Ik zing over liefde en trouw in de eenvoudigste taal" IN DE KOMENDE WEEK Dick van Dyke zou niet getrouwd willen zijn met z'n t.v.-vrouw iv mm Elektrisch wiegen IMlllll» Vrouwelijke Brassens Simpele taal AT filllliiiiilli |§S§ff §H §H pi Ü1H: Ülü 'mém; ANNE SYLVESTRE: ZE WAS een uur te laat voor onze afspraak. Dat was misschien de schuld van de verkeersopstop pingen in Parijs. Misschien ook die van haar nogal grillige lelijke eend". Anne Sijlvestre woont vrij ver van Parijs. Dat wil zeggen ver van de plaats waar men meestal interviews situeert: aan de Champs Elysées. Ze heeft een huis op het platteland nabij Monthléry, be faamd om zijn autorenbaan. Ze komt oorspronkelijk uit een heel ander deel van Frankrijk, uit Lyon. ANNE SYLVESTRE, die dertig jaar is, leerde op het lyceum met veel ijver en weinig lust Grieks en Latijn. Ondanks die tegenzin kende ze hele stukken van de Odyssee uit haar hoofd en praktisch het hele treurspel „Antigone" van Sopho- kles. Zij was overigens genoeg kind om die liefde te delen met jazz en met vliegers oplaten. Misschien werd dat wel de reden dat zij het gymnasium verliet zon der examen in Grieks te doen. Ze is er nooit meer teruggekeerd; evenmin is ze jazzmusiciënne ge worden. Zij werd schrijfster van chansons, waarvoor ze zelf muziek en teksten maakte. Wat ze maakte zong ze in grotere of kleinere fa miliekring en tenslotte waren het haar ouders zelf die haar aanmoe digden haar gaven aan een groter publiek te presenteren dan de fa miliekring. „Ik ben altijd wat ver legen geweest" vertelde Anne, „maar nooit was ik zo verlegen als toen ik voor de eerste keer optrad". Anne Sylvestre maakte haar ver legen debuut, guitaar in de hand, met „De waterdraagster" in het ca baret La Colombe, een van die ca barets aan de linker Seine-oever, die worden bezocht door mensen die van iets nieuws en uitzonderlijks houden. Een talentenjager hoorde haar daar toevallig en was zo ver rast dat hij Anne ter plaatse enga geerde. Niet alleen voor haar eerste grammofoonplaat, maar ook om op te treden in het bekende Montmartre theater „Les Trois Baudets". Na korte tijd keerde Anne terug naar de „rive gauche". Vier jaar trad zij op in allerlei cabarets, zo als de „Port du Salut" en de „Che- val d'Or". De mensen die haar hoorden en zagen waren verbaasd, dat de talentenspeurders van de grote variététheaters niets in haar zagen. Pas in 1962 nam het beken de Theater Bobino haar op in zijn programma als zogenaamde „ve dette americaine". Dat is een ar tiest of artieste die optreedt voordat de ster van de avond waarom alles draait, op de planken komt. Zo is Anne Sylvestre voorafgegaan in pro gramma's met Gilbert Bécaud en Georges Brassens. „Was dat eerste optreden niet een grote teleurstelling?" „Nee", zegt Anne, „helemaal niet, want de cri tici van de grote kranten kregen nu de kans over mij te schrijven. Veel meer dan toen ik nog alleen in ca barets optrad. Paul Carrière van de „Figaro" noemde mij de vrouwelij ke Georges Brassens. De grammo foonplatenindustrie werd attent op mij en ik mocht mijn eerste lang speelplaat maken. Dat is nog geen twee jaar geleden Met liedjes als „Les Cathédra- les", maar vooral „Mon Mari est parti", werd Anne Sylvestre be roemd. „Ik weet niet wat het was", zegt Anne, „maar dat laatste chan son maakte diepe indruk, misschien vanwege het blinde vertrouwen dat eruit spreekt..." Dat jaar bracht Anne nog veel meer sucessen, eerst een optreden in het beroemde Olympia-Theater en daarna de Grand Prix van het Franse chan son. Tournees door België en Zwit serland volgden met als bekroning een optreden in het festival van Beaune in het hart van Bourgondië. Anne Sylvestre is lang en slank, heeft groene ogen en halflange don kere haren, die bijna op haar schou ders hangen. Zij is een magnetische persoonlijkheid; het is moeilijk de ogen van haar af te wenden bij een gesprek. En wanneer zij optreedt is dat zelfs uitgesloten. Ze omklemt haar gitaar mte de liefde en ver trouwde gebaren van iemand die zijn instrument als een vriend be schouwt. In snel tempo en dichter lijke woorden bezingt zij de beleve nissen van eenvoudige, zuivere men sen, die soms ook een klein beetje ondeugend zijn en die meestal zeer dicht bij de natuur leven. De liedjeswereld van Anne Syl vestre bestaat uit luchthartige her ders en herderinnetjes, vol bewogen gevoeligheden, die namen dragen die aan haar barokke fantasie zijn ont- sproten( Philomène, Eleonore, Ma- ryvonne, Benoite. Als men haar hoort krijgt men het gevoel, dat de folklore van het Franse chanson nog lang niet dood is. Anne heeft de weg gevonden naar de eenvoud van het goede oude Frankrijk, dat genoeg heeft aan een goed glas wijn, een kus en een vro lijk lied op zijn tijd. Haar wereld is die van de frisse lucht, de bomen, het water, de bloemen en de vogels. „Ik haal met mijn chansons in, wat ik in mijn jeugd te kort ben gekomen" zegt Anne Sylvestre. „Op mijn klompen ga ik nu naar de bloe men en de paddestoelen, precies wat ik verlangde toen ik nog tussen de grijze muren van een stoffig school lokaal zat. In mijn liedjes ga ik zei len naar verre landen, net zoals ik eens heb gewild. Ik gebruik de een voudige volkstaal van vroeger, want daarin vind ik alle woorden die no dig zijn om de gevoelens uit te druk ken. Ik zing over liefde en trouw in de eenvoudigste taal, omdat het eenvoudige begrippen zijn, die mis schien in deze vorm meer ingang vinden bij de hedendaagse gecompli ceerde mensen. Dat is een hele geloofsbelijdenis voor een bescheiden en ondanks haar vlotte conversatie, vrij gesloten jonge vrouw, die al haar geluk vindt in de landelijke omgeving van Monthléry, in de liefde van haar man in haar dochter Alice (die haar in spireerde tot de bekoorlijke „Fabu- lettes") en in haar kat Marcus An- thonius. iKJi-jBÉ r- v ZATERDAG. Nederland I (NTS/NCRV). Het avondprogramma begint om zeven uur met een reportage van een half uur van de wereldkampioenschappen kunst rijden dames in Colorado Springs. Voorts Barend de Beer en Lassie. Na het journaal om 20.20 uur een nieuwe komische televisieserie „Ene Nachte gaal". Het is een door Jaap van der Merwe geschreven bewerking van het Een instrumentje waarmee men de kinderwagen in lichte beweging kan houden zodat baby het gevoel heeft, dat moeder hem zachtjes wiegt, is thans in Engeland te koop. De Engel sen noemen het „pram rocker". Het bestaat uit een doos ongeveer in de vorm van een ronde koektrommel, die met twee hengsels wordt opgehangen aan de stang, die dient om de kinder wagen voort te duwen. In de trommel bevindt zich een motortje die een riem- schijf in beweging brengt, waaraan een gewichtje is bevestigd. Een normaal snoer, dat in het stopcontact wordt ge stoken, levert de energie voor het motortje. Ofschoon aan het instrument je nog wel het een en ander te ver beteren valt, bleek het „wieg-effect" zeer bevredigend. De prijs is rond 30 gulden. Ingrid Bergman en Cary Grant in de hoofdfilm van maandag: Indiscreet. Engelse „Hancock's Half Hour" van de zelfde auteurs als die van Stiefbeen en Zoon. De hoofdrol wordt gespeeld door Joop Dodeder. Hierna de actualiteiten rubriek „Attentie". Om 21.10 uur een muzikale komedie van Willy van He- mert, „De verwoesting van Carthago", die duurt tot 22.40 uur. Tenslotte Morgen is het zondag en het laatste nieuws. Nederland 2 (NTS/VARA). Na het nieuwe De Schavuiten. Om 20.55 uur presenteert het Haags Stu dentencabaret weer de rekening over het afgelopen kwartaal onder de titel „In maart roeren alle vogeltjes hun staart". Tot slot Achter het nieuws. ZONDAG. Nederland I (NTS/AVRO). Het avondprogramma wordt om half acht ingezet met een documentaire van de IKOR en het CVK over de ontwikke lingshulp. Hierna het journaal en Sport in Beeld. Om half negen de Corry Brokken-show, waarin de zangeres on der meer een interview „op afstand" heeft met de Britse tiener-zanger Cliff Richard. „Een donderend gerinkel" heet het televisiespel, dat om 21.15 be gint. Het is een parodie op het „absur de" toneel. De auteur is de Brit N. F. Simpson. Het stuk werd vertaald door Alfred Pleiter. De hoofdrollen worden gespeeld door Coen Flink, Enny Meu nier en Sigrid Koetse. Om tien uur Pierre Janssen en zijn Kunstgrepen. Het programma wordt om half elf be sloten met het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS) Voor het nieuws van acht uur Robin son Crusoë, erna de Tom Ewell Show met als ondertitel „Miss Dynamite". In het Desilu Mystery Theatre, dat om half negen begint, draait alles om de liefdesperikelen van een roodharige bardame in Panama. De circusliefheb bers en hoeveel zijn er dat nog in Nederland? worden om 21.20 uur ont haald op een reportage over het Black pool Tower Circus, een van de ver- maardste circussen ter wereld. Tot slot van de avond om 22.05 uur Sport in Beeld. MAANDAG. Nederland 1 (NTS) Om zeven uur een reportage van de wereldkampioenschappen kunstrijden voor heren in Colorado Springs, waar voor een half uur is uitgetrokken. Dan een Comedy Caper en Openbaar Kunst bezit. Na het journaal komt de CHU aan het woord in de zendtijd voor de politieke partijen. De hoofdfilm van vanavond, die om 20.30 uur begint, heet Indiscreet. Het is de luchtige liefdes geschiedenis van een actrice (Ingrid Bergman) en een verstokte vrijgezel en diplomaat (Cary Grant). Kunstliefheb bers moeten zeker om 22.05 uur kijken naar de documentaire over de beroem de Spaanse schilder Goya. Het laatste nieuws om 22.25 uur. Nederland 2. (NTS/NCRV). Iedereen die een zwak plekje heeft voor het Franse chanson zal na het nieuws met plezier kijken naar het pro gramma Rendez-vous Paris. Van avond ontmoetingen met de kwikzilve- rige Marcel Amont (Bleu, blanc, blond) en de eeuwige jonge Charles Trenet. De Swingle Singers treden aan met Bach. Voor een vaderlandse noot in dit Franse programma zorgt de in Parijs werkende Nederlandse schilder Mare Brusse. George Noordhoff vertelt om 20.40 uur op de hem eigen plezierige wijze iets over het plankton. Peter van Campen wijdt een praatje aan de mysterieuze Greta Garbo, dat om 21 uur begint. Om half tien in de serie Dial 999 weer een knap stukje speur werk van Scotland Yard in een goud- roof. Tenslotte om 21.55 Attentie. DINSDAG. Nederland 1 (NTS/KRO) Vroeg in de middag (14.05 uur) een uitzending over gebaren en uitdrukkin gen. 's Avonds om zeven uur het jour naal voor gehoorgestoorden. Om half acht Walter en Connie met hun Engelse les. Na het journaal Jan en Alleman, een programma van Jan Blaaser met Sacha Dénisant en Wim Burger, dat tot kwart voor negen duurt. Hans Bik was geïntrigeerd door de „smartlap". Hij praatte met mensen als Johnny Hoes. de Zangeres Zonder Naam en de Lim burgse Zusjes, die een aardige boter ham verdienen aan het sentimentele lied. Het resultaat daarvan is neerge legd in de uitzending „Een moeder plaat, een gouden plaat?". Daarop aan sluitend de Hazel-show om 21.20 uur. Een keur van jolige artiesten omlijst vervolgens de uitreiking van de laatste lootjes van de SUS-actie om 21.45 uur. Vóór het laatste nieuws een parlemen taire uitzending vanuit het Haagse perscentrum Nieuwspoort. Nederland 2 (NTS/AVRO) Na het nieuws Cara Williams, de snuggere secretaresse. In de serie Ar tistieke Ontmoetingen aanvang 20.25 uur vanavond de actrice Ank van der Moer. Om 21.10 een nieuwe afleve ring in de Duitse serie Vijfde Colonne: Twee pistolen. Het programma wordt besloten met de IKOR/CVK-uitzending Opspraak. De journalist Han Lammers snijdt vanavond het onderwerp „Ont wikkelingshulp en zendingsijver" aan. Zijn gesprekspartners zijn Fedde Schurer, voormalig hoofdredacteur van de Friese Koerier en letterkundige, dr. J. M. de Jong, rector van het theolo gisch seminarium der Nederlands Her vormde Kerk en dr. H. M. Kuitert, ge reformeerd studentenpredikant te Am sterdam. WOENSDAG. Nederland 1 (NTS/NCRV) Om drie uur 's middags een repor tage van de voetbalwedstrijd VASAS GYöR-DWS. Om vijf uur het jeugdpro gramma met de Verrekijker, Kabouter Kandelaar en een schaatsreportage over de Jaap Edenbaan in Amsterdam. Wie 's middags niet naar het voetballen heeft kunnen kijken, kan om zes uur een herhaling zien van de wedstrijd tus sen de Amsterdamse en Hongaarse ploeg. Het avondprogramma wordt om half acht ingezet met Barend de Beer. Voorts de Beverley Hillbillies, het jour naal, Pa Pinkelman en Tante Pollewop en Attentie. In „Een tegen Allen", dat om 20.50 op het scherm komt, neemt Oirschot het op tegen de grote onbekende uit Hoogeveen. Om 22.20 uur de Dagslui ting en daarop aansluitend het laatste nieuws. Draai de knop nog niet om want Teleac laat zich nog zien. Nederland 2 (NTS/VPRO). In de serie Voetangels en Klemmen, komt vanavond de werkende jeugd aan de orde. Leonard Bernstein spreekt in „Young People's Concert", dat om 20.15 uur begint, over de invloed van de Zuid- en Centraalamerikaanse muziek op die van Noord-Amerika. Een in vloed, die ook niet vreemd is, aan zijn bloedeigen West Side Story. De hoofd- In het programma „Mensen in Crisis", deze keer keizer Haile Selassie (vrijdag). film om 21.05 uur is Time of the Heathen: een harde rolprent over de innerlijke conflicten van een gefingeerd bemanningslid van het vliegtuig, dat destijds de bom wierp op Hirosjima. DONDERDAG Nederland 1 (NTS/AVRO). In het vrouwenprogramma van van middag komt een delicaat onderwerp ter tafel: de homosexuele jongen. Om vier uur Kindje ga je mee. De Teleac- cursus behandelt in de vroege avond mond op mond beademing. Om half acht een filmpje over Amerikaans» fanfarekorpsen en tamboers en het pro gramma Van gewest tot gewest. Na het journaal en Televizier twintig mi nuten prominente danskunst door het Bolsjoi Ballet. Drie pas de deux staan op het programma: uit „Gisèle", „De Bron" en „De vlam van Parijs". Het toneelstuk van vanavond, dat om 21 uur begint, is „Romeo en Jeanette" van Jean Anouilh. Het gegeven is wel geïnspireerd op Romeo en Julia van Shakespeare, maar heeft toch een ande re strekking. De vete tussen de families van de beide gelieven is door de Franse toneelschrijver vervangen door een conflicten scheppend standsverschil. De vete is dus klassestrijd geworden. De hoofdrollen worden gespeeld door Shi- reen Strooker, die het stuk ook vertaald heeft, en Wies Andersen. Na het laatste nieuws om 22.40 uur het tweede deel van de reportage wereldkampioenschap pen ijshockey. Het eerste deel wordt over Nederland 2 uitgezonden om 22 uur. Nederland 2 (NTS/KRO) Na het nieuws presenteert Bert Brug- mans marionettentheater fragmenten uit de opera „De barbier van Bagdad" en „De barbier van Sevilla". Om 20.20 uur een programma over de 19de eeuw- se Zwitserse graficus Alexandre Théo- phile Steinlen, die vooral bekend werd door zijn vlijmscherpe litho's, waarin hij de sociale wantoestanden hekelde. Vervolgens weer een episode uit de ge schiedenis van de Verenigde Staten in de serie Het grote Avontuur. Tot slot: Onze man in Londen en om 22 uur de eerste helft van de reportage van de wereldkampioenschappen ijshockey. VRIJDAG Nederland 1 (NTS/VARA) Om half acht het sportcommentaar, gevolgd door het journaal en Achter het nieuws Om 20.45 uur een nieuwe Rudy Carrell-show. Na die ontspanning inspanning Dick Powell presenteert De Zaak Wycliff. Om 22.15 uur een pro gramma van Jan Blokker en Pier Ta- nia „(Film)Holland in Last", een docu mentaire over de weinig rooskleurige situatie in de Nederlandse bioscoop wereld. Tenslotte het laatste nieuws. Nederland 2 (NTS/NCRV) In Tiener Magazine van vanavond onder meer een optreden van Edwin Rutten, een bezoek aan de Jazz Work Shop in Amsterdam, een gesprek over de moeilijkheden in de Nederlandse Jeugdherbergcentrale en een Italiaanse bijdrage. Om 20.45 uur een Amerikaans televisieportret van keizer Haile Selas sie, dat tot 21.10 uur duurt. Vervolgen! speelt het Tsjechische Vlach-kwartet 't zevende strijkkwartet van Martinu. Na de dagsluiting de rubriek Attentie om 21.45 uur. Miwwwgcu yv cal Oiuc OIUIJT. I1UU1U- UUI. nnnnnnnnnn, (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) Wie kent, althans van uiterlijk, Laura niet, de charmante echtgenote van Robert Petrie alias Dick van Dyke? Die ontstellend vrouwelijke vrouw, die zo ontwapenend, tactisch en ontactisch kan zijn? De vrouw die altijd de ideale echtgenote is en me nige huis-, tuin- en keukenvrouw een minderwaardigheidscomplex bezorgt? Ze is erg lief zeggen insiders. Dat be aamt ook Dick van Dyke haar tegen speler. „Maar", voegt hij er aan toe, „toch zou ik niet met haar getrouwd kunnen zijn. Ze is niet helemaal mijn type". Laura is in werkelijkheid Mary Tyler Moore, eerst gehuwd met ene meneer Meeker, thans ('sinds 1962) met Grant Tinker, vice-president van de NBC. Ze heeft ook een zoon: Ritchie. Mary Tyler Moore (leeftijd onbe kend) heeft er vrij lang over gedaan om aan de top te komen. Na haar schoolopleiding begon ze met dansen. Dat ze haar vak verstond zagen we onlangs nog in een Danny Kaye- show waarin zij ere-gaste was. Maar dat dansen beviel haar al gauw niet meer; ze wilde acteren. Ze volgde de toneelschool, kwam bij de televisie en speelde daar in wat kleine reclame films. i 'if ÏMfiii fiffff ff:ii fi» i: SffffSif Haar eerste huwelijk en de geboorts van haar zoon zette voor een tijdje een streep onder haar bepaald nog niet spectaculaire carrière. Toen Ritchis echter baby-af was, werd ze onrustig. Weer kwam ze bij te televisie, nu niet meer in reclame-spots. Maar in echte, zij het kleine speelrolletjes. Twee jaar geleden leek het of zij de grote kans van haar leven kreeg. Op een auditis waarin gezocht werd naar een jonge vrouw die de rol van dochter van Ben ny Thomas zou kunnen spelen, werd zij uit 75 sollicitanten gekozen als nr 2. Hoewel de rol dus haar neus voorbij ging, vergat men haar niet. Toen pro ducer Carl Reiner kort daarop ocht naar een vrouw die de rol van Laura Petrie zou kunnen spelen, stelde Tho- mas voor om Mary Tyler Moore te ne men. Haar optreden in deze serie werd onmiddellijk een groot succes. Zelfs Frank Sinatra viel het op. Ze heeft en kele films bij zijn maatschappij ge maakt en blijft daar onder contract. Mary is volgens vrienden een bijzon der hartelijke gastvrouw. Vrolijk, gees tig en inspirerend. Ze heeft maar èén moeilijk punt: ze kan niet stil zitten. Ze is altijd bezig haar huis in noorde lijk Hollywood op te schilderen, te ver timmeren en weer anders in te richten. Haar excuus: „Het is mijn enige en toch wel verschrikkelijk onschuldigs manier om me eens heerlijk te ontspan nen."

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 20