een premier die blijft... I Oosterschelde is bijna voor de helft overbrugd Holthausshow in Diorstijl Procureur-generaal acht Saturnespel ontoelaatbaar PSP tegen „dwang tot vereniging" LEXINGTON m Deskundigen vrezen dat de nieuwe brug spoedig te smal zal blijken V ervoer scentrum in Amsterdam Verzending van zeepost Geen Churchillbrug in Rotterdam Nieuwe verbinding met Alkmaar blijft nog uit Dodelijk arbeidsongeval 8 KORT NIEUWS 'T DONDERDAG 4 MAART 1965 ysr-' jHH| Onberekenbare zee Unieke bouw methoden Kerkelijk nieuws Het Saturnespel dat sinds 1 augustus 1964 ln het Badhotel in Zandvoort wordt ge speeld, is volgens de procureur-generaal by het gerechtshof te Amsterdam een hazard spel en geen behendigheidsspel. Hy eiste daarom gisteren tegen de directeur van het hotel een boete van 25. Dezelfde boete was door de officier van Justitie by de rechtbank in Haarlem geëist, die het ook een hazardspel vond. De rechtbank in Haarlem had de directeur vrygesproken, omdat naar haar oordeel Saturne een be hendigheidsspel is. De officier van Justitie ging van dit vonnis in appèl by het Hof. De rechtbank sprak overigens in haar vonnis de mening uit, dat het spel zich bij uitstek leent voor onregelmatigheden, en dat „een minimum aan handigheid aan de zijde van de bank een maximum aan vaar digheid of behendigheid aan de kant van de spelers kan elimineren". In zijn requisitoir stelde de procureur- generaal, dat Saturne voor verreweg de meeste spelers zuiver een gokje is. Zou het niet als hazardspel worden be schouwd, dan is er een grote kans, dat de gevolgen desastreus zullen zijn. Er zullen dan in allerlei gelegenheden, waar men weinig vertrouwen in kan hebben, der gelijke spelen met of zonder vergunning verschijnen, aldus de procureur-generaal. Het Hof wijst op 18 maart arrest. Het bestuur van de PSP heeft een tele gram gezonden aan de Stichting van de Arbeid, luidende: „De Pacifistisch Socia listische Partij wil bij deze krachtig pro testeren tegen het in overweging nemen van de mogelijkheid verschil te maken in de arbeidsvoorwaarden van georganiseer- den en ongeorganiseerden. Het recht op vrijheid van vereniging zal door uw voornemen kunnen worden tot een dwang tot vereniging." Granaat op straat. Twee schooljongens hebben in de Jacob Marisstraat in Den Haag een handgranaat gevonden. Zij brachten het projectiel naar het politie bureau. Hoe de granaat op straat terecht is gekomen is voor de politie nog een raadsel. Advertentie AMERICAS (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Binnenkort zal er precies een halve brug over de Ooster- schelde liggen. Het rijdek van wat straks de langste brug van Europa zal zijn loopt dan tweeëneenhalve kilometer van de Noordbevelandse kust in de richting van Schouwen-Duiveland. Voor de andere helft worden de lange fundatiepalen de zeebodem ingedreven. Deze kolossen hebben een lengte van vijftig meter. Tegelijkertijd wordt er vijfhonderd meter uit de kust van Schouwen-Duiveland hard gewerkt aan de basculebrug. Omstreeks het midden van dit jaar zal het scheepvaartverkeer van dit kunstwerk met een doorvaartwijdte van 40 meter gebruik moeten maken. Volgens het contract zal de gehele brug 31 december 1965 opgeleverd moeten worden. (Van onze moderedactrice) De nieuwe voorjaarscollectie van Dick Holthaus, die woensdag in de salon van de ontwerper aan de Amsterdamse Van Baer- lestraat werd getoond, lijkt sprekend op die van Dior. De modellen zijn niet alleen geïnspireerd op de lijn van dit Parijse modehuis, sommige „Holthausjes" zijn eenvoudig niet te onderscheiden van echte Diorcreaties. Aan een kant is dat een ge weldig compliment voor het briljante vak manschap van de Amsterdamse ontwer per. Aan de andere kant duidt het op een zekere armoede aan oorspronkelijkheid. Dat is des te verwonderlijker, omdat Holt haus tot nu toe nooit geremd is door Parijs in zijn eigen creativiteit. Hoe het ook zij, de klanten kunnen hun voordeel doen met die tendens. Een echte Dior moet men nu eenmaal veel duurder be talen. Bij Holthaus kan men nu ten minste zo goed voor minder geld terecht. Alleen bij de rokken week Holthaus sterk af van zijn lichtend voorbeeld. Bij Dior waren die recht en aangerimpeld, bij Holthaus klokken, plooien en waaieren ze naar hartelust. Met drie van die fladde rende japonnetjes werd de show geopend. Ze werden onmiddellijk gevolgd door de tailleurs. De asymmetrische sluiting van de korte jasjes met hun boile knopen, die doorliep tot in de rok een typisch Dior- trekje kwam steeds weer terug. Er zit ten geen kragen op deze jasjes. Wel heb ben ze een V-vormige uitsnijding. In de hals wordt soms een piqué cravatte ge dragen. Een ander type mantelpakje heeft een langer jasje met ceintuur en plooirok, die op de heupen slank is. De japonnen vallen heel soepel. Ze hebben een bloesend of strak lijfje en geplooide rokken. Holthaus heeft ook een leuke variatie op de tunique. Die bestaat bij hem uit twee plooirokken over elkaar, waarvan de een iets korter is dan de andere. „Trés Dior zijn de zijden gedrapeerde turbans, die er bij werden gedragen. Holthaus lanceerde een opvallende kleur hardgroen. Maar ook is er veel marineblauw en geel in zijn collectie te vinden. Bij de mantels houdt hij rekening met de jonge en de rijpere vrouw. Voor die eerste heeft hij prachtige Linnen tuniek met dubbele plooirok. Model: Dick Holthaus redingotes van losgeweven tweeds, bou- clés en linnen, smal op de buste en wijd van rok. Soms zijn die modellen opzij ge spleten en waaien ze open. Voor de laatste brengt hij weer „trés Dior" kraagloze jassen, die met door lusjes gehaalde bolle knopen asymmetrisch worden gesloten. In zijn cocktailcollectie fladdert en vlindert het van wapperende mousselinen rokken, volants, ruches en brede stroken aan de zoom. Maar hij heeft er ook naar Diors voorbeeld alweer strakke lijnige satij nen japonnen bij waarover dan zevenacht ste geschulpte kanten jasjes gaan. Voor de avondtoiletten lanceert Holthaus een nieuwe lengte die de enkel vrijlaat. Die vaak sluike creaties worden aan de zoom gegarneerd met een rand van gitten en pareltjes. Al met al een verrukkelijke collectie, die misschien de meest Parijse was die we dit voorjaar van een Neder landse ontwerper zullen zien. In de beginperiode van de bouw van de brug zijn er moeilijkheden geweest, die het werk hebben gestagneerd. Met het volste vertrouwen in de ervaring en kun digheid van de ingenieurs werden de eer ste palen de zeebodem ingedreven. Wat bleek echter? De eb- en vloedstroom van de Oosterschelde kolkte zo sterk rond de betonnen gevaarten dat er bij enkele pij lers putten ontstonden waarin gemakkelijk een huis neergezet zou kunnen worden. Het begon er op te lijken dat de brug, in plaats van op 112 onwrikbare fundatiepa len te rusten, zou balanceren op een stel letje wiebelende betonkolossen. De 25 tot 50 meter lange palen hadden geen hou vast meer in de grond. In een spoedbijeenkomst van directie en aannemer werd in allerijl besloten zink- stukken gereed te maken. Haastig werd de zeebodem rond de palen verdedigd met vlechtwerk. Opgelucht constateerden de bouwers dat het gevaar voor omvallen van de palen was geweken. Naderhand wees een onderzoek van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft uit, dat de ontgron ding in de Oosterschelde tweemaal zo groot was als tevoren was berekend. Eens te meer bleek dat de zee geen op papier te temmen vijand is. Een enorme tegenslag kregen de bou wers op 26 november van het vorige jaar te verwerken. Een vitaal onderdeel van de brug, een zo genoemd hamerstuk, stort te van zes meter hoogte naar beneden. Het 600.000 kg. zware gevaarte vernielde de stalen gietvorm voor deze brugdelen volkomen. Het opnieuw maken van deze bekisting betekende dat de produktie een maand werd lamgelegd. Maar sindsdien loopt het werk van de 550 brugbouwers weer vlot. De slanke liniaal van beton groeit elke dag zienderogen. Zeelands spektakelstuk wordt volgens de modernste bouwmethoden tot stand ge bracht. Sommige van deze methoden zijn zelfs uniek in de wereld, bijvoorbeeld de prefabricage van de verschillende brugde len en de pijlerconstructie. Deze metho den hebben bij het bouwen van de brug tot een arbeidsbesparing geleid waar in genieurs vroeger alleen maar van durfden dromen. Deskundigen uit binnen- en bui tenland kwamen de werkwijze bestude ren die bij het maken van de vaste ver binding wordt gevolgd. Bij de veerhaven Kats op Noord-Beve land worden de honderden tonnen zware brugdelen afgeleverd Daarna worden ze met combinaties van zolderschuiten naar het werk in de Oosterschelde vervoerd. Daar ligt Nederlands grootste drijvende bok, de „Ir. J. H. Snip", genoemd naar de geestelijke vader van de brug, die des tijds hoofdingenieur-directeur bij de Pro vinciale Waterstaat van Zeeland was. Hij overleed in 1963. De „Ir. J. H. Snip", die speciaal voor de bouw van de Oosterschel- debrug werd ontworpen en gebouwd, is 65 meter hoog. De meeste kerktorens in Ne derland vallen in het niet bij dit enorme gevaarte. Moeiteloos hijst de bok de hui zenhoge palen van de zolderbakken, een karwei dat in de woelige Oosterschelde grote kundigheid vraagt. Elde dag leveren de bemanningsleden onopgemerkt een bij zonder staaltje van techniek en vakman schap. De 50 meter lange palen kunnen alleen maar tijdens de getijwisseling op de zee bodem neergezet worden, omdat zij anders gevaar lopen door de sterke eb- of vloed- stroom meegetrokken te worden. Vanaf de bok wordt in de holle palen een zuigleiding neergelaten, die de zeebodem onder de pa len wegzuigt. Door zijn eigen gewicht zakt de paal dan in zes tot acht uren tijd op de gewenste diepte. De brugdelen worden gemonteerd met een stalen, 250 meter lange montageligger, die over de brug heen en weer kan rij den. Loopkatten hijsen de brugstukken van de schuiten en zetten ze op de juiste plaats. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alwitak" (13 maart); Australië: ms „Kulmerland" (10 maart) en ms „Trianon" (11 maart); Brazilië: ms „Alnitak" (13 maart); Canada: ms „Maakefjell" (10 maart); Chili: ms „Buehenstein" (7 maart) en ms „Brecon Beacon" (10 maart); Indonesië: ts „Essen" (13 maart); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Fer dinand de Lesseps" (7 maart) en ms „Si- Kiang" (10 maart); Ned. Antillen: ms „Solon" (9 maart); Nieuw-Zeeland: ms „Karimata" (8 maart) Suriname: ms „Ladon" (10 maart); Verenigde Staten van Amerika: ms „Katsedijk" (10 maart); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika ms „Eindburgh Castle" (7 maart) en ms „Oranjefontein" (9 maart). Inlichtingen betreffende de verzendings- data van postpakketten geven de postkan toren. De 250 meter lange montageligger, waarmee de delen van de Ooster- scheldebrug worden geplaatst. Verkeersdeskundigen vrezen, dat de Oos- terscheldebrug spoedig te smal zal blijken te zijn. De brug de laatste schakel in de zogenoemde centrale weg krijgt na melijk maar een tweebaans-rijdek van 7,5 meter. Twee andere kunstwerken in de centrale weg, de Haringvlietbrug en de Grevelingendam, hebben of krijgen vier rijbanen. Hoewel de toelopende wegen daar ook twee rijbanen tellen, mag dit voor de Oos- terscheldebrug niet als criterium gelden. Als de verbinding Londen-Randstad Hol land tot stand komt via de toekomstige vaste oeververbinding over de Wester- schelde en de tunnel door het Kanaal, zal de drukte over de centrale weg geweldig toenemen. De toelopende wegen naar de Haringvlietbrug en de Grevelingendam zijn dan eenvoudiger uit te breiden dan de tweebaansbrug over de Oosterschelde. Minister van Aartsen (Verkeer en Wa terstaat) gaat niet in op de suggestie van het Eerste Kamerlid S. J. van den Bergh (WD) de Van Brienenoordbrug bij Rot terdam ter herdopen in Sir Winston Chur chillbrug. De minister deelde dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van dit Eerste Kamerlid, die opmerkte dat er be zwaren zijn gerezen ten opzichte van de „slechts weinig aansprekende" naam Van Brienenoordbrug. Minister van Aartsen zegt dat hij wel sympathie heeft voor deze gedachte, maar wijst erop dat persoonsnamen bijna niet voorkomen bij kunstwerken in het stelsel der grote wegen. Er wordt steeds meer gestreefd een naam te geven, waaruit de ligging van het betrokken knooppunt dui delijk blijkt. De minister ziet er bezwaar in van deze gedragslijn af te wijken. Ook vestigt de minister er de aandacht op dat het gemeentebestuur van Rotter dam inmiddels heeft besloten de naam van Churchill te verbinden aan een plein binnen de gemeente, zodat „reeds uit dien hoofde de benaming Sir Winston Churchill brug thans bezwaarlijk meer overweging kan verdienen". Minister van Aartsen Blijkens een verslag van mondeling overleg tussen de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer en minister Van Aartsen is met België in beginsel overeengekomen het traject Antwerpen-Breda in Europaweg 10 en Antwerpen-Eindhoven in Europaweg 9 voor de zomer van 1970 gereed te maken. Over het E-9 traject Maastricht-Luik is nog geen overeenstemming bereikt. Emmeloord zal in 1968 of 1969 via een autoweg op de dijk van de Markerwaard bereikbaar zijn. Dan is ook de brug bij Zwolsehoek klaar. De verbinding Amster damEmmeloordFrieslandGroningen heeft voorrang boven het verbeteren van de bestaande route over de Afsluitdijk. De Coentunnel moet in 1966 gereed zijn, maar de nieuwe verbinding met Alkmaar kan niet voor 1970 verwezenlijkt worden. Minister Van Aartsen acht het niet uitge sloten, dat de verbetering van rijksweg 13 Den Haag-Rotterdam in 1966 niet gereed zal zijn. De verbinding Wolfheze-Valburg krijgt voor de verlenging richting Gorinchem een nieuwe Waalbrug bij Ewijk. In het tra ject Valburg-Babberich komt een nieuwe brug over de Rijn. De eerste brug komt er zo spoedig mogelijk, de tweede na 1970. Het ligt in de bedoeling het eerste deel van de zoomweg tussen Rotterdam en weg 56 Breda-Bergen op Zoom uiterlijk in 1970 open te stellen. Ten oosten van Hedel, bij Empel, komt een nieuwe Maasbrug, die samen met de rondweg om Den Bosch in 1970 klaar moet zijn. Bedankt voor Harderwijk B. v. Zuijle- kom te Leens. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Klundert J. Kievit te Noor deloos. Bedankt voor Zutphen H. Biesma te Stadskanaal. Geref. Gemeenten Tweetal te Hardinxveld-Giessendam P. Blok te Dirksland en G. Schipaanboord te Apeldoorn. Amsterdam kan gaan bouwen aan het omvangrijke verkeerscentrum in het wes telijk havengebied, nu de gemeenteraad achttien miljoen gulden ter beschikking van B. en W. heeft gesteld voor het optrek ken van de eerste loodsen en het aanleg gen van wegen en sporen. Het ligt in de bedoeling alle vervoer van bode- en lijn diensten zowel te land, te water als per rails op den duur in dit centrum te con centreren. Jasje van zuiver zijden stemine ge dragen over linnen japon. Lussen- sluitingen. Grote Breton van picot- stro gebiesd met grosgrain lint. i rvwvtAnAfmnnnnfiniviflMrtfifififvinmvvvwifltfiAfifvmnrtfwit De 43-jarige heier Bertus Maalderen uit Wetteren in België is gistermiddag op een werk in de Buikslotermeer in Amsterdam om het leven gekomen. Hij raakte bekneld tussen twee heipalen en een lorrie, toen deze palen door onbekende oorzaak van de stapel kantelden waarop zij zojuist ge deponeerd waren. De heer Maalderen overleed ter plaatse.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 8