Dit jaar een vrouwelijke in races op Zandvoorts crack circuit VSV en IEV spelen om laatste kans op het kampioenschap SUOMI-VOORZITTER GRUTEKE: „Een oefenaccommodatie op het Koningsveld is toch niet te veel gevraagd" Fanfani op BZ in kabinet-Moro Laffe overvallen in Tilburg Nieuwe wijze van vaccinatie van militairen 7 ZATERDAG 6 MAART 1965 99 Banpaal INA VAN KOOTEN: „Nummer één worden!" Zó vader, zó dochter ,Zelf iets doen' Duizend-en-één fouten Studentensociëteit in Groningen 150 jaar Altijd zenuwen Dierenhandelaar veroordeeld KORT NIEUWS iifiiiliiiWiiiiÊi -iri^T - - - DE SNELHEID LOOPT op tot 150 km per uur. De banden van de glim mende rode auto raken nauwelijks het wegdek. Je krijgt even het gevoel: nu gaan we stijgen. Je zet je schrap, de rug stevig tegen de stoel gedrukt. Een been strak vooruit onder het dashboard. Concentratie! De kale duinen schieten voorbij, het viaductje over, langs de tri bune, de Tarzanbocht lijkt onverant woord dichtbij. De race-uitlaat knettert. De kilometerteller loopt terug„Even afremmen, pompen, schakelen, met gas.... Hoog in, vlak tegen de kant uit, naar buiten, dot gas, even afremmen, insturentegen de kant aan, scha kelen! Buiten.... buiten.... buiten. Gas! Afremmen, weer naar binnen, wat laten uitlopen. Witte streep. Plank gas, naar binnen, overkant.Goed naar buiten.... bruggetje over.... kuiltje door.heuvel op. En zoveel mogelijk kanten, kanten, kanten.... Gas! Gas! Gas!" De kilometerteller loopt weer op tot de 150 km/u. Pompenen ze brengt de wagen tot stilstand. Het contactsleuteltje wordt omgedraaid. De monoloog gaat nog even door: „Ik weet niet of deze lijn de perfecte is. Maar dit is mijn lijn. Zo doe ik het". Haar hand gaat naar de deur. Ze doet 'em open en ze staat buiten. Op het winderige nog wat winters uitziende circuit. Ze huivert in de zeewind, maar steekt haar neus omhoog: in een zonne straal, die haar tijdens de wintersport ge bruinde gezicht vangt. „Hé, heerlijk, vol gende maand weer trainen. Op 17 april ga ik weer rijden; dan is het NAV-dag". Ina van Kooten uit Haarlem, dochter van de vroegere nationale en internationa le motorkampioen J. J. van Kooten, heeft het stuur van haar Glas 1204 TS '64 man- vast in haar handen. Ze gaat dit jaar haar derde race-seizoen in. Ze popelt om weer te oefenen en te trainen. Er zijn echter nog een paar weken geduld nodig, omdat de Rensportschool van Rob Slotemaker en Henk van Zalinge het circuit zaterdags ge bruikt. Ze vat haar training serieus op. De rond jes die we zojuist draaiden, („dit zijn nog maar kalme rondjes"), getuigden van een ernstig enthousiasme. Vorig jaar, haar tweede jaar op het circuit, eindigde ze als vierde in de nationale kampioenschappen toerwagens. Haar rondetijd was toen: 2.08 sec.; een flinke winst bij het jaar daarvoor toen bedroeg haar tijd 2.34 sec. Ze was toen achtste. Wat helemaal geen slechte prestatie is, als men haar verhaal van deze allereerste poging hoort. „Mijn zusje en ik hadden al die ver halen van mijn vader over zijn kam pioenschappen wel gehoord. Je kunt het je voorstellen en op een gegeven mo ment wil je zelf iets doen. Op de motor? Nou, dan niet. Maar wel in een auto. Mijn ouders verboden het me. Ze von den het verschrikkelijk dat ik wilde gaan racen. Maar ik ben enthousiast gemaakt door onder meer Bertus Jonker. Ik ben op een woensdag eens gaan kijken bij een training van hem. En toen beslisten we dat ik zondag zou gaan rijden. Op de NAV (Nederlandse Autorensport Vereni- ging)-dag. Ik dacht dat we het nooit voor elkaar zouden krijgen, want ik moest nog gekeurd worden. Het was al woensdag! Maar alles kwam klaar... Alleen moest ik mijn vader en moeder nog de deur uit hebben. Ik heb toen een oom in Amersfoort gebeld om ze voor die zon dag uit te nodigen. Om kwart over ne gen gingen ze weg... Ik met een noodgang naar het circuit om te trainen. Ik wist van toeten nog blazen. M'n auto zoals altijd vol schoe nen, een weekendtas met kleren, want ik wilde me toch wel wassen en verkle den. Ik had natuurlijk geen helm! Vlug een maaaaten-te-grote helm geleend, die met sjaals werd volgestopt. Toen ik bij de start stond moesten eerst nog die schoenen en tassen uit mijn wa gen worden gehaald... Oh! Toen zag ik het bordje met de seconden, de vlag ging naar beneden, rijden... maar ik bleef bij de start staan... Wat erg." De motor was afgeslagen. Ina van Kooten, de enige vrouw in die race, haar eerste race, was een en al zenuwen Ze zag haar rivalen het parkoers opstuiven en zij stond. Ze frunnikte aan het contactsleuteltje.... gaf gas en spoot ook weg. Die allereerste race bracht haar door de finish op de achtste plaats. ZE WAS BESLOTEN door te gaan. Maar niet voordat ze thuis had opgebiecht dat ze die dag aan autoraces had deel genomen. Alles was gauw vergeven en vergeten. Vader Van Kooten was enthou siast. „Sinds die tijd verzorgt hij, met mon teur Bram Vallenduuk, mijn auto". Ina van Kooten (34) wordt getraind door haar vader en enkele vrienden uit autosportkringen. „Naar hun aanwijzingen moet je echt luisteren. En verder moet je wagen in tact zijn", is haar devies om de weg van succes te berijden. Natuurlijk: „Je moet aanleg hebben. Je maakt duizend-en- een fouten. Dus moet je naar die aan wijzingen luisteren." Het blijft haar hob by, overmatig trainen kan niet want „de zaak gaat voor". Meestal is ze driemaal in de week in Zandvoort en dan pikt ze er zaterdagmiddag ook nog wel eens een uurtje bij. Dan wordt er niet geoefend, maar getraind „Ik vind het leuk om met een wagen te rijden waar niets aan ge daan is en om dan toch op een goede De Tilburgse politie zoekt nog steeds naar vier mannen, die in de nacht van dinsdag op woensdag een automobilist op bijzondere laffe wijze hebben gemoles teerd. Op de ringbaan rond de stad ston den in het holst van de nacht twee auto's geparkeerd, die op het eerste gezicht met pech te kampen hadden. Een hulp vaardige automobilist stopte om hulp te bieden, maar koos ijlings het hazepad toen hij vier mannen op zich af zag ko men. Een tweede hulpvaardige automobilist verzekeringsdirecteur E. Smits uit Utrecht kwam er minder goed af. Voor dat hij kans kreeg om te vragen wat er aan de hand was sprong uit een van de geparkeerde auto's een man, die hem een klap in het gezicht gaf. De heer Smits was nog niet van de schrik bekomen toen drie andere mannen uit de wagens scho ten, die hem begonnen te slaan en te trappen. Het gevecht eindigde pas, toen een passerende automobilist aanstalte maak te om te stoppen bij de vechtenden. De overvallers gingen er toen snel in hun wagens vandoor en zijn tot op heden spoor loos. De heer Smits moest in een zieken huis worden behandeld, eer hij met een taxi naar huis kon. De studentensociëteit Mutua Fides van het Groninger studentencorps „Vindicat Atque Polis" bestaat honderdvijftig jaar en is daarmee de oudste studentensociëteit in ons land is. Vandaag wordt hem een af- gevierd. De mensa in deze sociëteit verstrekt ge middeld negenhonderd maaltijden per dag. In de sociëteit wordt per jaar voor een ton aan bier getapt. Een van de zeven sociëteitsbedienden (er werken verder nog zes koks, drie kantoorbedienden, twee pe dellen en acht hulpkrachten) is de heer B. H. van der Rijnst, die met zijn veertig dienstjaren de oudste sociëteitsbediende in ons land. Dit jubileum wordt vandaag scheidsfeest bereid. Een der zalen van de sociëteit zal de naam Van der Rijnstzaal krijgen. Ina van Kooten op het Zandvoortse circuit bij haar snelle wagen. plaats te komen. Ik zit alleen moeilijk met die Coopertjes Die zijn zo goed in de bochten." EEN AUTORACE is een run om een fractie van een seconde. Ze heeft al een beetje gewonnen door haar speciaal gecon strueerde stoel. Net een kleine fauteuil, met leuninkjes. „Dan glij je tenminste niet; ik hoef m'n evenwicht in de bochten tenminste niet meer te herstellen." In april staat ze weer bij de start. Net zoals in 1963 en 1964: met zenuwen. „Aan het begin heb ik altijd last van zenuwen. Zodra je rijdt, zijn ze weg. Die span ning tevoren is eigenlijk enorm leuk. Voor een race word je gezegd: Kalm aan, als je maar weer heel aankomt. Na de strijd krijg je op je kop: Dat is fout, en dat.... Hoe je je voelt?.... Ja, waarom doe je het? 't Is fijn," zegt ze enthousiast. „Ge vaarlijk? Er zit altijd gevaar in. Maar of het gevaarlijker is om op het circuit te rijden dan op de weg? Nee! Je gaat alle maal dezelfde kant uit. Als je maar je eigen grens weet en die van de auto. Maar vooral die van jezelf!" WAT ZAL 1965 voor deze vrouwe lijke coureur, met het patroonsdiploma voor automobielen en voor motoren op zak, en het diploma van de anti-slip- school van Rob Slotemaker, brengen? „Nummer één worden". Ik ben tot nu toe wel de enige vrouw geweest die aan die kampioenschappen heeft deelge nomen. Maar dit jaar zullen het er zeker meer zijn. Zeker!" De tijd die zij dit jaar wil bereiken? „Dat zeg ik niet, voor m'n „concurrenten" Maar, m'n laatste trainingstijd was 2.07 seconden!" Henny Schoute De politierechter in Den Haag heeft een 42-jarige dierenhandelaar uit Voorburg wegens oplichting en dierenmishandeling veroordeeld tot een boete van honderd gul den en een week gevangenisstraf voor waardelijk. De officier van Justitie deelde mee dat er geen andere maatregelen tegen de han delaar behoeven te worden genomen omdat door de wet van 1 november 1964 de die renhandel aan een vergunning is gebonden, die de verdachte beslist niet zal krijgen. De handelaar, die al 26 keer is bekeurd wegens ongeoorloofde praktijken, bood in advertenties hondjes te koop aan. Op 25 september had hij een hondje naar een koopster in Zaandam gezonden. Bij aankomst bleek het diertje etterende won den te hebben. Een dierenarts, die het hondje onderzocht had de manier van ver zending in een doos de reinste dierenmis handeling genoemd. Hij schatte het hond je niet ouder dan zes weken. Toen de koopster bij de handelaar protesteerde, had hij gezegd: „Als het dood gaat, be taalt u maar iets bij. Dan stuur ik een ander". Een opzienbare nieuwe vinding is in de V.S. gedemonstreerd: een bril die blin den in staat stelt, „met hun oren te zien". Boven de brilleglazen zijn twee fotocellen aangebracht, die zelfs zeer geringe verschillen in lichtsterkte re gistreren. Wandelt de gebruiker nu b.v door een zonnig landschap en doemt er plotseling vlak voor hem een mens, een auto of een ander voorwerp op, dan veroorzaakt de schaduw van zo'n obsta kel een tijdelijke „kortsluiting" in het meetveld van de fotocellen, die om gezet in een zoemtoon de blinde tij dig waarschuwt. De nieuwe „hoorbril", waarbij ook een transistor-versterkertje en een paar speciale oormicrofoons be horen, is het resultaat van langdurig experimenteren door een team van Amerikaanse artsen en technici. Het prototype van de bril zou zeer bevredi gend functioneren. Met nog zes wedstrijden voor de boeg neemt VVB de vierde plaats in op de rang lijst van de eerste klasse A. De afstand tot de drie koplopers Hillegom, AFC en JOS bedraagt vijf punten en dat verschil is te groot voor kampioensaspiraties. De kam pioen van het vorig jaar, Purmersteyn, begon het seizoen niet best en verkeert nog steeds in ernstig degradatiegevaar: pas op 24 januari won de ploeg uit Purmerend zijn eerste wedstrijd. De laatste weken draait Purmersteyn echter goed en het be zoek dat de Breesapers zondag aan Pur merend gaan brengen, kon wel eens een VVB-nederlaag opleveren. In de tweede klasse zal Velsen de hoop op de titel wel hebben opgegeven: UW is onbereikbaar geworden. De Kennemers verkeert nog steeds in degradatiegevaar en de wedstrijd Velsen-De Kennemers is dus alleen voor de ploeg uit Beverwijk van belang. Maar Velsen verloor de uit wedstrijd met 2-1 en deze nederlaag zullen de Santpoortenaren willen wreken. DEM neemt een plaats in de middenmoot in en hoewel de Beverwij kse ploeg theoretisch nog niet veilig staat, behoeft men zich niet ongerust te maken. Zondag komt het ster ke HFC op bezoek en een gelijkspel zou al een knappe prestatie van DEM zijn. In de derde klasse A is ADO'2Ö serieus op jacht naar het kampioenschap: de Heemskerkse ploeg staat in verliespunten gelijk met leider Always Forward, maar heeft nog een zwaarder programma af te werken. De uitwedstrijd tegen VIOS is daar a.s. zondag een onderdeel van. Het onfortuinlijke Beverwijk heeft nog een kleine kans, maar zal de uitwedstrijd van DTS moeten winnen. Stormvogels ont vangt zondag het Haarlemse Ripperda en zal moeten winnen om niet te ver bij ETO achter te raken. De IJmuidenaren moeten het echter zonder De Graaf (blessure) stellen, terwijl Wortel als reserve zal fun geren. In de vierde klasse zijn nog zes kandida ten voor het kampioenschap, waaronder (Van onze sportredactie) „Het gaat om een eenvoudige oefen accommodatie. Een klein stukje grond van de gemeente Velsen extra was vol doende om een voor ons ideale gelegen heid te scheppen. De weigering van de gemeente is ons hard gevallen, maar we gaan door; we willen zo snel mogelijk een sintelbaan gereed hebben". Maar opnieuw zal Suomi-voorzitter P. Gruteke besprekingen moeten voeren over een klein stukje grond, ditmaal van de fam. Boreel, want anders gaat ook het tweede sintelbaanplan van de atletiekvereniging Suomi uit Velsen-Noord op het Konings veld niet door. „We willen hem zo snel mogelijk gereed hebben" is de wens van de heer Gruteke en dat betekent „drie kwart van de totale lengte van de baan voorlopig aanleggen rondom het IJmond- veld". Suomi-voorzitter Gruteke, 42 jaar oud, van de oprichting van de atletiekvereni ging in 1941 bestuurslid, zelf een van de oprichters, sedert drie jaar voorzitter, is teleurgesteld over de weigering van wet houder De Boer om goedkeuring te ver lenen een stukje braak liggende grond, toe te voegen aan het Koningsveld, waardoor een sintelbaan rondom het hoofdveld zou kunnen worden gelegd. Velsen heeft plan nen voor Zeewijk klaar liggen, en daarop zouden we moeten wachten, maar Suomi kan niet nog vijf jaar wachten; kan toch ook niet naar de zuidkant verhuizen (80 van de leden woont ten noorden van het Noordzeekanaal) meent voorzitter Grute ke. Suomi wil niet wachten op de atletiek baan in Zeewijk. Voorzitter Gruteke meent recht te hebben op een positie in Velsen Noord en verwacht die positie te hebben op het Koningsveld (gemeentegrond ver huurd aan de organisatie Kennemerstaten, waarbij Suomi is aangesloten). Omtrent de toekomstplannen voor het gehele gebied (het streekplan zou een radicale wijzi ging van de sportaccommodatie ten gevol ge hebben), maakt de heer Gruteke zich geen zorgen. Dat wat drie jaar heeft ge duurd zal ook nog wel meer tijd in beslag nemen. Suomi is blij, dat Kennemerstaten de zelfde opvatting heeft. De medewerking, die ondervonden wordt, doet verblijdend aan en heeft tot gevolg dat de oorspronke lijke aanleg van een rechte strook sintel baan van 120 meter (zes banen) kan wor den uitgebreid tot een „lus" van 300 me ter (vier banen) die voltooid kan worden tot een volledige accommodatie van 400 meter, indien het grondgebied van Boreel kan worden verkregen. Wanneer de accommodatie op het Ko ningsveld in orde is, wil Suomi, aldus voorzitter Gruteke, met belangstelling vol gen wat voor mogelijkheden er in IJmui- den in het plan Zeewijk komen. „Voor ons hoeft het hier in Velsen-Noord geen groots sportpark te worden, voor grote wedstrij den gaan we wel naar het Beverwij kse sportpark Adrichem. De exploitatie van de baan in IJmuiden willen we later bevor- IEV, VSV en Waterloo. Waterloo staat er van deze clubs relatief het beste voor, maar heeft minder wedstrijden gespeeld. Zondag gaat de IJmuider ploeg naar Wijk aan Zee, waar de club van die naam voor het behoud van het vierdeklasserschap vecht. VSV en IEV ontmoeten elkaar en in deze uiterst belangrijke wedstrijd heeft VSV het voordeel van eigen terrein. VVB (uit tegen Purmersteyn): Van de Boogaard; Hoogendijk en Meijer; Kers bergen, Both en Stet; Luitjes, De Bruin, Kooimans, Doornbos en De Greef. Velsen (thuis tegen De Kennemers): Tromp; Van de Poll en Ruygrok; Rek- veld, Nijssen en Hijnen; Böhm, Weber, Van de Pieterman, Hoogzaad en Koks. De Kennemers (uit tegen Velsen): Dijks; Van de Graaf en Huisman; Ver hagen, Van Gerven en Tervoort; Noor- demeer, Jonker, Van Duyvenbode, Beeldman en Aardenburg. DEM (thuis tegen HFC): W. Aarden burg; Nooy en Th. Schram; Willems, Sik en Rijk; Van de Bos, Zonjee, Ves- sies, J. Aardenburg en Welp. Beverwijk (uit tegen DTS): Van de Does; Niesten en Plezier; L. Hoogewerf, A. Hoogewerf en Ketting; Driessen, Minneboo sr., Riteco, Numan en Schel vis. ADO '20 (uit tegen VIOS): in verband met blessures opstelling nog onbekend. Stormvogels (thuis tegen Ripperda): Van Gooi; Vlot en Van Duyn; Klooster man, Luppens en Haverkamp; Kiewiet, Maarleveld, Cleeren, Spruit en De Goe de. IEV (uit tegen VSV): M. Vink; J. Vink en Harsveld; Vendel, Bakker en Kaan dorp; H. de Reus, Van Tunen, Beentjes, J. de Reus en Korver. VSV (thuis tegen IEV): Van Veen; Van Essen en Minks; Gravenmaker, Rol en Kramer; Nat, Van Leeuwen, Lang broek, Demmers en Voet. Waterloo (uit tegen Wijk aan Zee): Hühl; Bruisschaart en Dekker; Van de Voorde, Van Eden en Oldenburg; N. N., Van de Zwan, Demmers, Broek en Thijms. Wijk aan Zee (thuis tegen Waterloo): opstelling nog niet bekend. Suomi-voorzitter Gruteke. deren, we zijn zelfs bereid een vereniging, die daar zou kunnen ontstaan te helpen. Maar eerst onze eigen wens: een oefen accommodatie op het Koningsveld." Minister De Jong van Defensie heeft drie maatregelen genomen om onaangena me bijverschijnselen te vermijden van de vaccinatie van dienstplichtigen tegen tyfus. Onmiddellijk vóór de vaccinatie mogen geen lichamelijke inspanningen worden verricht. Iedere recruut moet vooraf een douche nemen. Het gedurende langere tijd in rijen buiten wachten dient te worden voorkomen De minister heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Walburg (A.R.). Hij wijst er op dat bijverschijnselen „in bijzonder lage frequentie" zijn opgetreden. De meest op vallende waarneming, gedaan in het depot Maastricht, was, dat de tien heftig reage- gerende recruten afkomstig waren van één compagnie die vlak voor de vaccina tie intensief sport hadden beoefend. Voorts verklaart de minister dat de nu toegepas te nieuwe wijze van inspuiten, waarbij het vaccin niet onder maar in de huid wordt gespoten, reeds jaren gebruikelijk is bij vaccinatie van het oudere beroepsperso- neel. Deze methode werd, in navolging van wat reeds in 1939 bij de Amerikaanse marine en sinds enige jaren ook voor het gehele Engelse leger is ingevoerd, geko zen, omdat de ervaring heeft bewezen, dat sterke algemene reacties na de vaccina tie worden voorkomen door niet onder maar in de huid in te spuiten, waarbij bovendien de hoeveelheid vaccin tot op tweevijfde kan worden teruggebracht. ROME (Reuter) Amintore Fanfani, voormalig premier van Italië, is Italiaans minister van Buitenlandse Zaken gewor den. Premier Moro, evenals Fanfani een Christen-Democraat, bood hem de post aan die open is sinds de sociaal-democra tische Giuseppe Saragat eind december tot Italiaans president werd gekozen. Fanfani behoort tot de linkervleugel van de christen-democraten. Zijn benoeming geschiedde op grond van een akkoord tus sen de vier regeringspartijen Christen- Democraten, Socialisten, Sociaal-Demo craten en Republikeinen. De laatste maan den had premier Moro de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheerd. Onderscheidingen. De Belgische minister van Justitie, de heer P. Vermeylen, is onderscheiden met het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Voedselonderzoek. Het ministerie van Landbouw van de Verenigde Staten heeft aan het Centraal Instituut voor Voe dingsonderzoek in Utrecht een bijdrage verleend van ongeveer 83.000 dollar voor een onderzoek naar ongewenste stoffen in voedsel. Het gaat om het opsporen van ongewenste stoffen, o.a. van orga nismen die bederf veroorzaken. Onder zocht wordt de mogelijkheid of micro organismen gebruikt kunnen worden om deze ongewenste stoffen te vinden, spe ciaal in vlees en vleesprodukten. Ruimtevaart. Evenals het vorig jaar zal ook in de komende lente het Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek aan de Rozengracht te Amsterdam een Amerikaanse ruimtevaarttentoonstelling worden ingericht, waar de nieuwste mo dellen van satellieten en projecten, zoals het Apollo-project voor een bemande ruimtevlucht naar de maan, te zien zul len zijn.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7