PIERRE ETAIX: een circusclown die door Tati tot de film kwam 1 Taptoe Delft in gevaar I 1 m HHPOSMHIM Parijs loopt storm op film „Yoyo" Reportage over t.v. in andere landen BRT verbiedt film van Humanistisch Verbond Theater Teisterbant opent zaterdag zijn deuren T entoonstelling van Nederlandse bouw kunst in Londen Schrijverscongres in Moskou begonnen Resterense predikant blijft in functie Bouglione en De Gaulle Een nieuwe grote clown Carrière „Yoyo" Clown worden Engagement bij Tati DONDERDAG 4 MAART 1965 11 Gesprek met Pipo Sosman over de wereld van het zaagsel „Filmforum" gaat fuseren met „Gritiseh Film- en Televisiebulletin" r*i Televisieprogramma van vanavond gewijzigd Bette Davis wil spelen in verhaal van Dola de Jong A W nabeschouwingen Bittere pil 1 De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma VOOR DONDERDAG NEDERLAND I Festiviteiten voor publiek ,Ene Nachtegaal VOOR EEN televisie-opname voor een programma „Van Zotskap en Rinkel bellen", samengesteld door Rob van Reyn, onder regie van Rob van der Lin den, had men de Parijse clown Pipo Sos man laten overkomen. Pipo Sosman, die in Rotterdam is geboren en die nog zeer goed Nederlands spreekt, is in ons land nog altijd bekend door zijn duo met de august Rhum. Hij stamt uit een Nederlandse artiestenfamilie; zijn nicht is een niet weg te denken onderdeel van het clownsnummer Dario Bario, die be halve een goed clownsnummer, ook met hun drietjes nog een uitstekend slapstick nummer maken. Helaas werken ze liever op de Bühne dan in de piste, en daarom ziet men ze in Nederland niet veel. Sos man, die samen met Rhum onvergetelijke entrees maakte, waaronder „De gebroken spiegel", werkt nu samen met de Parijse clowns Mimile en Dario; deze zomer zijn ze in engagement bij het grote, solide Franse circus Pinder van de familie Spessaert. VOOR DE televisie-opname was Pipo even naar Holland overgewipt. Wij ken nen elkaar sedert 1929 en ontmoetten el kaar regelmatig; natuurlijk hebben we weer veel over het glansrijke verleden van het circus gesproken. Ook hij is nog steeds vol bewondering voor wijlen Karei Strassburger en hij betreurt dat deze te vroeg uit de aardse piste is verdwenen. Ook in Frankrijk gaat het niet goed met het circus. Circus Medrano, een van de twee vaste circussen uit Parijs (dat thans eigendom is van de multi-miljonairs Bouglione, die ook het andere Franse cir cusgebouw bezitten), wordt thans her schapen in een „music-hall en ronde", omdat het circus niet meer ging. Pipo wijt dat vooral daaraan, dat de pro gramma's altijd hetzelfde zijn en dat men altijd weer dezelfde artiesten en dieren ziet. Maar voor Bouglione zijn de finan ciën niet zo belangrijk: hij wil alleen de circuslucht ruiken. In Parijs zegt men in de artiestenwereld: er zijn maar twee grote mensen in Frankrijk: Bouglione en De Gaulle. In ieder geval zal op 12 maart de Gala des Artistes weer als gebruike lijk in het Cirque d'Hiver worden gehou den; dat is altijd weer de grootste „Gala nacht" van Parijs, waar „tout Paris" aanwezig is. PIPO BESCHOUWT de Spaanse clowns ie Rudi LLatta's als de besten van de tegenwoordige tijd, maar, zegt hij, er is nu een nieuwe clown, die echter niet in het circus, maar in de film optreedt. En dat is Pierre Etaix, wiens film „Yoyo" in Parijs op het ogenblik een ongekend succes heeft. Pierre Etaix is de man van de succesfilm „Le soupirant" („D'r moet nu maar 'ns getrouwd worden"). Maar de film Yoyo is veel beter, omdat hij daar in zijn liefde voor het circus kan uitleven. De film is opgenomen in het Cirque Pin der. Het is het verhaal van een miljonair, wiens zoon verliefd wordt op een hoge schoolrijdster, waardoor allerlei moeilijk heden ontstaan. Pierre Etaix heeft zelf in een clowsnum- mer in Cirque Medrano gewerkt, samen met de clown Nino Fabri. Hij was lange tijd secretaris van Tati, maar sedert hij zelf films is gaan maken en nadat hij met „Le soupirant" succes heeft gehad, leeft hij met Tati in onmin. Tati zelf is trou wens ook weer met een film bezig, waar over hij zeer geheimzinnig doet. PIERRE ETAIX heeft zijn carrière eigenlijk aan zijn grootvader te danken. Met zijn nieuwe film laat hij de mensen lachen. Er komt een jongetje in voor dat voor clown speelt in plaats van naar school te gaan. Hiermede heeft Etaix de droom van zijn jeugd uitgebeeld. Pierre Etaix werd in november 1928 geboren in Roanne. Zijn vader werkte in de textielbranche en Tussen de maandbladen „Critisch Film en Televisiebulletin" en „Filmforum" zijn besprekingen gaande om te komen tot een fusie. Het nieuwe filmblad zou tevens aandacht aan de televisie willen schen ken. „Critisch Film- en Televisiebulletin" is een uitgave van Boekencentrum N.V. te Den Haag en tevens het officieel orgaan van de Stichting Filmcentrum. „Filmforum" wordt uitgegeven door .v. Foreholte te Amsterdam met medewer king van de Stichting Katholieke Filmac tie. In de maartnummers van de beide filmbladen hoopt men nadere mededelin gen over de fusieplannen te kunnen doen. Bezoekrepetitie „Caecilia" Hedenavond houdt het Koninklijk Man nenkoor „Caecilia" in zijn repetitielokaal „Cultura" aan de Jansstraat in Haarlem weer een bezoekrepetitie. Op deze bijzondere repetitieavonden, die onlangs door het bestuur zijn ingesteld zijn de echtgenotes, verloofden en belang stellenden in de mannenkoorzang welkom. Aan de bezoekrepetitie van vanavond wordt een speciaal tintje gegeven door so listische medewerking. fersdoosjes. In elk van deze doosjes deed hij zaagsel van een Frans circus; op de deksels kon men lezen: Amar, Pinder, Bouglione, Rancy, Francki enz. Want als een circus zijn stadje verlaten had, nam hij een handvol zaagsel van de grond en bewaarde dat als een kostbaar kleinood in zijn lucifersdoosje. Toen hij 16 was, wilde hij requisiteur in een circus worden, maar dat lukte niet. Langzamerhand echter drong hij toch in de wereld van de atriesten binnen. Toen hij soldaat was, leerde hij goochelen en ver maakte daarmee zijn kameraden. Intussen had hij allerlei clownsrequisiteiten ge kocht. Tenslotte debuteerde hij in circus Medrano. Dit was zijn gelukkigste tijd. Het was in die tijd dat hij ook in aan raking kwam met Tati, die een komisch jongleur-nummer had. Pierre werd door hem geëngageerd in zijn proggamma „Jours de fête", dat Tati met groot suc ces in Olympia bracht. Pierre Etaix. eenmaal per jaar ging de familie naar het circus als dat dit stadje bezocht. Toen hij 5 jaar oud was nam zijn grootvader hem voor het eerst mee. Toen hij aan de hand van zijn grootvader na de voorstelling naar huis ging, had het kind zijn beslissing ge nomen: hij wilde clown worden. VAN ZIJN OUDERS had hij reeds viool les mogen nemen en van zijn moeder kreeg hij een clownshoed toen hij steeds maar bleef zeuren over het feit dat hij clown wilde worden. Hij zette de hoed op en ging voor de spiegel grimassen maken. Daarmee was hij elke dag ure® bezig. Van zijn grootmoeder nam hij tot haar grote woede een halsbontje weg en maak te daarvan valse snorren, die hij aanplak te, totdat hij de goede gevonden had. Pierre kon een beetje tekenen en op alle muren maakte hij clownsfiguren. Omdat men deze tekeningen aardig vond kreeg hij les in het tekenen en zou hij te kenaar worden. Dat beslisten tenminste zijn ouders. Maar Pierre ging er niet mee akkoord, want hij zei: „Ik wil een clown worden om mezelf en anderen te verma ken." Hij wist een koffertje te bemachti gen met allerlei schminkgerei en inviteer de op vrije middagen vriendjes, die hij als augusten schminkte. VOORTS HAD HIJ op een tafeltje een verzameling van ongeveer twintig luci- DOOR TATI kwam hij dus in aanraking met de film, waar hij tenslotte zijn werk terrein vond en waarin hij zijn carrière zou maken. Zonder twijfel zal ook zijn grootste suc ces „Yoyo" in ons land gaan draaien en ik kan u alleen maar aanraden deze film te gaan zien als u eens een avond ongecompliceerd plezier wil beleven. J. van Doveren Het voortbestaan Taptoe Delft is in ge vaar en mogelijk zullen ook de uitvoerin gen van Elckerlyc en de Mattheus Pas sie in de toekomst vervallen. De Delftse gemeenteraad heeft name lijk een nieuwe verordening vastgesteld voor de heffing van vermakelijkheidsbe lasting, waarin een bepaling is opgeno men dat voor iedere voorstelling of uit voering twintig percent belasting moet worden betaald. Als gevolg daarvan heeft de stichting Delfesta laten weten, dat zij door deze zwaardere financiële lasten niet langer be paalde evenementen in Delft financieel kan bijstaan. Treft men geen vergelijk, dan zullen met ingang van volgend jaar de voorstelling van het militaire muziek festival Taptoe Delft op de markt niet meer plaatsvinden. Dit zal mogelijk ook het geval zijn met de uitvoeringen van de fMattheus Passie in de Nieuwe Kerk en van Elckerlyc door de Nederlandse Co- medie in het kader van het Holland Festi val op de binnenplaats van het Museum het Prinsenhof. De vermakelijkheidsbelasting van twin tig percent van de gemeente Delft be stond al, maar werd op bepaalde gebeur tenissen, waaronder Taptoe Delft, de El- ckerlyc-voorstelling en verder de toneel uitvoeringen van uitkooporganisaties nooit toegepast. Mede in verband met de ge stegen kosten na de restauratie van de Delftse schouwburg Stadsdoelen heeft de gemeente thans besloten de twintig per cent heffing op alle culturele activiteiten toe te passen, met een enkele uitzondering voor gebeurtenissen, die een uitgesproken godsdienstig karakter hebben. VARA's actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" zal vanavond (donderdag) iets laten zien van de televisie in andere lan den, van wat daar gebeurt en van de pro blemen waarmee men kampt. Vanuit Bel gië, Frankrijk, Italië, Engeland en West- Duitsland zullen verslaggevers de Neder landse kijkers iets vertellen over het be stel daar en iets laten zien van de pro gramma's die er op dat tijdstip worden uitgezonden. Zij hebben voorts korte interviews met deskundigen op televisiegebied. In Enge land met Kenneth Harris (redacteur van „The Observer", en later van t.v.-pro- gramma's zowel voor de B.B.C. als voor de commerciële televisie), in Frankrijk met Marcel Leclerc (directeur van Tele- magazine, het grootste programmablad), in België met André Craeijnest (chef van de redactie van de Gazette van Antwer pen), en in Duitsland met prof. Eugen Kogon (die een jaar lang hoofdredacteur was van het t.v.-programma Panorama en de schrijver is van het boek „Der S.S. Staat"). Over Italië is men nog in onder handeling. Tussen de reportages door zullen ook in formaties worden verstrekt over de tele visie in andere Europese landen. Deze uitzending neemt aanmerkelijk meer tijd in beslag dan de normale „Achter het nieuws"-uitzending. Het pro gramma zal duren van 20.20 tot 21.20 uur. In verband hiermee zal het voor deze avond geprogrammeerde t.v.-spel „De bouwers van het rijk of de Schmürz" ver vallen. Na de uitzending van „Achter het nieuws" zal de VARA de rubriek „Uit" op het scherm brengen (21.20 tot 21.45 u.), die zal worden gevolgd door een film uit de Dick Powell-serie (21.45 tot 22.35 uur.) Hierna volgt het tweede journaal van de N.T.S. Naar de Journal American weet te mel den, heeft de filmactrice Bette Davis te kennen gegeven, de hoofdrol te willen spe len in een verfilming van het vorig najaar in New York verschenen verhaal „The whirling of time" van de Nederlandse schrijfster Dola de Jong. Dola de Jong woont en publiceert in de Verenigde Staten. De enkele Nederlanders die zich onder het genot van een zeer smakelijke afle vering van de Danny Kaye Show verkneu kelden op de komst van het beeldverslag van de tweede helft van de Europacupwed strijd Liverpool-F.C. Köln, kregen een bit tere pil voorgezet, een witte pil zelfs: de voetbal die bij een nogal laat, maar waar schijnlijk juist besluit van de arbiter niet mocht rollen op het dikke sneeuwkleed van het stadion. Zoals gezegd waren Danny Kaye en zijn eregasten, te weten de befaamde Britse acteur John Mills en diens dochter Hay- ley, zeer goed op dreef. Zij zorgden voor een paar goede sketches en een leuk lied je, maar toch hadden wij liever wat eer der gehoord, dat de voetbalwedstrijd was afgelast. Dan hadden wij namelijk gaarne de steeds op het scherm weerkerende Kaye vergeten, om vanaf kwart voor negen op het tweede net te kijken naar Ralph Tho mas' verfilming van het verhaal „De 39 stappen", dat reeds eerder Hitchcock dien de als stof voor een meesterwerk. Wat wij nu nog van deze typisch Britse thriller „meenamen" wij kenden gelukkig het verhaal nog was bepaald nog boeiend. J. Damshuizer BRUSSEL (ANP) De Nederlandsta lige afdeling van de Vlaamse televisie heeft gisteren de uitzending van een film over „Der Stellvertreter" verboden. Het Humanistisch Verbond in België zou op 11 maart in zijn zendtijd een film uitzenden, die drie passages over het to neelstuk zou bevatten. De passages wor den door de leiding van de B.R.T. in strijd geacht met het voorschrift, dat geen pro gramma's mogen worden uitgezonden die beschuldigingen inhouden jegens een per soon of kwetsend zijn voor een volksgroep. De socialistische partij heeft aangekon digd de minister van opvoeding en cultuur in de Kamer over het verbod te zullen interpelleren. 1 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. Aansluitend och tendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek (7.25 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.13 Lichte gram mofoonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water: infor matief programma voor weg- en water weggebruikers. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 School radio. 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Opening Congres P.v.d.A. 12.00 Lichte or kestmuziek (gr.) 12.17 Overheidsvoorlich ting: Voor de landbouw. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tentoon stellingsagenda. 12.35 Elektronisch orgel spel. 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Stereo: Tenor en piano: klassieke lie deren. 13.55 Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd programma. 15.30 Lichte or kestmuziek (opn) VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: In eigen persoon: interview. 16.15 Oude kamermuziek (gr.) 16.30 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kinderen. 16.34 Voor de jeugd. 17.00 Muziekkalender. 17.30 Voor de rijpere jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Licht instrumentaal trio. 18.30 Sport- spiegel. 18.40 Jazz-rondo. 19.00 Kiosk: ar tikelen uit de weekbladen. 19.10 Nieuwe grammofoonplaten. 19.30 Een aardig deun tje op een koperen hoorn, klankbeeld. 19.55 Eerste kolom, praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 De opgraving, hoorspel. 20.25 Hobo, piano en slagwerk, moderne muziek. 20.50 Boekbespreking. VARA: 21.00 Dansmuziek. 21.45 Tijd van werken documentaire. 22.15 Stereo: Liedjes. 22.30 Nieuws. 22.40 Repor tage Congres P.v.d.A. 23.10 Lichte gram mofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke orkestmuziek (gr.) 7.30 Nieuws en herha ling SOS-berichten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.40 Meisjeskoor met instrumentale begeleiding (opn.) 9.00 Voor de zieken. 9.35 Klassieke en semi-klassieke orkestmuziek, (gr.) 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke grammofoonmuziek. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Populair orgelconcert. 12.27 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Lichte muziek en reportages. 13.30 Amsterdamse Politiekapel. 14.05 Schoolradio. 14.25 Amu sementsmuziek (opn.) 14.45 Voordracht. 15.05 Moderne muziek (opn.) 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Musiciana: muzikale herinne ringen. 16.30 Duizendschoon: programma over bloemen en planten. 16.45 Muziek uit de twintiger en dertiger jaren (opn.) 17.00 Verzoekprogramma voor de middelbare school. 18.00 Halte; programma voor de twintigers. 18.30 Muziekvereniging (opn.) 18.50 Overheidsvoorlichting: Geef ze de ruimte V.: De laatste van een serie uit zendingen, waarin zowel aan regionale ac tiviteiten op industrieel gebied, als op het terrein van ambacht, detailhandel en toe risme aandacht wordt besteed. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Van horen zeggen en zingen. 19.35 Stereo: Nederlandse folkloris tische muziek (10) 19.50 Moderne orkest muziek (gr.) 20.05 Prisma: gevarieerd pro gramma. 20.50 Geestelijke liederen (opn.) 21.20 Toonkamer: veertiendaags muziek tijdschrift in klank. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 23.00 Klassieke en moderne liederen. 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek (Om 12.25 Weer bericht en mededelingen voor de scheep vaart). 12.50 Beursberichten programma overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Grammofoonmu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Duitse-, Engelse- en Franse les. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Tips voor de automobilisten. 18.45 Sportkroniek. 18.55 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, radio kroniek en Het weer bij ons. 19.40 Piano recital. 19.45 Echo's uit de natuur. 20.00 Amusementsmuziek. 21.15 Klassieke mu ziek. 21.30 Chansons. 22.00 Nieuws. 22.15 Koorzang. 22.45 De Zeven Kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avondpro gramma. 23.55-24.00 Nieuws. VARA: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pau ze. 16.00-16.15 Voor de kleuters. NTS: 19.00 Internationaal Agrarisch nieuws. 19.30 Slapstick oude doos. 19.40 Van Gewest tot gewest, reg. streekjournaal. 20.00 Journaal VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Uit, amusementsprogramma. 21.10 De bouwers van het Rijk, of: De Schmürz, toneelspel. NTS: 22.50-22.55 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NTS: De Lucy Show Het zwakke geslacht, TV- film. 20.25 Let's sing out: volksliedjes. NCRV: Langdurig zieken, documentaire. 21.10 Sprookjes van Moeder de Gans, bal letprogramma. 21.35 Overpeinzing. 21.45- 22.10 Attentie. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I VARA: 11.05-12.00 Schooltelevisie. NTS: Eurovisie: Wereldkampioenschappen kunst rijden op de schaats( Paren) te Colora do Springs. KRO/NCRV: 19.30 Barend de Beer. KRO: 19.35 De Flintstones, teken film. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Duel, wedstrijdprogramma. 21.30 Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. 22.00 De rode Ma donna, Duitse documentaire over de ver houding tussen Kerk en Staat in Polen NTS: 22.35 Journaal. 22.40-22.55 Socutera. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Zonder formules: Populair wetenschappe lijk magazine. AVRO: The Saint- TV- film. 21.20 Reportage over het militaire Oefenterrein De Harskamp. 21.50-22.10 Par- llementaire Spiegel. Hardwerkende Teisterbantieden leg gen de laatste hand aan de uitrusting van de Vishal. Onder het aevelbord v.l.n.r. Frans Funke, J. C. A. Janssen (op de trap), K. Oker en A. Planteydt. In de Vishal aan de Grote Markt in Haarlem gaat zaterdagavond „Theater Teisterbant" in bedrijf voor de leden van de jubilerende sociëteit maar even zeer voor alle Haarlemmers-niet-leden, van wie het Teisterbantbestuur hoopt, dat zij in groten getale zullen toestromen. Want ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan, heeft de Sociëteit Teisterbant de Vishal veranderd in een theatertje, waar van zaterdag af, een week lang, iedere avond iets valt te beleven voor het publiek. De avonden beginnen om 20.30 uur. Zaterdag geeft, na de opening van het lustrum, het Haarlems Jeugdorkest een korte uitvoering, waarna het woord is aan Godfried Bomans voor het houden van een causerie. Maandag staat een voordracht door de dichter Victor van Vriesland op het pro gramma, die daarna in debat zal treden met Godfried Bomans. Zamira Sieval, Ve ra Beths en Geza Frid spelen muziek. Dinsdag volgt een zangrecital door Hen riëtte Klautz, begeleid door Sas Bunge, waarna de actrice Elisabeth Andersen een voordracht zal houden. Woensdag spreekt Harry Prenen, Dolf Verspoor draagt verzen voor en Louis An driessen en Rob du Bois brengen moderne muziek ten gehore. Donderdag houdt Paul Chr. van Weste ring een muzikale causerie en vertoont John Elferink goocheltoeren. Op alle avonden leidt de heer W. Haze- voet een verkoping van tekeningen en gra fiek. Vrijdagavond 12 maart is de toegang voorbehouden aan de Teisterbantleden met hun introducées. In de rubriek „Uitgaan in Haarlem" in de krant van morgen publiceren wij een volledig programma-overzicht van de fes tiviteiten die voor het Haarlemse publiek worden aangericht. Deze twee figuren zullen de komende maanden regelmatig op 't TV-scherm te zien zijn: „Ene Nachtegaal", ge speeld door Joop Doderer, en Lee Crul, gespeeld door Fred Wiegman. Zaterdagavond komt de eerste af levering van „Ene Nachtegaal" op tiet scherm. De Engelse schrijvers Ray Galten en Alan Simpson, die ook Stiefbeen en Zoon schreven, hebben deze serie gemaakt. In tegenstelling tot de voddenman en zijn zoon, zal dit tweetal zwervend door het leven gaan. Joop Nachtegaal is een nogal onduidelijke tegenspeler-variété-ar tiest; en zijn metgezel Crul is zijn manager, vriend en vertrouweling. Samen proberen zij zich door 't leven te slaan. Evenals bij Stiefbeen en zoon, heeft Jaap van der Merwe de vertaling gemaakt. (Van onze correspondent) LONDEN In het prachtige, marme ren Britste architectenpaleis in Port» landplace in Londen prijkt een com pacte en overzichtelijke tentoonstelling van moderne Nederlandse architectuur, bestaande uit grote foto's en enkele ma quettes. De expositie zal in april Southamp ton bezoeken in mei Nottingham en in juni Glasgow. De tentoonstelling, door de Nederlandse regering georganiseerd in samenwerking met de Bond van Nederlandse Architecten, werd woensdagavond geopend door de Ne derlandse ambassadeur in Londen, de heer J. H. van Royen.- Hij' herinnerde er aan, .hoe kort nade oorlog Nederlandse architec ten de Britse plannen voor wederopbouw en stedebouwkundige ontwikkeling diep gaand hebben bestudeerd. Omgekeerd toon den later de Engelse architecten grote be langstelling voor hetgeen Nederland pres teerde, speciaal wat betreft de opbouw van Rotterdam. Dit leidde reeds in 1953 tot een tentoonstelling van Nederlandse ar chitectuur. De expositie toont in foto's o.a. winkel centra, waaronder de Lijnbaan, Rotterdam se flatgebouwen, onze machtige bruggen, moderne kerken, kantoorgebouwen, sta tions, hotels en tuindorp Slotermeer in een poëtisch nachtelijk waas, samenvloeiend met wolken en water, de Irene-hal in Utrecht en het nieuwe, aantrekkelijke Emmen. Verder zijn er maquettes van het Congrescentrum in Den Haag en van de Technische Hogeschool in Enschede. Voor de Engelsen is deze tentoonstel ling vooral belangwekkend om het slanke, wijde Nederlandse landschap en om de van Engeland nogal verschillende sociale struc tuur van ons volk, die vaak tot specifiek Nederlandse oplossingen heeft geleid. De individualistische Engelsen staan bijvoor beeld nog altijd huiverig tegenover etage woningen, omdat voor hen het axioma is „my home is my castle", hoe klein dan ook, maar als het maar even kan met een grote tuin en liefst ook nog een voortuintje. MOSKOU AFP) In Moskou is woens dag het tweede congres van Russische schrijvers begonnen. De opening werd bij gewoond door partijsecretaris Brezjnev en president Mikojan. Ongeveer vierhonderd Russische schrijvers nemen aan het con gres deel, dat zes dagen zal duren. Er werd een nieuw presidium gekozen van 78 leden. Volgens waarnemers zijn de „oude garde" en de meer liberale schrij vers er gelijkelijk in vertegenwoordigd. Onder de gekozenen bevinden zich de mi nister van defensie, Malinovski, het hoofd van de politieke afdeling van het rode le ger, generaal Episjev, de schrijvers Ilja Ehrenburg, Michaeil Sjikolov, Konstantin Paustovsky en Alexander Tavrosky (d« hoofdredacteur van het letterkundige maandblad Novy Mir) en de componist Sjastokovitsj. Omstreden jonge auteurs als Jevtoesjen- ko, Axionov en Bella Achmadoelina waren wel op het congres aanwezig, doch werden niet in het presidium gekozen. Wel geko zen werd de 76-jarige dichteres Anne Ach- matova, die onder Stalin van bevordering van de „bourgeois-cultuur" werd beticht. De provinciale kerkvergadering van Gel derland heeft afwijzend beschikt over het verzoek van een groot deel der hervorm de gemeente om de plaatselijke predikant ds. J. C. van de Berg over te plaatsen of zodanige maatregelen te nemen dat de houding van de predikant verandert. Volgens het kerkelijke bureau te Arn hem is er geen enkele aanleiding om ds. Van de Berg te ontslaan of over te plaat sen. De predikant bijft gehandhaafd, zij het dan onder toezicht van een adviseur die hem „begeleidt".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11