mm TliüW GERALDINE CHAPLIN: 1 Macaronipiiddiiig met vlees dochter in het spoor van een grote vader K „Winter"-ogen EEN RECEPT UIT DE OUDE DOOS Hoofdrol in verfilmde „Dr. Zjiwago Geboren ster Listig huisdier 1 ZATERDAG 6 MAART 1965 Erbij PAGINA ZEVEN De hoeden zijn dit voorjaar frivoler en vrouwelijker dan ooit. Dat is wel gebleken tijdens de shows van de Parijse modehuizen. Ze zijn ook groter. Erg praktisch is dat natuurlijk niet. Er De canotier met zijn stijve platte rand is écht een model uit de oude hoededoos. Hier zo'n „pastoors- hoed" van Pierre Balmain. xsm mm. In Hollywood bestaat er een afge zaagde mop over een meisje, dat wil de leren toneelspelen, maar er geen tijd voor had, omdat ze al een ster tods. Op geen actrice is die mop meer van toepassing dan op Geraldine Chaplin, de 20-jarige dochter van de beroemde filmkomiek, die na een kor te loopbaan als ballerina en het spelen van een klein rolletje in een Franse film thans een hoofdrol speelt in de MGM-film „Dr. Zjiwago" naar het gelijknamige boek van de Nobelprijs winnaar Boris Pasternak kosten tien miljoen dollar als de vrouw van de dokter. 2§L^- f hoeft maar een briesje te staan en weg is zo'n hoed, de lucht in. Voor ons winde rige klimaat zijn ze dan ook niet zo erg geschikt. Want elastiekjes of brede ban den zijn er meestal niet bij. De hoed, die dit jaar wel bijzonder in de gunst staat bij de Franse mode-ontwerpers, is de breton. Liefst met grote opgeslagen ran den en van lakstro. 't Zijn de lieftalligste hoeden, die ik ooit heb gezien. Heel meis jesachtig en ondanks hun omvang heel beschroomd. Grappige breton van zwart lakstro met brede opgeslagen rand. In de lenteshox» van Pierre Cardin doken deze geweldige hoeden steeds weer op. Vierkante baret van zijde met kash- naar Svend. Zijn landgenoot Pierre mierdessin van de Zweedse Parijze- Robert zorgde voor een passende make-up bij dit soldateske hoedje. Later volgde zij de opleiding aan de Londense Koninklijke Balletschool, „maar na twee jaar begreep ik, dat ik nooit een grote ballerina zou worden en daarom begon ik over een echte toneelloopbaan te denken". De tijd zal leren of Geraldine Chaplin artistiek gesproken de naam van haar be roemde vader hoog kan houden. Macaronipudding met vlees. Een vreemde combi natie? Voor de smulpapen anno 1900 was het een hele lekkernij. Misschien wilt u dit recept uit de oude doos toch wel eens proberen. Wat de kosten betreft destijds 97 cent zult u wel niet uitkomen. Hopelijk verlangt u desondanks niet naar 1900 terug. Hoedenmode mikt op windstilte (Van onze moderedactrice) Een hoed als een wagenwiel met groot-mazige golvende rand. Alodel Jean Patou. Als de regisseur van de film, die wordt opgenomen in een vlak buiten Madrid nagebouwd Moskou, niet David Lean was, zouden de cynici al heel gauw geschreven hebben, dat het om een publiciteitsstunt ging. Maar Lean is bekend al9 een perfectionist, wiens roem stevig gevestigd is op films zoals „Lawrence of Arabia" en „The bridge on the river Kwai". Toen hij Geraldine contracteerde, was hij ervan overtuigd, dat het talent van haar vader, Charlie Chaplin, en van haar grootvader, de toneelschrijver Eugene O'Neill, in haar zou doorwerken. NA DE PROEFOPNAMEN sloot hij onmiddellijk een contract met haar af en zei: „Ik heb nog nooit zo duidelijk gezien dat ik met een ster te doen had". Omar Sjarif, de mannelijke ster, die de titelrol speelt, is dezelfde over tuiging toegedaan. „Voor mij is het geen vraag. Geraldine is een geboren ster". Wat Geraldine er zelf over zegt? „Ik ben er erg trots op, dat ik de dochter van Charlie Chaplin ben. Maar ik ben er mij ook terdege van bewust, dat dit verplichtingen meebrengt. De enige keer dat papa echt kwaad op me is geweest, was, toen ik een rol in een ballet had aangenomen zonder dat de directeur me eerst had zien dansen". Chaplins dochter koestert geen enkele illusie ten aanzien van de eisen, die haar tijdens de verfilming van „Dr. Zjiwago" zullen worden gesteld. Behalve haar en Omar Sjarif telt de bezetting beroepsacteurs zoals Sir Alec Guinness, Rod Steiger, Sir Ralph Richardson, Siobhan Mcken- na, Tom Courtenay en een andere op komende vrouwelijke ster: Julie Chris tie. „De eerste twee dagen was ik zo ge spannen, dat ik niet kon eten" vertelde Geraldine. „Maar iedereen, vooral de ouderen, waren zo aardig voor me, dat ik me steeds meer op mijn gemak be gon te voelen". Buiten de studio is zij allesbehalve gespannen. Ze kan de hele ne.cht dansen of zich rustig op een sofa oprollen met een boek. Journalisten hebben het nu al over haar grote romances. Zij wordt in Ma drid steeds met dezelfde jongeman ge- a. ai rfë**W «yk Ze horen bij romantische meisjes, die het liefst afspraakjes maken in lommerrijke theetuinen en geurige prieeltjes. Misschien ook omdat ze me zo sterk herinneren aan de impressio nistische doeken van Renoir. Hoewel de hoedenmode zich sterk inspireert op de jonge vrouw, zijn er ook wel „geposeerde" modellen. Daar is bij voorbeeld de platte pannekoek-hoed, die recht op het oor wordt gedragen: chique en gek tegelijk. Een zeer klas siek model is de canotier met z'n stijve rechte randen en ronde bol. Een „pas toor-hoed die past bij de vrouw van het oer-degelijke type, liefst nog uit gerust met een fanatiek-streng gezicht. Demi-mondaines komen dit voor jaar wel bijzonder aan hun trekken. Er zijn hoeden met golvende randen vaak van doorzichtig materiaal en als wagenwielen zo groot. Ze zijn wel een barrière in het normale sociale verkeer. Maar in de luchtige en wei nig diepgaande sfeer van een cocktail party of receptie passen ze uitstekend. De verrukkelijkste hoeden zijn onge twijfeld die op de film „My fair Lady" zijn geïnspireerd. Schepen van hoeden met complete bloementuinen gegarneerd en met mousselinen shawls onder de kin. Geschapen voor echt romantische zieltjes. zien, n.l. met Manoio Velasco, een jonge en aantrekkelijke Spaanse filmtechni cus. Het tweetal wordt overstroomd met uitnodigingen voor partijen, maar brengt de avond liever door in een dis cotheek, waar jongelieden bijeenkomen om op grammofoonmuziek te dansen. DE ENIGE GROTE liefdes van Ge raldine zijn tot dusverre huisdieren ge weest. Op het ogenblik houdt zij er al leen „Boris", een bulldog, op na, maar vroeger heeft zij een aanzienlijk exo tischer dier gehad: een anderhalve meter lange python, die zij overal mee naar toe nam. „Die slang gebruikten we op school onder de dierkundeles als proefdier. La ter is het mijn huisdier geworden. Ik had het altijd in een valies bij me en hoopte, dat de douanebeambten het va lies nog eens open zouden maken, maar dat gebeurde nooit". Haar Parijse agent en mentor, Clau de Briac, was minder stoutmoedig. „Zij placht de slang in een mandje mee te nemen en als we een restaurant bin nen gingen vroeg ik de garderobejuf- Mensen die de hele dag een bril dra gen, hebben hiervan in de winter een groot voordeel. Want tegen koude wind en natte neerslag worden hun ogen be schermd, ook al hebben zij wel eens moeite, om de brilleglazen schoon te houden. Wie geen bril draagt, mist de ze bescherming. Maar voor allen met of zonder bril geldt, dat de winter bij zondere eisen stelt aan de ogen, op het kantoor en thuis. Vooral op winter avonden hebben de ogen heel wat te verduren. Men brengt vaak de avond door in een slecht geventileerde en zeer rokerige omgeving, om daarna een koud bad te krijgen, bij het naar huis gaan. De natuurlijke bescherming van de ogen door de traanklieren wordt geforceerd en zo ontstaan waterige ogen. Vaak ver liest het wit van de ogen zijn natuur lijke kleur, de oogleden worden rood en er vormen zich wallen onder de ogen. Zeer belangrijk is ook: de verlich ting. Lees niet in tram, bus of auto. Dit eist voortdurende aanpassing van de ogen om „in focus" te blijven. Als uw ogen vermoeid of branderig zijn, is het goed de ogen af en toe af te slui ten. Maar open ze dan weer snel. Leg ook van tijd tot tijd de handen op de oogholten en ontspan tegelijkertijd de spieren van uw gezicht. Rustig, niet drukken of wrijven. Geef uw ogen ook van tijd tot tijd een bad. Goede oogio- tions zijn overal te krijgen. Neem een medisch verantwoorde lotion. Tenslotte: dagelijks een korte wandeling in de frisse buitenlucht, al dan niet met bril, is een van de beste voorzorgsmaatrege len, tegen oververmoeide ogen. Geraldine Chaplin maakte haar de buut als balletdanseres in het dans- sprookje „Cinderella"waarin zij de rol van Perzische prinses vertolkte. frouw altijd, het niet open te maken". Geraldine vertelde, dat zij het bijzon dere huisdier tenslotte aan een Parijse dierentuin had gegeven. „De kooplui op een kleine markt aan de Seine begon nen zich af te vragen, waarom ik zo veel witte muizen kocht". Geraldine is geboren te Santa Monica in Californië en heeft daar tot haar achtste jaar gewoond. Toen verhuisde zij met haar familie naar Vevey in Zwitserland, waar zij op haar tiende jaar naar school ging. Benodigdheden: 150 gram lange, dikke macaroni, 200 gram kalfsge hakt, 150 gram kalfspoulet, 30 gram boter, 20 gram bloem, 3 deciliter bouillon van het kalfspoulet, 1 stukje foelie, zout, peper, 1 sneetje witte brood, 30 gram ge raspte Parmezaanse kaas, 2 eieren, 1 ronde truffel. Bereiding De macaroni bijna gaar ko ken in kokend water met zout, b.v. in een braadslede of visketel, zodat de pijpen heel blijven (V* uur). Het kalfsgehakt aanmaken met brood, peper, 15 gr. Parme zaanse kaas en 1 eiwit. Het kalfspoulet wassen, opzetten met 4 deciliter kokend water, foelie en 3 gram zout en daarna gaar koken (Va uur). De boter smelten, de bloem er door roeren, de bouillon toevoegen en de saus 10 mi nuten koken. Daarna binden met de eidooier en de rest van de kaas er door roeren. Neem een blikken pud dingvorm in de vorm van een bijenkorf. Bij gebreke daar van kan men ook een gladde vorm nemen. Smeer de vorm dik met boter in, leg op het midden van de bodem de truffel, leg daaromheen in het rond macaroni, maar bestrijk deze vooraf met geklopt uit, zodat ze goed aan elkaar plakken, maar zorg tevens, dat het ei niet er tussen doorloopt en aan de wand van de vorm blijft kleven. Leg tegen de macaroni een laag gehakt Bouw de macaroni steeds hoger in de vorm op, en be strijk ze met ei en met ge hakt, telkens kleine stukjes tegelijk, anders bestaat de kans, dat de pudding in el kaar valt. Is de vorm geheel bekleed, dan wordt de over gebleven ruimte opgevuld met de saus en met het ge kookte poulet, dat in stukjes gesneden is; de vorm wordt nu gedekt door een laagje gehakt en daarna een laag macaroni. Daarna wordt de vorm met het deksel geslo ten. Kook de pudding 2 uur in een waterbad. De pudding moet heel voorzichtig worden gekeerd. Hij wordt opgediend met fricasséesaus.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 21