Rijtoer hoogtepunt van een Prinsjesdag-pendant Nieuwe betogingen in Selma en Montgomery Vlaggend en juichend Den Haag verwelkomde verloofd paar HET WEER Sportvliegtuig neergestort: drie doden Beslissende bespreking tussen informateur en fractieleiders Hoogovens weer 20 pet Smits Kleding wijzigt de winstdeling „Bonn zal Israel niet erkennen" SPANNING IN POLITIEK DEN HAAG Uitkering voor personeel 10 pet BUITENBOORDMOTOREN Schuurmans, Hiswa stand 42 50e JAARGANG NUMMER 108 DONDERDAG 11 MAART 1965 Aangevallen predikant ligt op sterven beforeyou êuy! REGENJASSEN Bedreigt DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Het woord is aan Foto's van Zonnig Ver. Touw vorstelijke verloving pagina 6 en 7 President Bonrguiba: Tragedie in Winkel Verjaringstermijn nazi-misdaden pagina 13 In de krant van heden: China dreigt studenten uit de Sovjet-Unie terug te roepen Kennemerlaan 150 IJmuiden, Tel. 5635 DEN HAAG. Een zonovergoten residentie heeft vandaag geestdriftig prinses Margriet en haar verloofde begroet, die in het Catshuis, de woning van de minister-president, kennismaakten met de leden van het kabinet en die daarna ook in het gebouw van de Eerste Kamer en later door het gemeentebestuur van Den Haag in het stadhuis werden ontvangen. Het hoogtepunt van deze voor Den Haag bijzonder feestelijke dag was de rijtoer, die het verloofde paar in een open auto door de met honderden vlaggen getooide binnenstad maakten, geestdriftig toegejuicht door de duizenden, die zich vele rijen dik langs de route hadden opgesteld. Bij het Catshuis bood de vijfjarige Pe ter Paul Marijnen prinses Margriet en haar verloofde zijn gelukwensen aan. Daarmee kreeg de ontvangst van het ver loofde paar in de ambtswoning van de minister-president, al direct iets onge dwongens. Prinses Margriet en haar verloofde, ver gezeld door de koningin en prins Bern- hard, waren precies om halftwaalf bij het Catshuis aan de Adriaan Goekooplaan aangekomen. Vóór het gazon had zich de kleuterklas van de jongste zoon van de minister-president opgesteld met rood-wit- blauwe vlaggetjes in de hand en oranje bandjes in het haar. In de hal werd het verloofde paar ver welkomd door de minister-president en mevrouw Marijnen. Hun dochter Anne Els bood prinses Margriet een boeket orchi deeën aan. Nadat fotografen en cineasten gelegenheid hadden gekregen opnamen te maken begaf het gezelschap zich naar de tuinzaal. Daar stelde minister Marijnen de leden van het kabinet en de staatsse cretarissen en hun echtgenoten aan het verloofde paar voor. Toen de kinderen van de minister-presi dent hun gelukwensen mochten aanbieden, herhaalde de kleine Peter Paul de zijne tot driemaal toe. De heer Van Vollenhoven zei iets grappigs terug tegen de kleuter, die daarop in een schaterlach uitbarstte. De ministerpresident bracht vervolgens een dronk uit op het jonge paar. „Giste ren", zei hij, „heb ik voor de radio en te levisie u en uw verloofde en uw ouders mijn gelukwensen aangeboden namens het kabinet en het Nederlandse volk. Nu kan ik namens het gehele land u nogmaals on ze hartelijke gelukwensen aanbieden. Wij wensen u veel geluk en u kunt zich gedra gen weten door de liefde van het gehele volk, dat hartelijk en spontaan feest heeft gevierd gisteren. Moge deze feestelijke SELMA (Reuter, AFP en AP). Gis teravond hebben enkele honderden negers en blanken, waaronder zes non nen, in Selma opnieuw een betoging voor gelijke rechten voor de negers ge houden. Het stadsbestuur had gisteren na de tweede poging een mars naar Montgomery te maken alle demonstra ties voor gelijke burgerrechten verboden. De leider van de betoging, Hosea Wil liams, zei voor men op weg ging: „Als ze ons tegenhouden blijven we staan tot zij ons arresteren, ons met traangas te lijf gaan of ons doorlaten". Men kwam niet verder dan enkele hon derden meters van het kerkgebouw waar de menigte zich had verzameld. Een aan zienlijke politiemacht versperde de de monstranten de weg. Op zijn verzoek om doortocht voor een vreedzame betoging kreeg Hosera te horen, dat de stoet niet zou worden doorgelaten en dat de demon stratie onmiddellijk moest worden beëin digd. De betogers gingen toen bidden en zingen. De politie liet ze hun gang gaan. Er werden geen arrestaties verricht. Ook in Montgomery en Wilmington is gedemonstreerd. De betogers in Montgo mery, merendeel negers, zaten, lagen of stonden in de straat tegenover het ka- pitool. Advertentie EVINRUDE van 3 tot 90 pk! Telefoon op stand: 721612. O.Z. Voorburgwal 121 - Amsterdam-C. Telefoon 63376 en 24196 3. A.N.W.B. Bondsbootmotorherstellers Onontbeerlijk voor uw service. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 In Birmingham, een andere stad in Ala bama, ligt de blanke predikant die naar Selma was gekomen om zich bij negerlei der dominee Martin Luther King aan te sluiten op sterven. Hij is in de nacht van dinsdag op woensdag door een aantal blanken aangevallen. De predikant, de 38- jarige James Reeb, onderging gistermor gen een spoedoperatie wegens een gecom pliceerde schedelbreuk. Wilson Baker directeur van de openbare veiligheidsdienst in Selma heeft meege deeld, dat drie blanken zijn gearresteerd onder beschuldiging van mishandeling van dominee Reeb. Een vierde man wordt ge zocht. Mevrouw King, de echtgenote van de bekende strijder voor de burgerrechten der negers, die in Portland op concert- toernee is, wordt door de politie bewaakt wegens tegen haar geuite bedreigingen. „Ik heb niet om politiebescherming ge vraagd", zei mevrouw King. „Ik ben op alles voorbereid". De nationale raad van protestantse kerken heeft opgeroepen morgen in Wash ington een massa-bijeenkomst te honden om te komen tot hulpmaatregelen voor de negers in Selma. De Partij van de Arbeid heeft vanmor gen een telegram gezonden aan dominee Martin Luther King, waarin staat: „De Nederlandse Partij van de Arbeid ver klaart zich solidair met uw heldhaftige strijd voor gelijke rechten". (Het telegram was ondertekend door voorzitter 1. G. Suurhoff). Het aandeel van de directie van Kle dingindustrie H. Smits en Co. N.V. in de overwinst dat voorheen 20 percent be liep komt te vervallen en dat van de commissarissen (voorheen tezamen 7</s percent) wordt gewijzigd in Vh percent per commissaris met een maximum can 12'/s percent. Dit staat in een voorstel tot wijziging van de statuten dat 24 maart aan aandeelhouders zal worden voorge legd. Van de overwinst zal voortaan vijf tien (voorheen 12Vs percent) ten goede ko men aan het algemeen reservefonds. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Ueopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat, 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning D u m u r De politiek is de kunst, zich van de mensen te bedienen door hen te doen geloven dat men hen dient. Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig met weer iets hogere middagtemperaturen. Vannacht echter nog temperatu ren even beneden het vriespunt. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het bestuur van de Verenigde Touwfa- brieken in Rotterdam wil om ongewenste penetratie te voorkomen de aandelen op naam stellen. Op vrijdag 19 maart is daar toe een buitengewone vergadering belegd. Voorgesteld wordt tevens de kapitalisatie te vereenvoudigen door het kapitaal te ver delen in aandelen van nominaal 100 in plaats van in aandelen van nominaal f 25. Het maatschappelijk kapitaal zal worden verhoogd van 12 tot 30 miljoen. Het tweede punt van de agenda omvat de uit gifte van een herkapitalisatiebonus van 25 percent onder de Wet Herkapitalisatie 1957, de uitkering van een belastingdividend van 6!4 percent en een aanpassing van de commissarisbeloning. vreugde de inzet zijn van een vreugdevol le en zonnige verlovingstijd". De residentie toonde tijdens de rijtoer hetzelfde beeld als dat van een „ouder wetse Prinsjesdag". De prinses en haar verloofde, die in een open wagen gezeten waren, arriveerden om acht minuten voor één op het Binnen hof. waar de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonkman en mr. Van Thiel. en de vice-voorzitter van de Raad van State, prof. Beel, hen verwelkomden. In de noenzaal van het Eerste-Kamer- gebouv.' werden de koningin en de prins, prinses Margriet en haar verloofde door vertegenwoordigers van Eerste en Tweede Kamer en functionarissen gefeliciteerd. Mr. Jonkman bracht een heildronk uit op het paar, waarna een ongedwongen samenzijn volgde. Bij het oude stadhuis in de Javastraat begroetten burgemeester Kolfschoten en zijn echtgenote en de wethouders de ver loofden en het koninklijk paar. Mevrouw Kolfschoten bood een witte vaas met or chideeën aan. De belangstelling van het publiek was hier enorm. De politie moest een cordon vormen om te voorkomen, dat burgemees ter Kolfschoten en zijn echtgenote onder de voet werden gelopen en de open auto, waarin het met confetti bestrooide ver loofde paar zat, zou worden bestormd. BEIROET. President Habib Bourguiba van Tunesië heeft vandaag in Beiroet mee gedeeld, dat hij heeft vernomen, dat West- Duitsland Israel niet zal erkennen, „om dat Bonn niet bereid is de voorwaarden van Israel te aanvaarden". Deze voorwaarden zijn volgens Bour guiba: Hervatting van de wapenleveran ties aan Israel en verlenging van de ver jaringstermijn voor oorlogsmisdaden. De Tunesische president deed zijn mede deling op een persconferentie, maar noem de geen bron en gaf geen nadere bijzonder heden. Bourguiba heeft een staatsiebezoek van vijf dagen aan de Libanon gebracht. In Winkel in Noord-Holland is gistermid dag om kwart voor drie een particulier sportvliegtuigje van het type Mour-%^- Saulnier neergestort. Aile drie inzittenden kwamen om het leven. Het waren de 75- jarige bestuurder J. Blauwboer, lid van de gemeenteraad in Winkel, de 67-.jarige voormalige wethouder T. Posthumus en de 63-jarige J. de Vries. Het vliegtuigje, dat geen radio aan boord had, was om 13.51 vanuit Hilversum opge stegen. Het stortte neer in de Poststraat, op korte afstand van een school en op drie honderd meter afstand van de woonhuizen van de inzittenden, die eikaars buren wa ren. Het vliegtuigje droeg het kenteken PH-AAE. In opdracht, van de officier van Justitie te Alkmaar zal op het stoffelijk overschot van de 66-jarige Jan Blaauboer uit Winkel, die gistermiddag met een van de nationale luchtvaartschool gehuurd sportvliegtuig is verongelukt, sectie worden verricht ten einde na te gaan of hij misschien tijdens het besturen van het toestel onwel is ge worden. In het Noordhollandse plaatsje Win kel is woensdagmiddag 'n particulier sportvliegtuigje verongelukt. De drie inzittenden, inwoners van Winkel, zijn om het leven gekomen. net Adelborsten Assaut, een groot jaarlijks galabal in Den Helder, was in 1962 het eerste feest waar de nu verloofde prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven samen waren. Hij ging er heen als vertegenwoordiger van de senaat van het Leidse Corps, Een fotoreportage van de eerste verlovingsdag vindt u op de pagina's 6 en 7. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 9, 13 Beeldverhalen 2, 17 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving4, 5, 14 Langs sluizen en havens5 Ferdinand J0 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 In de Vishal en op zee18 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21, 23 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Hoogovens stelt over 1964 een onveran» derd dividend voor van twintig percent. Hiervan werd in december reeds zes per cent als interim uitgekeerd, zodat de slot- uitkering 14% bedraagt. De uitkering aan het personeel zal hierdoor in totaal tien percent van het jaarloon belopen. Hierop is reeds een voorschot ontvangen van dri» percent zodat eind april alsnog zeven per cent zal worden uitgekeerd. De vergade ring is op 26 april. Gisteravond laat werd het gesprek weer voortgezet, maar mr. Geertsema was er niet bij. Eerst sloten de heren Van der Ploeg (K.V.P.) en Smallenbroek (A.R.) zich in een kamertje in hét Kamergebouw op, waar zij na twee uren met de woor den „We blijven somber" weer uit kwa men. Inmiddels was „toevallig" de heer Beemink (C.H.U.) in het Kamergebouw aangekomen, waar hij ernstig probeerde de indruk weg te nemen, dat hij kwam om daar zijn twee collega's te ontmoeten. Maar de heer Smallenbroek had later toch nog een lang gesprek met hem. De heer Van der Ploeg was toen al naar huig gegaan. (Zie verder pagina 2.) MOSKOU (AP). China heeft vandaag gedreigd, zijn studenten uit de Sovjet-Unie terug te roepen, als de Russische regering zich niet verontschuldigt voor wat Peking „wreedheid van de politie" noemt. Volgens China is op 4 maart een demon stratie van de studenten bij de Amerikaan se ambassade om te protesteren tegen de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord» Vietnam „op beestachtige wijze onder drukt". De Chinese ambassadeur in Moskou, Pas Tzoe-Li, heeft officieel bij de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, geprotesteerd en bestraffing van de schuldigen geëist. Advertentie (Van onze parleme~ataire redacteur) DEN HAAG. Kabinetsinformateur drs. Schmelzer zal vanavond een gesprek hebben met de vier fractievoorzitters van de regeringscoalitie. Politiek Den Haag meent dat dit gesprek beslissend zal zijn en gaat er van uit dat als men er niet in slaagt in dit gesprek spijkers met koppen te slaan, de informatiepoging van drs. Schmelzer waarschijnlijk tot mislukken gedoemd is. De informateur heeft deze dag gebruikt voor het bestuderen van de antwoorden op de vragen die hij eerder aan de fractievoorzitters had gesteld. Het valt op dat de optimisten ook de genen zijn, die gisteren volgens eigen zeg gen nieuwe constructieve wegen en nieu we gedachten bij de informateur op tafel hebben gelegd Of deze concessies van de liberalen en van de C.H.U. werkelijk iets betekenen weet de buitenwereld niet. Maar de twee groeperingen, waarvoor de ze concessies bedoeld waren, de K.V.P. en de A.R.P., toonden gisteren een som ber gezicht. Misschien was dat om dui delijk té laten merken, dat die concessies niet groot genoeg zijn. Met het doen van kleine concessies en het trekken van vro lijke, respectievelijk sombere gezichten kan de informatie nog wel een paar da gen worden gerekt. Maar of zo de juiste stemming wordt bereikt voor een her nieuwd samengaan van de vier oude coa litiegenoten lijkt de vraag. De liberale fractievoorzitter, mr. Geert sema, wilde gisteren niets zeggen over de nieuwe constructieve wegen, die hij in overleg met zijn fractie gistermiddag aan de informateur voorlegde. Drs. Schmelzer had hem daar niet om gevraagd. Mr. Geertsema kwam er op eigen initiatief mee. Sprekend over de nogal verrassende ontmoeting die de drie confessionele frac tie-voorzitters gisteravond met elkaar heb ben gehad, zei mr. Geertsema: „Als het gesprek wordt voortgezet, zal ik er zonder enige twijfel wel bij zijn", Gisteren heeft hij die antwoorden ont vangen. Over zijn kansen om de gebro ken stukken van het kabinet-Marijnen aan elkaar te lijmen wordt verschillend geoordeeld. Bij de liberalen en de Chris- telijk-historischen is er redelijk hoop, dat drs. Schmelzer succes zal hebben. De An ti-revolutionairen en de katholieken echter, die het sinds gisteravond helemaal eens zijn, verzekeren om het hardst, dat zij de toestand gematigd pessimistisch inzien. Of zij dat menen is niet te zeggen: het pes simisme en het optimisme zijn wapens in de politieke zenuwenoorlog geworden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1