Vreugde in en om Soestdijk Prinses Irene en haar man onverwachte gasten bij verlovingsfeest Klaar voor onder water alles se kan met cEtaSiinr Dagbladcommentaren op de verloving Prinses Margriet heeft voor een huwelijk ©edkemrinM nodig! de Londen wacht op harde Duitse contanten Dr. ir. W. Hupkes overleden Pardon hoogheid DONDERDAG 11 MAART 1965 9 V errassing Felicitatieregisters in Provinciehuis Studenten Gelukwensen Krabbelt Tanzania terug? Nosavan uit Laotiaanse regering weggewerkt Drie verdachten van moord op Malcolm X in VS gearresteerd Dr. E. van Raalte De schooljeugd van Soest heeft gisteravond een reeks huldigingen voor prinses Margriet en haar verloofde ingeluid. Het was in feite de eerste spontane huldi ging van de zijde der bevolking, want de huldiging door studenten uit Leiden gistermiddag was eigenlijk meer een aangelegenheid van studievrienden. Met lampionnen in de hand en oranje strikken op de jas trokken ongeveer vierduizend schoolkinderen voorbij de trappen van het paleisbordes, waar televisielampen een verwarmend licht op het verloofde paar afstraalden. Buiten de hekken sloegen honderden mensen het inderhaast voorbereide feeë rieke schouwspel gade. Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven keken soms een beetje huiverend naar het onder be geleiding van grammofoonplatenmuziek voorbijtrekkend défilé, want het was bui ten bijzonder koud. Prinses Margriet had een bruine astrakanmantel over haar schouders geslagen en haar verloofde stond er, steunend op een stok, lachend naast, aanvankelijk zonder jas, die hem echter later door een lid van de hofhou ding om de schouders werd gehangen. Achter de deuren van het paleis sloeg prinses Christina de spontane hulde voor haar zuster en toekomstige zwager gade. Ook koningin Juliana keek af en toe van uit de vestibule naar de voorbijtrekkende kinderschaar. De stoet bestond overigens niet alleen uit kinderen, want er liepen ook heel wat ouders mee. Het tweede huldebetoon kwam uit Oir- «chot: een demonstratie van vendelzwaai- ers en de aanbieding van twee Oirschotse stoelen, die 's middags speciaal voor het verloofde paar waren vervaardigd. Deze huldebetuiging van de Oirschotse bevolking vormde tevens een onderdeel van het N.C.R.V.-televisieprogramma „Een tegen allen". De samenstellers van dit „massaschouwspel", dat gisteravond de Brabantse gemeente Oirschot door de opdrachten van de Hoornse mevrouw Joos- ten in rep en roer bracht, hadden op het laatste moment het programma aange past aan de nationale gebeurtenis en een onderdeel van dit programma in de tuin van paleis Soestdijk laten afspelen. Prin ses Margriet en haar verloofde waren daarvan het middelpunt. „Bezorg het ver loofde paar een geschenk", luidde de eerste opdracht, die niet werd gegeven door mevrouw Joosten, maar door burge meester Steger van Oirschot, die graag op deze wijze een huldeblijk namens zijn ge meente wilde brengen. Voor de betrokke nen stond een snelle auto klaar, die zich geëscorteerd door een Porsche van de rijkspolitie, naar Soestdijk begaf. Omstreeks kwart over tien verschenen prinses Margriet en haar verloofde op het bordes van het paleis om getuige te zijn van de hulde die de deputatie uit Oirschot kwam brengen. Het vendelzwaaien door de heren A. Smetsers en A. Scheffers van het vendelgilde „Onze Lieve Vrouwe Broederschap" uit Oirschot, werd aange moedigd door een veertigtal leden der jaarclubs van de verloofden, die langs het bordes een plaatsje hadden gevonden. Prinses Margriet had de confetti van het verlovingsdiner nog in het haar. De tele visie onthulde dat ook prinses Irene en haar echtgenoot zich onder de toeschou wers bevonden. De Oirschotse delegatie bood voorts bloemen aan. De twee houten stoeltjes, werden versierd met bloemen aan het ver loofde paar aangeboden door soldaat A. Wingens uit Heesch van het zestiende Pantser-infanteriebataljon, dat in Oirschot ls gelegerd. Nadat de Oirschotters, die, begeleid door rijkspolitie met een vaart van 150 km per uur naar Soestdijk waren gere den, hun opdracht hadden vervuld en daarvoor een hartelijke dankbetuiging van de verloofden in ontvangst hadden geno men. speelde zich voor het bordes een stu dentikoos slotspel af. Daarvoor zorgden de studenten die hun Pieter toezongen „Hij heeft gewonnen de zilvervloot." En terwijl een aantal van de Leidse vrienden en vriendinnen reeds afscheid nam van hun jaargenoten, danste een ander deel op het gazon voor het paleis, de Zevensprong. Prinses Margriet maakte daaraan ten slot te een einde door lachend en zwaaiend het paleis weer binnen te gaan. De onverwachte komst van prinses Ire ne en prins Hugo naar Soestdijk was een verrassing voor het verloofde paar. Zij kwamen om tien over negen bij het paleis aan in een sportauto met een Spaans num merbord en gingen door een zij ingang van het paleis naar binnen. Slechts weinig mensen, die van de weg af het door te- Verloving prinses Margriet De comissaris der koningin in de pro vincie Noord-Holland deelt mee, dat ten provinciehuize, Dreef 3 in Haarlem, in verband met de verloving van prinses Margriet met de heer P. van Vollenho ven gelegenheid bestaat tot het tekenen van de felicitatieregisters op vrijdag 12 maart van 10 tot 18 uur. Tjjdens de jaarvergadering van de Kas- Assoeiatie n.v. is dr. ir. W. Hupkes, die de vergadering presideerde, plotseling onwel geworden. De voorzitter werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis vervoerd, maar medische hulp mocht niet meer baten. Spoedig moest de directeur, de heer J. J. Schokking, de vergadering mededelen dat dr. Hupkes was overleden. Hij is 84 Jaar geworden. Dr. Hupkes was van 1943 tot 1 januari 1947 president-directeur van de Spoorwegen. De overledene was onder meer commissaris van Hoogovens en VMF. levisielampen verlichte paleis gadesloe gen, hebben iets gemerkt van de aan komst van prinses Irene en haar gemaal. Bij net huldebetoon door ongeveer hon derd leden van het Leidse studentencorps, gistermiddag in paleis Soestdijk was corps- praeses Frits van Rappard uit Haarlem, de tolk van de studenten. Hij bood het verloofde paar een fraai bloemstuk aan, oranje bloemen met een blauw lint, de kleuren van de Leidse studenten. Ruim drie kwartier bleven de studenten in het paleis. Omstreeks half vijf deden prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven de studenten lachend en zwaaiend uitgeleide. Ook in Leiden waren de studenten in een feestroes. In de sociëteit „Minerva" waar de heer Van Vollenhoven een ge ziene figuur is, werd de traditionale Oran jebitter geserveerd, die anders alleen op Koninginnedag wordt gedronken. Er werd druk getoast op het verloofde paar. In de club van de Vereniging van Vrou welijke Studenten te Leiden ging het wat huiselijker toe. Talrijke meisjesstudenten verdrongen zich tot laat op de avond in een van de grote kamers voor de televisie om van het huldebetoon aan „hun" Mar griet op het bordes van het paleis niets te missen. Kort na het bekendworden van de ver loving waren er al heel wat andere bloemstukken het paleis binnengedragen, o.m. door een deputatie van het Gardere giment Grenadiers. Ook de tweeëenzestig deelnemers aan de Utrechtse voorjaars- beurs, die exposeren in de Margriethal, zonden gezamenlijk een bloemstuk naar Soestdijk. De postbesteller van het kleine postkantoor in Soestdijk bracht om vier uur een dik pak telegrammen naar het pa leis. Daar waren gelukstelegrammen bij van koning Bpudewijn en koningin Fabio- la van België, van de gouverneur van Su riname, mede namens de raad van mi nisters en de bevolking van Suriname, van talrijke gemeentebesturen, van de stich ting „Festival voor de Werkende Jeugd" in Tilburg, waarvan prinses Margriet be schermvrouwe is, van het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie, dat ver klaart bijzonder verheugd te zijn dat deze verbintenis mede gebaseerd is op de be langstelling van de verloofden voor de sport. MüNCHEN (DPA) De president van Tanzania (Tanganjika en Zanzibar) Nye- erere heeft in een gesprek met een verte genwoordiger van het Münchense tijd schrift „Quick" gezegd dat zijn land in t vervolg uitsluitend de regering in Bonn als het wettige Duitse bewind zal beschou wen en dat het de Oostduitse autoriteiten niet zal erkennen. In Dar-es-Salaam is vernomen dat de Westduitse ambassadeur dr. Schroder, die voor overleg in Bonn is geweest, gisteren in de Tanzaniaanse hoofdstad heeft ge zegd dat er nog geen besluit is genomen met betrekking tot een eventueel terug trekken van Westduits personeel uit Tan zania. Bonn had vorige week besloten alle economische hulp aan Tanzania te staken. Prinses Irene is vorige week zater dag In Rotterdam geweest, naar alle waarschijnlijkheid om haar zuster Mar griet en de heer Pieter van Vollenho ven in diens ouderlijk huis in Schiedam een bezoek te brengen. De Rotterdam se politie was van de komst van prin ses Irene op de hoogte gesteld en dat heeft tot een merkwaardige belevenis geleid van een Rotterdamse jongeda me, die enigszins op de prinses lijkt. Toen zij in haar DAF-auto op weg was naar huis reed zij bij een stop- streep te ver door. Er stopte een poli tieauto, twee agenten kwamen eruit en stapten op de auto van de Rotterdam se af. Maar tot verbazing van de jonge vrouw, die al een bekeuring verwacht te, salueerden de agenten en zeiden glimlachend „Neemt U ons niet kwa lijk, koninklijke hoogheid". De automo biliste begreep er niets van en dacht aan een grap. „U bent toch prinses Irene?", vroeg een van de gezagdragers, hetgeen de automobiliste in een schaterlach deed uitbarsten. „Prinses Irene rijdt toch niet in een DAF?", zei zij. Waarop de agent laco niek antwoordde: „Daar lopen wjj niet in! U hebt wel meer dingen gedaan om de publieke belangstelling te ont lopen!" Slechts door het tonen van de papieren kon de tot prinses gebombar deerde jongedame tenslotte bewijzen dat zij „hostess" van een felicitatie- dienst was. Zij kreeg geen bekeuring. VIENTIANE (Reuter) De Laotiaanse nationale vergadering heeft haar goedkeu ring gehecht aan de wijzigingen die pre mier Soevana Phoema in zijn kabinet heeft aangebracht in verband met de ver dwijning van het politieke toneel van de rechtse Phoemi Nosavan, vorige maand. Diens post van vice-premier is overgeno men door de minister van Onderwijs, Leun lnsisieng-May. Twee honderd man van de communis tische Pathet Lao hebben een militaire school nabij Savannachet in midden-Laos aangevallen en een strategisch belangrijke brug in de omgeving opgeblazen. Dit heeft een woordvoerder van het Laotiaanse leger in Vientiane bekendge maakt. De Laotiaanse regeringsstrijdkrachten passen nu ook querrillamethoden toe. Ze hebben het initiatief hernomen in de noord oostelijke provincie Sam Neua. NEW YORK (Reuter) Een grand ju ry in New York heeft gisteren drie man nen schuldig verklaard aan moord met voorbedachte rade op Malcolm X, de mili tante negerleider, die vorige maand werd neergeschoten toen hij in Manhattan een vergadering toesprak. De drie mannen, Thomas Hagan. Norman „3X" Butler en Thoas „15X" Johnson, behoren tot de or ganisatie van de „zwarte moslims", ne gers die de mohammedaanse godsdienst belijden. Malcolm X behoorde aanvanke lijk ook tot deze organisatie. De jury achtte eveneens een lijfwacht van Malcolm X, Reubin X Francis, die met een pistool had geschoten schuldig. Deze éénpersoons-duikboot is de hoofdattractie van de Nationale motorboottentoonstellina in New York. De twaalfjarige Bruce Irvine probeert het gevaarte dat aan de op pervlakte 5 knopen en onder water 3'/i knoop kan lopen, en dat 55 meter diep kan duiken. Er zijn al dertig van deze duikbootjes verkocht. De pr\js is vierduizend dollar. Advertentie De commentaren op de verloving van prinses Margriet zijn vrijwel overeen stemmend. Algemeen is de blijdschap over deze gebeurtenis en algemeen is ook het oordeel, dat er staatkundig ge sproken niets verandert. We doen een greep uit de hoofdartikelen. Het ALGEMEEN DAGBLAD schrijft on der meer: „Prins Bernhard heeft enkele jaren ge leden gezegd dat niets de liefde van een van zijn dochters voor een niet-adelli.jke jongeman in de weg zal staan. Dat is ge heel in overeenstemming met alle gedach ten, die Nederland daarover eigenlijk pas sinds het einde van de tweede wereldoor log heeft gehad. Prinses Margriet is op dit ogenblik nog de rechtstreekse opvolg ster van prinses Beatrix. Het feit dat deze opvolgster gehuwd zal zijn met een man, die niet van koninklijken of adellijken bloede is, zal, zo het parlement de in te dienen wet goedkeurt, en wij hebben geen reden daaraan te twijfelen, deze opvol ging niet in de weg staan. Nederland zal zich daarover verheugen". Het ALGEMEEN HANDELSBLAD zegt dat de vraag „adel of niet van adel" in deze zaak van het hart geen rol heeft gespeeld. „Dit is verheugend en vormt andermaal een bewijs voor de stelling dat het Neder landse koningshuis een hedendaags ko ningshuis is". Het blad citeert prins Bernhard in het boek van Alden Hatch. „Ik ben er zeker van dat de man van hun keuze iemand zou moeten zijn die iets bereikt in de handel en industrie, in de wetenschap of in de kunst of op nog ander terren. Een hardwerkende zoon uit een algemeen ge achte familie". Het blad zegt dat de thans aangekondig de verloving bij deze woorden lijkt te pas sen als de spreekwoordelijke bus en het deksel. De NIEUWE RANT schrijft: ROTTERDAMSE COU- „Het is allemaal zo prettig gewoon. In honderden families is het zo gegaan: Het is de bedoeling, zo is uit de woorden van de minister-president duidelijk geworden, dat deze regering, als het aan haar ligt, de totstandkoming van een goedkeurings wet zal bevorderen. Hieromtrent iets te kennen geven is één van die dingen, die dit kabinet, hoezeer in staat van demissie, nog hoort te doen. Het zou ongelukkig zijn als zich omtrent deze kant van de ver loving allerlei gissingen vormen." Het PAROOL schrijft dat de verloving van prinses Margriet met een jongeman van niet-prinselijke bloede alleen beden kingen zal ontmoeten bij degenen, die ge neigd zijn te denken in dynastieke ter men van de oude stijl, en TROUW schrijft dat door deze verloving en de goedkeuring door koningin en prins het de prinses is toegestaan zich van het conventionele dwangbuis te ontdoen krachtens hetwelk koningskinderen alleen met hun gelijken mochten trouwen. „Dat was een regel, waar in het ver leden mogelijk wel iets voor pleitte, maar waar vooral in de tegenwoordige tijd veel meer tegen pleit". Het BINNENHOF meent dat deze verlo ving een pleister is op de wonde die ook na het huwelijk van een der andere prin sessen van Oranje toch steeds nog wat schrijnt, het EINDHOVENS DAGBLAD schrijft: „Na de onverkwikkelijkheden van een jaar geleden, die zoveel verdriet bij de koninklijke ouders en zoveel ergernis on der het meelevende Nederlandse volk ver oorzaakt hebben het meest nog om de onbetamelijke verwatenheid van de aan staande schoonfamilie van de tweede prin ses is er reden tot voldoening, dat thans niet de politiek en ook niet enkel het hart gesproken heeft, maar bovendien het verstand". Het UTRECHTS NIEUWSBLAD meent dat de prinses in de keuze van een telg uit een door en door Nederlands geslacht als het ware trouw is gebleven aan het- THANS ZAL VOOR HET eerst een prinses der Nederlanden mettertijd met iemand gaan trouwen, die, om het nu maar eens huiselijk uit te drukken, een tot de gewone burgerij behorende jonge man is. Niets in het Nederlandse staats recht sluit een dusdanig huwelijk uit. Bo vendien is er geen enkel bezwaar van an dere aard tegen aan te voeren. De grond wet bevat slechts één artikel dat betrek king heeft op het in de echt treden van een regerende koning of koningin, die de Kroon wil blijven bezitten. Een onderdeel van dit grondwetsartikel, te weten artikel 17, heeft betrekking op de mogelijke troonopvolger (of -opvolgster) en het recht de troonopvolging zowel voor zich zelf alsook voor de eventuele kinderen gesproten uit een echtverbintenis, niet ge sloten overeenkomstig het vastgestelde in het vermelde grondwetsartikel. DE ENIGE VOORWAARDE welke dat artikel stelt om deze rechten niet te loor te doen gaan is een huwelijk tot stand te brengen nadat de wetgever daartoe de goedkeuring heeft verleend. Eenvoudig- heidshalve vat ik aldus de inhoud van artikel 17 samen. De wetgever bestaat, zo zij in herinne ring gebracht, uit koning en Staten-Gene- raal, die in gemeen overleg de wet tot stand brengen en onder koning wordt verstaan het vorstelijk staatshoofd, han delende in overeenstemming met en on der verantwoordelijkheid van de minis- sters. Andere eisen dan de goedkeuring door een wet stelt de Grondwet dus niet ten opzichte van een huwelijk, te sluiten door een prinses die uit hoofde van de grond wettelijke bepalingen eventueel voor troon opvolging in aanmerking komt gelijk met prinses Margriet het geval is en die haar mogelijk recht daarop, ook niet voor de nakomelingen uit zulk een huwelijk, wil te loor doen gaan. Iets meer dan een jaar geleden, op 18 februari 1964, is door een lid van de Eer ste Kamer, dr. J. W. Beerekamp, in her innering gebracht wat prins Bernhard al eens te kennen had gegeven in een pers- gesprek omtrent zijn opvattingen met be trekking tot een eventueel door een der prinsessen te sluiten huwelijk. Het op een desbetreffende vraag gegeven antwoord luidde: „Zij (de dochters van ons konink lijk paar) zullen trouwen uit liefde. Het enige waarop wij staan (en wat het land zelf ook vereist) is dat de bruidegoms onverdacht en onbesproken zijn, dat zij ons besef van plicht jegens ons land de len en hard kunnen werken". In ietwat andere woorden had trouwens de minis ter-president een soortgelijke gedachte tot uiting gebracht, toen hij verklaarde dat ook voor een koningskind vrije keuze be staat inzake het kiezen van een levens partner. Die gedachte nu kan mijns inziens ge heel ons volk ten volle als juist onder schrijven. Slechts wanneer een staatsbe lang er zich tegen zou verzetten dat iemand, gegeven bijvoorbeeld bepaalde politieke verwikkelingen door de keuze van die levensgezel, ooit op de troon zou kunnen komen, zal er aanleiding voor de wetgever regering en de Staten-Gene- raal kunnen bestaan om de wettelijke goedkeuring achterwege te laten. MAAR IN HET FEIT, dat de toekom stige echtgenoot van prinses Mar griet geen vorstenzoon is noch uit een adellijk geslacht is gesproten, is bij de hedendaagse opvattingen en stellig ook in het licht van de plaats alsmede de beteke nis die het moderne koningschap in ons modem democratisch staatsbestel in neemt, niet het geringste bezwaar gele gen. Ter vermijding van elk misverstand nog even het volgende. Wanneer ik zoëven de uitdrukking „koningschap" bezigde, verloor ik geenszins uit het oog, dat, al weer uit hoofde van de grondwet, prin ses Beatrix de eerst aangewezene is om, wanneer eenmaal laten wij hopen dat zulks nog lang niet het geval zal zijn de troon zou openvallen, koningin Juliana op te volgen. Doch de regeling omtrent de troonopvolging maakt prinses Margriet tot tweede gerechtigde, hetgeen uiteinde lijk eventueel ook met zich zou kunnen medebrengen, dat, in een ver verschiet, nakomelingen uit haar te sluiten huwelijk troongerechtigd zouden kunnen worden. MET DIT ALLES heeft men in ver band met al wat het in de echt gaan tre den van prinses Margriet raakt en waar bij de belangen van staat betrokken zijn, natuurlijk rekening te houden. Dat de re gering, geheel en al in overleg met het staatshoofd, een en ander onder de ogen zal hebben gezien en wellicht daarover ook nog wel met een aantal personen, die in ons staatskundig leven een vooraan staande plaats innemen, contact zal heb ben gehad, mag men heel waarschijnlijk achten. Tenslotte is denkbaar dat op het tijd stip waarop de verloofden een echtpaar zul len zijn, de gemaal van de prinses in de adeldom zal zijn of worden verheven. De koning kan uit hoofde van artikel 74 van de grondwet een daartoe dienend besluit, natuurlijk onder verantwoordelijkheid van de ministers, in het leven roepen. Zonder te willen stellen dat een dergelijke maat regel nodig of althans gewenst zou zijn, zou ik mij kunnen voorstellen, dat er mis schien jets voor zou pleiten. En dit dan in het bijzonder in samenhang met represen tatieve taken, welke mede op dat echt paar zouden kunnen rusten, niet te ver geten ook in het buitenland. Maar nog maals, dit is slechts een bijkomstige, la ter misschien nog eens in overweging ko mende aangelegenheid. Hoofdzaak is, dat alles er voor en niets er tegen pleit om aan het te sluiten huwelijk op het daar toe geschikte tijdstip de wettelijke goed keuring te verlenen overeenkomstig in houd en bedoeling van artikel 17 van de grondwet. geen bij haar geboorte in haar naam werd meegegeven, het ROTTERDAMS NIEUWSBLAD wil eigenlijk hetzelfde zeg gen met zijn kop op de voorpagina: „Pete kind der koopvaardij en de zoon van een zeilmaker: vreugde in Nederland over Margriets verloving." HET VRIJE VOLK zegt over de prinses: „Hoe bevoorrecht moet zij zich voelen als zij denkt aan de politieke huwelijken, die dochters van vorsten vroeger moesten sluiten terwille van het huis of van het land waarover hun vader regeerde. Als ooit elke vrees voor het verloren gaan van het „innig contact met Nederland en de Nederlandse levenssfeer" afwezig is, dan is het bij deze verloving." Het blad vindt dat het huis van Oranje zich nog nooit zo verbonden heeft getoond met Nederland als op deze dag, nu een van de prinsessen haar hele geluk ver bindt met het levensgeluk van een gewone Nederlander. „De ivoren kooi, de kooi, waarin konin gin Wilhelmina zo heeft geleden, is bij de antiquiteiten opgeborgen." HET NIEUWS VAN DE DAG zegt dat de kernvraag is of de aanstaande echtge noot van prinses Margriet zich zal ont wikkelen tot een waardig lid van onze koninklijke familie, dat hij voor de wijze, waarop hij zijn moeilijke en delicate taak zal vervullen, het respect van het Neder landse volk zal verwerven. De gegevens, die tot dusver bekend geworden zijn, wij zen erop dat de kansen daarop volledig aanwezig zijn." „Zij, die het voor de toekomst van het Nederlandse volk van het grootste belang achten, dat de banden met het huis van Oranje tot in lengte van dagen onver brekelijk moeten blijven, weten dat de ont wikkeling in Europa, hoezeer om andere redenen te verwelkomen, niet geheel zon der gevaar is, omdat de soevereniteit der afzonderlijke landen daardoor kan worden aangetast. Met deze eventuele ontwikke ling voor ogen moet de hoop worden uit gesproken, dat het aanstaande huwelijk van prinses Margriet de band met het Nederlandse volk zo mogelijk nog hechter zal doen worden dan reeds thans het geval is." Tot zover een (zeer onvolledig greep) uit hoofdartikelen in Nederlandse bladen. Interessante opmerkingen vindt men in sommige buitenlandse kranten. „Prinses Margriet van Nederland getrouwd met een gewoon burger" luidt de aankondiging van de beide Brusselse Nederlands- en Frans talige liberale kranten „HET LAATSTE NIEUWS" en „LA DERNIèRE HEURE". Met het blad „LE SOIR", dat in de kop boven het bericht de nadruk legde op het feit, dat Pieter van Vollenhoven een Leids student is, drukten gisteravond de grote Belgische bladen op de eerste pagina een foto af van het verloofde paar. Het Laatste Nieuws legde er verder de nadruk op dat „Pieter van Vollenhoven" geweldig spor tief is." De STANDAARD schreef „Stille Oranje prinses verloofd met burger", de NIEUWE GIDS sprak over de verloofde van prinses Margriet als een „zonnige, kalme, zelf verzekerde jongeman." In Japan werd het bericht goed ont vangen. In 1957 is de Japanse kroonprins Akihito getrouwd met Micheko Shoda, de dochter van een niet-adellijke vooraan staande Japanner. De Spaanse bladen schreven „Prinses Margriet sluit een democratisch huwelijk." Om aan te duiden dat Pieter van Vollen hoven niet 'van adel is, gebruiken d# Spaanse kranten 't woord „Plebeyo", dat letterlijk vertaald „Man uit het volk" be tekent. In de kringen van prinses Irene en don Carlos toont men zich niet in het minst verbaasd. Dit bevestigt dat ook prinses Irene al geruime tijd afwist van de liefde van prinses Margriet voor Pieter van Vollenhoven. (Van onze correspondent) LONDEN Over de nog uit ta werken praktische oplossing voor de aan premier Wilson toegezegde Westduitse de- viezenhulp bij de financiering van het Britse Rijnleger, is men in Londen waar men nog altijd sceptisch staat tegen over de vage Duitse beloften voorzich tig optimistisch. Het is een meevaller, dat de regering in Bonn, die aanvankelijk niet bereid scheen tot de door Groot-Brittan- nië verlangde „gedwongen winkelnering" is omgezwaaid. De voor Bonn belangrijke tegenpresta tie was Wilsons openlijke steun voor Er- hards herenigingsleus en de verrassends verklaring van de Britse premier dat hij samen met de Bondsregering hieraan prak tisch iets wil gaan doen. In een verkie zingsjaar is dit de Bondsregering goud waard. Ook koningin Elizabeths tiendaags be zoek aan West-Berlijn en de Bondsrepu bliek in mei betekent ongetwijfeld een ver sterking van het prestige van Erhard. Maar het touwtrekken om de harde con tanten duurt voort. Engeland hoopt dat ds Westduitse aankopen, die enkele jaren ge leden 75 percent van de Britse militaire deviezenkosten dekten, maar vorig jaar slechts dertig percent daarvoor waren te ruggelopen, eventueel mede door West- Duitslands aankopen weer enigszins tot het oude peil zullen worden teruggebracht. Indien Wilson dit bereikt, is dit een suc ces dat zijn voorgangers is ontgaan. Maar in dat geval zal het veel moeilijker voor de Britse regering worden opnieuw te gaan knabbelen aan de sterkte van het Rijnleger. In elk geval schijnt Wilson in Bonn wel indruk te hebben gemaakt met zijn stel ling dat het zwaartepunt van de afweer te gen het communistische opdringen in het Verre Oosten ligt en dat Groot-Brittannië moet zorgen voor een zo sterk mogelijk# linie Aden-Singapore.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9