Rijk geeft de gemeente geen redelijke kans Loendersloot DINSDAG 2 MAART 1965 5 lila EXCELSIOR STEEL- STOFZUIGER 137.50 oersterke motor met Kema-keur 1 licht van gewicht 9 1 jaar garantie grote stofberging gemakkelijke betaling en 100 service bij Lange Nieuwstr. 435 IJmuiden - Tel. 4654 Van Straaten leidt in IJmond-damstrijd De V.V.D. Protestants Christelijke groep Communistische Partij Pac. Socialistische Partij Strandplan DE PSP en de CPN: van links naar rechts de heer J. Groen en mevrouw A. Hoek-Veenstra (beiden PSP) en de heer T. Kruisman (Communist). vertraagd. Een bestemming, welke vol gens drs. Roessingh slechts na een prin cipieel debat door de raad kan worden vastgesteld. Mr. Van Hattum (V.V.D.) was het wat betreft de vrije zaterdag voor het lager en derwijs in het geheel niet met de vorige spreker eens en hij nam gaarne het risi co voor conservatief te worden versleten door te stellen, dat de kinderen hier aller minst een dienst mee wordt bewezen. Zij moeten dan immers dezelfde leerstof op nemen in een kortere tijd en ofschoon er door vele ouders en een deel van het on derwijzend personeel een bepaalde druk op de invoering wordt uitgeoefend, ver zocht spreker toch in geen geval tot deze maatregel over te gaan, alvorens die voor het middelbaar onderwijs zou zijn vastge steld. Voorts bracht mr. Van Hattum het wo- ningbeleid ter sprake, om als zijn mening te kennen te geven dat de nieuwbouw in de vrije sector een snellere doorstroming ten goede zal komen. Ook adviseerde hij bepaalde voorzieningen bij de woningwet woningen enige tijd later aan te brengen, zodat men bij de bouw in ieder geval be neden de curveprijs kan blijven. De heer Gorter (V.V.D.) wees onder meer op de uitzonderlijke positie in de ge meente van het Staatsvissershavenbedrijf. Ook achtte hij het gewenst dat de verbin ding tussen IJmuiden en Katwijk zou wor den verbeterd, vooral omdat laatstgenoem de plaats voorlopig toch niet over een eigen haven zal mogen beschikken. Spreker had daarbij al eens gedacht over de nieuwe ver bindingsweg door de duinen, waarmee ook de recreatie zou zijn gediend. Vervolgens vroeg de heer Gorter het col lege om meer concrete gegevens over de uitbreidingsplannen in het oosten van de gemeente, omdat naar zijn mening op de ze wijze grondspeculatie kan worden voor komen. Tenslotte meende spreker een ver hoging van de gasprijs in dit stadium ten sterkste te moeten ontraden, omdat immers onlangs is bekendgemaakt, dat straks cok Velsen voor aardgas in aanmerking komt. De laatste spreker van deze avond was de heer Tanis (Prot. Chr.) die zich hier voor meldde via de heer Lips, om de nog niet door zijn fractie benutte spreektijd even rond te maken. Hij maakte van de ze gelegenheid gebruik om zijn instem ming te betuigen met het voornemen van het college te trachten meer invloed te kunnen uitoefenen op het Staatsvissersha venbedrijf. Hiermee kunnen de fouten van vorige generaties dan weer ongedaan wor den gemaakt. Wel zou hij het bijzonder op prijs stellen, wanneer een en ander eerst uitvoerig in de raad kan worden bespro ken. Hierna werd de eerste begrotingsdag door de voorzitter beëindigd, om het col lege in de gelegenheid te stellen zijn ant woorden aan de raad voor te bereiden. De vergadering wordt dan hedenavond weer voortgezet. Advertentie A In de strijd om het damkampioenschap van de IJmond gaat J. van Straaten na twee ronden aan de leiding in de hoofd klasse. Hij won in de tweede ronde van Van de Berg, na in de eerste remise te heb ben gespeeld tegen Van Duivenbode. De uitslagen van de tot dusver gespeel de partijen zijn: C. van DuivenbodeJ. van Straaten 11; H. SwierA. Douma 1—1; P. v. d. Berg—T. Tielrooy 2—0; T. TielrooyH. Swier 20; A. DoumaC. van Duivenbode 11. In de eerste klasse heeft J. de Boer de leiding. Hij won van M. Bosma en H. Leeuw. Andere uitslagen waren: Th. van der HoekH. Leeuw 20, M. v. d Steen W. L. van Dongen 11; Van der Steen Hoek 11; M. BosmaW. van Dongen 2—0. De kampioen van de IJmond en degene, die als tweede eindigt, mag deelnemen aan het kampioenschap van Kennemer- land. Van het spelen van deze voorwed strijden om de titel van de IJmond is al leen B. Dukel als kampioen van 1963 en 1964 in Kennemerland vrijgesteld van deelname. Laatste begrotingsbehandeling in het oude raadhuis van Velsen begonnen Als men ziet, op welke voortvarende en planmatige wijze de grote bedrijven in de IJmond de wereld van morgen voorberei den op hun eigen grondgebied, dan wordt men wel getroffen door de tegenstelling met de inefficiënte wijze waarop de over heid door constant geldgebrek en andere beperkingen haar taken kan uitvoeren aldus de heer J. van Os van den Abee- len (P.v.d.A.). Ligt zo'n gemeente, zoals met Velsen het geval is, in een economisch en maat schappelijk stormgebied, dan vloeien daar uit consequenties voort. Uit een budget, ingesteld op de gemid- De KVP-hoek; tweede van links mr. G. van Roozendaal. Velsens strandplan zal de kuststreek in overheidshanden moeten komen, ten einde te worden opengesteld voor het pu bliek. Er zijn nu drie jaar lang geen woning wetwoningen in Velsen gebouwd. De niet- gebruikte woningtoewijzingen zijn in gevaar en de oorzaak van dit alles is, dat men niet rond kan komen tegen de curveprijs van het ministerie van wederopbouw. Min der draagkrachtigen moeten 5 tot 6 jaar wachten op een woning. Wat heeft het col lege gedaan om de regering van de on houdbaarheid van deze situatie te over tuigen? Spreker wilde de stilte die in de IJmond- verhoudingen is getreden niet verbreken, maar het leek hem wijs, dat Velsen en Beverwijk zich toch eens gaan bezinnen op een zekere toekomstige taakverdeling in het grote geheel van opgaven, dat mor gen ruimte genoeg zal laten voor de ambi tie en werkkracht van alle in het gebied aanwezige bestuurderen. Waarom zou men vandaag verhoudingen hebben, die de rechtvaardiging van aller gezag ook voor de toekomst in de weg staan? Vage argumentaties en oncontroleerba re berekeningen zijn geen overtuigend be wijs, dat een olieraffinaderij en petroche mische industrie de enige oplossing voor Amsterdam en zelfs voor de rest van Noord-Holland vormen. Alle gegevens moeten op tafel komen, opdat de bevol king kan beoordelen, waarom het gaat. De heer C. Ockeloen (P.v.d.A.) zei niet gerust te zijn over de „eisen" die de re gering zou stellen aan Mobil Oil met be trekking tot de luchtverontreiniging. Er zijn geen normen bekend, dus wat zegt nou „binnen de grenzen"? Intussen treft Mobil Oil voorbereidingen om te bouwen. De machines, die aan de „eisen" moeten voldoen, worden of moeten besteld.Wel ke „eisen". De heer Van Eijk (P.v.d.A.) pleitte voor de instelling van een commissie uit de raad voor zaken met betrekking tot het perso neelsbeleid. Bij het voortzetten van de begrotingsbe- Op zijn beurt werd door de heer Schots man (V.V.D.) meegedeeld dat zijn frac tie zich wel in grote lijnen achter de be groting zal kunnen plaatsen, al noemde hij de rioolbelasting een moeilijk te verteren zaak. Vooral omdat hierdoor de eigenaar weer het zwaarst zal worden getroffen. Ook met sommige andere uitgaven is zijn fractie niet altijd even gelukkig, daar men vreest dat de vastgestelde kosten voor leeszalen, Telstar en buitenlandse contac ten inmiddels al zo hoog zijn opgelopen, dat er voor nieuwe opdringende activitei ten straks geen geld meer beschikbaar zal zijn. Wat Beeckesteyn betreft gaf spreker te kennen, dat een dergelijk uniek gebouw er eenvoudig om vraagt als streekmuseum en expositieruimte te worden ingericht. Er zijn in de IJmond voldoende historische voorwerpen aanwezig die hier kunnen wor den tentoongesteld en daarbij zou het ge bouw tevens een fraai onderkomen bieden aan het bezit van het Pieter Vermeulen- museum. Er blijft dan voldoende ruimte over voor een bescheiden restaurant met theeschenkerij. Tenslotte maakte de heer Schotsman eni ge kritische geluiden kenbaar op de wijze, waarop in Velsen wordt gebouwd. Hij be treurde het daarbij dat gezellige luifeltjes en doorloopjes kennelijk voor deze ge meente taboe zijn verklaard, zodat er voor hem alleen maar ergernis overblijft over de driehoogbouw en de ongelukkige kinder speelplaatsen. Spreker citeerde met in stemming „ons aller Lodewijks van de IJmuider Courant", waar deze het opper hoofd Tuiavii aan het woord heeft gelaten over die malle Papalagi, die zo dwaas zijn zich in stenen kisten te laten opsluiten. De heer Tijssen (Prot.Chr.) bestemde zijn spreekbeurt vrijwel geheel voor het houden van uitvoerige financiële beschou wingen, waarbij hij alleen aan het slot voor het onderwijs kleinere klassen en lo kalen voor handenarbeid en muziekonder- richt bepleitte. Ook bleek hij er voor stander van te zijn de naam Velsen te ver anderen in IJmuiden, omdat de gemeente onder deze laatste aanduiding veel meer bekendheid geniet. De heer Groen (P.S.P.) vroeg meer parkeergelegenheden bij de uitbreidingsplannen, evenals hij strenger politietoezicht wenste op het plaatsen van auto's op het trottoir. Ten slotte vestigde hij de aandacht op een advertentie in de IJmuider Courant, waarmee een firma zich aanbood auto wrakken gratis te komen weghalen. Mis schien dat de gemeente eveneens van deze diensten gebruik kan maken, opper de hij. Het onderwijs werd ook aangesneden door drs. Roessingh (P.v.d.A.), die in de eerste plaats zijn vreugde kenbaar maak te over de voortvarendheid, waarmee in Velsen de kwestie van het middelbaar on derwijs is aangepakt. Ook meende hij dat de vrije zaterdag bij het lager onderwijs moeilijk langer kan worden tegengehou den. Over de bestemming van Beeckesteyn had spreker eveneens zijn eigen gedach ten, die waren gericht op de gemeen schap. Het voor de restauratie benodigde kapitaal is immers eveneens uit deze bron afkomstig. Daarom had spreker de nodige bezwaren tegen een exclusief restaurant en vroeg hij de bestemming met zoveel mogelijk spoed vast te stellen, opdat de restauratiewerkzaamheden door het uit blijven hiervan niet teveel zullen worden De gemeenteraad van Velsen is gistermiddag begonnen met de openbare behande ling van de begroting 1965. Voor de laatste maal heeft de begrotingsbehandeling plaats in het oude raadhuis, want volgend jaar wordt het nieuwe in gebruik genomen. De nestor van de raad, de heer J. de Groot, heeft gistermiddag burgemeester mr. J. C. Bührmann hartelijk gelukgewenst met zijn benoeming als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De heer De Groot sprak het vertrouwen uit, dat de heer Bührmann ook in de Kamer voor de belangen van Velsen en het IJmondgebied zou opkomen. Mr. Bührmann zei in zjjn kort dankwoord, dat hjj dit zeker zou doen: hjj had een „orderboekje" voor zich op tafel liggen. De heer H. J. Lips (Prot. Chr. Groep) was van mening, dat de aanbiedingsbrief bij de begroting meer en meer de richting uitgaat van een belangrijk document, maar het document is nog voor verbete ring vatbaar. Met betrekking tot de Breedbandkwes- tie stelt de fractie zich geheel achter het college, maar de beantwoording van de vragen over de havenplannen is te sum mier. De verschijning van een nota bin nen afzienbare tijd, een afgerond geheel, is wenselijk. Belangrijk zijn het financiële veeljaren- plan en het structuurplan. Wat het laatste betreft, vroeg spreker, of het mogelijk zou zijn, dat de raad zo spoedig mogelijk (zo nodig vertrouwelijk) een inzicht wordt ver strekt. De heer Lips had lof voor de activiteiten van het college, waardoor, de regering zich is gaan bemoeien met de Mobil Oil kwestie. Spreker vroeg zich echter af, wat „aanvaardbare proporties" zijn, als men het over vuile lucht en stank heeft. Spreker pleitte voor een rechtvaardig subsidiebeleid, waarbij meer rekening ge houden moet worden met de werkelijke draagkracht van een vereniging. Hij drong aan op een nota, met zo uitvoerig mogelijke gegevens. De ziekenhuisvoorziening noemde spre ker een slepende affaire. Uit de briefwis seling tussen wethouder en het interkerke lijk ziekenhuisbestuur spreekt een sfeer, die de fractie niet kan waarderen. Indien niet de wil aanwezig is, gevolg te geven aan een redelijke wens, dan dreigt voor alle partijen een zeer onbevredigende toe komst. Velsen-noord is om zijn woonklimaat be paald niet aantrekkelijk: geluidshinder en ontladingen van alles wat men kwijt wil ontvangt men daar uit de eerste hand. Wil het college de trek naar het aangena mer zuiden tegen gaan, dan moet er iets gebeuren: vele plannen moeten nu eens gerealiseerd worden. De Protestants Christelijke Groepe ring: geheel links de heer H. J. Lips. Is het niet gerealiseerde bouwvolume uit vorige jaren wèl of niet verloren? Zeewijk is een aanvaardbaar plan. De fractie is nog steeds van mening, dat pre mie- en vrije particuliere bouw de woning nood zullen helpen verlichten. In Zeewijk is daar nauwelijks sprake van. De dit jaar in uitzicht gestelde gasprijs- verhoging is matig en gerechtvaardigd. De Velsenaren hebben lang geprofiteerd van zeer lage tarieven. Jammer, dat het tijdstip van de verhoging zo ongelukkig is. Was dit niet eerder mogelijk? De heer T. Kruisman (CPN) laakte de regering, die de gemeente geen kans geeft om haar taken naar behoren uit te voeren. Dat er in Velsen zo'n grote woningnood is, is diep treurig. Er zijn er echter, die miljoenen verdienen door deze nood. Aan nemers vinden het alleen maar interes sant om dure woningen te bouwen; dus geen woningwetwoningen, maar wel bun galows in de duinen. We krijgen er zodoen de steeds meer forensen bij. Aldus de heer Kruisman, die enkele voorbeelden vertelde van verwerpelijke praktijken, welke zouden zijn toegepast door huizenko pers en -verkopers. In de gemeente Vel sen staan tientallen woningen langdurig leeg, maar het college kan er niets tegen doen. De enige oplossing is: „vorderen", meende de heer Kruisman. Spreker vroeg, of de mededeling van de burgemeester van Beverwijk over op het Noorderstrand te bouwen strandhuisjes voor Velsen juist was. Mevrouw A. Hoek-Feenstra (PSP) be toogde, dat de mensen met een laag inko men het weer eens moeten bezuren. De door de liberale regering toegezegde be lastingverlaging gaat gepaard met nieu we en verhoogde gemeentelijke belastin gen en tarieven, die een veelvoud beteke nen van de winst op het gebied van de di recte belasting. Dit is een kernpunt waar om deze begroting draait en waar de PSP- fractie grote bezwaren tegen heeft. Spreekster is van mening, dat als de re gering een dergelijke industriële ontwikke- delde uitgaven door gemeenten in Neder land, moeten bijzondere uitgaven, voort vloeiend uit bijzondere eisen van het stormgebied, worden gefinancierd. Er zal een steeds grotere achterstand ontstaan, die altijd meer zal opvallen tegenover de mogelijkheden van het particuliere be drijfsleven. Velsen is gekomen in een situa tie, die men voor de toekomst als normaal moet zien, indien er althans geen bijzon dere maatregelen worden getroffen. Na de vette jaren die alleen maar vet waren, doordat noodzakelijke investeringen niet tijdig konden worden gedaan volgen nu de magere jaren. De heer Van Os van den Abeelen berekende het tekort op de begroting voor 1966 op anderhalf a twee miljoen. Invoer van een rioolbelasting acht de P.v.d.A.-fractie, sociaal gezien, de meest aanvaardbare oplossing bij het zoeken naar redelijke middelen om het jaar 1965 door te komen. In zijn financiële beschou wing noemde spreker het door B. en W. toegezegde veel jarenplan geen eenvoudige zaak: de P.v.d.A.-fractie beschouwt de op stelling van zo'n plan als een der belang rijkste en urgentste taken van het college. Dat de raad moet wachten, tot een vol ledig uitgewerkt structuurplan gereed is, acht de fractieleider van de P.v.d.A. een gemiste kans om waarlijk zinvol overleg tussen college en raad te bewerkstelligen. Het structuurplan is dus nog niet gereed gekomen en spreker vroeg zich af, hoe men de Velsense belangen kan behartigen in het overleg over het nieuwe streekplan voor het Noordzeekanaalgebied zonder te beschikken over althans de hoofdlijnen van wat men zelf als de gewenste toekomstige ontwikkeling van de eigen gemeente ziet. Als er eens een uitgewerkt structuurplan op tafel zal liggen, waarvan de hoofdlijnen reeds geruime tijd het beleid en het stand punt inzake het nieuwe streekplan zullen hebben bepaald, dan is de behandeling in de raad een vrij zinloze aangelegenheid geworden. Overeenkomstige opmerkingen zouden kunnen worden gemaakt over de buitenhavenplannen. De heer Van Os van den Abeelen stelde, dat de laatste planologische beslissingen van de regering en van Mobil Oil wel dui delijk maken, dat Velsen zowel voor het opvangen van de eigen bevolkingsgroei als voor het huisvesten van zelfs maar een bescheiden deel van de werkers in de nieuwe haven- en industriegebieden verder zal moeten uitgroeien dan de bestaande streekplannen mogelijk maken. Dit lijkt een uitgezochte gelegenheid om de „losse gemeentedelen" op planologisch verant woorde wijze met elkaar te verbinden. Te gelijkertijd zal dan de recreatie in Velsens gehele strand- en duingebied volgens een veelomvattend plan moeten worden voorbe reid. Vanaf IJmuiden zuidwaarts tot aan de Kennemerduinen met inpassing van I Tijdens de laatste begrotingsbehan deling in Velsens oude Raadhuis. handeling was mr. Van Roozendaal (KVP) des avonds de eerste spreker. Deze nam voor zijn betoog de onlangs onder de in gezetenen van Velsen verspreide folder als uitgangspunt, waarin hij de taak van het ge meentebestuur wel juist omschreven acht te, al kan men dan ook ver de tekst van mening verschillen. Toch waagde spreker het zich af te vragen of de raad wel steeds voldoende door het college in het bestu ren van de gemeente is betrokken in die mate, zoals in het vouwblad wordt aange duid. Hij dacht hierbij met name aan de structuur- en ziekenhuisplannen, de „af faire" met de Breedbandaandelen en het oefengebouw voor de brandweer, over welk project spreker wellicht anders zou hebben gedacht indien hij eerder had ge weten, dat voor de brandweer een geheel nieuwe kazerne noodzakelijk is geworden. Wat de financiën betreft verklaarde mr. Van Roozendaal voorts dat in zijn fractie de noodzaak van een rioolbelasting dui delijk is geworden, zodat hiertegen van de ze zijde geen verzet behoeft te worden ver wacht. Wel kondigde hij een K.V.P.-motie aan voor de opheffing van de gemeen telijke zelfwasserij en was hij ook van me ning dat de efficiency in de gemeente nog wel kan worden opgevoerd. Verder leek het spreker de moeite waard wanneer het col lege de mogelijkheden van een centrale incassodienst eens nader zou bekijken, evenals hij niet onbelangrijke baten voor de gemeentekas verwachtte, wanneer in Velsen de lichtreclames en aanplakzuilen worden uitgebreid. In het slot van zijn beschouwing noem de mr. Van Roozendaal de historie met de petrochefnische industrie een wonderlijke gang van zaken, waarbij het college naar zijn mening te weinig positief is ingesteld. Deze zaak biedt immers zoveel gunsti ge aspecten voor Velsen en de gehele kop van Noord-Holland, dat hij de wethouder, die de komst van deze industrie een „ramp voor de IJmond" heeft genoemd (wethouder De Boer, redactie), verzocht in overweging te nemen dat de welvaart uiteindelijk toch altijd van het bedrijfsle ven afkomstig is. ling als thans plaats heeft in het Noordzee kanaalgebied toestaat, de gemeenten de voorwaarde moeten stellen, dat het rijk hun de nodige middelen (en in het juiste tempo) verschaft om in de overheidssec tor hun werk te kunnen doen. De memorie van antwoord ten aanzien van goedkope huurwoningen en huurtoe- slagregeling had spreekster niet bevre digd: meer gegevens zijn gewenst. Zoals de verordening ter bevordering van de „doorstroming" nu wordt toegepast, is er, volgens spreekster, geen sprake van sti mulering, eerder van cadeautjes. De PSP-fractie, die de gemeentelijke grond in handen van de gemeenschap wil brengen of houden, is teleurgesteld in het beleid van B. en W. in deze. Er was enig uitzicht gegeven op 'n nieuw beleid in nieuw te ontsluiten woonwijken, maar uit het ge meenteblad over de uitgifte van grond blijkt dit niet. Sprekend over het groeiend Antonius Ziekenhuis, dat reeds een grootte heeft die niet alleen op het roomskatholieke deel der bevolking is afgestemd, achtte spreek ster het nodig, dat de gehele bevolking een zekere inspraak krijgt. Aannemende, dat het college in deze niet stil heeft gezeten, vroeg mebrouw Hoek om feitelijke gege vens. De autonomie van Velsen schijnt niet zó groot te zijn, dat het zelfstandig kan be slissen over het uitsteken van de vlag. Spreekster had critiek op het uitsteken van de vlag vanaf gemeentegebouwen bij gelegenheid van de verjaardag van prin ses Irene. Het college had geantwoord, dat men zich had aangesloten bij de beslis sing van de regering, maar mevrouw Hoek zei: „Dat hoeft u niet; u is vrij dit te doen of te laten". In een folder aan de bevolking wordt medegedeeld, dat het college er in ge slaagd is de inkomsten aan de uitgaven aan te passen. Dit zegt op zichzelf niet veel, als we niet weten of met al die uit gaven alle behoeften gedekt zijn. Voor me vrouw Hoek is dat beslist niet het geval voor wat het onderwijs betreft. Spreekster pleitte voor een regeling voor schouwburgbezoek als er reeds een is voor Telstar- enthousiasten onder minder vali den. Een enquête zou hebben uitgewezen, dat er in bedoelde groep meer schouwburg liefhebbers zijn. Mevrouw Hoek is het niet eens met de beperking van het subsidie aan de Stich ting Muziekschool Velsen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5