Nieuwe pensioenwet ingediend bij Tweede Kamer Verbeteringen voor wezen, weduwen en invaliden Informateur overlegt nu met ministers Nieuw proces Preston Cobb HET WEER Brrr - sneeuw, ijs en storm in vrijwel geheel Europa „Oorlogshitsers willen dat China zal toeslaan" •IK Nieuwe Italiaanse brug ingestort Voorzitter A.R.P. doet hoop op spoedig compromis vervagen Amerikaanse senator Wayne Morse: Principeakkoord over continu dienst in de papierindustrie zei de tomaat KNIPSELPRIJSVRAAG 50e JAARGANG NUMMER 102 DONDERDAG 4 MAART 1965 «W MORRIS "éefore you êuij! Het woord is aan In dit nummer de jaarlijkse op de pagina's 20 t.m. 27 In de krant van heden: Japonstoffen van PLOEG en BOUSSAC Stalen gordel om IJmuider sluizen pagina 5 REGENJASSEN Het blijft koud Geen Franse steun BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Madame Cornuel: Niemand is groot in de ogen van zijn kamerdienaar. i iyvMMWVNMVVVMAWVWAWMMWAWVWW(VIAnWVVVW< W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 8, 9 Beeldverhalen v2, 15 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 27 In de Vishal en op zee5 Topsy 6 Knipselkrant 7 Mode 8 Weg en Wiel9 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Advertentie Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Bij de Tweede Kamer is een ontwerp ingediend voor een nieuwe pensioenwet voor het burgerlijk overheids- en semi- overheidspersoneel. De centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken bereikte op 9 juni na twee jaar overleg overeenstemming over de hoofdzaken van een nieuwe pensioen regeling, die een vereenvoudiging van het pensioenrecht met zich meebrengt. lijk en contractueel personeel na een „drempeltijd" van een half jaar. De thans geldende wachttijden voor het recht op pensioen kent het ontwerp niet meer. Het inkoopstelsel wordt afgeschaft. Met de uitvoering van de wet zal een di rectie van het fonds worden belast. Om aan de wens van de ambtenarenorganisa- ties betrokken te worden bij het pensioen- bestuur te voldoen voorziet het ontwerp in een raad van toezicht bestaande uit een voorzitter en tien andere leden. Vijf van dezen zijn vertegenwoordigers van over heidsorganen en vijf worden benoemd op aanbeveling van de centrales van ambte- narenorganisaties. Geen vervroegd pensioen Het ontwerp kent in beginsel slechts twee vormen van ambtenarenpensioen, te weten het ouderdomspensioen op 65-jarige leeftijd en het invaliditeitspensioen. Het vervroegd ouderdomspensioen op 55-jarige leeftijd wordt afgeschaft. Een ontslag we gens het bereiken van een leeftijdsgrens voor het 65e jaar zal gepaard moeten gaan met een voorziening tot het 65e jaar in de zin van bestaande wachtgeldrege ling. Dit geval doet zich voor bij de „slui tende betrekkingen", dat wil zeggen func ties die zulke zware eisen stellen dat men daaraan niet tot het 65e jaar kan voldoen. De uitbetaling zal per maand geschieden. Het verhoogd invaliditeitspensioen en het uitgesteld invaliditeitspensioen worden af geschaft. (Zie verder pagina twee onder de kop „Weduwen gebaat bfj nieuwe pensioenwet") Volledige weerrapporten op pagina twee. Een van de hoofdpunten van het ont werp is een belangrijke verbetering van de herekening van het weduwen- en wezen pensioen, aldus de toelichting die is onder tekend door de ministers Toxopeus (Bin nenlandse Zaken), Witteveen (Financiën), De Jong (Defensie) en Bot (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen). Het voorziet ook in een „weduwnaarspensioen". Veel aandacht is ook besteed aan de in validiteitspensioenen in welk verband ook aan revalidatiemaatregelen en aan her plaatsing de nodige ruimte is gegeven. Per 1 januari 1965 vielen ongeveer 480.000 personen onder de burgerlijke pen sioenvoorziening, naast een aantal van 156.000 gepensioneerden. Volgens het ontwerp zal vast personeel onmiddellijk onder de wet vallen, en tijde- ROME (AP) Een enorme betonnen burg, die deel uitmaakt van de vorig jaar zomer opengestelde „supersnelweg van de zon" RomeFlorence is vandaag ingestort. Voor zover bekend geworden bevonden zich op het moment van de instorting geen auto's op de brug. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De kabinetsinforma teur drs. Schmelzer had vanmorgen een gesprek met de liberale minister mr. Toxopeus, vanmiddag met de anti-revo lutionaire minister mr. Biesheuvel. Van avond spreekt hij met de twee christelijk- historische bewindslieden in het kabinet- Marijnen, mr. Scholten en prof. Andries- sen. Maar morgenmiddag gaan de be sprekingen tussen de informateur en de afzonderlijke ministers door. Om drie uur wordt de minister van Onderwijs, mr. Bot (K.V.P.) verwacht. De gesprekken met de ministers zijn be doeld als peiling van de verschillende in zichten in het kabinet. Het was de bedoe ling dat namens elke politieke richting in het kabinet één minister met de bewinds man zou praten. Maar de ministers Schol ten en Andriessen hebben gevraagd met hun tweeën te mogen komen. Blijkbaar willen zij voorkomen dat er enig misver stand over hun opvattingen ontstaat. Tij dens het gemeenschappelijk bezoek zullen zij elkaar kunnen aanvullen en corrigeren. Volgens de politieke verhalen die bij het Binnenhof de ronde doen zijn de twee mi nisters te beschouwen als de vertegenwoor digers van de twee stromingen binnen de C.H.-Kamerfractie. Minister Andriessen zou zich meer verwant voelen met de Kort na de aankomst van prinses Beatrix op het vliegveld Zanderij van Paramaribo mocht een kleine „Kotomissie" als een der eersten haar geschenk aan de prinses aanbieden. REEDSVILLE (GEORGIA)-(AP) De negentienjarige Preston Cobb jr. die ter dood veroordeeld werd toen hij vijftien jaar oud was, zal in de week die 29 maart eindigt, opnieuw voor de rechter moeten verschijnen. De zaak Cobb heeft internationaal de aandacht getrokken. De jongeman zit ruim vier jaar gevangen. De meeste tijd heeft hij doorgebracht in een dodencel in de staatsgevangenis te Reidsville. De executie is vele malen uitgesteld. Cobb werd in 1961 ter dood veroordeeld omdat hij schuldig werd bevonden aan de moord op Frank Coleman Dumas, een zeventigjarige blanke boer voor wie hij werkte. Het nieuwe proces zal in het district Bibb in plaats van in het district Jasper worden gehouden. Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen geen neerslag. Overwegend matige wind tussen oost en noordoost. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. Vertegenwoordigers van de vakbonden en de Vereniging van Papierfabrikanten in Haarlem hebben een akkoord bereikt over de invoering in de papierindustrie van vol-continudiensten, zondagsarbeid en vierploegen-stelsels. Een en ander is het gevolg van de vorig jaar door de directeur- generaal van de arbeid gegeven toestem ming aan de papierfabrieken om ononder broken door te werken op voorwaarde, dat de vakorganisaties het eens zouden worden over de arbeidsvoorwaarden. Het bereikte akkoord behoeft uiteraard nog de toe stemming van de leden van de betrokken organisaties. Advertentie Advertentie STANFORD (Reuter en AP) De de mocratische senator Wayne Morse heeft opnieuw een aanval gedaan op de Ameri kaanse politiek in Zuid-Vietnam. Hij zei, dat deze zal kunnen leiden tot het bom barderen van China. „De oorlogshitsers denken dat zij China zo ver kunnen krij gen dat het tot openlijke oorlogsdaden zal overgaan zodat zij de kerninstallaties van dat land kunnen bombarderen. Dan is het grote spel aan de gang" aldus Morse gis teravond in een toespraak voor de Stan ford universiteit. „Onderhandelingen door middel van de Verenigde Naties bieden de enige oplossing in de kwestie-Vietnam". De landing van Amerikaanse mariniers in Zuid-Vietnam is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Mariniers, die deel uitmaken van een bataljon ingedeeld bij de zevende vloot zouden vandaag bij de luchtmacht basis Da Nang op rond 600 kilometer ten noordoosten van Saigon aan land zijn ge gaan om belangrijke Amerikaanse instal laties in Zuid-Vietnam te beschermen. In Saigon zei men, dat vermoedelijk van de landing is afgezien omdat er van te voren teveel publiciteit aan was gegeven. Vijf piloten vier Amerikanen en een Vietnamees die dinsdag boven Noord- Vietnam werden neergeschoten of die noodlandingen hebben moeten maken, zijn veilig en wel teruggevonden. Dit is van Amerikaanse zijde in Saigon meegedeeld. groep-Kikkert, die nogal wat bindingen heeft met de N.C.R.V. Minister Scholten zou zich meer thuisvoelen in de gedachten- wereld van jkvr. Wttewaal van Stoetwegen die wat genuanceerder staat tegenover de omroepen. Binnen de C.H.-fractie zelf schij nen de tegenstellingen overigens niet on overbrugbaar te zijn. De fractie is niet erg gelukkig met de crisis en zou wel kunnen instemmen met een compromis. De anti-revolutionaire partijvoorzitter dr. Berghuis heeft in zijn partijblad nogal dui delijk laten blijken niet veel vertrouwen te hebben in een oplossing. Drs. Schmel zer heeft de opdracht geaccepteerd met een compromis-plannetje in zijn gedach ten. En bovendien waren er aanwijzingen dat de liberalen niet het onderste uit de kan wilden hebben en wel bereid waren het een en ander toe te geven met na me wat betreft de verhouding tussen de nieuwe zendgegadigde en de N.T.S. en de verdeling van de reclameopbrengsten. Maar de harde woorden van dr. Berghuis hebben de hoop op een spoedige oplossing doen vervagen. President De Gaulle heeft zich gisteren na een bijeenkomst van het Franse kabi net gedistantieerd van het Amerikaanse militaire optreden in Indo-China en zo me nen diplomatieke kringen in Parijs een in directe waarschuwing tot de V.S. gericht dat Frankrijk Washington niet zal steunen als het verwikkeld raakt in vijandelijkhe den met de Sovjet-Unie en China als ge volg van de luchtaanvallen op Noord-Viet- nam. President De Gaulle is van mening dat een internationale conferentie het enige middel is om vrede in Zuidoost-Azië tot stand te brengen. De Russische ambassa deur in Parijs Winogradov heeft onlangs met De Gaulle voor Vietnam gesproken. (Meer over de kwestie-Vietnam op pag. 7). 'Ik ben de mooiste, de grootste, tomaat die er bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelijkste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juist... ik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in.' BONN (Reuter en AP) Vrijwel ge heel West- en Midden-Europa is gevangen in de ijzige greep van de winter. West- Duitsland ligt voor een groot deel onder een twee meter dikke sneeuwlaag. Het drukke verkeer van de Bondsrepubliek maakt chaotische dagen door. In Beieren vroor het vijftien graden. Van de Oost- duitse jaarbeursstad Leilpzig zijn alle spoorverbindingen verbroken door de hevi ge sneeuwval. Duizenden reizigers die de stad wilden verlaten na een bezoek aan de jaarbeurs zijn gedwongen hun vertrek uit te stellen. In de hoofdstad van IJsland en Rykjavik zijn voor het eerst sinds 1918 De zwanen hebben op 't ijs een goede rustplaats gevonden. Misschien komt het voor de liefhebbers nog wel tot schaatsen rijden. Al zullen zij dan nog wel even geduld moeten oefenen. de vaarwegen rond het eiland door pakijs afgesloten. Sneeuwploegen hebben in Tsjechoslowa- kije de wegen in de bergen van Bohemen vrijgemaakt met een straalmotor van een vliegtuig op een vrachtwagen. Of op deza nieuwste methode van sneeuwruimen pa tent is aangevraagd is niet bekend. Voor het eerst deze winter moesten ijs- brekers worden gebruikt om het ijs in de Deense wateren, dat ongeveer 43 centi meter dik is te breken. De veerdiensten tussen Kopenhagen, Malmö en tussen de Deense eilanden zijn gestaakt. Vannacht is een flink pak sneeuw gevallen in Mid den en Noord-Frankrijk. In Parijs sneeuwde het vanochtend nog steeds. De lichtstad ligt onder een sneeuwlaag be dolven. Het noorden en het westen van Enge land werden gisteren en vandaag door zware sneeuwstormen getroffen, die van ochtend Londen en Zuid-Engeland hadden bereikt. In de hoofdstad van Groot-Brit- tannië ondervonden trein- en wegverkeer veel vertraging. Op enkele plaatsen raakten auto's vast in sneeuwbanken die soms vier meter hoog waren. De Engelse bond van automobilisten heeft gemeld dat in Noord- Wales en in de Engelse graafschappen Wiltshire en Gloucesterhire praktisch alle wegen zijn geblokkeerd. Op sommige plaatsen vroor het vannacht zeven graden Celsius. Ook in Centraal Spanje viel vanmorgen natte sneeuw. Er wordt zware sneeuwval verwacht. De scholen in vele landen van Oost-Eu ropa zijn gesloten. Herten hebben hier en daar de bossen verlaten om naar voedsel te zoeken aan de rand van de grote steden. De Noord-Italianen hebben ongeveer an derhalve maand kunnen genieten van on gewoon milde temperaturen. Maar nu is ook daar de winter teruggekeerd met zwa re sneeuwval. Twee sneeuwruimers kwa men gisteren in de omgeving van Cuneo om het leven toen zij bedolven raakten onder een sneeuwmassa. Op Sicilië woed de een hevige storm. Negen mensen wer den gewond door het instorten van daken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1