Zwaartepunt van de Jaarbeurs ligt op bouw en verwarming Grootste expositie die ooit in ons land is gehouden Bollensurplus groter dan vorig jaar Nederland wordt steeds meer werknemersland Scholten Foxhol moet veel in dochters investeren De Beurs JO haal nu boeken in huis 12 '5 Op oppervlakte van meer dan 100.000 m2 Drs. Roemers op VNF-jubileum De Etna wijzigt winstverdeling Kingma's Bank verhoogt dividend Handel met Afrika boven de 2 miljard Jongen stak huizen waar hij inbrak in brand Kort economisch nieuws KSG-belasting bracht ruim 20 miljoen op Inschrijving dubbele emissie op 18 maart The Economist geeft beschouwing over Nederland Ubbin-Davo zit met kolenhaarden Nieuwe krantenstaking dreigt in New York Weer goud voor ons land in Tokio Buikpijn door blauwe andijvie in Leerdam SCHEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 8 MAART 1965 9 °"vso 11 '3 '6 VOOR JAARSBEURS -h BOUW «TRANSPORT VERWARMING vredenburg croeselaan vn terrein geopend van 9-17 uur Intern transport V erw arming Kleine grapjes 99 99 Vrouwen Beambten BNG-lening geslaagd Niet al te zeer op Duitsters gesteld Advertentie 'Ag MMf,T A4ft7- |?°Ag °0(VOj 'E*OaG ^MnT Ac Oag M44 (VdAg OlNSo ^AAFIT AG De vanmorgen geopende voorjaars- beurs in Utrecht, die zo overtuigend alle voorgangers in omvang overtreft, dat de beurs er ruim 3ha grond van de gemeente bij heeft moeten huren (a raison van één symbolische gul den), heeft zijn zwaartepunt liggen in de sectoren bouw, intern transport en verwarming Tweederde van de totale oppervlakte (die de 100.000 vierkante meter te boven gaat), wordt door apparatuur op dit gebied in beslag genomen. Voor bouw en transport is dat verklaarbaar uit het feit, dat het nu 3 jaar geleden is, dat ze aan een specifieke vakbeurs hebben meege daan en dat juist de laatste 3 jaar de bouwnijverheid door industrialisering een nieuw gezicht aan het krijgen is. In de verwarmingssector is één woord genoeg om de hele achtergrond te schetsen: „aardgas". Op het van de gemeente gehuurde ter rein aan de weg der Verenigde Naties geeft het zware materiaal voor bouw, we genbouw, waterbouw, mijnbouw en grond verzet, de expositie het aanzien van een gigantisch machinepark, gereed voor de meest buitenissige werkzaamheden. Hier exposeren 550 firma's met heimachines, bouwkranen, bulldozers, bouwheren en lichters, draglines, mijnbouwapparatuur, laadschoppen, wegenbouw- en wegenon- derhoudsmachines. Nog niet helemaal een kwart van deze apparatuur is van Nederlands fabrikaat. Onder de importe rende landen vindt men West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten, maar ook landen als Noor wegen, Zweden, Zwitserland, Oostenrijk en zelfs Liechtenstein. In de groep bouwmaterialen exposeren op het complex aan de Croeselaan 429 bedrijven hun produkten, als baksteen, be ton, bouwplaten, cement, kalk, hout, dak bedekking, geprefabriceerde gebouwen uit onderdelen, keukeninrichtingen, ramen deuren en dergelijke. Ongeveer de helft van de exposerende firma's is Nederlands. Drie landen hebben een op bouwmaterialen gerichte collectieve inzending: Italië, Zwe den en Groot-Brittannië. Verder zijn er afzonderlijke deelnemers uit 14 landen. De grote beweging, waarin de conser vatieve bouwnij verheidssector juist de laatste paar jaar is geraakt, vindt op de jaarbeurs zijn weerspiegeling in de gro tere omvang van deze sector, vergeleken met 1962: 60 percent. Het intern transport, waaraan overal in het bedrijfsleven veel aandacht besteed wordt, is ook voor de bouwnijverheid van groot belang. Gebleken is namelijk, dat „echte" transportarbeiders lang niet zo- veel eigenlijk transportwerk hebben, als bij hoogbetaalde bouwvakkers vaak het geval is. Op de beurs zijn velerlei tran sportwerktuigen te zien, die daarin veran dering brengen. Een enkel voorbeeld: een zware heftruck, met een hefvermogen van 3.000 kg, en een maximale hefhoogte van 9 meter en 35 cm. Met een dergelijk appa raat is het mogelijk bouwmaterialen om' hoog te brengen, tot het dak van een twee verdiepingen tellende woning. De afdeling intern transport toont groei ende belangstelling voor electro stapel werktuigen, als vork- en reachtrucks en daarin voorkeur voor zwaardere uitvoerin gen. Hield het hefvermogen in 1962 al op bij 1 ton, nu is meer dan de helft lVi ton en 2 ton en ook de 2'/i tonner is geen uitzondering. De terreinwinst van electro- stapelwerktuigen, ten koste van de aan vankelijk veel gevraagde apparaten met een verbrandingsmotor, is in de hand ge werkt door de verbetering van de tractie- batterijen. Dingen die vroeger niet langer dan 5 uur meegingen, nu hebben ze ruim schoots voldoende capaciteit voor een werk dag van 9 uur. Het gebruik van transisto- ren in plaats van weerstanden leidt tot min der energieverlies en dus tot prestatiever hoging. Nieuwe revolutionaire transportmethoden beginnen zich intussen af te tekenen. En kele jaren zijn er proeven genomen met electronisch bestuurde transportmiddelen Door het electronisch aftasten van een op de grond geschilderde streep, of door im pulsen uit een electro-kabel, kunnen die zonder bestuurder hun weg zoeken. Ze zijn nu gebruiksgereed voor toepassing op elec- tro-trekkers, voor het slepen van aanhang wagens. Voor wissels en kruisingen zijn op lossingen gevonden. Ook electronische bediening van maga zijn stellingen is mogelijk geworden, even als het geven van commando's via een kiesschijf aan in magazijnen gemonteerde stapelkranen, die gehoorzaam brengen wat opgecommandeerd is en die onfeilbaar de pallet terugbrengen op de juiste plaats, De afdeling verwarmingsapparatuur is driemaal zo groot als in 1962. In binnen- en buitenland heeft het bedrijfsleven koortsachtig gewerkt om de mogelijkheden op te vangen, die de komst van het aard gas met zich mee brengt. Al moet daar direct bij gezegd worden, dat de kolen- en oliehaarden zich niet gewonnen geven: ook daar vallen nieuwe verschijningsvormen te signaleren. Luchttechnische apparatuur en aircondi tioninginstallaties beginnen een plaats te krijgen naast de centrale verwarmingsin stallaties en velerlei systemen voor meer- kamerverwarming. De belangstelling voor warme lucht verwarming in woonhuizen, die in Amerika hier en daar op grote schaal wordt toegepast, is in Nederland nog betrekkelijk klein. Een van de oorza ken daarvan is waarschijnlijk het vrij gro te energieverbruik en het geruis van de uitstromende lucht. Los van de systemen voor meerkamer verwarming is er door de industrie ook veel aandacht besteed aan de meer klas sieke verwarming, door middel van afzon derlijke haarden en andere apparaten. Voor de meeste bestaande woningen zal ook in het aardgas-tijdperk daarin nog wel de oplossing gezocht moeten worden. In het overrompelende geweld, waarmee deze voorjaarsbeurs de bezoekers con fronteert met belangrijke technische ont wikkelingen, dreigt het kleine, onbelang rijke bijna verloren te gaan. Maar ook in die sector geeft het bedrijfsleven blijk van waakzaamheid. Wat denkt u bijvoorbeeld van speldjes van bekende radio- en televi siesterren, van windjacks met opdruk trots op de tros, van popjes gebaseerd op de T.V.-serie over Swiebertje (Swiebertje himself natuurlijk, maar ook Bromsnor en Saartje), teenager-poppen met „groei end" haar, dat getoupeerd kan worden, en van een bloemenvenster: een kant en klaar raam met uitneembare plantebak- ken, waaronder zich een waterreservoir bevindt, dat maar eens per 4 weken ge vuld hoeft te worden. Het surplus bloembollen van de oogst 1964 was aanzienlijk groter dan dat van de vorige oogst, zo blijkt uit een mede deling van het produktschap voor sierge wassen. Het grootst was het overschot van hyacinten: bjjna 21% miljoen stuks tegen bijna 3% miljoen in 1963. De hyacinten export in 1964 bedroeg 116,7 miljoen stuks, bjjna 10,5 miljoen meer dan in 1963. Er was een surplus van ruim 3,5 miljoen tulpen, tegen 97.000 vorig jaar. De tulpen export bedroeg bijna 1,1 miljard stuks, dat was bijna 170 miljoen meer dan vorig jaar. Er was een surplus van 1495 kg naar grootte gesorteerde narcissen, tegen 577 kg vorig jaar. De narcissenexport bedroeg bijna 128,5 miljoen stuks, 1,35 miljoen min der dan vorig jaar. De surplussen zijn ingeleverd en tot veevoeder verwerkt. De kosten van de in leveringsregeling die via heffingen aan het produktschap door de kwekers zelf gedragen worden bedroegen ruim 3,5 miljoen gulden. De waarde van de bloem bollenexport, berekend tegen binnenland se minimumprijzen, was ruim 83,5 miljoen gulden, tegen ruim 73 miljoen in 1963. De oogst 1964 was normaal, 1963 daaren tegen was een slecht oogstjaar. „Wij worden steeds meer een land van werknemers. De welvaart moet door een steeds smallere groep van ons volk worden opgebracht in verband met een rustige levensavond voor de bejaarden en de noodzaak van een betere opleiding in onze maatschappij". Dit betoogde van middag de voorzitter van het overleg orgaan van de drie vakcentralen, drs. D. Roemers, in een voordracht tijdens de buitengewone ledenvergadering van de Vereniging Nederlands Fabrikaat die in Utrecht haar 50-jarig bestaan vierde. De heer Roemers gaf een beeld van een sinds de oprichting van de jubilerende vereniging veranderde maatschappij. De beroepsbevolking verdubbelde nagenoeg, maar de vakbeweging groeide veel ster ker: in een halve eeuw een toeneming met meer dan 600 percent tot bijna 1.170.000 leden op 1 januari 1963. Bij de categorale organisaties bedroeg de toe neming 300 percent (270.000 op 1 jan. '63). Het aantal werkende vrouwen is sinds 1909 (18.3 pet.) gedaald tot 16.1 pet. in 1960. Er was wel sprake van een wijziging in de aard van de arbeid van de vrouw, Advertentie De Koninklijke Ijzergieterijen en Email leerfabrieken De Etna N.V. stelt een wij ziging van de statuten voor, onder meer inhoudende een verhoging van het maat schappelijk kapitaal tot 20 10) min. Dit met het oog op mogelijke toekomstige investeringen De oprichtersbewijzen zullen worden om gewisseld in winstbewijzen met behoud van rechten. Het is de bedoeling te berei ken dat het oprichtersaandeel een splits baar en daardoor gemakkelijker verhan delbaar bezi' wordt. Het aandeel in de overwinst van de le den van de raad van beheer wordt ver minderd van 25 percent gezamenlijk, res pectievelijk 15 percent voor een uit één lid bestaande raad van beheer, tot 6 per cent per lid. Het voorstel tot halvering van het winstaandeel van commissarissen heeft ten doel om, zoals gebruikelijk is gewor den, de corrmissarissenbelasting door de vennootschap te laten betalen, zonder de commissarissenbeloning te doen uitgaan boven hetgeen recentelijk werd getou cheerd. Kingma's Bank N.V. heeft, blijkens het verslag, over het boekjaar 1964 aan provi sie ontvangen 275.950 (v. j. 244.197). De rente steeg tot ƒ1,07 min. (ƒ0,87 min.). Na aftrek van onkosten ad 967.333 785.091) resteert een winst van 374.318 333.227). Voorgesteld wordt het dividend te verho gen tot twaalf (elf) percent. Het kapitaal bleef onveranderd ƒ687.000. De handel tussen Nederland en de Afri kaanse landen heeft in 1964 de 2 miljard gulden overschreden. In vergelijking met 1954, dus 10 jaar geleden, is dit cijfer met 100 percent gestegen. In 1964 bedroeg de invoer uit Afrika naar Nederland 1.171 miljoen en de uitvoer van Nederland naar Afrika 833 miljoen. Alleen al aan aard olie werd voor meer dan 300 miljoen ge ïmporteerd. maar van een enorme vlucht van de vrouw in andere dan huishoudelijke beroe pen was nog geen sprake. Dit percentage is in ons land aanzienlijk lager dan in de meeste geïndustrialiseerde landen. Vol gens de heer Roemers ligt hier ongetwij feld een van de oorzaken van het feit, dat het materiële welvaartspeil in ons land achter ligt bij dat in andere geïndustriali seerde landen. De heer Roemers verwacht evenwel een toeneming van het aantal werkende vrouwen. Een andere belangrijke ontwikkeling in de samenstelling van de beroepsbevolking is, dat het aantal bedrijfshoofden af neemt. Dat geldt in het bijzonder voor de landbouw, van 1947 tot '60 daalde het aan deel van de ondernemers in de totale be roepsbevolking van 19 tot 15 pet. en het aantal medewerkende gezinsleden van 10 tot 5 pet. Hieruit blijkt, dat het aantal ondergeschikten toenam van 70 tot 80 pet De cijfers leren, dat Nederland dus steeds meer een werknemersland wordt en steeds minder een ondernemersland. Uit de cijfers blijkt ook, dat het relatieve aandeel van de beamfcten toeneemt. In 1947 was 63 pet. van de onzelfstandige be roepsbevolking handarbeider en 37 pet. be ambte. Het aandeel van de handarbeiders daalde tot 58 pet., van de beambten steeg het tot 42 pet. De heer Roemers zei even wel, dat dit geen relatieve cijfers betreft, want het aantal handarbeiders groeide in die periode met 30 pet., het aantal beamb ten met 58 pet. Toch meent hij, dat de overall steeds meer wordt vervangen door de bruine, de grijze en de witte jas. Dat verandert het gezicht van onze maat schappij eveneens. Een ander opmerkelijk verschijnsel noemde de heer Roemers het achterblijven van de groei van de beroepsbevolking bij het totaal van de bevolking. Van 1947 tot '60 nam de totale bevolking met 19 pet. toe, terwijl de beroepsbevolking steeg met bijna acht percent. Vier van de 100 men sen zijn overgegaan van het actieve deel van de bevolking naar degenen die van het aandeel van het actieve deel moeten leven. In 1947 werkte nog 20 pet. van de boven 65-jarigen, in 1960 was dit percen tage gedaald tot 10 pet. De heer Roemers twijfelt er niet aan, dat dit percentage nog verder zal dalen ten gevolge van betere pensioenvoorzieningen en A.O.W., terwijl het aandeel van de 65-jarigen in de totale bevolking zal toenemen. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mee, dat zij, gebruikmakend van de bevoegdheid, voorbehouden in het prospectus van 24 februari 1965, het be drag van de bij dat prospectus door haar geëmitteerde 5J4 percent 25-jarige obli gatielening 1965 heeft vastgesteld op 150 min. Niettemin zal bij de toewijzing een belangrijke reduktie moeten worden toegepast. In Enschede kunnen de bewoners van de wijk Hoogland weer rustig slapen. De man die in de afgelopen vier weken zes tien inbraken in deze wijk pleegde en ze ven keer het huis waar hij inbrak, in brand stak zich niet bekommerend over het feit dat er in sommige gevallen kin deren in het huis sliepen zit achter slot en grendel. Hij blijkt een 18-jarige fabrieksarbeider te zijn, die in dezelfde wijk woonde. In alle gevallen kon de brandweer ern stig onheil voorkomen, maar de brandstich ter richtte toch nog voor ruim 12.000 gul den schade aan. Zijn totale buit bedroeg ongeveer 2500 gulden. De jongen was voor een ander feit door de politie aangehouden. Hij werd namelijk in een. café betrapt toen hij de porte- monnaie van een andere cafébezoeker wegnam. Bij zijn verhoor bekende hij, de reeds wekenlang gezochte inbreker en brandstichter te zijn. De heer H. A. Knook, directeur van de n.v. Export-Financiering-Maatschappij in Den Haag, heelt om gezondheidsredenen zijn functie neer gelegd. De Sisalproduktie van Ngombezi van haar in Tanzania gelegen ondernemingen heelt in fe bruari 500 (v.j. 5M) ton bedragen. Op donderdag 18 maart wordt de in schrijving opengesteld op de reeds aange kondigde nominaal 5,06 min. gewone aandelen aan toonder, tot de koers van 400 percent, ten laste van „Koninklijke Scholten, Foxhol N.V." in Groningen. De aandelei zijn voor de helft gerechtigd tot het dividend over het boekjaar 1964-1965. De inschrijving geschiedt met voorkeurs recht voor houders van preferente en ge wone aandelen in de verhouding van no minaal 2.000 uitstaande aandelen op no minaal 500 nieuw uit te geven gewone aandelen. De claimhandel begint woensdag 10 maart. Tevens kan worden ingeschreven op no minaal 12 min. 5V2 percent 15-jarige obligaties tot de koers van 99Vi percent. De lening is a pari aflosbaar van 1971 tot en met 1980 in tienjaarlijkse termijnen elk groot 1,2 min. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is van 1 april 1975 af toegestaan, doch uitsluitend in april van ieder jaar a 101 percent. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. Gezien de snelle expansie van het con cern in de laatste jaren is het, zo blijkt uit het prospectus, niet mogelijk het investe ringsprogramma van de vennootschap te financieren uit afschrijvingen en reserverin gen, zodat het noodzakelijk is nieuw ver- De n.v. Broodfabrieken Dijkers te Almelo, Klumpers te Markelo en Rijkoro te Lievelde bij Lichtenvoorde hebben per 15 maart tot samen werking besloten. Vooral wat de export en de inkomens politiek betreft heeft Nederland zijn moei lijkheden beter opgelost dan Engeland Ons land heeft dan ook één voordeel bo ven Engeland: „met een bevolking van twaalf miljoen zielen heeft het noch de kans, noch de behoefte zelfs maar een tweederangs wereldmacht te worden' Daarom trekken regeringsfuncties de in vloedrijkste mannen in Nederland niet aan. Ambitieuze en bekwame mannen gaan doorgaans in zaken en zij genieten hoog maatschappelijk aanzien, zo schrijft het Britse weekblad „The Economist" dat de ze week een deel van zijn pagnia's aan ons land heeft gewijd. In de inleidende beschouwing wijst het blad verder op enkele zaken, die Groot- Brittannië en Nederland gemeen hebben Beide hebben hun koloniën verloren, heb ben historisch-verklaarbare redenen niet al te zeer op de Duitsers gesteld te zijn, tellen onder hun bevolking grote groepen niet-blanke immigranten en beide zijn gro te handelsnaties. In een vijftal artikelen gaat The Economist voorts in op de loon- en prijspolitiek in ons land, de verhouding tussen werkgevers en werknemers, het wo ningbouwprobleem, de betekenis van „the four empires" Shell, Unilever, Philips en AKU en andere actuele onderwerpen. De afzet van haarden bij Ubbink-Davo is in dit seizoen beneden de verwachtin gen gebleven, waardoor een belangrijke voorraad is ontstaan. Deze zal, naar het zich laat aanzien, in de loop van dit jaar geheel worden afgezet. Er moet niettemin rekening mee worden gehouden, dat de af zet van haarden ook in 1965 nog beneden het normale niveau zal blijven. In verband hiermee zijn reeds enige tijd geleden voor bereidingen getroffen voor de vervaardi ging van gevel-verwarmingsapparatuur. mogen aan te trekken. Grote investerin gen zijn nodig voor de ontwikkeling en fa bricage van nieuwe produkten. Voorts zijn geldmiddelen nodig voor de voortgaande internationalisering van het concern, met name voor het uitbreiden van de buiten landse deelnemingen dan wel voor het ver groten van de produktiecapaciteit bij deze ondernemingen. Gezien de uitbreiding en de economische groei van de afzetgebie den is het noodzakelijk gebleken ook de produktiecapaciteit van de bedrijven in Nederland uit te breiden. Aangezien een aantal investeringen eerst op langere ter mijn 1 unnen bijdragen tot een vergroting van de concernwinst, worden naast aan delen ook obligaties uitgegeven. NEW YORK (AFP/'AP) Het drukke- rijpersoneel bij zeven dagbladen in New York heeft gisteren met algemerte stem men besloten het werk neer te leggen als voor 1 april geen overeenstemming is be reikt over een nieuwe arbeidsovereen komst. De lopende onderhandelingen zijn in een impasse geraakt. Twee jaar geleden duurde een staking van dit personeel bij de Newyorkse kranten 114 dagen, gedu rende welke periode geen dagbladen ver schenen. Het hoofdprobleem is de automatisering. De vakvereniging eist een aandeel in de voordeel. Zij wil een stem bij het ontslaan van het personeel dat door de automati sering overbodig wordt en zij wil een be schrijving van de te gebruiken computers. Het financiële jaarverslag van de KSG over 1964, dat zojuist door de Hoge Auto riteit is goedgekeurd, geeft aan dat de KSG-belasting op de kolen- en staalindu strie vorig jaar 20,22 miljoen dollar heeft opgebracht, tegen bijna 19 miljoen in 1963. Het grootste deel van dit bedrag werd opgebracht door de Duitse industrie, 51,2 percent (50,3 percent in 1963). Het Neder landse aandeel beliep 4,2 percent (onver anderd). De percentages van de andere ge- meenschapslanden zijn: België 8,8 ('63 8,5), Frankrijk 22,4 ('63 22,7), Italië 10,1 ('63 11,2) en Luxemburg 3,3 ('63 3,1). Uit het jaarverslag blijkt voorts, dat het aandeel van de staalindustrie steeds groter wordt en dat van de kolen kleiner. In 1964 droeg de staalindustrie 73 percent bij (1963 69 percent) en de kolenindustrie 27 percent (1963 31 percent). De totale ontvangsten van de Hoge Autoriteit hebben in 1964 30,34 miljoen dollar bedragen (afgezien van inkomsten uit uitstaande leningen) en de totale be grotingsuitgaven 29,05 miljoen. In 1963 wa ren deze cijfers 28,67 miljoen en 22.55 mil joen dollar. De Hoge Autoriteit heeft in 1964 lenin gen van in totaal 131 miljoen dollar ver strekt aan ondernemingen in de gemeen schap en zelf op de kapitaalmarkt in totaal 128 miljoen dollar aan leningen opgeno men. Opvallend is, dat de kosten van deze financi.le activiteit zeer sterk zijn geste gen: van 1.33 miljoen dollar in 1963 tot 4,75 miljoen dollar in 1964. Nu met een klimroos Als enige Nederlandse inzender heeft de Tegelse rozenkwekerij n.v Leenders met een klimroos de hoogste onderscheiding behaald op een rozenfestival in Tokio. Reeds drie jaar geleden moesten de planten worden ingezonden. Nadat de ro zen in Tokio waren uitgeplant werden ze daarna driemaal per jaar getest, voorna melijk op de hoedanigheid en het aantal bloemen. Een heel gezin in Leerdam, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, is zon dagmiddag in het Leerdamse ziekenhuis opgenomen omdat het last van buikkram pen had gekregen na het eten van Ita liaanse andijvie. De groente was met een vettige blauwe substantie, waarschijnlijk een insectenbestrijdigingsmiddel, bedekt. De toestand van de andijvie-eters is niet ernstig. De Leerdamse politie heeft met hulp van 'n geluidswagen de inwoners gewezen op het gevaar dat het nuttigen van de „blauwe" andijvie met zich mee bracht. Anderen hebben de nare gevolgen hier door grotendeels kunnen voorkomen door het drinken van flinke hoeveelheden melk of het slikken van norit. De middenstander, die de vergiftigde andijvie heeft verkocht, had de groenten betrokken van een grossier. Hij heeft de politie alle mogelijke medewerking ver leend bij het achterhalen van de verkoch te groenten. Alamak 6 lede Karachi. Alblasserdijk 7 te Port Everglades. Algorab 7 te Recife. Alhena 8 te Buenos Aires verw. Almdijk 7 v. Rotterdam n. Amsterdam. Alnitak 5 te Rotterdam. Ameland 6 v. Montevideo n. Curasao. Amstelkroon 8 te Moji. Amstelland 6 v. Santos n. Bahia. Angolakust 6 te Antwerpen. Annenkerk 8 te Bombay verw. Ares 7 te Cartagena. Argos 8 v. Volos n. Aleo Androupoulin. Arkeldijk 5 te Rotterdam. Attis 8 te Freeport verw. Avedrecht 7 te Thameshaven. Banggai 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Batu 7 te Antofagasta. Bawean 6 v. Porto amboin n. New Orleans. Bengalen 8 te Bahrain. Blitar 6 rede Durban. Caltex Delfzijl 6 te Rotterdam. 7 v. Rotterdam n. Karlskrona. Caltex Leiden 7 te Kandia. Celebes 8 rede Dubai. Crania 5 v. Rotterdam n. Peru. Delft 7 te Cartagena. Diemerdijk 7 v. New Westminster n. Oakland. Diogenes 8 te Talara verw. Doelwijk 6 v. Port Said n. Milazzo. Echo 7 te Rotterdam. Gaasterland 6 v. IJmuiden n. Tenerife. Gabonkust 5 v. Rotterdam n. Amsterdam. Ganymedes 7 v. Porto Barrios n. La Ceiba. Grootekerk 8 te Port Said. Hathor 7 v. Genua. 8 te Barcelona verw. Jacob Verolme 6 v. Amuaybay n. Quintero. Holendrecht 6 v. Albany n. Aden. Hollands Dreef 6 v. Singapore n. Shanghai. Hoogkerk 7 te Rotterdam. Kalydon 6 v. San Juan n. Kingston. Karimata 8 te Rotterdam. Khaslella 5 v. Portland n. Porta Cardon. Koratia 6 v. Singapore n. Bangkok. Korenia 6 te Port Sudan. Kossmatella 7 v. Beira n. Durban. Kreon 7 te Bridgetown. Ladon 5 te Rotterdam. Lekhaven 8 v. Rio de Janeiro n. Montevideo. Maasdam 6 v. New York n. Cobh. Marne Lloyd 5 v. East London n. Durban. Mataram 7 te Philadelphia. Munttoren 7 te Maracaibo. Naess Tiger 7 te Bilbao. Neder Elbe 5 v. New n. Tripoli. Neder Weser 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Nestor 6 v. Malta n. Piraeus. Oldekerk 6 te Tanga. Oranjefontein 6 te Antwerpen. Oranje Nassau 6 v. Willemstad n. Port of Spain. Ouwerkerk 6 v. Durban. 7 te East London. Palamedes 7 te Maracaibo. Poeldijk 7 v. Freeport n. Vera Cruz. Poseidon 6 v. Rotterdam n. Amsterdam. Prinses Margriet 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prins der Nederlanden 6 v. Southampton n. Port of Spain. Prins Frederik Hendrik 6 v. Hodeiah n. Aden. Prins Willem George Frederik 7 te Le Havre. Prins Willem-2 6 te Beyrouth. Prins Willem-3 7 v. Mombasa. Radja 7 v. Colombo n. Calcutta. Riouw 7 te Adelaide. Roepat pass. 7 Port Said n. Tarragona. Rondo 7 te Suez. Rotterdam 6 rede Bangkok. Rijndam 5 te Rotterdam. Sarpedon 7 te Port of Spain. Schiekerk 7 te Rotterdam. Schie Lloyd 8 v. Lyttleton n. Napier. Serooskerk 6 te Suez. Sinon 6 v. Maracaibo n. Port of Spain. Solon 7 te Rotterdam. Stad Amsterdam 6 v. El Ferrol n. Rotterdam. Stad Zwolle 6 v. Gijon n. Las Palmas. Statendam 7 te Santo Domingo. Steenkerk 6 v. Rotterdam n. Sydney. Straat Chatham 6 v. Hongkong n. Durban. Straat Malakka 6 v. Durban. 7 te Lourenzo Marques. Straat Rio 7 te Mauritius. Themis 6 v. Piraeus n. Iskenderun. Tjinegara 8 te Brisbane verw. Towa 6 v. Livorno n. New York. Utrecht 7 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Van der Hagen 8 te Bunbury verw. Van Heemskerck 7 v. Port Harcourt n. Lagos. Van Noort 9 te Newcastle verw. Vivipara 6 te Thameshaven. Vlist 6 v. Santa Martha n. La Guaira. Westertoren 7 te Madras. Wieldrecht 6 v. Kuwait n. Zuid-Australië. Willemstad 6 v. Port of Spain n. Paramaribo. Wonosobo 6 te Madang. Zaanland pass. 8 Kaap Finisterre n. Las Palmas. SLEEPVAART Gelderland, 8 maart te Penzanca. Groningen, 8 maart te Mena al Ahmadi. Hector, 7 maart met twee bakken te Glilck- stadt aangekomen. Junior, 8 maart te Meza el Braga. Octopus, 7 maart 300 mijl zuid van Las Palmas. Sepiola, 7 februari van Great Yarmouth ts IJmuiden. Simson, 8 maart te Ras la Nouve. Willem Barentsz, 7 februari Baltimore-Valencis, met tanker, 250 mijl noordoost van de Ber mudas. VOORBEURS VAN HEDEN Iste tijdv 2de tijdv A.K.U526 gb-530 -gil 526 Hoogovens Kon. Olit154,80-155,00 154,90 Philips 156,10-156,40 156,50 Unilever 135,00 gb-135,40 135,40 K.L.M123,00-125,00

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9