A.R.P. blijkt gekant tegen het „lijmwerk" van drs. Schmelzer Maar mr. Biesheuvel bracht fractieleider Smallenbroek tot een milder standpunt Geen fusie van semi profclubs in Haarlem HOFNAR HET WEER Werk aan de IJmond gaat veel te traag „Heil Hitier leidt tot staking Geen steun aan VS voor politiek in Vietnam SLIJTERIJ SWIER U ST Honderd jaar geleden begon de aanleg van het Noordzeekanaal Hoogste gebouw van Nederland Anti-Amerikaanse studentenbetoging in Moskou Minstens twee man aan benzinepomp Brits-socialistische Lagerhuis-motie 1 1.95 MORRIS 'éeforetfou êuif! SUÈDE-NAPPA MANTELS Overdag boven nul 99 99 GROTE BITTERKOEKEN 22 ct per stuk VAN BREUKELEN Eerste spade ging op Breesaap de grond in Mr. Delprat: 99 Eis vakbonden Het woord is aan Schrijvende lezers pagina 11 R.-k. filmkeuring voor gemeenten opgeheven pagina 13 In de krant van heden: uw gezelligheidsleverancier Heerlijke gro*e BOTERKOEK HAZENBERG Tel. 81 50e JAARGANG NUMMER 103 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK VRIJDAG 5 MAART 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Simon Koster Van onze parlementaire redacteur) Het rommelt bij de antirevolutionairen. De ministers Biesheuvel en Van Aartsen, beiden A.R., geven hun volle medewerking aan het „lijmwerk" van drs. Schmelzer, maar rïe partij werkt tegen. Gisteren, na afloop van zijn be sprekingen met de informateur, heeft minister Biesheuvel een hartig gesprek gehad met de antirevolutionaire fractieleider in de Tweede Kamer, de heer Smallenbroek. Waarschijnlijk heeft de minister hem er op gewezen dat de infor matiepogingen tot mislukken zijn gedoemd als de antirevolutionairen buiten het kabinet doorgaan met in woord en geschrift het werk van drs. Schmelzer af te breken. Morgen zal het centraal comité van de A.R.P. bijeenkomen om over wijziging van de gedragslijn te spreken. lijken dat de afstanden tussen de frac ties in de Tweede Kamer groter zijn en moeilijker te overbruggen dan die tussen hun ministers in het kabinet. Informateur Schmelzer zal na het week einde contact opnemen met de fractie voorzitters van de regeringspartijen. Ver moedelijk zal hij geen gesprek voeren met de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. Vondeling. De besprekingen met de fractievoorzit ters hebben de bedoeling hen in te lich ten over de tot dusver bereikte resulta ten en het oordeel van de fractievoorzit ters daarover te krijgen. Blijkbaar gaat de informateur gewoon verder, ondanks de politieke druk die vanuit verschillende hoeken op hem wordt uitgeoefend. Hij heeft vanmorgen laten weten dat hij wel kennis genomen had van deze politieke druk, maar dat hij er geen commentaar op heef Vandaag ontving de informateur opnieuw premier Marijnen en mr. Bot. De onrust is ontstaan na de uitlatingen van dr. Berghuis en een nogal vijandig hoofdartikel in het A.R.-dagblad „Trouw" waarin gezegd werd dat de pogingen van de heer Schmelzer tot mislukken gedoemd dienden te worden Het anti-revolutionai re Tweede Kamerlid Schakel liet in Lei den een soortgelijk geluid horen. Toen gis teren geruchten opdoken dat dit standpunt gedeeld werd door de anti-revolutionaire fractieleider leek drs. Schmelzer's lijm werk te zullen mislukken. Daarin is ech ter onverwacht verandering gekomen door het ingrijpen van minister Biesheuvel. De informateur heeft zich in de eerste De drie Haarlemse semi-prof-voetbal- elubs, EDO, Haarlem en RCH hebben gis teravond duidelijke taal gesproken ten aanzien van een fusie in de top tussen de ze verenigingen. Dat viel negatief uit voor de initiatiefnemers van de fusiebespre king. Bij RCH (164-4) en Haarlem (77-30) was de stemuitslag, toen de leden de fusie zaak voortgezet kragen, duidelijk tegen een samengaan. Bij EDO was de verhouding even duidelijk, maar dan in positieve zin ten aanzien van de fusie (100-5). RCH gaat verder een eigen weg, EDO voelt nog wel voor een samengaan met Haarlem en rest dus de vraag of Haarlem hieraan medewerking zal verlenen. Een uitspraak daarover is bij deze club nog niet gedaan. RCH kiest op 29 maart een nieuw bestuur. Voor meer nieuws over de fusievergade ringen, die gisteravond werden gehouden, verwijzen wij naar de sportpagina. plaats gericht op het geschilpunt binnen het kabinet zelf. Er zijn heel wat aan wijzingen dat de kloof binnen het kabinet overbrugbaar is. Bij alle ministers leeft de sterke wens, het weer eens te worden en in deze politieke combinatie verder te werken. De factor tijdnood moet voor het uitbreken van de crisis beslissender zijn geweest dan de aard van het geschil zelf. Het heeft nogal de aandacht getrokken, dat de heer Schmelzer zich tot dusver niet met de fractieleiders heeft beziggehouden. Daaraan begint hij pas in een volgend stadium, als hij een formule heeft ge vonden waar alle ministers zich mee kun nen verenigen. Stellig zal hij dan probe ren om met het weer tot eensgezindheid gekomen kabinet de tegenstribbelende fracties onder druk te zetten. Minister Biesheuvel is daar gisteren al mee begon nen. Misschien zullen de liberale ministers die ook met een nogal onwillige achter ban te maken hebben binnenkort dit voorbeeld volgen. De liberale fractievoor zitter in de Tweede Kamer, mr. Geertse- ma, heeft gisteren voor de radio de al' oude liberale eisen (onafhankelijkheid voor nieuwe omroepen en verband tussen pro grammamaker en adverteerder) weer eens herhaald. Hij heeft daarmee het .lijmwerk" niet bevorderd, zodat het ook bij de liberalen nog wel tot een ge sprek zal komen tussen een of meer li berale bewindslieden en de liberale frac tie. Na één week crisis gaat het er dus op Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, afgewisseld door wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend lichte, hier en daar matige vorst. Morgenmiddag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Volledigs weerrapporten op pagina twee. Advertentie SPECIALITEIT van le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 53621 achter de De Noostraat Op 8 maart a.s. Is het honderd jaar ge leden dat in het duinterrein ten westen van het dorp Velsen, de Breesaap ge noemd, een begin werd gemaakt met de aanleg van het Noordzeekanaal. De heer J. Boelen, een van de drie directeuren van de Amsterdamsche Kanaal-Maat schappij stak toen de eerste spade voor dit graafwerk in de grond. Het kanaal plan ondervond zowel in de Staten-Gene- raal als in de Amsterdamse gemeenteraad veel kritiek, ja er is zelfs van alles gepro beerd om liet plan ongedaan te maken. Ook tijdens de aanleg van het kanaal bleven de ondernemers geen moeilijkhe den en tegenslagen bespaard. Na elf moeizame jaren was de nieuwe waterweg tussen Amsterdam en de Noordzee verwe zenlijkt. Hoezeer de toenmalige tegenstanders van het graven van het Noordzeekanaal I ongelijk hebben gehad leert de dynami sche ontwikkeling .die met name het IJmondgebied dankzij het Noordzeekanaal heeft doorgemaakt en waarvan men nog steeds de vruchten plukt. Zonder 't Noord- zeekanaal zou Amsterdam vrijwel zeker een bloedarme stad zijn. De recente plan nen op gebied van havens en industrie I hangen eveneens nauw samen met de functie van het Noordzeekanaal. Een onderneming als de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. is mede groot geworden als gevolg van de doorgraving van Holland op z'n smalst. IJmuiden heeft zijn ontstaan en groei aan het Noordzeekanaal te danken. Naar aanleiding van het feit dat een I eeuw geleden de eerste spade voor de aanleg van het Noordzeekanaal in de grond werd gestoken heeft een onzer re dacteuren een tweetal met oude en nieu- I we foto's verluchte artikelen samengesteld die het Noordzeekanaal tot onderwerp heb ben. Zijn eerste bijdrage treft U aan op pagina 7. Het tweede artikel zullen wij morgen publiceren, „De werken aan de havenmond van het Noordzeekanaal in IJmuiden en de zeer grote investeringen, die in het havengebied zelf zullen plaatsvinden kunnen alleen dan hun rendement op brengen, als de verbinding van Amster dam naar de Rijn tijdig voor de volledige duwvaart wordt geschikt gemaakt". Dat zei gisteren de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Amster dam mr. D. A. Delprat in een vergadering van de Kamer toen hij wederom een krachtig beroep deed op de regering om de aanpassing van de IJmuidense haven mond aan de nieuwe ontwikkelingen in de scheepvaart met alle beschikbare midde len voort te zetten. Hij bracht een en ander ter sprake in verband met de goedkeuring van het Schelde-Rijnverdrag. Mr. Delprat is zeer ongerust over de ge ringe vooruitgang van het werk aan de ha venmond. Hij schreef deze voor een be langrijk deel toe aan het trager vloeien van de onontbeerlijke geldstroom. Dit komt des te meer ongelegen nu met de grote nieuwe industriële vestigingen in het Noordzeekanaalgebied aan de infrastruc tuur hoge eisen worden gesteld. In dit ver band noemde hij de vestiging van Mobil Oil bijzonder interessant en een voorwaar de voor het op gang brengen van de ag glomeratie. Bij een temperatuur van acht graden onder nul zijn bouwvakarbeiders begon nen met de eerste werkzaamheden voor het hoogste gebouw van Nederland, het la boratorium voor elektrotechniek in de nieu we wijk van de Technische Hogeschool in Delft. Het wordt negentig meter hoog Heteluchtkanonnen en aluminium bui zen voeren de warme lucht aan, die de temperatuur in de bouwput op enkele gra den boven nul moet houden. De bouw van het laboratorium zal onge veer vier jaar vergen. Op het gebouw komt een antenne van minstens dertig me ter. De nieuwe brug in rijkweg 1 (Am sterdamGooi) over de Vecht zal waarschijnlijk op 1 juli voor het ver keer worden opengesteld. Het bouw werk heeft met de opritten een leng te van 220 meter. De breedte van 2 x 17 meter laat zes rijbanen toe voor het snelverkeer. Op deze foto is goed te zien hoe schriel de oude klapbrug afsteekt ten opzichte van het nieuwe werk. (Luchtfoto ANP) ■S ,m MOSKOU (Reuter en AFP) In Mos kou hebben gisteren naar schatting twee duizend studenten meest Chinezen en Noordvietnamezen een betoging voor de Amerikaanse ambassade gehouden, als protest tegen de Amerikaanse luchtaan vallen op het communistisch Noord-Viet- aam. Enkele betogers werden gearres teerd. Bij pogingen in het sterke cordon van politiemannen en militairen te doorbreken raakten de demonstranten slaags met po litiemannen en militairen. Zeker vier politieagenten en een militair werden hier bij gewond. De betogers slaagden er in verscheidene ruiten met katapulten kapot te schieten en de muren met inkt te be smeuren, maar het merendeel van hen werd van het gebouw vandaan gehouden. Abassadeur Kohier had het Sovjet-minis terie van Buitenlandse Zaken gevraagd om bescherming. Naar aanleiding van dit verzoek werden aanzienlijke versterkingen gezonden, waaronder politiemannen te voet en te paard, militairen en sneeuwschui vers. Ook wérden versperringen opgericht. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft 's avonds zijn ver ontschuldigingen aan ambassadeur Foy Kohier laten aanbieden voor de schade die bij de demonstratie is toegebracht. De schade zal worden vergoed, beloofde minis ter Gromiko. Volgens Amerikaanse raming werden van het gebouw 175 ruiten ingegooid. De muren zijn tot de vijfde verdieping be spat met rode. groene en blauwe inkt. Ook de Amerikaanse adelaar op het bord van de ambassade werd met inkt besmeurd. Een 24-jarige Duitse koksmaat heeft gis ternacht aan boord van het in de Waalha ven te Rotterdam liggende Duitse motor schip Stella, vijftig daar werkzame ha venarbeiders zeer geërgerd, toen hij plot seling het beruchte Horst Wessel-lied van de S.A. begon te zingen. Protesten van de zijde van de woedende havenarbeiders werden beantwoord met de kreet „Heil Hitier!" De arbeiders namen dit niet langer en weigerden verder te werken als de man niet van boord werd gehaald. Ten einde raad heeft de kapitein van het schip de koksmaat maar afgemonsterd, die daarna naar het hoofdbureau van politie is overge bracht. Vermoedelijk zal hij worden uitge wezen. Russische politiemannen beschermen hier de Amerikaanse ambassade in Moskou tegen schreeuwende, en met inktpotten kogelende studenten, die voornamelijk uit China en Noord- Vietnam afkomstig zijn. Oorzaak van de opwinding was de Amerikaanse politiek in Zuidoost Azië. (Telefoto) Tijdens het overleg over een nieuwe CAO voor het automobiel- en garagebedrijf hebben de drie betrokken vakbonden de eis gesteld dat de benzinepompstations door minstens twee man bezet moeten zijn. Deze maatregel moet volgens de bonden genomen worden om het gevaar van nach telijke roofovervallen tegen te gaan. Confucius: De bevelhebber van legerscharen kan gevangen genomen worden, maar niet de wil van een vrij mens. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11, 19 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Films 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 Medische verzorging 5 Sport 9, 19 Mode 11 Radio en t.v13 Uitgaan in Haarlem13 Kunst 13 Topsy 14 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Ferdinand 20 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's LONDEN (Reuter, AP en AFP) Vijf enveertig Britse socialistische Lagerhuis leden hebben gisteren in het Lagerhuis een motie ingediend met het verzoek aan de Britse regering zich te distantiëren van de Amerikaanse regering wat de kwestie-Vietnam aangaat. In de motie staat onder meer: „Het is van het groot ste belang voor de wereldvrede, dat de Britse regering openlijk en ondubbelzin nig verklaart, dat hoewel zij haar bond genootschap met de Verenigde Staten wel degelijk wil handhaven, het haar onmoge lijk is de VS te steunen bij de oorlog in Vietnam, dat de Britse politiek op dit punt nog steeds gegrond is op de Geneefse ver klaring van 1954 en dat zij met voldoe ning instemt met het initiatief van secre taris-generaal Oe Thar van de Verenig de Naties voor een vreedzame regeling van het conflict". Zes liberale Lagerhuisleden hebben een motie van ongeveer gelijke strekking inge diend. De regering van de Sovjet-Unie heeft gisteren de Verenigde Staten ervan be schuldigd daden van agressie te verrich ten in Vietnam die zorgvuldig zijn voor bereid. Ze wijzen erop, zo wordt gezegd, dat de Verenigde Staten de bedoeling heb ben de oorlog in Zuidoost-Azië uit te brei den. Over de Amerikaanse luchtaanval len op Noord-Vietnam wordt gezegd „Dergelijke acties door de Verenigde Sta ten kunnen niet in overeenstemming wor den gebracht met verklaringen dat de VS de betrekkingen met de Sovjet-Unie wil len verbeteren". De Russische minister van Buitenland se Zaken Andrej Gromyko liet dit de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Foy Kohier, weten. „De Amerikaanse provocaties tegen Noord-Vietnam zijn een aanwijzing, dat de Verenigde Staten de weg naar uitbreiding van de strijd in Zuidoost-Azië zijn ingeslagen", aldus de nota. Premier Lester Pearson van Canada sprak de hoop uit, dat door onderhande lingen een vreedzame regeling tot stand zou komen. Ook de Joegoslavische rege ring is bezorgd over de crisis in Vietnam. Op het ogenblik wordt van gedachten gewisseld met de niet-gebonden landen over een vreedzame oplossing van de kwestie-Vietnam. De nieuwe Zuidvietnamese bewindheb bers proberen met de communisten van Noord-Vietnam te onderhandelen over een staken van de vijandelijkheden, aldus meldde de correspondent van een Ameri kaanse radio-omroepmaatschappij. (Gene- raal-majoor Ngujen Van-Thieu is woens dag tot opvolger van de afgezette Khanh benoemd). In Saigon is officieel meegedeeld, dat februari de „zwartste" maand is geweest voor de Zuidvietnamese strijdkrachten. In die maand bedroegen de verliezen aan ge sneuvelden, gewonden en vermisten 4.140 man. Tot dusver was december 1964 de maand van de zwaarste verliezen voor de Zuidvietnamezen met 4.050 doden. De Vietcong zou, volgens Amerikaanse zegs lieden, in februari 2065 man verloren heb ben. Advertentie i LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 ZUIVER ROOMBOTER. Een traktatie voor jong en oud. Neem er ook één in huis Profiteer van de tijdelijk verlaagde prijs. M M M HEERLIJK DAM!:-KAPSALON Lange Nieuwstraat 471.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1