Open brief aan minister Luns P. v. d. A. wil Kamerleden zonder een bijbaantje AGENDA Paramaribo vlagt en juicht voor prinses Beatrix en bondig Meisje, dat kleuter meenam, na tv-uitzending gevonden BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO ■mmè TRESLONG-HILLEGOM Rode Kruis vraagt Nederland hulp Hagenaar reeu op agent in Eén mei-viering zonder NVV Automobilist, die na ongeluk doorreed, aangehouden Amerikaanse vlieger is vrijgelaten P'' Het blijft koud Sm-M- DINSDAG 2 MAART 1965 2 werkt binnen 10 minuten t SPALT KORT NIEUWS Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Zes arrestaties wegens strooptochten Jan van Riebeeckhuis onderwerp van debat in Culemborg im-c. 7 en Achtendertig vooraanstaande Nederlanders, onder wie de oud-premiers dr. Drees en prof. De Quay, dringen er in een open brief aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. op aan dat de regering zich niet onder het etiket van een Europese unie laat meeslepen in een koers die aan de Europese eenwording en aan de samen hang van de Atlantische wereld onherstelbare schade zou toebrengen. In deze maanden gaat het om een belangrijke en wellicht definitieve keuze, aldus de ondertekenaars, die erop wijzen met deze brief „in zuiver persoonlijke capaciteit" te handelen. Zij zijn van mening dat de doelstellingen van het Nederlandse buitenlandse belejd in gevaar *ljn. Het Atlantisch bondgenootschap wordt thans ondermijnd en bedreigd als gevolg van de richting waarin het Europa van de Zes zich ontwikkelt. Zij wijzen de instelling van een politieke unie van de Zes op basis van een ver drag volledig af, alleen al omdat over de fundamentele doelstellingen van het bui tenlands beleid tussen de Zes geen over eenstemming bestaat, met name ten aan zien van de betrekkingen met de Verenig de Staten. Om dezelfde reden hebben zij ernstige bedenkingen tegen een geïnstitu tionaliseerd overleg tussen de Zes over deze materie. Het huidige Franse streven om Eüropa te organiseren op militair en buitenlands politiek gebied is er op gericht om de banden rpet de Angelsaksische landen los ser te maken en een politiek te voeren, die onafhankelijk is van de Verenigde Sta ten en Engeland, zo gaat de brief verder. Daarbij komt, dat deze continentale Euro pese politiek wordt nagestreefd op basis van de handhaving van de soevereiniteit van de daaraan deelnemende landen. Een zodanige politiek, die leidt tot vervreem ding van de overige NAVO-partners, bete kent een wezenlijke bedreiging van de noodzakelijke cohesie van het westen. Zij leidt tot een herleven van nationalisme. Zij zou de verdedigbaarheid van Europa ernstig aantasten. Zij bedreigt de ver worvenheden van de naoorlogse westelijke samenwerking. Het uithollingsproces is aan de gang. Een oplossing van het nucleaire probleem In Atlantisch verband is uitgesteld en als de tekenen niet bedriegen, dan verbreiden ongezonde ideeën over de plaats van Europa in de westelijke samenwerking zich steeds meer. Dit proces wordt niet voldoende gecompenseerd door de positie ve resultaten, die in de Economische Ge meenschappen zijn bereikt en die als zeer gunstig moeten worden gewaardeerd. De schrijvers van de brief dringen erop aan, dat in een zo vroeg mogelijke fase van een eventueel gesprek over een politieke unie Engelse deelneming daaraan opnieuw wordt verlangd. De brief is ondertekend door: prof. dr. A. H. M. Albregts, jhr. dr. Fr. A. M. Alting von Advertentie dagelijks diner-dansant dinsdags kabaret onbeperkt kip eten f 6.50 zalen voor partijen tot 1000 personen reserv. 02520 - 5347 maandags gesloten Geusau, S. J. van den Bergh, prof. dr. P. P. van Berkum, drs. E. H. van der Beugel, mr. P. M. H. van Boven, jhr. mr. M. L. de Brauw, mr. D A. Delprat, mr. dr. J. Donner, dr. w. Drees, mr. C. L. W. Fock, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, prof. dr. P. Geyl, drs. G. J. H. de Graaff, dr. C. F. Karst^n, dr. L. de Jong, H. J. de Koster, prof. dr. J. Kymmell, C. J. van Mastrigt, mr. W baron Michiels van Kessenieh, J. A. Middel huis, mr. J. J. Oyevaar, dr. L. J. Pieters. prof. mr. C. H. F. Polak, C. van de Poll, drs. J. W. da Pous, prof. dr. J. E. de Quay, dr. P. Rijkens, ir K. Scholtens. ir. C. Staf, mr. M. P. L. Steenberghe, prof. dr. J. Tinbergen, jhr. mr. A. W L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, drs. B. J. Udink, mr. G. E. van Walsum, H. H. Wemmers, prof. dr. J. Zijlstra. Voor Turkse kinderen Het internationale Rode Kruis heeft aan de Rode Kruis-verenigingen van Ne derland. Zwitserland, Canada en de Sovjet-Unie gevraagd om noodzendin- gen gammaglobulinserum voor de inen ting van vijfduizend kinderen, die in het Turkse dorp Tekman aan mazelen lijden. De epidemie zou reeds driehonderd slachtoffertjes hebben geëist. Tekman, dat elfhonderd kilometer ten oosten van Istanboel ligt, is geheel inge sneeuwd, hetgeen de hulpverlening be moeilijkt. advertentie op een In Den Haag is gisteravond een negen tienjarige jongeman aangehouden, die eer der op de avond met zijn auto agent was ingereden. Twee agenten hadden om negen uur op de Nieuwe Haven geconstateerd dat hen een zwarte auto met groot licht tegemoet- reed. Ze wilden deze auto een stopteken geven om de bestuurder erop te wijzen dat hij in overtreding was. De ene agent ging hierop op de straat staan en gaf hem een duidelijk teken om te stoppen. Toen hij vlakbij was gaf de bestuurder vol gas, de agent kon nog juist opzij springen. De bestuurder doofde meteen zijn lich ten en reed snel weg, maar de andere agent had toch kans gezien het nummer op te nemen. Daardoor kon om twintig voor tien op de Herengracht een negentien jarige verwarmingsmonteur uit Den Haag worden aangehouden. Hij werd meegeno men naar het bureau en wordt thans ver hoord, verdacht van poging tot doodslag. Het is al de tweede keer, dat hij voor een dergelijk feit wordt aangehouden. Haringvlietbrug. De brug over het Haring vliet zal tot en met de nacht van 5 op 6 maart wegens technische werkzaam heden gesloten zijn van 's avonds tien uur tot de volgende morgen zes uur. De Partij van de Arbeid streeft naar een Tweedekamerfractie, waarin zo wei nig mogelijk lieden met bijbaantjes voor komen, heeft de heer E. Meester, alge meen secretaris van de P.v.d.A. op een pers conferentie in Utrecht verklaard. Het aan tal socialistische Kamerleden, met neven functies is nu al het kleinst van alle par tijen, maar als de vernieuwingsplannen van de Partij van de Arbeid zijn uitge voerd, is de wenselijkheid nog urgenter, aldus de heer Meester. De P.v.d.A. streeft namelijk naar een hechtere binding tussen kiezer en gekoze. ne. Daarvoor is het land ingedeeld in veertig districten. Elk district krijgt zijn eigen Tweedekamerlid. Deze gaat in team verband samenwerken met een Eerste kamerlid, met statenleden en andere par tijleden. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Neder lands Dans Theater. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Spel met vuur", 18 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Moskou", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „O.S.S. 117 in Bangkok", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Heer van ge- xelschap", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „De hofnar", a.l. Woensdag geen filmvoorstellingen. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Politie post Reeperbahn", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De held van de steppe", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wat be treft de vrouwen", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met vrij dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van tekeningen, aquarellen, pastels en grafiek van Isaac Israëls. Tot 5 april. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-16 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Hans Mulder. Tot 1 april. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van schilderijen, teke ningen en aquarellen van kunstkring „De Acht". Tot 28 maart. Bootzaal: „100 am bachten" van Jan Luyken. Dagelijks ge opend van 10-20 u. Klassiek grammofoon- platenconcert van 20-23.30 u. Dinsdag ge sloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. „Chez nous" (Spaarnelaan 25): Expositie van aquarellen van Frans Funke. Tot 8 maart. Dagelijks geopend van 10-17 u. en rondag van 13-17 u. Waagtaveerne (Spaarne): Expositie van schilderijen, gouaches en tekeningen van Floor Hominge en Rob Rijsterborgh. Tot 8 maart. Dagelijks geopend van 14-17 uur. DIVERSEN Raadhuis Halfweg, woensdag 19.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haarlemmer- llede. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 26 februari). DINSDAG 2 MAART City, 20 u.: „De Zwarte Panter". Stadsschouwburg, geen film. Raadhuis Velsen, 19.30 u.: voortzetting begrotingsbehandeling. WOENSDAG 3 MAART City, 20 u.: „De Zwarte Panter". Stadsschouwburg, geen film. Raadhuis Velsen, 19.30 u.: voortzetting begrotingsbehandeling. Petrazaal, 20 u.: 't Nut. „Humor en tra giek in het politiebureau", door W.A. Tie- man, chef van de recherche en zedenpolitie te Utrecht. N.V.V.-Jongerencentrum, Snelliusstraat 41, 20 u.: vakantie-oriëntatiebijeenkomst. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wiistelaan, Sant poort (ook voor r.-k. bibliotheek): 14 tot 17 uur (jeugd). R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Velsen, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. DINSDAG 2 MAART Kennemier Theater, 19 en 21.15 u.: „Zoe loe". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Liever nog geen bloemen". V erenigingsgebouw, Parmentierstraat, 19.30 uur: Stichting Huish.- en Gezins- voorlichtirug. Café „Sport", 20 u.: Vergadering „Vogel vreugd". Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.3021.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 1521 u. R.K. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 u. Oosterwljk, r.k. leeszaal, geopend van 14-21 uur; openbare leeszaal gesloten. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 19-21 uur; r.-k. leeszaal geopend van 19-21 uur. WOENSDAG 3 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Zoeloe". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liever nog geen bloemen". Kennemer Theater, 20 u.: Concert door Mij. ter Bevordering der Toonkunst. „Parkzicht", 20 u.: Klaverjasavond Ken nemer Motor- en Auto Club. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.30-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat no. 70, geopend van 15-21 uur. R.K. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oostenrijk, r.-k. leeszaal, geopend van 14-21 uur: openbare leeszaal gesloten. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 19-21 uur; r.-k. leeszaal van 19-21 uur. Nu al zijn bij de P.v.d.A. functies in het openbare leven onverenigbaar met partijfuncties. Evenmin accepteert de P.v.d.A statenleden, burgemeesters en wethouders ais Kamerlid. Dit principe wil de P.v.d.A. verder uitbreiden, zodat een Kamerlid zich uitsluitend met zijn werk zaamheden in de volksvertegenwoordiging kan bezig houden. De heer Meester ontkende, dat deze nieuwe koers een rol heeft gespeeld bij het besluit van de heer Roemers te be danken voor het voorzitterschap van het N.V.V. Evenmin is er sprake van dat hij de functie heeft neergelegd omdat er spanningen zouden bestaan in de kring van de P.v.d.A. De heer Meester deelde verder mee dat een door het bestuur van de Partij van de Arbeid ingestelde commissie, die een studie heeft gemaakt van mogelijke ver anderingen ir. het Nederlandse kiessy steem, voor afschaffing van de Eerste Ka mer is en voor een kiessysteem waardoor zowel evenredige vertegenwoordiging als districtenstelsel mogelijk zijn. Hij maakte ook bekend dat de Partij van de Arbeid het één-meifeest dit jaar voor het eerst niet in samenwerking met het N.V.V. zal vieren. De plaatselijke meicomités, waarin het N.V.V. en de so cialistische partij van oudsher samenwer ken, zijn opgeheven. De P.v.d.A. zoekt nog naar de juiste vorm. Dit jaar wil zij het eens gaan proberen met een lande lijk meifestival in de Jaarbeurshallen in Utrecht. Personeel van de rijkspolitie te Nunspeet en Elburg heeft zes personen gearresteerd verdacht van een grote serie diefstallen van afvalmaterialen als koper, lood en der gelijke op de noord-west-Veluwe. Zij opereerden gedurende enige maanden 's nachts per auto onder meer in de plaat sen Nunspeet, Epe, Wezep, Heerde, Apel doorn en Meppel. De waarde van de buit wordt op drie a vierduizend gulden ge schat. De politie in Nijmegen heeft gisteren een kapper uit Beek-Ubbergen aangehouden in verband met een verkeersongeluk, waarbij de dertigjarige heer O. Vroege uit de Ooy en zijn 31-jarige verloofde mejuffrouw W. Gerrits uit Nijmegen zijn omgekomen. Hij was na de botsing doorgereden. Aanvankelijk werd verondersteld dat het ongeluk was veroorzaakt door een Duitse automobilist, maar bij een controle van garages in Nijmegen werd een auto aange troffen, die bij het ongeluk betrokken moest zijn geweest. Juist toen tot zij. arrestatie zou worden overgegaan kwam de kapper zich vrijwil lig melden bij de rijkspolitie van Beek- Ubbergen. (Von onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) PARAMARIBO Suriname heeft prin ses Beatrix een spontaan en uitbundig welkom bereid. Zelfs het standbeeld van Ghandi in Paranaribo was versierd met een slinger van oranje bloemen. Duizen den dromden langs de kilometers lange route van het vliegveld Zanderij naar de binnenstad, een afstand van 51 kilometer. Kotomissies. Hindoestanen, Europeanen, Javanen en Creolen stonden rijen dik langs de weg om de langzaam rijdende stoet voorbij te zien gaan. De prinses werd door goeverneur De Vries en eerste minister J. Pengel op het vliegveld verwelkomd. De erewacht op het vliegveld werd ge vormd door het korps gewapende politie, gestoken in khaki uniformen, witte tro penhelmen, koppelriemen en enkelstuk ken. Prinses Beatrix ontdekte dat de poli- tiekapel een nieuw uitrustingsstuk had, een oranje kokarde op het hoofddeksel Gouverneur De Vries bevestigde dat het de eerste keer was dat de kokarde werd gedragen. Bij het vertrek van het vliegveld liep een klein, in het rood gekleed meisje van de Caraïben, een Indianenstam, die met twintig leden naar het vliegveld was geto gen, prinses Beatrix achterop en tikte haar op de arm. De prinses bleef staan, het meisje kuste haar hand en overhan digde haar een ketting, gemaakt van kra len en zwijnentanden. Op weg naar Paramaribo werd op drie plaatsen gestopt om een bezoek te bren gen aan de nederzettingen Onverwacht, Lelydorp en de Nieuwe Grond. Bij Onverwacht, een Creolendorp, liet een van de kinderen tijdens de zanghulde een klein groen vlaggetje vallen, vlak voor de voeten de prinses. Het kind had de moed niet het op te rapen. Maar de prin ses pakte het vlaggetje op en gaf het aan het bedremmelde jongetje. In het voorna melijk door Javanen bewoonde Lelydorp, werd prinses Beatrix met gamelanmuziek verwelkomd. Zij kreeg een doos aangebo den met sieraden van Siamees zilver, een geschenk dat zij bijzonder bleek te waar deren. f Bij het dorp Nieuwe Grond waren twee erepoorten over de weg opgericht. Prinses Beatrix werd hier begroet door twee dele gaties, die haar met zoveel bloemenslin gers omhingen, dat zij zich nauwelijks meer vrij kon bewegen. De Hindoestanen die hier wonen toonden zoveel enthousias me, dat de ceremonie af en toe chaotisch dreigde te werden. Kotomissies boden ge schenken aan, waarbij hele manden met bloemen werden neergezet aan de voeten van de prinses. Hoe dichter de stoet in de buurt van Paramaribo kwam, hoe meer mensen er langs de weg stonden. In het vlaggende Paramaribo stonden honderden mensen op het gazon voor het huis van gouverne mr. De Vries. De ambtswoning stond vol bloemstukken. Onmiddellijk na de aan komst verscheen prinses Beatrix op het balkon, begroet door een enthousiast jui chende menigte. Vandaag legde de prinses een krans bij het monument voor de gevallenen. Zij werd officieel ontvangen door de regering van Suriname en de Staten van Surina me. Voorts opende zij het pas gereed ge komen centrum van het Surinaamse Rode Kruis. Treinverkeer gestagneerd. Gistermiddag is tussen kwart voor een en kwart voor twee het treinverkeer over de spoorbrug over de IJssel bij Zutphen (in de lijnen Arnhem-Zutphen-Deventer en Apel- doorn-Zutphen) gestaakt. Een schip was in aanvaring gekomen met de brug. De spoorwegen achtten het niet verant woord treinen over de brug te laten rijden voordat een onderzoek had uit gewezen dat dit zonder gevaar kon ge beuren. „IJzermot" gezonken. Op de Oosterschelde, ter hoogte van de Steenbergsevliet, is het motorschip „IJzermot" in aanvaring gekomen met de „Corma". Het motor schip werd aan de achterzijde lek ge stoten en kon worden versleept naar een plaats buiten het vaarwater. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De rechter-commissaris te Maastricht heeft de voorlopige hechtenis niet verlengd van de ex-directeur van de opgeheven Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij Seven Seas Airways, die sinds vorige week don derdag in voorlopige hechtenis was gehou den op verdenking van overtreding van d« uitvoerverbodenwet 1935. Hij zou op of om streeks 3 februari honderd parachutes per Superconstellation van vliegveld Beek naar Praag hebben uitgevoerd. Dank zij een op het televisiescherm ver toonde foto is gisteravond de zeventienja rige Johanna Maria K„ die sinds zondag middag op stap was met haar driejarig buurmeisje Ella van Giersbergen, door de politie aangehouden. Ook een zeventienja rige vriend uit Zwijndrecht is in verze kerde bewaring gesteld. De kleuter man keerde niets. Zondagmiddag werd Joke, die wegens vroegere moeilijkheden onder toezicht stond, bezocht door haar verloofde uit Zevenbergen. Op zijn voorstel een wande ling te maken vroeg zij een buurvrouw of Ella mee mocht. Deze ging hier geheel mee akkoord. Vermoedelijk heeft het stel naderhand ruzie gekregen, want de jongen is op een gegeven moment kwaad weggelopen, het meisje met de kleuter alleen achterlatend. Sinds dat tijdstip ontbrak ieder spoor van het tweetal. Nadat een foto van de twee meisjes op het t.v.scherm was vertoond In Zuid-Afrika voert men een actie voor restauratie van het historische Jan van Riebeeckhuis in Culemborg, zo heeft loco burgemeester drs. A. H. Stadhouders gis teren bij de behandeling van de gemeente begroting van Culemborg meegedeeld. Bij de algemene beschouwingen sugge reerde de P.v.d.A.-fractie in verband met de politieke situatie in Zuid-Afrika de bouwval maar te slopen. De K.V.P. en de vrije socialisten pleitten evenwel voor res tauratie. Locoburgemeester Stadhouders antwoordde dat de gemeente met de aan koop van het pand voldoende heeft gedaan om het huis te behouden. „De rest moet uit Zuid-Afrika komen." 177. Voortgeduwd door een sterke stroom en een vleugje wind in de zeilen, gleed het goede schip Kokanje over het water. Er hing een lichte mist, die het zicht be perkte. Scheepskat Karo hield het stuur. Tutu, de papegaai, luierde een beetje en Bram- metje Fok las voor uit het grote boek met de gekleurde platen. „Waar we nu varen", zei hij „leefde eens de Zingende Zeemeermin. Zij was schoon, van paardestaart tot vissestaart. En zij zong zo mooi, dat zelfs de storm bedaarde om naar haar te luisteren. Maar wee de arme zeeman, die luisterde naar haar lied. Want met haar gezang lokte zij hem de afgrond in, zijn schip verging en van hemzelf werd nooit iets vernomen... „Brrrr", bibberde Tutu. „Zingt ze nog wel eens vroeg Karo met een klein stemmetje. „Ach, het is maar een verhaaltje zei Bram geruststellend, maar ook in zijn stem trilde iets angstigs door. Want hij had rare verhalen gehoord over de vreemde dingen, die hier nog steeds gebeurden HM, NU WET0C.H6EEN Af SCHEID MEER WIUBN NE MEN, HOEUÉN YI/E OOK NICT MEER TE HO new KOM, we 6AAW NAAR HUIS EN BAKKEN EEN FUWKE STAPEL, 60ED, dat WE ER EEN PAAR TB VEED GEBAKKEN HEBBEN - DAN KUNNEN DE ANDERE OOK MEE PTF.M I K 60ED - DAN HOUDEN WE ER Mee op: OPDRODUKEN werd de Dordtse recherche overstroomd met tips van mensen die meenden haar gezien te hebben. Een tip was raak: zij werden aange troffen in gezelschap van een jongen uit Zwijndrecht, die Joke na de ruzie met haar vriend had ontmoet. Deze had haar meegenomen nadat pogingen om de kleu ter kwijt te raken op niets waren uitge lopen. Volgens de recherche heeft het meisj» uit verveling en lust naar avontuur ge handeld. IIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIHIIIHIIIIHIIIIIIIIIIIIIUHIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het KNMI deelt mee: De felle noordoostenwind die koude lucht naar ons land aanvoerde, waarin de af gelopen nacht in ons land ongeveer 4 gra den vorst voorkwam, werd instandgehou den door een depressie, die over Zuid- Frankrijk en het Alpengebied in de rich ting van Oost-Ëuropa trekt. Langs haar baan bracht de depressie overvloedige re gen en sneeuwval. De noordoostenwind bracht de kou tot de Middellandse Zee. Zeer strenge vorst kwam de afgelopen nacht vooral in Scandinavië voor. Ook op de Britse eilanden heeft het hier en daar meer dan 10 graden gevroren, als gevolg van het passeren van een rug van hoge druk. Deze rug kan in de komende nacht ook ons land bereiken, waarbij een afne ming van de wind verwacht kan worden. Tijdens opklaringen zal dan lichte tot ma tige vorst voorkomen. Bij IJsland ontwik kelt zich een depressie die in de richting van de Britse eilanden trekt. Onder in vloed hiervan kan de wind morgen uit zuidwestelijke richting gaan waaien. Tij dens opklaringen kan de temperatuur dan in de namiddag iets boven nul komen. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen ,S ^4 binnen- en buitenland 5 s a ES Den Helder sneeuwbui no 0 -3 Ypenburg sneeuw no 2 -3 Vlissingen sneeuwbui inno 3 -2 Eelde sneeuw no -1 -4 De Bilt sneeuw no 2 -3 Twente motsneeuw no 0 -4 Eindhoven sneeuw no 2 -3 Z.-Limburg sneeuw no 3 -3 Helsinki zwaar bew. z -6 -11 Stockholm half bew. zzw -5 -15 Oslo onbewolkt w.stil -5 -11 Kopenhagen onbewolkt no -3 -7 Aberdeen licht bew. w.stil 1 -16 Londen onbewolkt n 6 -4 Amsterdam motsneeuw no 1 -3 Brussel geheel bew. nno 2 -3 Luxemburg sneeuw nno 2 -3 Parijs geheel bew. n 4 -2 Bordeaux onbewolkt nw 5 -2 Grenoble regen nw 10 4 Nice regen nnw 9 6 Berlijn sneeuw no 7 -5 Frankfort sneeuw no 4 -1 München zwaar bew. wnw 3 -4 Zürich sneeuw nno 3 -1 Locarno regen w.stil 4 -0 Wenen regenbui zo 5 1 Innsbruck half bew. wnw 8 1 Belgrado zwaar bew. zw 3 1 Rome regen zw 15 10 Barcelona zwaar bew. wzw 15 Madrid licht bew. wzw 10 1 Mallorca zwaar bew. wnw 16 10 Lissabon regenbui w 13 8 Woensdag 3 maart Zon op 7.22 uur, onder 18.23 uur. Maan op 7.58 uur, onder 18.22 uur. Maanstanden 3 maart 10 maart 17 maart 25 maart 10.56 uur 18.52 uur 12.24 uur 2.37 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 2 maart Hoog water 3.39 uur en 15.49 uur. Laag water 11.26 uur en 23.47 uur Woensdag 3 maart Hoog water 4.12 uur en 16.20 uur. Laag water 12.05 uur en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort la 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2