Papierfabriek in Velsen-n. heeft nieuwe schoorsteen van 127 m. Saunabad in Velsen-noord na uitbreiding heropend IN DE VISHAL EN OP ZEE Pijpje van Haarlemmer bij Mekog twee keer beloond Uitwisseling van Russische en Nederlandse kernfysici „Goudhaartje" succesvolle operette Brandjes in Velsen Capaciteit is nu driemaal groter Havenberichten Door ijs gezakt en verdronken Nederlandse schepen in Antwerpen vastgehouden Hoogste inkomens in Noord-Holland Binnenschepen in aanvaring Invalide krijgt geen hogere uitkering Velsense ambtenaren in Beverwijks stadskantoor MAANDAG 8 MAART 1965 Speciale NZH-bus voor personeel papierfabriek in Velsen-Noord Kort ÏJmond-nieuws SSS liet turneer aan gasten uit Breda Auto botst tegen gevel van huis in Beverwijk Schippers smokkelden boter en jenever CBS-cijfers Onlangs meldden wij, dat ten behoeve van ingrijpende reparatiewerkzaamheden aan de pas vorig jaar gereed gekomen betonnen schoorsteen van 125 meter hoog te op het terrein van de papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen-Noord een ijzeren noodschoorsteen moest worden aangebracht. Zaterdagmorgen was het zover, dat het laatste montagestuk van vijf meter leng te en een diameter van twee meter deze noodschoorsteen op een totale hoogte van bijna 127 meter kon worden gemonteerd, nadat vrijdagmorgen het voorlaatste stuk van dezelfde afmetingen op zijn plaats was gekomen. Dit had voor enkele kanto ren in de directe omgeving een korte eva cuatie van personeel tot gevolg wegens het gevaar, aangezien op deze grote hoog te het niet denkbeeldig zou zijn, dat er iets zou kunnen mislopen. Gelukkig is dat „Goudhaartje en de troubadour" mag dan bepaald geen splinternieuwe operette zijn en men mocht bij de leiding van „De jonge stem" wel wat bezwaren hebben ge koesterd tegen het uitvoeren van deze compositie van Geertruida van Flade- racken, dat neemt niet weg dat men za terdag in het patronaatsgebouw te IJmui- den-oost beslist wel van een succes heeft kunnen spreken. „Goudhaartje" is aan de statische kant, en soms is het meer een oratorium dan een spel voor kinderen, waar veel actie te zien is. Maar dit geeft toch ook wel voordelen. In tegenstelling met vele mo derne operettes, die door het hogere tem po voor jeugdige toeschouwers onoverzich telijk worden, wordt in dit werk het gege ven rustig uitgewerkt. Bovendien krijgen de kinderen alle gelegenheid tot zingen. Juist voor de „Jonge stem" was dit een prettige factor, want bij dit koor wordt veel aandacht aan de zangcultuur gewijd, hetgeen bij de uitvoering van deze operet te duidelijk bleek. De hoofdrolspeelster was wat verkouden en dat bezorgde haar vooral bij de hoge tonen enige moeilijkheden. Maar zij sloeg zich dapper door de problemen heen en zette ondanks deze handicap toch een over tuigende Goudhaartje op het toneel. Zij kreeg goed tegenspel van de kinderen, die het tovervrouwtje en de troubadour speel den en van de zes meisjes, die met haar om de gunst van de troubadour streden. De kostuums waren voortreffelijk ver zorgd, en ook de decors deden het uit stekend. Vanmorgen voor de eerste maal heeft de N.Z.H.V.M. te Haarlem een personeelsbus ingezet, die speciaal voor werknemers van de papierfabriek van Van Gelder Zonen N.V. te Velsen-Noord zal rijden, uitgezon derd op zon- en feestdagen. Deze vervoerdienst is door Van Gelder Zonen aangegaan ten behoeve van het per soneel, werkzaam in de ochtenddienst van de drieploegendienst, alsmede voor hen die op een overeenkomstig tijdstip hun werk zaamheden dienen aan te vangen. De bus, die de aanduiding „Van Gelder Zonen" voert, rijdt via de normale route, voorlopig dagelijks, van het station Haarlem naar het Pontplein te Velsen-Zuid. Deze dienst begint elke maandagmorgen bij het station Haarlem om 04.15 uur; de aankomst aan het Velser Pontplein is te 04.39 uur; voorts van dinsdag tot en met zaterdag van Haarlem tot 05.20 uur, aan komst bij de pont te 05.44 uur. Het betrokken personeel zal overigens van de gewone diensten van de N.Z.H.V.M. gebruik maken. de Winkeliers. De winkeliers aan Breestraat, Zeestraat, Kloosterstraat en Begijnenstraat te Beverwijk gaan zich ver enigen in een organisatie, waarvan het be stuur zal bestaan uit: vier leden uit de Breestraat, twee leden uit de Zeestraat en twee leden uit Kloosterstraat en Begijnen straat. Zieke tulpen. Dinsdag 9 maart, van 9 tot 17 uur. wordt in de kantine van de Beverwijkse bloemenveiling een demon stratie gegeven met verschillende soorten tulpen, die besmet zijn met het tulpen- stengelaaltje. Er zal deskundige voorlich ting worden gegeven. Automobielbedrijf. Zentveld en Van Breemen (in- en verkoop van gebruikte automobielen en luxe-verhuur) te Bever wijk, gaat een filiaal openen in IJmuiden. Het filiaal komt aan de Wijk aan Zeeërweg no. 194; de opening is zaterdag 13 maart. niet gebeurd en kon na ruim een uur van hijsen en sturen ieder zijn plaats weer op zoeken en de Duitse monteurs op hun werkkraag aan de top van de bestaande schoorsteen hun sleutelwerk voortzetten ten einde dit rompstuk te bevestigen. Het hijsen van het laatste stuk gaf voor de directe omgeving geen moeilijkheid omdat er door het dagdienstpersoneel za terdag niet werd gewerkt. Maar toch had ook dit karwei de bijzondere belangstel ling van velen, vooral buiten de poort. Van hier kon men waarnemen hoe ove rigens wel beveiligd met veiligheidsrie men de Duitse monteurs hun ijselijk werk verrichtten. Zonder enige last van hoogtevrees en met twee man staande op een rond stuk ijzer, dat bevestigd is aan een staaldraad, die voor de opwaartse hijs zorgt, een zogenaamd wartelstuk, hoog boven alles uitzwevend (door een beetje wind) werden de bouten en moeren als verbindingen tussen de beide boven ste montagestukken bevestigd Een ijselijk gezicht, maar niet voor de werk lieden, die ogen en oren open hebben en elke stap overwegen: een karwei waaraan deze mensen gewend zijn. In Stuttgart bijvoorbeeld bouwden zij mee aan een schoorsteen van 180 meter hoogte. Zondagmorgen waren de heren weer „bo ven" maar nu om voorbereidingen te ma ken voor noodzakelijke verbindingen. Deze week wordt het voor de hoogklim mers wat rustiger werk enige meters bo ven de begane grond, omdat dan de ver bindingsstukken voor de rookkanalen en afzuiginstallaties worden aangebracht. Doch daarna wordt weer geklommen en zal van de grond af zijn waar te nemen hoe de vijftien meter lange gemetselde top van de betonnen schoorsteen steen voor steen wordt afgebeiteld om de vrijgekomen stenen naar omlaag te brengen, opnieuw met hijswerktuig. Dit afbreken van de „binnenschoorsteen" wordt dan in het inwendige vervolgd totdat men zover is gevorderd om weer aan het optrekken van de binnenschoor steen te kunnen beginnen. Dit werk zal, aleer de betonnen schoorsteen opnieuw in gebruik kan worden genomen, zeker tot augustus duren, waarna de ijzeren nood schoorsteen weer aan afbraak toe zal zijn. Velsen-Noord heeft er een schoor steen bij: een knaap van 127 meter, geheel van ijzer en gebouwd door Duitse arbeiders. Deze iizeren Hein zal de betonnen schoorsteen van de papierfabriek, die gerepareerd wordt, tijdelijk vervangen. De Velsense brandweer heeft in het afge lopen weekeinde verscheidene keren moe ten optreden tegen kleine brandjes die ver moedelijk het werk zijn geweest van bal dadige jeugd. Zaterdagavond stond de helm langs de spoorbaan achter de Van Dalenlaan in Santpoort-zuid in brand. Ongeveer duizend vierkante meter helm werd hier in de as gelegd. In de Breesaapstraat in IJmuiden bluste de brandweer een brandje dat uit gebroken was in een aldaar staand ge bouwtje. Een bus met verf en wat afval hadden vlam gevat. Zondagmorgen bluste de brandweer een helmbrand aan de Wenckebachstraat in Velsen-Noord. Ongeveer 1200 vierkante me ter helm ging hier verloren, 's Middags moest de brandweer in actie komen te gen een brandje dat tegenover het mis siehuis aan de Driehuizerkerkweg in Drie huis was uitgebroken in een vuilstortbak. Tenslotte is ongeveer 500 vierkante me ter helm bij de nieuwbouw aan de Gilde- laan in Velsen-Noord verbrand. De heropende Velsennoordse saunaba den aan de Wijkerstraatweg hebben het gehele weekeinde zeer veel bekijks ge trokken. De consulent voor de lichamelij ke opvoeding in de gemeente Velsen, de heer A. H. Wedemeijer, verrichte namens het gemeentebestuur de officiële opening. Het echtpaar Smit, dat deze magnifiek geoutilleerde saunabaden exploiteert, heeft tijdens de receptie op zaterdagmid dag handen tekort gehad om de honderden bezoekers welkom te heten. Het was voor iedere belangstellende zondag „kijkdag". Van 10 tot 17 uur was er doorlopend be zoek in de saunaruimte. Alvorens de heer Wedemeijer de offi ciële opening verrichte, heette de heer Smit alle genodigden hartelijk welkom. Het speet hem dat niet iedereen kon zit ten, omdat een zo grote toevloed niet ver wacht was. In vogelvlucht bekeek de sau na-exploitant de achter hem liggende 10 jaren en hij was bijzonder trots op de vele complimentjes die hij van Fise sauna gebruikers heeft ontvangen, omdat Finland nu eenmaal de bakermat van de saunaba den is. „Ook de gemeente Velsen is trots op de ze moderne, goedingerichte sauna", ver klaarde de heer Wedemeijer. „De heer Smit is de juiste man voor dit werk". De Velsense consulent voor de lichamelijke opvoeding toonde zich een liefhebber van saunabaden, die hij als bijzonder nuttig en prettig beschreef. Door de schakelaar om te draaien, die zich tussen de thermo staat en de saunakachel bevindt, stelde de heer Wedemeijer het heropende bedrijf onder luid applaus officieel in werking. Nadat de heer Wedemeijer mevrouw Smit in de bloemetjes had gezet, nam de voorzitter van de Hoogovenschaaktoernooi- commissie, ir. Rueb, het woord. De spre ker, die met de heer Smit regelmatig schaak speelt, kende de heer Smit als een enthousiast schaker, die elk jaar deel neemt aan het Hoogovenschaaktoernooi. Het is traditie geworden dat ieder jaar schaakcracks gebruik maken van het aan bod van de heer Smit om een saunabad te nemen. Vele schaakgrootmeesters weten aan de Wijkerstraatweg het saunabad van de heer Smit te vinden. De gymnastiekvereniging SSS uit Bever wijk heeft in het afgelopen weekeinde de damesgymnastiekvereniging St. Liduina uit Breda op bezoek gehad. Zaterdagmiddag kwamen de gasten in Beverwijk aan nadat zij een bezoek aan IJmuiden en Wijk aan Zee gebracht hadden, 's Avonds kwam men bijeen voor een feestavond. De kleinste meisjes in de St. Margrietschool en de ouderen in de St. Jozefschool aan de Arendsweg. De turnwedstrijden, die 's middags plaatsvonden, hadden een vlot verloop dank zij de prima leiding van de heer L. Vriends uit Breda. Er werd in drie groepen ge turnd. Breda haalde het hoogste punten- aantal: 1839; SSS 1759 punten. De persoon lijke uitslagen luidden: dames: 1. Tonnie Braumans, Breda, 71.3 p., 2. Els Metzelaar, Beverwijk, 69,4 p., 3. Jet Stulemeyer 66,8 p. Meisjes 14-16 jaar: 1. Corrie Witlox, Beverwijk, 2. Marian Reypert, Breda, 3. Elly van der Brom, Beverwijk. Meisjes 10-13 jaar: 1. José Broeders, Breda, 2. Helga Oninx, Breda, 3. Elly de Vries, Beverwijk. Bij de N.V. Mekog in IJmuiden zijn twee inzenders van een goed idee be loond. De heer Th. Groefsema uit Heilo ontving 250 voor zijn idee, de zuig- en perskleppen van de Burckhardt-compres- sor nr. 9 van gelijke grootte te maken. Van de hierdoor verkregen verkleining van de schadelijke ruimte wordt 60 per cent nuttig gebruikt. De tweede beloning ging naar de heer P. Heystek uit Haarlem. De heer Heystek, die zijn idee beloond zag met 750 in 1960, kreeg tot zijn verrassing ook nu weer een zelfde bedrag als aanvullende premie over handigd. Het „pijpje van Heystek", dat bedoeld was als tijdelijke omloopleiding tussen de stofschroef en stortkoker naar de granula tietrommel van de verwerkende fabriek, bleek in de praktijk van zodanige waarde te zijn, dat het op verschillende plaatsen in de fabrieken van Mekog gebruikt wordt. Da haar P. Haustalc. Aanvoer van maandag Maandagmorgen zijn door 98 vaartuigen in IJmuiden aangevoerd: 10.460 kisten vis, 3200 stijve kabeljauwen en 14.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 1520 kisten schelvis, 880 radio, 620 wijting, 280 gul en kabeljauw, 240 torregullen, 270 koolvis, 950 haring, 2380 makreel, 2400 schol, 30 talbot, 510 varia. Prijzen van maandag Per kilogram,, in guldens: tarbot 17-570, heilbot 6.30-6.20, grote tong 6.73-6.22, grcot- midel tong 6.82-6.40, kleinmiddel long 7.72-7.20, tong I 8.77-8.33, tong II 8.75-8 31. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 112- 82, middel kabeljauw 124-92, grote koolvis 90-62, middel koolvis 90-72, grote leng 88-78. Per tien stuks: grote kabeljauw 84-60, middel kabeljauw 56-42. Per 50 kilogram: grote schelvis 57, kleinmiddel schelvis 66-55, schelvis I 55-41, schelvh II 36-20, schelvis III 17-12, gul I 60-52, gul II 46-38, gul III 33-27, koolvis I Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Arneborg, van Schiedam, voor IJmuiden; Ilri, St. Malo; Advent, Huil, IJmuiden; Willemijn, Par; Gefle, Parijs; Trio, Duinkerken; Kaap Falga, Berg- kvara, Zaandam; Spaarnestroom, Huil; Trom- penburgh, Dagenham; Tim, Harlingen; Cork- brook, Londen; Deo Gratias, Londen; Cornet, Calais, IJmuiden; Poseidon, Rotterdam; Car- drona, Terneuzen; Waverstroom, Goole; Aga memnon, Bremen; Victory, Dagenham; Hada 2, Par, Velsen; Jans, Londen; Delfzijl, Londen; Hermann Kiepe, Uddevalla; Hontestroom, Shore- ham; Wiebold Boehmer, Rotterdam; Tavi, Man- tyluoto; Netherlands Coast, Newcastle; Hawk- wood, Newcastle; Hoc Vinces, Londen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Gunda, naar Malmö; Tunis, Bremen; Senegalkust, Freetown; Triton, Port of Spain; Berkelstroom, Shoreham; Cd. de Valencia, Le Guaira; Magula, Odense, van IJmuiden; Zaanland, Las Palmas; Gaasterland, Tenerife; Schokland, Portsmouth, IJmuiden; Corinthië, Casablanca; Jean E., Lon den; Texelstroom, Huil; Temar, Boston, Wor- merveer; Gefle, Malmö; Nabob, Bremen; Dalbek, Santé Domingo; Marathon, Saint Thomas; Helios 2, Odense. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Blisworth, van Newcastle, voor IJmuiden; Argolis, Marma- goa; Heriot, Leith; Britisch Freedom, Isle of Grain; Hinde, Londen; Eildon, Terneuzen; Rhone, Norkoeping; Louga, Antwerpen; Ingrid Koch, Londen; Cantick Head, Dundee; Aspen, Uddevalla; Hoegh Trader, Norfolk, IJmuiden; Almdijk, Rotterdam; Otava, Hangoe, Velsen; King Leonidas, Vancouver; Norfolk Trader, Felixtowe; Spoorsingel, Middlesbrough; Daph- nis, Kopenhagen; Strabo, Aarhus; Bismarckstein, Dagenham; Suva Breeze, Port Said; Ardeas, Rotterdam; Buchenstein, Bremen; Andrea, Par; Atid, Hamburg; Thorstein, Hamburg; Libertas, Hamburg; Alexander, Karlskrona; Nordstern, Goole; Baden, Kristiansand. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Vliestroom, naar Shoreham; Lingestroom, Londen; Mal- manger, Casablanca; Nordstrand, Paranto; Spaarnestroom, Hull; Schiekerk, Rotterdam; Hermann, Kopenhagen, Reint, Gothenburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). 34-31, koolvis II 33-30, grote schol 32-28, schol I 35-29, schol II 40-32, schol III 34-25, schar 37-29, bot 30-26, poon 50-35, haai 49, gestripte wijting 27-20, dichte wijting 15- 12, haring 34-19.50, makreel 14.40-11.50, tarbot 304-190, griet 254-160, tongschar 130, schartong 48, kleine kuit 57-44, grote Kuit 21-18, lever 20-15, kleine kreeft 34, kleine wolf 70-61. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 200 kisten schelvis, 200 radio, 160 wijting, 150 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 400 haring, 2000 makreel, 250 schol en 1300 kilogram tong. Op de Alkmaarseweg in Beverwijk heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 22-jarige Beverwijker bij het passeren van andere auto's de macht over het stuur van zijn auto verloren. De wagen tolde enkele malen om zijn as en sloeg vervol gens met een flinke klap tegen het pand Alkmaarseweg 201. De gevel van het huis liep vrij ernstige schade op. De personen auto werd aan de achterzijde totaal ver nield. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Het driejarig dochtertje Hennie van de familie Voerman, wonend aan de Comelis- gracht te Giethoorn, is gisteren vlak voor de ouderlijke woning door het ijs gezakt en verdronken. De Belgische douane heeft in Antwer pen twee Nederlandse schepen aan de ketting gelegd waarmee alcohol en boter naar België is gesmokkeld. De twee uit Katwijk afkomstige schippers bekenden bij hun verhoor 540 kg. Nederlandse bo ter en 435 flessen jenever naar België te heben gesmokkeld. De zaak kwam aan het licht, toen douaneambtenaren een partij drank en boter aan boord van de „Drie Gebroeders" en de „Broedertrouw" aantroffen. De laatste spreker tijdens deze zeer druk bezochte receptie was de heer J. van Swieten. Hij bracht de dank over van alle saunagebruikers. „Een saunabad ver kwikt ook de geest", aldus spreker. De oude sauna kon slechts 10 personen bevatten en was 8 kubieke meter groot. De nieuwe sauna, die geheel uit hemlock- hout een soort naaldhout opgetrokken is, geeft ruimte voor 30 saunagebruiers. Het aantal douches is van 2 op 3 ge bracht, terwijl de ervaren saunagebrui kers de 1 meter diepe koud-waterbak de grootste attractie vinden van de heropen de sauna. Ook de rust- en kleedruimte heb ben een aanmerkelijke verandering en ver betering ondergaan. Een verbeterde warmteregulatie zorgt er voor, dat de temperatuur in de eigen lijke sauna niet hoger wordt dan 85 gra den Celsius. Het is voor niet-saunagebrui- kers onbegrijpelijk, dat de saunagebrui- In Velsen-Noord is het hernieuwde saunabadbedrijf van C. G. Smit her opend. De heer A. H. Wedemeijer, consulent voor de sport en lichame lijke opvoeding in de gemeente Vel sen, feliciteert het ondernemende echtpaar Smit met het herboren saunabad, dat driemaal groter is ge worden dan voorheen. kers na enige minuten in het „zweetka mertje" doorgebracht te hebben zonder enige aarzeling in de koud waterbak springen en aldus een temperatuursver schil van soms 80 graden Celsius te over» bruggen. De heren kunnen nu iedere maandag, dinsdag, woensdag en vrijdagavond vanaf 17 uur van de sauna gebruik maken. Op zaterdag zelfs van 10 u. 's ochtends. De da mes zijn op dinsdagmiddag vanaf 14 urn en op donderdagavond vanaf half zeven welkom in de saunabaden van de heer Smit aan de Wijkerstraatweg. Voor een saunabad is echter vereist, dat men de medische sportkeuring met goed gevolg doorstaan heeft of anders de huis arts van een aanstaand bezoek aan een saunabad in kennis heeft gesteld. Nederlandse wetenschapsmensen zul len in de naaste toekomst worden uitge zonden om te werken in kernfysische laboratoria in de Sovjet-Unie. Aan de andere kant zullen Russische geleerden naar Nederland komen om onder andere in het reactorcentrum hun inzichten te verrijken. Dit is een van de belangrijkste ge volgen van een overeenkomst, die en kele dagen geleden te Moskou is onder tekend door de Russische staatscommis sie voor toepassing van kernenergie en het reactorcentrum Nederland. Een soortgelijke overeenkomst is gesloten met Relgië. Met dit resultaat kwamen gisteren een Nederlandse en een Belgische delegatie op Schiphol terug van een negendaagse oriën tatiereis langs projecten van kernenergie in de Sovjet-Unie. De Nederlandse delega tie bestond uit professor dr. J. A. Goed koop, wetenschappelijk directeur van het reactorcentrum. Nederland, drs. S. Meijer van het ministerie van Buitenlandse Za ken, drs. H. F. J. Freutel van TNO en pro fessor dr. C. C. Jonker, hoogleraar kern- fysika aan de universiteit van Amsterdam. De Belgische groep bestond eveneens uit vier deskundigen met als voorzitter prof. dr. Maurice K. d'Hont van het Belgische commissariaat van atoomenergie. De Nederlanders en Belgen hebben labo ratoria bezocht in Moskou en kernreacto ren bezichtigd in onder andere Obninsk Leningrad en Tiflis. Professor Goedkoop zei dat de Russen bijzonder openhartig zijn geweest en de buitenlandse delegaties vrijelijk hebben laten rondneuzen. Voorts werd op alle vragen geantwoord. Profes sor d'Hont voegde daaraan toe: „Men hield geen enkel gegeven voor ons verbor gen, ook niet van bepaalde terreinen waar van men vroeger weinig wilde loslaten" Het gemiddelde inkomen per inwoner is in de periode 19501960 in ons land geste gen van 1200 tot 2410, waarbij de stij ging van het gemiddeld inkomen per be lastingplichtige is achtergebleven, te we ten van 3030 in 1950 tot 5760 in 1960. Dit is aldus het C.B.S. mede een gevolg van het feit dat het aantal belastingplich tigen in de beschouwde periode sneller is gestegen nl met 20 pet. dan de totale bevolking, t.w. met 13 pet. De hoogste ge middelde inkomens per inwoner worden overwegend gevonden in Noord-Holland, de laagste in Noord-Brabant, waarbij ech ter rekening gehouden dient te worden met het aantal kinderen, dat in Noord- Brabant relatief groot is. Zondagavond tegen acht uur zijn op de Nieuwe Maas onder Rotterdam bij het Boerengat twee binnenschepen met elkaar in botsing gekomen. Een zeventien-jarige matroos viel daarbij in het water, maar hij kon snel worden gered. Bij de aan varing waren betrokken het Nederlandse binnenvaartuig Meeuw-3 (942 ton), eigen dom van schipper J. van den Wijngaard uit IJsselmonde en het Duitse tankschip Citerna-50 (995 ton), eigendom van de Rhein Union te Mannheim. De Citema kreeg een ingedrukte voor steven, de Meeuw een scheur van onge veer twintig meter aan bakboord. Beide schepen konden, hoewel zij flink water maakten, langszij de Maasboulevard wor den getrokken. De Nederlanders en Belgen hebben met grote bewondering de technische perfectie van de Russische reactoren bekeken. Pro fessor Goedkoop zei: „Men gaat er duide lijk recht op het doel af, vaak met ver waarlozing van de bijzaken. In het Westen zorgen wij bijvoorbeeld dat ook de gebou wen bij een reactor er goed uitzien. Bij de Russen zijn de bijgebouwen erg simpel, maar als je in de hallen met de technische apparatuur komt lijkt alles tot in de punt jes te zijn afgewerkt". Hoofddoel van de reis naar de Sovjet- Unie was de ondertekening van de over eenkomst. De basis van de wetenschappe lijke uitwisseling is ruim een jaar geleden door minister Luns gelegd. In december hebben enige Russen een bezoek aan ons land en België gebracht om het verdrag voor te bereiden. De overeenkomst regelt het uitwisselen van geleerden, van wetenschappelijke ge gevens en van apparatuur. Dergelijke ver dragen bestaan reeds tussen de Sovjet- Unie enerzijds en de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Ca nada anderzijds. De Centrale Raad van Beroep heeft be slist dat een 57-jarige inwoner van Heere waarden geen hogere invaliditeits-uitke- ring kan krijgen, omdat hij zich niet wil onderwerpen aan een medisch onderzoek. Hij is 32 jaar geleden bij de bouw van een sluis bij Rossum met zijn hoofd be kneld geraakt en liep zeer zwaar letsel op aan de schedel en aan andere lichaams delen. Hij werd voor honderd percent in valide verklaard. Op basis van het toen geldende loon ontvangt hij 56 cent per dag uitkering. Een verzoek om een hogere uitkering werd geweigerd omdat hij niet wil dat er röntgenfoto's van de hersenen werden ge nomen waarbij lucht in het hoofd moet worden gepompt. De Centrale Raad van Beroep staat op het standpunt dat de betrokkene niet in aanmerking kan komen voor een hogere uitkering als hij zich niet eerst aan een medisch onderzoek onderwerpt. Aan de medische deskundige moet de vrijheid worden toegestaan om die methode toe te passen, die hem gewenst en medisch ver antwoord voorkomt. Begin van betere verhouding Zestig gemeenteambtenaren uit Velsen hebben zaterdag met hun dames een be zoek gebracht aan het Beverwijkse stads kantoor, zulks op uitnodiging van het Be verwijkse gemeentebestuur. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma en gemeentesecre taris Huisman ontvingen de Velsenaren met een kopje koffie. De heer Bruinsma gaf daarbij een uiteenzetting over de wijze waarop het stadskantoor tot stand was ge komen en over de inrichting van het ge bouw. Vervolgens werd het stadskantoor bezichtigd waarbij Beverwijkse secreta rieambtenaren hun Velsense collega's be geleidden en hen wezen op verschillende details van het gebouw. Na afloop van deze rondleiding bleef men nog enige tijd in de koffiekamer on gedwongen bijeen. Namens de Velsense bezoekers sprak gemeentesecretaris J. Veenstra een woord van dank voor de har telijke ontvangst. Hij vertrouwde er op dat dergelijke contacten tussen de gemeente ambtenaren zouden bijdragen tot betere verhoudingen in de IJmond. Hij nodigde de Beverwijkse ambtenaren nu a] gaarne uit voor een tegenbezoek aan het nieuwe Velsense raadhuis wanneer dit voltooid zal zijn.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5