Drs. Schmelzer zal wellicht de breekpunten gaan lijmen V HET WEER „Drie pet voor personeel van gemeente genoeg Mijn opgebaggerd in IJmuiden Amerikaanse luchtaanval op Noord-Vietnam ssl» m Explosie in Montreal Nieuwe tarieven makelaars AANWIJZING VAN INFORMATEUR VERWACHT Nieuwe Russische ambassadeur in Franse hoofdstad B. en W. Adam f Korter dienen voor dienstplichtigen bij luchtmacht Havenstad Qoeng Khe was doelwit Onsportief r I „Kleine" fractieleiders REGENJASSEN Vorst houdt aan Het woord is aan Onrust onder Spaanse studenten pagina In de krant van heden: Vijfti ten jaar - Dodencijfers Achtentwintig doden 50e JAARGANG NUMMER 100 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 2 MAART 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Nu vandaag de consultaties in paleis Ten Bosch worden vol tooid is binnen korte tijd de benoeming van een informateur te verwachten. Men houdt het er in Den Haag op dat deze informateur belast wordt met de opdracht de mogelijkheden te peilen voor een reconstructie van het demissionaire kabinet- Marijnen. Alles wijst erop dat de overgrote meerderheid van de oude coalitie partners een terugkeer wenst van de ploeg van mr. Marijnen in plaats van een samengaan met de socialisten. Dit zou immers moeten leiden tot een vrij radicale ombuiging van het regeringsbeleid op vele gebieden. De keus is in dit opzicht in de eerste plaats aan de grootste fractie in de Tweede Kamer, de K.V.P. Het is daarom niet onwaarschijnlijk dat de fractieleider van deze partij, drs. Schmel zer, de informatie-opdracht zal ontvangen. De eensgezindheid die de oude coalitie partners gisteren tijdens het Kamerdebat te zien gaven is tekenend voor de verhou dingen. Het leek bijna of er geen breuk was, zo eensgezind verzetten de fractie voorzitters van de regeringspartijen zich tegen het verzoek van de fractievoorzitter van de P. v. d. A., dr. Vondeling, om de demissionaire minister-president, mr. Ma- rijnen, te vragen de oorzaak van deze ka binetscrisis uit de doeken te doen. Mr. Marijnen was op verzoek van een Kamermeerderheid naar de vergadering gekomen, maar had tevoren al meegedeeld dat hij niet aan de discussie zou deelne men. Zwijgend zat hij eenzaam achter de regeringstafel. Een motie van dr. Vonde ling, waarin hem werd verzocht de Kamer in te lichten over hetgeen het kabinet tot aftreden had genoopt, werd door de tegen stand der regeringspartijen dan ook met 82 tegen 51 stemmen verworpen. Daarmee was de kous af. De koningin kon de con sultaties van de fractievoorzitters hervat ten die wegens dit Kamerdebat enige uren waren uitgesteld. Dr. Vondeling was teleurgesteld over dit wonderlijke Kamerdebat met de zwijgen de minister-president. „Ik had gehoopt dat de Kamer zich wat meer zou hebben inge leefd in de positie van de oppositie", zei hij. „Dat was gewoon sportief geweest. Ik had ook verwacht dat mijn collega's zich wat minder beschermend tegenover de re gering zouden hebben uitgelaten. Wat mij is overkomen (het niet krijgen van inlich tingen) had een van mijn collega's eens hebben moeten overkomen. Hij zou moord en brand hebben geschreeuwd....". Met zijn parlementaire vuurwerk heeft dr. Vondeling in elk geval bereikt dat de Anti-revolutionairen en de C.H.U. met wat schele ogen naar de liberale hoek zijn gaan kijken wegens de mededeelzaamheid van minister Toxopeus in de zaterdag gehou den partijraad van de V.V.D. „Mr. Toxo peus had verstandiger gehandeld als hij zijn mededelingen niet had gedaan", zei ÜPP Drs. W. K. N. Schmelzer gisteren de AR.-fractievoorzitter SmaJ.- lenbroek. „Maar het betekent niet dat nu óók de minister-president inlichtingen had moeten geven. Als de één een fout maakt hoeft een ander het nog niet te doen!" Ook de fractievoorzitter van de C.H.U. was niet zo gelukkig met het gedrag van minister Toxopeus. „Het is niet te rijmen met de christelijk-historische opvatting van staatsrecht. Zoiets zou bij ons niet gebeuren!", zei mr. Beernink. De consultaties in Huis ten Bosch zijn vanmorgen om tien uur hervat, nadat gis teravond om zeven uur mr. Beernink het rijtje adviesbezoeken voorlopig had afge sloten. De koningin heeft vanmorgen ach tereenvolgens gesproken met de heren Lankhorst (P.S.P.), Bakker (C.P.N.), Van Dis (S.G.P.), Koekoek (Boerenpartij) en Jongeling (G.P.V.). Voor iedere bezoeker had de koningin twintig minuten uitge trokken. De heer Koekoek had gisteravond al gezegd dat hij zich bij zijn bezoek aan de koningin zou beklagen over het samen spannen van de regeringspartijen met het kabinet. De raadpleging van de vijf „klei ne fractieleiders" heeft echter geen enkele politieke betekenis en moet eerder be schouwd worden als een vriendelijkheid tegenover de dwergpartijen in het parle- Dr. A. Vondelina. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Tot matig of zwak afnemende wind, aan vankelijk tussen noordoost en noord, later krimpend naar rich tingen tussen west en zuid. In de nacht en ochtend lichte tot ma tige vorst, morgenmiddag tempe raturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) PARIJS. De tegenwoordige Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Valerian A. Zorin, zal zich in april in dien de Franse regering zijn benoeming aanvaardt als ambassadeur in Parijs installeren. Zorin zal dan de plaats in nemen van Vinogradov, die zijn land ge durende dertien jaar in Parijs vertegen woordigd heeft en die de reputatie geniet het meest gaullistische lid van het corps diplomatique in de Franse hoofdstad te zijn. Dat Vinogradov, die zich in brede kring in Frankrijk zeer populair heeft weten te maken, nu door Zorin wordt vervangen, wijst op een nieuwe fase in de ontwikke ling van de Frans-Russische relaties. Over het algemeen ziet men in Parijs in de aanstaande komst van Zorin een nieuw bewijs van het feit, dat het Kremlin van plan is het Frankrijk van De Gaulle als een steeds belangrijker pion op het diplo matieke schaakbord te gebruiken. Zorin is behalve onderminister van Bui tenlandse Zaken ook lid van de opperste Sovjet. Hij zal daarom zelfstandiger dan zijn voorganger kunnen optreden. Vinagra- dov, die De Gaulle persoonlijk goed kent, zal in Moskou de reis kunnen voorberei den die de generaal vermoedelijk in het najaar naar de Sovjet-Unie zal onderne men. In de wereldpolitiek zouden Zorin in Parijs vooral twee gewichtige objecten wachten: de voorbereiding van een confe rentie van de vijf Genève-landen over de Vietnam-oorlog en de verdere exploratie van het denkbeeld van een groot-Europa van Atlantische Oceaan tot de Oeral, waarover De Gaulle al vaak gesproken heeft en waarvoor ook Moskou nu wel enige belangstelling lijkt te hebben. ment. Bij vorige kabinetscrises is het wel voorgekomen dat de vertegenwoordigers van de kleine partijen niet werden gecon sulteerd. De klacht van dr. Vondeling, dat hij door de zwijgzaamheid van het kabinet niet in staat was om de koningin deugdelijk te adviseren, neemt men in Den Haag niet zo ernstig op. Ook de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de vice-pre sident van de Raad van State weten over het vraagstuk niets meer dan dr. Vonde ling. Het is overigens niet aannemelijk dat reeds in dit stadium het advies van dr. Vondeling van vèrdragende invloed zal zijn. Dat wordt het pas als de breuk tussen de oude coalitiepartners onoverbrugbaar blijkt. Waarschijnlijk zal dr. Vondeling dan een lange verlanglijst bij de informateur op tafel leggen. Een paar van deze wensen zijn tevoren al bekend: aanvaarding van het initiatief-voorstel Vondeling inzake de prijzen van onroerend goed, meer over heidsinvloed bij de exploitatie van de Noordzee-gasbel, verandering in de be zitsvorming en de besteding van de Breed- band-miljoenen, verkorting van de mili taire dienstplicht, veranderingen in het huur- en subsidie-beleid en de ruimtelijke ordening, nieuwe maatregelen tegen wa ter- en luchtverontreiniging, een zekere koersverlegging in de buitenlandse poli tiek, meer hulp voor de gemeenten en voor de wegenbouw. Ook al zou slechts een deel van deze wensen kunnen worden ingewilligd dan nog kan men spreken van een flinke koers verandering. Wie het regeringsbeleid nu toetst aan de socialistische wensen komt al snel tot de conclusie dat in de zes jaar van kabinetten zonder socialisten de af stand tussen de Partij van de Arbeid en de vier andere grote partijen vrij groot is ge worden. B. en W. van Amsterdam z(jn het oneens met het door de vakbonden ingenomen afwijzende standpunt ten aanzien van het door minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) ingenomen standpunt dat drie per cent loonsverhoging voor het gemeente- personeel gerechtvaardigd is. Zjj zeggen dit in hun memorie van antwoord op de vragen die gesteld zijn naar aanleiding van de ontwerp-begroting 1965. Het college wijst er hierbij op dat vol gens 't gemeentelijk bureau van statistiek de kosten van levensonderhoud in 1964 ge stegen zijn met 6,4 percent. Per 1 januari 1964 zijn de salarissen van het personeel daarentegen gestegen met gemiddeld 20 percent en per januari 1965 met gemiddeld 7,5 percent. De salarissen van ambtenaren op jaarsalaris zijn op deze data respectie velijk gestegen met 14,5 en 9,5 percent, aldus B. en W. van Amsterdam. De reis van de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht is ten einde. Op de foto van links naar rechts mevrouw Ulbricht, Walter Ulbricht, president Nasser van Egypte, zijn vrouw en hun kinderen Heda, Mona en Abdel Hakim. Telefoto In een brief aan de voorzitters van Tweede en Eerste Kamer heeft minister P. J. S. de Jong meegedeeld dat hij een mogelijkheid ziet om de duur van de eer ste oefening voor alle dienstplichtigen bij de luchtmacht beneden de rang van ser geant te stellen op 21 maanden. Hiervan zullen voor het eerst profiteren die dienst plichtigen, die op of na 1 april 1964 voor de eerste oefening onder de wapenen zijn gekomen. Door een soepele overgangsregeling zal worden voorkomen dat de grootverlofda- tum van hen, die tussen 1 januari en 1 april 1964 onder de wapenen zijn gekomen, later zal komen te liggen dan de datum van groot verlof van de lichtingsploeg, voor welke de maatregel ten volle geldt. Tot dusverre kwam het voor dat een aan tal dienstplichtigen bij dit wapen 24 maan den moest dienen. Ongeveer duizend dienstplichtigen zullen per jaar van de nieuwe regeling profiteren. Minister De Jong en staatssecretaris Den Toom zijn tot de conclusie gekomen dat het aantal vrijwillig dienende militai ren waarover thans bij de Koninklijke Luchtmacht wordt beschikt aanleiding geeft om tot de genoemde maatregel te komén. Dit temeer omdat niet te verwach ten is dat de wervingsresultaten in de eerstkomende jaren een ongunstiger beeld te zien zullen geven. Tijdens normale baggerwerkzaam- heden in het Noordzeekanaal, in de zo genoemde Velser Kom bij de Noorder- sluis, ongeveer ter hoogte van het logies- schip „Arosa Sun van de Hoogovens, is een Duitse magnetische mijn naar boven gekomen. Het scheepvaartverkeer moest tijdelijk worden stilgelegd. Omstreeks half twee zou dat opnieuw gebeuren, omdat de mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Marine de mijn dan onschadelijk zou komen maken. De nog volkomen intacte mijn werd opgebaggerd door de baggermolen „JPB I". Toen het oorlogstuig op de baggermolen lag mochten de schepen weer voorzichtig passeren. Bij Rijkswaterstaat veronderstelt men dat in dit gebied nog wel meer van deze In 1940 door vliegtuigen uitgeworpen mijnen kun nen liggen. Gisteren zijn op Schiphol gearriveerd de nieuwe Indonesische ambassadeur in Nederland, de heer Soetjarwo en zijn echtgenote. De nieuwe ambassa deur werd onmiddellijk op een bloe menhulde onthaald. Pope: Dwalen is menselijk, vergeven is goddelijk. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Topsy 6 In de Vishal en op zee7 Ferdinand 8 Sport 9, 13 Mode 10 Radio en t.v10 Kunst 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws12 Scheepsberichten 12 Beurs 12 Luidsprekers 6' Dit nummer bestaat uit veertien pagina's SAIGON (Reuter, AFP en AP). Amerikaanse en Zuidvietnamese bom menwerpers hebben vandaag de Noord- vietnamese havenstad Qoeang Khe aan gevallen. Deze stad ligt 240 kilometer ten noorden van Da Nang. De vierde luchtaanval van de Verenigde Staten binnen een maand wordt „de diepste binnendringing in Noord-Vietnam" ge noemd. Het ziet er naar uit dat in Wash ington politieke beslissingen zijn ge nomen de luchtoorlog tegen Noord-Viet nam voort te zetten. De vorige luchtaan vallen werden ondernomen op 7, 8 en 11 februari van dit jaar. Qoeang Khe is reeds in augustus vorig jaar door vlieg tuigen van de zevende vloot getroffen Een Zuidvietnamese commandant zei, dat de aanval door 20 Amerikaanse F-100 straaljagers en 19 Zuidvietnamese ge vechtsbommenwerpers volgde op de ont dekking dat massale hoeveelheden wa pens en munitie uit Noordvietnamese ha vens Zuid-Vietnam werden binnengesmok keld. Het Amerikaanse Congres heeft gister avond de oorlog in Zuid-Vietnam bespro ken. In de Senaat zei de democratische fractievoorzitter Mike Mansfield dat pre sident Johnson probeert „de deksel op een gevaarlijke vulkaan te houden" om een grote oorlog in Azië te voorkomen en een toezegging aan de Zuidvietnamese rege ring na te komen. De republikeinse sena tor Milward Simpson betoogde echter dat de V.S. een spelletje van kat en muis speelden, terwijl „wij over de kracht en de macht beschikken" om een einde aan de oorlog te maken. De democratische senator William Prox- mire berispte collega's die gepropageerd hebben dat de Verenigde Staten zich uit Zuid-Vietnam terugtrekken of aangedron gen hebben op een schikking. „Wij kun nen niet deelnemen aan een conferentie die louter de vruchten van agressie be krachtigt", zo zei hij. Hij betoogde dat het beter was dat de V.S. Zuid-Vietnam blijven helpen de oorlog te winnen zelfs als dit vijf. tien of vijftien jaar zou du ren omdat de leer van de communisten wil dat zij pas tevreden zijn als zij de gehele wereld veroverd hebben. Intussen stijgen maandelijks iedere keer de Amerikaanse verliezen in Zuid- Vietnam tot een recordaantal. In de maand februari bereikte dit het totaal van 43 doden en 242 gewonden en 3 ver misten. Aldus is van gezaghebbende Ame rikaanse zijde meegedeeld. De New York Times schreef vandaag, dat een nieuw contingent Amerikaanse mariniers spoedig naar Zuid-Vietnam over gebracht zal worden om de grote Amerikaanse militaire installaties daar te helpen bewaken. Volgens het blad gaat het hier om 1200 man. MONTREAL (Reuter, AFP en AP) Ia de voorstad Lasalle van Montreal in Ca nada, heeft zich gisteren een enorme ont ploffing voorgedaan in een woonblok van drie verdiepingen. Uit het puin zijn tot dusver 28 lijken gevonden. Er zijn vijf tig gewonden en zeker honderd mensen worden vermist. Het gehele woonblok werd verwoest. Da kracht van de explosie was zo hevig dat een huis op honderd meter afstand zwaar werd beschadigd. Men vermoedt dat een lekke gasbuis de oorzaak van de explo sie is. Honderden militairen en brandweer lieden hielpen bij het reddingswerk. Een man die een kwartier lang onder de puinhopen had gelegen zei: „Ik wat in de badkamer. Plotseling hoorde ik een geweldige ontploffing en stortte het dak op mij neer." Ik kon naar buiten kijken en zag dat rest van het gebouw met de grond wa« gelijkgemaakt." De Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen (NBM) heeft besloten uniforme tarieven en voorwaarden in te voeren voor het verlenen van bemiddeling bij koop/verkoop en huur/verhuur. Dit be sluit vormt het resultaat van een jaren lange arbied. Eerder kwamen reeds uni forme regelingen voor het verrichten van andere makelaarswerkzaamheden (taxatie beheer e.d.) tot stand. De nu vastgestelde regeling zal per 1 juli in werking treden. De tarieven en voorwaarden die thans gelden, en die re gionaal waren geregeld, zullen dan ver vallen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1