G.INIA N.C.V.B. in Santpoort-Zuid vierde tiende verjaardag kent U FONS JANSEN DE MIDDENSTAND IN DE TIJDSSTROOM de op LANGS SLUIZEN EN HAVENS Groningen VL150 werd Vertrouwen KW6 Poging tot moord op echtgenote: vier jaar Een eigenzelf geborduurd vaandel Paasnjars tegen de kernbewapening Jubilaresse in grutten in Velsen-Noord door buurt gehuldigd Baldadigheid in Velsen-Noord CHU en AR willen een interkerkelijk ziekenhuis in Velsen Havenberichten DONDERDAG 11 MAART 1965 Faillissementen Vraag proefrit bij KENNEMER GARAGE door jhr. dr. J. C. Mollerus oud-secr. K. v. K. Kennemerland steft u in de gelegenheid kennis te nemen van dit unieke solo-cabaret met De tijd is voorbij dat visserijschepen worden verlengd en gemoderniseerd. Het bedrijf richt zich geheel op de nieuw bouw. Kort voor de tweede wereldoorlog was dat anders. Vele loggers werden toen verlengd, maar gedurende een tiental ja ren na de oorlog ondergingen nog meer schepen een verbouwing. Motorloggers werden voorzien van een dekhuis en een bak, vele kregen een nieuwe, tevens ster ke motor en stoomloggers werden ver bouwd tot motorlogger. Een dergelijk schip zien we op de foto, de Vertrouwen KW.6, die in 1947 een grote verbouwing heeft ondergaan. Dit vaartuig kwam bijna vijftig jaar ge leden nieuw in de vaart voor de N.V. Zeevisscherij Nederland te Vlaardingen, welke rederij onder directie stond van de Fa. De Zeeuw Van Raait. De naam van het schip was Groningen VL.150, een stoomlogger, gebouwd door de Scheepswerf en Machinefabriek v.h. Botje Ensing Co in Groningen. Schipper was Thomas Bakker. De rederij was toen in het bezit van 7 schepen, waarvan 2 motorloggers en 4 zeilloggers. De Groningen was het enige vaartuig van de rederij dat door stoom werd voortbewogen. In de jaren dertig werden bijna alle schepen van de Zeevisscherij „Nederland" verkocht en het was in 1937, dat ook de Groningen VL.150 elders emplooi vond. Meerburg's Noordzeevisserij en Haging- export te Katwijk aan Zee kwam in het bezit van de stoomlogger en bracht het in de vaart als Vertrouwen KW.9. Kort daarna werden enkele Nederland se loggers verhuurd aan een visserij maatschappij in Danzig en ook de Ver trouwen behoorde daarbij. Het schip ging ter haringvisserij onder de naam Neuteich DZG.17. De politieke toestand maakte in 1939 een einde aan deze Danziger periode. De Neuteich kreeg weer de naam Vertrou wen en het merk KW.6 in plaats van KW.9 zoals voorheen. Intussen werd de algeme ne toestand er niet beter op en weldra waren wij allen bij de oorlog betrokken. De visserij werd in de bezettingstijd toe gestaan en ook de Vertrouwen was weer present en beoefende het bedrijf vanuit IJmuiden. De Duitsers hadden aanvanke lijk weinig belangstelling voor het schip, maar in maart 1943 kwam daar verande ring in en de Vertrouwen viel met vele andere schepen in handen van de bezet ter en ging vracht varen in de Noorse wateren onder vreemde vlag en met een vreemde bemanning. In augustus 1945 stond de opsporing en terugvoering van Nederlandse visserij vaartuigen nog aan het begin. Er waren nog maar enkele tientallen schepen uit Duitse dienst teruggekomen via Delfzijl. De speciale sleepdienst, die dat werk zou gaan verrichten, kwam pas in september en het was een verrassing toen op 6 augus tus 1945 de vroegere stoomlogger Vertrou wen IJmuiden binnen liep en ligplaats nam in de Haringhaven. Op eigen kracht was het schip van Noorwegen gekomen, de eerste die op deze manier uit Duitse dienst terugkeerde. In betrekkelijk korte tijd slaagde men tr in het vaartuig weer ter visserij te la ten varen. In 1947 werd het schip naar Katwijk overgebracht voor het ondergaan van een grote verbouwing, waardoor weinig van de vroegere stoomlogger is overgebleven. Er had niet alleen een verlenging plaats maar ook werd er een nieuwe voorsteven aangebracht. Op het achterschip kwam een nieuw dekhuis met brug, het hekwerk op de campagne werd vervangen door een verschansing en voor de ketel en ma chine kwam een 250 pk Stork motor in de plaats. Rederij en bemanning ontvingen op zaterdag 28 februari 1948 vol trots de ge nodigden voor het maken van de proef vaart van Vlaardingen naar IJmuiden. Op 6 maart vertrok de Vertrouwen, on der schipper Jac. van Beelen, ter visserij. De verbouwing werd later nog gecomple teerd met het plaatsen van een bak. Met de ontwikkeling in de visserij is het daarna snel gegaan en na een periode van ruim 10 jaar heeft de Vertrouwen met zovele andere tijdgenoten z'n tijd ge had. De laatste tijd was het schip met meer van de partij bij de uitoefening van de haringdrijfnetvisserij en bleef in Kat wijk. Aan die rustperiode, overigens wel verdiend, kwam een einde; het schip is voor de sloop verkocht. Arie van der Veer De KW 6 „Vertrouwen", voorheen „Groningen" VL 150. Het gerechtshof in Den Haag heeft het vonnis van de rechtbank te Rotterdam be vestigd, waarbij een dertigjarige havenar beider werd veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. De man stond terecht we gens poging tot moord op zijn vrouw, waarvan hij gescheiden leefde. Het huwelijk verliep reeds lange tijd moeilijk, doordat de vrouw relaties met een andere man onderhield. De officier van Justitie was van het vonnis van de rechtbank in beroep gegaan, waarna de procureur-generaal bij het hof in Den Haag twee weken geleden zes jaar gevan genisstraf had geëist. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 9 maart geen faillissementen uitge sproken. Bij vonnis van de rechtbank van 9 maart 1965 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 23 februari 1965, waarbij L. Speelman, aannemer, wonende in Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer, Kerkstraat 41 in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. J. Jan- sonius, advocaat en procureur te Haarlem tot curator. Advertentie Kennemerlaan 224 - 226 IJmuiden. Tel. 4324-6238 De afdeling Santpoort-Zuid van de Ne derlandse Christelijke Vrouwen Bond vier de woensdagavond in de „Duinpan" haar tienjarig bestaan. De huidige presidente van deze jubilerende NCVB-afdeling, me vrouw B. J. Kolkman (echtgenote van de Velsense wethouder van Financiën), leidde deze feestavond in. Tien jaar geleden werd onder leiding van mevrouw G. Heest de afdeling Santpoort- Zuid van de NCVB opgericht. Vóór die tijd was er één afdeling in Santpoort, die ech ter te groot werd door alle uitbreidingen welke Santpoort in de loop der tijden on dergaan heeft. Mevrouw Heest is negen jaar lang een uitmuntende presidente van deze NCVB-afdeling geweest. De dames staken niet onder stoelen en banken hoezeer zij deze NCVB-avonden, die meestal in de „Toorts" plaats vinden, waardeerden als een eigentijdse recreatie met een onmiskenbaar vormend karakter. De Santpoortse dames Van Duinen en Van Ee vonden het ongepast, dat hun afdeling nog niet over een eigen vaandel beschikte. Met een luid applaus werden vele uren van nauwkeurige borduurarbeid beloond toen zij een prachtig handwerk aan de presidente van de feestvierende afdeling overhandigden. Het hoofdstedelijke Kleinkunst-trio slaag de erin om de aanwezigen, onder wie ook enkele mannen gesignaleerd werden, te boeien. Voor de pauze waren declamaties en liederen het hoofdbestanddeel van het programma; later op de avond werden korte parodistische stukjes opgevoerd. De NCVB heeft het hospitaalschip Henri Dunant geadopteerd. Een spontane collec tie droeg bij tot het welslagen van de ont vangst van dit Rode-Kruisschip voor chro nische zieken, wanneer op 12 oktober het schip weer in IJmuiden aankomt. Het Comité 1961 voor de Vrede en de Nederlandse Vredesraad hebben besloten om evenals vorig jaar gezamenlijk de paas- mars tegen de kernbewapening te organi seren. Deze wordt gehouden zaterdagmid dag 24 april te Amsterdam. Voor mejuffrouw A. Stam, wonende Van Rijswijkstraat 11 in Velsen-Noord, was het gisteren een zeer belangrijke dag wegens haar zilveren jubileum als bediende in de kruidenierszaak van de heer K. Nagel aan de Corverslaan ,in de omgeving waarvan mejuffrouw Stam bij oud en jong meer be kendheid heeft als „Aaf" van Nagel. Dat deze dag niet zonder meer voorbij zou gaan, zoals mejuffrouw Stam gaarne zelf had gewild, was te voorzien, want of schoon Aaf er geen woord over had ge zegd, de buurtbewoners spraken er al da gen tevoren over. De jubilaresse ontving al heel vroeg in haar woning een schat aan bloemen en geschenken; bewijzen van oprechte waardering voor de vertrouwde omgang met haat klanten, die later in de morgen bovendien nog een enveloppe met inhoud schonken. 's Middags kreeg het jubileum een hoog tepunt door de komst van de heer K. Nagel en zijn familie, voor wie mejuffrouw Stam meer een mede-familielid is dan een be diende. De jubilaresse werd met haar zusters en broers en hun vrouwen een diner aange> boden te Wijk aan Zee, tijdens welke feest maaltijd de heer Nagel de uitstekende ver diensten van mejuffrouw Aaf in het licht stelde, haar beschouwde als de zeer ver trouwde medewerkster, aan wie vrijwel de gehele zaak kon worden overgelaten. Dit toespraakje ging vergezeld van een fleurige boeket bloemen, een enveloppe met inhoud en nog meer geschenken. Het was voor de jubilaresse, maar ook voor haar familie, een bijzonder prettige feestdag. Grootste winkelcentrum ter wereld Het opschrift van de navolgende be schouwing wijst in de richting van de Verenigde Staten van Amerika. Het land, waar de winkelcentra een vlucht hebben genomen, zoals nauwelijks iemand heeft kunnen dromen. Ik heb mij altijd geluk kig geprezen, dat ik met eigen ogen een aantal van deze gigantische bedrijven heb mogen aanschouwen. Intussen is de verdere uitbouw voortgeschreden. Het is de heer T. van Raalte, directeur van het bureau V.R. te Leidschendam, die in de Revue der Reclame het een en ander publiceerde over zijn ervaringen. Hij bestudeerde voor de derde maal de wijzigingen en vooral de uitbreiding van deze winkelcentra en stelde vast, dat de ontwikkeling van deze centra gestadig blijft doorgaan. Het zijn grote aantallen van de oude stadsbewoners, die regelmatig naar de buitenwijken en omliggende plaatsen trek ken, waar weer nieuwe centra zijn te vin den. Het gevolg is, dat de stad leegloopt. In Dayton stonden het jaar tevoren vlak bij de binnenstad en in de binnenstad zelf tal van „onbewoonbaar verklaarde" wo ningen. Het jaar daarop waren al deze woningen met de grond gelijk gemaakt. Er verrezen nieuwe flatgebouwen, die groten deels bewoond zullen worden door „ouden van dagen", vrijgezellen, die op kantoren in de binnenstad werken en gezinnen zon der kinderen. Op die manier worden nieuwe bewoners naar de binnenstad getrokken, doch tegelijkertijd werden grote opper vlakten, waar vroeger huizen stonden, in gericht als parkeerterreinen. Enerzijds dus nieuwe afnemers, anderzijds gelegenheid de auto een plaatsje te geven. Dat alles betekent een unieke gelegen heid voor „shopping", en daarom gaat het in wezen. In tegenstelling tot de winkel centra echter moet men voor het parkeren in de binnenstad meestal betalen. Deze kosten zijn veelal hoog. Het is duidelijk, dat zij die buiten Dayton wonen er de voorkeur aan geven om voor hun dagelijk se boodschappen een bezoek te brengen aan één van de vele shopping-centres, die Dayton in zijn omgeving rijk is. Men gaat echter naar de binnenstad voor de aankoop van „specialiteiten". Het gevolg daarvan is, dat de winkels in de binnenstad zich specialiseren tot een zekere vorm van „luxe zaken". Maar daar mede is het proces nog niet ten einde. De zaken in de binnenstad leggen zich in het bijzonder toe op ver doorgevoerde service. Dat betekent, dat men er niet klaarkomt voor een „koopje". Zij, die echter buiten Dayton wonen en naar de binnenstad gaan doen dit doelbewust en geven een flink bedrag uit. Dan spelen hoger parkeergeld en andere kosten vrijwel geen rol. In ste den als Toledo en Detroit is het niet anders gesteld. Als tegenhanger van grote warenhuizen, supermarkets, discounthouses enz. kent Amerika een nieuw soort zaken, de „baby- sharks", die men ook in de binnenstad kan vinden. Zij kenmerken zich door de na volgende eigenschappen. Meestal worden zij gevestigd in kleine leegstaande winkels, waarbij de aspirant-huurder dikwijls be dingt, dat hij binnen 24, dan wel 48 uur, de desbetreffende zaak zal kunnen betrek ken. Het is vanzelfsprekend, dat er weinig ge legenheid is om iets te doen aan het ex terieur of interieur van deze winkels. Wat de etalages betreft maakt men er zich al zeer gemakkelijk af. Het assortiment is te vergelijken met dat uit de drugstores, waarbij men zich beperkt tot circa 1500 verschillende artikelen met de grootst mo gelijke omloopsnelheid. De personeelsbe zetting is meestentijds gering. Er zijn „babysharks" van bescheiden omvang, waar slechts twee employés werken. Eén aan de „check-out" en in de winkel zelf. Laatstgenoemde zorgt voor de navulling van de vakken en geeft so nodig inlich tingen aan de klanten. De omzet van deze „babysharks" is dikwijls zeer hoog (500.000 tot 750.000 dollar per jaar). Het derde belangrijke punt, waarbij 1964 afweek van 1963, was de aandacht die werd besteed aan de ontwikkeling van het hui dige motelwezen. Deze ontwikkeling loopt parallel met de ontwikkeling van de winkelcentra. Daarbij dient bedacht te wor den dat ook de motels een belangrijke rol spelen. Zo heeft de motelmaatschapij Holi day in de afgelopen twaalf jaar een storm achtige ontwikkeling doen zien. Men be schikt thans bij Holiday Inn over niet min der dan 56.000 motelbedden. Elke 47 uur wordt een Holiday-Inn-motel (al of niet op franchisebasis) in de U.S.A. geopend. De bezettingsgraad van de motels bedraagt gemiddeld 72 percent. Doch de enorme ontwikkeling van het motelwezen heeft ook haar zwarte zijde: het aantal hotels, dat tussen 1957-1962 in New York werd ge sloten bedraagt 110. Het einde van deze ontwikkeling is nog lang niet in zicht. Dit temeer daar de Amerikaanse overheid mede in verband met defensieprojecten doende is een enorm wegennet in de U.S.A. aan te leggen en de uitbreiding van dit net een geweldige uitbreiding van het aantal motels langs deze wegen met zich brengt. In de omstreken van Dayton vindt men alleen „kleinere" winkelcentra. Zo bevin den zich in Paramus twee grote winkel centra, die circa 1,6 mijl van elkander liggen. Het zijn regionale winkelcentra. Een dezer twee is Bergen Mall. In dit centrum zijn circa 60 winkels, terwijl er verder nog 28 kantoren zijn. De redenen voor de ves tiging van de kantoren in het shopping- centre zijn dezelfde als die waarom de winkels er zijn gekomen. Er is een par keerruimte voor circa 5600 automobielen. De totale omzet der winkels bedraagt 45.000.000 tot 50.000.000 per jaar. Het „verhuren" geschiedt op een variabele ba sis. Deze huur wordt vastgesteld afhanke lijk van de aard der zaak, de omzet en de winstmarge. Het bijdrage-percentage in de omzet voor algemene publiciteit enz. va rieert van IVf percent van de levensmid- delenbedrijven tot circa 12 percent voor de service-bedrijven. Er wordt een centrale reclame gevoerd, waarvan het budget 155.000 dollar bedroeg. De algemene re clame beperkt zich tot het aantrekken van kopers en bezoekers door middel van spe ciale evenementen, zoals tentoonstellingen en culturele bijeenkomsten. In de Verenigde Staten gaat men meestal uit van de tijd, welke men nodig heeft om per auto naar een winkelcentrum te komen. Voor Bergen Mali komt dit op het vol gende neer. Binnen de tien minuten bereik baar een potentiële markt met een familie inkomen van 850 miljoen dollar. Binnen twintig minuten bereikbaar een potentiële markt van 1.850.000 dollar familie-inkomen. Binnen veertig minuten bereikbaar een markt van 3.525.000 dollar familie-inkomen. Circa 395.000 consumenten wonen binnen tien minuten afstand van Bergen Mali, Ongeveer 910.000 consumenten wonen twin tig minuten verwijderd van het winkel centrum en 1.700.000 consumenten leven binnen veertig minuten afstand. Het cen trum is gebouwd rondom het warenhuis Sterns", terwijl ook twee grote levens- middelenbedrijven, twee supermarkets in het centrum te vinden zijn. Deelnemers zijn verplicht om gebruik te maken van een en dezelfde architect en dezelfde bouwonderneming. Het winkelcentrum Bergen Mali heeft er het vorige jaar een discount-house bij gekregen, Korvette, uit New York. Aan vankelijk gaf dit vele moeilijkheden, om dat in contracten met de oorspronkelijke deelnemers was vastgelegd, dat geen dis count-house zou worden opgenomen. De organisatoren van Bergen Mali hebben een oplossing weten te vinden, aangezien aan de overzijde van de hoofdweg een groot stuk terrein lag dat ook het eigendom van de organisatoren van Bergen Mall is. Men heeft toen op dit terrein door Korvette een enorm discount-house laten bouwen. Dit is door middel van een luchtbrug over de Highway verbonden met het oorspronke lijke winkelcentrum Bergen Mali. De helft van de brug is betaald door Korvette, de andere helft door de organisatoren van Bergen Mali. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan het tweede regionale winkelcentrum Gar den State Plaza. Het heeft tal van busver bindingen met New York. De totale ver koopruimte bedraagt plus minus 150.000 m2. Er zijn twee grote warenhuizen: Bamber ger en Gimbles en een kleiner warenhuis J. C. Penny. De oppervlakte van Bam berger en Gimbles is circa 24.000 m2 elk, verdeeld over diverse etages. De parkeer ruimte bergt op normale dagen 8000 auto's, op spitsuren kunnen er 10.000 worden ge plaatst. Gemiddeld heeft men 60.000 be zoekers per dag. Het aantal employés bedraagt in alle zaken tezamen circa 3.000, die in twee ploegen werken. Gewoonlijk is men zes avonden per week open. De eigenaren van Garden State Plaza hebben destijds een basisplan opgezet, waarbij de winkels van tevoren in bepaalde „Units" werden ver deeld. Ook daar werden de winkels ver huurd op een „lease-basis", waarbij voor wijzigingen aan interieur en exterieur al naar gelang de grootte van het bedrijf een bepaald bedrag door het shopping-centre ter beschikking wordt gesteld. Alles wat de winkelier zelf ter ver fraaiing van zijn zaak zou willen onder nemen, moet ook door hemzelf worden be taald. In tegenstelling tot de wijze van huur, welke men betaalt in het shopping- centre Bergen Mali wordt een vast bedrag in percentage vastgesteld voor verwar ming, elektra, gemeenschappelijke reclame, gemeenschappelijke schoonmaakdiensten enz. Er is verder een verplichte deel neming aan de zogenoemde „Merchants Association", waarbij de bijdragen worden vastgesteld per vierkante meter. Uit dit bedrag wordt dan de gezamenlijke reclame gevoerd. Ook hier geldt weer, dat de gezamenlijke reclame uitsluitend en alleen bestaat uit het trekken van mensen naar het centre door middel van speciale attracties, welke men organiseert. Daartoe behoort bijvoor beeld de organisatie van een enorme auto mobieltentoonstelling in de „lanen" van het centre. Voor de wintermaanden heeft men een bepaalde sneeuwopruimingsdienst Deze werkt 's nachts. In de weken voor Kestmis wordt de gehele maand sneeuw opgeruimd. Men beschikt over een eigen centrale voor al het onderhoud. De plan ning voor het centrum is van tevoren vast gesteld en zijn de deelnemers welbewust gekozen. In het bijzonder richt men zich tot de middenklasse. Garden State Plaza is tot dusverre het grootste centrum ter wereld. In tegenstel ling tot hetgeen men zou verwachten heeft de Amerikaanse overheid zich in het geheel niet bemoeid met de plannen, welke des tijds werden gemaakt voor de bouw van beide centra. Zo was het dan ook mogelijk dat de een van de ander niet wist, dat nog een winkelcentrum zou worden gebouwd, terwijl de plannen en de bouw vrijwel tegelijkertijd hebben plaats gehad. Advertentie Zondag 21 maart, 8 uur, St. Fidelis- gebouw, IJmuiden. Toegangspr. ƒ3.50, bel. inbegr. Voor KRO-leden 2.50. Kaartverkoop en plaatsbespreken zondag 14 maart van 13.00 tot 15.00 uur aan de zaal. Sedert een paar maanden is het oude boerenhuisje aan de Grote Hout- of Ko ningsweg 1 in Velsen-Noord, op het terrein van de papierfabriek Van Gelder Zonen niet meer bewoond. Tot voor een paar da gen was dit huisje, dat al zeer oud is en vroeger tot de bekende tuinderswonin'kjes behoorde (waaraan nog een kleine stal, di reet achter het pandje herinnert) door de jeugd met rust gelaten en keken een aan tal onbedekte ramen aan de voorzijde de voorbijganger aan. Dit onbeschermde glas heeft het de laatste twee dagen moeten ontgelden, want gisteren was er geen ruit meer heel. Aan de voorzijde gingen niet minder dan 20 ruiten uit hun sponningen aan gruis en de kleine stalraampjes hadden het even zeer te ontgelden. Ook hier bleef van het glas niets heel, zomin als van de achter deur. De jongelui zijn ook op het dak ge klommen om ook daar de twee ruitjes van het zoldervenster met een stok in stukken te slaan. De politie wist een vijftal jongens te ach terhalen; zij beweerden echter nimmer bij het huisje te zijn geweest of aan de ver nielingen schuldig te zijn. Woensdagmid dag heeft een voorbijganger een aantal kleinere jongens aangehouden en hun na men aan de politie doorgegeven. Overigens is het onbegrijpelijk, dat. waar het woninkje al lange tijd leeg staat, de betrokken eigenaar geen maatregelen heeft genomen de vensters met planken te blinderen en de deuren te verzekeren, De sloper zal er vermoedelijk nu wel spoedig aan te pas komen. GROENTEVEILNG BEVERWIJK. De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren: spinazie 82-125, sla 22-30, rabarber 70-110, waspeen 25-36, prei 70-86 knollen 5-23, witlof 70-101, spruiten 60-145, boerenkool 40-65, groenekool 22-38, rode kool 6-22, breekpeen 5-11. Op een forum-avond, belegd door de samenwerkingscommissie van A.R.- en C.H.U.-kiesverenigingen te Velsen, heeft de heer H. J. Lips vele vragen beantwoord over een te stichten interkerkelijk-zieken- huis. Uit de vergadering werd het verlan gen kenbaar gemaakt, om zo spoedig mogelijk aan de slag te gaan teneinde de benodigde gelden bijeen te krijgen. Het forum werd gevormd door de gehele protestantse fractie van de Velsense ge meenteraad: de heren E. Algera (A.R.), J. G. Kolkman (C.H., wethouder van Financiën). H. Lips, D. Tanis, K. Tijssen en J. Visser. De heer Lips stelde nadrukkelijk de mening van wethouder De Boer niet te delen omtrent het kennisnemen van da gevoerde correspondentie tussen deze wet houder en het stichtingsbestuur Interker kelijk Ziekenhuis. Indien een bevolkings groep iets graag wil bereiken, dan is het normaal een gemeenteraadslid of fractie hiertoe geheel in te lichten. Spreker stelde, mede naar aanleiding van deskundige voorlichting door medici, dat een zelfstan dig ziekenhuis van 120 bedden zeker ver antwoord is. Uit de vergadering werd het voorstel vernamen, om zo spoedig mogelijk aan de slag te gaan. Indien het benodigde geld bijeen gebracht wordt voor de start, dan zal dit ziekenhuis er zeker op niet al te lange termijn kannen komen. Op vragen over de vestiging van een petrochemische industrie antwoordde de heer Lips, dat moet worden afgewacht hoe men de gestelde eisen zal interpreteren voor wat betreft de luchtverontreiniging. Spreker had in deze volledig vertrouwen in de overheid. Over de invloed van de raad op het col lege van B. en W. antwoordde de heer Algera, dat deze invloed er direct en via de commissies zeker is. Hij sprak zijn ver trouwen uit in het college van Velsen, wat niet behoefde in te houden 't met alles eens te zijn. Bij de fractie werd er op aangedrongen meer samenwerking te zoeken en overleg te plegen met de K.V.P.-fractie. Van K.V.P.-zijde, zo werd gesteld, zou dit ten zeerste worden gewaardeerd- Ongenoegen werd er geuit door de ver gadering over de toewijzing van grond voor de bijzondere scholen in Velsen; ge noemd werd onder andere de bouw van de Groen van Prinsteren-ulo, welke één minuut lopen vanaf de Chr. Creutzberg- ulo komt te staan. Aangedrongen werd op een 5- of 10- jarenplanning en deze op te stellen door het Convent van Prot. Chr.-scholen, waar door men tijdig claims zou kunnen aan vragen bij de gemeente voor grond. Nadat de gedachten over een samengaan van beide kiesverenigingen in federatief- verband waren besproken, antwoordde de heer Kolkman tot slot van de vergadering op vragen over de aardgasvoorziening, ondermeer betreffende de kosten voor verwarmingsdoeleinden, welke kosten be langrijk lager zullen komen te liggen dan met het huidige gas het geval is. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Annuska W., d. van C. H. Dekker en T. W. Stengs; Robert D., z. van D. Heere en J. Wiechers; Albert, z. van A. Zwart en G. E. Monné; Hendrik J. z. van H. J. Kouwenhoven en N. J. van Wil ligen; Eveline M., d. van D. J. Sluis en L. E. de Bruin; Richard, z. van H. R. Kos en C. G. de Ruijter; Marijke C., d. van B. A. G. Buur en C. M. Schoorl; Marcel, z. van H. W. Groen en P. M. Waljaard; Syl via C. A. NI-, d. van M. J. Winder en J. A. T. Schuijt; Bastiaan, z. van J. Nierop en A. C. Klerk; Antonius M. M., z. van J. L. Langendijk en P. Bijman. ONDERTROUWD: A. Gerlach en H. F. J. Hamel; K. Kamsteeg en C. W. G. Ooij- kaas; R. van der Meulen en A. Bus; G. J. Tukker en R. Kuiper; J. Boom en J. R. Binkhorst; L Eenkhoorn en J. H. Blom; H. Haan en H. van Leerdam; F. R. Funk® en I. H. Steiner. GETROUWD: E. J. Naafs en M. M. Hart- mans; D. J. Driessen en J. M. van den Oever; N. A. van Meurs en C. E. de Vries. OVERLEDEN: J. Jansen, 88 j., geh. m. J. Baltes; S. A. I. Bevier de Fouw, 79 j., geh. gew. m. G. O. Boom; A. P. L. Corveleyn, 83 j., geh. gew. m. J. Houtgraaf; P. J. Heij- mans, 68 j., geh. m. T. Groot; H. A. Zuur, 50 j., geh. m. H. B. Beeker; N. G. Spanjaard 65 j., geh. gew. m. M. E. v. Uden. Woensdag kwamen In IJmuiden aan: Labotas, van Antwerpen; Spes, Swinoujscie, voor IJmui den; Brecon Eacon, Antwerpen; Wyvern, Lon den; Amyntas, Antwerpen; Polaris, Rotterdam; Osiris, Le Havre; Revesbydyke, Immingham, IJmuiden; Errol, Hull; Ella, Delfzijl; Swidnika, Bothen; Mathis Rieth, Bremen; Iberian Coast, Londen; Banggai, Antwerpen; Aardenhout, Mantyluoto; Polydorus, Bremen; Nestor, Lagos; Jean E, Londen; Skum, Rochester; Buka, Lon den; Biodd, Rotterdam, IJmuiden; Adriana, Rotterdam, Zaandam; Priozersk, Cork; Hebe Nobel, Rotterdam, Zaandam; Ragni Moh i Rana, IJmuiden: Bertha Beck, Hamburg; Schokland, Portsmouth, IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Victory, naar Londen, van IJmuiden; Kaap Falga, Har- lingen; Alexander, Duisburg, Zaandam; Hinde, Londen; Trolleggen, Liverpool; Reestborg, Lowestoft, IJmuiden; Bram, Dagenham: Thal- lassa, Antwerpen, IJmuiden; Dina, Grange mouth, IJmuiden; Ali, Helsingborg, IJmuiden; Atid, Middlesborough; Weissenburg, Bremen; Spaarnestroom, Huil; Nesshoern, Rotterdam; Hoogland, Stettin, IJmuiden; Willemijn, Cork; Alno, Wismar, Velsen; Pulp Trader, Rotterdam, Velsen; Hongkong Banner, Le Havre, Buiten huizen; Deborah, Londen: Theano, Rotterdam; Emsland, Felixstowe; Ardetta, Rotterdam; Hoegh Trader, Hampton Roads, IJmuiden; Louga, Le Havre; Errol, Battrow; Wilja, Nor wich; Geertje Buisman, Rotterdam; Libertas, Rotterdam; Star Billabong, Whyalla; Wodan, Londen, IJmuiden. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Swift, van Londen; Scheldeborg, Harlingen, voor IJ muiden; Solon, Antwerpen; Bartenstein, Ant werpen; Ingrid Marianne, Rotterdam, IJmuiden; Nerlandia, Gothenburg, Inha, Delfzijl. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Progress, naar Rotterdam; Helicon, Rotterdam; Mathias Reith, Antwerpen; Osiris, Bremen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5