Nieuwe verkeerswet van Bonn verwekt beroering VLIbü LH UI I MAAR... LAAT U RADEN Seebohm opent stuk van E-36 Ulbricht terug in Oost-Berlijn Paus Paulus introduceert nieuwe liturgie Over adviseurs en informateurs: enige historische kanttekeningen Wereldnieuws RUYS CO. reisagenten ==3 wie olie stookt kan beter stoken Bosbrand teistert staat Victoria Vrijheidsschool in Mississippi afgebrand Dr. E, van Raalte ZATERDAG 6 MAART 1965 Gratis taxivervoer voor liefhebbers van alcohol Doe-'t-zelf Notaris en glazenwasser eensgezind OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARDI Begrafenis Churchill kostte bijna half miljoen Maak er een volledig verzorgde vliegvakantie van, zeggen de advertenties. Ze hebben gelijk: zo'n tté-reis spaart tijd, spaart geld. En u reist privé, waarheen u maar wilt. Doe 't dit jaar. Maar doe 't niet op goed geluk. Laat u raden door de erkende reisagenten: Ruys Co. Een schat aan reiservaring wacht u, want Ruys Co. kent de wereld. Stuur de bon op, of bel ons, of kom even praten. Onze service kost niets extra. Amsterdam - Van Baerlestraat 56 - Tel. 73 77 55 Haarlem - Kruisstraat 43 - Tel. 15304 Op de ^^raatatcel - Cri Stellweg FRANKFURT (AP) Het aantal do den tengevolge van verkeersongevallen in West-Duitsland heeft volgens voorlopige door het centraal bureau voor de statis tiek gepubliceerde cijfers in 1964 de re cordhoogte van 16.300 bereikt. Dit cijfer was aldus de statistici meer dan tweemaal zo hoog als het geschatte totaal in Enge land. Het aantal gewonden bedroeg 440.000 meer dan driemaal de bevolking van Bonn. Het aantal ongevallen, waarbij geen slachtoffers zijn gevallen, liep in de miljoenen en heeft de autoverzekerings maatschappijen aanleiding gegeven tot flinke premieverhogingen. De statistieken hebben de stoot gege ven tot een nieuwe verkeerswetgeving, die aan verkeersovertreders hoger boeten en langere gevangenisstraffen zal opleg gen, vooral wanneer er sprake is van rij den onder invloed, waaruit naar men zegt 25 tot 30 percent van alle botsingen met dodelijk gevolg voorkomt Dronken autobestuurders kunnen thans, zelfs als zij geen ongeluk hebben veroor zaakt, voor een jaar worden opgeborgen. Maar de celdeur kan ook open gaan voor bestuurders, die een inhaalverbod over treden, door rood licht rijden, op kronke lende wegen niet rechts houden en ver zuimen een op de autosnelweg verlaten wagen behoorlijk te markeren. Een ver oordeling tot gevangenisstraf gaat in de regel gepaard met intrekking van het rij bewijs van de veroordeelde. Vele van de miljoenen Westduitse auto mobilisten zijn door de nieuwe wet van 26 december 1964 in paniek geraakt. Café houders melden een flinke achteruitgang van hun omzet en de belasting zal wel licht vele miljoenen marken aan drank accijns derven. Tot de weinigen, wie 't door de nieuwe wet voor de wind gaat behoren de taxi chauffeurs, die veel meer vrachtjes krij gen. En die ondernemende zakenman, die zich voor het hele land verzekerd heeft van de alleenverkoop van een door de politie goedgekeurd apparaatje ter bepaling van het alcoholgehalte van het bloed. Daar mee kan iedereen zelf vaststellen of hij een glaasje teveel op heeft De man zegt dat hij in veertien dagen tijd miljonair is geworden. Het kritieke peil is bereikt, als het bloed 1,5 promille alcohol bevat. Voorstellen om dit te verlagen tot 1,2 en uiteindelijk 0.8 pro mille zullen binnenkort bij het West duitse parlement worden ingediend. Een automobilist met 1.5 pro mille al cohol in het bloed, is er zo goed als ze ker van dat hem zijn rijbewijs zal wor den ontnomen en dat hij een boete zal moeten betalen, die tot 10.000 DM kan gaan. Bovendien loopt hij het risico in de gevangenis terecht te komen. In het bierminnende München heeft de verbaasde politie gerapporteerd, dat na de inwerkingtreding van de wet ruim def tig politiepatrouilles, die nabij de carna valscentra van de stad gemotoriseerde feestvierders controleerden, slechts drie op dronkenschap hebben betrapt. „Waarlijk een verrassend resultaat", zei de hoofd commissaris van politie in München, Ernst Krack. „In vele gevallen rapporteerden onze patrouilles, dat broodnuchtere vrou wen het stuur van haar dronken mannen hadden overgenomen om hen thuis te brengen." Advertentie Ofschoon de toenemende demo cratisering van het leven veel onderscheid laat wegvallen, blh- ven toch nog veel verschillen tus sen de bevolkingsgroepen be staan - behalve daar waar het een gemeenschappelijk belang be treft. Als er één plaats ls waar dat duidelijk blijkt, dan ls het wel de markt. Daar ontmoet men de notaris en de glazenwasser, de vrouw van de dokter en die van de metselaar. Daar koopt iedereen die niet meer geld wil uitgeven dan nodig ls. Dat ls geen kwestie van „rang of stand", maar van ge zond verstand. Kopen op de markt ls de voordeligste manier van leven. De markt biedt onge kende keus. Marktkoopman en straathandelaar staan borg voor uitstekende kwaliteit en kunnen door hun geringe kosten en grote omzet de prijzen constant laag houden. Gezellig kopen op de markt ls altijd geld sparen, want MELBOURNE (AFP) De oostelijke strook van de Australische staat Victoria wordt geteisterd door bosbranden die een zo grote omvang hebben aangenomen, dat voor dit gebied de noodtoestand is afgekon digd. Eerst wist men het vuur wel te isoleren, maar de laatste dagen is men de toestand niet meer meester en worden dichtbevolk te gebieden bedreigd. Boeren zijn, met hun vee, op de vlucht geslagen, of laden hun inboedel op vrachtauto's en zijn naar veiliger oorden vertrokken. LONDEN (AP) De kosten van de be grafenis van Sir Winston Churchill wor den geschat op 480.000. Dit is bekendge maakt op een staat van overheidsuitgaven voor 1964-1965. In dit bedrag is begrepen 210.000 voor transport en opstelling van personeel van de strijdkrachten en de politie langs de route, die de begrafenisstoet heeft gevolgd. Andere posten op de lijst waren directe staatsuitgaven, openbare werken en uitga ven van het koninklijk hof. Sommige caféhouders zijn ertoe overge gaan, hun klanten gratis vervoer per taxi aan te bieden, als ze dicht bij de fatale „eins-komma-fünf" (1.5) schijnen te zijn. Ondernemingen, die zakelijke bespre kingen organiseren huren soms bussen om de deelnemers thuis te brengen. Een Duitse brouwerij wil bier zonder alcohol gaan produceren. „De meeste automobilisten zijn nu voor zichtig, zelfs met bier", zei een kelner in een hotel langs een autosnelweg, en de directeur van een „bierhalle" in Mün chen zei triest: „De mensen zitten hier maar tomatensap te drinken en op de re gering te schelden". Een andere caféhouder, in de buurt van Frankfurt, sprak als zijn verwachting uit, dat het alcoholverbruik binnenkort wel weer normaal zou zijn. „Ik denk dat het zal gaan als na dat rapport over het ro ken. Iedereen was erdoor geschokt en be gon minder te roken. Maar nu roken de mensen evenveel als vroeger en zelfs meer". Advertentie (Van onze correspondent) EMMERIK De Westduitse minister van Verkeer dr. ing. Hans Christoph See bohm zal dinsdag 27 april om elf uur bij de Autobahn-oprit Hamminkeln de laatste beletselen wegnemen en het 28 kilometer lange traject van de E 36 tussen Ham minkeln en Emmerik voor het verkeer vrijgeven. Daarmee zal voor het toeristenseizoen 1965 het vervoer over het langste Auto- bahntraject van Europa, van Amsterdam naar Bazel, respectievelijk tot dichtbij Wenen, zonder onderbreking mogelijk zijn. In Duitsland zal de openstelling van het nieuwe weggedeelte een feestelijk karak ter dragen. Wie van Nederlandse zijde aan de openingsplechtigheid deelneemt staat nog niet vast. Na de bijeenkomst in Hamminkeln ver trekt een lange rij voertuigen in de rich ting Emmerik. In deze grensstad zal bur gemeester Willi Pieper de gasten begroe ten. Aan de lunch in het schuttersgebouw zullen toespraken worden gehouden. De opening van de nieuwe verkeersbrug Emmerik-Kleef een hangbrug zal niet vijftien augustus, maar pas in sep tember plaatsvinden. Reeds nu worden voorbereidingen getroffen voor deze fees telijke gebeurtenis. De spaarbank van Kleef laat, met het oog hierop gouden munten aanmaken als waardevolle herin nering. De munt toont aan de ene zijde het pro fiel van de Rijnbrug en aan de andere kant het wapen van de „Kreis Kleef". Men rekent voor de komende feestdag in september op een bezoekersaantal van 80.000 tot 100.000. 's Avonds zal het gebied van de Niederrhein in „vuur en vlam" staan. Graaf Mountbatten, stafchef van de Britse defensie bracht dezer dagen een bezoek aan het strijdtoneel in Noord-Borneo. In een patrouilleboot met een vervaarlijk machinegeweer voorop voer hij over een van de oer woudrivieren in dit gebied. BERLIJN (AP) De Oostduitse partij leider Walter Ulbricht is vrijdag in zijn land teruggekeerd na een bezoek van een week aan Egypte. Ulbricht arriveerde per speciale trein in Oost-Berlijn en werd enthousiast verwel komd door partijleden. Premier Willi Stoph heeft in zijn begroe ting van Ulbricht onder meer verklaard dat het „vandaag duidelijker is dan ooit te voren dat de dagen van de Hallstein-dóc- trine geteld zijn." Voor de vuist sprekend zei Ulbricht, dat „de meerderheid van de Westduitse be volking zich bij ons zal aansluiten en de politiek van Oost-Duitsland zal steunen." Hij heeft herhaaldelijk onderstreept, dat hij én president Nasser tijdens hun be sprekingen „overeenstemming hebben be reikt over alle fundamentele aspecten". Het zevendaagse bezoek aan Egypte is de eerste reis, die Ulbricht als Oostduits staatshoofd aan een niet-communistisch land heeft gebracht. jjMSfr- Hiia .ia» S\: '=üfe? mmmmx VATICAANSTAD (AFP) De invoering van de nieuwe liturgie in de r.k. kerk krijgt zondag een bijzonder accent door de mis met Italiaanse tekst, die paus Paulus opdraagt in de kerk van Allerheiligen aan de Via Appia in Rome. De paus zal zelf de communie uitreiken aan de gelovigen. Die krijgen een gedruk te tekst om de gebeden te kunnen mee bidden. Aan het einde van de mis zal de paus de opbrengst van de collecte krij gen, die voor de armen zal worden gehou den. Jonge mannen en jonge vrouwen zullen worden uitgenodigd om op Palmpasen deel te nemen aan een processie met de paus aan het hoofd, die besloten zal worden met een mis in de St. Pieter, op te dra gen door paus Paulus. Op Goede Vrijdag zal paus Paulus deelnemen aan een Kruis weg bij het Colosseum. Op paaszondag zal de paus eerst een mis opdragen voor de ontheemden in een dorp op de weg tussen Rome en Ostia. Daarna zal hij een tweede mis celebreren op het Sint Pietersplein voor alle volken. Er zullen dan liederen gezongen worden in het Latijn, Italiaans, Engels, Frans, Duits en Spaans om het universele karakter van de nieuwe liturgie te doen uitkomen. Na deze mis zal paus Paulus een toespraak houden en zijn apostolische zegen geven INDIANOLA (Reuter) Een door voor standers van gelijke burgerrechten gelei de school in Indianola in Mississippi is ir de nacht van donderdag op vrijdag tot de grond toe afgebrand, korte tijd nadat er een bijeenkomst had plaatsgevonden, die door ongeveer vierhonderd negers werd bijgewoond. De directeur van de school deelde mee, dat in oktober vorig jaar de voorzijde van het gebouw door brand was beschadigd. De „vrijheidsscholen" zijn op veel plaat sen in de staat Mississippi gevestigd door de Raad voor Federale Organisaties, die de strijd voor gelijke rechten leidt. Sinds tientallen jaren is het vast gebruik, dat het staats hoofd zeker wanneer na ver kiezingen een kabinet gefor meerd dient te worden en veelal ook ingeval er zich tussentijds op een of andere wijze voor een kabinet ernsti ge verwikkelingen voordoen, de vice-president van de Raad van State en de voorzitters van de beide Kamers om ad vies vraagt, alsook de voor zitters van alle Tweede Ka merfracties. Het horen van deze allen is overigens pas sedert 1945 gebruikelijk ge worden. Tot 1940 kwamen hiervoor de kleine fracties niet aan bod, doch in het tijd perk na de tweede wereldoor log wel, daaronder mede be grepen de zogenaamde een mansfracties! Inwinning van het dvies van de vice-president van de Raad van State alsmede van de voorzitters van de twee Kamers begon in 1879. Toen verschenen zij echter tegelij kertijd ten paleize, wat ook in 1882 het geval was. Nadat in een aantal volgende gevallen ontbieding van die functiona rissen achterwege was geble ven, vond weer voor het eerst raadpleging van hen plaats in 1894, maar toen ieder afzon derlijk. En dit is dan, te be ginnen met 1897 na afloop van de toen gehouden Tweede Ka merverkiezing, de normale praktijkregel gebleven. Let wel, de zoeven vermelde raadpleging in 1894 geschied de nadat er in maart van dat jaar een ernstige botsing was ontstaan tussen het vrijzinnige kabinet-Van Tienhoven en de Tweede Kamer. Deze had een amendement op het kiesrecht- ontwerp van Tak van Poort vliet aangenomen, welke ge beurtenis die minister reden gaf om zijn hele wetsontwerp in te trekken en verder om zijn ambtgenoten er toe te brengen Koningin - Regentes Emma te bewegen tot ont binding van de Tweede Ka mer en dus tot uitschrijving van verkiezing van een nieu we Tweede Kamer over te gaan. De gehele ministerraad ging in dit opzicht met Tak mee, uitgezonderd alleen de minister-president mr. Van Tienhoven die, wegens het feit dat de overige leden van het kabinet aan Taks kant en niet aan de zijne bleken te staan, ontslag vroeg en ver kreeg. Voordat de Koningin - Re gentes bereid was met het ontbindingsvoorstel akkoord te gaan, raadpleegde zij de hier al eerder genoemde drie hoge functionarissen. Hierbij bleef het echter niet. Toen name lijk de Regentes in het over de ministeriële crisis met mr. Gleichman, de Tweede Ka mervoorzitter, gevoerde ge sprek de wens had te kennen gegeven, omtrent de juiste stand der partijen in de Twee de Kamer en over de partij verhoudingen te worden inge licht, zou mr. Gleichman heb ben geantwoord, daarmee als voorzitter minder bekend te zijn. Op de vraag van Konin gin - Regentes Emma, wie haar dienaangaande dan wél kon inlichten, luidde het ant woord: „de Heer Röell, die een nogal voortdurig aandeel in de discussies en handelin gen der laatste dagen en we ken heeft gehad." Zo kwam het dan tot inwinning van ad vies door de Regentes van ge noemde afgevaardigde. Deze kreeg terstond te horen, toen hij een dag later in audiëntie werd ontvangen, dat H.M. niet met hem wilde spreken alsof zij hem een opdracht tot kabi netsformatie wenste te geven. Zij wilde alleen van hem ver nemen, wat de betekenis was van de stemming over het door de Kamer aangenomen, Tak onwelgevallige, amende ment en of met de meerder heid, die daarvóór had ge stemd, binnen betrekkelijk korte tijd een kieswet ware samen te stellen. Uit deze korte samenvatting van het omtrent de gang van zaken opgetekende door jhr. mr. J. Röell, die zich overi gens na de verkiezingen, wel- ke plaats vonden nadat de Kamerontbinding een feit was geworden, wél als formateur uitverkoren zag, blijkt dat hij dus in maart 1894 de rol van „informateur" vervulde. Juist omdat de gangbare zienswijze is, dat het instituut van „in formateurs" pas dateert uit de jongste tijd, meende ik goed te doen in deze histori sche kanttekeningen dit merk waardige feit, waarvan ik kennis kreeg dankzij raadple ging van de op het Algemeen Rijksarchief aanwezige papie- ren-Röell, in het licht te stel len. Het werk of de taak van een „informateur" kan, naar de praktijk nu al meer dan eens heeft laten zien, van uiteen lopende aard zijn. Soms heeft hij na te gaan hoe een be paald onoplosbaar schijnend probleem toch nog op te los sen zou zijn iets waarmee zich bv. thans de heer Schmelzer heeft bezig te hou den. Soms ook ziet hij zich uitgenodigd na te gaan, of deze dan wel gene combinatie aan een kabinet zou willen (kunnen) deelnemen. Te dien opzichte levert, goed be schouwd, eveneens een reeds vrij ver afgelegen tijdstip een voorbeeld op van wat in feite toen iemand bij wijze van in- formateurstaak te doen had. Ik denk hier aan baron Schim- melpenninck van der Oye van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamer. Hij moest in de crisis van februari tot april 1907, toen het vrijzinnige kabinet-De Meester ontslag had aangeboden wegens ver werping door de Eerste Ka mer van de begroting van Oorlog, nagaan of de rechter zijde het bewind wilde over nemen. Let wel, Schimmel- penninck was niet met de for matie belast, doch had alleen bij de rechterzijde aan te kloppen om ten behoeve van het staatshoofd te vernemen, hoe zij tegenover de door Koningin Wilhelmina gestelde vraag stond. Dat intussen informateurs eventueel tegelijkertijd in zekere zin adviserend te werk kunnen gaan, behoeft wel geen betoog. Op hun beurt trouwens hebben de als advi seurs optredende fractievoor zitters, die ook dit keer weer aan bod geweest zijn, hunner zijds de Koningin in of voor te lichten omtrent de stand van zaken en de eventuele moge lijkheden, zoals zij die zien. Tot besluit van deze bijdra ge nog een merkwaardigheid uit de parlementaire en staat kundige geschiedenis van wel eer. Het horen van fractie voorzitters nam pas in 1905 een aanvang. Dat wil echter niet zeggen, dat er voordien nooit bij Koningin of Regentes behoefte bestaan zou hebben om zo mogelijk nog wat rui mere voorlichting te verkrij gen dan b.v. alleen van de vice-president van de Raad van State en van de voorzit ters der beide Kamers. Zo werd in 1897 de directeur van het Kabinet der Koningin door de Koningin - Regentes uitgenodigd zulks in een brief van 29 juni 1897 om zich zoveel mogelijk met poli tieke personen in verbinding te stellen, o^dat hij zo nodig advies zou kunnen geven om trent de wijze waarop de ka binetsformatie behoorde te worden opgelost. Heden ten dage zal men er niet meer aan denken om op die wijze de directeur van het Kabinet der Koningin voor advies in te schakelen. Dit kan immers staatsrechtelijk geenszins op de weg liggen van die functio naris, die een onder de minis ter van Binnenlandse Zaken staande rijksambtenaar is. Dat een kleine zeventig jaar geleden niet bij voorbaat het inzicht bestond, dat anderen dan hij de aangewezen figu ren zijn om het staatshoofd in verband met een kabinetsfor matie of -crisis van advies te dienen, is overigens geenszins wonderbaarlijk. Sedertdien toch heeft er zich ook op het gebied van deze aangelegen heden een aanmerkelijke evo lutie voltrokken. Ons nicotinelekkers Een Amerikaanse handelscommissie heeft onlangs een revolutionaire gedachte gehad. Nu een aantal hunner landgenoten ontdekt heeft dat iedere gerookte sigaret een mens op een kwartier korting van z'n urentotaal komt te staan, is de commissie kennelijk de kluts kwijt, want wat doet ze? Ze beveelt aan om het adverteren van sigaretten aan geheel nieuwe regels te on derwerpen en elk pakje te voorzien van een etiket met waarschuwing: Let Op! Het sterftecijfer van bepaalde ziekten en het sterftecijfer in het algemeen wordt door het roken van sigaretten verhoogd. Ze beveelt in één adem verder aan om bij sigarettenreklame over radio en televisie de volgende verklaring voor te lezen: Let Op! Het roken van sigaretten kan bij kan ker en andere ziekten de dood ten gevol ge hebben. Ik weet niet precies wat een handelscom missie is, maar het woord handel zit er in en wat er uit de commissie aan initia tief komt is wel een tikkie anders dan wat handel gewoonlijk beoogt. Daarom is het plannetje revolutionair. Stel je voor wat gebeurt. Fabrikanten slaan met slag zinnen in de orde van: „Gooi U in de zenuwen!" „Neem een Datkind". „Dixy! Vuil en gemeen als een bunsing". „Een Dixy? Wel ja, dood gaan we toch!" „Jager! Dé sigaret voor slappelingen!" „Leef met saggerijn, rook met pijn, Sir Alec!" Iedere tabaksslaaf die zich niet ver weren kan en een tabakswinkel entert, vindt zich daar omringd door dergelijke kreten en holt gillend de deur uit. Nu, dat is waar de handelscommissie naar toe wil. Maar wil de handel dat ook? Geld inves teren in reklamecampagnes die hun om zet de grond inboren? Inplaats van de Hitchcockfilmpjes en Perry Masons on derbreken met een gnuivende held die zegt: „Hè, even tijd voor m'n Pinking", nu een algemeen sterftecijfer geven of een opname van een aangetaste long. Geen hond kan toch verlangen dat een oprecht handelsman daaraan meewerkt? Texas heeft het even over een andere boeg gegooid: verbieden. Maar alcoholge bruik is óók een keer verboden geweest in Amerika. De befaamde drooglegging wierp smpkkel en een bloeiend gangster- dom af. Een verbod vraagt om overtre ding. Ik zie ons al in winderige nachten met een roeiboot op zee, het pakje ver boden rookwaar ophalen; de beginmaten van Ase's Tod kloppen op de ruit bij Jan en Mien, als ze daar aan het afterdinnersi- garetje toe zijn; invallen, politierazzia's op verjaarspartijtjes en clubavondjes.... Nee, dat is het ook niet. Texas zelf zag 't in maar wat is dan de weg? Veel films. Gewoon keihard materiaal. Feiten. En een enkel simpel commentaartje er bij, van dr. Lou de Jong, Trimbosch, Arie Kleijwegt of een andere figuur waarvan we nog wel wat aan willen nemen. Er af moeten we, dat wordt al duidelijker en duidelijker en om, gelijk sommige slim merds, voortaan de sigaret halfweg te do ven daarbij tevreden zeggend: „zie zo, nou scheelt het me tenminste maar zeven minuten" dat is haast nog onvolwassener dan de verslaafdheid aan het nicotinelek- ers zélf. Daarom: béélden moeten we, eiten, plaatjes, visueel materiaal. Niet: Let Op!, maar: Kijk! Misschien dat het helpt, want géén die niet graag onder dit juk der slavernij uit wil. Advertentie Schoonheid. In Amerika wil men dit jaar niet alleen een blanke schoonheidsko ningin kiezen, maar ook een gekleurde. De „miss tan America"-verkiezing wordt in april in Dallas gehouden. Democratie. Uit een in West-Duitsland ge houden opiniepeiling is gebleken dat 54 percent van de bevolking weet, dat de Bondsdag de volksvertegenwoordiging is. Ongeveer 33 percent denkt, dat de Bondsdag de regering is of de vertegen woordiging var. de Duitse landen. Levering. Oost-Duitsland zal onder een op de Leipziger Messe gesloten contract vijftien volledige diesel-krachtcentrales leveren aan Egypte. Dit zal gebeuren in de loop van dit en het volgend jaar. Relikwie. De Spaanse kardinaal Arcadio Larraona is vrijdag per vliegtuig uit Rome naar Madrid vertrokken met een relikwieënkastje, waarin zich de beende ren bevinden van de rechterarm van de heilige Franciscus Xaverius, de Spaanse jezuïet die in de zeventiende eeuw als missionaris in het Verre Oosten werkte. De kardinaal zal in Navarra, waar de heilige géboren is, een aantal plechtig heden bijwonen. Het is de tweede maal in deze eeuw, dat de relikwie Rome ver laat.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3