V.V.D. vrij zeker in oppositie, moeilijke keus voor de A.R.P. Koningin ontvangt vandaag adviseurs in het paleis haitlDl weer vandaag'. HET WEER Trein bleef in Velsertunnel steken r. Gesprek Johnson-Wallace over onrust in Alabama Indonesië wil huidig systeem van wereldhandel hervormen Oosterscheldebrug is halverwege nc Cees Pelt Russische klacht bij China Onrust in Saigon Prinses en verloofde naar de film Federale troepen naar Alabama Melkrichtprijs op 32 ct. vastgesteld Herinvoering gevraagd van lokaal posttarief GHRISTIA ANSE PERMANENT SOUPLESSE N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN é>ee MORRIS 'êeforeyou êuijf REGENJASSEN bescherm uw huid met hamol ultra Aanhoudend zacht w? Het woord is aan BEZORGING PIM MULIER-KRANT In de krant van heden: Sport 4, 13 Ambassadeur Soedjarwo op Jaarbeurs: KIÊ Si w voor uw administratie tel.: 02500 60597 COIFFURES DE VRIES 50e JAARGANG NUMMER 110 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ZATERDAG 13 MAART 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Van onze parlementaire redactie) Er wordt spoed gezet achter de op lossing van de kabinetscrisis. Vandaag al ontvangt de koningin op paleis Huis ten Bosch de adviezen van de voorzit ters van de beide Kamers, de vice-presi dent van de Raad van State en de voor zitter van de vijf grote Kamerfracties. Waarschijnlijk zullen de meeste advi seurs de koningin aanraden om aan de K.V.P.'er drs. Schmelzer een formatie- of informatie-opdracht te geven. Hij is als leider van de grootste Kamerfractie eigenlijk de aangewezen man. Bovendien is-hij tijdens zijn lijmpogingen van het kabinet-Marijnen goéd thuisgeraakt in de omroepproblemen. De spoed die de koningin betracht wil echter niet zeggen dat er al enig zicht is op een oplossing van de crisis. De politici in Den Haag hebben gisteren met hun fracties de brokstukken van het kabinet- Marijnen nog eens in ogenschouw geno men maar zijn nog niet tot duidelijke toe komstplannen gekomen. Men is het er vrij algemeen wel over eens dat de V.V.D. in de oppositie zal gaan en dat de Partij van de Arbeid in aanmerking komt voor een plaats in het regeringskasteel. Maar of het zover zal komen is absoluut niet zeker. De socialistische fractieleider in de Twee- Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat Automobielen Rijksstraatweg 397 - 399 - Tel. 53097 OFFICIAL DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Minder zonnig, maar over wegend droog en dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag of iets lagere. Bijna nergens nacht vorst meer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. de Kamer heeft al laten weten dat hij alleen mee wil doen „als er wat te re geren valt" en dat betekent dat het beleid fors moet worden omgebogen. Daarmee kunnen vele weken van moei zame geheime besprekingen zijn gemoeid. De nieuwe (in)formateur zal zich wel licht de moeite besparen om nog serieus contact op te nemen met de V.V.D. Vele leidende politici vinden dat zinloos omdat de liberale wensen op omroepgebied in de Kamer niet haalbaar en alleen voor de C.H.U. acceptabel zijn. Na het afvallen van de liberalen blijven dus als mogelijke regeringskandidaten over de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R.P. en de C-H.U. C hristendemocraten Voor een samengaan van de drie con fessionele partijen die samen over 76 van de 150 zetels beschikken, voelen alleen de anti-revolutionairen. „Dat is een christendemocratische com binatie en daar ben ik voor," zei de A.R.- fractieleider Smallenbroek gisteravond Maar de C.H.U. voelt er niets voor. Mr. Beernink is het in het omroepvraagstuk meer eens met de liberalen dan met de andere partijen. Hij is tegen het getal als norm voor de toelating van nieuwe om roeporganisaties. Misschien zijn er in zijn fractie een stuk of wat politici die meer het standpunt van de A.R.P. en de K.V.P. benaderen maar een sterke combinatie zal een coalitie van de drie confessionelen nooit worden. Daarom ook is de K.V.P. tegen een confessionele combinatie- Brede basis De volgende mogelijkheid is de brede basis met alleen de V.V.D. in de oppositie. Ook hier weer is het probleem dat de C.H.U. een afwijkende mening heeft over het omroepvraagstuk. Maar als de christelijk historischen zou den afvallen komen de anti's voor de keus: samen met de twee grootsten in zee of meegaan met de C.H.U. in de oppositie Aan een coalitie zonder C.H.U. is A.R.- fractieleider Smallenbroek nog lang niet toe. .Het zou voor de reformatorische poli tiek een slag zijn als de CHU niet en de ARP wel in een kabinet zou zitten" zei hij gisteravond heel openhartig. Als de heer Smallenbroek zijn reformatorische hart volgt gaat hij dus met de CHU in de oppositie. Maar hij voelt ook wel wat voor een aantal programmapunten van de Partij van de Arbeid: regeling van het vennoot schapsrecht, de ontwikkelingshulp, de prijsbeheersing van onroerende goederen. Het zal voor de ARP een moeilijk en veel tijd vergend dilemma worden. Smalle basis De socialisten, die nu opeens zo hoog in de politieke markt liggen, willen liefst alleen met de KVP in zee. Hoe minder partners, hoe meer kans voor uitvoering van de socialistische wensen. Maar uit po litiek strategische oogpunten zijn zij tot nu toe nogal in de mist gebleven. (Zie verder pagina twee onder: Geen keus voor „ijskast"). Vanochtend omstreeks half negen is een met stenen geladen trein in de Velsertunnel blijven staan door een defect aan de koppe ling. Dit leidde tot moeilijkheden bij het uitvoeren van de reizigersdienst. Twee treinen moesten uitvallen, één tussen Uit geest en Alkmaar en de ander tussen Haar lem en Amsterdam. Om kwart over tien vanochtend was de situatie weer normaal. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft gisteren een klacht tot China gericht over het feit, dat de Chinese studenten in Moskou een verdraaide voorstelling van zaken hebben gegeven van de studenten demonstratie bij de Amerikaanse ambas sade in Moskou op 4 maart jongstleden. Dit stond ift een nota die op de Chinese ambassade in Moskou werd overhandigd China protesteerde zondag bij de Sovjet' Unie tegen gewelddadig optreden tegen Chinese studenten die op 4 maart in Mos kou demonstreerden. De Chinezen verlang den dat deSovjet-Unie haar fouten zou erkennen. In de Russische nota wordt er op gewe zen, dat de demonstranten dé Russische politiemannen met stokken en stenen had den aangevallen. Meer dan dertig politie mannen liepen hierbij verwondingen op Vier van hen zijn er ernstig aan toe. SAIGON (AP) In Saigon en omstreken waren grote groepen rooms-katholieken gisteren bezig zich te verzamelen voor vergaderingen. Men vreest een nieuwe golf van onlusten tussen katholieken en boeddhisten in Zuid-Vietnam. In Saigon vreest men een nieuwe staats greep. Men is begonnen met het deporteren van organisatoren van de Zuidvietnamese vredesbewegingen naar Noord-Vietnam. Drie mannen een dokter, een professor en een journalist zijn per vliegtuig overgebracht naar de stad Hue om van daar over de rivier Ben -Hai naar Noord Vietnamees gebied te worden vervoerd. Twaalf Amerikaanse en Zuidvietnamese oorlogsvliegtuigen hebben donderdagmor gen een aanval gedaan op Noord-Vietnam, zo meldt de Noordvietnamese radio gis teren. De luchtaanval zou zijn uitgevoerd op Tsja Lo in het westen van de provincie Koeang Binh bij de grens tussen Vietnam en Laos. Prinses Margriet en haar verloofde de heer Pieter van i Vollenhoven hebben giS' teravond een filmvoorstelling in het Baarn- se Flora-theater bijgewoond. De aanwezig beid van de Oranje-prinses en haar aan staande echtgenoot is slechts door een tien' tal bezoekers van het Flora-theater opge- V,—- WASHINGTON (Reuter en A.P.) Pre sident Johnson van de Verenigde Staten heeft toegestemd in een gesprek „op elk gewenst moment" met gouverneur Walla ce van Alabama. Zij zullen de rassenon- rust in de zuidelijke staat bespreken. Wal lace had de president in een telegram om het gesprek verzocht. Voor het Witte Huis in Washington zijn gisteren opnieuw demonstraties gehouden. Vier vrouwen voor de hoofdingangen van het gebouw in zit-staking werden door de politie verwijderd. President Johnson zal binnen enkele da gen een besluit nemen over een eventuele rechtstreekse federale interventie in Ala bama. Dit is gisteren in Washington uit goede bron vernomen. De Amerikaanse president ontving gisteren een aantal ver tegenwoordigers van Amerikaanse bewe gingen voor rassenintegratie en een dele gatie die optrad namens ongeveer vierdui zend protestantse, rooms-katholieke en joodse geestelijken. Volgens een woordvoerder van de eer ste groep, Walter Fauntroy zou president Johnson hebben gezegd dat hij „de volle verantwoordelijkheid" op zich zou nemen voor elke eventuele actie van de federale regering. De groep had de president ge vraagd. onverwijld federale politieman nen naar Alabama te zenden om allen te arresteren die verantwoordelijk zijn voor het gewelddadige en brute optreden tegen de negerbetogers in Selma, zondag jongst leden. Uit heel Amerika zijn geestelijken naar Washington gekomen voor een bijeen komst over de toestand in Alabama. De methodistische bisschop John Weslet Lord deed een beroep op president Johnson, zelf naar Selma te gaan. Zijn aanwezig heid daar zou de zaak van de vrijheid in Alabama zeker ten goede komen, aldus de bisschop. Voor de federale rechtbank in Birming ham, in Alabama, verklaarde een ijveraar voor rassenintegratie, John Lewis, vrijdag dat hij tijdens de betoging van zondag in Selma had gezien hoe een politieman een negervrouw afranselde met een lange os- sezweep, terwijl hij schreeuwde „Schiet op, jij zwarte nikkervrouw". Lewis was een van de leiders van de voorgenomen mars van Selma naar Montgomery, de hoofdstad van Alabama. Minister Biesheuvel heeft voor het in april beginnende nieuwe melkprijsjaar de richtprijs voor de melk vastgesteld op 32 cent per kg met 3,7 percent vet, dat is een cent meer dan in het nu aflopende prjjs- jaar. Het landbouwschap had 34 cent gevraagd. De verrekenprijs voor consump tiemeik en aanverwante produkten komt op 35,1 cent per kg melk. eveneens een cent meer dan in het afgelopen jaar. Het landbouwschap had een verrekenprjjs van 37,1 cent gevraagd. Josy Laures, de Franse vrouw, die vrijwillig drie maanden in een grot opgesloten heeft gezeten is gisteren uit haar isolement verlost. Sterke ar men dragen Josy - wiens lichtgevoe lige ogen beschermd worden door een donkere bril - naar het zieken huis waar zij zal worden onderzocht. T h e o d oo r Roosevelt: Wij wensen de vrede niet omdat wij bang zijn, doch omdat wij de vrede de juiste toestand vinden. Het is ons gebleken dat een aantal abon nees het extra Mulier-nummer, dat rond Het week-end van 28 februari huis-aan- huis is verspreid, niet heeft ontvangen. Willen zij, die prijs stellen op dit nummer, dit alsnog opgeven aan onze abonne menten-afdeling? Er is nog een beperkt aantal exemplaren voorradig. DE DIRECTIE Het Tweede-Kamerlid Vermooten (P.v.d.A.) heeft in verband met de in voorbereiding zijnde nieuwe posttarieven der PTT, schrif telijk bij de minister van Verkeer en Wa terstaat aangedrongen op het weer in voeren van lokale posttarieven, daar, zo schrijft hij, toch niet kan worden ontkend, dat lokale poststukken minder vervoers kosten en minder arbeid vragen dan inter lokale. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 25 Van Dag tot Dagl. 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 9, 27 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 Kennemer Kruimels5 Uitgaan in Haarlem6 Kerkdiensten 6 Economisch nieuws 11 Effecten en Geldmarkt11 Scheepsberichten 11 Beurs H Topsy 12 Erbij 15 t/m 22 Ferdinand 16 Radio en t.v23 Kunst 23 Vakantierubriek 24 Feuilleton 25 Knipselkrant 27 Luidsprekers 24 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif „Men moet de moed hebben om de oude heilige huisjes waar nodig af te breken, of tenminste ze te moderniseren". Dit heeft de nieuwe ambassadeur van Indonesië in ons land, de heer Soedjarwo Tjondronegoro gezegd op de Utrechtse Jaarbeurs, waar hij enkele uren nadat hij op paleis huis Ten Bosch zijn geloofs- S - - :>v v 'a:»":*.,.:,»,:.;. Ts V-.v.""::- ■!\v. V V V brieven had aangeboden aan koningin Ju liana. de „Hari Indonesia" (Indonesische dag) van de Indonesische stand in de Beatrix-hal van het Vreeburg-complex opende. De heer Soedjarwo sprak zijn bezorgd heid uit over de ondanks alle internatio nale hulp nog steeds groeiende kloof tus sen de „oude en nieuwe" landen. Indien het niet lukt om deze groeiende verwij dering te gereder tijd te overbruggen zal dat tot resultaat hebben dat de nieuwe op komende landen, die het overgrote deel van de wereldbevolking omvatten, naar nieuwe, mogelijk extreme, wegen zullen zoeken. Een van de voornaamste oorzaken van het breder worden van deze kloof in wel vaart ligt. naar de stellige overtuiging van Indonesië, in het huidige systeem van wereldhandel en financiering, dat niet bepaald verenigbaar is met de belangen van nationale economie en de eigen-ont wikkeling. die deze nieuwe landen willen voorstaan. Indonesië tracht in een nieuw opkomen de wereld te werken aan nieuwe vormen van economische samenwerking. De am bassadeur vestigde speciaal de aandacht op het systeem van „Production Sharing". Hierbij is het nieuwe bedrijf, dat meestal gericht zal zijn op verhoging van inkom sten uit export, van de aanvang af Indone sisch eigendom, maar de opzet is zodanig dat de buitenlandse partner ruimschoots de gelegenheid krijgt om de vruchten van zijn deelneming te plukken. „Wij begrijpen wel dat de ingewikkelds problemen die aan dit alles ten grondslag liggen niet door Indonesië en Nederland alleen kunnen worden opgelost", zei de ambassadeur verder. Maar onze nieuwe samenwerking, onze nieuwe vriendschap pelijke verhouding zal wel een steentje kunnen bijdragen door een voorbeeld te worden van hoe samenwerking tussen een oud gevestigd geïndustrialiseerd land en een nieuw opkomend land zal moeten zijn". Advertentie Het wegdek van de vijf kilometer lange Oosterscheldebrug. die Schou- wen-Duiveland met overia Zeeland zal gaan verbinden, is dezer dagen voor de helft gereedgekomen. Via deze brug, de Grevelingendam en de Haringvlietbrug, zal Zeeland dan met de randstad Holland verbonden zijn. Op het droge bij Kats worden de be tonnen brugdelen gegoten en met speciale vaartuigen naar zee vervoerd. De soms vijftig meter lange pilaren worden door een speciaal voor de brugbouw vervaardigde bok ver plaatst. Het betonnen wegdek wordt ook weer met een speciaal gebouwde stalen hulpbrug gemonteerd. Lange Nieuwstraat 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1