Spanning in Westduitse regering Fulbright wil samenwerking tussen Sovjet-Unie en Amerika „Bouw hulpverlening om tot instrument van verzoening HET WEER Informateur begint maandag overleg met fractieleiders Wilson spreekt volgende week in Bonn met Ludwig Erhard m Kalkzandsteenfabriek IJmuiden ontslaat 25 man Marine heeft een nieuwe „Van Speijk" Volgende week zachter Communisten wonnen iruKerala TELSTAR - DOS GHRISTIAANSE |j.A.Gans en Zoon] Wegens verdere mechanisatie - K %f 'J* .99 ZONDAG 2.30 UUR N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Zachter Niet verkleind Stappen COIFFURES DE VRIES «WMORRIS'i"teforeijou êuij! Het woord is aan REGENJASSEN In de krant van heden: Kans op resultaten lijkt tamelijk gering Factor Uitgangspunt FOTO- en FILM CAMERA'S U slaagt dus altijd bij Kennemerlaan 5 (bij de brug) 50e JAARGANG NUMMER 104 ZATERDAG 6 MAART 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,-. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Bij de Kalkzandsteenfabriek IJmuiden N.V. te IJmuiden is aan 25 man ontslag aangezegd, zulks in verband met verdere mechanisatie van het bedrijf. Het betreft hier Groningers en Drenten, die niet in IJmuiden woonachtig zijn, maar wekelijks van huis naar hun werk op en neer reizen. De ontslagen zijn verleend in overleg met het Gewestelijk Arbeidsbureau en de vakorganisaties. Als reden van het ontslag wordt opge geven een verdere mechanisatie van het bedrijf in IJmuiden. Inplaats van het twee- ploegenstelsel dat tot dusver werd toege past, is door de verdere mechanisatie van de fabrieksapparatuur een éénploegen dienst voldoende. De betrokkenen hebben reeds een ande re werkkring kunnen vinden. Van de werf van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam is gistermiddag het voor de Konink lijke Marine in aanbouw zijnde fregat „Van Speijk" te water gelaten. De doop plechtigheid werd verricht door mevrouw Van Es, echtgenote van de staatssecreta ris van Defensie voor marine-aangelegen heden. De „Van Speijk" is het eerste van een serie van zes soortgelijke schepen, ont worpen als onderzeeboot-bestrijdings-fre- gatten. Het in Den Helder gestationeer de wachtschip „Van Speijk" zal nu zijn oorspronkelijke naam „Flores" terugkrij gen. Deze tijdelijke naamsverandering heeft in 1962 plaatsgehad toen het toenma lige fregat „Van Speijk" buiten dienst werd gesteld. Volgens een Koninklijk Be sluit van 11 februari 1831 moet namelijk steeds een schip de naam „Van Speijk" dragen. -i '4. i,. 'J 1 ï;,»ssi®fSjjp - v JU*"? BONN, (AFP). Het Westduitse kabi net heeft ook vrijdag geen beslissing kunnen nemen over het al of niet ver breken van de diplomatieke betrek kingen met Egypte. De meningen in het kabinet waren verdeeld. Volgende week dinsdag zal het probleem op nieuw worden behandeld. De bondsregering is ontstemd over de ontvangst die de Oostduitse leider Ul- bricht te beurt is gevallen bij diens be zoek aan Egypte. Dit heeft reeds geleid tot stopzetting van de Westduitse econo mische hulp. Een deel van het Westduitse kabinet is bevreesd dat een verbreking van de diplomatieke betrekkingen een ket tingreactie in de andere Arabische landen zal veroorzaken. Naar verluidt hebben de ambassadeurs van de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië politieke maatregelen tegen Cairo sterk ontraden. Het Westen kon zich niet veroorloven om naast Vietnam nog een cri- sishaard te krijgen. Minister van Buitenlandse Zaken, Schro der en de vijf Westduitse liberale minis ters voelen niets voor directe politieke maatregelen tegen Egypte. Hun standpunt wordt echter niet gedeeld door de leiding van de CDU. UNIVERSITY PARK, (Pennsylva- nia-AP). - De democratische Ameri kaanse senator J. W. Fulbright - voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen - heeft vrijdagavond gepleit voor een gezamenlijke actie van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten voor de exploitatie van een Middenameri kaans kanaal en de hulpverlening aan onderontwikkelde landen. Hij noem de dit praktische stappen ter „vermin dering van de internationale spannin gen". Fulbright verklaarde dat er in een ver deelde wereld „weinig veelbelovends en zeer veel risico's" bestaan bij pogingen om een regeling van emotionele kwesties, zo als de ontwapening en de Duitse hereni ging, af te dwingen. Maar de weg naar regeling van derge lijke kwesties zou uiteindelijk kunnen wor den geplaveid door „het bevorderen van een groot aantal projecten van praktische samenwerking. Projecten, die op zichzelf genomen misschien van weinig belang zijn maar die samen misschien zouden kunnen Advertentie Sportpark Schoonenberg ERE-DIVISIE Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Verwachting tot zondagavond: Wolkenvelden, afgewisseld door opklaringen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit noorde lijke richtingen, later draaiend naar zuidwest. In de komende nacht nog lichte vorst. Morgen overdag temperaturen enkele graden boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. leiden tot de vorming van nieuwe revolu tionaire meningen in de wereld." Fulbright deed zijn suggesties' in een niet-uitgesproken rede voor de staatsuni versiteit van Pennsylvania, vlak nadat de republikeinse leiders in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden had gevraagd om tegenover de Sovjet-Unie een politiek van „geen concessies en geen-overeen komsten te volgen." De Republikeinen hebben ook gezegd dat het „onverstandig" zou zijn dit jaar een ontmoeting tussen president Johnson en premier Kosygin te houden. Fulbright heeft de betekenis van het streven naar Duitse hereniging, volledige ontwapening en oplossing van de geschil len tussen Amerika en Rusland over de betaling van VN-bij dragen voor vredes missies niet verkleind. „Maar terwijl wij geen vorderingen ma ken met deze emotionele kwesties, is het nog steeds mogelijk te streven naar ande re manieren om de internationale span ningen te verminderen." Hij stelde een uiteindelijke „multilate- ralisering" voor van de afzonderlijke Ame rikaanse en Russische hulpverleningspro gramma's om de „hulpverlening aan de onderontwikkelde landen om te bouwen van een concurrentie-instrument tot een instrument van verzoening." Fulbright gaf toe dat Russisch-Ameri- kaanse samenwerking op gebied van de buitenlandse hulpverlening in de nabije toekomst waarschijnlijk niet verder zal kunnen worden uitgebreid dan tot bepaal de beperkte projecten. Een „eerste po ging" zou echter kunnen leiden tot een „meer gedurfde onderneming," verder tot aansluiting van de communisten bij inter nationale financieringsorganen en tot een „globalisering" van de hulpverlening. Hij stelde de volgende stappen voor: Amerika zou de Sovjet-Unie kunnen voorstellen om onder auspiciën van een internationale organisatie samen te wer ken aan een bepaald ontwikkelingspro ject, waar beide landen voorstanders van zijn, in India of een ander land; er is geen werkelijke reden waarom (Van onze weerkundige medewerker) Aan het regiem van de hogedrukgebie- den bij Groenland en IJsland komt dit weekeinde een einde en daarmee ook een slot aan de koudegolf. Een rug van hoge druk passeert ons land in zuidelijke rich ting, morgen gevolgd door winddraaiing naar het westen. Een depressie neemt in activiteit toe en trekt van IJsland naar het zuiden van Noorwegen. Hierdoor zal na zondag een toenemende aanvoer van zach tere lucht tot stand komen. Reeds zondag middag kan 1 dooi worden verwacht. de Sovjet-Unie niet cfient te worden aan- gemoedigd tot deelneming aan een Mid denamerikaans kanaal-consortium; het aanknopen van normale commer ciële betrekkingen voor handel in niet-stra- tegische goederen met Rusland „waarbij voar geen van beide landen speciale gun sten of discriminatie betrokken zou zijn zal politieke en psychologische effecten moe ten hebben voor de vermindering van spanningen, de verbetering van de alge mene sfeer van internationale betrekkin gen en voor het openleggen van een of meer gebieden van praktische samenwer king tussen Oost en West," aldus Ful bright. Fulbright kon door de slechte weersom standigheden niet naar de universiteit gaan om zijn toespraak te houden. De tekst stelde hij echter aan de pers ter beschikking. Veel belangstelling was er gisteren op de werf van de NDSM te Amster dam voor de tewaterlating van het marinefregat Van Speijk. De stapel loop verliep feilloos. TRIVANDRUM (India) (AP) De com munisten hebben een verrassende over winning behaald op de Congres Partij bij de verkiezingen in de staat Kerala in In dia. Toen bijna alle uitslagen bekend waren hadden de pro-Chinese communisten en de linkse partijen die met hen samengaan 53 zetels behaald in het parlement van Kera la. De congrespartij van premier Lal Ba- hadoer Sjastri had slechts 34 zetels be haald. Van elf van de omstreden zetels is de uitslag nog niet bekend. Het ziet er naar uit dat het Congres ech ter het bewind over Kerala zal kunnen handhaven, omdat de linkse partijen geen kans hebben gezien de 67 zetels nodig voor een absolute meerderheid, te behalen. De pro-Russische communisten behaalden slechts twee zetels. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Kabinetsinformateur drs. Schmelzer heeft gistermiddag een lang ge sprek gevoerd met minister Bot van On derwijs. Gisteravond heeft hij een paar uur zitten praten met premier Marijnen. Deze besprekingen zijn te beschouwen als een afsluiting van de eerste ronde. Drs. Schmelzer zal maandag het eerste contact hebben met de fractievoorzitters van de regeringspartijen. De eerste frac tieleider die maandag wordt ontvangen is de liberaal mr. Geertsema. Om kwart over vier staat er een gesprek met de plaats vervangend fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Van der Ploeg, op het program ma. 's Avonds om kwart over acht is de anti-revolutionaire fractieleider, de heer Smallenbroek aan de beurt. Mr. Beernink, de fractieleider van de C.H.U., wordt dins dag om half elf verwacht. Wellicht zal de informateur in zijn ge sprekken met de fractieleiders iets van zijn eigen ideeën laten blijken. In Den Haag gist men wel veel naar deze ideeën maar er iets van weten doet men niet. De eerste.schrik over de nogal felle uit latingen van anti-revolutionaire zijde is men inmiddels in Den Haag te boven ge komen. Het blijkt nu dat zowel de anti revolutionaire fractie als ook de anti-revo lutionaire ministers in het kabinet-Marij- nen niet erg gelukkig zijn met de publica tie van partijvoorzitter dr. Berghuis in het anti-revolutionaire partijblad „Nederland se Gedachten". Ook K.V.P.-voorzitter mr. Aalberse liet gisteravond weten, dat ook Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen hij niet erg. gelukkig is met de uitlating van dr: Berghuis. Een week geleden kon men het volgende commentaar in het Tweede Kamergebouw horen: „De crisis is in tien dagen opge lost. Als dat niet lukt gaan er honderd dagen mee heen". Volgende week zijn de tien dagen voor bij. Als er dan niets is gebeurd wordt het voor onze politici zoetjesaan tijd om de vakantieplannen te herzien. De ervaring leert dat kabinetscrises ook een grote ach terstand in het wetgevende werk veroor zaken. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Rabindranath Tagore: Het onwaarachtige kan nooit tot waarheid worden door in macht toe te nemen. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem.2 Beeldverhalen2, 25 Uit het binnenland2, 6 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 6 Kerkdiensten 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9 Mode 4, 9 Luidsprekers 6 Filmnieuws 9 Effecten en Geldmarkt11 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Topsy 12 Sport 13 Ferdinand 14 Erbij15—22 Radio en t.v23 Kunst 23 Feuilleton 25 Kinderkrant 25 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif (Van onze correspondent) LONDEN Premier Harold Wilson van Groot-Brittannië gaat dit weekeinde naar West-Berlijn en maandag naar Bonn. Het ziet er nu al naar uit, dat hij met lege handen naar Londen zal terugkeren als gevolg van de onzekere binnenlandse poli tieke toestandön de Bondsrepubliek en ook, omdat West-Duitsland nog altijd niet weet wat het met de Labourregering voor vlees in de kuip heeft. Wilson is een nieuweling voor Bonn, dat hij op zijn verkenningstochten als opposi tieleider altijd links liet liggen. De Duit sers staan traditioneel, zo niet vijandig, dan toch huiverig tegenover de grote in dustriële Britse concurrenten. Daarbij komt dat Labour ook nog verdacht wordt van een „zachte" politiek tegenover Mos kou, vooral nu Londen de kwestie van de uitdunning van het Britse Rijnleger we gens deviezengebrek op de spits schijnt te willen drijven. Bonn is nog extra schichtig geworden, doordat de Engelsen vooral in verband met hun ongunstige betalingsbalans steeds luider aandringen op een herziening van de NAVO-strategie. De Duitsers zijn be vreesd dat dit alles een inleiding zou kun nen vormen om NAVO's „voorwaartse" strategie, voor welks aanvaarding Bonn zich destijds zo hard heeft ingespannen, Een blijde dag was het in Ouwe hands Dierenpark in Rhenen, waar de twaalfjarige dromedaris Paki moe der is geworden (foto links). De Finse oppasser heeft enige dagen van span ning achter de rug, omdat Paki enige tijd geleden ook een jonge drome daris ter wereld heeft gebracht en na enkele maanden stierf het diertje. Op de dag van de geboorte van de „dochter" van Paki was de dochter van de oppasser Ramaker 13 jaar geworden en men besloot de jong geborene naar de jarige die Senny heet, te noemen. De 15-jarige Said- ja (foto rechts) ziet door de tralies nog de omgeving van Artis in Am sterdam, maar in de loop van dit jaar vertrekt hij naar het Rotterdamse Blijdorp. De groep mensapen in Blij- dorp was de laatste maanden zwaar geteisterd door een tropische huidin fectie. Het kan nog wel tot het einde van dit jaar duren alvorens Saidja naar Rotterdam verhuist, want alle gevaar is nog niet in Rotterdam be zworen. op te geven. De Bondsrepubliek schijnt niet in staat te zijn het gat te dichten, dat door eventuele terugtrekking van Brit se troepen in West-Duitsland zou kunnen ontstaan. Men beschouwt dan ook in Bonn elk besluit om de Engelse troepen uit Duitsland te trekken als een in de steek laten van Europa. Deze Duitse gedachte wordt nog bevorderd door Wilson's opvat ting dat voor de Britten het militaire zwaartepunt ligt ten oosten van de lijn die langs Suez loopt. Bonn's financiële hulp aan Engeland is ook een factor die meespreekt in het ver zet tegen de Britse troepenvermindering, maar als het niet anders kan schijnen de Duitsers hieraan de voorkeur te geven bo ven een verplichting om Britse wapens te kopen, of een nieuwe portie harde valuta in Londen te deponeren. Een ander Duits argument is dat de Britse troepen aan da Rijn nog altijd ook Engeland verdedigen. Erhard, die thans meer dan ooit reke ning heeft te houden met de eigen „Gaul listen" kan zich nauwelijks veroorloven Engeland als de redder in de Europese politieke nood binnen te halen, waartoe hij niet zo lang geleden bereid was. Overi gens heeft Bonn toch wel behoefte aan Britse steun wegens zijn ondermijnde po sitie in het Nabije Oosten. Misschien zou Wilson een grotere kans maken in Bonn nadat hij Parijs heeft be zocht. Desondanks gelooft men in Londen dat Bonn welwillender tegenover Wilson's lievelingsobject, de Atlantische nucleaire strijdmacht de ANF staat, dan eerst het geval is geweest. Maar Bonn schijnt ook op dit punt voorlopig nog tot mach teloosheid te zijn gedoemd. De Atlantische strijdmacht vormt voor de Britse regering het uitgangspunt bij haar vorderingen op ontwapeningsgebied en het verminderen van de spanning. Of deze zienswijze bij de Duitsers inslaat, valt te betwijfelen. Hoe dit ook zij, de betekenis van het gesprek met Wilson is dat men eikaars standpunt beter leert kennen en men een grondslag kan leggen voor het slaan van spijkers met koppen wanneer de Duitse verkiezingen achter de rug zijn. Bonn zal in elk geval Wilson's denkbeelden over de strategische vernieuwing, die nog lang niet vast staan, beïnvloeden. Veelbetekenend is het misschien dat Wilson, alvorens naar Bonn te gaan, eerst overleg pleegt met zijn partijgenoot Willy Brandt, die kans maakt zijn directe te genspeler te worden, ofschoon Wilson Brandt als politicus niet al te hoog schijnt aan te slaan. Advertentie van 16.00 tot ƒ600.00 inclusief voorlichting en na-service

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1