Britse defensie kan het in kerntijdperk niet alleen af Kernproef in Ver. Staten Dagbladfusies in Engeland onder controle Kwestie-Cyprus op dood punt Zij deden mijn was waar ik bij stond Rust keert weer bij Spaanse studenten De val v: ff Wereldnieuws Minister van Defensie Denis Healey Amerikaanse wapens voor Israel? Verhoor van Lages uitgesteld Rouwdienst in Selma Reorganisatie van Russische regering <~Praatótoel y ö/o de CHAUFFEURS- en PORTIERSUNIFORMEN DONDERDAG 4 MAART 1965 Schoonmaaktijd Klokkentijd Recordbegroting Kort nieuws Eert van de Sunil was-teams deed de was voor mevrouw G. Majoor, Oud Laren 7, Laren. "Inderdaad! Mijn was is,witter dan ooit. En dat zonder bleken en zonder blauwen," zei me vrouw Majoor. "Nu begrijp ik wat ze bedoelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit." Vvt v* M. Mok UNIFORMSPECIALISTEN Zijlstr. 71 - Haarlem - Tel. 16963 LONDON (Reuter) China zal moge lijk in de komende dagen opnieuw een kernbom tot ontploffing brengen. Dit zei de Britse minister van Defensie, Denis Healy, gisteren in het Britse parlement. „De eerste Chinese kernproef heeft sombe re gevolgen voor de vrede in Azië en in de wereld gehad. Het is nodig te voorkomen dat nog meer landen kernwapens krijgen. Wanneer landen, die zich bedreigd achten door het feit dat China dergelijke wapens bezit, zich veilig willen stellen door zelf kernwapens te gaan maken, krij gen we een reactie te zien die zich niet tot Azië zou beperken. De beste oplossing Is een garantie aan de landen die geen kernwapens bezitten," aldus Healey. De Britse minister zei voor een spoedig te houden bijeenkomst van de NAVO- defensieministers te zijn, om de strategi sche en militaire problemen in het licht van de ontwikkeling van de laatste jaren diepgaand te bespreken. Groot-Brittannië vraagt aan zijn bond genoten, voornamelijk West-Duitsland, meer steun te verlenen aan de defensie verplichtingen die Engeland over de gehe le wereld heeft. De belangrijkste conclu sie waar de nieuwe Britse regering toe gekomen is, is het feit dat „Engeland het in het kerntijdperk niet meer alleen kan doen." Veel bijval kreeg de minister toen hij WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben gisteren een ondergrond se kernproef genomen, met een bom ter sterkte van tussen de 20 en 200 kiloton. Het is de vvjfde proef binnen twee maan den. LONDEN (AFP) De Britse regering heeft bij het Lagerhuis een wetsontwerp in gediend, dat haar de bevoegdheid moet ge ven fusies tussen dagbladen en concentra ties van industriële ondernemingen te ver hinderen, als die in strijd met het alge meen belang zouden zijn. Fusie tussen dag- of weekbladen, die zou leiden tot de vorming van een groep met een gezamenlijke wekelijkse oplage van meer dan drie miljoen exemplaren, zal door de regering moeten worden goedge keurd. De beslissing daarover berust bij een „anti-monopolie commissie." Advertentie Men wil wel eens iets anders Men wil eens iets gezelligs Men wil een klok die het doet In onze speciale KLOKKEN SHOWROOM vindt u een pracht collectie. Zowel in het antieke genre als In een moderne vorm. Komt u gerust eens binnenlopen. Zo velen deden dat reeds en bekeken het op hun gemak. Zo nodig komen wij met een zicht- zending bij u thuis, dat is helemaal prettig. U weet 't doet wat voor u. grote houtstraat 49 het huis met het carillon telefoon 2 00 49 WASHINGTON (AP) In Washington heeft men sterk de indruk, dat de Israë lische autoriteiten in hun besprekingen met de buitengewone Amerikaanse afge zant Averell Harriman aangedrongen heb ben op de openlijke en directe levering van modern militair materieel door de V.S. In Washington bewaart men in officiële kringen een ongewoon stilzwijgen over de besprekingen van Harriman in Tel Aviv. De enige officiële opmerking is gekomen van de voorlichtingsambtenaar Marshall Wright van het departement van Buiten landse Zaken. Op de vraag over berichten uit Israel, dat de V.S. militaire hulp aan Israel zouden hebben aangeboden, ant woordde hij daar over niets te zeggen te hebben. Omdat een aantal Duitse autoriteiten verhinderd is het verhoor van de Duitse oorlogsmisdadiger Willy Lages, dat vrij dag in de Bredase strafgevangenis zou worden gehouden, bij te wonen, is dit uit gesteld. Lages zou als getuige worden gehoord in het Tre'olinka-proces, dat reeds een half jaar in Düsseldorf loopt en dat de misdrijven behandelt in het Poolse vernie tigingskamp Treblinka. De ex-bewakers, die nu terechtstaan willen Lages als getui ge doen horen om aan te tonen dat zij ge dwongen waren de bevelen tot executies op te volgen. de steeds stijgende kosten voor het onder houd van het 51.000 manschappen tellende Britse Rijnleger in West-Duitsland afkeur de. Het zal moeilijk zijn de gemiddelde Brit deze economische last te laten dra gen wanneer West-Duitsland zo weinig schijnt te kunen bijdragen. Zeer zeker zal premier Wilson volgende week in Bonn bij zijn gesprekken met kanselier Erhard ter sprake brengen dat het Britse Rijnle ger dit jaar 850 miljoen gulden heeft ge kost, terwijl West-Duitsland slechts 250 miljoen gulden in Engeland heeft besteed. De minister vond het ook niet te veel gevraagd wanneer de andere landen van West-Europa er rekening mee houden dat ook zij de vruchten plukken van de Britse bijdrage tot de stabiliteit in het Nabije Oosten, waar bijna geheel West-Europa de olie vandaan haalt. De Britse regering streeft er naar dat de Verenigde Naties de verantwoordelijkheid voor deze gebie den overnemen. Healey vond het nodig dat er een poli tieke regeling komt die bescherming be looft tegen een verrassingsaanval in Euro pa. „Het grootste oorlogsgevaar ligt thans buiten Europa. In een groot deel van Zuid- Azië zou thans gevochten worden als En geland zijn verplichtingen in Maleisië niet zou zijn nagekomen." De Britse minister opende met zijn rede het debat over de defensiebegroting voor het komende jaar, ter grootte van het re cordbedrag van 21.205 miljoen gulden. Dit debat wordt vanavond beëindigd. SELMA (AP) - Honderden negers hebben woensdag in een kerk in Selma de eerste van twee rouwdiensten bijgewoond ter na gedachtenis van de 26-jarige neger Jimmie Lee Jackson die achttien februari dodelijk werd gewond toen de politie de deelne mers aan een mars in het nabijgelegen Mario uiteendreef. Jackson een deken van de Baptisten Kerk werd zwaar gewond tijdens on lusten, waarbij er ongeveer twaalf mensen werden gewond. Hij heeft aan een functio naris van het ziekenhuis in Selma ver klaard dat hij door een agent van de staatspolitie was neergeschoten. De staats politie heeft geen rapport over de schiet partij bekendgemaakt. NEW YORK Woensdag is een lid van de Zwarte Moslims aangehouden. Hij wordt beschuldigd van moord op Malcolm X. Hij is de derde verdachte, die van deze misdaad wordt verdacht. De man die gearresteerd werd, is een goede kennis van de vroeger gearresteer de Norman 3X Butler. Onmiddellijk na de moord op Malcolm X werd Talmadge Hayer gearresteerd. MOSKOU (Reuter) Zes bij de econo mie betrokken Russische ministeries, die door oud-premier Kroesjtsjev in 1962 tot staatscommissie waren gedegradeerd, hebben de oude status teruggekregen. Te vens is er een ministerie van Algemene Machinebouw ingesteld. De voorzitters van de zes staatscommis sies zijn automatisch minister geworden. Het betrof de vliegtuigindustrie, de defen sieindustrie, de radioindustrie, de scheeps bouw, de elektronische industrie en de middelzware machinebouw. NEW YORK (Reuter) Galo Plaza, de VN-bemiddelaar in de kwestie Cyprus, heeft aan secretaris-generaal Oe Thant verslag uitgebracht over zijn pogingen om de impasse in deze kwestie te doorbreken. Op een persconferentie in Londen zei de oud-president van Ecuador, dat de kwestie- Cyprus op een „dood punt" was geko men, waarbij de standpunten van de par tijen in hoofdzaak onveranderd zijn geble ven. Verwacht wordt, dat de Veiligheidsraad half maart bijeenkomt om het mandaat van de vredesmacht van de VN op Cyprus te verlengen. Bosbrand. Bij een bosbrand nabij North Eltham Town niet ver van de Australi sche stad Melbourne zijn drie mannen om het leven gekomen. Bij deze brand kwamen ook ongeveer honderd honden in hun hokken om. Advertentie i MADRID (Reuter en AP) De medi sche faculteit en die van filosofie en let teren van de universiteit van Madrid, die de vorige week werden gesloten in ver band met de demonstraties van studenten in de Spaanse hoofdstad, zouden vandaag heropend worden. De studenten eisten het recht op het bestuur van de studentenver eniging zelf te kiezen. De studentenleiders die tot een algemene staking opriepen, hebben bekend gemaakt dat zij geen dagelijkse bijeenkomsten zul len houden en in plaats daarvan met func tionarissen van de universiteit zullen pra ten om hun de eisen voor te leggen. Studenten in Saragossa hebben woensdag een bijeenkomst van twee uur gehouden. Daarna overhandigde een delegatie aan rector-magnificus Juan Cabrera een lijst met elf eisen. Hun eisen hadden betrekking op een vrij democratisch, autonoom en representatief studentensyndicaat, vrijheid van menings uiting, amnestie voor studenten die zijn ge straft, de instelling van twee maart als „dag der studenten" en een onmiddellijke hervorming van de universiteit. Enkele woordvoerders van de studenten hebben verklaard „er goede hoop op te hebben dat de crisis voorbij is" na de de monstraties die men dinsdag in de binnen stad van Madrid heeft getracht te houden. De president van het Spaanse Cortes (parlement) heeft de pers bijzonderheden gegeven over een nieuwe universiteitswet die voorziet in een hervorming aan de uni versiteiten in het land om tegemoet te ko men aan de critiek van de studenten over te volle collegezalen, het tekort aan hoog leraren en slechte faciliteiten. Tegelijkertijd waarschuwde het invloed rijke dagblad ABC in een hoofdartikel op nieuw tegen het misbruik om de Spaanse universiteiten voor politieke doeleinden te gebruiken. Het blad drong aan op een dui delijk overzicht van de wensen van alle groepen, zowel van de studenten als de hoogleraren. Een functionaris van de Spaanse rege ring heeft bekendgemaakt dat ongeveer z is- tig mensen, meest studenten, door de po litie zijn aangehouden tijdens de jongste studentenbetogingen. Ongeveer 25 van de ze gearresteerden werden woensdag nog vastgehouden. De zegsman heeft ontkend dat er een aantal professoren is aangehouden in ver band met de moeilijkheden aan de Madri- leense universiteit. Volgens hem zullen de autoriteiten van het onderwijs echter wel aan vijf profes soren mogelijk voor 5 jaar de doceer- bevoegdheid ontnemen. Sommige studen ten zullen waarschijnlijk worden geschorst, maar voor korte perioden. n/t life Het was me vorige week het weekje wel. Mijn collega van de Tijd-Maasbode-Mar- griet-Libelle-Nieuwe Haar lemse Courant-Romance-Pa- norama-Rosita-combinatie en ik liepen over het Binnenhof in de buurt van de Weeska mer, toen we een enorme klap hoorden. Het aanwezige voet volk liep geschrokken toe. Er ontstond een oploop en hier en daar werd zachtjes het „Geen woorden maar daden" aangeheven. Mannen in het uniform van de B.V.D. begon nen in het wilde weg kleine arrestatietjes te verrichten. In de deuropening van de Rol zaal verscheen de heer MA- RIJNEN, een goede veertiger met blozend, vol gelaat en een goedaardige oogopslag. „Het is niets", zei hij har telijk. „Het kabinet is geval len, maar het kan gelijmd worden. Gaat allen rustig slapen". Mijn collega van voornoem de combinatie vertoonde grote tegenwoordigheid van geest. Hij drong zich naar voren en zwaaide met zijn uitvoerige perskaart. „Waarom is het gevallen?", vroeg hij vakkundig. De heer MARIJNEN sloeg zijn heldere kijkers naar de hemel boven het Binnenhof en zei: „Dat zeg ik niet, nu niet en nooit niet. Zelfs niet tegen Teulings. En Teulings weet dat ik véél tegen hem zeg". „En tegen de koningin?", vroeg mijn collega sarrend. De heer MARIJNEN peinsde even en zei toen: „Dat zou nog net kunnen, maar daar blijft het dan ook bij. Daar houdt het helemaal mee op". Hij draaide zich om en sloeg de deur dicht. Het volk ging morrend uit een. Verlate parlementsleden liepen druk redenerend naar hun auto's. Op het overvolle parkeerterrein rondom het Binnenhof waren politieman nen bezig gele bekeuringsbon netjes van de auto's af te ha len. Het was onzin, bekeurin gen uit te delen als er geen re gering meer was. Overal zag men departemensambtenaren opgeruimd naar moeder de vrouw rennen. Een aantal vrouwelijke ambtenaren ren de opgeruimd naar vader de man. Er was niemand meer die hen nodig had. Het rege ren was afgelopen. Een kale, zeer Engels uit ziende heer, professor VON DELING genaamd, liep een eindweegs met ons op. Hij had zijn Volkswagenbusje op het Noordeinde geparkeerd, van waar hij dagelijks met een aantal andere arbeiders ver trok. De heer VONDELING was uitermate gepikeerd. „Dat vallen bevalt me hele maal niet", zei hij met zijn hoge, keurige stem. „Het was helemaal niet nodig. Ik heb indertijd tegen de heer BEEL gezegd dat het riskant was, zoveel Zuiderlingen in één kabinet te zetten. Maar de heer BEEL is zelf óók van bronsgroen eikehout gesne den. En nu zitten we ermee. Daags voor Carnaval laten ze zich eenvoudig vallen. Deze val is geen toeval, mijne he ren. Het is een Carna-val. De heren ministers willen onbe zorgd hossen. Het is allemaal de schuld van de heer LUNS. De heer LUNS is een paar weken geleden in Helmond bedorven. Tevoren was hij al tijd een keurige, sobere man. In Helmond hebben ze hem het hoofd op hol gemaakt. Ze hebben hem een zotskap op gezet en iedereen heeft hem opgetogen laten weten dat hij er met dat hoofddeksel zo jong uitzag. Hij heeft de an deren omgepraat. Vallen of Carnavallen, heeft hij voort durend gezegd, dat had hij van Wim Kan. U hoorde trouwens wat de heer MARIJNEN zich daarnet liet ontvallen. Het kan gelijmd worden. Dat lijmen is óók van Wim Kan. Het is een stelletje pretjassen, maar ze durven er niet voor uit te ko men. Ik sleep hen maandag voor de KAMER, maar wed den dat ze stommetje spelen?" Wij namen de weddenschap gretig aan en nu krijgt de heer VONDELING van ons beiden een tientje, want hij heeft in tussen grandioos gewonnen. Mijn collega van voornoem de combinatie en ik wandel den door het regeringsloze Den Haag voort, dat langza merhand in vrolijke wanorde was komen te verkeren. Alle rijksdiensten hadden het bijl tje erbij neergelegd, voor zo ver zij bij hun arbeid bijltjes gebruikten. Elders in het land drong intussen het nieuws ge leidelijk door en overal, waar de stevige hand van de rege ring de dagelijkse dingen op gang had gehouden, vielen ga ten in maatschappelijk brei werk. Op Schiphol kwam om de mOT/9M vijf minuten een vliegtuig met diplomaten binnen. De goede lieden hadden zich gehaast hun buitenlandse posten te verlaten, omdat ze terecht vreesden op eigen kosten ban ketten te moeten aanrichten. Zij werden voorlopig onder gebracht in een r.-k. school te Diemen, ambassadeurs in de eerste klas, gezanten in de tweede en zaakgelastigden in het gymnastieklokaal. De r.-k. zustertjes gingen met warme koffie rond en zeiden voortdu rend troostend, dat het alle maal wel gauw gelijmd zou wezen. De Rijkswerkinrichting daar entegen liep volkomen leeg. De directeur probeerde een kwartier lang stand te houden bij de gesloten deur, maar de gedetineerden praatten hem van zijn rijkssokken. Hij be weerde dat hij de deur geslo ten moest houden op last van de regering, maar toen de slimme jongens hem vroegen op last van wélke regering, opende hij zwijgende de deur. De gedetineerden begaven zich en bloc met een collectief ver- voerbewijs naar Den Bosch, waar het inderdaad tijdens de Carnavalsdagen ongewoon druk was. Op de terreinen van het Staatsbosbeheer tussen Apel doorn en Winterswijk groeiden zaterdagmorgen reeds een groot aantal dennen midden op de keurige fietspaden en een groot areaal jonge loof- momenaanplant bleek zondag morgen de hongerdood te zijn gestorven. De hulpdienst van de Bescherming Burgerbevol king, die van de regering nooit enige steun krijgt, en zich dus na de kabinetsval kiplekker voelde, heeft duizenden jonge eikeboompjes met kunstmatige voeding in leven weten te houden. Grote schade ontstond ook in de Alexanderkazerne in Den Haag, waar dienstplichti gen enige honderden AMX- tanks vernielden door ermee over hobbelige paadjes te rij den. De aanwezige officieren probeerden nog op het depar tement van Defensie instruc ties te krijgen, maar zij kre gen een werkster aan de tele foon die zei: „Jongens, lama gaan. Die dingen kunnen don- aerdag makkelijk gelijmd worden". Terwijl de rijksbelastingen- dienst overwerkte om alle reeds gestorte belastingbedra gen over 1965 aan de recht matige eigenaars terug te be talen, heerste in de late avond uren van vrijdag vooral bij Rijkswaterstaat grote verwar ring. Alle bruggen, die de laatste vier jaar door de ge vallen ministers waren ge opend, moesten weer dicht, waarvoor niet voldoende oranjelint voorhanden was. Tenslotte volstond men ermee, van de resterende de middel ste boogoverspanning weg te halen, waarbij men zich rea liseerde dat het verkeer daar door enige hinder zou onder vinden, maar waarbij men zich troostte met de overwe ging dat ook dit verkeer best eens mocht merken dat er niet geregeerd werd. Op de rijkskweekscholen gebeurde zaterdag niets. Maar daar gebeurt zaterdags nooit iets. Onze gewaardeerde collega's van de Rijksvoorlichtingsdienst beleefden een gouden tijd. Het is namelijk veel moeilijker om geen inlichtingen te geven als men wél iets weet, dan wan neer men volstrekt niets weet. Er dit keer wist men bij de Rijksvoorlichtingsdienst in derdaad helemaal niets. Op ons verzoek om inlich tingen over de val van de re gering zei men: „Welke val?" Wij vroegen verwonderd of men daar zelfs nog niet wist dat de regering was gevallen. Het antwoord was: „Het is ons niet bekend dat een regering kan vallen. Mocht het zo zijn, dat een regering inderdaad kan vallen, dan wil daarmee nog niet gezegd zijn dat wij weten dat die mogelijkheid bestaat, sterker nog, zelfs niet dat een dergelijke val de laat ste dagen heeft plaatsgehad. Mocht echter blijken dat er al in het algemeen van de val van een kabinet sprake zou kunnen zijn, dan is het niet aan ons die eventualiteit mede te delen, zolang de minister-pre sident niet aan Hare Majes teit de Koningin heeft mede gedeeld dat zijn kabinet, zo het al neigingen tot vallen of metterdaad definitief een vol slagen val zou hebben doorge maakt, zijn ontslag aan Hare Majesteit de Koningin heeft aangeboden namens hemzelf en de ministers zijner rege ring, zijnde de zittende rege ring die het voorwerp zou zijn van het vallen waarnaar u informeert". Wij concludeerden hieruit dat het overbodig zou zijn, naar de reden van de kabinets val te informeren, maar waag den toch nog een poging in die richting, zij het op bedekte wijze. „Waarom", zo vroegen wij, „is minister-president MARIJ NEN vrijdagavond voor de te levisie geweest, zo kort voor de viering van Carnaval in enkele zuidelijke streken des lands?" Het antwoord luidde: „Het bestaan van de tele visie, noch van zuidelijke stre ken des lands, is ons bekend, maar als minister-president MARIJNEN zoals u deze func tionaris noemt, vrijdagavond voor de televisie is geweest, dan is dat ongetwijfeld het ge val geweest omdat er voor hem zaterdagavond in het programma van ene heer ANTOON HERMANS geen ruimte was. Het bestaan van een carnavalsviering is ons evenmin bekend". Waarmee dus de vermoe dens van professor VONDE LING naar onze smaak duide lijk en volledig bevestigd wer den. Wat ons zeer sterk heeft aangegrepen in deze kabinets- loze dagen is het feit, dat het wegvallen van een regering zo duidelijk en direct het hele openbare leven ontwricht, waarmee navrant wordt aan getoond hoe dicht een rege ring bij haar volk staat. On begrijpelijk daarom is het, dat dit volk in gene dele werd in gelicht over de reden van af treden. Overigens nog één opmer kelijk verschijnsel: terwijl iedereen en alles lamgeslagen ter aarde zeeg na de klap op het Binnenhof, was er één sector waarin met razende snelheid werd voortgewerkt. Dat was de bouwsector. Toen wij bij een aannemer naar die onbegrijpelijke activiteit in formeerden, antwoordde de goede man hijgend: „We bou wen vlug wat huizen, voordat er weer een kabinet komt. Want daarna is het weer afge lopen!" Sinaasappelen Kan men met sinaasappelen een pro bleem oplossen? Op het eerste gehoor is dit een vreemde vraag, maar ze vormde toch onlangs onderwerp van discussie tus sen twee mensen die zich niet als gek be schouwd wensen te zien. Een van die men sen was ikzelf, mijn opponent iemand die zich in de bezettingsjaren een uitstekend vaderlander heeft getoond en vele be dreigden het leven heeft gered. Zijn rechtsgevoel spreekt nog steeds krachtig en zo kwam hij ertoe verontwaardigd te reageren op mijn vraag of de sinaasappe len die wij aan zijn dis zaten ie verorbe ren, van Zuidafrikaanse origine waren. Hij steunde met hart en ziel, of misschien is het in dit geval beter te zeggen met maag en ziel, de boycot van het Zuidafrikaanse produkt en verwachtte van mij eenzelfde houding. Ik moest hem teleurstellen, wat mij bij zonder speet, niet alleen omdat ik in het algemeen mijn medemensen graag te leurstellingen bespaar, maar ook omdat de zaak die hem zozeer ter harte gaat, mij in niet mindere mate raakt. Alleen ben ik van oordeel dat het probleem niet met sinaasappelen is op te lossen en door het boycotten daarvan ook geen stap dichter bij zijn oplossing komt. Mijn opponent was te zeer in zijn verontwaardiging verstrikt om hem met een rustig betoog aan het hoofd te komen. Nu echter, buiten het strijdgewoel gezeten, wil ik trachten enke le van de redenen aan te voeren die mij afkerig maken van het sinaasappel-argu ment. Men gaat bij dergelijke acties uit van een wensdroom die, naar al herhaaldelijk is gebleken, niet voor vervulling vatbaar is, namelijk dat er op zodanige schaal aan de boycot wordt deelgenomen dat de tegenpartij er aanzienlijke schade door ondervindt. Wie daartegen inbrengt dat hij zich door andermans laksheid niet laat weerhouden op zijn principe te blijven staan, verdient eerbied, zelfs al wil of kan hij niet inzien dat de wet der traagheid die ook op dit gebied werkt, een onover komelijk obstakel voor welslagen is. Heel eenvoudig gezegd: men krijgt de massa nooit mee, en van de massa moet het in dit geval toch komen. Dit betekent natuur lijk niet dat de massa nooit voor een rechtvaardige zaak in beweging te krijgen is, maar dan moet ze daarbij toch op heel andere, meer directe wijze betrokken zijn dan met de Zuidafrikaanse zaak het geval is. Het is denkbaar dat een werkelijk grootscheepse boycot die door de inter nationale vakbeweging wordt gesteund en zich tot alle verschepingen uitstrekt, meer uithaalt dan een tamelijk particuliere ac tie als de onderhavige. Maar zelfs de Volkenbondssancties tegen Italië ten tijde van de Abessijnse oorlog hebben weinig of geen effect gehad, om maar niet te spre ken van de boycotacties tegen Duitsland die het Derde Rijk helaas geen stap van zijn onzalige weg hebben afgebracht. Het is, en hier kom ik aan een ander argu ment, zelfs de vraag of zulke acties niet een averechts resultaat hebben, doordat ze de onderdrukkers stijven in hun houding. Ik ben sterk geporteerd voor strijd te gen onrechtvaardige regeerstelsels. Die strijd moet echter niet met sinaasappelen worden gevoerd, maar met de machts middelen van een internationale rechts orde. Zolang die orde en dus die machts middelen nog niet bestaan, zal ten slotte steeds weer het geweld spreken, ook in Zuid-Afrika, alle sinaasappelen ten spijt. Advertentie Verantwoording. De rechtbank in de Ita liaanse plaats Pisa heeft bepaald, dat de Belgische chauffeur van prins Albert van Luik zich zal moeten verantwoorden voor het doodrijden van een Italiaanse voetganger in 1962. Pannekoekloop. De jaarlijkse pannekoek- race in het Britse Olney is gewonnen door de 17-jarige Jennifer Andrews, die de afstand van 400 meter liep in één mi nuut en acht seconden. 104. James Burgess, die al 82 jaar ge trouwd is, is 104 jaar geworden. Zijn vrouw Sarah, wordt 100 in juli van dit jaar. De Burgess zijn in 1883 getrouwd. Ze wonen in Londen. Verkeersslachtoffers. In het jaar 1964 zijn in Engeland 385.499 mensen gedood of gewond bij verkeersongelukken. Dit is door het Britse ministerie van Verkeer bekend gemaakt. Het ongelukscijfer ligt acht percent hoger dan in 1963. Carnaval. Het carnaval heeft in de hoofd stad van Venezuela, Caracas, aan elf mensen het leven gekost. Er zijn ze ventig gewonden. De verwondingen zijn voornamelijk veroorzaakt door schiet- en steekwapens. Voornemen. Premier Gerhardsen van Noorwegen zal in juni een officieel be zoek aan de Sovjet-Unie brengen. Bemiddeling. De voormalige Japanse pre mier Kisji is in Manilla aangekomen voor besprekingen met de Philippijnse regering over bemiddeling in het ge schil tussen Maleisië en Japan. Spionage. De Israëlische veiligheidsdienst heeft in Haifa vijf jeugdige Arabieren gearresteerd, die veracht worden van spionage voor Syrië. Meer. In Frankrijk zijn vorig jaar 11.184 mensen bij verkeersongelukken omge komen. Dat is 9,35 percent meer dan in 1963. Voorts werden 264.979 mensen ge wond tegen 243.919 in 1963.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3