaak rauwe aspecten van het „hardgekookte" verhaal zijn ver te zoeken: het blijft alles typisch Engels, ook in de figuur van de volmaakt correcte politieman die Scotland- Yardspeurder inspecteur Sam Birkett is. Daarmee treedt een tweede aspect naar voren: dat van de z.g. „politieroman". Ik heb bij herhaling betoogd, dat ik deze term overwegend door Nederlanders gebruikt van een zinloze pretentie acht, maar als men de term zou willen hante ren, zou men dat o.m. kunnen doen met betrekking tot dit boek, waarin een rustig systematisch politieonderzoek plaatsvindt, dat volmaakt de indruk wekt zich in de re aliteit af te spelen, zonder dat dit streven naar realisme zoals in de meeste z g. „policiers" het verhaal onleesbaar heeft gemaakt van dorheid. De methode volgens welke Paynes Bir kett tewerk gaat, is niet alleen die van een volgens de regels van het ambacht wer kend politieman, maar ook die van de suc cesrijke speurder uit de oude analytische school, waarin men als „held" de amateur verkoos boven de politieman: intuïtie en verstandelijke analyse zijn de draden waarlangs zijn onderzoek zich ontwikkelt en die uiteindelijk tot zijn succes leiden. Al met al een boek dat genoten kan wor den zowel door wie „human interest" of een kleurig milieu, als door wie vaart en spanning of logische deductie verwacht in zijn speurderlectuur. NUMMER DRIE IN de Prisma-Detec tives is Moord in de eerste graad (The busy body) van Elizabeth Ferrars, even eens een detectiveschrijfster die het mé tier nog op ouderwets-gedegen wijze be oefent. The busy body is de geschiedenis van een vrouw die met de ene helft van een tweeling getrouwd is en haar man in moeilijkheden ziet komen als hij kort na hun huwelijk voor het eerst in contact komt met de misdadige andere helft, die zijn broer misbruikt ter dekking van zijn criminele escapades. De moeilijkheden stijgen tot een hoogtepunt als de „andere helft" vermoord wordt en het pasgetrouw de vrouwtje zelfs even moet vrezen aat haar man hieraan niet onschuldig is. Om standigheden en gebeurtenissen die vol doende gelegenheid geven tot het schep pen van een bijzonder spannende thriller, met vele verwikkelingen, beklemmende si tuaties en dreigende atmosfeer. Elizabeth Ferrars heeft die gelegenheid uitgebuit en daarnaast nog gezorgd voor een redelijk intelligente complottering, al mag men natuurlijk van de zuivere thriller nooit de hecht doortimmerde detective-intrige ver wachten waarvan het analytische speur- dersverhaal het hebben moet. EEN ENGELSE EDELMAN, die gasten rondleidt op zijn voorvaderlijk landgoed, vindt tijdens een van deze excursies het lijk van een man op een hemelbed-met- een-historie. Het is de veelbelovende ope ningsscène (met het lijk al bovenaan blad zij 2) van Royal Bed for a Corpse, de thriller van Max Murray, die als Het lijk in het lconingsbed eveneens behoort tot de eerste collectie Prisma-Detectives. Veelbelovend, ook in de bijna Wodehouse- achtige humor bij de schildering van de Lord en diens butler, doet deze inzet meer verwachten dan het verhaal geeft als het zich verderop geheel gaat concentreren rond ervaringen en herinneringen van de ten onrechte verdachte, aangenomen zoon van de Lord, die een avontuurlijk ver leden heeft, niet alleen als oorlogsvlieger, maar ook als medewerkder aan een fan tastische stunt van de Engelse spionage dienst. Dit alles brengt met zich mee dat de jongeman in allerlei fantastische com plotten moet graven en onder andere een psychiatrische inrichting moet bezoeken, die een verkapt toevluchtsoord blijkt voor Sovjet-spionnen. Veel intelligentie komt er bij zijn speurwerk niet te pas en het ver haal doet druk en overladen aan, al kan men het een zekere spanning niet ont zeggen. Advertentie h. de graaff

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 10