m Antwoord van de diamantairs aan uitvinder Mudde in Driel -door John Burls, B.Sc.- ZATERDAG 6 MAART 1965 Erbij PAGINA DRIE I /T\ I f '7\ N ER ZIJN in de loop der jaren vele po gingen ondernomen om langs kunst matige weg diamant te verkrijgen en dat is tenslotte ook gelukt. Sinds een aantal jaren wordt synthetische diamant in de vorm van zeer kleine korreltjes verwerkt in slijpschijven e.d. De kosten die aan de produktie van synthetische diamant zijn verbonden komen overeen met de kosten die wor den gemaakt voor het delven en verder bewerken van natuurlijk diamant. Uiteraard wordt er in verscheidene laboratoria gezocht naar een methode om de kwaliteit van synthetische diamant verder te verbeteren en de produktiekosten te verlagen. Nauw hierbij betrokken is o.m. het onderzoe* kingslaboratorium voor diamant te Johannesburg, eigendom van de De Beers groep, 's werelds belangrijkste leveranciers van natuurlijk diamant, die op deze manier probeert ook een fikse vinger in de synthetische diamant» pap te houden, als deze beeldspraak u niet te dol is. Mis van het Industrial Diamonds Information Bureau Eindelijk Labiele toestand M Beperkt gebruik DIAMANTEN MAKEN VOOR 'N PAAR KWARTJES, KAN DAT DAN Diamanten maken voor een paar kwartjes per karaat kan dat? De heer Mudde uit Driel, Gel derland, beweert dat het kan, met zijn uitvinding. U kent die zaak, de kranten hebben haar lang en breed uitgemeten. Te lang en breed wellicht, want volgens latere berichten heeft nog niemand een echte Mudde-diamant gezien en zou ook de „uit vinder" zelf geen edelsteen van het zuiverste water zijn Hoe het zij, telkens weer duiken er in de pers berichten op van lieden die betogen, dat zij voor een appel en een ei diamanten vervaardigen kunnen. Meestal blijken dat achteraf fantasten of publiciteitsjagers te zijn, een enkele keer wordt er inderdaad een nieuwe methode ontdekt om syn thetische diamant te vervaardigen. Maar nooit sier- diamant. Dat is nog nimmer gelukt zeggen de ex perts. En ook het maken van onaanzienlijke in dustriediamanten geschiedt op commerciële schaal nog vrijwel uitsluitend volgens één be proefde conventionele methode, die noch goed koop, noch zelfs eenvoudig is. Het is integendeel een ingewikkeld, omslachtig procédé waaraan een zeer kostbare apparatuur te pas komt, zoals moge blijken uit nevenstaand artikel, ons verschaft door het Industrial Diamonds Information Bur. in Londen. Het zeven van synthetische industrie diamant. De meeste kristallen zijn van minieme afmetingen (gruis, noemt de vakman 't dan ook). Voor de verwerking tot slijpschijven (de enige belangrijke toepassing tot nu toe) moeten de steentjes echter van gelijke diameter zijn; vandaar het zeven. HET ELEMENT koolstof kristalli seert in twee allotrope hoofdvormen, diamant en grafiet. Hun fundamentele verschil ligt in de rangschikking van de koolstof atomen in het kristal roos ter. De koolstofatomen in diamant worden stevig vastgehouden in een zeer dicht, regelmatig patroon; in gra fiet is het patroon losser en minder symmetrisch. De dicht op elkaar ge pakte atomen in een diamant en de buitengewoon sterke binding tussen deze atomen is de oorzaak van de bij zondere hardheid van diamant want de atomen kunnen niet gemakkelijk worden gedwongen zich nóg dichter te verbinden. De dichtheid van dia mant is 3,52 (vergelijkbaar: graniet en marmer, 2,5, kwarts 2,6). De dicht heid van grafiet is 2,3. INDIEN diamant wordt verhit tot temperaturen boven 1200 graden C. bij normale atmosferische druk is het re sultaat een grafitadisch poeder. Het verhitten van grafiet alleen kan dit daarom niet omzetten in diamant en in feite smelt grafiet bij temperaturen van ongeveer 3500 graden C. Onderzoekers theoretiseerden echter dat, indien een Intense hitte kan worden aangewend om het verband tussen de koolstofatomen los te maken, en indien ultra hoge druk kon worden toegepast om de atomen te noodzaken zich nauwer aan te slui ten, de grotere dichtheid van diamant zou kunnen worden bereikt en dit is in derdaad het principe om synthetische diamant op commerciële basis te ma ken. REEDS IN 1880 verklaarde een jonge natuurkundige, James Ballantyne Han- nay, dat hij diamant had gemaakt, maar een positief bewijs, dat hij het inderdaad deed, ontbreekt. Later, in 1898, was het de befaamde Franse che micus Noissan die er aanspraak op maakte synthetische diamant te hebben gemaakt. Hij verhitte zuiver ijzer en houtskool in een grafiet-reservoir tot 4000 graden C. waardoor gesmolten ijzer, opgelost koolstof bevattend, ver kregen werd en dompelde daarna het reservoir in koud water met als resul taat een gestolde ijzermantel met een nog gesmolten massa binnenin. Aange zien gesmolten ijzer, evenals water, uit zet wanneer het stolt, wordt een zeer hoge druk ontwikkeld in het binnenste van de ijzermassa. Na afkoeling werd het ijzer opgelost in een zuur en er bleef een residu over, bestaande uit grafiet en diamantachtige kristallen met een dichtheid 3 tot 3,5. Later wer den de experimenten van Moisson her haald door Sir William Crookes, die de bevindingen bevestigde. In 1928 echter verkondigde sir lische pers ontwikkeld, waarmede druk ken tot 100.000 atmosfeer konden wor den bereikt, zomede een spannings kamer die deze drukken kon vasthou den bij temperaturen boven 3000 gra- Charles Parsons (de uitvinder van de stoomturbine), na opnieuw de experi menten van Moisson en Hannay te heb ben herhaald, dat hij er niet aan ge loofde en dat geen synthetische dia mant werd verkregen. En inderdaad toont de huidige research aan, dat Han nay en Moisson waarschijnlijk ijzer carbide kristallen hebben aangezien voor diamant. HET WAS pas in 1955 dat de eerste authentieke synthese van diamant werd bereikt en dit geschiedde in de labora toria van General Electric in de Ver enigde Staten. Daar werd een hydrau- den C gedurende een zeer lange perio de. In dit apparaat werd grafiet opge sloten in een cilinder van metaal met een hoog smeltpunt; onder de invloed van hoge temperatuur en druk had een wisselwerking plaats op het scheidings- vlak van grafiet èn metaal met als resultaat de vorming van een dunne laag metallieke carbiden. Op deze laag vormde zich een aanzetsel van kleine synthetische diamanten, waarvan de grootste niet meer dan 1.2 mm lang was. In 1959 werd synthetische diamant met succes geproduceerd in het Ada mant Research Laboratorium van de De Beers Company in Johannesburg. Op de vervaardiging van kleine experi mentele hoeveelheden werd aanspraak gemaakt door andere research-instan- ties in Amerika, Rusland, Engeland, Nederland en Zweden. Commerciële produktie in grotere hoeveelheden ge schiedt thans door Ultra High Pressure Units Ltd., een dochteronderneming van De Beers, met een vestiging in Springs, Zuid-Afrika en Shannon, Ierland, Gene ral Electric in de Verenigde Staten en door Komatsu Diamond Manufacture Company in Japan. IN DE Ultra High Pressure Units fa briek wordt het uitgangsmengsel in een aantal hoogspannings-hydraulische per sen onderworpen aan de noodzakelijke temperatuur en druk, waarna het wordt overgebracht naar een chemische reini gingsinrichting voor de winning van de diamantinhoud. Het materiaal wordt vergruizeld en uitgekookt in verschei dene zuren om alles wat geen diamant is op te lossen, waarna de synthetische diamanten worden gezuiverd, gedroogd en gesorteerd naar grootte en vorm. De praktische voorwaarden voor de produktie van synthetische diamanten zijn nu duidelijk. Temperatuur en druk m Ook de gerenommeerde Amsterdamse deskundigen van wie men er hier een aan het werk ziet bij de slijpbank hebben er een hard hoofd in dat men zomaar, in eenhonderdduizendste seconde, diamanten zou kunnen maken, gelijk de Drielenaar de heer Mudde beweert. Zij houden zich maar bij het natuurprodukt dat trouwens, in de vorm van sierdiamant, nooit langs kunstmatige weg geïmiteerd kon worden. in het omzettingsproces moeten correct zijn, anders zal de koolstof terugvallen tot een andere fase wanneer koeling en drukvermindering plaats heeft. Een ka talysator wordt gebruikt met het ijzer- koolstof-uitgangsmengsel gewoonlijk nikkel hoewel ook andere katalysa tors er aanspraak op maken goede ex perimentele resultaten te hebben ge geven. De soort koolstof, welke in het uitgangsmengsel wordt gebruikt, is van belang en heeft een direct effect op de soort en het aantal gevormde diaman ten. Goede resultaten zijn verkregen met handelsgrafiet. DE DIAMANTEN groeien snel aan gedurende het vormingsproces, n.l. met meer dan 0.1 mm per minuut. De ge produceerde kristaltypen (kubusvormi ge twaalfvlakken of achtvlakken) han gen af van de vormingstemperatuur en hun kleur kan variëren van zwarte bij de laagste, tot wit bij de hoogste tem peratuur. Groene en gele kleurvariaties komen ook voor, maar deze houden meer verband met gebreken van het kristal rooster dan met de aanwezigheid van specifieke onzuiverheid. Synthetische diamanten hebben de zelfde fysische, chemische en optische eigenschappen als natuurlijk diamant en met het blote oog gezien hebben zij een bleekgouden of grijszwarte kleur. Zij zijn dat is begrijpelijk alleen nuttig als industriële diamanten en ko men niet in aanmerking voor juwelen. Tot dusver hebben ze alleen toepassing gevonden bij slijpschijven als gevolg van de beperkte afmetingen en de bros heid. Zij worden in hoofdzaak gebruikt in harsgebonden schijven voor het slij pen van harde metalen. SYNTHETISCHE diamanten hebben onder bepaalde condities een duurza mer afsluitingsgraad dan natuurlijke diamant in verband met hun brokkelig heid, waardoor ze sneller kunnen af breken op hard materiaal en dus con stant scherpe kanten houden. Zij heb ben een betere verankering in het bind- materiaal dan het natuurlijke produkt. Synthetische diamanten worden ook be proefd in metaalgebonden slijpschijven en zaagsegmenten, maar de resultaten zijn tot dusver minder bemoedigend dan voor de harsgebonden slijpschijven.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17