Eerste schot viel in conflict Spaanse regering en studenten Franco-regime bereid tot grootst mogelijke concessie Chinezen boos op de politie van Moskou Protesten tegen optreden van de VS in Vietnam Amerikaanse mariniers geland bij Da Nang in Zuid-Vietnam Harold Wilson poogt in Bonn goodwill te winnen Belg Huysmans gooit knuppel in het Westduitse hoenderhok Griep...? [EB WERELDNIEUWS AUTOMONTEURS DIESELMONTEURS HULPMONTEURS Hanoi protesteert bij Geneefse controlecommissie Tijdstip van bezoek is niet gelukkig ^^Praatótcel öp da MAANDAG 8 MAART 1965 Binnenlands Medezeggenschap Plan telefoon ambassade te blokkeren INTERESSANT (EN GOED BETAALD) WERK VOOR MENSEN MET TECHNISCHE BELANGSTELLING KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE N.Z.H. Weinig vertrouwen AHet actueel C.A.O. uit 1850 UeA/iouis cft Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. (Van onze correspondent) MADRID In het conflict tussen de Spaanse regering en de studenten is het eerste schot gevallen. Het kwam uit het pistool van een Guardia Civil, die in Ma drid probeerde een auto tegen te houden, waaruit twee studenten vlugschriften rond strooiden om de arbeiders op te roepen zich door staking aan te sluiten bij de actie van de studenten. Een van de inzit tenden van de auto werd gewond. Het was een student van Italiaanse nationaliteit. De regering in Madrid weigert de be middeling van buitenlanders in de studen tenkwestie te aanvaarden. Daarom is ook de president van de „Union Nationale des Etudiants Francais", Bernhard Schreiner, als ongewenste vreemdeling over de grens gezet, nadat hij had geprobeerd op de binnenplaats van de universiteit van Bar celona een groep studenten toe te spreken De regering van generaal Franco wenst dit studentenconflict alleen als een zuiver binnenlandse aangelegenheid te zien. De studenten kunnen in zekere zin begrip voor dit standpunt opbrengen. In Sevilla heeft de academische gemeenschap zelfs een verklaring gepubliceerd, waarin de studenten zich distantiëren van alle ac- PEKING (Tanjoenq) In de Chinese hoofdstad Peking is zaterdag voor het eerst in het openbaar een anti-Russische betoging gehouden. Groepjes scholieren en studenten trokken door de straten van de stad en verzamelden zich later voor de Russische ambassade om te protesteren tegen het „brute ingrijpen" van Russische politie en militairen tijdens de anti-Ameri kaanse betoging van donderdag in Moskou. Tot incidenten kwam het echter niet. Enkele betogers wierpen protestbrieven over het hek op het voorplein van de am bassade. Onder de demonstranten bevon den zich buitenlandse studenten. De Chinese ambassadeur in Moskou, Pan Tsju-Li, heeft de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro- myko, een protest overhandigd „tegen het geweld waarmee de militairen en politie tegen de Chinese studenten zijn opgetre den tijdens de betoging die gericht was te gen de imperialistische Amerikaanse agressors in Vietnam". Een woordvoerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanochtend ontkend dat Chinese studenten die deelnamen aan de betoging voor de Amerikaanse ambassade in Moskou en die gewond zouden zijn geraakt niet de ge wenste medische verzorging zouden heb ben ontvangen. ties, die in het buitenland ter ondersteu ning van de eisen van de Spaanse stude rende jeugd worden ondernomen. Intussen heeft de Spaanse ministerraad de studentenkwestie besproken en is door het ministerie van Voorlichting een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de regering bereid is om de structuur van de Spaanse universiteiten en van de studentenorganisaties aan een nadere stu die te onderwerpen. Hiermee sanctioneert de Spaanse regering de eerder door de leiding van het studentensyndicaat ver strekte mededeling, waarin wordt erkend dat de medezeggenschap van de studen ten in deze organisatie volkomen onvol doende is en dat naar een reorganisatie moet worden gestreefd. Dit alles betekent een winst voor de stu denten. De meeste hunner hebben zich uit praktische overwegingen hierbij neerge legd. Zij begrijpen, dat het regime van generaal Franco helemaal steunt op de door de staat geleide syndicaten, ofwel vakbonden. Franco weigert politieke par tijen te erkennen. De enige medezeggen schap, die het volk en dus ook de stu denten in de regering heeft, loopt via deze vakbonden. Als de Spaanse dictator zou toestaan, dat de studenten hun syn dicaat zouden opheffen, loopt hij het gro te risico dat ook de arbeiders soortgelijke eisen gaan stellen, dat zou een volledige ondermijning van het regime betekenen. Toch ziet de regering in, dat de studen ten een grotere mate van medezeggen schap in deze vakbonden moeten hebben. Ze is bereid hun deze te geven. Tot nu toe zijn alle nationale en districtsleiders van deze organisatie door de regering in Madrid aangewezen. Daarvoor zijn felle aanhangers van het Regime van Franco uitgekozen, die tot taak hadden de studen ten in toom te houden. Men komt nu tot de erkenning dat dit niet is gelukt en dat de vrijheidslievende studenten nooit en te nimmer deze staatsleiding zullen aan vaarden. Daarom wil men het studenten syndicaat democratiseren. Voorwaarde is echter, dat de studenten loyaal blijven te genover de regering. Zij zullen in het ver volg hun eigen leiders mogen kiezen, maar deze zullen een loyaliteitsverklaring moe ten afleggen. De meeste studenten zijn hiermee ak koord gegaan, omdat deze grotere mede zeggenschap in hun eigen organisatie het meest haalbare voor hen was. Eigen vrije studentenverenigingen, zoals aanvankelijk werden geëist, zouden vallen onder de be staande wetgeving op de vrijheid van ver eniging en vergadering. Deze wetten beperken het recht op vereniging en slui ten de vorming van politieke partijen ge heel uit. Daardoor zouden vrije studentenverenigin gen lamgelegd worden. De syndicaten val len als staatsorganisaties buiten deze wet geving en beschikken dus over meer vrij heid. De studenten willen deze grotere vrij heid thans gebruiken om geleidelijk aan meer invloed te krijgen. Een ander deel, en dat is de minderheid is het daar niet mee eens. Het wil de Het comité 29 november 1962 wil trach ten in de komende dagen de telefoonlijnen van de Amerikaanse ambassade te blokke ren als protest tegen het Amerikaanse op treden in Vietnam. Ongeveer honderd Nederlanders hebben zaterdag voor de Amerikaanse ambassa de in Den Haag gedemonstreerd tegen de vergeldingsaanval en de strategische bom bardementen van de Amerikaanse en Zuid- Vietnamese luchtstrijdkrachten op Noord- Vietnam. De demonstranten hielden in de vrieskou een zitactie, waarbij ze spandoeken met leuzen in de lucht staken. Zij eisten vol gens pamfletten, die werden uitgereikt, on middellijke stopzetting van de Amerikaan se acties tegen Noord-Vietnam. De demonstratie was georganiseerd door het „Comité 29 november 1962". De leu zen op doeken en borden vertelden onder meer dat christenen geen bommen wer pen, dat Amerika voor de Amerikanen is en Vietnam voor de Vietnamezen, en dat in Vietnam reeds 750.000 doden zijn ge vallen. Namens het comité deelde drs. C. Ie Pair de leden mee, dat de medewerking van de deelnemers aan de actie, die in Den Haag wonen, mogelijk zal worden in geroepen voor het blokkeren van de tele foonlijnen van de Amerikaanse ambassade. Drie socialistische en een pacifistisch- socialistische jongerenorganisatie hebben in een resolutie aan de ambassadeur van de V.S. in Nederland hun verontrusting en afkeuring uitgesproken over het voortzet- INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE ten van de Amerikaanse acties in Viet- im. De ondertekenaars zijn de democratisch socialistische studenten vereniging „Poli- teia", de pacifistische socialistische jonge ren werkgroepen, de socialistische jeugd van Nederland en socialistische ontmoe tingskernen. Volgens deze jongeren is het Amerikaanse optreden niet te rechtvaardi gen en vormt het een rechtstreekse be dreiging voor de wereldvrede. Zij dringen er in hun resolutie bij de Amerikaanse regering op aan de oorlog in Vietnam te staken en over te gaan tot rechtstreekse onderhandelingen om een vreedzame oplossing voor het geschil te vinden. De ondertekenaars zijn van plan er bij de Nederlandse regering op aan te drin gen haar invloed zodanig aan te wenden dat een redelijke oplossing wordt bevor derd. bestaande wetgeving op de vrijheid van vereniging gewijzigd zien, zodat zij onaf hankelijke studentenorganisaties kunnen gaan oprichten. Zij stuiten daarbij op de absolute onwil van de regering en daar om zullen zij proberen om hun acties voort te zetten. Zij zoeken steun bij an dere ontevreden groeperingen. Het gevolg is geweest, dat de politie zondag het eerste schot sedert het uitbreken van de onlus ten heeft gelost. In de komende dagen worden door deze groepen nieuwe manifestaties georgani seerd. Zij kunnen echter niet meer op de steun van de gehele academische gemeen schap rekenen. De regering heeft thans, zonder zijn ge zicht te verliezen, de grootst mogelijke tegemoetkomendheid getoond. Daardoor is een soort wapenstilstand gesloten. Binnen het kader van de politieke orde in het land mogen de studenten hun eigen ver tegenwoordigingen kiezen. Langs deze weg kunnen zij hun verlangens bij de rege ring ter tafel brengen. Een andere wordt door de regering niet getolereerd. Dit eerste schot is een openlijke en tragische waarschuwing. Advertentie In de moderne werkplaatsen van de N.Z.H te Haarlem, waar een vloot solide bussen wordt onderhouden, is plaats voor Jongelui met diploma lagere technische school kunnen bij gebleken geschiktheid in ons bedrijf tot monteur worden op geleid. WIJ BIEDEN VAST WERK TEGEN GOEDE BELONING GUNSTIGE TOESLAGREGELINGEN UITSTEKENDE SOCIALE VOORZIENINGEN VIJFDAAGSE WERKWEEK VIJFTIEN WERKDAGEN VAKANTIE VRIJ VERVOER OP ALLE N.Z.H.-LIJNEN Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de afdeling Personeelszaken van ons Hoofdkantoor, Leidsevaart 396, Haarlem, tel. (02500) - 18 4 60, waar u mondeling of schriftelijk kunt solliciteren. SAIGON (Reuter en AP) De eerste eenheden van de 3500 man Amerikaanse mariniers, die op verzoek van de Zuidviet- namese regering nabij Da Nang zullen worden gelegerd zijn vanochtend geland. In totaal zijn thans 23.500 Amerikanen „als adviseurs" in Zuid-Vietnam. De eerste groep bestond uit veertienhonderd man, af komstig van de marinebasis op Okinawa. De embarkatie vond plaats op het strand van Namo. De mariniers werden door vier grote troepentransportsehepen van de Amerikaanse zevende vloot aangevoerd. In amfibievaartuigen kwamen zij groeps gewijs aan land. Tientallen Zuidvietname- se en Amerikaanse hefschroefvliegtuigen dekten de operatie. Noord-Vietnam heeft zondeg bij de inter nationale controlecommissie geprotesteerd tegen de komst van de mariniers. De com missie werd verzocht „zonder uitstel, op basis van de overeenkomsten van Genève, een onderzoek in te stellen naar deze schending van de Geneefse overeenkom sten en haar conclusies mee te delen." Reden voor het zenden van Amerikaan se mariniers naar Danang is volgens on ze correspondent in Washington ten eerste het grote belang van deze basis, waarheen de Amerikanen nog kortgeleden anti-lucht- doelraketten hebben getransporteerd, tege lijk met 500 manschappen om deze raket ten te bedienen. Daarbij komt dat Wash ington weinig vertrouwen heeft in de Zuid- Vietnamezen, die tot nu toe de basis be waakten. En ten slotte dient de aankomst van de 3500 man mariniers ook een politiek doel: Washington wil de communisten nog eens extra duidelijk maken dat het er niet aan denkt Zuid-Vietnam te laten schieten. Natuurlijk wordt het door de zending van de mariniers nog eens duidelijker dan ooit dat de Amerikanen bezig zijn zelf de teugels van de Zuidvietnamese strijdkar in handen te nemen. En dat alle mooie leu zen over het „alleen adviseren van de Zuidvietnamese troepen" boerenbedrog zijn. Dat was trouwens al zonneklaar, na de bombardementen op Noord-Vietnam en Noord-Laos van de afgelopen weken, waar aan immers een heel aantal Amerikaanse piloten deel namen. Washington lijkt min of meer tot deze koerswijziging gedwongen te worden door het steeds opvallender te ruglopen van het Zuidvietnamese enthou siasme voor de oorlog. Zowel de bevolking als de voor een groot deel uit neutralisten en pro-Franse be staande jongste regering lijken langza merhand genoeg te hebben van het per manente schieten en het ziet er naar uit dat bij het minste of geringste weifeling van Amerikaanse kant de Zuidvietnamezen het op een akkoordje willen gooien met de Vietcong. Zo deden zaterdag geruchten de ronde over een nieuwe staatsgreep in Saigon. Vandaar dat Washington er op uit is vastberadener dan ooit te schijnen. Men probeert nu ook meer bondgenoten in de Zuidvietnamese ellende te betrekken. De kans dat dit lukt acht Washington ge ring. Men beseft dat de Amerikaanse Viet- nam-politiek geen onverdeelde instemming vindt bij de bondgenoten en men zou al blij zijn als de critiek en de aanmaningen tot onderhandelen, die geregeld in Frank rijk, Engeland en andere landen te horen zijn, zouden ophouden. Het zou dan makkelijker zijn, zo rede neert men hier, om de communisten ervan te overtuigen dat het hele Westen met zijn militaire en politieke macht tegenover de communisten staat. De overgrote meerderheid van de Ame rikaanse bevolking blijkt uit schier verve ling en ongeïnteresseerdheid achter pre sident Johnson's akties in Zuidoost-Azië te staan. Dat neemt niet weg dat de oppo sitie in intellectuele kring met de dag groeit. De grote couranten en de univer sitaire kringen twijfelen openlijk aan de rechtmatigheid van Amerika's positie in Vietnam en weigeren propaganda-publika- ties uit Washington te slikken, zoals het recente witboek waarin „Noord-Vietnams aggressie tegen Zuid-Vietnam" werd gedo cumenteerd op een manier, die met objec tiviteit waarheid en waarachtigheid totaal niets had uit te staan. Alleen uit deze hoeken hoort men af en toe nog hoe de troebelen in Vietnam in werkelijkheid begonnen zijn. Hoe na de overeenkomst van Genève in 1954 de Ame rikaanse geheime dienst in Zuid-Vietnam het on-democratische regime Diem op de been hielp. Hoe Diem en Eisenhower Viet- nams hereniging door boycott van vrije verkiezingen die volgens het Geneefse ak koord in 1956 moesten worden gehouden saboteerden. En hoe de Vietcong pas tot gewapen de aktie overging nadat Diem verkiezin gen had afgeschaft, couranten had verbo den, concentratiekampen had ingericht voor zijn tegenstanders en een militaire pion van de Amerikanen was geworden. BRUSSEL (AP) De Belgische 93-ja- rige socialistische voorman Camille Huys mans, heeft zaterdag de beschuldiging uit gesproken dat de voormalige Westduitse kanselier, Konrad Adenauer, en de huidi ge kanselier Ludwig Erhard medeverant woordelijk zijn voor de misdaden van de nazi's tegen de joden. Huysmans, voormalig Belgisch premier en voormalig secretaris van de tweede socialistische Internationale, sprak voor meer dan vierhonderd mensen in het „Pa lais des Congres" tijdens een demonstra tie tegen de verjaring van oorlogsmisda den in West-Duitsland. Hij werd door de deelnemers toege juicht. Onder hen bevonden zich een aan tal communistische persoonlijkheden. Sommige leden van de commissie werden in verlegenheid gebracht door zijn heftige uitval tegen West-Duitsland. Huysmans zei: „in West-Duitsland wordt de wraak voorbereid. Bonn steekt dit niet onder stoelen of banken. Bonn wenst dat iedereen weet wat het wil. Het gevaar blijft dreigen. Bonn bereidt een nieuwe wereldoorlog voor. West-Duitsland heeft aan het hoofd van zijn strijdmacht vier beroeps nazi-generaals geplaatst, spe cialisten in verwoesting". „Bekende Westduitse persoonlijkheden waren geassocieerd bij de uitroeiingsmis daden van de nazi's tegen de joden. Ik (Van onze correspondent) BONN De Britse premier Harold Wil son is zaterdag als begin van zijn korte bezoek aan de Bondsrepubliek eerst naar West-Berlijn gevlogen. Hij werd daar door burgemeester Willy Brandt ontvangen, waarna een rondgang langs „de muur" volgde. Geen van de Britse conservatieve premiers heeft West-Berlijn ooit officieel bezocht. De socialistische kandidaat voor het Bondskanselierschap, Willy Brandt zal dit bezoek van de socialistische Brit se premier dan ook niet alleen als een goodwill-reis ten gerieve van de Britten zien. Wilson is zich ervan bewust dat er in de Bondsrepubliek een groot wantrouwen tegen het Labourbewind bestaat. Niet zel den wordt de huidige premier hier als an ti-Duits afgeschilderd. Ook de goede rela ties die de Britten met de Sovjet-Unie aan het kweken zijn, worden in Bonn met groot wantrouwen bekeken. Dit alles heeft Wilson doen besluiten een bezoek aan Berlijn te brengen en daarom heeft zijn regering er ook in toe gestemd dat koningin Elizabeth II tijdens het aanstaande bezoek aan de Bondsrepu bliek eveneens naar West-Berlijn zal gaan. Het moment van Wilson's komst is ove rigens niet gelukkiger dan in januari, toen de reis ir verband met het overlijden van Winston Churchill moest worden uit gesteld. De regering zal Wilson ontvangen midden in het grote debat over de be trekkingen met president Nasser van Egypte. Voor woensdag staat voorts het debat in de Bondsdag over het al dan niet uitstellen van de verjaring van oorlogs misdaden op het programma. Een week van ingrijpende en verstrekkende beslis singen! De problematiek die Wilson op tafel wil brengen is op het ogenblik nauwelijks ae tueel. De enige brandende kwestie be^ treft de geruchten over het Britse Rijnle^ ger, waarvan de regering in Londen vindt dat het te duur wordt en bovendien niet meer past in de moderne strategie. De Britten zijn in dit verband uiterst on tevreden over het besluit van de Duitsers de Lufthansa met Amerikaanse en niet met Britse straaltoestellen uit te breiden. Tijdens het recente bezoek dat de toen malige Britse minister van Buitenlandse Zaken, Gordon Walker, aan Bonn bracht, hadden de Duitse gastheren laten door schemeren dat ze de toestellen voor de Lufthansa in Engeland zouden bestellen, waardoor een zeker tegenwicht zou ont staan voor de enorme bedragen aan Duit se marken die de Britten voor hun Rijn- leger moeten uitgeven. Daarbij valt op te merken dat de in het verdrag van Brussel opgenomen lange ter mijn ten aanzien van de stationering van de Britten aan de Rijn het gevolg was van onderhandelingen tussen de Fransen en de toenmalige Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden. Het was een Britse belofte om de Franse toestem ming te winnen voor het toetreden van de Bondsrepubliek tot de NAVO. De verhou- sis voor dit facet van de Britse aanwezig heid langs de Rijn is weggevallen. Vanzelfsprekend zal in Bonn tussen Wil son en Erhard over het Britse plan voor de Atlantic Nuclear Force ANF wor den gesproken. De Duitsers voelen niets voor dit naar Britse wensen samengestel de surrogaat van de MLF de kernvloot van de bovenwaterschepen met beman ning van verschillende nationaliteit. Het is immers door Wilson uitgedacht, omdat hij van mening is dat de Bondsre publiek door middel van de MLF de „do minerende Europese partner" In de NAVO worden zou. Tijdens de besprekingen in Bonn zal ook Engeland's houding tegenover het conti nent op tafel komen. In Groot-Brittannië wordt de laatste maanden steeds meer over de noodzakelijkheid van „een brug tussen EEG en EFTA" gesproken. Hoe men zich dat in Londen precies voorstelt, is waarschijnlijk niet alleen in Bonn niet helemaal duidelijk. Het zal Wilson ook moeilijk vallen deze plotselinge interesse voor Europa waar te maken, als hij te gelijker tijd van plan is een aanslag te plegen op de Britse militai re aanwezigheid in de Bondsrepubliek. Camille Huysmans zal alleen Adenauer en Erhard noemen' Hij besloot: „de justitie in Bonn is nooit opgetreden. De schuldigen hebben hoge ambtelijke posten. Ik breng hulde aan de Duitse Democratische Republiek waar het fascisme en de rassenwaan zijn verdre ven. Ik ben er kort geleden geweest en ik ben in staat het verschil te zien tussen de Oostduitse Democratische Republiek en nazi West-Duitsland". De mening van Huysmans over het Duitse vraagstuk weerspiegelt niet die van de socialistische partij, hoewel in sommige kringen van de partij sympathie gevoeld wordt voor de communistische ex- ding tussen Frankrijk en de Bondsrepu- perimenten in Oost- en Centraal Europa, bliek is nu zo grondig gewijzigd dat de ba- Meer en meer schijnt het gewoonte te worden dat werknemers in kantoren en fa brieken zich kleden alsof ze onderweg zijn naar een vakantieoord op Majorca of aan de Rivièra. Makkelijke, luchtige kleding, sport- en fantasiehemden, het mag alle maal. Weg met de stijve jasjes, de strop dassen en de gesloten boorden. Laat ieder een aantrekken wat hij prettig vindt, dat geeft rust en verdrijft de complexen. In Amerika schijnen sommige directeuren zelf het voorbeeld te geven door in polo- hemd en tennispantalon op de zaak te ver schijnen. Er valt iets voor dit idee te zeggen. Iedereen voelt zich het prettigst in mak kelijk zittende kleding, dat komt het werk ten goede en schept meer contact. Een directeur in een luchtig, kleurig re lax-shirtje achter zijn bureau staat dich ter bij zijn werknemers dan een stijfdef- tig heer in onberispelijk, maar somber een heidskostuum. Andere tijden, andere zeden nietwaar? Zo las ik dezer dagen in het personeelsorgaan van een textielfabriek m Helmond over een C.A.O. uit het jaar 1850. Ben ik even blij dat ik toen geen werk nemer was! Want in die tijd was er van relaxen geen sprake (van complexen, mis schien wél, maar die onderdrukte men dan maar). Waar toen wél sprake van was, kunt u hieronder lezen. Uit de lange was lijst van ge- en verboden neem ik enkele punten en ik hoop dat u mét mij com passie kunt voelen voor de jammerlijke werkslaven van toen. Hier zijn ze: „De kleding der klerken dient sober te zijn. De klerken zullen zich hoeden, voor het dragen van kleding in opvallende kleu ren en van kousen die niet goed gestopt zijn". Overjassen en overschoenen mogen ten burele niet aangehouden worden. Halsdoe ken en hoofdbedekking kunnen in geval van guur weer gedragen worden". „Er ts voor een kachel gezorgd ten ge rieve van de klerken. Steenkool en hout moeten in een kast opgeborgen worden. Aanbevolen wordt, dat iedere kantoorklerk gedurende de tijd van het koude weer vier ponden steenkool per dag meebrengt". „Gedurende kantoortijd is spreken ver boden". „Het hunkeren naar tabak, wijn of ster ke drank is menselijke zwakheid en der halve verboden voor alle klerken". „Nu de kantooruren drastisch vermin derd zijn en wel tot elf uren per dag, is het tot zich nemen van voedsel toegestaan tussen half twaalf en twaalf uren, doch het werk mag onder geen enkele voorwaarde onderbroken worden". „De klerken moeten zelf hun schrijfpen nen meebrengen. Een slijper is op aan vraag bij de boekhouder verkrijgbaar". „De Zondag dient voor kerkgang, maar mocht iemand goederen van node hebben, dan zullen de klerken op Zondag ten bu rele werken". En dan nog dit „De klerken mogen het vertrek niet ver laten zonder toestemming. Het is toege staan, de natuurlijke drang te volgen, waarvoor de klerken de tuin achter de tweede poort kunnen gebruiken. Dit terrein dient in goede staat te worden gehouden". Er is heel wat veranderd sinds Scrooge en Marley! Henk Bouwman Advertentie na Uoï&toMS Oft easaa Bunzing. Artsen in een ziekenhuis bij de Engelse stad Preston vochten vrijdag voor het leven van een vier maanden oude baby, die honderden malen door haar vaders bunzing was gebeten. Het dier overviel het kind terwijl het lag te slapen. Geboorte. De Verenigde Staten zijn be reid andere landen behulpzaam te zijn bereid andere landen behulpzaam te zijn bij de voorlichting over geboorterege ling. Zij zullen echter geen voorbehoed middelen geven, aldus een officiële me dedeling. Schotse bruidegom. De 82-jarige Schotse schrijver Sir Compton Mackenzie is voor de derde maal getrouwd. Zijn bruid is de 46-jarige Lillian Macsween, een zus ter van zijn tweede vrouw die in 1963 Vrouwen overschot. Volgens de jongste officiële statistieken zijn er in de Sovjet- Unie op 1 januari van dit jaar 124,6 mil joen vrouwen ofwel 54,4 percent van de totale bevolking. Brand. Bij een brand in Rangoon in Bir ma zijn duizend mensen dakloos gewor den. Drie honderd woningen gingen ver loren. Gearresteerd. De Indische overheid heeft in Kasjmir 132 leden gearresteerd van de oppositiepartij die een volksstemming over de politieke toekomst van Kasjmir wil. Onder hen is de ondervoorzitter van de partij. Overwinning. Voor de eerste keer in 32 jaar heeft de socialistische partij in de Australische deelstaat Zuid-Australië de macht verworven. Bij de verkiezingen van zaterdag kreeg zij 20 van de 39 ze tels in de volksvertegenwoordiging. Stakers. In Kenia is vrijdag 16.000 man spoorwegpersoneel in staking gegaan om kracht bij te zetten aan looneisen. Het treinverkeer is geheel tot stilstand ge komen. Door de staking wordt ook da in- en uitvoerhandel van Oeganda, die voor een groot deel via de haven van Mombassa loopt, getroffen. Tegen paus. De 60-jarige Fransman Clau de Collin, die zegt te beschikken over een op de band opgenomen boodschap van God waarin hij tot paus wordt aan gewezen, is zaterdag in Parijs tot een half jaar voorwaardelijk en duizend francs boete veroordeeld omdat hij, gebruik makend van 'n pauselijke naam Clemens XV mensen heeft bewogen hem geld ts geven. Collin is in 1951 door het Vaticaan uit zijn priesterlijke waardigheid ontzet. Boycott. Het in Damascus gevestigde Ara bische bureau voor het boycotten van Israel heeft de Arabische landen ver zocht, vliegtuigen van de „Scandinavian Airlines System" (SAS) geen toestem ming te geven te landen of over hun grondgebied te vliegen, omdat de SAS een rechtstreekse lijn Kopenhagen-Tel Aviv heeft geopend. Vechtpartij. Op het congres van de Fran se communistische studentenvereniging, dat in Parijs is gehouden, is het zon dag tot vechtpartijen gekomen tussen de meerderheid die de lijn van de partij wil blijven volgen en een minderheid die een liberalere politiek voorstaat. Bij de stemming over de eindresolutie leed de liberale of „Italiaanse" vleugel de ne derlaag. Overblijfselen. In Elche, nabij de Oost- spaanse stad Alicante, zijn de overblijf selen blootgelegd van een nederzetting uit het stenen tijdperk. Men schat de ouderdom op ongeveer 3800 jaar.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3