Betogers in Selma afgeranseld HET WEER Schip met kopra in brandende IJmuiden TT i Bonn wil Israel wel erkennen maar geen wapens leveren Westduitse onderhandelaar in Tel Aviv aangekomen Drs. Schmelzer spreekt nu met vier fractievoorzitters Klimaat voor oplossing van kabinetscrisis verbeterd Voorjaarsbeurs ging van start ET0 Györ - DWS U ST Arrestatiebevel tegen 2 Fransen Overval op villa in Blaricum Koningin Louise van Zweden overleden - in Utrecht - 4>ee MORRIS êeforetjou êuij! 50e JAARGANG NUMMER 105 MAANDAG 8 MAART 1965 Gerucht SUEDE-NAPPA MANTELS Morgen zachter Dode nazi in Uruguay Het woord is aan In de krant van heden: Zelfbediening Besluiteloos TELEVISIE vanaf 728.— BERTUS PRUIS Tel 8166 tief gunstig zal beoordelen, is het hoogst onwaarschijnlijk dat het zal afzien van zijn eis, dat Bonn volledig zijn verplich tingen nakomt van de geheime wapenover eenkomst. De eventuele opening van een Westduitse ambassade in Israel zal overi gens nog heel wat voeten in de aarde heb ben. Velen in Israel verwerpen de opvat ting van „het nieuwe Duitsland", waar talrijke ex-nazis nog hoge posities bekle den. In Parijs, aldus onze correspondent in de Franse hoofdstad kon vanmorgen geen enkele bevestiging worden verkregen van het gerucht uit Egyptische bron, dat Frankrijk de plaats van West-Duitsland in zou willen nemen als geldschieter van Egypte. Ofschoon generaal De Gaulle de diplomatieke betrekkingen met de Arabi sche landen voortdurend poogt te verbete ren en hij de oud-premier Edgar Faure onlangs als persoonlijke boodschapper naar Cairo stuurde, heeft Parijs zijn relaties met Israel voor die verbetering toch nooit direct in de waagschaal willen leggen. President Nasser zal vanmiddag in het stadion van Assioet een rede houden, waar in hij vermoedelijk zich zal uitspreken over de betrekkingen tussen Egypte en West-Duitsland. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SELMA (AFP) De politie van de zui delijke Amerikaanse staat Alabama en van het daar gelegen stadje Selma heeft giste ren met knuppels en traangas een beto ging voor het negerkiesrecht Verhinderd. Enkele honderden negers hadden tevoren bekendgemaakt dat zij een vreedzame protestmars onder leiding van Hosea Wil liams naar Montgomery, de hoofdplaats van de staat, zouden maken. Ten gevolge van het politie-optreden kreeg een veertigtal betogers hoofdwon den. Zij zijn naar ziekenhuizen vervoerd. De politietroepen, gehelmd en voorzien van gasmasker, hadden zich opgesteld op de brug van Selma, waarover de weg naar Montgomery loopt. De ongeveer vijfhon derd negers, onder wie vrouwen en kin deren, waren op ordelijke wijze vertrok ken van hun verzamelpunt, een kerk in Selma. Toen zij de brug wilden passeren kre gen zij opdracht terug te keren. De beto gers vervolgden onverstoord hun weg, waarop de politie hen met wapenstokken en traangas terugjoeg. De negers, die voorop liepen keerden zich om en holden terug. Sommigen vie len. Enkele hunner bleven steunend op het plaveisel liggen. Een 60-tal meters terug maakte de groep halt. Sommige negers knielden in gebed. Onder honende uitlatingen van blanke toeschouwers werden de negers door poli tie te paard naar Selma teruggedreven. De leiders van de betoging hebben be sloten dat zij maandag opnieuw een po ging zullen doen een protestmars naar Montgomery te houden. Het Amerikaanse ministerie van Justi tie heeft in Washington bekendgemaakt dat agenten van de Federale Recherche (FBI) in Selma opdracht hebben gekregen direct een volledig onderzoek in te stellen naar het optreden van de politie. In Selma heerste gisterenavond een ge spannen toestand. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met hier en daar enige regen en plaatselijk en kele opklaringen. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak tus sen noordwest en zuidwest. In de komende nacht temperatuur om het vriespunt en op enkele plaatsen mist. Morgen iets ho gere middagtemperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. MONTEVIDEO (AP) De politie van Uruguay heeft arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen twee Fransen, die met hetzelfde vliegtuig zouden hebben gereisd als Herbert Cukurs, de ex-nazi wiens lijk zaterdag werd gevonden in een koffer in Montevideo. Naast het lijk van Cukurs werd een stukje papier aangetroffen, waarop een aantal in Letland gepleegde nazi-misdrij ven was aangetekend. De politie van Montevideo meent dat Cukurs betrokken is geweest bij de zeer winstgevende smokkelhandel, die tussen Uruguay en Brazilië wordt gedreven. Hij was eigenaar van een luchtvervoersonder- neming, die over zogenaamde „lucht taxi's" beschikte, welke veelvuldig door deze smokkelaars worden gebruikt. De twee Fransen zouden in hetzelfde hotel als Cukurs hebben gelogeerd op de laatste dag, 23 februari, dat het slacht offer in leven was. Er is ook een arres tatiebevel uitgevaardigd voor de aanhou ding van Heinz Taussig, een Oostenrijker, die het huis waar het lijk in een koffer werd aangetroffen, zou hebben gehuurd. Vermoedelijk als wraakoefening in ver band met de moord op de oorlogsmisda diger uit Letland is zondagavond in Mon tevideo een bomaanslag op een synagoge gepleegd. Het joodse kerkgebouw werd licht beschadigd. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Een groep, die zich „hen die nooit kun nen vergeten" noemt, heeft meegedeeld, dat Herbert Cukurs, die door deze groep geëxecuteerd zou zijn, toezicht hield op het vermoorden van meer dan 30.000 mensen in Letland tijdens de tweede wereldoorlog. Nadat de ,£uva Breeze" in de bijleg- legershaven haar voorraad koolzuur gas had aangevuld, mocht de Engels man, die brandende copra in ruim vier heeft, via de IJmuider Noorder- sluis de reis naar Amsterdam ver volgen. Het onder Britse vlag varende vracht motorschip „Suva Breeze" (4960 brt), dat met een lading kopra van Indonesië op weg was naar Amsterdam, heeft op deze reis driemaal met brand te kampen ge had. Eerst in Colombo, vervolgens in Port Said en daarna in het Engelse Ka naal. De bemanning had alle voorzorgs maatregelen getroffen om de brand tot ruim vier beperkt te houden. De ruimen werden luchtdicht afgesloten, tot de schroeftunnel vol water was gepompt en voorts had men de zestig cilinders kool zuurgas (co 2) in de ruimen geledigd, waarmee de voorraad flessen echter was uitgeput. Zondagmiddag omstreeks één uur na derde het schip de haven van IJmuiden, waar de gezagvoerder zich onmiddellijk met de havenmeester in verbinding stelde. Het schip maakte lichte slagzij aan bak- Sir Winston Churchill: Beschaving betekent: een samen leving gegrondvest op de overtuiging van beschaafde mensen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond én Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4 Beeldverhalen 2, 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Topsy 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 15 Feuilleton 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Ferdinand S Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 t/m 15 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's boord, maar wees sleepboothulp af. In da byieggershaven kwamen adjunct-haven meester Van de Wildt en hoofdbrandmees ter Verhoeff aan boord om de situatie in ogenschouw te nemen. Alvorens men de gezagvoerder toestem ming gaf naar Amsterdam door te varen, stelde men de eis dat de ruimen afgeslo ten moesten blijven en de dekken natge- houden. Ook de voorraad gascilindert moest weer worden aangevuld. Nadat een batterij van veertig flessen aan boord was gebracht achtte men voldoende voorzorgs maatregelen getroffen om de „Suva Breeze" via de Noordersluizen naar Am sterdam te laten doorvaren. Op de een of andere manier was het bekend geworden dat zich een schip met een brandende la ding in IJmuiden bevond, zodat de belang stelling van de zijde van het publiek bij zonder groot was. In Amsterdam moeten de ruimen nog twee dagen afgesloten blijven, waarna met de controle van de vuurhaard wordt begonnen. In politieke kringen wordt veel betekenis gehecht aan het feit, dat het kabinet zich alleen met de ontwerp-nota van minister Bot heeft bezig kunnen houden en geen tijd heeft gehad om andere mogelijkheden te onderzoeken. Die kans en tijd heeft de informateur wèl. Politiek Den Haag gonst dan ook van speculaties over de wegen, die door de informateur zijn of zouden zijn ingeslagen. (Zie ook pagina 4) Snijbranders en gascilinders stonden voor het grijpen in een garagebedrijf in de Zomerstraat in Tilburg, waar zaterdagnacht werd ingebroken. De dieven maakten hiervan dankbaar ge bruik en sneden op het kantoor de brandkast open hetgeen hun f 12.000 opleverde. Daarna zochten de inbre kers ook elders in het gebouw nog zaken van hun gading bij elkaar. Zij lieten hierbij 'n spoor van vernielin gen achter, maar zijn zelf spoorloos. Twee gemaskerde mannen zijn vannacht een villa aan de Schapendrift in Blaricum binnengedrongen. Door hun binnenkomst werd de hoofdbewoonster, dié gelijkvloers sliep, gewekt, waarna een worsteling tussen de 64-jarige vrouw en de binnendringers volgde. De gemaskerde mannen zijn met een bedrag van 575 en een aantal sie raden verdwenen. Een medebewoonster op de bovenverdieping van de villa heeft niets van de overval gemerkt. Advertentie Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 m 1 T Tjr Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. 1 J 11 ËjI I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. I™1 9,75, franco per post 11,—. - Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning STOCKHOLM (AP en Reuter) Ko ningin Louise van Zweden is zondag over leden. Haar gezondheid was al verscheide ne jaren slecht. Vorige week donderdag heeft de hartspecialist Clarence Craford haar geopereerd. Hoewel na de operatie, die zes uur geduurd heeft, enige vooruit gang werd geconstateerd, ging sedert vrij dag haar toestand gestadig achteruit. In de sterfkamer waren aanwezig, de 82-jarige koning Gustaaf Adolf, die zelf ziek is, koningin Ingrid van Denemarken, prins Bertil van Zweden, prinses Sibylle en de zuster van de overledene prinses Alice van Griekenland. Koningin Louise van Zweden was een zuster van lord Mountbatten en prinses Andres van Griekenland. Ze is 3 juli 1889 als Louise Alexandra Marie Irene van Bat- tenberg op het kasteel van Heiligenberg, in Hessen-Darmstadt, geboren. Zij trad in november 1923 in het huwe lijk met de toenmalige Zweedse kroon prins, Gustaaf Adolf, die daarvoor gehuwd was geweest met prinses Margaret van Connaught, een kleindochter van koningin Victoria, bij wie hij vier zoons en een dochter, de latere koningin Ingrid van De nemarken, bezat. Wijlen koningin Louise zal vooral in de herinnering blijven voortleven als een vrouw, die zich bijzonder heeft ingespan nen voor de gewonden en krijgsgevange nen uit de twee wereldoorlogen. In de eer ste wereldoorlog werkte zij met andere zusters van het Rode Kruis in een Brits ziekenhuis in Frankrijk, waarbij zij ook vloeren schrobde. Haar gezondheidstoestand gaf voor het eerst in 1949 aanleiding tot enige onge rustheid. Zij had een te lage bloeddruk en moest een tijd lang volledige rust houden. In 1951 is zij drie weken in een Zieken huis behandeld. Ze had een bloedstolsel in het hart. Koningin Louise zal zaterdagmor gen, 13 maart, begraven worden. De Zweedse ambassade deelt mede, dat voor degenen die uitdrukking willen geven aan hun deelneming in verband met het overlijden van koningin Louise, registers ter ondertekening liggen op de ambassa de, Lange Voorhout 28 vandaag van drie tot zes uur, morgen van negen tot één en van drie tot zes uur. TEL AVIV (Reuter) Een lid van de Westduitse Bondsdag is gisteravond in Tel Aviv aangekomen. Hij zal besprekingen voeren met de Israëlische autoriteiten over het aangaan van diplomatieke be trekkingen tussen West-Duitsland en Is rael. Bondskanselier Erhard, aldus onze cor respondent in Bonn, heeft het besluit geno men de diplomatieke betrekkingen met de VAR niet te verbreken. En hoewel de Bondsrepubliek diplomatieke betrekkingen met Israel wil aanknopen zullen de wapen leveranties aan Israel in geen geval wor den hervat. Dit geldt ook voor de econo mische hulp aan het land van president Nasser. Erhards beslissingen werden zondagmor gen bekend. De kanselier had in alle een zaamheid zijn besluit genomen nadat het kabinet eerst had geprobeerd om geza menlijk tot een oplossing te komen. Kanselier Erhard had tot nog toe geen gebruik gemaakt van het hem toekomende recht de richtlijnen van de politiek zelf vast te stellen. Hij leende het oor afwisse lend aan de raadgevers die voor en die tegen een breuk met Egypte waren en besloot zich nu eens bij de ene en dan weer bij de andere groep aan te sluiten. Eind vorige week had hij besloten een harde koers te varen. Daarmee was hij onder de invloed geraakt van de groep die door de vroegere kanselier Adenauer, de vroegere minister van verdediging Franz Joseph Strauss en de voorzitter van de Bondsdag Gerstenmaier wordt beheerst. In het andere kamp bevindt zich minis ter van Buitenlandse Zaken Schroder, die wordt gesteund door de minister van De fensie Von Hassel, van Justitie Bucher en vice-kanselier Erich Mende. Erhard besloot zijn harde koers te laten schieten nadat hij zaterdag had gespro ken met de ambassadeurs van de weste lijke grote drie. De Franse ambassadeur overhandigde hem een persoonlijke brief van president De Gaulle. Het Franse staatshoofd uitte ernstige bedenkingen te gen een afbreken van de diplomatieke be trekkingen met Cairo. Ook de Amerikaan se ambassadeur bracht namens president Johnson bezwaren ter tafel. De Ameri kaanse president baseerde zich op rappor ten van zijn speciale rondreizende verte genwoordiger Averell Harriman, die in Is rael de indruk heeft gekregen, dat een ver scherping van de situatie in het Nabije Oosten het gevaar van oorlog inhoudt. Het bericht dat Bonn diplomatieke be trekkingen wenst aan te knopen met Is rael heeft hier grote opwinding veroor zaakt, zo meldt onze correspondent in Je ruzalem. Abba Eban, vice-premier van Israel, is voor het aanknopen van diplomatieke be trekkingen tussen zijn land en West-Duits land, zo heeft hij voor de Amerikaanse televisie verklaard. Hoewel Israel ongetwijfeld Bonns initia- Advertentie WBIHHIBIMHB1I1 WOENSDAG a.s. PHILIPS - E-RRES - ARISTONA Kennemerlaan 76 - 78 - Tel. 5726 Betaling te regelen. „We moeten ons niet blind staren op de E.E.G. alleen maar verder kijken. De Kennedy-ronde geeft de Nederlandse in dustrie meer kansen in de industrielandèn en op lange termijn in de ontwikkelings gebieden, waar de behoeften enorm zijn". Dit zei vanmorgen de demissionaire minis ter van Economische Zaken prof. Andries- sen toen hij de 49e Voorjaarsbeurs in Utrecht opende. De beurs is de grootste die ooit in ons land is gehouden. Ruim 3800 firma's uit 30 landen hebben hun stands volgestouwd met artikelen op een oppervlakte van ruim 100.000 m2. Meer nieuws op de pagina economie. D AMES KAPSALON Lange Nieuwstraat 471. DEN HAAG. De kabinetsinformateur, drs. Schmelzer, begint vandaag aan de „tweede ronde". Hij zal, na vorige week met demissionaire ministers gesproken te hebben, nu gaan praten met de fractievoorzitters van de regeringspartijen uit de tweede Kamer om zich een beeld te vormen van hun standpunt over de mogelijkheden tot oplossing van de kabinetscrisis. Vanmorgen ontving hij mr. Geertsema, voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer. Op basis van de bevindingen, opgedaan in de gesprekken met premier Marijnen en de ministers Bot, Biesheuvel, Toxopeus, Scholten en Andriessen, verleden week, bestudeerde drs. Schmelzer het afgelopen weekend de mogelijkheden om voor een te bepalen overgangstijd een zo aanvaardbaar mogelijk radio-TV-beleid uit te stippelen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat hij vanmorgen een ontwerp daarvoor met mr. Geertsema, en later met de heren Beernink (C.H.U.), Van der Ploeg (K.V.P.) en Smallenbroek (A.R.P.) zal bespreken. In politieke kringen wint de overtuiging veld, dat na de verklaringen van C.H.U.- en A.R.P.-zijde in dit weekend, het klimaat voor een oplossing aanzienlijk verbeterd is. Dit wil niet zeggen, dat drs. Schmelzer erin zal. slagen de vier regeringsfracties voor een oplossing te winnen die het demissionaire kabinet voldoende mogelijk heden biedt om terug te keren. Er zijn nog technische, juridische en politieke knel punten en het is dan ook waarschijnlijk dat de heer Schmelzer een dezer dagen minister Bot opnieuw zal uitnodigen voor een raadpleging op technisch en juridisch niveau.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1