VAN DAG TOT DAG Mars Selma-Montgomery opnieuw tegengehouden Arabische Liga maatregelen wenst tegen scherpe Bonn Saoedi-Arabië breekt met West-Duitsland Westeuropese Unie boet sterk aan betekenis in Nazi-dreigbrief aan Westduitse parlementsleden Bundestagabpeordnete TODE verurteilt WERELDNIEUWS is net zo lekker als de duurste Amerikaan! maar f Oct mÊÊÊ Drink Economie en ras Hulp aan Vietnam wordt voortgezet Predikanten aangevallen Verdeling grenzen continentale plat Tegen verjaring nazimisdaden raatótoel #/s T»/Mye mef 6 mmm Slechts drie ministers op vergadering in Rome WOENSDAG 10 MAART 1965 Minister Dean Rusk Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor *—m mm Cri Stellweg licht en tintelfris! „Beter ten halve gekeerd dan ten hele I Met ingehouden adem staan de fervente gedwaald geldt wel zeer duidelijk voor I hengelaars te wachten op het beginsignaal, de Westduitse Israel-politiek, die onder dat telken jare door de minister wordt dwang van Arabische recalcitrantie tot gegeven: „hengelen maar!" Dit jaar ech- een erkenning van de staat Israel gaat lei- I ter heeft die minister een aardigheidje be- den- dacht, waarschijnlijk om de vissen een De Westduitse politieke partijen, vooral poets te bakken. Want het hengelseizoen de regeringspartijen, hebben die erken- gaat officieel op 1 juni open, maar op ning van meet af aan als ongewenst be- zaterdag 29 mei mag er al worden inge- schouwd in verband met de Duitse be-1 legd. Waarom nu de officiële opening van langen in de Arabische staten. De erken- het visseizoen niet op 29 mei wordt ge- ning die nu merkwaardig genoeg zon- steld, is voor een niet departementaal ge- der duidelijke raadpleging der Westduitse schoold mens moeilijk te begrijpen. Er zal politieke stromingen uit de lucht komt I wel een verklaring voor zijn, zoals voor vallen, mist uiteraard de spontaneïteit en iedere onlogische handeling een logische daarmee de verdienste van een „Wieder- verklaring te vinden is. De moeilijkheid gutmachung". Zij krijgt eenzelfde brand- echter voor de hengelaars is niet gering: merk van opportunisme als de vroegere zij moeten zaterdag 29 mei met hun oude koers ten opzichte van Egypte. Niettemin documenten, akten, legitimaties en andere kan er nog enige voldoening worden ge- bescheiden gewapend zijn, terwijl de niet- put uit het feit, dat thans de relaties tus sen West-Duitsland en Israel op normale voet zullen worden opgebouwd en daar door steeds sterker zullen afsteken tegen gewapenden een bon riskeren. Met de nieu we documenten kunnen zij pas op 1 juni terecht. Wie zijn oude rommel heeft weggedaan, de Oostduitse strevingen, die van del vist achter het net. Waarmee opnieuw is Arabische staten een huldeblijk verwach- aangetoond dat regeren moeilijker is dan ten in de vorm van erkenning der Volks- menigeen denkt, republiek. In Oost-Duitsland, waar de sfeer van nationalisme veel zwakker is dan in fvwwwvvv*wvwvwwvvvwvwvwww>/wvvvvw West-Duitsland, is nu een kiem ontstaan van nieuwe splitsing met Westelijke denk beelden. De Egyptische aspiraties ten op zichte van Israel zijn min of meer gelijk aan de Hitleriaanse doctrine, namelijk: uit roeiing van het joodse ras. Als Oost- Duitsland daaraan, omwille van de poli tieke smeer, wil meewerken en in eigen land voedsel geeft aan nieuwe anti-rassen- agitaties, zal het de gevolgen daarvan op den duur sterk ondervinden in een scher pere afwijzing van het Westen, ook wat betreft zijn economische coördinatieplan nen. Die tegenstelling is ongunstig voor WASHINGTON (AFP-AP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft gisteren toegezegd dat de Amerikaanse economische en militaire hulp aan Zuid-Vietnam op grote schaal zal worden voortgezet, omdat „werkloos toe zien in het gezicht van de uitdaging zeker naar een ramp zal leiden." Een nieuwe poging van secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties om vredesonderhandelingen over Vietnam te openen is gisteren gestrand op de Ame rikaanse houding dat er eerst aanwijzin gen moeten zijn dat de communisten be reid zijn hun agressie te staken. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville stelde gistermid dag dat Frankrijk nog steeds van mening is dat het Zuidvietnamese vraagstuk alleen door een politiek gesprek opgelost kan worden. De conferentie van de volken van Indo China, een conferentie bestaande uit 35 communistische, neutralistische en andere organisaties, is gisteren in Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, ten einde ge komen. De conferentie heeft een oproep ge daan voor het houden van internationale besprekingen over Cambodja en Laos en heeft het terugtrekken geëist van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Viet nam. In de resolutie over Vietnam wordt het principe aangehangen dat de bevolking van Vietnam zelf de kwestie van de her eniging van de beide Vietnams dient te re gelen. SELMA (Reuter en AP) Drie blanke geestelijken die naar de Amerikaanse stad Selma waren gereisd om deel te ne- het hele Oostbloc en kan onmogelijk pas-1 men aan de mars voor neger-burgerrech- sen in de Russische voornemens tot grotere ten naar Montgomery zijn gisteravond op economische bindingen in Europees ver.| ?traa». ^seyallen. De 38-jarige predi- band. Het is daarom te verwachten dat Oost- Duitsland, eenmaal de erkenning van Nas ser verkregen hebbend, zeer matig zal worden in zijn steun aan Egypte en het speciaal zal zoeken in economische rela ties. Het zou kunnen zijn dat de wankele eenheid van de Arabische Liga straks, als kondigde tweede vrijheidsmars naar de t -ij i hoofdstad van Alabama, Montgomery. Israel door West-Duitsland is erkend, dat I Maar aan de rand van de stad werden ze feit zal aanvaarden onder de overweging I tegengehouden door een sterke politie- dat zij de economische verbindingen met macht. De deelnemers aan de mars kniel- Bonn evenmin kan missen als die met de jn tgebved alvorens teruS te ke" ren naar de kerk, vanwaar ze waren ver- Volksrepubliek. Nasser zal er ongetwijfeld trokken. bij iedere gelegenheid bitter over exclame- volgen. Wij moeten nu op marsde tijd is rijp. U zult oogsten wat u gezaaid hebt". (Met de mars, van tachtig kilome ter, wilden de negers kracht bijzetten aan hun eis inzake het verkrijgen van stem recht.) Toen de stoet bij de brug aankwam waar zich evenals zondag een honderdtal politiemannen had opgesteld, kreeg domi nee King van de politiecommandant, ma joor John Claud, te horen dat de mars niet kon doorgaan omdat de stoet het ver keer op de hoofdwegen zou hinderen. Na een kort gebed keerden de demonstranten terug, President Johnson gaf later een verkla Ruim tweeduizend negers en een aan-1 ring uit waarin hij zei, er zeker van te tal blanke geestelijken, met aan het hoofd rijn dat in het gehele land de „bruutheid" de negerleider dominee Martin Luther waarmee in Alabama is opgetreden tegen King gingen gisteren op pad voor aange-1 e®n aantal negerburgers, wordt betreurd. kant James Reeb heeft hierbij ernstige verwondingen opgelopen. De anderen wer den licht gewond. Vijf blanken voerden de aanval uit. „De beste juristen van de federale rege ring houden zich bezig met de voorberei ding van een wet, die het stemrecht voor elke Amerikaan zal verzekeren," zei hij. „Ik verwacht dat ik tegen het weekeinde mijn aanbevelingen klaar heb en ik zal een speciale boodschap aan het congres zenden zodra het wetsontwerp gereed is." Advertentie Zondag werd een dergelijke mars ookl al door de politie verhinderd, die toen ge bruik maakte van gummistokken en traangas om de negers uiteen te drijven. Deze keer trad de politie niet met ge-1 weid op. De mars van gisteren was verboden I door een federale rechter in Alabama. Ook president Johnson had een beroep op de partijen gedaan „orde en wet te eer- biedigen". In weerwil hiervan verzamelde zich later I bij een kerk in Selma een grote menigte voor de tocht naar Montgomery. Domi nee King riep bewogen uit „wij hebben geen andere keus. Ik verzoek u mij nu te ren, maar de invloed van Nasser op zijn buurstaten is meermalen onbetrouwbaar gebleken. De Arabische staten zijn allesbe halve principieel en als men de geschie denis van Israel nagaat, blijkt ook dat in het verleden de tegenstelling tussen jood en Arabier helemaal niet zo dodelijk is als men heden ten dage op gezag van Nasser zou moeten aannemen. De ras kwestie is feitelijk niet eens van belang, aangezien de raszuiverheid in Egypte en andere Arabische staten een zuiver theore tische zaak is, terwijl zelfs, in termen van oorsprong beschouwd, meer elementen van eenheid dan van tegenstelling in de joodse en Arabische volkenstambomen kunnen worden ontdekt. De hele concurrentie in dit deel der we reld stoelt derhalve in wezen op de acti viteit van de Israëliërs in nationaal-orga- nisatorisch opzicht tegenover de passivi- I maakt dat Groot-Brittannië en Noorwegen I breken. Irak heeft LONDEN (AP) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge- I teit en ordeloosheid der Arabische huishou dingen. De economie spreekt het hoogste woord en in dat opzicht zullen de Arabi sche staten toch eieren voor hun geld moe ten kiezen, zelfs als die eieren op Israëli sche markt moeten worden gekocht. vandaag een overeenkomst hebben gete kend over het continentale plat. In de overeenkomst zijn de grenzen afgebakend van de delen van het plateau waarvan de rechten voor olie en mineralen aan de bei de landen toevallen. Soortgelijke overeen komsten zijn in voorbereiding met Dene marken, Nederland, België en Frankrijk. CAIRO (Reuter en AP) Saoedi-Ara bië heeft dinsdag bekendgemaakt dat het zijn ambassadeur uit Bonn terugroept, Ook Jemen en Koeweit overwegen de di plomatieke betrekkingen met Bonn te ver zijn ambassadeur (Van onze correspondent) ROME In Rome zijn op het ogenblik de ministers van de landen van de West europese Unie bijeen. Dat zijn dus de zes landen van klein-Europa plus Groot-Brit tannië. Er zouden dus theoretisch zeven ministers van Buitenlandse Zaken bij de vergadering aanwezig moeten zijn, maar in werkelijkheid zijn er slechts drie. Daar' uit blijkt dat de vergadering wel aan bete kenis inboet. Behalve de Italiaanse minister van Bui' tenlandse Zaken, Fanfani, die twee dagen geleden eindelijk, na aanhoudend gekib bel, tot opvolger werd gekozen van minis ter Saragat, zijn ook de Britse minister Stewart en de Nederlandse minister Luns aanwezig. Frankrijk daarentegen wordt vertegen woordigd door een staatssecretaris en het zelfde geldt voor West-Duitsland. De Duit se minister Schroder heeft laten weten dat hij verhinderd is, wat waarschijnlijk wel verband zal houden met de moeilijkheden die zijn gerezen tussen Bonn en de Ara bische landen. Vreemd is dat de Belgische minister Spaak niet naar Rome is geko men, doch vertegenwoordigd wordt door de heer Fayat. Zelfs Luxemburg wordt slechts door een onderminister vertegen woordigd. Het vreemde gevolg hiervan is, dat de drie landen die werkelijk door hun minis ters in Rome vertegenwoordigd zijn, juist de drie zijn die een verenigd Europa wen sen, niet in de zin van De Gaulle. Italië staat, zoals men weet, in dit opzicht geheel en al aan de zijde van Nederland en de nieuwe minister Fanfani dat is in di verse toespraken die hij heeft uitgespro ken wel gebleken volgt de gedragslijn van zijn voorganger Saragat, wiens plan voor een Europese eenwording hij heeft toegelicht. De Engelse minister Stewart heeft te kennen gegeven dat zijn land wel degelijk bereid is met de zes van klein-Europa in zee te gaan, ook al zijn er nog grote moei lijkheden te overwinnen. De rede die mi nister Stewart maandag in Rome hield, viel heel wat positiever uit dan men van de Labour-minister had verwacht. De besprekingen duren twee dagen. Gis teren werden de Europese zaken onder ogen gezien. Het is de bedoeling dat van daag de verhouding tussen Europa en de niet-Europese landen aan de orde komt. Wij zullen pas woensdagavond wat nauw keuriger berichten kunnen geven over de loop van de onderhandelingen. Men moet echter voor ogen houden dat een vergade ring van de ministers van de Westeurope se Unie een bijeenkomst is, die eventueel richtlijnen kan uitstippelen, maar waarin beslist géén besluiten kunnen worden genomen. Het zou echter heel nuttig zijn, wanneer tijdens deze besprekingen zou blijken, dat de zeven betrokken landen op bepaalde punten eenzelfde gedragslijn volgen en zich min of meer aan de zijde van de Verenigde Staten scharen. Dit zou het tel kens weer opkomende isolationisme in be paalde Amerikaanse kringen een weinig kunnen intomen. maandag al teruggeroepen, hoewel hier over toen in Bonn nog niets bekend was. Verder waren alle Arabische landen, gis teren op een spoedbijeenkomst van de Arabische Liga, het er over eens dat drastische maatregelen tegen West-Duits land" vereist zijn. De speciale afgezant van kanselier Er- hard, dr. Birrenbach, vertrekt vandaag uit Israel met het Israëlische antwoord op het voorstel van Bonn, diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen aan te knopen. Waarnemers menen, dat het antwoord gunstig luidt en dat een overeenkomst snel kan worden bereikt. Verwacht wordt dat Birrenbach aanstaande zondag met een positief antwoord van kanselier Er- hard opnieuw naar Jeruzalem zal gaan. De Israëlische eerste minister, Esjkol, I zal volgende week dinsdag in het Israëli sche parlement een verklaring afleggen over Israels betrekkingen met West-Duits- land, zo werd in Jeruzalem meegedeeld. In parlementaire kring beschouwt men deze aankondiging als een middel om van daag een parlementaire discussie te voor komen. Er zouden twee moties door de oppositie worden ingediend. Kanselier Erhard verklaarde gisteren tegenover de Christen-democratische par lementariërs: „Wij zijn niet verrast door de reacties van de Arabische landen op de plannen van de Westduitse regering om te komen tot diplomatieke betrekkin gen met Israel." Erhard zei deze stap nodig te achten omdat hij er zeker van was dat Nasser gereed is om naar Oost-Berlijn te gaan, en dat Egypte de bedoeling heeft een con sulaat-generaal in Oost-Berlijn te vestigen, omdat Nasser in Cairo had toegestaan dat Ulbricht zich het recht aanmatigde om uit naam van Duitsland te spreken. „Israël is bereid overal wapens te ko pen, zelfs in Rusland". Dit zei N. Gold- mann, voorzitter van de Zionistische we' reldorganisatie, gisteren tijdens een pers conferentie in Brussel. „Israël is vooral geschokt door de Duit se weigering verder wapens te leveren omdat de beslissing werd getroffen na Arabische bedreiging", aldus Goldmann. De Zionistenleider verklaarde niet uit naam van de Israëlische regering spre- BONN (AP) De leden van het West duitse parlement z(jn met de dood bedreigd als zij hun stem zullen uitbrengen voor het voortzetten van de jacht op nazi-oor logsmisdadigers. De brief was een fotocopie met een ge tekend hakenkruis bovenaan het blad. De tekst met grote letters luidde: „Leden van de Bundestag, die gehoorzaam zijn aan Tel Aviv en New York en op 8 mei tegen de verjaring van de zogenaamde „nationaal socialistische misdaden" stemmen, zijn door hun steun wettelijk „ter dood veroor deeld". De ondertekening luidde: „verantwoorde lijk voor executie! de Oberbannführer". Vandaag zal een parlementair debat over het onderwerp worden gehouden. De brief was verzonden in een gewone blauwe enveloppe, als drukwerk afgestem peld. Het poststempel kwam uit Düren, nabij Aken. dl* Tel Aviv und New York horig sind and un 8. Mel 1965 gegen die Verjahrung der sogenannten N.S. - VERBRECHEN ■tünmen, eind ml» Abgabe ihrer Stimme rechtskraftig ram Ml VoUetr*ckujng TtrutweiUloll Otr Oir (OberbrigtdeflUuu) «ra Sckntabffigiclk IU kend al lang voorstander te zijn van normale diplomatieke betrekkingen met de Westduitse Bondsrepubliek, een stand punt dat door de meerderheid van de Is raëlische leiders wordt gedeeld. (Van onze correspondent) Een delegatie van het Nederlandse Auschwitzcomité heeft ln de Duitse am bassade in Den Haag een verklaring aan geboden, waarin wordt gezegd dat nazi misdaden nooit mogen verjaren. Voorts wordt ongerustheid uitgesproken over de berechting van oorlogsmisdadigers, waar bij de processen eindigden met vrijspraak, vrijlating of een zeer lichte straf. De verklaring was ondertekend door meer dan 9.000 personen. De delegatie werd gevormd door vier dames uit Am sterdam. Twee hebben in Auschwitz ge vangen gezeten. De beide anderen waren nabestaanden van Nederlanders die in Auschwitz zijn omgekomen. Zij werden op de ambassade ontvangen door een persat taché, die toezegde de verklaring zo spoe dig mogelijk naar de bondsregering te zul len doorsturen. Aangetrouwd Laten we beginnen vast te stellen dat je familieleden (althans de aangetrouwde) moet nemen als het weer: je hebt 't maar te aanvaarden zoals het over je komt. Er is nog nooit een man geweest die een vrouw trouwde omdat ze zo in de smaak viel bij zijn zusters, noch een meisje dat een donkere man huwde omdat haar moe der zo dol was op zwarte kerels. Op een gegeven moment komt een lid uit de fa milie opgedraafd met iemand van wie hij zegt: „Kijk! Dit is 't nou voor mij! Dit is 't nou helemaal!" En vanaf dat mo ment staat de familie machteloos. Ze kan slechts al dan niet tegenpruttelend, tanden knersend, accepteren. Natuurlijk bestaat er nog een ouderlijke toestemming die de zaak even lekker op kan houden maar daartegenover bestaat er ook weer een kantonrechter. Maar verder? Wat wil je? Als familie? Hoe zou je de boot af kunnen houden? Met z?n allen als een meute achter het vosje het verliefde lid nazitten? Vra gen: Waar ga je naar toe?" Dan horen: „Naar een kennisje" of „de pingpongclub" en dan allemaal op de brommer er achter aan om te constateren wat je van tevoren al wist: dat pingpongclublid vrij vertaald is voor de Geliefde. Vroeger vonden er in bepaalde kringen en onder soortgelijke omstandigheden grootscheepse reisactiviteiten plaats. Een alleraardigste gewoonte en heel simpel, 't Weerspannige verliefde mensje werd met enige karabiezen vol vers gestreken jabot- jes verscheept naar een nieuw en onbe kend jachtterrein, onder het motto: Vit het oog, uit het hart. In dat verre oord ont stonden dan om te beginnen dagboeken, journalen vol vaerzen, waarvan sommige voor ons door uitgevers en geschiedschrij vers aan de vergetelheid zijn ontrukt. Na verloop ging het werken, het uit het oog uit het hart, als een penicilline injectie bij een koortspatiënt, hand in hand met dat andere wijze gezegde: de tijd heelt alle wonden. En omdat daar in Baden-Baden, Garmisch of Rome gebroken harten van beiderlei kunne dpor liefhebbende families op éne grote hoop werden gedreven, daar om ontloken dra de meest gevoelvolle ro mances. Want wat is heerlijker dan op een heel nieuwe schouder uit te huilen over verloren liefdes? Dergelijke massale huilpartijen liepen dan ook niet zelden uit op: samen naar het middagconcert in de Kurtuin, nieuwe roosjes drogen, nieuwe vaerzen componeren en de Vaste Verbin tenis, ditmaal echter met aller toestem ming, goedkeuring en zegen. Ja, dat was een mooie tijd en dat waren nette, bevredigende methoden. Maar kom daar nu eens om? Het huidige intensieve arbeidsproces, waarbij allen worden inge schakeld en dat slechts achttien werkda gen uittrekt om reisjes te ondernemen, maken zoiets nu onmogelijk. Weerspanni ge verliefde mensjes blijven muurvast in eikaars hart en oog, ze zitten de hele dag op eikaars lip en dan wordt het t.z.t. de vaste verbintenis en dan zit de familie er mee. Maar after all zijn de familiebanden ook niet meer wat ze waren in tijden van jabotjes en gedroogde roosjes en loop je met de onvermijdelijke verjaardagen of boven de oliebollen tóch tegen een onge wild exemplaar op, dan moet je maar denken: familieleden zijn net als 't weer. Je hebt 't maar te accepteren. Advertentie Cheryl c Ziek. Lord Attlee, de 82-jarige Britse oud' premier, is in een ziekenhuis opgenomen naar aanleiding van een „lichte onge steldheid". Vorige week woensdag was de voormalige socialistische leider tij dens het defensiedebat in het Hogerhuis onwel geworden. Waarschijnlijk zal hij aan het einde van deze week naar zijn woning kunnen terugkeren. Overleden. De Amerikaanse consul-gene raal in Frankfort, de 52-jarige Henry Ford, is bij een auto-ongeluk op de auto weg Keulen-Frankfort om het leven ge komen. Zijn vrouw en zijn chauffeur lie pen ernstig letsel op. Aardbeving. In Athene is een aardschok gevoeld, waardoor scheuren zijn ont staan in enkele muren. Duizenden be woners van de Griekse hoofdstad vlucht ten de straat op. Goudvondst. Zes van de twintig op vijf februari uit de oceaanstomer „Cape town Castle" verdwenen goudstaven zijn dinsdag aan boord van dit schip, dat in een dok in Durban ligt, teruggevonden. Toen de verdwijning in Southampton werd ontdekt hebben 50 Britse politie mannen gedurende drie dagen het schip doorzocht, zonder enig resultaat. De politie hoopt de rest van het goud ook aan boord aan te treffen. Telbussen. Bij de zondag te houden ge meenteraadsverkiezingen in Parijs zal voor de eerste maal gebruik worden ge maakt van stembussen die de stemmen tellen. Dertig van deze bussen, die na dat 2000 stemmen zijn uitgebracht auto matisch sluiten, zullen in een der kies districten worden gebruikt. Artsenkorps. Het artsenkorps met een medische praktijk in de Sovjet-Unie be staat* voor 75 percent uit vrouwen, meldt het persbureau Tass. Strafbaar. President Soekamo heeft een besluit uitgevaardigd waarbij belediging van elke in Indonesië erkende godsdienst strafbaar wordt gesteld. Indonesië er kent de mohammedaanse, protestantse en katholieke godsdiensten en het hin doeïsme, boeddhisme en confucianisme. Dit betekent echter niet, dat andere ere diensten verboden zouden zijn. Vermoord. Het Deense ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft van de Deens» ambassade in Kenia bericht ontvangen dat een Deense en een Keniase camera man door Kongolese opstandelingen in de stad Aba zijn vermoord. De twe# mannen waren tien januari uit Nairobi vertrokken om een filmreportage te ma ken in het door de Kongolese opstan delingen bezette gebied.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6