Nuninga bezorgde Jong Oranje gelijkspel tegen Duitsland B RAYBESTOS BRAKETTES Amerikaanse softbalkampioen speelt zaterdag in Haarlem Zweedse ijshockeyploeg kon Russisch team niet verrassen Jonge Nederlanders in Parijs-Nice weer op de voorgrond j NOVIB moet pressuregroep worden, zegt drs. S. J. Koster Doelman Thie in Hannover zeer goed op dreef Bestuurscrisis bij DHC voorbij Zandvoortmeeuwen kan „thuis" kampioen worden Spannende duels in de Engelse bekerstrijd Excelsior ontmoet Sassenheim e.o. Ernstige critiek op film van de Olympische Spelen Sterke renners in nederlaagtoernooi van De Kampioen Nederlands team is verzwakt Hoofdprijs toto wordt door tien personen gedeeld Val van Schenk op de 500 meter DONDERDAG 11 MAART 1965 23 Lausanne-West Ham werd uitgesteld Doelpunten T.V. uitzendingen van judo en biljarten Zaalhandbalinterland voor heren in Alkmaar Tenniszege van Elly Krocké op Betty Stöve KRHi f Wereldkampioenschap vijfkamp biljarten Biljarter Sundquest liet voetballen voor gaan Tevreden met het 1—1 resultaat dat zijn onherkenbaar bemodderde jongens in het Niedersachsen-moeras van Hann over hadden bevochten op de Westduitse B-ploeg? Bijzonder tevreden zelfs, zei Georg Kessler, de oefenmeester van Jong Oranje, toen hij gistermiddag ge ruime tijd na afloop als eerste de Neder landse kleedkamer uitstapte, tot op dat moment een zwaar vergrendelde ruimte met bondsarts dr. Pannekoek als onge naakbare bewaker. Kijk eens, ik ver wachtte een zoals gebruikelijk sterk aan vallend Duits elftal. Als antwoord was onze instelling evenwel niet alleen ver dedigend, maar daarnaast ook offensief. Was er dus in het Nederlandse kamp een reden tot voldoening over de uitslag, de inzet en vechtlust van de spelers, de 15.000 toeschouwers die op deze zonnige woensdagmiddag naar het Niedersachsen- stadion aan de boorden van de Machsee waren gekomen, hebben bepaald geen mooie wedstrijd gezien. Vanaf de immens hoge tribunes, tien jaar geleden opgetrok ken op het puin dat hier na de tweede wereldoorlog was bijeengebracht, keken zij neer op een veld dat vorige week za terdag nog bedekt was met een dikke sneeuwlaag maar nu als gevolg van de ingevallen dooi een grote modderpoel was. Dat het daarin uiterst moeilijk was de bal, die vaak niet wilde stuiten te beheersen spreekt voor zichzelf. De Duitse aanvalslinie had in zijn bin- nenspelers Ulsass (Eintracht Braunsch weig) en Rodekamp (Hannover '96) twee bijzonder sterke figuren. Zij waren het Drie weken, nadat het bestuur van DHC zich terugtrok, omdat een voorstel tot split sing van de amateur en semi-prof afde ling niet het gewenste resultaat opleverde en het bestuur geen vertrouwen van de meerderheid der leden kreeg, is het te ruggekeerd. Ereleden en leden van ver diensten zorgden er voor dat het bestuur van DHC de zetels weer bezette. Tussen de amateur- en semi-prof secties is op de be langrijkste punten overeenstemming be reikt. Tevens ging men in een tweede ver gadering akkoord van DHC een N.V. te makern Voor eigen publiek in de badplaats kan Zandvoortmeeuwen in de vierde klasse A van het zaterdagvoetbal kampioen wor den. Daartoe moeten de geel-blauwen een gelijkspel bewerkstelligen in het treffen met Vlug en Vaardig. Slechts één puntje scheidt de Zandvoorters van de titel. De eerste ontmoeting (9 januari) werd op het nippertje met een score van 3-2 door Zandvoortmeeuwen gewonnen. Het jeugdige team van Vlug en Vaardig be haalde daarna vier overwinningen in suc cessie en kan het de gastheren zaterdag middag heel lastig maken. Zij zullen dan ook niet juichen voordat de strijd in hun voordeel is beslecht. Kinheim heeft ook nog een klein kansje op het kampioen schap en zal dat in de thuiswedstrijd te gen het tot degraderen gedoemde Aminco stellig niet laten schieten. Als derde kanshebber moet SIZO op eigen veld de degens kruisen met VEW. Jong Hercules treedt als gastheer op van AMVJ en SVJ gaat op bezoek bij AFC. Beide ontmoetin gen zijn voor het verloop van de compe titie van weinig of geen belang meer. In de derde klasse heeft het nog lang niet in veiligheid zijnde Kennemerland een uitwedstrijd tegen topploeg SSVU. Met een gelijkspel zullen de Kennemerlan- ders stellig reeds tevreden zijn. IJmuiden moet het voor eigen publiek opnemen te gen Desto en kan daarvan twee winstpun ten overhouden. De Engelse voetballiefhebbers kunnen zich het verloop van de strijd om hun Voetbalbeker niet beter wensen. Woens dagavond zegevierde Manchester United bij Wolverhampton Wanderers met 5-3 ter wijl Leeds United uit met 3-0 van Crystal Palace won. Liverpool werd de derde (nog niet bekende) halve finalist. De Engelse kampioenen wonnen de replay tegen Lei- cester City met 1-0. Op 27 maart worden de volgende halve finales gespeeld: Liver pool-Chelsea en Manchester United-Leeds United. In een wedstrijd voor de eerste divisie versloeg lijstaanvoerder Chelsea Totten ham Hotspur met 3-1. De eerste wedstrijd in de kwartfinale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tussen Lausanne Sport en West Ham United, die woensdag in Lausanne zou worden gespeeld, is wegens de slechte gesteldheid van het terrein uit gesteld. De wedstrijden zijn nu verschoven naar dinsdag 16 maart voor de ontmoe ting in Lausanne en dinsdag 23 maart voor de wedstrijd in Londen. ook, die vrijwel meteen na het begin een reeks acties in de richting van het Neder landse doel op touw zetten. Doelman Thie (ADO), die naarmate de wedstrijd vorder de, naar een steeds grootser vorm groeide moest een kopbal van Ulsass en een uit stekend schot van Rodekamp verwerken, alsmede een inzet van heel dichtbij van rechtsbuiten Nafziger (Bayern Muenchen) onder in de linker hoek. Het duurde even voordat de jonge Oranjes hun antwoord klaar hadden. Venneker kwam bij een solorush fraai langs linkshalf Smidt (Ein tracht Braunschweig) maar strandde op keeper Manglitz van Meidericher SPV. Spil Eijkenbroek (Sparta) bracht Ulsass ten val en rechtshalf Luttrup (1860 Mün- chen) prikte de bal uit de toegekende vrije trap langs het „muurtje" in de verste juist onbeschermde hoek zonder dat doel man Thie ook maar zag wat er gebeurde. Aan de andere kant bleven middenvoor Nuninga, die zich weinig aantrok van de reputatie van FC Kölns stopper Wilden (15 keer international) en linksbinnen srassssssnass Klaas Nuninaa. Haak eigenlijk de enige die wat tegen viel in de Nederlandse voorhoede het voorlopig nog met afstandswerk probe ren. En dat had even later zowaar suc ces. Eerst had De Vries (SC Enschede) die niet zoals aangekondigd op de spil- plaats speelde, maar als linkshalf bijzon der nuttig was en vooral na de rust •door zijn kalme ingrijpen heel wat ver warde zaken klaarde, nog met het hoofd een hard schot van Nafziger afgeweerd, toen Nuninga na een verre uittrap van Thei de bal handig meenam en van de rand van het strafschopgebied de iets te ver voor het doel staande Manglitz geen kans gaf. De Ajaxspeler kreeg na goed voorbe reidend werk van Verdonk (PSV) nog voor de pauze een tweede kans, maar nu gleed hij uit. De grotere eenheid in het team van Zaterdag 13 maart zendt de NTS van 22.10 tot 22.40 uur via Nederland 2 een reportage uit van enkele finales in 't toer nooi om de Europese judokampioenschap pen voor junioren, die in de grote zaal van het Kurhaus in Scheveningen worden gehouden. Commentator is Aad van den Heuvel. In het komende weekeinde vindt in Apel doorn de strijd plaats om het Europese kampioenschap biljarten kader 47/1. Van de slotpartijen kan men getuige zijn via een rechtstreekse reportage, die van 16.00 tot 16.55 uur op Nederland 1 wordt uitge zonden (zondag). Het slot van het toumooi wordt op beeldband vastgelegd en van 18.00 tot 18.30 uur, eveneens op Nederland 1, uit gezonden. Ben de Graaf voorziet de uitzendingen van commentaar. Voor de zaalhandbalwedstrijd Nederland —Finland (heren) op dinsdag 16 maart in de veilinghal te Alkmaar is het volgende Nederlandse team opgesteld: doel: George van Noesel (Swift) en Coby Wethly (Oud.); veldspelers: Gijs van Kop penhagen, Ab Veenhuizen (beiden ESCA VC), Daan Gillissen, Frans v. d. Heyden (beiden Niloc), Guus Cantelberg, Pim Riet broek (beiden Sittardia), Helmert Botter man. Theo Mulder (beiden Operatie '55), Dick Veen (Jahn II) en Jaap Bax (Micro meters); reserve: Harry Schrik (Attila). Doelman Thie brengt redding bij een aanval van het Duitse B-elftal in de wedstrijd tegen Jong Oranje. Rechts De Vries. Jong Oranje vormde ook in de tweede helft een schril contrast met de samen hang in het Duitse team. Bundestrainer Hulmut Schoen en zijn assistent Gerd Kra mer zeiden het na afloop: wij waren aan gekondigd als B-elftal, met de nadruk op elftal, maar daarvoor waren de spelers veel te weinig bij elkaar geweest, train den ze onvoldoende samen. Pas na een uur voetballen begon het er wat op te lijken. Maar toen was het te laat. In die tweede helft groeide Jong Oranje samen tot een brok onverzettelijkheid vooral het middentrio, Lazeroms - Eijkenbroek - De Vries en daarachter doelman Thie als een wel zeer betrouwbaar sluitstuk brachten de Duitsers, die beslist wel kansen schie pen maar door hun onnauwkeurigheid er nog meer lieten lopen dikwijls tot wanhoop. Daarbij werd de opdracht ook offensief te spelen niet vergeten. Zelfs linksback Kemper (PSV) kwam verschei dene keren tot in het Duitse strafschop gebied. Een kwartier voor het einde, ter wijl Thie de ene fraaie redding op de an dere liet volgen, kwam Wamas (Go Ahead) nog als vervanger van Venneker binnen de lijnen. Aan de vierde rit van het jubileum-ne- derlaagtoernooi, die zondag door de Haar lemse Raceclub „Excelsior" op het snelle parcours in Schalkwijk wordt gehouden, zal worden deelgenomen door „Sassen heim en Omstreken". De bezoekende club heeft in Piet en Arie v. d. Lans een paar rappe knapen die het Piet Steenvoorden c.s. heel lastig kunnen maken. Niettemin heeft „Excelsior" 'n redelijke kans om aan de winnende hand te blijven. Het heeft bij de nieuwelingen (Leen Kreuger en Ron Philips) en aspiranten (Piet en Herman Neeskens met Kees Schriek) een paar sterke troeven achter de hand. Ichiro Kono, de Japanse minister, die belast was met de organisatie van de Olympische Spelen, heeft woensdag na een voorvertoning kritiek geuit op de Olympische film. De minister noemde de drie uur durende rolprent een onvoldoende weergave van de Spelen uit sportief oog punt gezien. Minister Kono verklaarde verder dat de film te veel nadruk legt op de artistieke elementen. Hij gaf het orga nisatiecomité dan ook de raad een tweede film meer gericht op het sportieve ele ment te laten vervaardigen. Een voorbeeld van te veel aan „artistie ke elementen" in de film, noemde Kono de „wazige" wielrenners tegen een scher pe achtergrond. Het landschappelijk schoon kreeg meer nadruk dan de Olympi sche wegwedstrijd. Koni Ichikawa, de regisseur van de film, gaf als commentaar dat hem niet ge vraagd was een sporttechnische of artis tieke film te maken. Zijn opdracht was een film te regisseren over de twintigste Olympische Spelen. Met een tweede film over de Spelen uiteraard onder andere leiding geeft men het publiek een keus uit twee typen Olympische films. Tijdens een persconferentie, die later op de dag in Tokio werd gehouden, verklaar de Shigeru Yosano, de secretaris van het organisatiecomité, dat overwogen wordt een tweede film met meer nadruk op de sport, te laten vervaardigen. Op het 1145 meter lange parcours in het „Van der Aartsportpark" te Haarlem- Noord wordt zondag door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" de tweede rit van het nederlaagtoernooi gehouden met „Kennemerland" uit Beverwijk als tegen stander. Vrijwel alle favorieten van bei de clubs worden daarbij aan de start ver wacht, zoals Henk Peters, Jan v. d. Horst, Ted Blom, Marcel Rutte, Thijs Bouma en de Australiër Henk Vogels (allen Kam pioen) met Jan Rasch, Gé v. d. Winden. Jan Serpenti, Peter Slotemaker, Sjaak de Goede, Jan Timmer en Jan Groot (allen Kennemerland). Het belooft dus een inte ressante krachtmeting te worden. Vooraf zullen ook de aspiranten en nieuwelingen met elkaar slag leveren. Alles bijeen zul len er zo'n honderd renners aan deze ne- derlaagrit deelnemen. Vrijdagmorgen zullen om 12.00 uur de speelsters van de Raybestor Brakettes voor hun bezoek aan Nederland op Schip hol arriveren. Zoals de weersomstandigheden zich thans laten aanzien, zal ondanks de vroege datum (13 maart) de wedstrijd tus sen de Brakettes en het Nederlands negen tal doorgaan. Voor het Nederlands negental zijn de navolgende speelsters geselecteerd: werp sters: Mary Groen (VODO SC), Jetta van 't Land (Bloemendaal) en Trudy Beelen (HHC); achtervangsters: Mary Brouwer (Vodo SC), Ans Kroon (DSS) en Janke Nijdam (HHC); binnenveldsters: Ludy Handgraaf (Onze Gezellen), Dinie Zwanen- IJSHOCKEY Het wereld- en Europese kampioenschap ijshockey 1967 zal in Wenen worden gehouden. Dat is besloten tijdens het congres van de LIGH (interna tionale ijshockey federatie) woensdag in Tampere (Finland). De strijd om de wereldtitel 1966 zal van 3 tot 13 maart in Joegoslavië plaats vinden. De hoofdprijs in de sporttoto van deze week wordt door tien personen gedeeld. Zij ontvangen ieder bruto 18.255,-. Voor de tweede prijs was het aantal gegadigden veel groter, nl. 294, waarvan 2 met 2 juiste kolommen en 1 zelfs met 3. Zij verdelen f 99.573,- hetgeen neerkomt op 338.- bru to. De derde prijs wordt gedeeld door 768 juiste oplossers, die ieder ruim 64,- bru to ontvangen. Een van hen had twee ko lommen juist ingevuld. Wat betreft de goaltips was er niemand met 6 punten. Er waren twee juiste op lossingen van 5 punten. Zij ontvangen ieder bruto 12.617,25. De 533 goede op lossers met 4 punten ieder bruto 47,-. Dinsdag zegevierde Elly Krocké in de openingspartij van het internationale ten nistoernooi in Willemstad met 7-5, 6-4 over Betty Stöve. Trudy Groenman won ge makkelijk met 6-1, 6-2 van Alice Thym (Ned. Antillen). In het herenenkelspel ver sloeg de Amerikaan Ralston de Venezolaan Alvarez met 6-3, 6-0 en Frank Froehling (V.S.) kwam tot een 7-5, 10-12, 6-3 over winning op Ivo Pimentel. De Amerikaan Dennis Ralston won met Elly Krocké met 6-2 6-2 van de Venezolaan Iyo Pimental, die samen met Betty Stöve speelde in het gemengd dubbel. Samen met de Amerikaan Frank Froehling won het Nederlandse meisje Trudy Groenman met 9-7, 6-1 van de Venezolaan J. Alvarez die met de Amerikaanse Alicy Tym een dubbel vormde. veld (DSS), Toos van Galen (DSS) en Els Ter Meulen (HHC); buitenveldsters: S. da Jong (HHC), Suze van Breukelen (EDO), Betty Veenstra (De Pinguins) en Joan Mommers (HCK). Blessures zijn er oorzaak van dat Wil Hurkmans en Yvonne Immer dit maal geen deel van de ploeg uitmaken. Ook Ria Samson ontbreekt. Zij gaf voorlopig de voorkeur aan de training van de nationale zaalhandbalselectie. Als coaches zullen evenals vorig jaar optreden Boudewijn Maat en Herman Beidschat. De wedstrijd zal geleid worden door Teun van der Berg met assistentie van Joop Pleyt en Wim Kolk. Vrijdagavond zal voor coaches en scheidsrechters in Brinkmann te Haarlem een lezing worden gehouden door George Dickstein en Tom Ascroft, respectievelijk scheidsrechter en coach van de Raybestos Brakettes. Na de wedstrijd, die zaterdag om drie uur begint op het EDO-terrein, zal het bezoek van de Amerikanen offi cieel besloten worden met een cocktail party op zaterdagavond. Tsjechoslowakije is op de vijfde dag van het toernooi om het wereldkampioenschap evenals Rusland en Canada ongeslagen ge bleven. De Tsjechen hadden overigens voor ruim 10.000 enthousiaste toeschou wers, die hun favorieten hartstochtelijk aanmoedigden, de grootste moeite met Finland, dat pas na een bijzonder specta culair gevecht met 5-2 boog. Ook in de tweede etappe van de weg wedstrijd Parijs—Nice hebben de Neder landers zich bijzonder goed geweerd. In de kopgroep van dertien renners, die kort voor de finish een kleine voorsprong wisten te veroveren waren drie Neder landers. Daarbij was opnieuw Cees Haast, die ook in de eerste etappe op het voorste plan te vinden was. Haast speelde in de eindsprint overigens geen rol van betekenis. Die werd uitgevochten tussen Willy Bocklandt (België), Gianni Motta (Italië) en Jan Janssen, de wereld kampioen, die vorig jaar Parijs—Nice op zijn naam schreef. Bocklandt won dat duel voor de snel rijzende wielergroot- heid Motta en Janssen (derde). In de kopgroep bevonden zich ook de Nederlanders Den Hartog en Lute met hun kopman Jacques Anquetil, alsmede Cees Haast. Ook de winnaar van de eerste etappe Rudi Altig handhaafde zich op de tweede dag op het voorste plan en behield daardoor de leiding ln het algemeen klas sement. De Haan en Nijdam waren de Nederlanders, die gisteren weer ver achter op raakten. De uitslag van de tweede etappe luidt: 1. Bocklandt (Belg.) 5.07.46, 2. Motta (It.), 3. Jan Janssen (Ned.), 4. Reybroeck (Belg.), 5. Anquetil (Fr.), 6. Rudi Altig (Did.), 9. Den Hartog, 11. Lute, 13. Haast z.t. als Bocklandt, 14. v. d. Vleuten 5.08.8, 23. Ma liepaard 5.08.56, 24. Wouters 5.09.2, 28. Van Espen 5.09.22, 48. Van Dongen 5.11.54, 49. Schuuring z.t., 61. Geldermans 5.14.07, 65. Groeneweg 5.17.46, 70. De Haan 5.22.33, 75. Nijdam 5.26.59. Het algemene klassement ziet er als volgt uit: 1. Rudi Altig (Did.) 9.10.7, 2. Anquetil (Fr.) z.t., 3. Zilioli (It.) z.t., 4. Haast (Ned.) z.t., 5. Dancelli (It.) 9.10.31, 9. Wouters 9.11.22, 10. Van Espen 9.11.42, 17. Lute 9.12.55, 19. Janssen z.t., 21. Den Hartog z.t., 22. v. d. Vleuten 9.13.17, 24. Maliepaard 9.14.07, 25. Van Dongen 9.14.14, 38. Schuu ring 9.17.03, 47. Groeneweg 9.20.06, 48. Gel dermans 9.20.13, 67. De Haan 9.30.02, 74. Nijdam 9.34.28. Het ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Ford Gitane (Anquetil, Lute, Den Cees Haast, de hoogst geklasseerde Nederlander na twee etavves in ParijsNice. Hartog) 27.30.18, 2. Margnat-Paloma (Altig, Geldermans etc.) 27.31.53, 3. Pellenaars 27.32.46, Canada had weinig moeite met Oost- Duitsland, dat met 8-1 werd verslagen. Rusland, dat zijn titel verdedigt, kreeg het gevaarlijke Zweden tegen zich. De Russen omzeilden de lastige klip met een 5-3 zege goed. Polen, dat woensdag niet speelde, be hield de leiding in groep B. De enige wed strijd in deze poule, die tussen Oostenrijk en Joegoslavië, leverde een benauwde over winning op voor de Oostenrijkers (6-5). De stand in groep A luidt nu: Rusland 4 4 0 0 8 35-9 Canada 4 4 0 0 8 23-3 Tsj.slow4 4 0 0 8 31-5 Zweden 4 2 v 1 1 5 15-10 Finland 5 1 1 3 3 12-20 Oost-Duitsland 5 1 0 4 2 10-30 Ver. Staten 4 0 0 4 0 8-29 Noorwegen 4 0 0 4 0 5-33 De stand in poule B is nu: 1. Polen 4-8, 2. West-Duitsland 4-7, 3. Zwitserland 4-5 4. Oostenrijk 5-4, 5. Hongarije 4-3, 6. Joe goslavië 5-2, 7. Engeland 4-1. Voor het tweede wereldkampioenschap vijfkamp, dat van 1 tot en met 10 april a.s in het Antwerpse sportpaleis zal plaats vinden, hebben de volgende deelnemers ingeschreven: Koya Ogata (Japan), Manuel Grives (Argentinië), Henk Scholte (Neder land), Johann Scherz (Oostenrijk), Sieg fried Spielmanm (Did.) en de Belgen Ray mond Ceulemans en Antoine Schrauwen mm mm Schenk, die in Noorwegen regelmatig overwinningen behaalde, maar giste ren zijn prestatiereeks onderbroken zag door een val. Ard Schenks zegetocht door het noorden van Noorwegen is woensdag tijdens schaatswedstrijden in Bodoe, door een val op de 500 meter wreed afgebroken. Even als dinsdag werden in Bodoe woensdag twee afstanden (500 en 3000 meter) gereden. De weersomstandigheden waren heel wat minder gunstig dan daags tevoren en daarom waren de tijden woensdag ook aanmerkelijk slechter. Nils Aaness was met 44,3 sec de snelste op de 500 meter, Schenk die zoals gezegd viel, kwam tot 66,6 sec. De 3000 meter leverde met 4.46.9 een zege op voor Fred A. Maier. Ard Schenk deelde met Aaness de vijfde en zesde plaats (4.57.9). In het totaalklassement zegevierde Ivar Eriksen (Noorwegen) met 93.617 punten voor Aaness en Thomassen. De jonge Haagse biljarter Hans Sund quest, die onlangs nog heeft deelgenomen aan het nationale kampioenschap libre ereklas in Geldrop, is door het Haagse dis trict van de KNBB voor de tijd van een jaar geschorst. De reden van deze schorsing is, dat Sundquest enige tijd geleden niet op tijd voor een partij driebanden in het Haagse kampioenschap aanwezig was. Dat kwam doordat de eigenaar van de biljartzalen Odeon op zaterdag geen nachtvergunning had waardoor de partij van Sundquest werd afgebroken. De organisatoren be paalden toen, dat de partij zondagmiddag zou worden voortgezet. Sundquest moest toen evenwel voetballen voor het vierde elftal van VUC, zodat hij te laat in Odeon verscheen. Het is gisteren in „Op Gouden Wieken" te Den Haag allemaal wat anders gelopen dan op het programma stond. In plaats van aan te zitten bij de lunch die de NOVIB, de Nederlandse organisatie voor internationale bijstand, haar bestuursle den aanbood, haastte prins Bernhard zich na een kort verblijf terug naar Soestdijk. F.en uur later hoorden de NOVIB-eters tij dens diezelfde lunch via een inderhaast doorgeschakelde radio de prins commen taar geven op de verloving van zijn derde dochter. Waarop staande de lunch een te legram met gelukwensen naar Soestdijk werd gestuurd. De middagbijeenkomst was gewijd aan een forum-discussie over het thema: inter nationale solidariteit, vandaag en morgen. Het forum werd gevormd door drs. S. J. Koster, prof. dr. J. Tinbergen, prof. dr. P. Kuin en prof. dr. L. H. Janssen S. J. en de leiding berustte bij prof. dr. E. de Vries. Een van de belangrijkste stellingen van drs. Koster: het is gewenst, dat de NOVIB zich gaat ontwikkelen tot een pressure- group., die zich met alle kracht inzet om weerstanden op te sporen, die er bestaan tegen hulpverlening aan ontwikkelingslan den, want alleen dan kan zij ontkomen aan het gevaar te verzanden in een trage stroom der algemene welwillendheid. Sprekend over de praktische kant van de hulpverlening merkte prof. Tinbergen op, dat de eerstkomende jaren, en misschien wel tientallen jaren, een zeer nuttige rol kan worden gespeeld door de overschot goederen die het westen voortbrengt. In het algemeen stelde deze hoogleraar, dat het westen op het gebied van handelspoli tiek nog te sterk protectionistisch is. Prof. Kuin besprak, hoe een optimaal re sultaat van de hulpverlening kan worden bereikt, en zei dat concentratie van de krachtsinspanning noodzakelijk is. Neder land heeft slechts beperkte middelen en zal daarom zijn hulp niet moeten versnip peren door richten op een beperkt aantal landen en projecten. Ook prof. Janssen pleitte voor een grote re samenwerking, ter bereiking van een beter resultaat. Vooral zal er samenwer king moeten zijn tussen particulieren en overheid, en de overheid zal moeten in springen waar de particulieren tekort schieten, zo meende hij.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 23