wiel OPVALLENDE AMERIKAAN Pechpakket voor de automobilisten Meer particulieren met eigen mobilofoonnet „Kampeerauto Strijd om reclame in de Westduitse publiciteit Vermoeidheid gevaarlijke vijand voor de chauffeur rr aa it m Niet rijden met slaap Nachtrust Beginneling Die kans hebt u als u meedoet aan de fantastische Keur en Kroonwedstrijd van LIBELLE, waarover u alles kunt lezen in het nummer van Libelle gedateerd 13 maart. Radio en televisie zouden beginsel van de vrije concurrentie schenden Sociaal-medische zorg voor astmapatienten Reacties op een brief aan minister Luns 9 DONDERDAG 4 MAART 1965 ff nn m ^mm 4 Kerkelijk nieuws SP®* -ii :i- ::j illi-i-riü Deze maand zal op de Amerikaanse markt de Marlin sportcoupé van American Motors ver schijnen. Het is een opvallende zes-persoons twee- deurs hardtop met „Fast back". Volgens de fabriek is de wagen ontworpen voor hen die een sportieve auto wensen zonder dat zij concessies hoeven te doen op het gebied van comfort en ruimte. De sport coupé is bijna vijf meter lang en bijna 1.40 meter hoog. Deze Rambler-versie is verkrijgbaar met drie verschillende motortypen: een 3,8 liter 155 pk zes cilinder, een 4,7 liter 198 pk-V8-motor of een 5,4 liter 270 pk V8-motor. Tevens heeft de koper de keuze uit een conventio nele drie-versnellingsbak, een bak met semi-automa- tische overdrive of een volautomatische transmissie. De wagen is uitgerust met schijfremmen op de voorwielen. Ken van de grootste vijanden die de automobilist kent is de vermoeidheid. Een sluipeed verraderlijk gevaar dat door velen niet tijdig wordt onderkend. Het ver mogen om zich voldoende te concentreren en de obser vatie lopen terug. De vergrote snelheid van de wagen is daar vaak het gevolg van. Volgens gegevens in verschillende statistieken zou bij een gering percentage van de verkeersongelukken, ver moeidheid als hoofdoorzaak kunnen worden aangewezen. Een commissie, ingesteld door de thans demissionaire minister van Verkeer en Waterstaat, heeft echter al eens in een rapport naar voren gebracht, dat in de praktijk veelvuldig ongelukken voorkomen, waarbij als hoofd oorzaak vermoeidheid van de betreffende chauffeurs kan worden aangewezen. Vermoeidheid is echter aldus de commissie moeilijk te constateren, of het moet extreme gevallen betreffen, zoals dat voorkwam bij de automobilist die nog juist voor het in slaap vallen zijn wagen op de parkeerstrook tot stilstand kon brengen. De politie vond hem later slapend over het stuur gebogen en de motor nog lopend. DE OORZAKEN van de opkomende vermoeidheid tijdens het rijden kunnen in vele omstandigheden schuilen. Af gezien van een slechte nachtrust voordat de rit begon, werken ventilatie, verwarming, de comfortabele zetel, een tonige wegen en de geluidshinder vaak slaapverwekkend. Er zijn vele automobilisten die menen door wilskracht de opkomende slaap terug te kunnen dringen. Zij krijgen het gevoel, dat naarmate de rit langer duurt, het autorijden hen weer tot „hun positieven" brengt, waarbij zij menen dat juist door de inspanning van het rijden er geen ruimte overblijft voor de slaap. Zij komen van een koude kermis thuis. Weliswaar reageren zij vlot op de eenvoudige aan wijzingen in het verkeer. Maar zodra de situatie gecompli ceerd wordt, laat hun concentratie- en reactievermogen hen zonder enige waarschuwing in de steek. Een totale overver moeidheid overvalt hen op het moment, dat er moet worden gehandeld. Een voorbeeld uit de praktijk kan dit bovenstaande sta ven. Na P"ht uur vrijwel onafgebroken rijden, diep uit Zwitserland vandaan, doemde in Duitsland een situatie op waarmee we niet goed raad wisten. De weg voor ons bleek plotseling vol met auto's die van alle kanten zich invoegden. We konden met enige krachtsinspanning de simpele han deling van het remmen opbrengen om ongelukken te ver mijden. Weliswaar hadden we van enige afstand de auto's reeds waargenomen, maar vermoeidheid had ons belet op te merken, dat we een verkeersplein naderden met vele toevoerwegen. Eén ding drong toen duidelijk tot ons door: er moest nodig gerust worden. De A.N.W.B. heeft in samenwerking met de Bovag een zogenoemd pechpakket samengesteld, bestaande uit onder delen die bij een eventuele reparatie langs de weg door de Wegenwacht kunnen worden gebruikt. Onder andere be staat dit pakket uit een ventilatorriem, contactpunten, kool borstels en een set reservelampen. De samenstelling van een dergelijk pechpakket is volgens de A.N.W.B. noodzakelijk geworden door de moeilijkheden die men ondervindt bij het opsporen van reserve-onderdelen in geval van nood. De bij de garages doorgevoerde vijfdaag se werkweek maakt het vaak onmogelijk zeker rondom het weekeinde de benodigde onderdelen te verkrijgen. Hierbij komt dat de Wegenwacht voor het aantal toenemen de gevallen van pech onderweg geen voldoende voorraad mee kan voeren. Nu het woord pech onderweg is gevallen: de A.N.W.B. meent dat de automobilist in vele gevallen zelf een onver hoopte motorische storing kan verhelpen. De cursus „Pech onderweg" brengt de automobilist na vier avonden instruc tie wat dichter bij de geheimen van de motor. De toeristen bond hoopt hiermee te bereiken dat de automobilist in geval van nood zichzelf uit de brand kan helpen. Door samenwerking tussen de P.T.T.-autoriteiten van Bel gië, Duitsland en Nederland is men tot een nieuwe frequen tie-indeling gekomen voor door particulieren geëxploiteerde mobilofoonnetten. Mede door nieuwe technische ontwikke lingen op het gebied van de apparatuur voor deze vorm van telecommunicatie, zal het voor meer particuliere onder nemingen mogelijk worden over een eigen mobilofoonnet gaan beschikken. Wel zal, zoals steeds het geval was, voor de exploitatie van een dergelijk net nog steeds een machti ging noodzakelijk zijn. Het nieuwe frequentie-indelingsplan en de genoemde technische ontwikkelingen maken het mo gelijk een groter aantal mobilofoons in een bepaald fre- quentiegebied onder te brengen, zonder dat deze elkaar kunnen beïnvloeden. In de praktijk komt het erop neer dat een veel groter aantal particuliere ondernemingen een eigen mobilofoonnet zullen kunnen opbouwen. Enige voorwaarde is, dat de onderneming een dergelijk net voor de uitoefening van het beroep of bedrijf nodig heeft. Dit exploiteren van een eigen net is bovendien aantrekkelijker geworden, omdat men niet zoals vroeger de apparatuur uitsluitend van de P.T.T. kan huren, maar omdat men de mobilofooninstallatie nu ook kan kopen of huurkopen. Van de nieuwe regeling zullen vooral bedrijven als taxi- ondernemingen, lokale en regionale transportonderne mingen, vervoersorganisaties, besteldiensten en dergelijke kunnen profiteren. Een bedoeld net zal namelijk in de meeste gevallen bestaan uit een hoofdpost en een aantal mobiele posten. Bij enig opletten is het mogelijk zeker voor de mede passagiers de opkomende vermoeidheid bij de chauffeur te ontdekken. Hij gaat rijden als een beginneling: de kop peling wordt stroef en stoterig bediend, er wordt te fors en te bruusk geremd, het sturen geschiedt houterig en na ver loop van tijd laat men het na om voor een tegenligger te dimmen. De volgende en bijzonder gevaarlijke fase is het zien van drogbeelden. Gevaarlijke punten worden ver onachtzaamd en het is de hoogste tijd om te gaan rusten zodra men zebrastrepen als rechtopstaande barrières ziet. Hoe kan men nu de vermoeidheid bij autorijders be strijden? De reeds eerder genoemde overheidscommissie stelde een aantal punten op: Advies van specialisten bij het ontwerpen van nieuwe wegen. Verkeersaanduidingen goed leesbaar maken. Aandacht voor vlakheid, stroefheid en kleur van de rijbaan. Overzichtelijk patroon van wegen. Dit zijn maar enkele uit de vele conclusies, maar ze duiden reeds genoegzaam aan in welke richting men het wil gaan zoeken: een in alle opzichten overzichtelijke rijbaan. Een enigszins ongebruikelijk gezicht, deze kampeer auto van Studebaker. Volgens de fabriek paart deze „combinatie" de voordelen van een auto aan die van een caravan. Voor de liefhebbers van een sierlijke lijn is er met deze wagen echter geen eer te behalen. Advertentie CONTANT IN UW HAND! Een moeilijke wedstrijd, denkt u? Geen sprake van! U behoeft alleen maar gevoel voor mooie dingen te hebben en abonnee OOI IOO&I VOOT UW KcHlS te zijn van LIBELLE. En dat komt eigenlijk _l |8"'i |9A| i t op hetzelfde neer. Vult u daarom nu direct wWWl Uil Op nhcllVC tOn. onderstaande bon in. U bent nog precies Noteert H mlJ Jvp- -reet nleuw, abonnee. op tijd om in Libelle van 13 maart te kunnen lezen, hoe gezellig en gemakkelijk u 0 iLS plr TwLaai ttsissj (hrt be,reftende hok!e lnvullen> ƒ50.000.- kunt winnen in de unieke wed strijd van UW LIBELLE. Ook in alle andere N«am:m opzichten 'n schat van een blad! Adres: Woonplaats: Handtekening: Knipt u deze coupon uit,plakt u hem opeen briefkaart met 10 cents j postzegel en adresseert u hem als volgt: LIBELLE, Postbus 102, Haarlem. g gag $ry>s s v"" - .'..a. <vl BONN (DPA) De uitgevers van dag bladen en tijdschriften ener- en de radio- en televisiebedrijven anderzijds voeren in de Bondsrepubliek en in West-Berlijn al maandenlang een verwoede strijd die in januari een hoogtepunt bereikte toen drie C.D.U.-afgevaardigden in de Bonds dag een wetsontwerp indienden om een einde te maken aan wat zij noemen de on eerlijke concurrentie die publiekrechtelijke lichamen als de omroep- en televisiebe drijven de kranten en tijdschriften aan doen. Zij hebben aangevoerd dat radio en televisie aanzienlijke belastingsprivileges genieten en bij het uitzenden van reclame het beginsel van de vrije concurrentie schenden. Bovendien, zo stellen zij, zijn de inkomsten uit luister- en kijkgelden vol doende om de programma's te financieren. IMMUMWMMMMUMUMMMUMUMiiMUMUllMMUMillillilMMMm „De sociaal-medische zorg voor de ast mapatiënt vereist een geheel eigen aan pak, waarbij zal moeten worden uitge gaan van een daarop gerichte landelijke organisatie, die als eenheden van uitvoe ring regionale vertakkingen zal moeten hebben". Dit is een conclusie uit het rap port van de stichting „Het Nederlandse Astmafonds". Het rapport werd opgesteld door de sociaal-medische commissie van de stichting en geeft een richtlijn om te komen tot de opbouw van het sociaal-me dische werk in het kader van de bestrij ding van astmatische ziekten. De com missie acht het gewenst alvorens tot het nemen van definitieve maatregelen be sloten wordt op dit terrein practische er varingen te laten opdoen. Gedacht wordt aan een regionale organisatie bij voor keur in samenwerking met een bestaand verwant orgaan. Aansluitend op het feit, dat het orgaan zich zowel op het gebied van de volksgezondheid als op maatschap pelijk werk zal moeten bewegen, is ge dacht de subsidiëring te doen geschieden door het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het departement van Maatschappelijk Werk. De omroepen zijn met cijfers gekomen waaruit moet blijken dat de inkomsten uit reclame in 1964 bij de omroepen met acht miljoen mark zijn gestegen en bij de kran ten met vijftig miljoen, terwijl bij de tijd schriften de toeneming nog veel groter is. Het zouden de tijdschriften zijn, en niet de omroepen, die de dagbladen het sterkst be concurreren, vooral ook omdat de uitge vers al gedaan hebben gekregen, dat de televisiereclame tot 25 minuten per dag be perkt blijft De bondsregering heeft een commissie ingesteld om de concurrentieverhoudingen te onderzoeken. Zij zal vermoedelijk pas in 1966 verslag uitbrengen. Ook in West- Berlijn, waar de uitgevers zich door de zender „Vrij Berlijn" bedreigd voelen, is een commissie van onderzoek ingesteld. De indieners van het wetsontwerp verwachten dat vele vrije democraten en socialisten het ontwerp zullen steunen. De uitgevers willen wel deelnemen in wat zij noemen de „televisie-onderneming" Hun plan om een van deze overheidsbe drijven omgezet te krijgen in een particU' liere onderneming is mislukt. Zij stellen nu pogingen in het werk om concessie te krij gen voor een eigen zender. Enkele uitge vers, vooral van tijdschriften, eten al mee van de televisiekoek doordat zij maat schappijen hebben opgericht die televisie films vervaardigen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Mijnsherenland (toez.) P. D. de Bruijn te Opijnen; te Urk J. C. Kool schijn te Ridderkerk; te Aalst (Gld.) A. Romein te Noordeloos; te Ballum-Hollum (Ameland) J. Zagema te Appelscha; door de prov. kerkvergadering van Zuid-Hol land, tot pred. voor buitengew. werkz. (scriba prov. kerkvergadering van Zuid- Holland) E. J. Beens te Rotterdam-Hille- gersberg; idem (directeur Herv. Stichting voor diakonaal maatschappelijk werk in Zuid-Holland) G. J. Geels, pred. voor bui tengew. werkz. (secr. Generale Diakonale Raad) te Utrecht. Aangenomen naar Rouveen (toez.) T. J. Kamerbeek te Poederooyen; naar Nieuwe Tonge J. P. Verkade te Gameren. Minister Luns heeft gereageerd op de open brief van een aantal vooraanstaan de Nederlanders over de Nederlandse Europese politiek. Hij acht het van groot belang dat op deze wijze uiting is gege ven aan de in brede kring levende overtui ging, dat het streven van de Nederland se regering gericht dient te blijven op de verwezenlijking van de beginselen en doelstellingen, die sedert vele jaren het beleid van Nederland te dien aanzien heb ben bepaald. De minister is erkentelijk voor de dui delijke uitspraak van deze groep Neder landers, waarmee een waardevolle steun wordt geboden aan het beleid, dat de re gering in overeenstemming met het parle ment tot dusver heeft gevolgd. De heer P. J. Kaptein, lid van de Eer ste Kamer en Nederlands vlce-voorzitter van het Europese Parlement, heeft mee gedeeld, niet onverheeld ingenomen te zijn met het in de brief neergelegde stand punt. Hij maakt op dat onlangs in de Tweed» Kamer duidelijk is gebleken, dat de over grote meerderheid van de Kamer noch de minister onder de huidige omstandighe den een politieke unie wensen. Men wil slechts tot een regelmatige consultatie komen zonder institutionele opzet. Indien de bedoeling van de open brief alleen was aan dit standpunt steun te verlenen, dan verdient dit alle waardering. Volgens de heer Kaptein had men in de open brief de koppeling tussen uithol ling van de NAVO en de resultaten van de E.E.G. moeten vermijden. Zij sugge reert zijns inziens een ontkenning van het nut van de E.E.G. zonder dat daarbij de consequenties worden getrokken, het geen zeker niet de bedoeling van de on dertekenaars kan zijn geweest. Uiterma te betreurenswaardig acht de heer Kap tein het, dat in de concrete situatie vol strekt geen aandacht werd geschonken aan de democratisering van de E.E.G., de aan het Europees Parlement toe te kennen rechten. Deze zaak komt name lijk enige maanden eerder aan de orde dan de politieke consultatie, aldus de heer Kaptein. BRAND IN AMSTERDAM Een flinke uitslaande brand heeft gis termiddag de tweede etage van een Am sterdamse woning en een deel van het trappenhuis in de Eerste Jan van der Heydenstraat verwoest

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9