Regen van Arabische protesten op het hoofd van prof. Erhard Heroeth-partij wil geen betrekkingen met Bonn Defensie begint aan campagne voor „techno-vrijwilligers" HET WEER Vandaag weer mars Selma- Montgomery ^■■£1 i Coalitiegenoten blijven op hun standpunt staan Politiek pokerspel begint thans op gang te komen nc OPENING SHOE-BAR WILMS FLOET Gratis opleiding voor beroep in burgerleven NA ANDERHALVE WEEK KABINETSCRISIS ,Ergste' Geheimzinnig Vreedzame regeling MARS VAN NEGERS IN ALABAMA TENNESSEE ALABAMA Zonnige perioden s*W MORRIS before tjouêuy! REGENJASSEN Het woord is aan Erhard spreekt met Wilson pagina i In de krant van heden: MATRASSEN óók bij VASAS-D.W.S. I !;;ii 50e JAARGANG NUMMER 106 DINSDAG 9 MAART 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Seopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning CAIRO (Reuter en AP) Vertegen woordigers van de leden van de Arabische Liga vergaderen vandaag in Cairo om het Westduitse besluit diplomatieke be trekkingen met Is rael aan te knopen te bespreken. De Liga-leden zijn bij eengekomen op ver zoek van de Egyp tische afgevaardig de Ali Sabry el Kholy. Sabry zei dat het Iraakse ver zoek om een spoed- bijeenkomst van de premiers van de Arabische landen zal worden bespro ken. Deze topcon ferentie zou zaterdag worden gehouden. Het regent Arabische protesten op het hoofd van Bondskanselier Erhard, die gis teren in Bonn zei dat als er consequenties zouden voortvloeien uit de Westduitse po litiek in het Nabije Oosten „wij ons dan schrap moeten zetten en nemen wat komt". AU Sabry, Egyptisch tfgevaardigde bij de Arabische Liga „Leugenaars, bedriegers en de ergste imperialisten ter wereld" zo noemde president Nasser van Egypte gisteren de Duitse regering. Het was een van de heftigste redevoeringen die Nasser de afgelopen dagen heeft gehouden. ,.De Syrische regering za] haar diploma tieke betrekkingen met West-Duitsland verbreken zodra de regering in Bonn Israel erkent en betrekkingen met dat land aanknoopt", zo is in Damascus door de Syrische minister van Voorlich ting, Zeytoen, bekendgemaakt. 4 Koning Hassan van Marokko heeft be sloten zijn officiële bezoek aan West- Duitsland, dat 16 maart zou beginnen, af te gelasten. Irak heeft een officieel protest ingediend tegen de Westduitse beslissing Israel te erkennen. Het zou zijn ambassadeur uit Bonn terugroepen. In Jordanië heeft koning Hoessein de Duitse ambassadeur, Graf von Sprei, bij zich ontboden. „De Westduitse re gering werd geen twijfel overgelaten over het feit dat Jordanië aan de kant van Egypte staat", aldus zegslieden. De regering van Soedan heeft met una nieme steun van alle politieke partijen de Westduitse stap om Israel te erken nen en diplomatieke betrekkingen aan te knopen, veroordeeld. De speciale afgezant van bondskanselier Erhard, dr. Kurt Birrenbach, is intussen gisteren in Jeruzalem zijn besprekingen begonnen met vertegenwoordigers van de Israëlische regering. Het overleg wordt met de grootst mogelijke geheimhouding omgeven. Men weet niet, op welke plaats de besprekingen worden gehouden en ook niet wie er van Israëlische zijde aan deel nemen. De nationalistische ,,Herouth"-partij, de grootste oppositiepartij in Israel, heèft in het parlement een dringende motie inge diend, waarin verzocht wordt het West duitse verzoek inzake de totstandbrenging van diplomatieke betrekkingen tussen bei de landen af te wijzen. Anderzijds heeft, aldus onze correspon dent in Jeruzalem, de Tunesische president Habib Bourguiba, die momenteel een vijf daags bezoek brengt aan de Libanon en Jordanië, zich tijdens deze reis reeds en kele malen uitgesproken voor een vreed zame regeling van het geschil tussen de Arabische wereld en Israel. Bourguiba's verklaringen trekken in de Arabische en Israëlische pers sterk de aandacht. In diplomatieke kringen in Je ruzalem worden de uitlatingen van de Tu nesische president als zeer interessant be schouwd, vooral na een artikel, dat onlangs stond in het toonaangevende Tunesische blad „Jeune Afrique" en waarin men zich uitsprak voor een soort statenbond voor het Nabije Oosten mèt Israel. Volgens de Jordaanse pers heeft Bour guiba onder meer gezegd dat de verant woordelijkheid voor het ontwerpen van een plan tot oplossing van het vraagstuk ^200 km Nioulton f Birmingham Annston ^Tuscaloosa C/3 O Dothan 0Mobilc Wasmngt St.Louis VERENIGDE Oklahoma STATEN Houston Charleston (Van een onzer verslaggevers) Nog dit jaar hoopt Defensie enkele duizenden vrijwilligers van het nieuwe type „techno-speciEdist", waarover staats secretaris Haex onlangs op een politieke vergadering de eerste mededelingen heeft gedaan, voor de landmacht te kun nen aantrekken. Zoals gemeld is zal van deze vrijwilli gers worden gevraagd vier tot zes jaar voor een technische functie in dienst te blijven. In ruil daarvoor krijgen zij een geheel gratis opleiding voor het beroep dat zij daarna in de burgermaatschappij wensen te gaan uitoefenen, onder toezicht Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Over dag zonnige perioden en zwakke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen over dag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. en met grote medewerking van het Neder landse bedrijfsleven. Zelfs zal het kunnen voorkomen, dat deze „technospecialisten" een of meer dagen per week alvast in het burgerbedrijf hunner keuze gaan werken als dat voor hun opleiding gewenst is. Defensie stelt niet als eis dat het geko zen burgerberoep overeenkomt met de functie die de betrokken jongeman in mi litaire dienst vervult. Als een tankchauf feur wenst te worden opgeleid tot banket bakker dan zal dat gebeuren. Bij zijn plaat sing in de Koninklijke Landmacht zal dan rekening worden gehouden met de plaats waar hij een dergelijke opleiding het ge makkelijkst kan volgen. Defensie heeft zo veel garnizoenen en militaire oefenplaat sen in Nederland dat men aanneemt aan vrijwel al dergelijke wensen tegemoet te kunnen komen, aldus deelde de opperoffi- cier personeel van het ministerie, luite nant-generaal J. G. Smit, ons in een vraag gesprek mede. De nieuwe „techno-specia- listen" (naar een betere benaming wordt nog gezocht) zullen vergeleken bij gewo ne dienstplichtigen een beetje in de wat ten worden gelegd. Aan de sociale voor zieningen voor deze groep zal extra-aan dacht worden besteed, hun legering zal be ter zijn dan die van de dienstplichtigen, die zich niet voor een langer verband meld den, goede studieruimten zullen voor hen worden gecreëerd en een mentor zal hen bij hun studie terzijde staan. (Zie verder pagina 2) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Maandagmiddag heeft zich een ern stige ontploffing voorgedaan in het perceel Tweede Jan van der Heyde- straat 42 in Amsterdam. Enkele wo ningen werden onbewoonbaar. 350 ruiten sneuvelden. Vijf mensen wer den ernstig gewond. Hier een beeld van het pand, waarin de explosie ge schiedde. SELMA (Reuter en A.F.P.) De se cretaris van het Amerikaanse verbond voor de bevordering van de rechten der kleurlingen Wilkins en senator J. Javits van New York hebben er bij president Johnson op aangedrongen onmiddellijk fe derale troepen naar Selma te sturen, om de negers tegen plaatselijke politie te be schermen. Leden van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben zich gisteren krach tig uitgesproken tegen het krachtdadige op treden van de politie in Selma tegen de ne gerbetogers. De democratische afgevaar digde Ryan beschuldigde de gouverneur- van Alabama Wallace ervan de politie tot haar optreden te hebben geïnstrueerd. „Dit was een aanval met voorbedachten rade", zei Ryan. De voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, McCormack, noemde de ge beurtenissen in Alabama „een schandelij ke uiting van willekeurig machtsvertoon". Het Amerikaanse opperste gerechtshof in Washington heeft gisteren verklaard dat de voor negerkiezers in de staten Mis sissippi en Louisiana geldende bepalingen afbreuk doen aan de 'rechten van de'zë kiezers. Het ministerie van justitie had in verband hiermee een aanklacht tegen de staat Mississippi ingediend. Deze aan klacht is door een districtshof in Mississip pi afgewezen. Thans heeft het ministerie een nieuw rechtsgeding aanhangig ge maakt. Predikanten De toestand in Selma was gisteren ge spannen. Er trokken enkele honderden de monstranten door de straten rond het ge rechtsgebouw. Ze eisten federaal ingrijpen. Om de hoek hielden zes leden van de Amerikaanse nazipartjj een tegendemon- stratie. Vandaag zou opnieuw geprobeerd wor den een mars van Selma naar de hoofd stad van Alabama, Montgomery te houden. De Amerikaanse „nationale raad van ker ken", waarbij talrijke Amerikaanse pro testantse groeperingen zijn aangesloten, heeft als reactie op een verzoek van de bekende negerpredikant dr. Martin Luther King, een beroep op predikanten en pro testantse gelovigen gedaan om zich naar Selma te begeven en zich aan te sluiten bij de betogers voor opheffing der rassen scheiding in de V.S. Vijftig predikanten uit het gebied van Washington willen vandaag gehoor geven aan de oproep en zich, tezamen met dr. Luther King, aan het hoofd van de beto gers stellen. De eerste, zondag ondernomen poging, is mislukt, omdat de betogers door de po litie uiteen werden gedreven. De mars was bedoeld als protest tegen de beper kingen, waaraan de negers, die in Ala bama van hun stemrecht gebruik willen maken, onderworpen zijn. Palestina rust op het Palestijnse volk en de omliggende landen. De rol van Tunesië en de andere Arabische staten dient hier bij eenvoudig tot ondersteuning beperkt te blijven. In Israel wordt de moed van de Tune sische president om zich over dit delicate probleem zo vooruitstrevend uit te laten in het Jordaanse deel van Jeruzalem, dat als een bolwerk wordt beschouwd van het Arabische nationalisme, gewaardeerd. V, "au Pope: Sommigen gaan naar de kerk niet om te geloven, maar om de muziek. Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving4, 5 Mode 6 Radio en t,v7 Kunst 7 Feuilleton 8 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het politieke pokerspel begint thans op gang te komen. Nu vandaag de informateur, drs. Schmelzer, mr. Reernink (C.H.U.), de laatste van dë vier fractieleiders, heeft ontvangen moet blijken wie van de vier oude coalitie genoten water in de wijn zal doen. In de loop van vandaag, morgen en over morgen zullen de fractieleiders na beraad in eigen kring aan de informateur de antwoorden mededelen op een reeks vragen die tijdens de gesprekken tussen in formateur en fractieleiders werden gesteld. Van deze antwoorden zal afhangen hoeveel speelruimte er nog is. Blijkt daaruit dat de standpunten niet wat soepeler zijn geworden dan zal de informateur eerst moeten uitzoeken of bepaalde partners werkelijk bereid zijn de coalitie definitief te laten stranden op het omroepvraagstuk, of dat er nog steeds sprake is van een hard spelletje politiek poker, waarbij de deelnemers wachten wie de zwakste zenuwen heeft en dus het eerste zal wijken onder de druk van de anderen. De liberale fractieleider, mr. Geertse- ma, heeft gisteren in een viereneenhalf uur durend gesprek de liberale standpun ten nog eens uiteengezet. Morgen zai hij aan zijn fractie de vragen voorleggen die hij van drs. Schmelzer heeft meegekregen. Een groep negers en blanken hield gisteren een zitactie in de gang van het gerechtsgebouw in Washington. Procureur-generaal Katzenbach pro beerde hen in persoonlijke gesprek ken tot weggaan te bewegen voor de politie ingreep en het gebouw ontruimde. Met de plaatsvervangende fractieleider van de KVP, de heer Van der Ploeg, had drs. Schmelzer heel wat minder tijd nodig. Het gesprek duurde maar twee uur, het geen begrijpelijk is, want drs. Schmelzer is als fractievoorzitter van de KVP uiter aard goed op de hoogte met het standpunt van zijn fractie. 's Avonds kwam de Anti-revolutionnaire fractieleider, de heer Smallenbroek, aan het Plein 1813 op bezoek. Ook met hem duurde het gesprek niet zo erg lang. Na anderhalve week crisis is er nog niets veranderd in de standpunten van de oude coalitiegenoten. Er wordt weliswaar van bepaalde liberale zijde met een soort compromis gewapperd, maar de liberale partijtop moet daar niets van hebben. Dit compromis zou voorzien in tien tot twaalf uur zendtijd voor de nieuwe gegadigde, op neming van deze nieuwkomer in een al of niet veranderde NTS en verder het verle nen van een extra bijdrage uit de recla- mepot voor extra dure programma's. Het past helemaal in het politieke pokerspel dat de officiële liberalen dit compromis nu nog wegwuiven. Misschien is er im mers méér haalbaar. De katholieken zijn nog steeds een beet je zwijgzaam over het omroepvraagstuk. Het is niet onbegrijpelijk, want in de frac tie leven een stuk of wat verschillende meningen. De wens om de coalitie te lij men staat bij de K.V.P. voorop. De Anti-revolutionairen hebben nu de interne vrede hersteld en blijven even stug in de omroepleer als tevoren. Frac tieleider Smallenbroek liet gisteren na zijn bezoek aan de informateur weten dat hij blij was met het standpunt dat de C.H.U. inneemt. Maar vermoedelijk heeft hij de verkeerde kranten gelezen. Er is geen sprake van een soort samengaan van de twee protestants-christelijke partijen. De omroepspecialist van de C.H.U., drs. C. H. Schuring, heeft gisteren in het politieke televisiekwartiertje van zijn par tij dat standpunt nog eens uiteengezet. Hij voegde er een paar interessante op merkingen aan toe. Er zou een bepaal de marge moeten worden gelaten voor het toelaten van nieuwe gegadigden voor wat betreft het aar.tal leden of sympathiseren- den. Verder merkte hij op dat er over twee jaar honderd zenduren zullen zijn. De mogelijkheden voor de oude omroepen en de nieuwe gegadigden zullen dan veel groter zijn. Ook zei hij dat het mogelijk moet zijn om de technische moeilijkheden de baas te worden „als maar niet bepaal de partijen een compromis bij voorbaat onmogelijk maken". Daarmee gaf drs. Schuring een duidelijke steek naar de A.R.P., voor wie het probleem bijna he lemaal principieel is en nauwelijks tech nische aspecten vertoont. Men mag wel aannemen dat de C.H.U., die zich van alle partijen nog het minst heeft vastgelegd, vooral naar een tijde lijke oplossing koerst. Na de verkiezingen van 1967 moet men de zaak dan maar bekijken voor een definitieve regeling. De nieuwe gegadigden zullen dan hun be staansrecht hebben kunnen bewijzen en er zijn dan veel meer zenduren dan nu. De C.H.U. zal bijna elk compromis aan nemen als er maar sprake is van een volledige scheiding tussen advertenties en programma's in de T.V.-uitzendingen. Dat was ook het geval in het oude voorstel Scholten-Veldkapap. De meerderheid van de Kamer verwierp twee jaar geleden dit voorstel, omdat het commerciële televisie exploitatie zou introduceren. Maar volgens de C.H.U. was dat niet waar. Wat in de nota werd voorgesteld was geen commerciële televisie volgens de C.H.U. Hieruit blijkt wel dat één van de grootste problemen ligt in de spraak verwarring over het begrip commerciële televisie. Men mag er dan ook wel van uitgaan dat drs. Schmelzer opheldering over dit vraagstuk aan zijn bezoekers heeft gevraagd. De informateur zal deze week nog geen punt achter zijn werk kunnen zetten. Als de antwoorden van de fractievoorzitters een beetje hoopgevend zijn zal er zeker nog een gesprek met de leden van het romp-kabinet op moeten volgen. Dan is het zeker volgende week geworden. Het is ook mogelijk dat drs. Schmelzer nog een tweede gesprek met de fractievoor zitters wil hebben. Advertentie li ie li nu tn WOENSDAG 10 MAART van onze Door modernisering en verdere mechanisatie schoenreparatie binnen 24 uur. Speciale zaterdag-service „Klaar terwijl u wacht" voor hakkenreparatie. Tevens zelfbediening van alle fournituren en accessoire'. Kennemerlaan 69 - IJmuiden - Tel. 6258

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1