Drs. Schmelzer ziet zich als reparateur van oude kabinet Informateur reeds begonnen met terreinverkenning Groko HET WEER „Grote ervaring met bestrijding vuile lucht" „Prijzen stijgen dit jaar met 4,5 percent Akkoord fusie Europese organen I1 iS^feïi|illi!ll::lil|| f! Staking bij Hensen Amerikaanse luchtmacht blijft Noord-Vietnam met bommen bestoken Vier treinen uitgevallen (lil UST Moeilijk Directie Mobil Oil: Vier deelnemers sporttoto delen eerste prijs Minister beziet of soldij hoger kan worden Katwijkse kotter geramd door Duits schip Bemanning gered door de Jaguar jj'J'ÖfeliHiilitt Kostbare misdruk in Arnhem ontdekt? NU IS DIEPVRIES VOOR U BETAALBAAR W.fl. VERWOERD en ZONEN V erkenning Spinazie doos v. 450 gr. JWnu 64 2 bekers soepgroenten voor 50 betaalbare diepvries! éeè MORRIS 'éeforeifou êuij! SUÈDE-NAPPA MANTELS Weer oostenwind „Rep' rateur" Minister Andriessen -mm. PL-in8- «itiiiiri t UsSfmM m ai': Het woord is aan Hoger beroep in proces-Rajakowitsj pagina 3 Wethouder waarschuwt voor petrochemie pagina 5 In de krant van heden: Schooljongen droomt van een fortuin Dobrynin-Rusk KOLEN Tel. 8166 50e JAARGANG NUMMER 101 WOENSDAG 3 MAART 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van otize parlementaire redacteur) DEN HAAG. De koningin heeft de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P., drs. Schmelzer, opgedragen een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden om te geraken tot een spoedige oplossing van het in het kabinet- Marijnen gerezen geschilpunt. De opdracht werd gisteravond door het kabinet van de koningin gepubliceerd, nadat de koningin 's middags in paleis Huis ten Bosch de vice-president van de Raad van State, prof. Beel, voor een tweede be zoek had ontvangen. Na prof. Beel kwam drs. Schmelzer ten paleize om zijn opdracht in ontvangst te nemen. De opdracht aan de katholieke politicus is geheel overeenkomstig de verwachtin gen. Blijkbaar hebben de adviseurs van de koningin prof. Beel, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de tien fractievoorzitters in meerderheid het advies gegeven om het nog eens te proberen met de ploeg van mr. Marijnen. Men is er daarbij kennelijk van uitgegaan dat het geschilpunt toch wel oplosbaar is. Drs. Schmelzer zal er veel moeite mee hebben. Hij heeft weliswaar het voordeel dat na het uitbreken van de crisis het om- roepgeschil in wat rustiger vaarwater is gekomen, maar dat neemt niet weg dat de meningsverschillen tussen de confessio nele regeringspartijen en de liberalen over het omroepvraagstuk nog steeds even fun damenteel zijn. Voordat de informateur zijn bevindingen aan de koningin zal rapporteren zal het zeker volgende week geworden zijn. Het lijkt nauwelijks mogelijk dat de heer Schmelzer eerder de ingewikkelde om- roepknoop zal hebben ontward. De informateur zal beginnen met een ter reinverkenning, bestaande uit de bestude ring van de adviezen aan de koningin en het doorwerken van de torenhoge stapel rapporten, toelichtingen en nota's die in middels over het omroepvraagstuk zijn ge produceerd. Vanmorgen reeds heeft de in formateur zijn intrek genomen in het ka binet van de minister-president, waar pre mier Marijnen hem een werkkamer ter be schikking heeft gesteld. Als een soort toe lichting op de schriftelijke stukken heeft drs. Schmelzer vanmorgen een gesprek ge had met de premier en met de minister van onderwijs, mr. Bot. Aangenomen mag worden dat hij na lezing van de stukken ook nog wel enkele gesprekken zal heb ben met andere bewindslieden die nogal geprononceerde ideeën hebben over het omroepvraagstuk. Aan de hand van de dan opgedane ervaringen zal de informa teur moeten bezien hoe hij zijn opdracht verder zal uitvoeren. Een contact met de fractievoorzitters is daarbij nog niet aan de orde. Dat heeft pas zin als de terrein verkenning is afgesloten. Alles wijst er op dat de informateur de Advertentie Grbko n.v. diepvfiei - Zundnrt Tel. (01696) 31 51 BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAM (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk wolkenvelden, maar geen neerslag van betekenis. Matige tot vrij krachtige ooste lijke wind. Vannacht lichte, hier en daar matig vorst. Morgen middag temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. nadruk vooral legt op de woorden „spoe dig" en „geschilpunt" in de informatie opdracht. Contacten met de oppositie ko men op zijn agenda dan ook nog niet voor. Dat is begrijpelijk als men bedenkt dat er tussen enkele regeringspartijen en de so cialisten wel een oplossing te vinden is voor het omroepvraagstuk, maar geen op lossing voor al die andere vraagstukken waarover de oppositie en de regeringspar tijen sterk en grondig van mening verschil len. Drs. Schmelzer ziet zichzelf als de re parateur van het kabinet-Marjjnen. Het is zelfs de vraag of hij denkt aan persoons wisselingen. Als hij er in slaagt om een compromis tot stand te brengen is het bij voorbeeld de vraag of minister Bot ver vangen moet worden. Maar deze bewinds man kent de materie inmiddels en het is niet onmogelijk dat een vervanger van mr. Bot weer andere ideeën produceert Mobil Oil zal voor de bestrijding van water- en luchtverontreiniging gebruik maken van haar langdurige ervaring die zij onder meer in de Verenigde Staten heeft opgedaan. Dit heeft gisteren de algemeen directeur van Mobil Oil drs. D. J. Vreeken gezegd toen hij bevestig de dat zijn maatschappij in Amsterdam een raffinaderij zal gaan bouwen. Zoals bekend is op 24 februari met de Nederlandse regering een akkoord bereikt over de plaats van vestiging en de aanleg van een pijpleiding voor het vervoer van ruwe olie van Europoort naar de te bou wen raffinaderij in Amsterdam. De heer Vreeken zei dat deze raffinade rij noodzakelijk is om de reeds gevestigde afzetgebieden van Mobil Oil te voorzien bovendien om de maatschappij in staat te stellen aan de stijgende vraag naar aard- olieprodukten te voldoen. De capaciteit van de raffinaderij zal rond de vier mil joen ton per jaar bedragen. Een studie wordt gemaakt over de mogelijkheden van de stichting van een groot petrochemisch bedrijf. Dit bedrijf zou grondstof uit de raffinaderij kunnen betrekken en hieruit een aantal chemische basisprodukten kunnen vervaardigen voor een aantal afnemers die op hun beurt hun fabrieken op hetzelfde terrein zouden kun nen bouwen. Deze laatste zouden eind- produkten, zoals plastic synthetisce vezels enz., kunnen vervaardigen. '■'aardoor de kans op een compromis klei ner wordt. Natuurlijk zijn in het kabinet tijdens de spannende vergaderingen kort vóór 1 maart wel compromissen bereikt op bepaalde ondergeschikte punten. Het is van het grootste belang dat in elk geval deze compromissen in stand blijven en niet weg vallen door eventuele persoonswisselingen. Uit de agenda van drs. Schmelzer blijkt wel dat hij vaart zet achter het uitvoe ren van zijn opdracht. Bij de besprekingen met de verschillende fractie-voorzitters zal de KVP nu haar fractievoorzitter als infor mateur achter de tafel zit, waarschijnlijk worden vertegenwoordigd door de oudste vice-voorzitter van de fractie. Dat is de heer C. J. van der Ploeg uit Haarlem, die meestal optreedt als landbouwspecialist van de K.V.P. Het sleeptransport is zo juist binnen de IJmuidense pieren aangekomen. De zwaar gehavende Katwijkse kot ter Maarten Cornelis wordt gesleept en bijgestaan door de Wijsmuller- sleepboten Titan, Nestor en Assistent. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iii Minister Andriessen (Economische Za ken) verwacht, dat het prijsindexcijfer van het levensonderhoud naar schatting met enige tienden van percenten zal stij gen als gevolg van de vermindering van de broodsubsidies en de verlaging van de steunbedragen in de sector van de zuivel- produkten. De totale prijsstijging zal in 1965 naar verwachting ongeveer 4.5 per cent bedragen. Prof. Andriessen heeft dit meegedeeld in de Memorie van antwoord op het voor lopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1965 van het departement van Economische Zaken. In deze memorie wordt voorts onder meer gewezen op de grote betekenis van een juiste fasering van prijsverhogingen bij overheidsbedrij ven. Te verwachten is, dat de instelling van een advies- en overlegorgaan voor consumentenaangelegenheden op korte termijn zal kunnen plaatsvinden. Naar het zich thans laat aanzien, zullen de bedrijfsinvesteringen in dit jaar een ge matigde stijging vertonen. Minister An driessen zegt in de memorie geen aanlei ding te zien tot het nemen van verdere remmende maatregelen op dit terrein. De EEG-ministers hebben vannacht een akkoord bereikt over een fusie tussen de Europese orgnanen van Luxemburg en Brussel. Luxemburg zal voor de Europese Kolen en Staalgemeenschap waarvan de zetel naar Brussel verhuisd is een com pensatie krijgen. Zo zal de Europese In vesteringsbank naar Luxemburg verhui zen, terwijl het Europese Hof van Justitie en het secretariaat van het Europese par lement in Luxemburg gevestigd zullen blij ven. De nieuwe executieve zal veertien leden tellen. Voor meer nieuws verwijzen wij naar de pagina financiën en economie. Vier deelnemers aan sporttoto 27 zullen de eerste prijs, 179.533.75, verdelen en krijgen ieder ƒ44.883,Voor de tweede prijs waren er 167 gelukkigen, die van de beschikbare 97.027,50 ieder f 583,ont vangen. De derde prijs van 48.963,75 zal worden verdeeld tussen 950 deelnemers, die elk 51,20 ontvangen. In totaal waren er 684.213 deelnemers die tezamen voor een prijzenbedrag van 326.425,zorgden. Minister De Jong bestudeert de moge lijkheid van een verhoging van de soldijen der dienstplichtigen. Bij die studie wordt tevens bezien of er een mogelijkheid is voor bijvoorbeeld een geldelijke uitkering aan het eind van de diensttijd voor eerste oefening. Hij zegt dat in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. Ten aanzien van alle eventuele maatregelen op dit ge bied geldt echter wel, aldus de bewinds man, dat ze niet zonder meer binnen het huidige defensieplafonds kunnen worden gefinancierd. In maart van dit jaar, zo luidt een an dere mededeling van de minister, zal op het studiecentrum voor militair leider schap een opleiding voor voorlichtingsoffi cier beginnen. Die opleiding zal worden ge volgd door een aantal bij de parate troe pen in te delen officieren. Bijzondere aan dacht zal tijdens deze opleiding worden be steed aan staatsinrichting en daarmee sa menhangende onderwerpen. Het ministerie van Defensie heeft in de Verenigde Staten voor een bedrag van bij na zestig miljoen gulden gepantserde rups voertuigen besteld. Deze nieuwe voertuigen zijn speciaal bestemd voor de verken ningseenheden van het eerste legerkorps. Het zijn verkenningsvoertuigen, pers- neelsvoertuigen, commandovoertuigen en mortierdragers. Alle nieuwe voertuigen zijn amfibisch. Evenals dat bij de AMX- voertuigen het geval is, komen de Ameri kaanse voertuigen uit één familie. De „moeder" van deze familie is de M 113 A-L. De andere voertuigen zijn hiervan af geleid. In totaal heeft defensie ruim driehonderd van de nieuwe voertuigen aan geschaft. (Vervolg op pagina 6) Op de Noordzee, ongeveer dertig mijl noordwest van IJmuiden, heeft het Duit se motorschip Agenor de Katwijkse kot ter KW 222 Maarten Cornelis geramd en zwaar beschadigd. De zeven bemanningsleden van de kotter zijn door een marinevaartuig aan boord genomen. De IJmuidense sleepboot Titan nam de KW 222 op sleeptouw en liep hedenmorgen de IJmuidense haringhaven binnen. De bemanning van de Katwijkse kotter is in IJmuiden aan land gebracht. Niemand heeft bij de nachtelijke scheeps- botsing letsel opgelopen. De KW 222 was nog geen jaar oud. De kotter was op weg naar de visgronden toen het gisteravond om zeven uur door nog onbekende oor zaak in aanvaring kwam met het Duitse schip. (Zie verder pagina vier) ■Hl itmHMÉM - Tk-.'""' ilïlfc'l'pK-M-'U s-.i S":ii Na zijn ambtsaanvaarding in het Staten-college van Suriname had gouverneur H. L. de Vries (links) al meteen een ernstig gesprek met mi nister-president J. A. Pengel. Bij de n.v. Machinefabriek Hensen in Rotterdam is het personeel in staking ge gaan, omdat de metaalbewerkers niet ak koord gaan met loonvoorstellen van de directie. Het conflict is voortgekomen uit het feit, dat de lonen bij de n.v. Hensen als gevolg van de classificatie hoger lagen dan bij andere grote metaalbedrijven in Rotterdam. Het voorstel van de directie is de lonen op hetzelfde niveau te brengen als bij de aanverwante bedrijven, wat voor de werknemers bij Hensen neerkomt op 9 cent plus 4 procent. Hiermee gaan de werknemers niet akkoord. Alle werkne mers bij de n.v. hebben het werk neerge legd. Ze trachten ook het kantoorperso neel te weerhouden aan het werk te gaan. Frederik de Grote: Het vermoeit en verveelt mij, over slaven te heersen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee4 Sport 6, 13 Kunst j7 Radio en t.v7 Topsy Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand 14 Luidsprekers Dit nummer bestaat uit veertien pagina's SAIGON (Reuter en AP) Opnieuw hebben Amerikaanse bommenwerpers een aanval gedaan op communistische stellin gen in Zuidoost Azië. De toestellen waren zwaar beladen met bommen en raketten. Een hoge Vietnamese zegsman zei, dat de aanval was gedaan op doelen in Noord- Vietnam of Laos. Hij weigerde verder iets te zeggen. Aan de aanval werd niet deelgenomen door Zuidvietnamese vlieg tuigen. President Johnson heeft gister avond bekendgemaakt, dat bij de maan dag op Noord-Vietnam uitgevoerde lucht aanval zes Amerikaanse en Zuidvietna mese vliegtuigen zijn neergehaald. Vijf van de zes piloten zijn gered, voegde hij hier aan toe. Bij de aanval van gisteren werd aanzienlijke schade toegebracht. De tot nu toe grootste aanval met hef- schroefvliegtuigen, die zaterdag in Zuid- Vietnam tegen de Vietcong was begonnen, is op niets uitgelopen. Een Amerikaanse adviseur in Saigon zei dat de operatie „compleet een verspilling van tijd en mankracht" is geweest. De Vietcong- guerrilla's moeten tot in de kleinste bij zonderheden van de operatie hebben afge weten. Het bericht, aldus onze correspondent in Washington over de nieuwe luchtaanval met 160 vliegtuigen op Noordvietnamese doelen veroorzaakte gisteren in Washing ton bij lange na niet de gespannen atmos feer, die dergelijke berichten enige we ken geleden wekten. Men is er langzamerhand aan gewend dat de Johnson-regering graag met grof ge schut schiet en hoewel velen hun hart vast houden voor de gevolgen en er van veel meer kanten wordt aangedrongen op on derhandelingen en beëindiging van de oor log in Vietnam, vermogen bombardemen ten zoals die van gisteren, geen nationale reactie meer op te wekken. Nog altijd lijkt de meerderheid van de Amerikaanse bevolking te vinden dat de president gelijk heeft. Men slikt nu zelfs deze acties terwijl er geen enkele com- (Van onze correspondent) ARNHEM De zestienjarige Theo van Binsbergen uit Arnhem kocht anderhalf jaar geleden voor drie kwartjes van zijn zakgeld een zakje met vijftig postzegels bij een handelaar. Een der zegels, een Belgische uit 1935 vertoonde in de rechter- onderhoek onder het stempel de waarde- aanduiding 50 terwijl in de andere hoek 30 centimes stond. Nadat een deskundige de zegel „een zuivere misdruk" had be vonden werd de zegel geregistreerd en naar de bank gebracht. Niemand mag er meer aankomen. Er mogen zelfs geen fo to's gemaakt worden. De mogelijkheid van beschadiging is te groot. Nu ligt de zegel vermoedelijk honderdduizend gulden of meer waard in een kluis van'een Arn hemse bank, keurig in plastic verpakt. Theo wil zelfs de bank niet noemen. „Wacht maar af," zegt hij. „Binnenkort zal de zegel geveild worden." munistische militaire daad aan vooraf it gegaan, (zoals in februari wel het geval was). En men zwijgt maar liever .over Wash ington zogenaamde „hulp aan Zuid-Viet- nam om vrij en onafhankelijk te blijven", die tot een klucht wordt in het licht van het maandelijks stuivertje wisselen van de Zuidvietnamese machthebbers om van de tragedie voor het Vietnamese volk, dat met duizenden doden voor dit alles be taalt, nog maar te zwijgen. Gisteren bespraken overigens de minis ters van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk en de Russische ambassadeur Dobrynin de situatie in Zuidoost Azië en een aantal andere problemen. Het leek er op dat van beide kanten bij die gelegenheid werd ge probeerd zoveel mogelijk te redden. Bekend is dat Moskou graag onmiddel lijke onderhandelingen over Vietnam zou zien, ten eerste om zelf niet betrokken te raken bij de strijd en ten tweede om het communistische blok te tonen dat Rus- land's vreedzame coëxistentiepolitiek in staat is Oost-West problemen aan de groe ne tafel opgelost te krijgen. Het is niet uitgesloten dat Washington na alle gewelddadigheid van de laatste weken, het moment gekomen acht vanuit de thans opgebouwde positie van militaire sterkte te gaan praten. Spoorbrug kon niet dicht Een mechanische storing aan de spoor brug over de Nauernaschevaart tussen Wormerveer en Krommenie heeft vanmor gen vier treinen doen uitvallen. De brug kon namelijk slechts met handkracht weer worden gesloten. Voor het reizigersvervoer konden niet voldoende bussen worden ge- requireerd. zodat voor het station Wor merveer tientallen reizigers trachtten een lift naar Uitgeest te krijgen. Na ruim een uur, om kwart over elf, kon de treinenloop worden hervat. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1