Pieter van Vollenhoven is haar uitverkorene 64 Groko HET WEER i Gelukwensen van de minister-president UST student rechten te Leiden NU IS DIEPVRIES VOOR U BETAALBAAR Scherk crèmes... groot succes! SCHERK novum W.A. VERWOERD en ZONEN 50e JAARGANG NUMMER 107 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 10 MAART 1965 Een stralende koningin Juliana heeft vanmiddag om zes tien minuten over één via televisie en radio de verloving bekend gemaakt van haar tweeëntwintig jarige dochter prinses Margriet met de vijfentwintigjarige heer Pieter van Vollenhoven, student aan de juridische faculteit in Leiden. „Het is voor mijn man en mij een grote vreugde de verloving bekend te maken van onze dochter prinses Margriet Francisca met de heer Pieter van Vollen hoven", zei de Koningin. „Het is alleen jammer, dat deze heugelijke gebeurtenis nu juist bekend moest worden in een week van rouw, maar er waren zoveel geruchten in omloop dat het ons beter leek het u vandaag te vertellen". Spinazie, doos van 450 gr. J78T nu Gratis bij aankoop van 1 pak andijvie 700 gr. 95 of 1 pak boerenkool 750 gr. 95 een leuk Groko-speldje betaalbare diepvries! tó'MORRIS "ieforet/ou êuy! SUÈDE - NAPPA JASJES Zonnig IImBI In de krant van heden: Het woord is aan KOLEN Tel. 8166 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning PRINSES MARGRIET VERLOOFD Prins Bemhard zei dat hij zich uiteraard bij de woorden van zijn vrouw aan sloot. Verheugd maar ook ontroerd stelde hij zijn aanstaande schoonzoon voor de t.v.-camera aan het Nederlandse volk voor. Prinses Margriet zei blij te zijn dat de verloving geen geheim meer is. Pieter van Vollenhoven noemde deze dag de gelukkigste van zijn leven. Hij zei zijn bruid in Leiden te hebben leren kennen. „We hebben verlangd naar de dag van bekendmaking", verklaarde hij. In een interview verklaarden de prinses en haar verloofde eerst te zullen afstuderen voor zij verdere plannen maken. Prinses Margriet deelde mee in juli met haar studie te zullen ophouden. „Dan ga ik waarschijnlijk verplegen", zei zij tot veler verrassing. De heer Van Vollenhoven verklaarde dat de prinses en hij van plan waren geweest het geheim nog langer te bewaren om eerst te kunnen afstuderen. Het nieuws van de verloving werd van morgen in Nederland bekend. Koningin en prins deelden mee, dat zij vanmiddag de verloving van hun dochter Margriet bekend zouden maken. De familie Van Vollen hoven, Burgemeester Knappertlaan 128 te Schiedam, werd compleet overrompeld door het bericht, dat hun zoon zich vandaag met prinses Margriet zou verloven. Om streeks negen uur vertrokken vader en moeder Van Vollenhoven naar Soestdijk. De heer Van Vollenhoven is vandaag de gehele dag op het paleis. Vanavond gaat de jaarclub „Chymara", vijftien man sterk, er op bezoek, evenals de jaarclub, waar van prinses Margriet lid is. De gemeente Benthuizen in ..Zuid-Holland" was er vroeg bij. Vanmiddag om twee uur voer den 350 schoolkinderen voor het stadhuis een zanghulde uit. Advertentie Groko n.v. diepvries - Zunderi - Tel. (01696) 31 5t J BArT^SStT HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met heldere nacht. Overdag zonnig. Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind. Van nacht temperaturen even onder het vriespunt, morgen overdag opnieuw iets hogere tempera turen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De televisie heeft na de bekendmaking van de verloving een nationaal programma uitgezonden. In Den Haag hield de premier mr. Marijnen een toespraak, die wij elders op deze pagina weergeven. Vervolgens kwam Soestdijk weer in het beeld, waar fotografen kans kregen prinses Margriet en haar verloofde op de gevoelige plaat vast te leggen. De radio zal tot 24 uur een nationaal pro gramma uitzenden. Sommige aangekondig de programma's blijven namelijk gehand haafd. Zo zal de bidstond voor gewas en arbeid via Hilversum 2 normaal doorgang vinden. Deze uitzending is van 20 tot 21 uur. In de avonduren zal zowel via Hilver sum 1 als Hilversum 2 een klankbeeld worden uitgezonden, dat is samengesteld door Wim de Jong. In het nationale programma zijn actualiteiten en rubrieken opgenomen tussen 15.45 en 16 uur en tus sen 19 en 19.10 uur en eventueel tussen 22.40 en 22.55 uur. Voorafgaand aan de uit actualiteiten bestaande uitzending van 19 uur zullen van 18.30 tot 19 uur herhalingen worden gegeven van ondermeer de toe spraken van de koningin en de minister president. Soestdijk Tot twaalf uur vanmiddag was het bij het paleis Soestdijk een komen en gaan Koningin Juliana was vanmorgen de eerste die prinses Beatrix op Schip hol verwelkomde bij haar terugkomst uit de West. (Voor een verslag zie pagina 3) Het verloofde paar: prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. FOTO: MAX KOOT van auto's, zowel van de hofhouding als van radio en televisie. Rond twaalf uur arriveerden de eerste bloemen. Het was een enorme bos seringen, die tevoorschijn kwam uit de auto, waarmee de heer W. K. F. Bisschoff van Heemskerck, eerste stal meester, bij het paleis arriveerde. De paleisbewaking van de marechaussee was versterkt, maar kort na het middag uur was er van publieke belangstelling nog weinig of geen sprake. Prinses Irene Vanmorgen 1* officieel bevestigd dat prinses Irene zaterdag in Rotterdam is ge weest. Men wenste echter niet te beves tigen noch te ontkennen dat de prinsessen Irene en Margriet elkaar in de Maasstad hebben ontmoet en dat ook de verloofde van prinses Margriet bjj die ontmoeting aanwezig is geweest. De demissionaire minister-president mr, V. G. M. Marijnen heeft vanmiddag de volgende toespraak gehouden: „Namens het gehele Nederlandse volk moge ik in de eerste plaats u beiden op deze heuglijke dag onze gelukwensen aan bieden met de verloving van uw dochter, prinses Margriet. Uw dochter heeft de vrtje inspraak van haar hart gevolgd, een vrijheid die u uw kinderen met zoveel overtuiging hebt toegekend. Ook het verloofde paar, dat wij zo juist in hun jonge geluk hebben gezien, wil ik hartelijk feliciteren. Het Nederlandse volk hoopt, dat deze verbintenis u beiden innig gelukkig zal maken. Prinses, u hebt een bijzondere plaats in ons hart. Wij houden van u, uw geboorte was als een lichtflits in de donkere oor logsjaren. De koopvaardij, van oudsher Hollands glorie, koos u als petekind. In de Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 3, 9, 15 Beeldverhalen 2, 10 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Van Dag tot Dag6 Op de Praatstoel 6 Buitenlands nieuws 6 Radio en t.v7 Kunst 7 T opsy 8 Fotopagina verloving '9 Feuilleton i10 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand 12 Sport 13, 15 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's jaren na de oorlog zagen wij u in het koninklijk gezin opgroeien van kind tot jonge vrouw. Uw leven is met ons volk zo verknoopt, dat uw geluk ook ons geluk is Uw vreugde is onze vreugde. Mijnheer Van Vollenhoven, het Neder landse volk kent u nog niet, maar het aan vaardt u spontaan als de keuze van onze prinses. Wij zijn er verheugd over dat de keuze is gevallen op een zoop van ons volk, Het Nederlandse volk heeft u op dit mo ment maar één ding te vragen: maak haar gelukkig! Gaarne wil ik ook de verwachting uit spreken, dat het huwelijk dat u voor nemens bent te zijner tijd te sluiten, de goedkeuring zal verkrijgen van regering en Staten-Generaal. Wij wensen u toe, verloofden, een zon nige, een blijde verlovingstijd temidden van ons volk. Dal Gods zegen ruste op uw beider toekomst". De toespraak, die werd uitgezonden via t.v. en radio, werd uitgezonden vanuit de NTS-studio aan de Korte Voorhout in Den Haag. Advertentie Ook de Nederlandse vrouw geeft steeds meer de voorkeur aan de beroemde Scherk crèmes. Snelle, succesvolle huid verzorging! En... voor èlk type huid is er de juiste crème! Tubes 3,-en 3,85. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Gebruik ook Scherk Gezichtslotion (fla cons v.a. 2,95) en de nieuwe Scherk Gezichtsmelk (flacon 4,95) voor het reinigen. S. Johnson: Adeldom is een zaak van karakter, niet van familie-archieven. Koningin Juliana en prins Bemhard hebben vandaag de verloving aangekon digd van hun dochter prinses Margriet met Pieter van Vollenhoven uit Schiedam. Het is een aankondiging die. in al haar eenvoud, grote betekenis heeft voor het Nederlandse volk. Want dit is een vorste lijke verloving waarover Nederland zich kan verheugen, zonder bijgedachten aan politieke of godsdienstige moeilijkheden en zonder dat er onoplosbare staatsrech telijke problemen aan behoeven te zijn verbonden. Dat laatste wil niet zeggen dat deze ver» loving staatsrechtelijk geen enkel vraag stuk opwerpt. Dat doet ze natuurlijk wèl, want ze is uniek in de geschiedenis van ons vaderland doordat het een verbintenis geldt van een prinses uit het Huis van Oranje-Nassau met een niet-adellijke jon geman. Wij juichen die verbintenis van ganser harte toe, omdat er uit blijkt dat ons vorstenhuis zoals de Scandinavi sche vorstenhuizen al eerder hadden ge daan zich heeft losgemaakt van de niet meer in onze tijd passende conventie dat een koninklijke telg slechts mocht hu wen met een prins of prinses. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben zich ge lukkig al lang geleden op het standpunt gesteld dat hun kinderen niet alleen demo cratisch zouden worden opgevoed maar ook de normale democratische vrijheden van iedere Nederlandse staatsburger deel achtig moesten kunnen worden; en een van die vrijheden is: de vrije keus van een hu welijkspartner uit liefde en niet volgens de voorschriften van traditie of „staats raison". Deze zeer menselijke opvatting heeft er in het jongste verleden toe geleid dat de koninklijke ouders bij de verloving van prinses Irene voor een heel zware beslis sing werden gesteld en een verdrietige pe riode hebben doorgemaakt. Het was echter niet de persoon van prins Hugo Charles, die dat alles veroorzaakte, maar zijn po litieke werkzaamheid en ambitie. Zulke moeilijkheden zijn er deze keer niet. Dat de verloofde van prinses Margriet niet van adel is, is een feit dat niet zwaar hoeft te wegen. Men zou zelfs kunnen zeggen: in tegendeel, het is een verblijdend teken van de democratische denkbeelden die op Soestdijk heersen en van de wens om de afstand tussen het koninklijk huis en het Nederlandse volk zo veel als maar enigs zins mogelijk is te verkleinen. Tot dat laatste zal in dit geval boven dien in niet geringe mate worden bijge dragen door het eveneens unieke feit dat prinses Margriets verloofde een Ne derlander is. Het vroeger geldende voor schrift, dat leden van ons koninklijk huis alleen met leden van andere vorstenhuizen konden trouwen, heeft er in het verleden toe geleid dat de huwelijkspretendenten nooit anders dan buitenlanders konden zijn. Het novum, dat wij nu een Neder landse jongeman als aanstaande echtge noot aan de zijde van een Nederlandse prinses zullen zien, mogen wij daarom en bepaald niet uit chauvinisme maar als bewijs van het verdwijnen van verouder de barrières ook wel als een reden tot blijdschap beschouwen. Er zullen ongetwijfeld wel landgenoten zijn, die bij deze vorstelijke verloving op nieuw enigszins bezorgd het hoofd zullen schudden, zich afvragend waar dat heen moet als prinsessen van Oranje „zo maar" met gewone, niet-adellijke jongelui kunnen trouwen. Wij behoren niet tot die hoofd- schudders. Wij begroeten het nieuws van vandaag als uiting van een gelukkige, ge zonde gang van zaken. Als die gang van zaken staatsrechtelijke problemen oplevert zullen die uit de weg moeten worden ge ruimd; maar dat zal dan toch geen scha duw mogen werpen over het geluk van de twee jonge mensen die elkaar gevonden hebben. Wij wensen prinses Margriet en haar verloofde danook van harte een zonnige, gelukkige toekomst. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1