Griekse Centrum-partij door splijting bedreigd Kerk en Vrede vraagt om verzoening in Vietnam N» Expositie van moderne kunst in Beverwijks Stadskantoor Duitser stuurde dreigbrieven Over 20 jaar nieuw Panama-kanaal? Van 22 maart tot 19 april Directeur van Centropa Chalet Service weer vrij Zweed in Velsertunnel uit auto geslingerd Jeugdige vandalen in Veisen actief Auto in Beverwijk na botsing naar sloper Comeconlanden blijven achter Hoofdredacteur van „Der Spiegel" nu buiten vervolging Francaises krijgen meer rechten Financial Times geeft Papandreou eerste prijs Openbare maaltijd op 5 mei in Zwartsluis Geen verwijt Maan wordt lichter, aarde wordt zwaarder 'mm DONDERDAG II MAART 1965 A Uit bezit van Frans Halsmuseum Vissersschip overgedragen Vlam in de pan Ds. mr. W. Kroese 55 jaar predikant A sagfi zfri Vijf ondiepwatermijnenvegers zijn weer druk in actie met het beter bevaarbaar maken en verbreden van de zeegaten en routes tussen en be noorden de Friese eilanden Terschel ling en Ameland. Een nog altijd ris kant werk. Enkele dagen geleden werd het risico nog extra vergroot toen enkele straaljagers, die regel matig oefenen boven de zandplaat van Terschelling, plotseling het vuur openden op de in actie zijnde mijnen vegers, waarbij de haspel van de „Van Hamel" werd getroffen. De foto toont vier van de vijf mijnenvegers, die na gedane arbeid weer naar hun rusthaven in West-Terschelling te rugkeren. Van voor naar achteren zijn het de „Van Hamel", „Chömpff', „Van Moppes" en „Busemaker". De foto is genomen van de „Alblas". Van 22 maart tot en met 18 april wordt I in het stadskantoor in Beverwijk een ten toonstelling gehouden van moderne kunst uit het bezit van het Frans Halsmuseum in Haarlem. De expositie zal op vrijdag I avond 19 maart om half acht officieel worden geopend door mr. O. P. F. M Cremers, burgemeester van Haarlem. De tentoonstelling, die door de Stichting tentoonstellingen Beverwijk i.o. wordt ge ming van het Beverwij kse gemeentebe stuur. Als expositieruimte in het Stads kantoor worden ingericht de zogenaamde Salie des pas perdus en de Maquetteka mer. Op de tentoonstelling zullen onder meer te zien zijn schilderstukken uit de periode van „de nieuwe beweging" (1905-1910) en het kubisme, met werken van Tom Prik ker, Jan Toorop, Jan Sluyters en Leo Ges tel. De expressionisten zijn aanwezig met Op de werf van de gebroeders Bot n.v te Bolnes is woensdag de derde van een serie van vier bijzondere hektrawlers voor Canadese rekening overgedragen aan de rederij. Het schip, de Zürich, rpet een complete visverwerkingsfabriek aan boord, organiseerd, heeft de volledige instem werd, in tegenwoordigheid van Canada's ambassadeur in Nederland, William F. Buil, de rederij Fishery Products te St. John, Newfoundland (Canada) aangeboden. Directeur H. Monroe nam het vaartuig in ontvangst. Vanochtend omstreeks half zes is een uit Zweden afkomstige personenauto in de oostbuis van de Velser tunnel tegen een trottoirband gereden en vervolgens met de linkerwielen in de tunnelgoot klem ge reden. De bestuurder, een 27-jarige direc teur uit Stockholm, werd uit de wagen ge slingerd en liep lichte verwondingen op. Hij en zijn mede-inzittende, een 26-jarige student uit Stockholm, zijn voor onderzoek naar het Antoniusziekenhuis gebracht. De auto werd zwaar beschadigd. De Velsense politie is woensdagmiddag opgetreden tegen verscheidene jongens die zich onledig hielden met vernielingen van andermans eigendom. Vier jongens in de leeftijd van negen tot twaalf jaar hadden beschadigingen aangebracht in het jeugd huis „De Jeugdsluis" in IJmuiden. In Vel- sen-noord hadden zes jongens van acht tot tien jaar huis gehouden in een leegstaande woning aan de Corverslaan hoek Grote Houtweg of Koningsweg. Na een ernstige berisping zijn de jeugdige vandalen heen gezonden. In de keuken van een woning aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden sloeg woensdagmiddag de vlam in een pan met vet. Er ontstond een klein brandje dat door de bewoners nog voor de komst van de brandweer kon worden geblust. Op het kruispunt Alkmaarseweg-Wijk aan Duinerweg-Plesmanweg in Beverwijk wilde de bestuurder van een personenauto woensdagmiddag een vrachtauto passeren juist op het moment dat deze linksaf de Wijk aan Duinerweg wilde inrijden. De personenauto botste tegen de vrachtauto op en sloeg daarna enkele malen om. De bestuurder van de personenauto, een 35- jarige inwoner van Egmond aan Zee, is met lichte verwondingen naar het zieken huis gebracht. Zijn wagen werd zwaar be schadigd. De schade aan de vrachtauto was gering. Zaterdag 13 maart is het vijfenvijftig Jaar geleden dat ds. mr. W. Kroese uit Den Haag werd bevestigd als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk. Hij diende van 1922 tot 1926 als predi kant in Velsen met als standplaats Velser- oord. In IJmudien-oost was hij predikant van 1926 tot 1931. In mei 1950 na veertig dienstjaren, werd ds. mr. Kroese emeri taat verleend op ruim vijfenzestigjarige De raadkamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft de 42-jarige directeur van de N.V. Centropa Chalet Service te Amsterdam uit voorlopige hechtenis ont slagen. Op 18 januari was hij onder ver denking van verduistering en oplichting door de Amsterdamse centrale recherche (afdeling zwendel en oplichting) gearres teerd. De rechtercommissaris stelde hem op 22 januari in vrijheid. Daarna echter gaf de rechtbank op 12 februari een bevel tot zijn gevangenhouding af. Tien dagen later arresteerden rechercheurs der centrale recherche hem op de Herengracht. Hij ging in beroep van dit bevel bij het ge rechtshof, dat nu de beschikking van de rechtbank heeft vernietigd. Met de oplichting en verduistering zou een bedrag van 150.000 zijn gemoeid Aan de N.V. Centropa, een bungalow- bouw-en exploitatiebedrijf, werd op 20 no vember van het vorig jaar definitief surse ance van betaling verleend door de Am sterdamse rechtbank. Destijds deelde de betrokkene mede, dat Centropa een schul denlast van ƒ1.3 miljoen had en dat er ongeveer driehonderd crediteuren zijn Tweehonderd daarvan zijn personen, die aan de financiering van de bouw van bun galows in Italië hebben deelgenomen. Voorts wordt hij verdacht van verduiste ring van circa vijfduizend gulden ten nade le van een Rotterdamse reisvereniging MOSKOU (Reuter) - Het communistische blok heeft het plan opgegeven de kapita listische landen voorbij te streven, omdat de economische groei in de communisti sche landen trager verloopt en er moei lijkheden en tegenstrijdigheden bestaan in de plannen voor integratie van de Comecon, de Oosteuropese gemeenschap pelijke markt Dat wordt gezegd in een in Moskou verschijnend maandoverzicht van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In het overzicht wordt toegegeven dat de groei van de economie in de kapitalis tische wereld in de afgelopen jaren snel ler is geworden en de economische ont wikkeling in de meeste landen van de Comecon trager is verlopen. De twee Russische economen, die het artikel hebben geschreven, wijten de ver tragingen aan de achterlijke landbouw, fouten bij het opstellen van de plannen, gebrek aan grondstoffen en slechte sa menwerking tussen de acht actieve leden van de Comecon. Het artikel eindigt als volgt: „Het leven is, zoals de ervaring van de afgelopen jaren ons leert, ingewikkelder gebleken dan doctrinaire constructies en dogmati leeftijd. Daarna vestigde hij zich weer in denkbeeMen.^ Het p7d van de ont- Den Haag, wikkeling van de socialistische wereldge- Ds. mr. Kroese heeft zich veel bewogen meenschap gaat niet over rozen. Het is een op sociaal terrein en ook op onderwijsge- ingewikkeld en tegenstrijdig proces dat bied. Tijdens zijn ambtsbediening in IJ- gepaard gaat met verschillende tendenties, muiden-oost gaf hij de stoot tot de op- moeilijke vraagstukken en vaak grote richting van een christelijke schooi aldaar. 1 tegenstrijdigheden", stukken van Kruider, Sluyters, K-irschen- baum, Werkmans en Charley Toorop. Dè experimentelen van na 1945 zijn ver tegenwoordigd door Karei Appel, Comeille, Lucebert en Nanninga. Voorts telt de expositie beeldhouwwer ken van Wessel Couzijn, Liepchitz, Stron ken. Claus. Esser, Charlotte van Pallandt en Wezelaar. en wandkleden van Corneilie en Nanninga. Ook zal er enige grafiek te zien zijn. KARLSRUHE (DPA) De eerste West- duitse aanklager heeft het onderzoek tegen een overste van de Duitse Bundeswehr, Adolf Wicht, en de hoofdredacteur van het blad „Der Spiegel", Claus Jacobi, ge staakt. Wicht en Jacobi waren in de „Spiegel- zaak" betrokken, die met een nachtelijke razzia in het gebouw van het blad in de herfst van 1962 begon en in de loop waar van de toenmalige Westduitse minister van Defensie, Franz Josef Strauss, moest aftreden. „Der Spiegel" werd verweten in critiek op de NAVO-manoeuvres „Fallex 1962" hoogverraad te hebben gepleegd. Tot dusver zijn. behalve Wicht en Jacobi, in deze zaak nog vier verdachten buiten ver volging gesteld. KARSRUHE (DPA) Een 22-jarige Westduitser in Karsruhe is woensdag ge arresteerd, verdacht van het verzenden van dreigbrieven aan leden van de Westduitse Bondsdag. Wie het is, werd niet bekend gemaakt. In de woning van de man wer den tweehonderd exemplaren van de van hakenkruisen voorziene pamfletten gevon den. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering uit sluitend uit mannen samengesteld heeft onder voorzitterschap van generaal De Gaulle besloten de Francaises nieuwe en ruimere rechten toe te kennén. Die nieuwe veroveringen van de Franse vrouw, waardoor de Franse man in het huwelijk weer wat veld prijs zal moeten geven, betreffen vooral vier verschillende punten. De talloze werkende Franse vrouwen zul len in het vervolg haar salarissen niet meer aan hun echtgenoten behoeven af te geven en zonder diens toestemming mo gen ze eigen bankrekeningen openen. Ook hun persoonlijke erfenissen zullen ze in de toekomst zelf mogen beheren en op het punt van de opvoeding zal de man en vader het laatste en hoogste woord ook worden ontnomen. Eveneens zullen de Frangaises een stem in het kapittel krijgen bij de keuze van een woning, maar daarentegen blijft de heer des huizes voor de wet het erkende hoofd van het gezin. De rechten van vrouw en man worden dus nog niet voor de volle honderd percent gelijkgeschakeld. ATHENE, „Er-che-te!" Hii komt! Hij komt eraan! Sinds enige maanden is dit de strijdkreet van de uiterste rechter-vleu- gel in Griekenland. Wie komt er dan aan? Bedoeld wordt ex-premier Karamanlis, leider en oprichter van de rechtse ERE- partjj in Griekenland, die na verkiezings nederlagen in november 1963 en februari J 964 verbitterd in Pargs is gaan wonen. Hg woont er nog steeds. De actie voor terugkeer van Karamanlis lijkt wat te vroeg ingezet. Ook bepaalde publikaties van de hand van de leider zelf („Het ondankbare Griekse volk weet ta lenten als van Sokrates, Perikles, Trikou- pis en hem niet waarde te schatten", etc.) doen zijn zaak geen goed. Zou de dyna mische en nog betrekkelijk jonge leider zich enige jaren stil houden (zoals De Gaulle dat heeft gedaan) dan zouden er zeker kansen liggen voor een triomfante lijke terugkeer, wanneer de Grieken ge noeg krijgen van de fraktie-strubbelingen binnen de Centrum-partij, die nu aan de macht is. Papandreou's Centrum heeft waarlijk moeilijkheden genoeg. Er is een linker vleugel die er zich op gezette tijden vrij openlijk over beklaagt dat zij niet genoeg ministerszetels heeft gekregen. De rechter vleugel neemt daarentegen juist aan de opening naar links", grote aanstoot. Een ander deel van de rechtervleugel dringt MIDDEN-AMERiKA EN DE PLANNEN VOOR VIER NIEUWE»mM4MAKANALENI* 1) 2) 3) Project Costa Rica-Nicaragua. Project San Bias (Panama). Project di-Morti ma). Sasar- (Pana- 4) Project Atrato- Truando (Noord- Columbia). Cape Kennedy oj*^=(!anceerbasis) VV ATLANTISCHE OCEAAN HCH/fWi 60LFv. MEXICO Guanl- ^Navassa HaïH Merida Jamaica MexïcoV •Swan CARIBISCHE ZEE Hond. MEXICO Soumwesf-Cqy GUATEMALA HONDURAS artamakanaaf NICARAGUA El Salvador COLOM BIA COSTA OnrWorpen kanaal STILLE OCEAAN Amerikaanse basis panama AI in 1963 begonnen de Verenigde Sta ten plannen te maken om een nieuw „Pa nama"-kanaal te graven. Deze maand nog zullen onderhandelingen beginnen tussen Washington enerzijds en de regeringen van Panama, Columbia, Costa Rica en Nicaragua anderzijds om toestemming te verkrijgen het grondgebied van deze lan den te onderzoeken naar de mogelijkhe den voor een kanaal. Het oude kanaal beantwoordt niet meer Het hoofdbestuur van Kerk en Vrede heeft door middel van een verklaring uiting gegeven aan zijn ernstige veront rusting over de oorlog in Vietnam: ,Alle tekenen wijzen erop, dat in Zuid- Vietnam een burgeroorlog aan de gang is veeleer dan een door Noord-Vietnam ge inspireerde en geleide militaire rebellie en dat de Zuidvietnamese regering een dictatoriaal bewind voert, tegen de poli tieke wil en het vredesverlangen van 4er> groot deel van het volk in," zo meent Kerk en Vrede. Beide partijen krijgen steun van bui tenaf, in steeds toenemende mate. Het voortduren van de burgeroorlog zal ten gevolge daarvan tot steeds massaler ver nietiging en tot steeds hoger opzweping van haatgevoelens leiden, waardoor een oplossing van het conflict verder-af plaats van dichterbij komt." Men meent dat daarbij voortdurend het gevaar dreigt van een uitbreiding van de oorlog tot een open conflict tussen Ame rika en China, wellicht ook Rusland, te meer omdat nationalistische en militaris tische krachten zich steeds meer doen gel den, waardoor „wapenbeheersing" („arms controlsteeds moeilijker wordt, getuige onder andere de Amerikaanse bombarde menten in Noord-Vietnam. Kerk en Vrede vraagt om Christus' wil om bewogen solidariteit met de mensen Zwartsluis in noord west Overijsel zal het bevrijdingsfeest op 5 mei op bijzondere wijze vieren. In de grote hal van de auto busonderneming de „N.W.Hoek" zal na melijk een openbare maaltijd worden ge houden, waar „meat and vegetables" zal worden opgediend, in precies dezelfde sa menstelling als het werd bereid door de kok van de Canadese troepen in de eerste dagen van de bevrijding in mei 1945. De maaltijd op 5 mei zal worden bereid door koks van de Johannes Post-kazerne te Steenwijkerwold en in de hal zullen de porties worden gedistribueerd door de heer Adam Schring, die dat ook twintig jaar geleden deed. De maaltijd wordt ge organiseerd door het plaatselijk Oranje comité en het gemeentebestuur. Ver wacht wordt dat vrijwel geheel Zwartsluis aan deze maaltijd zal aanzitten. die in Vietnam leven onder de voortduren de dreiging van vernietiging van huizen en landerijen, van dood en verminking en van vlucht met achterlating van alle be zittingen. „Naar onze vaste overtuiging moet het lot van de lijdende bevolking van Zuid-Vietnam in het politieke conflict zwaarder wegen dan nationale prestige overwegingen en ideologische belangen, die dikwijls schijnbelangen zijn", zo wordt gesteld. „Daarom doen wij een beroep op allen, die politieke verantwoordelijkheid dragen, de pogingen van welke kant zij ook ondernomen worden om tot een on middellijk staakt het vuren en tot onder handelingen over de toekomst van Viet nam te komen, met alle kracht te steu nen." Kerk en Vrede doet tenslotte een drin gend beroep op de kerken ernst te maken met de dienst der Verzoening. aan de behoeften. De hoeveelheid schepen die per dag het Panama-kanaal kunnen pas seren (maximaal ongeveer 55) is onvol doende. Voorts kunnen de grote schepen vanwege de geringe diepte er helemaal niet door, zodat ze gedwongen worden rond Zuid-Amerika te varen. Er zijn voor een nieuw kanaal vier plan nen opgesteld. 1. Een kanaal door Columbia, dat een lengte zou krijgen van ruim 160 kilome ter. 2. Een kanaal door Panama van onge veer 60 kilometer lengte nabij San Bias. 3. Door hetzelfde land een kanaal in de omgeving van Sasardi met een lengte van ruim zeventig kilometer. (Dit pro ject zou met 770 miljoen dollar het goedkoopste worden). 4. Een kanaal langs de grens tussen Costa Rica en Nicaragua, dat ruim 200 kilometer lang zou worden en dat tevens het duurste zal zijn: de kosten voor dit kanaal worden geschat op twee miljard dollar. Het voor-onderzoek duurt waarschijnlijk tot begin 1970. Als de berekeningen van 12 tot 15 jaar die nodig zijn voor het gra ven van het nieuwe „Panama"-kanaal kloppen, zal het dus niet voor 1985 gereed zijn. Er bestaan plannen om het graafwerk aanzienlijk te versnellen met kernexplo sies. Maar dit zou in strijd zijn met het kemstopverdrag, zodat over deze kwestie eerst met de Sovjet-Unie onderhandelingen gevoerd moeten worden. Voor Panama zou het in de toekomst een enorme strop betekenen als de Ver enigde Staten zouden beslissen het kanaal te graven door Columbia of langs Costa Rica-Nicaragua. De Panamese betalings balans wordt in evenwicht gehouden door de directe inkomsten uit de kanaal-zone. Premier Papandreou van Griekenland er de laatste weken inzake Cyprus op aan. een strakkere koers tegenover Makarios te gaan volgen, en beschuldigt de zoon van de premier, oud-minister Andreas Pa pandreou, ervan, de „Enosis" vorig jaar samen met de aartsbisschop te hebben ge saboteerd. Aan de andere kant kan men het wind-Papandreou op economisch gebied nog niet veel gegronde verwyten maken. Kreten van rechts, dat de stabiliteit van de drachme, van de prijzen, van de han delsbalans etc. onder Papandreou in gevaar zou zijn, werden tot tijdelijk zwijgen ge bracht door de „Financial Times", het ge zaghebbende Londense weekblad, dat de eerste prijs voor economische stabiliteit over 1964 toekende aan Griekenland. De duidelijke pro-Turkse verklaringen van Russische politici de laatste tijd zijn een harde noot geweest om te kraken, zo wel voor het centrum als voor de linkse E.D.A.-partij. Deze laatste heeft zich dan ook voor het eerst in de geschiedenis van Russische verklaringen moeten distan- ciëren. Enige tijd leek het erop, alsof links ln Griekenland in een verdedigingspositie was gemanoeuvreerd. Doch toen boekte de E.D.A. een even groot als onverwacht suc ces, dat de aandacht weer wat van haar zwakke Cyprus-positie afwenddde. Zij slaagde erin, in het parlement de steun van een groot deel van de Centrumfractie te krijgen voor moties, waarbij een ge- reehtelijk-parlementair onderzoek werd geëist tegen oud-premier Karamanlis en twee van zijn ministers op grond van mis dadige lichtzinnigheid en verspilling bij het elektrificeringsbeleid van het land. Men kan zich er over verbazen, dat de Centrumpartij hierin de E.D.A. het initia tief heeft gegund. Een jaar lang heeft deze grootste fractie de gelegenheid gehad haar beschuldigingen inzake E.R.E.-schandalen waar te maken. De kwestie Van de elektri- citeitspolitiek lijkt inderdaad voor de ver scheidene E.R.E.-ministers de neteligste, maar het is tenslotte de E.D.A. geweest die alle bezwarende feiten bijeen heeft ge bracht, nadat de zaak ging róllen. De E.D.A. heeft met dit initiatief een driedubbel tactisch succes behaald: ver doezeling van haar eigen zwakke Cyprus- positie, het in de verdedigingshoek ma noeuvreren van uiterst rechts en splgting van het Centrum vermoedelijk volgens de breuklijn linksrechts. WASHINGTON (Reuter) De maan heeft een erosie van 600 ton per dag. De aarde neemt langzaam aan gewicht toe door de voortdurende stroom van meteo rieten uit de ruimte, die op onze pla neet terechtkomt. Dat hebben geleerden van de Amerikaanse luchtmacht woens dag meegedeeld. Over de maan behoeft men zich echter geen zorgen te maken, omdat als de erosie op de huidige voet voortgaat het ongeveer veertig miljard jaren zal duren voordat de maan een tiende van haar mas sa heeft verloren. De aarde krijgt er dagelijks ruim 4500 kilo massa bij. Het einde van de protestmars. Een federale politieman leest 't bevel van het federale gerechtshof voor waar bij de mars tot nader order wordt af gelast. Martin Luther King en enige voormannen van NAACP luisteren onbewogen. De 2000 wandelaars keer den daarna huiswaarts (Telefoto).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4