Oostduitse „broeders" hebben lak aan Bonn WEU-gesprek in Rome niet spectaculair POPLA-IOOl V00RDEI vanJHJvi L -AKTIE P0PLA-1000 Fulbright wil samenwerking VS en Russen bij ontwikkelingshulp Honden en mensen V: J Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Bespiegelingen in de DDR (slot) Ex-nazi verdween in Peru Euthanasieproces tegen Westduitse verpleegsters C^raatótoel 2 3 N U heeft groot gelijk DONDERDAG 11 MAART 1965 Drijfzand Kleine dingen CFFICIüLE VERKOOP SIWENS LAKKEN .KRAUTZBERGER" VERFSPUITEN Geen onderhandelingen Indonesië-Maleisië 1000 vel (4 rollen) modern toiletpapier Op de Sporry IN DIT GEVAL OOK WEER GOEDKOOP IS DUURKOOP (Van onze correspondent) BONN. Het droevig beeld dat het einde van carnaval vorige week op as- woensdag te bieden had. inspireerde een aantal commentatoren in Bonn tot een vergelijking met de regering-Erhard. In de cafés in de Bondsrepubliek lagen confetti en serpentines eenzaam achtergelaten tussen lege flessen en omgeworpen stoelen. Op de deuren hing het bordje: vandaag gesloten. De regering evenwel kan de zaak niet sluiten. Een aantal critici stemde voor het kabinet-Erhard maar naar huis te sturen. Toch zijn deze stemmen gering in aantal. De gewone burger kan het waarschijnlijk weinig schelen welke brokken er in Bonn gemaakt worden, zolang hij er zeif maar geen last van heeft: het indrukwekkend bankroet van de laatste weken ligt op het gebied van de buitenlandse politiek. Duidelijk blijkt dat de fameuze Hall- stein-doctrine zichzelf overleefd heeft. De doctrine, die voorschrijft dat West- Duitsland geen diplomatieke betrek kingen kan onderhouden met landen die de D.D.R. van Walter Ulbricht diploma tiek hebben erkend. Dit trad aan het licht toen Oost-Duitslands voorman op uitnodiging van president Nasser naar Egypte reisde en daar als staatshoofd werd ontvangen. Het directe resultaat dat Nasser met deze doeltreffende uit nodiging bereikte was, dat men in Bonn ;edwee op diens eis inging de wapen- everanties aan Israel stop te zetten. MAAR DE VOLGZAME houding van de regering Erhard en alle fouten die men in Bonn daarna nog beging waren ingege ven door één enorme en alles beheersen de angst: dat president Nasser met in zijn kielzog een groot aantal andere Arabische staten (en wellicht ook de tot het neu- tralistische blok behorende Afrikaanse) over zou gaan tot de diplomatieke erken ning van de D.D.R. In Bonn redeneert men, dat het bestaan van twee Duitse staten de hereniging van Duitsland ernstig zou belemmeren. Daar om doet men al het mogelijke om te ver hinderen dat er althans op diplomatiek niveau twee Duitse staten in de wereld als zodanig zouden worden erkend. Nie mand in Bonn heeft echter tot nu toe met overtuiging kunnen aantonen, op wel ke manier deze aanwezigheid van twee Duitse staten de „hereniging" daadwerke lijk zou kunnen vertragen, als er al van een mogelijke hereniging sprake zou kun nen zijn. Een bezoek van een paar dagen aan de D.D.R. maakt al duidelijk op welk levens gevaarlijk drijfzand de politici in Bonn hun hoop en hun toekomstverwachtingen hebben gebouwd. Dit is des te erger, om dat zij bij de bouw van luchtkastelen al de mogelijkheden die de Bondsrepubliek nu biedt, in het spel brengen voor de ver wezenlijking van een absoluut onbereik baar doel. In Bonn spreken de politici van hun Oostduitse „broeders en zusters", alsof men in kringen van het Leger des Heils verkeerde. Met Kerstmis branden op Bon ner bevel in West-Berlijn kaarsjes langs „de muur der schande", als een moreel steuntje voor deze zo beklaagde broeders en zusters in het Oosten. dat niet de verdienste van Pankow. Het bizarre van de situatie in Bonn bleek onlangs tijdens een televisie-vraag gesprek met de invloedrijke Beierse Chris tendemocratische publicist Freiherr von und zu Guttenberg. Deze Westduitse miljo nair en wijngoedbezitter predikt nog steeds de opvatting dat er maar één Duitsland is, met Bonn als haar enige woordvoerder. Hoe weinig Bonn nog de woordvoerder is van de broeders en zus ters in Oost-Duitsland zou deze van snelle racewagens houdende rijkaard kunnen op merken als hij de moed zou opbrengen één dag naar Oost-Duitsland te komen. In de komende maanden, waarin de ver kiezingskoorts de Westduitse politici tot september bevangen zal houden, zal dui delijk blijken hoe weinig het deze heren in feite zal kunnen schelen wat hun land genoot in het Oosten werkelijk van hen verlangen. LIMA (Peru) (AFP) De politie in Peru zoekt op naar een voormalige nazi, Hermann Fisher, die volgens diens familie reeds enige weken wordt vermist. De 59-jarige, uit Hamburg afkomstige Fisher vestigde zich na de tweede wereld oorlog in Peru, waar hij een landbouw bedrijf begon. Men denkt aan de mogelijk heid, dat hij is geliquideerd door een or ganisatie die jacht maakt op oorlogsmissa digers. MAAR EEN KEIHARD feit staat boven alle andere keiharde feiten over de toe standen in de D.D.R. verre verheven: de broeders en zusters in het Oosten hehben !a.k aan de bewindslieden irt Bonn. Ze lachen om de ijdele Erich Mende, minis ter voor „Gesammtdeutsche Fragen" met zijn dure overhemden en tot niets voeren de toverformules. Ze lachen om de mooie Gerhard Schroder die nog niets tot stand heeft gebracht. Ludwig Erhard komt zelfs geheel niet ter sprake. Van Bonn heeft men niets te verwachten. Van niemand heeft men nog iets te verwachten. Dit is de harde, cyni sche en berustende opvatting van de broe ders en zusters voor wie men kaarsjes brandt in het Westen. Twintig jaar lang al gaan ze over hun hobbelige en slecht onderhouden straten naar hun werk onder de blikken van „Spitzbart" Ulbricht. Ze proberen hun kin deren voor zover mogelijk vrij te houden van de dictatoriale indoctrinaties, kopen af en toe een pak of een paar schoenen, wat een maandsalaris vereist, en zoeken le vensvreugde in de kleine dingen van het leven. Hoewel de Oostduitsers experts worden in de landschappen en de levensgewoon ten van Polen, Hongarije en Bulgarije, zouden ze liever normale verbindingen hebben met het Westen van Europa waartoe ze behoren. Als hun deze ver bindingen incidenteel worden toegestaan is MUNCHEN (DPA) Veertien voorma lige verpleegsters, die van 1942 tot 1945 verbonden zijn geweest aan de ziekenver pleeginrichting te Obrawalde in Pom- meren, hebben verklaard zich „in de zin der wet onschuldig te achten" aan de haar ten laste gelegde medeplichtigheid aan het om het leven brengen van krankzin nigen. Haar verdedigers hebben in hun plei dooien vrijspraak geëist, of schuldigver klaring aan medeplichtigheid aan dood slag. In dit laatste geval kan geen ver oordeling plaats vinden, omdat dit feit thans verjaard is. De verdedigers zijn echter van mening dat de verpleegsters, die thans tussen de 48 en 67 jaar oud zijn in feite niet mede plichtig zijn geweest aan doodslag, om dat zij niet uit lage beweegredenen heb ben gehandeld. De openbare aanklager heeft tegen acht «x-verpleegsters tuchthuisstraffen van een tot vier jaar geëist, omdat zij volgens hem in 210 gevallen „gewillige werktui gen" zijn geweest bij het plegen van moorden. Voor zes oud-verpleegsters vroeg de openbare aanklager vrijspraak. van Bonn, maar Advertentie D "Klr.'.M Zy M «..vricrr» lel 1 :2l'l (Van onze correspondent) ROME Bij de besprekingen van de Westeuropese Unie heeft woensdagochtend de Belgische commissaris van de Europese Gemeenschap, Jean Rey, rapport uit gebracht over de gang van zaken in de economische gemeenschap. Hij noemde die in het algemeen gunstig. Hij wees er vooral op dat de inflatieverschijnselen in verschillende landen verminderd zijn. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart heeft uiteengezet dat dank zij de economische maatregelen van de Labourregering de bijzondere verhoging van de invoerrechten met vijftien per cent, met ingang van 27 april tot tien per cent zullen worden teruggebracht. Minister Luns heeft daarop zijn voldoe ning geuit over de tijdens deze besprekin gen bereikte resultaten wat betreft de Eu ropese integratie. Tenslotte heeft de Duit ser Rolf Lahr, staatssecretaris, als zijn mening te kennen gegeven dat meer sa menwerking wenselijk is tussen de landen van de Europese gemeenschap en die van de EFTA, het vrijhandelsgebied. Eens De Italianen zijn het met deze opvatting volkomen eens. Het is niet gebruikelijk dat aan het slot van besprekingen van de ministers van de Westeuropese Unie een communiqué wordt uitgegeven. Daarom heeft de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Fanfani, die de besprekin gen heeft geleid een persconferentie ge houden, waarin hij uiteenzette welke re sultaten zijn bereikt. Hij was van mening dat de geest tij dens deze besprekingen zeer constructief is geweest en Europees mag worden ge noemd in de beste zin van het woord. Hij meende te hebben opgemerkt dat bij al len het verlangen om in vrede met ande re landen te geraken en tot verdere wel vaart te komen, aanwezig is, alsmede de wens om samen te werken in de verdedi ging van de vrijheid. Fanfani had tevens de indruk gekregen dat na de lange onderbreking van het groeiproces naar Europese eenheid een onderbreking die voortvloeit uit de ge beurtenissen van april 1962 tot januari 1963 thans doorbroken is en dat de wens bestaat de pogingen tot grotere sa menwerking met vernieuwde kracht te hervatten. KOEALA LOEMPOER (Reuter) De nagestreefde vredesonderhandelingen tus sen Maleisië en Indonesië zullen niet door gaan. Dit heeft een woordvoerder van het Maleisische ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Hij zei, dat uit een woensdag uit Dja karta ontvangen telegram was gebleken, dt Indonesië nog niet tot onderhandelen bereid is. „Er is geen reden voor de wei gering gegeven, zodat alleen kan worden aangenomen, dat Indonesië niet bereid is zijn agressiedaden tegen Maleisië stop te zetten", aldus het Maleisische ministerie, De besprekingen tussen premier Rach- man en president Soekarno zouden in Bangkok worden gehouden. Advertentie 9*79 Loekjes Op te wapen! Volgt Ons vrouwschap staat Vrouwenzusters! mij en valt aan! op het spel! Nee nee, ik ben niet dol geworden. Ik wens alleen mij en mijn medezusteren te verdedigen tegen een steeds verder voort schrijdende ellende: De ellende van de loekjes! Voreger en dat is nog niet eens zo heel lang geleden werden we vervolgd met zogenaamde „lienjes" die vaak de meest uitzinnige vormen aannamen: tul pen, vierkanten, strepen, hollingen en bol lingen, waar onze anatomie ook niet op berekend was. Maar die lienjes schijnen nu wel definitief „uit" te zijn. Daarente gen zijn de loekjes „in" en dat is maar een benarde toestand. Er is namelijk in Parijs, het modemek ka, een heer opgestaan die kennelijk bloedwraak heeft gezworen aan alles wat vrouw is. Openlijk heeft hij zelfs ver klaard, dat voor hem de vrouwen alleen maar bestaan om er zijn loekjes aan op te hangen. Fijn voor hem natuurlijk dat wij al die moeite hebben gedaan om van neanderthalers tot redelijke dames te evo lueren, maar zijn wij er gelukkig mee En daar gaat het nu om- De loekjes van die Parijse meneer zijn er op gericht om van redelijke vrouwen een insekt of een soort doorgeschoten klein meisje te maken. Wat het ergste van de twee is weet ik niet, maar ik weiger be slist door te gaan voor een insekt of een klein meisje. En ik hoop dat u met me mee zult weigeren, want. Voortaan zullen we door het leven stap pen met blote knieën en op witleren laars jes. We zullen ons van boven hullen in een, gesteven soort kleuterschoolschortje en een zuidwester met kinband onder de on derlip beschut ons tegen de zon. Of we trekken iets aan dat nog een beetje op een lange broek lijkt en we hebben er van die zogezegde asseswares bij die een mars mannetje niet misstaan zouden. Nu weet ik niet of misschien wel van plan bent in een kruippakje met kleuter- loek naar de schouwburg te gaan of in een trappelzak met babylook naar het Boe kenbal, maar mij zult u er zo niet zien. En daarom, eer het te laat is en wij niet meer terug kunnen omdat iedereen het draagt, daarom: Vrouwenzusters! Op te wapen WASHINGTON (AP) Senator J. W. Fulbright, de voorzitter van de Ameri kaanse Senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen, heeft woensdag bij de behandeling van het programma voor de hulpverlening aan het buitenland de vraag opgeworpen of de V.S. een geza menlijk ontwikkelingsprogramma met de Sovjet-Unie kunnen hebben. David Bell, de directeur van het Ameri kaanse ontwikkelingsprogramma zei com mentaar daarover voor zich te zullen hou den, waaraan hij toevoegde dat hij dit niet met de minister van buitenlandse za ken Dean Rusk besproken had. Fulbright zei dat hij het punt eenvoudig ter overweging te berde had gebracht. Bell antwoordde dat hij het zeker de moeite van het overwegen waard vindt, maar bij de aanvullende vragen die Ful bright stelde antwoordde hij dat de Russi sche hulpprogramma's in de ontwikke lingslanden gericht zijn op de „politieke overheersing" van de ontvangende landen. Fulbright zei niet te kunnen inzien, waarom Bell geen Russische hulp toe juicht, indien deze helpt de onderontwik kelde landen economisch sterker te ma ken, waardoor dus de last van de VS ver licht wordt. Bell zei dat de economische hulp aan een land als India, waar de Sovjet-Unie een staalfabriek gebouwd heeft, effect had gehad, maar dat in veel gevallen commu nistische hulp „zou kunnen leiden tot een politieke machtsovername". Op het Nederlandse beeld scherm verschijnt de laatste tijd een vermakelijke serie ter onschuldige ontspanning van jong en oud, getiteld: „Patrouillewagen 54", waarin een komisch beeld wordt ge geven van de New Yorkse po litie. In deze grappige avontu renreeks treden Amerikaanse politiemannen op als imbecie le, goedaardige clowns, die zich naast hun straatdienst op kinderlijke wijze wijden aan allerlei humane liefhebberij tjes en daarbij meestal blijk geven van een geestelijke ont wikkeling die ongeveer in de buurt van een achterlijke pu ber ligt. Dat werkt uiteraard op de lachspieren en men raakt er door in ieder geval volkomen verzoend met de Amerikaan se politiementaliteit, die vol gens deze films ongeveer overeenkomt met die van een wezen, dat een kruising moet zijn tussen een dorpsgek en een verpleegster. Als men zijn kinderen met dit idee vertrouwd wil maken door middel van ons omroep bestel, is daar geen enkel be zwaar tegen. Maar dan moet men wel even oppassen dat men diezelfde kinderen niet de foto's laat zien, waarop zij kunnen waarnemen hoe Ame rikaanse politiemannen weer loze negers tegen de straat stenen ranselen. Hier klopt dus iets niet. Onlangs bereikte de Neder landse kranten een ontroeren de foto uit Amerikaanse bron, waarop men de heer Johnson bezig zag op het erf van zijn boerderij in Texas een aan hankelijk hondje te liefkozen. Dat ligt ogenschijnlijk ook helemaal in de lijn van die menselijke mens Johnson, de moeizame boerenzoon uit Tex as, met zijn humane rimpels en zijn vertrouwelijke oogop slag, die zo innig ontroerd aan het graf van zijn voor ganger Kennedy beloofde, diens beleid van humaniteit en recht te zullen voortzetten. Nu is het merkwaardige, dat men Kennedy véél min der hondjes heeft zien liefko zen. Zijn nagedachtenis wordt omlijnd door een harde, vast besloten trek, een vermanend opgeheven vinger, een gedeci deerde sfeer van recht-op-de- man-af, die een stevige rugge- graat deed vermoeden in het Amerikaanse lichaam. Maar niet Kennedy heeft zijn plannen doorgezet met bommen op een land en een volk, maar Johnson. Dat is vreemd. Hier klopt iets niet. Om tot onze kinderen terug te keren, die nog nasnikken van die piassenstreken der Amerikaanse politieclowns: het zou heel moeilijk zijn de hondjesaaiende Johnson voor hen te identificeren als dezelf de man die zijn bombar derende vliegtuigen in Viet nam uitstuurt. Dat is de na righeid met de heldere, een voudige kinderverstandjes: zij denken zó logisch, zó eerlijk en vooral zó analiserend, dat zij geen weg weten met onge rijmdheden. Men zou kunnen proberen een volwassen handigheidje toe te passen door die lieve kleinen toe te spreken in de taal der overheden: „presi dent Johnson ziet zich genood zaakt de vrede en de veilig heid der wereld, alsmede de christelijke beschaving en de democratie, te verdedigen door strategische vernieti gingsacties op communistische Vietcong-concentraties." Maar als ik mijn pappen heimers ken, kan ik moeilijk hopen een directe vraag te ontgaan: „Wat zijn Vietcong- concentraties?" Wat een hondje is, weten ze heel goed. Dat een hondje ge streeld wordt, begrijpen ze volkomen en ze zijn het er gloeiend mee eens. Maar als er bommen op iets worden gegooid, willen ze weten wat dat „iets" is. En nu moet het mij van het hart, dat ik en velen met mij ongetwijfeld? geneigd ben die vraag voor mezelf laf hartig te ontwijken. Want het antwoord moet zijn: „Viet cong-concentraties is een def tig woord voor ménsen." Mensen? Men moet bedenken dat in gedachten van kinderen het begrip „mens" even eenvou- dig is als „hond". Zij zien zo duidelijk zowel het verschil als de overeenkomst, dat zij zich nooit zullen vergissen. Zij zullen nooit een hond opzette lijk leed doen of verminken. Zij zullen nooit een mens ver warren met een concentratie, die vernietigd moet worden. Is het onrealistisch, wan neer wij volwassenen ons ook eens een moment in die een voudige, heldere gedachten- gang begeven en voor onszelf vaststellen dat de goedaardige Johnson bezig is mensen te vernietigen, terwijl hij voor geeft een ondemocratische doctrine te bestrijden? De zo genaamde Vietcong-concentra ties zijn verzamelingen men sen in uniform, die door dat zeer ondemocratische stelsel in die uniformen en die ver zameling zijn gedwongen en allen met elkaar een „concen tratie" vormen. Van die zo hevig gevaarlijke doctrine gooit Johnson met al zijn bommen geen splintertje af. Hij laat menselijke lichamen uiteenrijten, die toebehoren aan even beklagenswaardige individuen als die, welke door alle tijden heen hebben ge zucht onder een dictatoriaal bewind. Sterker nog: het be hoeft niet eens dictatoriaal te zijn, om het recht en de macht te hebben mensen in uniformen te kleden en er con centraties van te maken. On ze eigen zonen overkomt op hun negentiende jaar precies hetzelfde. En het is zeer moeilijk om die zonen, als zij pas negen zijn, duidelijk te maken dat die boer uit Texas met zijn hondje onze eigen verdediger, redder en toeverlaat is. Ik moet voortdurend den ken aan een eenzaam, blank meisje van zes jaar temidden van tien negertjes op een Amerikaanse school. Het blanke kind zat tevreden en gelukkig temidden van haar kameraadjes, wier kleur haar geenszins bleek te hinderen. Moet niet de conclusie wor den getrokken dat Amerikaan se kinderen de dingen des levens beter en redelijker zien dan hun volwassen landgeno ten? Of is het misschien zo, dat in het algemeen de kinderen betere en redelijker denkbeel den hebben over mensen en samenlevingen dan de volwas senen, die er over beschikken? Dezer dagen las ik het ver haal van twee kinderen in Zierikzee, die langs een snel weg een aangereden hondje vonden. Het had zwaar ge kwetst uren in de kou aan de wegberm gelegen en leefde nog. Terwijl de volwassen maatschappij in snelle auto's heen en weer reed langs dit lijdend stukje leven zonder het een blik waardig te keuren, organiseerden de twee kinde ren een reddingsactie. Een hield de wacht bij het dier en dekte het toe, de ander rende naar een politiepost en kwam met een agent en een ambu lancewagen terug. Het hondje werd vervoerd naar een die renarts, die het in leven wist te houden. Als dit allemaal zo kinder achtig en onbelangrijk zou zijn dat alleen kinderen iets dergelijks kunnen ondernemen had de politieman niet in ac tie behoeven te komen en de ambulance-auto had in de ga rage kunnen blijven. Maar plotseling bleek het werk voor volwassenen te zijn. Waaruit moet worden geconcludeerd dat kinderlijke gedachten en conclusies basis kunnen zijn voor daden van de grote, wij ze, volwassen maatschappij. Het is allemaal eigenlijk ook erg eenvoudig. Een hondje is een levend wezen. Men moet het vertroe telen en strelen, en helpen als het in nood is. Een mens is een levend wezen. Men mag hem niet in stukken scheuren onder ondeugdelijke voor wendsels. Een hondje kan vals zijn, of gevaarlijk, of koppig, of bijte- rig. Men moet het dan dres seren, opvoeden of zo nodig bestraffen. Een mens kan vals, koppig, onredelijk of ge vaarlijk zijn. Men kan pro beren om daar wat aan te doen. Een mens kan zelfs een mening hebben die men met waarderen kan. Men moet dan trachten hem tot betere inzichten te brengen, als men zeker weet dat zijn mening verkeerd is. Maar, om met onze kinde ren te spreken: men mag een mens niet op afschuwelijke wijze afslachten omdat hij be hoort bij een regiem dat niet hetzelfde is als het onze. Men mag hem niet „concentraties" noemen, om het feit te mas keren dat men onschuldigen en onmachtigen vermoordt omwille van een politiek. Dat mag nu eenmaal niet. Als men een hondje streelt, moet men geen mensen ver moorden. Als men kinderen aan het lachen maakt, moet men geen mensen tot bloedens toe afranselen. En zeker niet als die mensen alleen maar hun menselijk recht opeisen. Wat kinderen ook moeilijk zullen kunnen begrijpen, is het feit dat zo'n goedaardige oom als Johnson zijn Ameri kaanse jongens duizenden mij len overzee stuurt om ergens onder de tropenzon een demo cratie te verdedigen die er niet is tegen een vijand die in Peking zit maar dat hij niet in staat blijkt zijn eigen Amerikaanse politie mannen te verhinderen, neger vrouwen bont en blauw te slaan omdat zij zo graag de Amerikaanse democratie zou den zien werken. Dat alles is voor heldere, eenvoudige gedachten niet te rijmen. Onze wereld is geen kinderachtige wereld. Onze leiders denken niet helder en niet eenvoudig, maar volwas sen. Onze kinderen worden daar om pas leiders, als zij erin ge slaagd zijn hun heldere, een voudige gedachten te vertroe belen tot het volwassen peil. Uit de andere kamer klinkt het vrolijke gelach van de jonge garde, die de grollen van komiekerige agenten op het geduldige scherm aan schouwt. Laat ze lachen zo lang ze het nog kunnen. En geef hun met hun ver jaardag een hondje. Zij weten nog, wat honden- en mensen liefde is. Advertentie dat u eerst eens rond kijkt alvorens te besluiten. Wij weten ook dat u elders klokken ziet die wat goedkoper zijn, maar deze kunnen de kwaliteit van onze klokken en uurwerken niet benaderen. Het kleine prijsverschil bent u gauw vergeten, maar de narigheid blijft. Komt u maar eens binnen lopen in onze speciale klokken-showroom. U bent dan volledig op de hoogte en het verplicht u tot niets, U weet het adviseert u goed grote houtstraat 49 het huis met het carillon telefoon 2 90 49 Geluidwerend. De Britse regering zal de helft betalen van de kosten om voor on geveer 60.000 particuliere huizen rond om het vliegveld London Airport geluid- werende maatregelen te nemen. De mi nister voor de Luchtvaart, Roy Jenkins, heeft dit in het Lagerhuis bekendge maakt. Giften en leningen. President Johnson heeft het Congres machtiging gevraagd om tien miljoen dollar te besteden voor een nationale stichting voor kunsten en humaniora. Het geld zal worden gebruikt voor giften en leningen aan niet-winst- makende organisaties en particulieren op het gebied van toneel, beeldende kun sten, letterkunde en andere culturele ui tingen. Derde. De 70-jarige hertog van Windsor heeft vandaag de derde van een reeks operaties ondergaan aan het netvlies van zijn linkeroog. Volgens een zegsman van het Londen- se Clinic ziekenhuis is de operatie „tech nisch bevredigend". Er werd niet ge zegd of de gewezen koning van Enge land goed herstellende is. Leervak. Aan de economische hogeschool in de Duitse stad Emden, die de volgen de maand geopend wordt, zal Neder lands naast Engels als leervak op het programma staan. Beledigend. Een Nederlandse huisschilder in Kampala, de hoofdstad van Oeganda, is tot een boete van tweehonderd gulden veroordeeld omdat hij in een café het portret van premier Obote had vernield en beledigende opmerkingen aan diens adres had geschreeuwd. Hij zal waar schijnlijk Oeganda moeten verlaten. Ik zie, ik zie. De Nederlander van Pen- hout, oprichter van de „Nederlands-Zuid afrikaanse werkgemeenschap", reist op het ogenblik door de republiek Zuid-Afri- ka. Hij heeft meegedeeld nog geen con centratiekampen in Zuid-Afrika te heb ben aangetroffen en ook geen Afrikaan se vrouwen die een slechte behandeling ondergaan. Aardbeving. Een aardbeving heeft de stad Arak doen schudden, 320 kilometers ten zuidwesten van Têheran maar er werd geen zware schade aangericht en er vie len geen slachtoffers.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3