Johan v. Oldenbarnevelt „Candida" bij Haagse Comedie Het weekeinde VASAS In memoriam dr. Anthon van der Horst TONEEL IN HAARLEM H. N. Werkman manifestatie Groningse universiteit NEGEN MUZEN Anthon v. d. Horst overleden Speeldoos voor stilte-brekers MAANDAG 8 MAART 1965 7 Verdienstelijk historisch spel van Hans Keuls zonder echte dramatiek T.V-nabeschouwingen KIES NU EEN ARISTONA GENIET VAN Gevoelige creatie van Lies Franken De radio geeft dinsdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. T elevisieprogramma HET MET DE Visser-Neerlandiaprijs bekroonde stuk „Johan van Olden barnevelt" van Hans Keuls zou al in het vorige seizoen door de Haagsche Comedie ten tonele gevoerd zijn. Men achtte het toen echter met het oog op de spanningen rond het Oranjehuis niet opportuun, zodat de première nu pas zater dagavond j.l. in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag heeft plaatsgehad. In dit stuk immers komt de weinig fraaie episode uit onze Vaderlandse Ge schiedenis aan de orde waarbij prins Maurits om politieke redenen de stokoude Oldenbarnevelt heeft doen onthoofden. De motieven die tot deze daad geleid hebben liggen historisch bijzonder ingewikkeld, maar in wezen was het een kwestie van machtsstrijd tussen de Staten van Holland, die vooral in godsdienstzaken een grote autonomie wilden behouden, enerzijds, en de Staten-Generaal met prins Maurits, die het liefst de souvereiniteit aan zich getrokken zou hebben, anderzijds. HET IS DE GROTE verdienste van Keuls' stuk dat het deze bijzonder ge compliceerde materie overzichtelijk heeft weten te illustreren in een aantal histori sche tableaus, zodat met name de wijze waarop Maurits van de heersende gods diensttwisten partij wist te trekken om de grote voorvechter van de gewestelijke vrij heid, Johan van Oldenbarnevelt, uit te schakelen, bijzonder duidelijk werd. Natuurlijk gaat het in twee en een half uur zichtbaar maken van een jarenlange behendig gevoerde politieke strijd, altijd gepaard met een simplificatie van de wer kelijkheid. Speciaal de manier waarop ook Oldenbarnevelts huiselijke omstandighe den' nog en passant werden belicht leek ijselijk veel op de journalistieke opper vlakkigheid waarmee zulks in damesbladen pleegt te gebeuren. HET OVERTUIGENDST waren dan ook «le gedeelten waarin de geschiedenis zelf voor sterke dramatische effecten had ge zorgd en met name het proces voor de ten enenmale vooringenomen rechtbank lever de een dankbare speelscène op. Een enkele maal was ook de zucht naar pure sensatie, die in het thema van de onthoofding van een oude man uiteraard voor het grijpen ligt, de schrijver de baas geworden, en in de laatste scène zorgde dat voor een uitermate vals, pathetisch accent, als Maurits de beslissing over het gratieverzoek in handen legt van Olden bamevelts vrouw, die zo dus voor de keu ze staat óf haar mans idealen te verloo chenen óf hem de dood in te zenden. De heroïek die haar het laatste deed ver kiezen, is in onze tijd, die puur helden dom zo graag ontluisterd, of althans ver menselijkt ziet, onverteerbaar geworden. WAT DERHALVE IN Keuls' stuk voor namelijk te waarderen bleef, is de econo mische beheersing van zijn middelen waardoor een overzichtelijke handeling in drie bedrijven ontstond, en de karakteris tiek die hij van zijn grijze held geeft: de schijnbaar harde compromisloze idealist, die achter een gespeelde hooghartigheid, •envoud, humor en mildheid verbergt. ZO HEEFT Paul Steenbergen de rol ook gespeeld: als een interessante historische schets van een beroemde persoonlijkheid van wie maar een aantal facetten be kend zijn, en die in wezen, juist in zijn politieke hardheid en doordraverij ondoor grondelijk blijft. Joris Diels had een duidelijk op het his torische kijkspel gerichte regie gevoerd en willens en wetens was er dan ook zelden van normale menselijke dramatiek spra ke. Een enkele maal had de opvoering daardoor iets weg van een geschiedkundig openluchtspel zoals dat wel door Studen tenverenigingen wordt opgevoerd. De kijk spelkant was dan ook met knappe decors en „zo uit de boekjes weggelopen" cos- tuums van Harry Wich de sterkste troef van de voorstelling. CARL VAN DER PLAS zette een vitale, toch nog nobele Maurits neer waarin wel te geloven viel, Ida Wasserman was een huiselijke mevrouw Oldenbarnevelt en een groot aantal andere acteurs en actrices van de Haagsche Comedie kwamen, voor het merendeel zeer kleine, rolletjes spe len, waarbij het met zwier dragen van de mooie pakjes de zwaarste eis was die aan hun talent werd gesteld. Een menselijk accent verleende deson danks Frans van der Lingen aan de rol van Van Aerssen, één van Oldenbarne velts felste vijanden; Annie Leenders aan Louise de Coligny en Joris Diels aan zijn vertolking van Dominee Walaeus. HANS KEULS' jongste stuk bleek met dit al een onderhoudend historisch spel, eerder dan een belangrijke bijdrage aan de eigentijdse Nederlandse toneelschrijf kunst. Hans van den Bergh In Groningen heeft prof. dr. H. Schulte Nordholt onder uitzonderlijk grote belang stelling een tentoonstelling geopend van druksels van H. N. Werkman (1882-1945). De expositie is ingericht in het gebouw van het Kunsthistorisch Instituut door de studenten van dit instituut. Zij is onderdeel van een breed-opgezette Werkman-mani festatie. Er is een kleurenfilm gemaakt over diens werk, waarvan op de opening de première ging. Een nieuw-verschenen boek doet te vens dienst als catalogus voor de ten toonstelling; het boek is van de hand van drs. H. W. van Os, die de leiding heeft van de Werkman-manifestatie. De heer en mevrouw Henkels uit Heem stede hebben hun collectie druksels van Werkman voor deze expositie beschikbaar gesteld. De tentoonstelling duurt de hele maand maart. Daarna zal zij te zien zijn in Arn hem, Dordrecht, Breda en Haarlem. Kleinplastieken in Madurodam. In Madu- rodam wordt in het kader van het Hol land Festival een openluchttentoonstel ling gehouden van Italiaanse kleinplas tieken. Op 15 juni zal de officiële ope ning worden verricht door de heer G. Agnelli, president-directeur van Fiat, die in Italië op cultureel gebied een voor aanstaande plaats inneemt. De tentoon stelling zal een 90-tal kleine sculpturen omvatten van de meest bekende Itali aanse beeldhouwers, zowel van de oude re als de jongere generatie. Paul Steenbergen als Johan van Ol denbarnevelt. Het pleit voor tekstschrijver Jaap van de Merwe en voor Joop Doderer dat zij de in Engeland zo populair geworden fi guur van Tony Hancock (naast „Stief- been" een geesteskind van Galton en Simpson) ook voor Nederland aanvaard baar gemaakt hebben. De NCRV, destijds gedwongen deze serie, al te geforceerd gespeeld door Coen Flink, te staken, kwam nu zaterdagavond met een vervolg in een uitzending over Nederland 1 De verne derlandste Hancock, nu Nachtegaal gehe ten, werd als fantast en zonderling type goed en met geestdrift gemaakt door Do derer, die in Fred Wiegman als de „linke" Fred Crul, een goede partner vond. Onder regie van Fred Benavente, die gezien de aankleding en de vele medewerkers voor „Joop Nachtegaal" een flink bedrag ter beschikking kreeg, bereikte deze eerste af levering het niveau van het pretentielo ze, wat ijdele tijdverdrijf, dat kenmerkend is voor vele Amerikaanse ontspanningsse ries. De „balans" die het gezelschap Rinus Ferdinandusse op Nederland 2 van het eerste kwartaal 1965 opmaakte, was wat de uitvoering betreft weliswaar geen groot vakwerk (wie een week tevoren Toon Her mans zag, besefte dit nu wel zeer goed), maar toch in enige onderdelen wel weer scherp, eerlijk en amusant. En dan doe len wij deze keer niet zozeer op de con férences van de leider van het gezel schapje en evenmin op de wat banale dan wel zouteloze sketches „De goeie ouwe tijd" en „Simson en Delilah" (die als aanval op het sportamateurisme niet raak was, omdat Geesink geen amateur meer is). Wél echter op de groepsnummers, ge wijd aan het lawaai van draagbare ra dio's en aan de woordarme, vlakke en zoutelose conversatie, die kenmerkend is voor menige Nederlandse familie- of vriendenkring. Minister Bot (en ook een beetje Karei Prior) konden het doen met een versie van ,,'t Is genoeg", gezongen door Else Hoog, in de songgebarentaal fraai bijgestaan door de mannen. De verrassing van het zaterdagavond programma kwam zowaar uit „Achter het Nieuws"; nog nooit vertoonde beel den van de voor christenen ontoegankelij ke, Islamitische bedevaartplaatsen Mekka en Medina. In de naar hem genoemde show was Tom Ewell, als steeds op Nederland 2, gister- Advertentie returnwedstrijd kwartfinale Europacup ZEGT ELLES BERGER woensdag 10 maart a.s VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN avond weer hartveroverend komiek als de „baas", die geen overlast krijgt van een knappe, maar van een zeer dynamische, overijverige secretaresse. Ewell en zijn tekstschrijver(s) vormen toch wel een zeer knappe combinatie, die er elke keer weer in slagen, zij het met enige overdrijving, de gewone man, zijn gezin en hun beleve nissen in een lachspiegel te plaatsen. Het toneelwerk der modernen, die met hun symbolentaal en hun sfeer het leven vaak terugbrengen tot het niets-zonder- enig-perspectief, werd min of meer be lachelijk gemaakt door N. F. Simpson in diens spel „Een donderend gerinkel", dat gisteravond onder regie van Walter van der Kamp en in een AVRO-programma op Nederland 1 werd uitgebracht. Het spel had veel weg van een schietoefening, waarbij men zich moest behelpen met de „losse flodders" van een taal, die niet meer een uitdrukkingsvorm van redelijk denkende wezens was. Of was het een oefening van de toneelschool, waarin het spel en het oproepen van enige spanning hoofddoel waren? Enny Meunier, Coen Flink en Sigrid Koetse doorstonden deze oefening voor hen duidelijk een amu sante „schnabbel" in ieder geval zeer goed. Verder was het niets; wie dit goed in scène gezette en opmerkelijk genoeg knap geschreven spel miste, miste derhal ve niets. J. Damshuizer Hoofdstad Operette. De Hoofdstad Operet te zal van 20 maart af een serie voor stellingen geven in Théatre Arenberg in Antwerpen van de operette „An der schonen blauen Donau". ZONDAG BEREIKTE ons het bericht dat een der belangrijkste figuren van het Nederlandse muziekleven, dr. Anthon van der Horst die dag te Hilversum overleed. Hoewel ons bekend was, dat, sinds hij in juli van het vorige jaar zijn functie als hoofdleraar orgel aan het Amsterdams Conservatorium wegens het bereiken van zijn 65-ste verjaardag beëindigde, zijn ge zondheidstoestand sterk achteruitging en er weinig hoop op herstel was, kwam de tijding van zijn verscheiden toch nog on verwacht. VERLEDEN ZOMER was hij nog toege treden tot de Commissie van het Haar lems Orgelconcours en niets deed toen vermoeden dat het slechts voor kort zou zijn. De Haarlemse orgelcultuur had zijn volle belangstelling. Zijn ideaal eens als stadsorganist van Haarlem te fungeren was niet in vervulling gegaan, maar het werd hem een grote voldoening, dat twee van zijn leerlingen, die hij tot de Prix d'Excellence opleidde, Albert de Klerk en Piet Kee deze zelf gedroomde taak te ver vullen kregen. Van begin afaan (1951) was dr. v. d. Horst bij het improvisatie-concours als jurylid betrokken en aan die relatie dan ken wij zijn zeer geslaagde „Concerto per organo romantico", waarvan hij een deel opdroeg aan „de orgelstad Haarlem en haar bestuurderen", een tweede aan Jeanne Demessieux en een derde aan Al- bert de Klerk. Tevens danken wij hem zijn Orgelconcert in barokstijl, dat hij toe wijdde aan mijn echtgenote. En nu hij meende als gepensioneerde hoofdleraar over meer tijd te beschikken, maakte hij zich op om mede zijn schouders te zetten onder de organisatie van onze orgelbe weging. Het heeft niet zo mogen zijn. TENSLOTTE LAG DE vervulling van zijn levenstaak hoofdzakelijk elders: als organist en opleider van organisten wat het scheppen van een geprononceerde richting betekent die zijn naam draagt als koor en orkestleider met een ethi sche tendens betreffende de Bach-cultuur en wat verder met de liturgische koor muziek te maken heeft en als compo nist, die met scherp intellect zich onaf hankelijk een eigen weg baande. Alles bij elkaar een rijk, veelzijdig en bewust ge leid kunstenaarsleven, dat sporen naliet waarvoor muzikaal Nederland dankbaar mag zijn. ANTHON VAN DER HORST werd op 20 juni 1899 te Amsterdam geboren en al vroegtijdig door zijn vader ingewijd in het orgelspel. Als twaalfjarige werd hij leer ling van de toenmalige organist der Oude Kerk en als vijftienjarige op het conserva torium van J. B. de Pauw voor orgel en piano en van Bernard Zweers voor com positie. Toch gaf hij steeds toe dat hij als componist zich autodidactisch gevormd had. In 1919 verwierf hij met onderschei ding de Prix d'Excellence voor orgel. Hij werd organist van de Grande Eglise Wal- lonne en van de Engelse Kerk, eigenlijk te bescheiden posities voor zijn groot ta lent. Later speelde hij orgel in de Hilver- sumse Protestantenbond en ten slotte in de Naarder kerk. In 1936 werd hij hoofdleraar aan het Amsterdamse Conservatorium voor orgel en directie. Intussen vestigde hij zijn re putatie als concertorganist op tournees met beroemde vocalisten en maakte hij zich vaardig als koordirigent bij verschil lende oratoriumverenigingen, onder welke hij de Kon.O.V. te Amsterdam en Kon.O.V. Excelsior" te 's Gravenhage lang aan gehouden heeft. TOEN IN 1931 Evert Comelis overleed was Anthon v.d. Horst de aangewezen man om deze pionier op te volgen als leider van de Ned. Bachvereniging met haar uitvoeringen van de Matthaeuspas- sion en de Hohe Messe in de Naarder kerk. En hier ligt de vervulling van zijn levensideaal, dat ook geleid heeft tot zijn promotie aan de Universiteit van Gro ningen als dr. h. c. Hij heeft Naarden tot een begrip gemaakt voor de Bachcultuur. Dit naar waarde en betekenis uit te me ten, lijkt ons hier overbodig, als zijnde te algemeen bekend. ALS COMPONIST volgde hij, zoals wij reeds aanstipten, zijn eigen weg, steunend niettemin op het begrip der tonale basis. Zijn orgelwerk „Suite in modo conjunc- to" is daarvan een typisch voorbeeld. Hij schreef onder meer ook twee symfonieën, meerdere orgelwerken, een „Te Deum" op Engelse tekst, zeven grote koorwerken die hij als „Chorus" betitelde en waaronder het achtstemmige „La Nuit" veel opzien baarde. Van zijn grondige eruditie en ethische inzichten getuigt zijn studie (met prof. van der Leeuw) over Bach's Hoog mis. Verder mogen wij ons gelukkig prijzen, In zijn woning in Hilversum is zondag middag op 65-jarige leeftijd overleden de dirigent dr. Anthon van der Horst. Hij was reeds ziek sinds vorig jaar mei. Dr. Anthon van der Horst was dirigent van de Nederlandse Bachvereniging en als zodanig vooral bekend van de jaarlijk se uitvoering der Mattheus Passion in Naarden. Voorts was hij oud-leraar-orga nist aan het Conservatorium in Amster dam. In vroeger jaren speelde hij piano improvisaties bij de ochtendwijdingen van de VPRO. Dr. Anthon van der Horst f. dat „Artone" voor kort een paar Bach- platen in 't licht gegeven heeft (gespeeld op het Alkmaarse Schnitgerorgel en bet Haarlemse Müller-orgel) waarop het orgel spel van dr. Anthon van der Horst vast gelegd is. Daarin, maar ook in zijn leer lingen leeft hij voort en wat hij als diri gent en als componist tot stand gebracht heeft kenmerkt hem als een der grote figuren van zijn generatie. Hij ruste in vrede. Jos de Klerk ZEVENTIEN JAAR na de vorige Nederlandse opvoering (in 1948 bij het gezelschap Comedia, met Mary Dressel- huys in de titelrol) heeft de Haagse Comedie George Bernard Shaws „Can dida" weer eens ten tonele gebracht. Zaterdagavond is in de Haarlemse Stads schouwburg een „voor-première" van deze wederopvoering gegeven; de offi ciële première zal pas later in deze maand in Den Haag plaatshebben. Gewoonlijk wordt bij een „voor première" van de critiek een zekere reserve verwacht, omdat er tussen die onofficiële en de officiële eerste voor stelling nog wel eens iets bijgeschaafd of afgewerkt moet worden. Een der gelijke reserve is in dit geval echter be paald onnodig, want de voorstelling van zaterdagavond was, afgezien van een heel enkel onbeduidend detail, precies zo „af als we dat van het Haagse gezelschap gewend zijn. MISSCHIEN WAS ER wel enige moed voor nodig om „Candida", in 1895 geschre ven, weer voor de dag te halen, want zou het stuk zeventig jaar later het publiek nog iets te zeggen hebben? Destijds had „Candida" een duidelijk politiek aspect: het was een afrekening met wat Shaw noemde het „krasse, zelfverzekerde, ver standige, welwillende, zalig kortzichtige ideaal" van het christelijk socialisme, een beweging die toen vooral in Engeland de gemoederen bezighield, maar die nu al lang historie is geworden. De figuur van dominee James Morell is door Shaw dan ook grotendeels getekend als de incarnatie van dat christelijk socia lisme waarmee hij, via de persoon van Morell, de draak steekt. En het toen nog veel omstreden pre-rafaelitisme (de „eredienst der verinnerlijkte schoonheid") in het stuk belichaamd door Candida's jon ge aanbidder Marchbanks en door Shaw hier gebruikt als dramatische tegenpool van dat christelijk socialisme, is nu nog slechts een half-vergeten begrip uit de En gelse kunstgeschiedenis. TOCH DOET „CANDIDA" in deze nieu we voorstelling over 't algemeen niet ver ouderd aan, dankzij de intelligente regie van Bob de Lange, die het stuk eerlijk als „period piece" presenteert, zonder weglating van maar ook zonder enige nadruk op de politieke toespelingen die in Shaws jeugd evenzovele lachsuccesjes waren. Het geheel is daar echter niet min der amusant om geworden, want in onze tijd lacht men waarschijnlijk hartelijker AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zie ken. 12.00 Licht instrumentaal kwintet. 12.17 Overheidsvoorlichting: Voor de land bouw. 12.27 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw. 12.30 Promenade-orkest en zang soliste: amusementsmuziek. 13.00 Nieuws 13.10 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht instrumentaal ensemble. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Stereo: Moderne kamermuziek (opn.). 15.40 Voordracht. 16.00 Nieuws. 16.02 Pia no-recital: klassieke muziek (opn.). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel ac tueel. 18.20 Pianospel: lichte muziek. 18.30 Radio Volks-Universiteit: Muzikaal Spec trum, door Klaas A. Posthuma. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Pa rijs. 19.10 Muziekrevue. 20.00 Nieuws. 20.05 Variété-theater: gevarieerd programma. 21.20 Gehoord, gezien, gelezen, veertien daagse gedachtenwisseling over film. to neel en literatuur. 21.45 Inleiding tot mu ziekbegrip, muzikale lezing. 22.00 Oude ka mermuziek (opn.). 22.30 Nieuws en mede delingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Gespro ken brief. 23.05 Musical-fragmenten (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Lich te grammofoonmuziek, reportages en com mentaren. 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Londens symfonie-orkest en solist: klassieke mu ziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan.. vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.03 Volks dansen en dansen uit verschillende landen (gr.). 12.20 Voor de boeren. 12.27 Medede lingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of gram mofoonmuziek. 12.50 Draaien maar!! lich te grammofoonmuziek. 13.35 Pianospel met ritmische begeleiding (grammafoon- platen). 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Musiësta gevarieerd muzikaal pro gramma. 14.50 Lichtbaken, lezing, (herha ling van zaterdag jl.). 15.00 Rieleksen..., gevarieerd programma, (herhaling van za terdag jl.). 16.00 Voor de zieken. 16.40 On derweg: programma voor oudere luiste raars. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Over heidsvoorlichting: Een oogstfeest op Cura sao. Spreker: Dr. G. D. van Wengen. 18.00 Licht instrumentaal ensemble (Stereofoni- sche uitzending). 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Portret in muziek. 18.50 Van klanten en wanten we ten. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Promenade-orkest en zangsolist: opera muziek (opn.). 20.00 Kerkorgelconcert: klassieke en moderne muziek. 20.30 Lij densmeditatie. 21.05 Benej Jisrael: muziek en voordracht. 21.25 Vocaal ensemble: mo derne chansons (gr.). 21.45 SUS-actie 12: tienerprogramma. 22.10 Vlaanderen 1965: lezing. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws 22.40 Epiloog. 22.45 Vreemd... een keuze uit woord, zang en dans van elders en... anders. 23.15 Licht ensemble. 23.35 Stereo: Licht instrumentaal kwartet. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerd mu zikaal programma. (12.35 Weerbericht en berichten). 12.50 Beursberichten en pro gramma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Ka mermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolra dio. (15.00 Nieuws). 15.45 Lichte orkest muziek. 1600 Nieuws. 16.03 Beursberichten 16.09 Duitse les 16.24 Kamermuziek. 17.00 Nieuws en mededelingen. 17.15 Jazzmuziek voor de jeugd. 17.45 Volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paar- desportberichten. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Muzikaal rendez vous. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Deuntjes. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Nws en berichten. 22.15 Amerikaanse volksmu ziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nws. 23.05 Grammofoonmuziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Eurovisie: Wereldkampioen schappen kunstrijden te Colorado Springs, (heren). 19.30 Artisteningang, T.V.-film. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Christelijk Historische Unie. 20.30 Indis creet, speelfilm (14 jaar). 22.05 Francisco Goya 1746-1828, documentaire over de Spaanse schilder Goya. 22.2522.30 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. NCRV: 20.01 Rendez vous a Paris (V). 20.40 Micro: Het plank ton, wetenschappelijk programma. NTS. 21.00 Weerzien met Garbo, een gesproken portret, met filmfragmenten. 21.30 Drie maal negen, TV-film. NCRV: 21.55—22.10 Attentie. .VOOR DINSDAG NEDERLAND I. NTS/NOT: 14.05-14.30 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Weekjournaal voor gehoorge stoorden. 19.30 Engelse les. (les 22 herha ling, en les 23). KRO: 20.20 Jan en Alle man. 20.45 'n Moeder-plaat-'n Gouden Plaat?, een programma over Smartlappen 21.20 Hazels TV-toestel, TV-film. 21.45 De laatste lo(o)tjes..„ tienerprogramma, rond de uitslag van de 12e SUS-loterij. 22.10 Vanavond in Nieuwspoort: Brandpunt productie. NTS: 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.01 Cara Williams... getrouwd ongetrouwd, TV-film. 20.25 Artistieke ontmoetingen. NTS: 21.10 De vijfde Colonne, speelfilm. IKOR: 22.15- 22.40 Opspraak, gesprek. Cultuurprijs Hilversum. In Hilversum heeft burgemeester Boot vrijdagavond de Cultuurprijs Hilversum 1965 2.000) uitgereikt aan de graficus M. C. Escher. De aanmoedigingsprijs voor jonge kun stenaars 1.000) werd voor de eerste maal uitgereikt. Deze viel ten deel aan mej. Marte Röling. om andere dingen, b.v. om de grove, egoïstische uitzuiger Burgess, dan men dat omstreeks 1900 kon doen en Bob de Lange heeft daar ruimschoots partij van getrokken. BOVENDIEN HAD HIJ een bijna ideal* rolbezetting tot zijn beschikking. In de eerste plaats Lies Franken die, in de smaakvolle kostuums van Lisette van Mee- teren, alleen uiterlijk al een perfecte Can dida was. Ook haar vertolking bezat al de gevoeligheid, de humor en de char mante verstandelijkheid waaruit Candi da's karakter is opgebouwd en trof als lo gische afsluiting precies het vrouwelij k- dominerende tegenover haar twee manne lijke tegenspelers. Het was een creatie die een vergelijking met het spel van de be kende Ierse actrice Eithne Dunne (die hier vier jaar geleden met de Dublin Fes tival Company de rol heeft gespeeld) glans rijk kon doorstaan. DOMINEE MORELL, de echtgenoot die door een enkel stootje van zijn zo veilig schijnend voetstuk valt, werd in al zijn zelfingenomenheid en latere beklagc-ns- waardigheid zeer overtuigend gespeeld door Pim Dikkers. Bob de Lange zelf gaf een kostelijke vertolking te zien van Candida's vader, de prollige kleine zakenman die door zijn uit zuigersmethoden als werkgever in goede doen is geraakt, een vertolking die weer schitterde door talloze kleine, fijne fa cetten die De Lange aan zo'n rol weet te geven. Zijn opvatting liet wel heel duide lijk zien dat deze Burgess eigenlijk een ka pitalistische oudere broer is van de vuil nisman Doolittle uit „Pygmalion". DE ROL VAN de „vreemde, schuwe jon geling van achttien jaar", zoals Eugene Marchbanks door Shaw is beschreven, was in handen van Jules Royaards. Het was een heel andere Marchbanks dan ik tot dusver ooit heb gezien, met veel meer na druk op zijn brutale agressiviteit dan op de dichterlijke tederheid die hij toch ook bezit en die hij door die agressiviteit probeert te beschermen. Het was een Marchbanks, die wel beschikte over ,.de sluwheid van een slang", maar wiens „in tuïtie van een kind" nauwelijks tot uiting kwam. Zo werd deze Marchbanks meer een „angry young man" uit onze eigen tijd dan een pre-rafaelitische dweepzieke dichter van zeventig jaar geleden en daar mee werd het stuk enigszins ontwricht, hoe doorleefd en gepassioneerd Royaards de rol in deze opvatting ook speelde. Sterk gechargeerd was de Alexander Mill van Wim van Rooij, die van deze jon ge dominee, die volgens Shaws beschrij ving „niets bepaald ondragelijks over zich heeft", een hoogst ondragelijke karikatuur maakte. Hoe zo'n enigszins mal type kan worden uitgebeeld zonder storende over drijving en zonder goedkope effecten had Van Rooij kunnen zien aan het ingehou den en toch heel vermakelijke spel van In geborg Elsevier als de secretaresse Pros- sy. HET STUK WERD gespeeld in de nu ook al meer dan een halve eeuw oude vertaling van M. 's Jacob, die nog goed bleek te voldoen, misschien juist wel om dat het woordgebruik daarin bepaalde re miniscenties oproept aan het tijdperk van de jonge Shaw. De voorstelling, gespeeld in een rustig decor van Wim Vesseur, bleek de toe schouwers zeer te boeien. Er werd aan het slot dan ook langdurig en geestdriftig geapplaudisseerd. Simon Koster DEN HAAG Voor de vakantiegan gers die geen pret aan hun vrije da gen beleven als er in hun onmiddel lijke nabijheid geen muziek valt te beluisteren, heeft Philips een uiterst klein bandrecordertje op de markt gebracht. Het bandje hoeft niet met de vingers te worden aangeraakt, daar beide spoelen in een huis zitten. Het for maat daarvan is kleiner dan dat van een pakje sigaretten. De bandrecor der is 20 cm lang, 11 cm breed en 6 cm hoog. 19 bandjes met voornamelijk het lichte repertoire, zijn op het ogen blik in de handel. De muziek daar van is niet afwisbaar. Daarnaast zijn „opneemcassettes" te koop, die wel afwisbaar zijn. De komende zomer zal de buitenlucht derhalve vermoedelijk nog meer dan voorheen zwanger zijn van gitaarge- weld, drumsolo's en gestroomlijnde dansmuziek. Het Italiaanse stilleven. In het museum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam is een tentoonstelling geopend van Ita liaanse stillevens van de zestiende eeuw tot heden. De expositie, die onder auspi ciën staat van de universiteit van Bolog na, was eerder, in wat uitgebreidere vorm, te zien in het Museo di Capodi- monte in Napels en in het Kunsthaus in Zürich.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7