HISWA: de gezelligste RAI-tentoonstelling van het jaar Honderden schepen, tenten en toebehoren Met handigheid en veel geduld kan men zelf een aardig jachtje bouwen Nieuwtjes voor kampeerders mm si f Kampeeruitrusting voor iedere beurs „Semperir-luchtbedden Kampeertarief steeds hoger... Bouwpakketten voor doe-het-zelvers I Waterskiën, gezonde sport „Sherpa"-slaapzakken II f DONDERDAG 11 MAART 1965 8 Vouwstoelen en LIGBEDDEN Dubbeldaks trektenten ,S)Ju>ulcH^£)a Pleziervloot groeide Nieuwe tent-typen mm. ',«y i Geen Hiswa/Goed Kamp dit jaar! Als de voorzitter van de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersport Ver- eenigingen (K.V.N.W.V.), de heer V. P. van Coevorden, morgen de nieuwe tentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam opent zal men in de hallen alléén schepen en kampeeruitrustingen vinden. Het is weer gewoon een Hiswa zoals vóór 1962. In dat jaar vonden het Hiswa-bestuur, de A.N.W.B. en de afdeling personenauto's van de vereniging RAI elkaar in een gecombineerde watersport-, kampeer- en caravan tentoonstelling, die onder de naam Hiswa/Goed Kamp drie maal achtereen met groot succes is gehouden. Er zijn diverse oorzaken die hebben geleid tot het beëindigen van die samen werking. Eén van de belangrijkste was het ruimtegebrek: de caravanafdeling eiste zoveel ruimte op dat er in januari een speciale caravanexpositie is gehouden, die bijna het ge hele RAI-gebouw in beslag nam. be show, die morgen onder de naam Hiswa 65 wordt geopend, mist dus die caravans, maar vult toch alle tentoonstellingsruimte van de RAI. De nadruk valt thans op de watersport. Twee hallen zijn geheel gewijd aan het kamperen. En al staat de A.N.W.B. thans offi cieel buiten de organisatie van de expositie, de A.N.W.B.- deskundigen treft men weer in de voorlichtingsstands voor het geven van aankoop- en andere adviezen. Geen stap terug dus. De Hiswa is gebleven wat de buiten sporttentoonstellingen in de RAI altijd waren, namelijk de gezelligste tentoonstelling van het jaar. Een kampeeruitrusting kan men zo goedkoop en zo duur maken als men zelf wil. Op de Hiswa zijn er met name voor beide mogelijkheden comfortabele arti kelen te kust en te keur. Zij, die het goedkoop willen houden kunner slapen op schuimplasticplaten en in slaapzakken met kunststofvulling. Voor het koken kan met enig schipperen worden volstaan met een eenpits-butaangastoestel en voor verlichting kan een kaarslantaarn dienen. Een dergelijke eenvoudige uitrus ting voor een gezin van vier personen komt op f 500 a 600. Echt comfortabel kamperen is natuurlijk duurder. Wij blijven bij het vierpersoons gezin. De ouders kopen een vierpersoons bungalowtent, maar vanwege de privacy een klein tenjje voor de kinderen. Er wordt geslapen op- luchtmatrassen, de keuken heeft een twee- of driepits gascomfoor en een keukentafeltje, 's avonds brandt er een gaslamp en omdat het gewicht van de uit rusting tot boven de 100 kg is gestegen wordt alles geladen in een wagentje, dat achter de auto wordt gehaakt. Een derge lijke uitrusting komt op ongeveer ƒ2200. Advertentie NIEUWE COLLECTIE (Leacril en dons) ÜJaamo£SSTMBT2l Tel. 10845 Ieder jaar opnieuw besluiten tiendui* senden Nederlandse gezinnen om een kampeeruitrusting aan te schaffen uit overweging dat men dan goedkoper met vakantie kan gaan. De vakanties worden Immers steeds langer, de prijzen van pen sions en zomerhuisjes steeds hoger. Die uitgave voor een kampeeruitrusting wordt gauw terugverdiend, zo redeneert men. Maar kamperen is duurder dan het lijkt, omdat in vier jaren tijds de tarieven van de Nederlandse kampeerterreinen met 50 percent zijn gestegen. Vorig jaar is er bij enkele kampeerter reinen, die door een grote instelling wor den geëxploiteerd een drastische tariefs verhoging ingevoerd door de aanduiding „per nacht" te wijzigen in „per dag". De organisatie van kamp- en vakantie-beste- dingsbedrijven „Orkava" heeft thans haar leden en zelfs haar niet-leden geadviseerd de kampeertarieven voor de weekenders en doortrekkers met 100 percent verho gen! Geen prijsbeheersing die hierop let. Wel de A.N.W.B., die reeds krachtig heeft ge protesteerd tegen deze onsympathieke maatregel. Want voor de hogere prijzen die de kampeerders nu moeten betalen wordt géén verbeterde accommodatie ge boden. Integendeel, door het toenemend aantal kampeerders zijn er vooral tijdens de zomerse weekends vaak te weinig kra nen, te weinig aantal toiletten en is er te weinig privacy, omdat de tenten te dicht op elkaar moeten worden geplaatst. Kampeerterreinexploitanten in ons land klagen sinds jaar en dag, dat het seizoen te kort duurt om rendabel te kunnen werken. In dat geval zou een aan die ex ploitatiekosten aangepast tarief per nacht sympathieker zijn geweest dan een tarief per dag, dat nergens in Europa wordt be rekend. Het kamperen in Nederland, dat toch al aan allerlei papieren rompslomp is gebon den, wordt zo niet aantrekkelijker. In ons land zijn de tarieven doorgaans toch al hoger dan in de andere Europese landen en het natuurschoon door de verstedelij king veel geringer. In Duitsland en België zijn er voor de weekends volop goedkope en goedgeoutil- leerde terreinen te vinden. In Frankrijk wemelt het van kampeerterreinen, goed koper dan in ons land, waar niet op iedere boom een reglement en verbodsbepalin gen zijn gespijkerd. In vrijwel alle landen van Europa behalve dan in Nederland is het mogelijk vrij te kamperen. Men heeft er slechts de toestemming van de eigenaar van het terrein voor nodig. Het zijn de minst-draagkrachtigen, die door de tariefsstijgingen in Nederland het meest worden gedupeerd. Zij hebben veel al niet de beschikking over een auto en trekken er per fiets op uit. Terecht voert de A.N.W.B. aan, dat als een klein gezin 112 voor veertien dagen kamperen moet betalen dat kamperen niet meer kan wor den gezien als een vakantiebesteding voor de kleine man. Nog zijn niet alle kampeerterreinen in prijs verhoogd. Men doet er goed aan de tarieven nauwlettend te vergelijken. Soms is er in de buurt van een duur terrein een ander te vinden, dat belangrijk goedkoper is. Ook op de uitstekend ingerichte terrei nen van Staatsbosbeheer wordt een rede lijk kampgeld geheven. Met name de scheepsbouwers hebben geprofiteerd van de grotere ruimte die zij tot hun beschikking kregen. Men vindt de boten nu niet alleen in de grote Europa hal, maar ook in de Zuidhal. De Westhal is voornamelijk gevuld met scheepsmoto ren en andere nuttige uitrustingsstukken. Het aantal boten is 100 meer dan verle den jaar, namelijk 450. Er zijn 30 jachten met een gewicht van meer dan vijf ton. Het grootste schip weegt zelfs 25 ton. De toeneming van de vloot over het jaar 1964 is op 15 percent geschat. Dit zou be tekenen, dat er nu in ons land 76.000 bo ten en bootjes zijn. Nederland exporteerde in 1964 voor ruim ƒ35 miljoen aan jach ten: ons land was met dit cijfer het grootste jachtenexporterende land ter we reld. Geïnteresseerde Hiswa-bezoekers zullen bij hun rondgang al spoedig bepaalde ont wikkelingen in de jachtbouw ontdekken, o.m. het tegemoetkomen aan de wens van de kopers een zo groot mogelijke snelheid met zeil- en motorboot te halen, de vraag naar schepen en materialen, die ge schikt zijn voor ruw water, het verlangen naar meer huiselijkheid, hetgeen heeft ge leid tot vaak ingenieuze interieurinrichtin gen en de toeneming van gestandaardiseer de seriebouw. Gewapend polyester voor romp, dek en opbouw wint nog steeds terrein. Daarnaast zoeken diverse scheepsbouwers naar nieu we oplossingen met aluminiumlegeringen. Natuurlijk blijft hout nog veel toegepast. Bij de snelle motorboten valt het veelvul dig toepassen van de diep V-vormige spantvorm op. Deze heeft de laatste jaren in wedstrijden voor snelle motorboten be wezen op ruw water goed te voldoen. Op de kampeerafdeling krijgt men de in druk, dat er tegenwoordig alleen nog maar grote bungalowtenten worden gemaakt, hetgeen bij nadere beschouwing niet zo blijkt te zijn. Na de ontwikkeling van de laatste jaren zou men weinig nieuws bij de bungalowtenten verwachten. Toch is er nieuws, bijvoorbeeld de a-symmetrische vormgeving, die een grotere woonruimte geeft en een lagere slaapruimte. Er wordt naar gestreefd de bungalowten ten lichter te maken. Enkele Franse fa brieken zoeken het in frames van lichter materiaal en er wordt ook gezocht naar besparing op het doekgewicht. Eveneens zoekt men naar een tentframe, dat, inge pakt minder volume vraagt door telescopi- sche stokken en nylon spruitstukken. Er zijn echter ook zware bungalows voor langdurig stationair kamperen. Sommige gezinnen laten hun tent drie tot vijf maan den op één plaats staan. Daarom worden er nu tenten gemaakt van zeer zwaar doek, dat ook een ongunstig klimaat lang kan weerstaan. Dit alles en nog heel veel meer is van Eén van de talloze polyester bootjes, die de Hiswa toont: 3.60 meter lang één meter breed. De mast is van alu minium en het zeil van nylon. (Stand 189). morgen af tot en met zondag 21 maart te zien op de Hiswa, waar men al rondkij kend de voorpret van de vakantie beleeft. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Duizenden mensen, die naar de Hiswa komen om een goedkoop tentje uit te zoeken of die niet meer dan een paar honderd gulden in hun vakantieuitrus ting kunnen investeren, zullen de komen de dagen hun ogen uitkijken in de Europahal en de Zuidhal van het RAI- gebouw, waar voor vele miljoenen gul dens aan zeil- en motorjachten bijeen is gebracht. Ook voor degenen, die nooit Naast Frankrijk en België probeert nu ook Duitsland" op de Nederlandse markt door te dringen met tenten. Op de Hiswa is de nieuwste Gottschalk-serie te zien (stand 198). Nieuw zijn ook de asymmetri sche bungalowtenten (stand 206), de perma nente tenten (stand 209) en de semi-perma nente tenten (stand 197). Plastic ramen worden reeds lang gemaakt in de luifelzij- stukken. De Cabanon-tentenfabriek maakt ze nu ook in de daken (stand 209). De Fran se Raclet-fabriek introduceert een vaste keuken in de tent (stand 208). Een in Ame rika ontworpen bergtent, die de aandacht verdient, is te zien op stand 195. Voor bergsporters is er een bivak van ultralicht perion op aluminium geraamte (stand 195). Een koelkast van 10 liter, werkend op 6 volt, is nu verkrijgbaar met een tropen- aggregaat, dat de koelkast zelfs bij 40 gra- /x>. ?p4 Wmarnm Dit Freeman-22motor- jachtje (stand 116) zou enkele jaren geleden best verkocht kunnen worden met een 15 pk. motor. Nu kan men er 29 of 45 pk. in krijgen. Het publiek vraagt nu snelle boten. den Celsius nog doet functioneren (stand 198). Nieuw is een koffiemolen in zakfor maat van 11 cm hoog en 7 cm breed (Neef, stand 198). Eckoware is de naam van een serie dozen van zacht plastic, die zich vochtdicht laten afsluiten. (Diverse stands). Jerrycans met wijde hals zijn thans in uitvoeringen van 5, 10 en 25 liter verkrijgbaar (stand 198 en 218). Als synthetische vulstof voor slaapzak ken wordt nu ook dacron gebruikt. Een nieuwe naam voor een vulling is voorts „donsonyl". Uit de Verenigde Staten is dit jaar een synthetische stof gekomen, „Fleece", die zich laat dichtschroeien en een lichtere vulling nodig zou hebben dan andere slaapzakken. In de Verenigde Staten en Canada draagt men in het koude jaargetijde bij jacht en visvangst onderkleding van gewatteerd synthetisch materiaal. Deze pakken van nylon met een dacronvulling worden in Nederland sinds kort gebruikt door jagers en rallyrijders. Op de Hiswa zullen zij ter vervanging van de traditionele trainings pakken voor kampeerders worden geïntro duceerd. Ideaal voor vele kampeerders is de gas lamp, maar er is een toenemende vraag naar romantische kaarslantaarns! Deze worden nu ook voor blokkaarsen gecon strueerd. Nieuw dit jaar is de a-symmetrische bungalowtent, zoals deze safari New Face 5 (stand 206). Voorttelen: girote re woonruimte en lage - (iius 's nachts warmer - slaapruimte. It 6 i v AG - j Eindelijk zijn er opvouw- en opblaasbare waterfietsen (stands 189 en 204Zij zijn er in prijzen van 225,— tot 295.—, eigenaar van zo'n jacht zullen worden, is die Hiswa een fijne tentoonstelling, die de bezoeker een feestelijk vakantie gevoel geeft. Er is over de jachten veel te vertellen, maar het is vrijwel ondoen lijk een opsomming te geven van dia enorme verscheidenheid, die ook in de prijzen tot uitdrukking komt: van 1250 tot een kwart miljoen gulden! Bouwpakketten Wij leven in de tijd van doe-het-zelf. Menigeen vraagt zich af welke mogelijkhe den er in de watersport zijn voor de doe- het-zelver. Een weinig bemiddelde adspi- rant-zeiler of -motorbootman kan soms tot 45 percent van het aankoopbedrag uitspa ren door zelf zijn boot te bouwen of een kale romp in amateurbouw te voltooien. De kans hiertoe wordt hem geboden door tal van jachtwerven, die met het aanbieden van half-afgewerkte rompen of bouwpak ketten hun eigen personeelsproblemen be perken. Nooit is er zoveel rekening gehouden met de amateurbouw als op deze Hiswa. Hoever die ontwikkeling gaat blijkt wel uit het feit, dat men zelfs de polyester romp van een 16 meter lang zeewedstrijd- jacht kan kopen om zelf af te bouwen. Naast het gebruik van bouwpakketten en gestandaardiseerde casco's voor zeil- en motorjachten komt het verder meer en meer voor, dat de aspiranteigenaar volstaat met het laten bouwen van een casco van zijn droomschip om dit dan zelf te voltooien. In groepsverband Het bouwen van schepen is een vak. Men moet dan ook beslist niet te lichtvaar dig denken over dat zelfdoen. Maar er zijn gelukkig ook eenvoudige scheepsty- pen, die voor iemand die handig een zaag, schaaf, hamer en boor kan hanteren, reeds geschikt zijn. Het zelf bouwen van 'n schip is een tijdro vend karwei. De meeste amateurs zullen de animo verliezen als zij langer dan een jaar aan hun schip bouwen. Als zij per werkdag twee (avond)uren en per week einde 8 uren aan deze bezigheid besteden, kunnen zij in die 700 manuren per jaar een aardig scheepje bouwen. Stimulerend voor de animo en de volharding kan het bouwen in groepsverband zijn. Men kan dan meer boten tegelijk bouwen en het werk vordert vaak sneller omdat hulp al tijd bij de hand is. Punten, waarop besparing echter niet goed mogelijk is, zijn de zeilen bij een zeilboot en de buiten- of binnenboordmo tor bij motorboten. Tenslotte is er het pro bleem van het vinden van een geschikt» bouwruimte. Voor de echte liefhebber geldt echter: waar een wil is, is een weg. In tal van stands op de Hiswa zijn waterski's geëxposeerd. Men krijgt de indruk, dat de waterski-sport in ons land een grote vlucht heeft genomen. Die echte sportbeoefening is echter be perkt tot een zeer klein aantal ski eigenaars. Voorstanders van water skiën zeggen, dat deze sport een zeer harmonische ontwikkeling van het ge hele spierenstelsel bevordert. Ook op sommige kwalen, zoals asthma, lijkt waterskiën een gunstige invloed te hebben, echter alleen als de sport ook werkelijk als sport wordt beoefend. Wie iets in de wedstrijdsport wil bereiken, moet er al vroeg mee beginnen. De we reldkampioenen zijn 14 en 15 jaar! De waterskisport heeft in ons land in een kwade reuk gestaan omdat menigeen onmiddellijk dacht aan die over het water scherende bootjes, die met enorm lawaai de rust van de overige water sporters verstoorden. Maar de echte waterskisport maakt maar een zeer be scheiden gebruik van de recreatiege bieden. Een skibaan, zoals er een in de Kagerplas wordt uitgezet die aan de wedstrijdeisen voldoet, meet slechts 100x800 meter. De verwoede waterskiër heeft geen eigen boot nodig, hij kan lid worden van een ski-club. die over een boot beschikt. Maar de meeste kopers van waterski's zullen niet verder komen dan wat spelevaren achter een min of meer snelle motorboot.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 8